I 1-^ i VAN NIEL Sociologische studie over „de employé Koningin Wilhelmina was tegen gratiebeleid I Agenda voor Haarlem en de IJmond IS OMYL EXTRA] Vragen over reis naar Cuba Kort en bondig PANIEK IN EINDHOVEN DOOR RADIOREPORTAGE „Grauw midden, in een fuik gevangen" 'f. ii# hr 1 -S»; Explosie en brand bij Philips KRO overdreef Grote groep voelt zich ongelukkig Hertel en Isola gaan samen „isoleren" Kans op onweer llBfali VAKANTIESLUITING WOENSDAG 31 JULI 1968 x iMHi Cubaanse reactie HORLOGERIE 99 PUBLIKATIE ONTHULT: Fuiksyndroom Psychiatrisch centrum in Heerhugowaard m i Haarlem Velsen-IJ muiden Beverwijk Heemskerk U", A;v 3 Van liet dale nan liet laboratorium werd een groot gedeelte door de explosie weggeslagen. De daarop gevolgde brand veroorzaakte veel schade. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Het Tweede-Kamerlid drs. Van Thijn (P.v.d.A.) heeft minister Bakker van Verkeer en Waterstaat ge vraagd of het waar is, dat de Rijkslucht vaartdienst aan de luchtvaartmaatschap pij „African Safari" toestemming heeft geweigerd een chartervlucht uit te voeren naar Cuba. omdat het gezelschap van 120 personen niet als „besloten groep" kon worden aangemerkt. Verder, of de minister kan mededelen of de basis van „de beschikking van 30 oktober 1967 houdende regels voor vluch ten naar, van en via Nederland van vreem de burgerluchtvaartuigen in niet-geregeld verkeer" ooit eerder toestemming aan een chartervlucht is onthouden en zo ja, in Wfelke gevallen. Tevens vraagt het Kamer lid om welke reden de betrokkenen van de Cuba-vlucht zo laat op de hoogte zijn gesteld van de beslissing van de RLD. Verkeerde de RLD, toen hij alsnog toe stemming gaf voor de chartervlucht in de veronderstelling dat de desbetreffende luchtvaartmaatschappij de vlucht alsnog zou kunnen uitvoeren? Heeft de RLD daarover contact opgenomen met „Afri can Safari?" Tenslotte vraagt het Kamerlid welke maatregelen de minister denkt te nemen om ongelukkige situaties, waarbij passa giers buiten hun schuld in grote moeilijk heden raken, te voorkomen. „De Cubaanse regering kan zich niet be moeien met een kwestie die zij zeker be treurt, maar die niet op regeringsvlak ligt", zo heeft dinsdag een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Havanna gezegd naar aanleiding van de stranding van 120 jonge Cuba-vaar ders. Miniatuurreus. De luchthaven van minia tuurstad Madurodam heeft het model van een Jumbo-jet-Boeing 477 ontvan gen van de Japanse luchtvaartmaat schappij Japan Air Lines, die 'n schaal model 1 op 25 had laten vervaardigen. Ondanks deze verkleining steekt 't reu- zenvliegtuig met kop en schouders uit boven de andere schaalmodellen Japan Air Lines zal in de toekomst over tien van deze reusachtige straalvliegtuigen beschikken, die drie maal zo groot zijn als de normale DC 8. Paspoortendieven. In Den Haag zijn drie mannen aangehouden, die twee weken geleden 184 blanco paspoorten hadden gestolen uit de ambassade van Iran in Wassenaar. Een vierde man, die de paspoorten in zijn bezit heeft, is nog spoorloos. Rechtsbijstand. Een commissie onder voorzitterschap van de president van de rechtbank in Rotterdam zal de minis ter van Justitie advies uitbrengen over de rechtbijstand aan on- en minvermo genden, o.a. de wenselijkheid bestude ren van het kiezen an een raadsman door on- of minvermogenden zelf, het verlenen van gratis admissie door de bureaus van consultatie in plaats van door de rechter en het brengen van meer eenheid in de maatstaven, waar naar de bureau's van consultatie be palen of iemand on- of minvermogend is. Ongedekte cheques. De 24-jarige boekhou der van een Arnhemse firma blijkt en kele instellingen en caféhouders voor on geveer 11.000 te hebben benadeeld door te „betalen" met ongedekte che ques. De jongeman nam dezer dagen ontslag bij zijn werkgever en verdween. Hij is volgens de politie via Turkije naar Israel gegaan. Geen boter bij de vis. Een Westduitse politieboot heeft dinsdag bij Wilhelms haven een Nederlands vissersvaartuig aangehouden, dat drie dagen in de ha ven van die stad voor anker had ge legen. De zes opvarenden hadden in die tijd grote schulden gemaakt en met hun schuldeisers voor dinsdagochtend op de kade afgesproken, maar toen die arri veerden konden ze het schip nog slechts naogen. De politie haalde de vissers boot terug, die pas weer zee mocht kie zen nadat alle schulden waren voldaan. De naam van de boot is niet bekend gemaakt. Prijs. De Nederlandse journalist P. K. Huibregtse uit Den Haag is dinsdag de jaarlijkse „Antonio Ferro" prijs van 15.000 escudos toegekend 1890). Hui bregtse won de prijs voor artikelen over Portugese gebieden in Afrika. Wasbeertje op stap. Een havencontroleur heeft 's nachts een wasbeertje aange troffen op een pier in de Amsterdamse Coenhaven. Het diertje werd naar Ar- tis gebracht. Vermoedelijk hoorde het beertje thuis op een van de schepen in de haven. Dierenbeul. Een landbouwer uit Rucphen is veroordeeld tot 50,- boete en 8 da gen gevangenisstraf voorwaardelijk, omdat hij een hondje, dat was komen aanlopen, met een schop op de kop had geslagen en het nog levende dier daar na had begraven. Koe viel vrouw aan. In Haren (N.B.) is 'n 36-jarige vrouw in 'n weiland bij haar woning door een koe aangevallen. Het dier wierp haar met de horens tegen de grond en drukte haar onder een afras tering door. Dit was haar redding. Zij is ernstig gewond in een ziekenhuis op genomen. Anti-bomdemonstratie. Op 4 augustus wordt in Den Haag een demonstratieve ommegang gehouden, waarbij geprotes teerd zal worden tegen het gebruik van alle atomaire, biologische en chemi sche wapenen. De ommegang wordt ge organiseerd door de Werkgroep Herden king Hiroshima en gaat onder meer langs de ambassades van Rusland,Chi na, Engeland, Amerika en Frankrijk. (Van onze correspondent) EINDHOVEN Dinsdagmiddag is, zo als we gisteren in een deel van onze editie vermeldden, een verdieping van een der gebouwen van het oude natuurkun dig laboratorium van Philips in het stadsdeel Strijp in Eindhoven grotendeels uitgebrand. De brand was het gevolg van een ontploffing die zich om kwart voor één voordeed in een kamer van het na tuurkundig laboratorium. Daar het op dat moment lunchpauze was, was er niemand in de kamer. Daar- ADVERTENTIE van MAANDAG 5 augustus t/m DONDERDAG 15 augustus GROTE HOUTSTRAAT 86 HAARLEM TEL. 10371 Speciaalzaak sinds 1883 aan is het waarschijnlijk te danken dat niemand van het personeel gewond werd. De kort na de ontploffing en tijdens het blussingswerk door de K.R.O. uitgezonden reportageflitsen, waarin van doden en ge wonden en groot gevaar voor een nieuwe hevige explosie werd gesproken, waren sterk overdreven. Zij hadden tot gevolg dat honderden mensen in en om Eindhoven in paniek raakten en dat familieleden van in het laboratorium werkende employés allerlei Philips- en gemeentelijke instanties op belden om nader geïnformeerd te wor den en dat tal van journalisten uit ande re delen van het land ijlings naar Eind hoven kwamen gereden. De oorzaak van de ontploffing is ver moedelijk dat in een afzuigleiding een ontvlambaar gasmengsel door onbekende oorzaak tot zelfontbranding is gekomen. De brand bleef beperkt tot de bovenste etage van het laboratorium. Elders op deze etage bevond zich op het moment van de explosie een tiental employés. Zij vluchtten op een lager ge legen dak, vanwaar zij door de brand weer in veiligheid konden worden ge bracht. Hierbij heeft een 19-jarige labora torium-assistente een shock opgelopen. Overigens kreeg niemand enig letsel van betekenis. De Philips-bedrijfsbrandweer en de ge meentelijke brandweer slaagden erin de brand, die met zware rookontwikkeling gepaard ging, te beperken tot de desbe treffende etage van het gebouw. De daar onder gelegen verdieping, die nog gro tendeels ontruimd kon worden, liep nogal wat waterschade op. De totale schade kon nog niet worden vastgesteld. DR. J. BERTING (Van onze correspondent) AMSTERDAM „Voor een flinke kerel die van aanpakken weet en die zijn hersens gebruikt, is er altijd nog veel te bereiken in de maatschappij." Dat is de succesformule die veel werk nemers drijft. De vraag is: waarheen. Het antwoord moet voor een grote groep van die werknemers luiden: „Nergens heen". Dat is althans de con clusie van de Amsterdamse socioloog dr. J. Berting in zijn omvangrijke stu die, die hij de titel gaf „In het brede maatschappelijke midden". Dr. Berting die hoogleraar in de so ciologie wordt aan de rijksuniversiteit in Groningen, geeft in zijn studie een beeld van de middelbare administratie ve employé, die leeft en werkt in het brede maatschappelijke midden .Dat blijkt voor de employé vooral een grauw midden, waarin hij zich gevan gen voelt in de fuik van de admini stratieve baan zonder vooruitzichten. De succesformule blijkt voor hem niet meer te bestaan. Het bedrijf heeft hem opgeslokt en nagelt hem vast aan de ladder waarop mensen met meer di ploma's en meer bekwaamheden hem voorbijklimmen. Dr. Berting heeft zich in zijn studie beziggehouden met de middelbare ad ministratieve employés in negen grote Amsterdamse bedrijven. Hij geeft ant woord op veel vragen, die in een „sa menleving der employés" (het gaat hier om ten minste 350.000 Nederlan ders) wel eens gesteld worden. In 1947 maakten de employés 20 per cent der totale beroepsbevolking uit en in 1960 reeds 29,8 percent, een lijn die zich nog steeds voortzet. Het onderzoek van dr. Berting heeft zich bepaald tot die mannelijke em ployés, die met het einddiploma mulo of het getuigschrift 3-jarige hbs op de arbeidsmarkt kwamen, ouder zijn dan 29 jaar (dus al enige tijd werkzaam) en jonger dan 46 jaar (dus met nog kansen op promotie). Uit zijn studie blijkt dat de employé zichzelf tot het maatschappelijke mid den rekent, hoger op de ladder dan een arbeider in ieder geval. Wanneer de employés onderscheiden worden naar laag-middelbaar, midden-middel baar en hoog-middelbaar niveau, dan beseffen diegenen op laag-middelbaar niveau dat hun inkomen niet zoveel verschilt van dat van een handarbei der. Zij zijn bereid zich tot de arbei dersklasse te rekenen. Maar zij gaan er daarbij vanuit, dat zij toch binnen tien jaar daar niet meer bij zullen ho ren. De employé voelt zich niet sterk met andere employés verbonden. Er bestaat niet een bepaald soort lotsver bondenheid. Er zijn verschillen in af komst, opleiding, promotiekansen en er bestaat geen employé-„consensus", geen reageren op uitdagingen of pro- blemen van buiten af dat bepaald wordt door het employé-zijn. Hoe kiest hij bijvoorbeeld politiek? Van de Amsterdamse employés die bij het onderzoek betrokken waren, heeft ongeveer de helft socialistische ideeën. Maar employés, die in vergelijking met hun vader sociaal gestegen zijn, heb ben vaker een socialistische voorkeur dan de rest. In vergelijking met hun vader sociaal gedaalden hebben vaker een rechts-politieke voorkeur. Rechtse voorkeur bestaat in hogere functies iets minder, dan in lagere. De invloed van de vakvereniging wordt niet als te groot ervaren. Die van de grote concerns wordt als te groot tot veel te groot geschetst. Men is employé geworden vanuit de verwachting carrière te kunnen ma ken. Dat sociaal stijgingsbewustzijn blijft bestaan de echtgenoten van de employés hebben het nog iets ster ker dan de employés zelf maar men ziet tevens hoe anderen met meer en betere diploma's wél slagen, hoger ko men, betere banen krijgen. Wanneer men geen niveau hoger kan komen, dan gaat het „fuiksyn droom" een rol spelen. Men voelt zich in de fuik gevangen, men wil wel an ders maar men kan niet anders. Men heeft slechts te berusten. Promotie wordt gezien als d e kans om aan als onaangenaam ervaren taaksituaties te ontkomen. Maar voor een grote groep employés is er geen ontkomen aan. Als meningen van een grote groep employés noteerde dr. Berting „De meeste politici zijn niet oprecht geïnteresseerd in het welzijn van hun medeburgers". „Als het erop aankomt bekommert zich vrijwel niemand om je. Om voor uit te komen in de maatschappij, komt het er minder op aan wat men kan dan wiè men kent". „Wanneer je niet oppast wordt er misbruik van je gemaakt". Het besef, dat in onze samenleving een grote groep leeft en werkt „in het maatschappelijke midden" en zich daar eigenlijk niet gelukkig voelt kan al heilzaam werken bij hen, die in Nederland verantwoordelijkheid dra gen. zo concludeert hij. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Koningin Wilhelmina was een tegenstandster van de „zachte lijn" die de na-oorlogse regeringen bij de berechting van landverraders hanteerden. Met name was de koningin fel gekant te gen het feit dat verreweg de meeste ter (Van onze correspondent) ALKMAAR Het bestuur van het psy chiatrisch centrum St Willibrordus in Hei- loo heeft vergevorderde plannen om in Heerhugowaard een hypermodern cen trum te stichten voor de verpleging van zwakzinnigen. Door deze uitbreiding zal de St.-Willi- brordusstichting die onderafdelingen heeft in Heiloo, Limmen en Schoorl een der grootste zo niet de grootste psychia trische verpleeginrichting in ons land worden. dood veroordeelde landverraders gratie kregen. Dit is pas thans gebleken uit een publikatie van de zoon van de toenmalige minister van justitie mr. J .H. van Maar- seveen. In het boekje „Gratie", verschenen bij de uitgeverij Kluwer in Deventer, bevat tende preadviezen, uitgebracht voor de vergadering van de rechtskundige afde ling van het Thijmgenootschap op 17 de cember 1966 in Nijmegen, schrijft mr. H. Th. J. F. van Maarseveen: „Het is dui delijk, dat onder normale omstandighe den de koning weinig aanleiding zal vin den in te gaan tegen het verlangen van de minister om gratie te verlenen. Dat lag anders in de uitzonderlijke omstan digheden van de jaren 1946-'47, toen be slist moest worden over graties aan po litieke delinquenten die ter dood waren veroordeeld. Een toenmalige minister van Justitie is met wijlen koningin Wilhelmi na in een reeks scherpe conflicten gewik keld geweest. De minister was voorstan der van gratie op ruime schaal van de doodstraf, de koningin was een andere mening toegedaan. De zachte lijn is toen doorgezet". v' ''C '/'C HILVERSUM. Hertel en Co. N V fAmsterdam) en N.V. Isola (Hilversum) gaan voortaan met behoud van ieders volledige zelfstandigheid bij hun andere activiteiten omvangrijke opdrachten met betrekking tot de totale isolatie van installaties op land gezamenlijk uitvoeren, aldus een mededeling van de directies. Deze categorie isolatie-werken zullen zij in maatschapsverband verrichten onder de naam „Hertel-Isola-partnership". ft- rf/v*-. - Het KNMI deelt mee: De luchtdruk boven West-Europa, wel ke al dagen lang hoog was, neemt elke dag iets af onder invloed van een samen gesteld lagedrukgebied boven Spanje en Frankrijk. Hierin kwamen verschillende onweershaarden voor, waarbij de neer slaghoeveelheden aanzienlijk varieerden. Met de zuidelijke wind in de hoge lucht lagen trekken deze storingen langzaam naar het noorden. Verwacht mag worden dat zij steeds dichter bij ons land komen. Het komende etmaal blijft ons land in de warme lucht maar de kansen op buien en mogelijk onweer nemen toe. wnuArroiiTts Grote of St. Bavokerk, 20 u.: Interker kelijke stilte. Donderdag 15 u.: Orgelbe speling door Piet Rippen. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14 en 20 u.: „The Sound of Music", a.l. Frans Hals, 14, 19 en 21.15 u.: „Some like it hot", 14 j. Lido, vanavond 19 en 21.15 u.: „Gungala, de maagd van het oerwoud", 14 j. Don derdag 14 en 19 uur: „Zet je zorgen op zij" a.l. en 21.30 u.: „Mondo Infame" 18 j. Luxor, vanavond 19 en 21.15 u.: „Lek ker met z'n allen naar de maan" a.l. Don derdag 14, 19 en 21.15 u.: „Hoe steel ik een miljoen" a.l. Minerva, 14 en 20 u.: „Doctor Dolittle", a.l. Rembrandt, 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Vakantieperikelen met Funes-te gevol gen", a.l. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „Via Ero tica", 18 j. Studio, vanavond 19 en 21.15 u.: „Sex en society" 18 j. Donderdag 10.30 u.: „Winnetou, het grote opperhoofd" a.l. en 14.15, 19 en 21.15 u.: „Le Gendarme in New York" a.l. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals meesterwerken. Dagelijks van 10 tot 17 u. Zondag 13 tot 17 u. Bovendien in het Prentenkabinet: „Een keuze uit de col lectie Van Looy". Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Permanente expositie van oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunst nijverheid. Dagelijks behalve maandag geopend van 10 tot 12.30 en van 13.30 tot 17 u. Teylers Museum (Spaarne 16): Perma nente expositie van schilderijen, fossielen, instrumenten. Geopend op werkdagen, behalve maandag, van 10 tot 17 u. Vleeshal (Grote Markt) „Holland Foto '68", fototentoonstelling van 28 juli tot en met 1 september. Geopend dagelijks van 10-17 uur; zondags van 13-17 uur en woensdagavond 20-22 uur. Vishal, (Grote Markt) „Sweet Life", foto's door Ed van der Elsken van 28 juli tot en met 1 september. Voor openingstij den zie Vleeshal. De Ark (Nieuw Heiligland): Zomer - expositie. Dagelijks van 10 tot 20 u. Galerie-t, 11 tot 17 u.: Zomerexpositie van grafiek, gouaches en klein plastiek. Linnaeushof (Bennebroek): Expositie van etsen, monotypes en schilderijen van Jan Campfens en Karin Campfens-Meer- man. Cruquiusmuseum (Cruquiusweg, Heem stede): Permanente expositie van histo rische stoommachines en grote maquette van de watersnoodramp van 1953. Maan dag tot en met vrijdag van 9 tot 17 u. Zaterdags van 9 tot 18 u. Gemeenschapshuis (Zandvoort): Expo sitie „Foto-Internationaal '68". Maandag tot en met zaterdag van 11 tot 12, 14 tot 17 en 20 tot 22 u. Zondag 14 tot 17 u. Tot en met 18 augustus. Galerie Zijlstraat: Werken van Armand van der Helm, plastieken van Sees Vlag, prenten. Brederodestraat 148 (Zandvoort), Kera miek en plastieken van Babs van Els- dingen en Hans van Dinteren. dagelijks van 19-21 uur. Tot en met 18 augustus. DIVERSEN Dancing Palermo, dansen, dagelijks 20 uur. Treslong (Hillegom), Diner Dansant, dagelijks. Hotel Bouwes (Zandvoort), dagelijks het Italiaanse dansorkest Lugani Renzo met internationaal artiestenprogramma. Hotel Esplanade (Zandvoort), Dans en amusemensmuziek: Het Cosmos Trio, da gelijks 20 uur. Cabaret Dancing Caramella, (Zand voort) dagelijks 20-02 u.: Dansen met Het Holland Kwintet. Linnaeushof (Bennebroek), Nederlands grootste speeltuin. Indianendorp, pony manege, spoortrein etc. dagelijks. Kennemer Sporthal (Delftlaan), Stuif - Stuif, dagelijks van 10 tot 16 u. (behalve zaterdag en zondag). Ook in Wijkcentrum Schalkwijk, Laan van Angers en voor tieners (vanaf 14 jaar) in Electric Centre, Bakenessergracht. Poppentheater Merlijn, (Hasselaers- plein 35) donderdag 14.30 u.: „Het sprook je van de zon". Rotonde, (Zandvoort) woensdag 20 u.. Mars door het dorp door jeugd-drumband Gouda West. WOENSDAG 31 JULI City Theater, 20 uur: „Wedren met de ooievaar". DONDERDAG 1 AUGUSTUS City Theater, 20 uur: „Chinese avontu ren in China". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 u. en 14 tot 16.30 u. ADVERTENTIE Eén spuitbus voor alle kamers.Grote b.i 13.9 eg ...M WOENSDAG 31 JULI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Be min je naaste, maar vergeet je vrouw niet". Luxor Theater 14.30 u.: „Dick Trom en het circus"; 19 en 21.15 u.: „Zo gezegd zo gedaan". Galerie Boumans, Breestraat 122. Ex- si tie werken van Jacques Siegers; ge opend van 9-18 u. Kennemer Oudheidkamer, huize „Schey- beeck", Velserweg 2. Geopend van 14-16 u.; voor groepen op aanvraag. DONDERDAG 1 AUGUSTUS Kennemer Theater. 19 en 21.15 u.: Pe cos houdt opruiming". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Zo ge zegd zo gedaan". (2e week). Galerie Boumans, Breestraat 122: Ex positie werken van Jacques Siegers; ge opend van 9-18 u. Kennemer Oudheidkamer huize „Schey- beeck", Velserweg 2. Geopend van 14-16 u.; voor groepen op aanvraag. WOENSDAG 31 JULI Marquette Theater, 14 en 20 u.: „Mary Poppins". Maximum- en minimum- c u tempert tv r«n |j| ggjj? binnen- en buitenland gjf Den Helder Vpenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Z.-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Barcelona Madrid 4allorea Lissabon no no zw. bew. zw. bew. half bew. licht bew. ozo half bew. o on bew. o onbew. o onbew. o niet ontvangen onbew w niet ontvangen niet ontvangen geh. bew. zzo geh bew. n zw. bew o onbew. o licht bew. ono half hew. w.st. mist w st. zw. bew o half bew. n half bew. w.st. onbew. no onbew w.st. half be*v. nnw zw. bew. zw geh. bew w.st. half bew. n onbew. w onbew. onbew licht bew licht bew onbew licht bew onbew nw nnw n w.st. no nw 20 25 24 24 25 25 26 25 24 17 22 25 25 25 27 27 26 27 27 26 24 25 25 25 25 28 24 31 28 26 29 28 25 17 15 14 15 15 14 16 12 13 12 13 16 14 14 15 15 15 20 14 13 10 12 12 16 16 9 13 23 18 20 14 19 17 0 0 0 0 0 0.1 0 0.3 0 0 0 0 0 4 0 0 0 0 0 0.2 0 0 0 0 DONDERDAG 1 AUGUSTUS Zon op 5.02 uur; onder 20.30 uur. Maan op 13.37 uur; onder 22.53 uur. MAANSTANDEN Volle maan 8 augustus 12.32 uur. Laatste kwartier 16 augustus 3.13 uur. Nieuwe maan 24 augustus 0.57 uur. Eerste kwartier 31 augustus 0.35 uur. HOOG EN LAAG WATER IN IJMUlDEN WOENSDAG 31 JULI Hoog water 7.16 uur en 19 40 uur. Laag water 3.09 uur en 15.23 uur. DONDERDAG 1 AUGUSTUS Hoog water 8.02 uur en 20.27 uur. Laag water 3.47 uur en 16.02 uur He. hoog en laag water te Zandvoort ls 10 tot 15 min. vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 2