Tsjecho-Slozvaakse volksmilitie: „Wij kunnen onze grenzen verdedigen' PRAAG WACHT AF Belasting op NV's wordt herzien HET WEER Omhelzing Winstmarge Hoogovens hoger Wezen naar Uitgeest Leger grijpt in te Mexico Uitspraak paus niet onfeilbaar Encycliek heeft bindende kracht WIJZIGINGSNOTA INGEDIEND Vrijstelling voor spaarbanken beperkt Ex-nazi verzorgt voedselzendingen naar Biafra Kardinaal Alfrink op Schiphol: mmim s y Verklaring van groep vooraanstaande katholieken: Spoedberaad van bisschoppen Jaar en t.b.r. voor doden Nellie de Haan ïk jnë Gesprek met Russen vanochtend voortgezet IN DEZE KRANT Zonnig en warm Aan het strand Lager Otto Skorzeny heeft op bureau nog Hitler-foto POLEN TSJECHÖ- l Cierrra nadt ft&cxe Pr«sov SLOWAKIJE Xo.sice SVTtr RUSLAND ,r Mukacn«vo HONGARIJE V-s. Verrast Opmerkelijk Zie verder pagina 3 Het woord is aan Schopenhauer: Zie verder pagina 10 Zie verder pagina 4 99 99 99 Spoedberaad Reacties Zie verder pagina 3 STYLE AND PERFECTION 58e JAARGANG NUMMER 2 2 6 DINSDAG 30 JULI 1968 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6726. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 13,per kwartaal, 14,50 franco per post, 1, per week. Losse nummers 25 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mij» WmmmM DEN HAAG. Minister Witteveen van Financiën eb staatssecretaris Grapperhaus hebben vandaag een nota van wijzigingen ingediend bij de Tweede Kamer op het acht jaar oude ontwerp van wet op de vennootschapsbelasting. De meest opval lende veranderingen in hun piannen, die W eerrapporten 1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 7 Van Dag tot Dag 3 Buitenlands nieuws 3, 7 Uit stad en omgeving4, 5 Feuilleton 8 Beeldverhalen 8 A angestipt 8 Kunst 9 Radio en tv 9 Economisch nieuws 10 Scheepsberichten 10 Beurs 10 Sport 11 Ferdinand 12 Luidsprekers 4 Dit nummer bestaat uit twaalj pagina's Verwachting van het K.N.M.I., geldig van dinsdagavond tot woensdagavond: Zonnig en warm weer, maar een kleine kans op een enkele plaatse lijke bui. Zwakke tot matige ooste lijke wind. i Volledige weerrapporten op pagina twee. Ook morgen zonnig en nog iets war mer dan vandaag bij een matige oos tenwind. Middagtemperatuur 25 gra den. Zeewater 18 graden. Vooruitzichten: verdere stijging van temperatuur, maar in de tweede helft van de week een toenemende kans op onweer. de schatkist ƒ55 miljoen zullen opleveren, zijn Beperking van de vrijstelling voor spaarbanken voor het betalen van ven nootschapsbelasting. De bewindslieden vinden dat de winsten uit de nieuwe activiteiten van de spaarbanken (bewa ren van effecten, salarisrekeningen etc) belast dienen te worden zoals bij de handelsbanken. Zo wordt het alge mene tarief voor Boerenleenbanken verhoogd van 50 tot 75 percent. Voor coöperaties is een formule opge steld volgens welke kan worden bepaal wat als prijs en wat als winst van het bedrijf moet worden aangemerkt. De aanvankelijk voorgestelde speciale be voegdheid voor de fiscus om hier in te grijpen zal vervallen. De rente op leningen, die een duide lijk risico dragend karakter hebben zal niet meer aftrekbaar zijn voor de ven nootschapsbelasting. Beleggingsmaatschappijen zullen geen vennootschapsbelasting hoeven te beta len als ze de opbrengsten direct en voor de volle 100 percent uitkeren aan de deelnemers. De vrijstelling zal ook gelden voor beleggingen en obliga ties, onroerende goederen en hvpothe- ken. Open beleggingsfondsen worden aan be leggingsmaatschappij en gelij kgesteld. Besloten beleggingsfondsen blijven bui ten de vennootschapsbelasting. Het tarief voor de vennootschapsbelas ting zal zoals gemeld met één oercent worden verlaagd tot 45 percent. Met de voorstellen in 't wetsontwerp om de dub bele heffing op dividenden (eerst vennoot schapsbelasting, later inkomstenbelasting) te verzachten willen de bewindslieden voorlopig nog wachten. De zaak komt aan de orde bij de harmonisering van de EEG-belastingstelsels. Brezjnev, Kosygin en Podgorny (voorgrond, v.l.n.r.) verlaten het gebouw, waar de besprekingen plaats vinden, voor de lunch. Links op de achtergrond Soeslov. MAJORCA (Reuter). Oud SS-kolo- nel Otto Skorzeny, bekend om de ge durfde wijze waarop hij destijds Musso lini uit handen van de geallieerden haal de, verzorgt vanuit Madrid, waar hij zich als makelaar heeft gevestigd, voor Scan dinavische kerkelijke organisaties voed selzendingen naar Biafra. Skorzeny, die op zijn schrijftafel een foto heeft staan waarop Hitier hem de hand drukt, is voor iets minder dan de helft eigenaar van de in Washington ge vestigde chartermaatschappij „US Air". Een vliegtuig van deze maatschappij en een van een dochteronderneming vervoe ren de goederen, die per schip naar het Spaanse eiland Fernando Poo worden ge bracht. (Van onze reisreaacteur PRAAG De besprekingen tussen Tsjecho-Slovvakije en de Sovjet-Unie zijn vanmorgen in Cierna nad Tisoe voortgezet nadat zij gisteravond om tien uur waren onderbroken. In een kort communiqué zei het persbureau CTK dat de delegaties „meningen en standpunten" hadden uitgewisseld. Tijdens de pauze in de onderhandelingen hebben de Russen zich met hun speciale trein weer op eigen grondgebied teruggetrokken. Vanochtend zijn ze naar Tsjecho-Slowakije teruggekeerd. Het overleg heeft langer geduurd dan men in Praag verwachtte. Zegslieden in Praag houden het nu voor waarschijn lijk dat pas vanavond een slotcommuni qué wordt uitgegeven. De medestanders van Tsjechoslowakije binnen het oostblok laten geen tijd voor bij gaan om tegenwicht te verschaffen voor de strafexpeditie van het Russisch politiebureau naar de bondgenoten Mor gen komt het Joegoslavische staatshoofd Tito naar Praag vrijdag wordt de Roe meense communistenleider Ceausescu verwacht voor het tekenen van een vriendschapsverdrag een daad die dit maal aanmerkelijk aan de gebruikelijke formaliteiten ontstijgt. Hoewel vanzelfsprekend in Praag de spanning geenszins is geweken, was toch onder de burgerij enige opluchting te be speuren omdat de uren der beslissing waren aangebroken. De onverwacht lan gere duur van het tweegesprek aan de grens heeft de Tsjechen verrast. Niemand echter waagt het de verlenging van de onderhandelingen als een gunstig of als een slecht teken uit te leggen. In elk geval duiden de zegslieden erop dat kennelijk het stadium van een bot „ja" of „nee" voorbij is en dat door bei den naar een compromis wordt gestreefd. Het blijft natuurlijk mogelijk dat een dergelijke overeenstemming niet wordt bereikt. De Tsjechische volksmilitie heeft zich in een formele verklaring geheel achter het standpunt van de Tsjechoslowaakse communistische leider gesteld. De leiding van de militie deed weten de gedachte van buitenlandse militaire PRAAG (Reuter). De Tsjechoslo waakse televisie toonde gisteravond beelden van de begroeting van de Rus sische partijleider Brezjnev door zijn collega Dubcek. De twee partijleiders omhelsden elkaar. De commentator merkte op: „Het was niet de bedoe ling dat wij deze opnamen maakten, maar wij deden het toch maar." inmenging in Tsjechoslowakije te verwer pen: „Wij zijn met de land- en luchtmacht geheel in staat onze grenzen te verdedi gen", zo werd gezegd. De volksmilitie bestaat uit eenheden bewapende arbeiders in de bedrijven. Tij dens de dagen van de communistische omwenteling na de Tweede Wereldoorlog was het deze volksmilitie die de straat op ging en het nieuwe bewind ruggesteunde In Praag beschouwt men de stap van de volksmilitie opmerkelijk, omdat hier altijd een sterke revolutionaire tendens werd gevonden. De volksmilitie werd ge rekend hoofdzakelijk te bestaan uit No- votny-sympathisanten. In de uiterst onaanzienlijke grensplaats Cierna aan de Tisa heeft het eveneens niet zeer riante verenigingsgebouw van spoorwegarbeiders geheel onverwacht een definitieve plaats in de Tsjechische histo rie. Daar, op een stationsemplac-ement dat doorgaans wordt gebruikt voor goe derenopslag was een geschikte plaats ge vonden voor het Tsjechisch-Russisch tweegesprek. De enige goddelijke eigenschap van de mens is de humor. (Van onze economische redactie) IJMUIDEN. Hoogovens heeft over het tweede kwartaal van dit jaar een netto winst behaald van 35.1 miljoen of wel bijna 14 percent meer dan in het tweede kwartaal van 1967. De omzet steeg met ruim zes percent tot 360.8 miljoen. De winstmarge, die in het eerste kwar taal van 1968 een daling te zien gaf steeg in het tweede kwartaal van 14.4 tot 15.9 percent, dat is even boven het niveau van het tweede kwartaal 1967. De produktie 'van ruwijzer steeg van 623.000 tot 713.000 ton, die van ruwstaal van 755.000 tot 793.000 ton. HAARLEM. Het touwtrekken om de drie weeskinderen Huisman is voorlopig gestaakt. De kinderen zullen vermoedelijk gauw worden geplaatst in het gezin van burgemeester H. J. J. Aalders van Uit geest. De kantonrechter in Haarlem heeft het drietal gistermiddag onder voogdij van de Haarlemse Rooms-katholieke Voogdijver eniging geplaatst. Deze vereniging zal het advies van de Haarlemse Raad van Kinderbescherming volgen en de kinderen in Uitgeest onder brengen. Zoals bekend is wil ook een neef van de moeder van de kinderen Huisman, de heer J. P. Smorenberg uit Beverwijk, de kinderen adopteren. De raadsman van de familie Smorenberg heeft gistermiddag beroep aangetekend, maar het is nog niet zeker of dit beroep doorgaat. MEXICO (AFP en DPA) Na de ge vechten, die zich gisteravond tussen dui zenden studenten en de politie hebben voorgedaan, heeft het leger ingegrepen en het gezag in de hoofdstad Mexico in han den genomen. Militairen drongen de door studenten bezette universiteitsgebouwen binnen. Zij ontmoetten daarbij geen verzet. Het mini sterie van Onderwijs heeft de inrichtingen voor hoger onderwijs voor onbepaalde tijd gesloten. HAARLEM. Een aantal vooraan staande Nederlandse katholieken heeft naar aanleiding van de encycliek van paus Paulus via het KNP een verklaring uitgegeven. Zij zeggen kennis te hebben genomen van de encycliek en spreken de overtuiging uit „dat deze ingaat tegen het meerderheidsstandpunt van de pau selijke adviescommissie inzake geboorte regeling, tegen het meerderheidsstand punt van de moraal-theologen, tegen het meerderheidsstandpunt van het interna tionaal lekencongres en tegen het stand punt van een groot gedeelte van het wereldepiscopaat. De discussie inzake de vragen van hu welijk en gezin blijft dus volkomen open en daaraan wordt geen einde gemaakt (Van onze correspondent) AMSTERDAM „Encyclieken zijn uit spraken van het gezag in de kerk, die men niet zonder meer naast zich neer kan leg gen. Deze encycliek heeft natuurlijk eeh bindende kracht". Dit zei kardinaal B. Alfrink vanmorgen op Schiphol bij terug keer van een bezoek aan Tanzania. Hij achtte de tijd nog niet rijp om een oordeel over de encycliek te vellen. Wel zei hij dat encyclieken niet de pretentie hebben onfeilbaar te zijn. „Dat kan wel, maar dan moet de paus het erbij zeggen", aldus de kardinaal. „Ik heb geen tijd ge had om de tekst te lezen. Over de inhoud en de conclusie kan ik daarom niets zeg gen". Kardinaal Alfrink zei verder, dat van zijn kant geen verklaring te verwach ten is vóór half augustus. Over het spoed beraad, waartoe enkele bisschoppen heb ben opgeroepen, zei de kardinaal: „Het ligt voor de hand, dat bij het verschijnen van een dergelijk belangrijk document, de bisschoppen gaan vergaderen". Over de verklaring van een aantal vooraanstaan de katholieken, dat geboortenregeling een zaak blijft van het eigen geweten, wilde de kardinaal niets zeggen, omdat hij de precieze inhoud van deze verkla ring niet kende. De kardinaal zei wel: „Het geweten blijft altijd de laatste norm. Het geweten zal goed gevormd moeten worden en men zal bij het nemen van een beslissing rekening moeten houden met bepaalde uitspraken van de kerk". Op de vraag of de encycliek zou kunnen leiden tot een schisma in de roomskatholieke kerk, zei kardinaal Alfrink: „Ik dacht dat de tijd van schisma's nu voorbij is. Na twee concilies is het duidelijk dat men zonder de paus niet met de kerk verbon den is". De kardinaal zei verder, te ver onderstellen dat een groot deel van de roomskatholieke kerk wel achter de ency cliek zal staan. Over gewetensnood bij de gelovigen, zei hij: „Encycliek of geen en cycliek, die was er al. In hoeverre de en cycliek de gewetensnood opheft of ver groot, kan ik op dit moment moeilijk be oordelen". Ook zei de kardinaal, dat hij zich kon voorstellen, dat de encycliek een zekere mate van verwijdering van de overige kerken ten gevolge zal kunnen hebben. door het verschijnen van deze encycliek, welke niet beschouwd kan worden als een onfeilbare uitspraak", aldus de on dertekenaars. „Het inmiddels, na jaren discussie al gemeen gegroeide pastorale standpunt kan dus blijven gehandhaafd, zolang de meningen hierover binnen de kerk ver schillen. Te weten: dat beslissingen in deze een zaak zijn van het geweten der gehuwden zelf". De verklaring is ondertekend door mgr. dr. C. Ruygers, vicaris-generaal bis dom Breda, mgr. drs. J. A. A. van Laar hoven, vicaris-generaal bisdom Den Bosch, pater dr. W. Goddijn OFM. direc teur van het pastoraal instituut van de Nederlandse kerkprovincie, drs. C. H. G. M. Kuitenbrouwer, secretaris-directeur van de Katholieke Centrale voor Geeste lijke Volksgezondheid, drs. J. M. Roof SS CC, secretaris landelijke raad voor huwelijk en gezin en prof. dr. C. T. Spor- ken, voorzitter van de conciliecommissie huwelijk en gezin. De Nederlandse bisschoppen zullen nog enkele dagen het zwijgen bewaren over de gisteren bekendgemaakte encycliek over de geboorteregeling. „Het episcopaat zal zo spoedig mogelijk voor een spoed beraad bijeengeroepen worden en dan gezamenlijk een verklaring afleggen", zo deelde Roermonds bisschop mgr. P. Moors mee. Na de i schop van Haarlem, mgr. Zwartkruis i wiens verklaring wij giste ren publiceerden), heeft echter ook de bisschop van Rotterdam, mgr. M. A. Jan sen, al gereageerd. Hij zegt. bezorgd te zijn over de geringe invloed die de ency cliek zal hebben op jonge getrouwde ka tholieken. De bisschop meent, dat door deze encycliek de afstand tussen katho liek Nederland en Rome weer eens extra wordt onderstreept Daarom zullen de ge zamenlijke Nederlandse bisschoppen in ieder geval de encycliek begeleiden. In welke vorm dat gaat gebeuren, is nog niet bekend, aldus mgr. Jansen. Volgens ds. F. H. Landsman, secretaris generaal van de Ned. Hervormde Kerk, is het ernstigste aspect van de uitspraak van de paus, dat geen rekening is gehou den met de andere meningen in de r.-k. kerk. „Vooral het feit dat deze beslissing zonder meer aan alle katholieken wordt opgelegd, stuit ons als protestanten tegen de borst". (Van onze correspondent) ZWOLLE. Een 38-jarige textielarbei der uit Dedemsvaart, die op 23 nov. van het vorig jaar de dood zou hebben ver oorzaakt van de 15-jarige Nellie de Haan in een bietenveld in Avereest, is door de rechtbank te Zwolle veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf en onvoorwaardelij ke terbeschikkingstelling van de regering. In een uitvoerige motivering van het von nis wees de president van de reentbank mr. L. J. 't Hooft, er op dat zij het zwaartepunt ziet in de minimale toereken baarheid van verdachte. Moord, de opzet tot doden of zwaar lichamelijk letsel toe te brengen acht de rechtbank niet bewe zen. Alleen de opzet tot mishandeling, na melijk het meisje een klap willen geven om haar te laten doen wat verdachte wilde, acht de rechtbank bewezen. \DVERTENT1E woninginrichting P U K E R SNELLIUSSTRAAT 23 27 IJMUIDEN

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 1