LEGERMANOEUVRES BIJ DE GRENS Paus vraagt om begrip Haarlem verhoogt belastingen Derde dag van overleg nodig tussen Russen en Tsjechen Bezoek van Tito afgezegd HET WEER Oud Haarlems bedrijf wil liquidatie Zeker 52 doden in Costa Rica Nieuw thuis voor weesjes Reorganisatie bij A.N.V.V. Kamerleden vragen voorlopig verbod van races op Zandvoort Veertig miljoen voor extra werk Begrotingstekort 5.8 miljoen Verordening over verkoop Krupp van de baan Communistenleider gearresteerd op Java BUREAUX 58e JAARGANG NUMMER 22 7 WOENSDAG 31 JULI 1968 Ui IN DEZE KRANT Kans op onweer Aan het strand Afgezegd Zie verder pagina 13 I ulkaanuitbarsting Hoofdredacteur van „Rechts-Om" veroordeeld U itputtingsslag Zie verder pagina 3 HOTEL „BREDERODE' 11,75 Het woord is aan Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6726. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijk* Adj. Hoofdredacteur: E. Koning IJmuider Courant WAAJUN OPGENOMEN KENNEMKR COURANT ËN HET DAGBLAD VOOS UMUiDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 13,per kwartaal, 14,50 franco per post, 1, per week. Losse nummers 25 cent. Giro rekening U muider Courant no. 129288. Directeur: Ufa. H. C. sooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooot Drie dagen lang is nu in de Russisch- Tsjechische grensplaats Cierna nad Tisoe tussen Russische en Tsjechische leiders onderhandeld. Rechts de Rus sen: (van links naar rechts) partij secretaris Brezjnev, premier Kosy- gin, partij-ideoloog Soeslov, en Sjelest, partijsecretaris in de Oekraïne. Op de foto links (van rechts naar links) de Tsjechische leiders premier Cer- nik, partijleider Dubcek, president Svoboda en de voorzitter van de Na tionale Vergadering Smrkovski. De twee delegaties zitten zonder te glim lachen tegenover elkaar aan een lange conferentietafel vol asbakken, flessen Tsjechisch mineraalwater en kleine delegatievlaggetjes. wooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooc PRAAG (Reuter, AFP en DPA) In Moskou en Praag is vanmorgen bekendgemaakt dat de besprekingen tussen de leiders van de Sovjet-Unie en Tsjecho-Slowakije om negen uur zijn hervat. De twee delegaties heb ben gisteravond tot kwart voor negen onderhandeld. Of het einde van het gesprek al in zicht is werd niet ver meld. Intussen wordt in de Sovjet- DEN HAAG De Tweede-Kamerleden Van Schaik en Boot (beiden K.V.P.) heb ben de minister van Verkeer en Waterstaat schriftelijk gevraagd of hij bereid is op korte termijn 'n onderzoek te doen instel len naar de veiligheid van het circuit in Zandvoort en te bevorderen, dat in af wachting van de resultaten daarvan geen nieuwe auto- of motorraces worden ge houden. De Kamerleden vragen dit naar aanlei ding van het dodelijk ongeval, het derde in successie dat zondag j.i. op het circuit is gebeurd. Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Buitenlands nieuws 3 Achtergrond3 Uit stad en omgeving 4, 3, 7 Kennemer Kruimels 7 Kunst 9 Radi o en tv9 Feuilleton 11 Beeldverhalen 11 Aangestipt 11 Economisch nieuws 13 Scheepsberichten 13 Beurs 13 Ferdinand 14 Sport IS Luidsprekers J10, 14 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Verwachting van het K.N.M.I., geldig van woensdagavond tot donderdagavond: Warm weer met veranderlijke be wolking en plaatselijk een regen- of onweersbui. Zwakke tot matige wind, aanvankelijk oostelijk, later uit uiteenlopende richtingen. Volledige weerrapporten op pagina twee. Zonnig strandweer maar met een toe nemende kans op onweer. Matige zuid oostelijke wind en middagtempera tu ren van ongeveer 25 graden. Zeewater 18 graden. Vooruitzichten: De eerste augustusdagen behouden een zomers, maar iets onstabieler karakter met onweerskansen. Unie, Polen en de DDR een van de grootste legeroefeningen van alle tijden gehouden. „II Messagero" in Rome schrijft dat Tsjecho-Slowakije in feite belegerd wordt en geeft de volgende cijfers over gereed staande troepen: in de DDR 175.000 Rus sische en 90.000 Oostduitse militairen, in Polen 35.000 Russische en 150.000 Poolse militairen, in Hongarije 30.000 Russische en 75.000 Hongaarse militairen. Op Tsjechisch grondgebied zijn bovendien on geveer 6.000 Russische soldaten aanwezig. Onze reisredacteur in Praag meldt dat het voor vandaag aangekondigde bezoek van de Joegoslavische president Tito in allerijl is afgezegd en voorlopig een onbe kend aantal dagen is verschoven. De Tsjecho-Slokaakse partijsecretarissen (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Het bestuur van de sinds 1850 bestaande Haarlemse Graan handel Van Waveren gaat op korte ter mijn onderzoeken of tot liquidatie moet worden overgegaan. Op de jaarvergade ring die gisteren werd gehouden bleek verder dat het bedrijf zijn activiteiten drastisch gaat verminderen. Dit gebeurt, gezien de relatief grote bankschuld van ruim 2 miljoen gulden, in nauw overleg met de bankiers. Bij Van Waveren werken 32 man. Met de belangen van deze mensen zal bij een wijziging in de structuur in het bijzonder rekening worden gehouden. De stichting pensioenfonds, zo deelde de directeur de heer G. J. van Waveren mee, heeft een voerdering op de N.V. in verband met een lening bij een verzekeringsmaat schappij. Als de schuld aan de verzeke ringsmaatschappij niet kan worden vol daan dan bestaat het risico dat op de pensioenen moet worden gekort. SAN JOSE, (Reuter). Een zware uitbarsting van de vulkaan Arenal op 170 kilometer ten noordwesten van de Costa- ricaanse hoofdstad San José heeft zeker van 52 mensen het leven geëist. Twee en tachtig mensen worden vermist en dui zenden mensen zijn door de ramp getrof fen. De 1.600 meter hoge vulkaan was sinds mensenheugenis niet actief geweest, toen de berg onverwacht lava en gloeiende as begon uit te stoten. Het zwaarst ge troffen werd de op de helling gelegen plaats Pueblo Nuevo. Schokgolven die met de eruptie gepaard gingen, werden in het aangrenzende Nicaragua gevoeld. Zelfs op steden die 250 kilometer van de vulkaan gelegen zijn, daalde as neer. De zware regenval die met de uitbarsting gepaard ging, heeft tot overstromingen geleid. AMSTERDAM 8 De 48-jarige hoofdre dacteur van het blad „Rechts om" is ver oordeeld tot 500 boete wegens smaad schrift: het bezoedelen van het oorlogs verleden van Piet Nak. Er was 100 ge- eist. Cestmir Cisar en Vaclav Slavik hebben volgens radio Praag gisteravond meer dan honderd vooraanstaande Tsjechische schrijvers, journalisten, toneelspelers, mu sici en beeldende kunstenaars van de gang van zaken bij de besprekingen met de Russen op de hoogte gesteld. Onder hen waren velen die geen lid zijn van de com munistische partij. Omtrent het verloop van de besprekin gen was gisteravond geen zekerheid te krijgen. Naar het heet is de sfeer ,bij het twee gesprek in Cierna nad Tisoe, die wat de eerste dag betreft als min of meer vrede lievend werd gekenschetst, gisteren nog verbeterd. Waarnemers schreven de nieuwe verlenging van het overleg toe aan de wens om althans naar buiten de een bevredigende uitweg te vinden in een situatie die beide partijen noopt bij hun aanvankelijke standpunten te blijvan., Vooral de afvaardiging van de Sovjet- Unie schijnt daar onverbiddelijk naar te John van anderhalf jaar, Mary Ann van elf en Carolina Huisman van zes jaar, de drie kinderen die in Australië hun ouders hebben ver loren, hebben een nieuw thuis. Gistermiddag hebben zij het kinder tehuis in Halfweg, waar zij waren ondergebracht tot over de voogdij was beslist, verwisseld vopr de wo ning van het burgemeestersechtpaar Aalders in Uitgeest. streven als hun vertrek uit Cierna zonder merkbaar krimpgeven van Tsjechische zijde als een verpletterende nederlaag van de Russische politiek kan worden uitge legd. Als laatste redmiddel zou de Sovjet- Unie hebben gegrepen naar de uitput tingsslag, een methode die zij naar partij functionarissen in Praag verzekeren, ge heel vergeefs tot sluitstuk van haar onder handelingstactiek heef tgemaakt. Dubceks delegatie echter zou de vergadering zo snel mogelijk willen afronden. CASTEL GANDOLFO (AP). Paus Paulus VI, op wiens standpunt inzake ge- hoortenbeperking in de hele wereld cri- tiek wordt geleverd, heeft vandaag een beroep gedaan op rooms-katholieke echt paren zijn verbod van het gebruik van voorbehoedsmiddelen te begrijpen en aanvaarden. In zijn eerste commentaar nadat eergis teren de encycliek inzake geboortenbe- perking werd uitgegeven heeft de 70-jari ge paus verklaard dat hij wist „dat de be slissing miljoenen pijn en moeilijkheden zou berokkenen". „Het bewustzijn van onze zware verant woordelijkheid aldus de paus, berokkende ons niet weinig leed. Wij waren op de hoogte van de verhitte discussies in de pers. De angst van hen die bij het vraag stuk betrokken waren trof ons ook.. En in gebed vroegen wij om de hulp van de heilige geest bij het interpreteren van de goddelijke wet". Vermoedelijk is, als aanvulling op de encycliek, nog een pauselijk stuk op komst, dat zal handelen over de pro blemen van het huwelijk, het gezin en de zeden. Dit leidt men af uit wat paus Paulus VI vandaag in zijn zomerverblijf te Castei- gandolfo over de omstreden encycliek zei, namelijk: „Dit document behandelt niet volledig alles wat betreft het menselijK bestaan op de gebieden van huwelijk, ge zin en de betamelijkheid van de zeden". DEN HAAG. De minister van Socia le Zaken en Volksgezondheid heeft voor gebieden met een relatief groot aan tal werklozen een extra-werkgelegen heidsprogramma goedgekeurd tot een be drag van 75 miljoen. Hierin zal een werkgelegenheidssubsidie van 40 mil joen worden opgenomen. De minister heeft als eis gesteld dat vóór 1 novem ber met de werken moet worden begon- (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De gemeente Haarlem heeft als eerste in het land de begroting 1969 in de openbaarheid gebracht. De be groting vertoont een tekort van 5.8 mil joen. Dit is 100.000 meer dan het aan vankelijk geraamde tekort voor 1968. maar 900.000 minder dat het later vast gestelde tekort voor dit jaar. De burgerij wordt voor 1969 gecon- ijfflj'-l ■A fronteerd met hogere rioolafvoerrech- ten (ƒ200.000); hogere hondenbelasting (ƒ20.000); hogere bouwleges (ƒ100.000) en hogere grafrechten 130.000), to taal 450.000. B. en W. stellen hierbij dat verhogingen nodig zijn om de kos ten volledig te kunnen dekken. Om verbetering te krijgen in de oneven wichtige begrotingspositie heeft het Haar lemse stadsbestuur een meerjarenplan voor de investeringen opgesteld en dit ter kennis gebracht aan de minister van Bin nenlandse Zaken. Dit is vergezeld gegaan van een concrete opsomming van maat regelen, die volgens B. en W. door de minister dienen te worden genomen als zijn bijdrage tot verbetering van de toe stand. Het totale bedrag dat met deze maatregelen gemoeid zou zijn, is rond 8 miljoen. Haarlem blijft hameren op het voor de ze gemeente nadelig werken van de Fi nanciële Verhoudingswet en hoopt dat in de nabije toekomst een andere schaalin- deling voor de uitkering uit het gemeen tefonds zal worden opgesteld. Door zijn specifieke voorzieningstaken met name op het gebied van de sociale zorg (met veel meer bejaarden dan in Eindhoven dat in dezelfde inwonersschaal zit) worden de werkelijke kosten bij lange na niet gedekt door de rijksbijdragen. Op het stuk van onderwijs blijft er voor Haarlem bijvoor beeld een ongedekt tekort van zes miljoen gulden. Wethouder D.A.J. Spek (financiën) zei op de persconferentie dat er, nu Haarlem zijn financiële nood zo gedocumenteerd de minister heeft voorgelegd, reden is voor enig optimisme wat de nabije toekomst betreft. Haarlem hanteert de laatste jaren een scherper uitgavenbeleid dan voorheen. De kern van het beleid blijft echter het veilig stellen van de investeringen voor kapitaalswerken, zodat het voorzienings niveau zo min mogelijk wordt aangetast Het begrotingstekort van 5.8 zou nog met 2,6 miljoen kunnen verminderen, als de minister inderdaad enige voor 1969 be stemde maatregelen in het meerjarige in vesteringsplan zou verwezenlijken. ADVERTENTIE tf t.o. Ruïne van Brederode Telefoon 0 2560-8012 Heldere kippesoep Champignon toast Haasbiefstuk Verse groenten Geb. aardappeltjes Coupe ananas Koffie Santpoort Dagelijks aan de vleugel John Bading Restaurant a la carte Plate service Cocktailbar MIDGETGOLF S. Jerzy Lec: Sommigen geloven dat ze geloven, an deren geloven ongelovig te zijn. (Van onze correspondent) DEN HAAG. De reorganisatie van de Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer (ANVV) is in een beslissend stadium gekomen. Op 14 augus tus zal tijdens een besloten algemene le denvergadering in het Nederlands Con gresgebouw in Den Haag worden gestemd over een voorstel om de werving van toe risten in het buitenland los te koppelen van de ANVV. Het dagelijks bestuur wil dit belangrij ke aspect van het werk onderbrengen bij een stichting of een naamloze venoot- schap. Het bestuur is hiertoe gekomen na be studering van het rapport dat in haar op dracht door het bureau Bakkenist en Spits en co in Amsterdam is uitgebracht over de structuur van het VVV-apparaat en de efficiency van de ANVV zelf. De ANVV zelf zal waarschijnlijk wor den ingekrompen. Haar taak zal dan gaan bestaan uit het stimuleren en het active ren van de landelijke VVV-activiteiten. LONDEN (AFP) De Verenigde Sta ten, Groot-Brittannië en Frankrijk zullen de Westduitse regering binnenkort op de hoogte stellen van hun beslissing om de geallieerde verordening van 1953 in te trekken, waarmee opdracht werd gegeven tot ontmanteling van de Krupp-bedrijven en tot verkoop van de kolenmijnen en de staalfabrieken. Het besluit, dat al enige tijd werd ver wacht, volgt op de omzetting van het Krupp-concern in een stichting en houdt verband met het feit dat sedert 1953 geen koper kon worden gevonden voor de on dernemingen van het concern. DJAKARTA (ANP) Indonesische militairen hebben vorige week in de buurt van Malang de voormalige communisti- sche-jeugdleider Soekatno gearresteerd. ADVERTENTIES Vont- Inderdaad, de kinderen gaan eerdaags weer naar school. Meer huiswerk, langer studeren. Geef ze een rustig hoekje en hun eigen bureau. Wandbureaus m. schrijf- klep en schuifdeuren, vanaf 145.00 Bureau, bladmaat 100 x 50 cm met afsluitbaar kastje vanaf 98.—. Kom eens kijken bij eubelen BOOT /Gierstraat* Ul-M-S

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 1