TSJECHEN IN DE RIJ OM DUBCEK TE STEUNEN UST Gans Schrijversbond vraagt in manifest om vastberadenheid HET WEER Nederlanders in Split nu vrijgelaten Voor 150.000 uit etalage van juwelier geroofd o Brit kreeg nieuw hart VS zullen ook gevangenen vrijlaten Twee ernstig gewonden uw mooie kleurenfoto's in veilige handen bij foto Ontslag Prchlik baart opzien Wolkenvelden lossen op Poeliers onder diepvrieshazen OP KLAARLICHTE DAG BORSTWERING Aberfan wordt van afvalhoop verlost film VANDAAG IN 121131J A. van Duinkerken overleden 58e JAARGANG NUMMER 224 IN DEZE KRANT Zonnige perioden Aan het strand Steun Home Grensgarantie l andaag terugreis Drie piloten nog niet in Laos aangekomen Ontploffing bij DAF Kapsalon Kennemerlaan 5 (bij de brug) IJmuiden Telefoon 15705 Het woord is aan Holland Foto-68 Wereldraad nam conclusie Charlotte Corday - de moordenares van Marat Stenen Theater in Salzburg De potjes en pannetjes van Toussie Salomonson Gevecht in Jordaan-dal ZWIER HOTEL „BREDERODE 15.25 ZATERDAG 27 JULI 1968 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6726. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning iümuider Courant WAARIN OPGENOMEN BE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 13,per kwartaal, 14,50 franco per post, 1, per week. Losse nummers 25 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 12.9288. Directeur: Mr. H. C. van der Mije PRAAG (AFP en DPA) Het blad van de Tsjechische schrijversbond, „Literarni Listy", heeft een bewogen beroep gedaan op het Centrale Partij comité, bij de komende besprekingen met de Russen het liberaliseringspro ces vastberaden en eensgezind te ver dedigen. De boodschap is opgesteld door een vooraanstaand toneelschrij ver, Pavel Kohout. Voor het kantoor van „Literarni Listy" stonden gisteravond de burgers van Praag in de rij om hun handtekening te zetten onder het manifest. Het blad kwam met 'n speciale editie uit en hoewel er 250.000 extra exemplaren in de middaguren van de persen rolden was even later alles uit verkocht. Op de pleinen, in trams en bus sen stonden de mensen het manifest over eikaars schouders te lezen. Om iedereen de kans te geven zijn handtekening te zetten was voor een win- (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT Het grootste deel van ons land lag vanmorgen nog onder wolken velden van de Noordzee afkomstig, maar deze zouden geleidelijk oplossen. Eerst in het binnenland, later ook in de kustge- gebieden. Het hogedrukcentrum heeft hoven de Britse eilanden het anker ge licht en is op drift in de richting van het vasteland waardoor ook bij ons de barometer is gaan stijgen. De noordelijke wind neemt af en draait iets meer naar het noordoosten. De aan gevoerde lucht wordt droger zodat zondag in de meeste provincies zonnig en goed zomerweer voorkomt. De aanwezige lucht is nog koel, maar de zon zal er in slagen het kwik in het binnenland morgen al tot ongeveer 22 en in de kustgebieden tot 19 a 20 graden te doen stijgen. Weliswaar nog geen warm zomerweer, maar wel een belangrijke verbetering na twee veel te koele weken. Het gaat er op lijken dat juli in de komende week toch nog een zomers afscheid wil nemen. In ieder ge val blijft het genoemde hogedrukgebied de eerste dagen in de buurt en deelt de lakens uit. W eerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Buitenlands nieuws 3 Van Dag tot Dag 3 Achtergrond3 Kerkdiensten 4 Uit stad en omgeving 4, 5, 7 IVeg en Wiel 7 Feuilleton 8 Beeldverhalen S 4 ange stipt 8 Kunst 9 Radio en tv 4 Economisch nieuws 10 Scheepsberichten 10 Beurs 10 Sport 11 Dit nummer hestaai uit twintig pagina's waarin opgenomen „Erbij" Verwachting van het K.N.M.I., geldig van zaterdagavond tot zondagavond: Wolkenvelden, afgewisseld door opklaringen en op de meeste plaat sen droog weer. Zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. De wolkenvelden lossen op, waar door het morgen zonnig strandweer zal zijn bij een zwakke noordoostelijke wind. Temperatuur 20 graden. Zee water 17 graden. Vooruitzichten: Ook de komende dagen zonniger en warmer. i v. v De schrijver Pavel Kohout, mede opsteller van het beroep op het Tsj echo-Slowaakse partijpresidium, tijdens het voorlezen van het mani fest in een televisie-uitzending in Praag. (Telefoto). te bezien, want de minister van Buiten landse Handel Vales is van onderhande lingen is Moskou teruggekeerd zonder overeenstemming over de uitbreiding van de Russische graan- en aardgasleveran ties, zoals de Tsjechen hadden gevraagd. Weliswaar vragen de Russen om meer produkten van de zware machine-indu strie en zal op andere punten het handels verkeer nog worden geïntensiveerd, maar het is zeer wel mogelijk dat de Russische weigering om nü in te gaan op het Tsje chische verlangen één van de wapens is die zij naar de conferentie meebren gen. Het terugplaatsen naar het leger van luitenant-generaal Prchlik, die hoofd was van het nu opgeheven partijbureau dat zich onder andere met de veiligheids dienst bezighield, heeft opzien gebaard. Het is zonder twijfel een tactische ma noeuvre van de Tsjechen, aangezien Prchlik na ingrijpende veranderingen in het Warschau-pact te hebben bepleit, on der zwaar Russisch vuur was geraakt. Hij vormde één van de voornaamste aan grijpingspunten waarop Oost-Duitsers, Po len en Russen hun propaganda-aanvallen richtten. Charles Douglas Home een neef van de voormalige Britse premier Sir Alec militair correspondent van het Londen- se dagblad „The Times" is door Tsje- cho-Slowakije uitgewezen. Hij zou door de Russen langdurig zijn ondervraagd en vervolgens zijn overgedragen aan de au toriteiten in Praag. kei in het centrum van Praag een tafel met een lijst neergezet. Daar stroomden de handtekeningen ook bij duizenden bin nen. Partijleider Dubcek van Tsjecho-Slo- wakije heeft volgens radio Praag gisteren zelf de geruchten over een nederlaag die hij in het Centraal Comité geleden zou hebben, tegengesproken. Onze reisredacteur meldt uit Praag: De Tsjechische regering heeft gisteren ge antwoord op de geheime nota van de Sov jet-Unie waarin werd gezegd dat Tsjecho- Slowakije momenteel niet ih staat moet worden geacht garant te staan voor de be scherming van zijn westelijke grenzen. Hoewel officiële gegevens omtrent de inhoud van het Praagse antwoord ontbre ken wordt vrij algemeen aangenomen dat de Tsjechen op overigens zeer welwillende toon hebben duidelijk gemaakt geenszins behoefte te hebben aan Russische bij stand op hun grondgebied. Met een over vloed van gegevens zou zijn aangetoond hoe degelijk de grenzen met West-Duits- land en Oostenrijk in het oog worden ge houden. In het niemandsland tussen de Russi sche en Tsjechische leiders die begin vol gende week rond de tafel gaan zitten, zijn nog enkele markeringsvlaggen ge plant. Partijsecretaris Alexander Dubcek heeft gistermiddag in een toespraak tot Praagse arbeiders uiting gegeven aan enig optimisme over de afloop van de komende besprekingen. Of hij daarin gelijk zal krijgen valt zeer (Van onze correspondent) DEN HAAG. Vijf van de zeven dins dag door de Joegoslavische politie ge arresteerd Nederlandse jongelui zijn gis teravond in Split vrijgelaten. Korte tijd later kregen ook de Beverwijkers Wim en Dirk Boon, die op eigen gelegenheid een bezoek brachten aan Joegoslavië, hun paspoorten terug. Zij zijn vandaag naar Nederland vertrokken. De jongelui zijn gisteren ondervraagd door de rechter-commissaris over de vechtpartij in Omis nabij Split, waarbij een Joegoslaaf werd neergestoken. Na dit verhoor werd hun medegedeeld dat zij konden vertrekken. (Van onze correspondent) DEN HAAG. -In een vriescel in een pakhuis in Den Haag zijn twee poeliers bedolven onder tweehonderd diepgevroren hazen. De mannen hadden het wild juist opgehangen aan een rek, toen de wand- steunen braken en het rek met de hazen omviel. De poeliers kwamen er met schrammen, builen, blauwe plekken en schaafwonden af. Spontaan verdringt jong en oud zich in Praag om de plaatsen waar men zijn handtekeningen kan zetten cm steun te betuigen aan het partij presidium in zijn komende besore- kingen met het Sovjetrussische politbureau. (Telefoto). (Van onze correspondent) AMSTERDAM. Vier mannen en twee vrouwen, vermoedelijk buitenlan ders, hebben gistermiddag een overval gepleegd op de juwelierszaak Pampus in de Kalverstraat in Amsterdam. Zij ver- Tenue de combat vechtpak is een creatie van de jonge Ameri kaanse ontwerper Reuben Torres, geïnspireerd op de woelige meidagen van dit jaar in de Franse hoofdstad. De borstwering van fiberglas wordt zowel voor vrouwen als voor man nen gemaakt. Een helm van moderne snit completeert de uitrusting. dwenen met gouden sieraden en juwelen ter waarde van 150.000 gulden. Omstreeks half vier kwamen drie man nen en één vrouw de zaak binnen. Zij spraken gebrekkig Engels. Terwijl zij de verkopers en verkoopsters bezighielden, kwamen nog een man en een vrouw bin nen. Deze deden, onopgemerkt door het winkelpersoneel, een greep in de etalage. De man kuchte hierop nadrukkelijk. Dat was voor het hele gezelschap het sein om ijlings de winkel te verlaten. Toen pas drong het tot het winkelpersoneel door wat er gebeurd was. Uit de etalage wa ren een met briljanten bezette gouden armband ter waarde van 52.500 gulden, een witgouden met briljanten bezette broche, negen losse briljanten en tien gouden met edelstenen bezette ringen verdwenen. De zes vreemdelingen waren intussen tussen het publiek in de drukke Kalver straat verdwenen. (Van onze correspondent) LONDEN. Gistermiddag is in het na tionale ziekenhuis voor hartziekten in Lon den Engelands tweede harttransplantatie met succes uitgevoerd. De patiënt is de 48 jarige accountant, Gordon Forde uit Tunbridge Wells en de donor was de 34-jarige verf spuiter Derek Birkbeck uit Dartford die om vijf uur 's morgens bij een autobotsing fatale ver wondingen had opgelopen. De waarschuwing voor een mogelijke operatie kwam nadat de stervende donor naar een Londens ziekenhuis was overge bracht. Daarna begon de dramatische tocht onder sirenegeloei van de begelei dende politie-auto's naar het hartzieken huis. In de beide operatiekamers klonk zach te muziek om de spanning te breken. Het Britse team stond onder leiding van de chirurg Donald Ross. Van de andere 27 mensen die een nieuw hart kregen, zijn er nog negen in leven. De langst overlevende is de 58-jarige Zuid afrikaanse tandarts dr. Philip Blaiberg. Zijn operatie, de derde ter wereld, werd bijna zeven maanden geleden uitgevoerd. LONDEN, (AP). De Britse premier Harold Wilson heeft gehoor gegeven aan de hartstochtelijke pleidooien van de moe ders in Aberfan die in 1966 van hun kin deren beroofd werden. De dodelijke slak- kenhopen die torenhoog bogen het dorp Aberfan in Wales uitsteken zullen vol ledig worden verwijderd. De bewoners van het rampdorp hebben sedert 1966 hardnekkig gestreden voor verwijdering van de slakkenhopen, Aber fan verloor 113 kinderen toen deze afval hopen twee jaar geleden verzakte. SAIGON (AP) Het Amerikaanse militaire commando zal een aantal Noord- vietnamese krijgsgevangenen vrijlaten ais reactie op de vrijlating van drie Ameri kaanse luchtmachtvliegers. Hanoi heeft aangekondigd, dat de vrij lating van de vliegers voor de deur staat. Tot dusverre hebben zij Noord-Vietnam echter nog niet verlaten. Zij zouden gis teren met een helikopter van de Inter nationale Controlecommissie in de Lao- tiaanse stad Vientiane aankomen. EINDHOVEN Gisteravond zijn in de DAF-fabrieken in Eindhoven twee perso nen ernstig gewond bij een ontploffing. Door nog onbekende oorzaak explodeerde een vat met een vloeistof welke gebruikt wordt voor het harden van metalen. Na de ontploffing ontstond brand. De 50-jarige A. van Rooy uit Eindhoven en de 24-jarige M. van den Heuvel uit Helmond, die ernstige brandwonden op liepen, zijn in een ziekenhuis opgenomen. De brand kon door de bedrijfsbrand weer en de Eindhovense brandweer bin nen een half uur worden geblust. De schade bedraagt enkele tienduizenden guldens. ADVERTENTIES LANGE NIEUWSTRAAT 181 IJmuiden - telefoon 11166 (ook zonder afspraak) Na 6 uur telefoon 13672 Proudhon: Eigendom is diefstal, zodra het niet van eigen arbeid de vrucht is. Prof. dr. W. J. M. A. Asselbergs NIJMEGEN In de afgelopen nacht is op 65-jarige leeftijd in het St. Radboud- ziekenhuis te Nijmegen overleden profes sor dr. W. J. M. A. Asselbergs wiens schrijversnaam Anton van Duinkerken was. Voor een levensbeschrijving zie pag. 8 TEL AVIV (AFP en Reuter) Bij een treffen tussen Israëlische militairen en leden van de Arabische commando-orga nisatie „Al Fatah" zijn twee Israëlische officieren, onder wie een brigadecom mandant, en zes Arabieren gedood. Vier Israëlische soldaten en één Arabier wer den gewond. Het incident speelde zich af op onge veer tien kilometer van de Damiabrug over de Jordaan. ATHENE (AP). De vroegere onder directeur van de Bank van Griekenland, de vooraanstaande professor in de Econo mie John Pesmatzoglou, is officieel uit zijn ambt als hoogleraar aan de univer siteit van Athene geschorst. Hij zou ver klaringen hebben afgelegd die tegen het kolonelsregime waren gericht. ADVERTENTIES official dealer Bloemstraat 34 - IJmuiden - Tel. 14208 t.o. Ruïne van Brederode Telefoon 02560 - 8012 Santpoort meloen canteloup gevulde meloen potage bisque de Homard - kreeftensoep tournedos souwaroff haasbiefstuk, kippenlever, paté, madeira saus, verse bleek- selderie en stroaardappeltjes pêche Melba perzik met ijs, frambozensaus en slagroom Dagelijks aan de vleugel John Bading Restaurant a la carte Plate service Cocktailbar MIDGET GOLF

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 1