VROUW DE POTJES EN PANNETJES VAN TOUSSIE SALOMONSON IJzige versnapering voor een lange, hete zomer - 1 yVa de kunst het koken Oogleden als rozenblaadjes iïü 17 ZATERDAG 27 JULT 1968 Erbij - (Van een medewerkster) EEN AARDIGE OPGAVE voor een regenachtige zondagmiddag: be denk een goede Nederlandse vertaling voor het begrip „Food-styling". Mevrouw Toussie Sai,>monson in Amsterdam heeft het al vaak gepro beerd, maar het is haar tot nu toe niet gelukt Ondanks het feit dat zij de enige vrouw in Nederland is die Hch al verscheidene jaren bezig houdt met het werk dat „food-styling" heet. «Mr-; iiilri VORIGE WEEK bet een Romeinse ontwerper kindermode zien die niet te dragen was. Heel wat prak tischer zijn deze ontwerpen van Dujardin uit Parijs. Van helderblauwe tergal een overall en een jurkje me1 bijpassend hoofddoekje. Een gestileerde vis dient ter versiering. Het is bekend dat Franse kinderen zich bij het spelen nauwelijks vuil makenmaar al is deze kleding dan in de eerste plaats voor de Franse jeugd bestemdzelfs de Nederlandse kinderen kunnen hierin naar hartelust spelen. Vooral de grote zakken zullen de kinderen met gejuich begroeten, daar kan fijn van alles in, van zakdoek tot kleverige zuurstokken. OP HET EERSTE GEZICHT lijkt deze fraaie juffrouw scheel, bij nader inzien blijkt echter dat haar ene oog is opgemaakt en haar andere nog „puur natv.ur". F en foto die laat zien hoeveel verschil oog make-up maakt. Maar wie geregeld oog make-up gebruikt zal merken dat hele fijne kraaie-pootjes rondom de ogen en uitdroging van de oogleden onvermijdelijk zifn. Deze huid is dan ook het teerste van het gezicht. Speciaal om deze fijne huid te beschermen heeft Jeanne Gatineau haar Complexe paupières" uitgebracht. Een crème en een „serum" die de huid voor uitdrogen en rimpeltjes moeten behoeden en rozenblaadjes van de oogleden willen maken. Gaston Gourmet ■J j „Het is een internationaal begrip", zegt Toussie Salomonson, „er is nog altijd geen goed Nederlands woord voor gevonden". In de ruime lichte voorkamer van haar bovenhuis aan de Amsterdamse Beethovenstraat zit ze op 'n poef. omringd door een verzame ling kleurige kookboekjes, folders, re- ceptenkaarten en affiches met aanlok kelijk opgemaakte schotels en eetta fels. Allemaal voorbeelden van food- styling: „Idee, recepten, produktie en copyright Toussie Salomonson". Mevrouw Salomonson heeft haar op leiding tot foodstylist in "Amerika ge had. „Daar is food-styling een vak dat zuiver bij de reclame de copywriting hoort. Het bestaat daar al heel lang. In Nederland staat het begrip nog in de kinderschoenen". Zoekend naar een omschrijving van dit werk komt ze tot de volgende karakteristiek: „Food-styling betekent voor mij reclame maken voor voedsel, maar op een fijne en eerlijke manier. Dat klinkt misschien een beetje kin derlijk, maar zo voel ik het aan". FOOD-STYLING BLIJKT oneindig veel meer te omvatten dan alleen maar een in fraaie kleuren gefotografeerde maaltijd. „Maar de kleur is wel enorm belangrijk", zegt Toussie Salomonson. Ze laat een reeks dia's van haar werk zien, de kleuren gloeien warm op te gen het daglicht dat door de grote ramen naar binnen valt. „Voedsel kun je alleen maar styleren in kleuren. In zwart-wit doet het je niets". Haar handen maken beeldende geba ren terwijl ze vertelt hoe deze kleur rijke werkstukken tot stand komen. ,Je zou kunnen zeggen dat ik de hele mise-en-scème voor de fotograaf ver zorg. Etaleren is niet het juiste woord ik modelleer zo'n tafereel als het ware. Als het gefotografeerd is moet het er heel smakelijk uit zien. Een vrouw moet die foto, dat recept kunnen proe ven Maar ze moet vooral het gevoel krijgen: ja, dat kan ik ook maken". Voordat het zo ver is draaft Toussie Salomonson heel wat af om de potjes en pannetjes te kopen die nodig zijn voor de entourage van het gerecht of de levensmiddelen. Om ze te vinden winkelt ze in Amsterdam, Brussel of Parijs. Ze creëert een recept, ze kookt en ze zet de resultaten in scène voor fotograaf Ludo Bergmans. „Het klinkt misschien allemaal erg eenvoudig, maar je moet me zien rennen als ik aan zo'n opdracht bezig ben. Werktijden van negen tot zes uur zijn er niet bij. Ik kan beslist niet werken op dagen dat er winkels gesloten zijn. Ik moet uit die studio kunnen rennen om een potje, een pannetje of een bepaald ingrediënt bij te kopen als dat nodig is". MEVROUW SALOMONSON HEEFT twee werkkringen die bovendien twee hobby's betekenen. Ze verzorgt ook de public relations voor het Holland Fes tival en heeft dus op dit ogenblik weer een brok druk maar boeiend werk ach ter de rug. „Het is een continu-baan, je bent er wel het hele jaar mee bezig. Maar nu is het de stille tijd". Na de kunst het koken: er zal na een korte vakantie weer volop werk zijn op het terrein van het koken en de voedselreclame. In de Van Dishoeckse- rie komt binnenkort haar vijfde kook boekje uit: „De Israëlische keuken". Naast de opdrachten van cliënten zijn er heel wat eigen ideeën die op uit voering wachten. „Ik heb ontzettend veel leuke on derwerpen in mijn hoofd", zegt de vrouw die naast haar dubbele werk kring nog tijd heeft voor paardrijden en zelf musiceren. „Koken is een rage geworden. Je zou een psychologische roman kunnen schrijven over wat de mensen allemaal inkopen. Het wordt ook wel enorm gestimuleerd door de supermarkten en de reclame. Het is jammer dat er zoveel snobisme is en dat zoveel huisvrouwen bepaalde kook-mo- des klakkeloos navolgen. Zoals die fon- due-parties destijds. Er werden zelfs fondue-parties met chocolade georga niseerd, voor de kinderen. Daar moet je toch gewoon niet aan denken". VOORLICHTING EN reclame over r jjvk voedsel en koken moeten de huisvrouw animeren, vindt Toussie Salomonson. Ze laat buitenlandse kook-tijdschriften zien (recepten, kleurenfoto's en adver tenties die één geheel vormen), en „ge filmde recepten" waarin elke hande ling van het recept door een fotootje of tekeningetje wordt verduidelijkt. „Zelf heb ik een soort adoptief ver mogen om gerechten die ik ergens eet te ontleden en te kunnen namaken. Soms lukt dat niet meteen. In Parijs bijvoorbeeld hebben ze een speciale slasaus. Heel eenvoudig, en toch kan ik de juiste smaak en samenstelling niet te pakken krijgen. Maar ik kom er wel achter", verzekert foodstylist Toussie Salomonsou. TOEN WIJ NOG echte lange, hete zomers kenden, zoals die van 1959 er een was maakte mijn vrouw vaak zelf een ijsdessert. In de jongste tropische hitte schoot mij opeens te binnen, dat zij ons al lang niet meer had verrast met een dergelijke koele versnapering. Dit gemis werd nog dui delijker, doordat vrienden mij erop at tent maakten, dat ik wel eens wat ijs- recepten had kunnen geven. Dat ver zuim ga ik nu goedmaken. Misschien wordt deze zomer, tussen de ons pla gende lage drukgebieden door, nog zo goed, dat u van tijd tot tijd de huis genoten kunt vergasten op zo'n ijzige versnapering. Voor eigen gemaakt ijs hebt u na tuurlijk een koelkast nodig. Maar voor een nagerecht met ijs, ter afsluiting van een feestelijk etentje, kunt u ook zonder dit apparaat. IJSCOMANNEN ZIJN NAAR mijn mening grote psychologen. Ze komen altijd op het juiste moment voorbij. Ook tijdens de maaltijd. Indien u de garnering: vruchten ananasblokjes, reepjes banaan, aardbeien, kersen, bessen, stukjes meloen of wat u maar aan zoets voorhanden hebt al gesneden klaar hebt liggen in de keuken, is het een (letterlijk) koud kunstje om een van de disgenoten snel naar buiten te stu ren om een fikse beker ijs te halen. U verdeelt de hoeveelheid in porties in glazen of stenen kommetjes versiert ze met een of meer van de hierboven genoemde vruchten, en brengt het nagerecht trots op tafel. Om zelf ijs te maken hebt u nodig: een koelkast, een pakje ijspoeder, V* liter melk en 1/8 liter slagroom, of, in- dien u dat te duur vindt een ieder gaat naar zijn eigen beurs te werk alleen het ijspoeder en dan wel een derde liter melk. Dat pakje ijspoeder is beslissend, dat zult u hebben begrepen. Het kost u vijf enzeventig cent. U kunt er zeker zes personen mee bedienen en verwennen. U volgt de gebruiksaanwijzing op het zakje en men zal u prijzen om uw vin dingrijkheid en culinaire capaciteiten. Wanneer u alles wilt weten over dit onderwerp, kan ik u slechts raden het boekje „50 ijsgerechten" van Ben Kuy- per te kopen. Ik heb hem al eerder op deze plaats geïntroduceerd. Als schrij ver van een grote serie zeer bruikbare kookboekjes, maar bovendien als docent aan de hogere hotelvakschool wil hij be gaafde jonge mensen het fijne van de culinaire kunsten bijbrengen. In datzelfde boekje van de Uitgeverij Gebrs. Zomer Keunings in Wagenin- gen, heeft hij zich er even toe laten verleiden misschien ook is hij alleen maar afgiedwaald om twee andere dan echte ijstoetjes te vermelden. Het eerste is de G A Z P A C H O. Een ijskoud te eten pikante soep uit Spanje. U hebt ervoor nodig: 500 gr. tomaten, 1 kleine komkommer, 2 uien, 3 eetlepels olijfolie, 1 citroen, peper en zout. Ongeveer P/2 dl. water. Vs citroen en wat plakjes komkommer. De tomaten ontvellen en in kleine stukjes hakken .vermengen met de uit gelekte plakjes komkommer en gerasp te ui, pureren. Olie én citroensap op kloppen, op smaak brengen met peper en zout en daarna grondig met de pu ree en het koude water vermengen. Na flink koelen (niet vriezen!) serveren in coupes, gegarneerd met een schijfje citroen en of komkommer. Het andere de KAASSALADE. U hebt ervoor nodig: 250 gr. licht- belegen Goudse kaas, 1 verse rode peper, ongeveer dl. mayonaise, IV» dl. slagroom, Vz kropje sla, 2 Bon Louis peren, wat waterkers. De kaas snipperen, de peper fijnhak- ken, de room met de mayonaise glad- kloppen en daarna met de peper en de kaas vermengen, de massa licht in vriezen. De blaadjes sla op een schaal schikken, daarop de geschilde halve peren. Het geheel bedekken met de be vroren kaasmassa en direct serveren, gegarneerd met wat waterkers. Tot slot, aan hetzelfde boekje ont leend, een vruchtenijsdrank Banana frappé geheten. U hebt ervoor nodig: 3 bananen, citroen, 2 eetlepels sin ker ongeveer 3¥z dl. melk, 2 dl. ijs, 1 banaan en 4 walnoten. De bananen pureren en opkloppen met het citroensap en de suiker De voorafgekoelde melk toevoegen, daarna het ijs erdoor spatelen. In hoge coupes gieten. Na nog even koelen, serveren, gegarneerd met plakjes banaan en ge raspte walnoot. Voor de lekkerbekken is dit een van de beste boekjes uit de serie: Boekjes om te smullen!

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 17