Tass: „Gesprek werd gevoerd in sfeer van openhartigheid" Nixort naar het kop in race Witte Huis De 22 mannen van Cierna nad Tisoe Reactie van Vaticaan Weer onlusten in Gary Minister Rusk vraagt Hanoi een „realistisch antwoord" Felle studentenonlusten in Mexico Wellicht geen onaanvaardbare eisen van Russen Verkoeling zou onvermijdelijk zijn Iraakse premier verbannen Revisie in proces Zuidkoreaanse intellectuelen Rachele Mussolini zal grafsteen laten verfraaien Zes priesters in Spanje achter de tralies Militairen van VS verdacht van plunderen telegrammen WOENSDAG 31 JULI 1968 3 Lange lijst Nieuw beraad Vier doden bij brand in Noordengels hotel Volgens onderzoek publieke opinie in VS: Kleur enblindheidbril Harde lijn Tsjechen Bomaanslag in de VS MOSKOU (AP) Het Russische persbureau „Tass' heeft voor het eerst commentaar geleverd op de bespre kingen tussen de Russische en Tsjechische leiders. In een kort be richt zei het persbureau dat het ge sprek „werd gevoerd in een atmo sfeer van openhartigheid en kame raadschap". Onze reisredacteur meldt: De bijeen komst in het verenigingsgebouw van de spoorwegarbeiders verloopt geheel vol gens protocol: om beurten voeren Russi sche en Tsjechische functionarissen van gelijk niveau het woord. Als Dubcek heeft gesproken komt na hem Brezjnev aan bod, na premier Cernik volgt Kosy gin. Gisteren heeft de Tsjechische president Svoboda als eerste een uiteenzetting ge geven en wel hij is tenslotte generaal over het brandende vraagstuk van de legering van Russische troepen aan de Tsjechische westgrenzen en over de ver houding tot de landen van het Oostblok. Zeker zal Svoboda daarbij hebben ge wezen op de verklaring van de Tsjechi sche volksmilitie waarin zij Dubcek en zijn politiek onvoorwaardelijk steun be tuigt. Weliswaar wordt de militaire beteke nis van de volksmilitie evenmin hoog aangeslagen als haar bewapening, maar zij gold tot nu toe als een groepering die veel aanhangers van het oude systeem telde. Voornamelijk fabrieksarbeiders vormen de mankracht en juist onder hen vond Novotny voor zijn methodes waar dering. Na Svoboda heeft de Russische presi dent Podgorny een weerwoord gege- VATICAANSTAD. (AP) Het Vati caan heeft gisteren krachtig gereageerd op de toenemende critiek in de gehele wereld op de pauselijke boodschap be treffende geboortenbeperking. Het Vati caan noemde het gebruik van voorbe hoedsmiddelen „een mentale, morele en lichamelijke verminking". In de Osservatore Romano werd er de nadruk op gelegd dat de encycliek niet gericht is tegen geboortenregeling. „De encycliek heeft wel degelijk oog voor de ernstige gevolgen die een ongeremde be volkingsaanwas kan hebben. Hij ver waarloosd de ernstige en pijnlijke pro blemen niet die in een familie kunnen ontstaan", aldus het hoofdartikel. „Maar de encycliek staat geen geboortenregeling toe door kunstmatige middelen, die de mensen zouden vrijstellen van een ver antwoordelijk gebruik van hun mogelijk heden en hen zou kunnen brengen tot een verkeerd gebruik van hun vrijheid". De paus heeft een danktelegram ont vangen van de aartsbisschop van Wash ington, waar 152 priesters hebben gezegd dat zij de encycliek niet zullen gehoor zamen. Een Amerikaanse pater heeft de encycliek „theologisch bijziende" ge noemd. Paus Paulus heeft zelf nog niets gezegd over deze zaak, maar men verwacht dat hij vandaag bij zijn audiëntie erover zal spreken. BEIROET (Reuter) De Iraakse pre mier, luitenant-kolonel Abdel-Razzak al- Najef, is verbannen. Dit heeft president Ahmed Hassan al-Bakr door radio-Bag dad meegedeeld. President Al-Bakr heeft ook de minis ter van Defensie, generaal Al Dawoed, verbannen en de nieuwe regering die op 18 juli, één dag na de staatsgreep tegen president Aref, was gevormd, ontbonden. Al-Bakr zelf wordt opperbevelhebber van de strijdkrachten. Najef en Dawoed, die beschouwd wer den als de leiders van de staatsgreep zijn uit de strijdkrachten gestoten. Zij wor den ervan beschuldigd de revolutionaire doelen van het bewind te hebben willen verleggen en zich tegen het democratise ringsproces te hebben verzet. SEOEL (Reuter en AFP). Het Zuid koreaanse hooggerechtshof heeft herzie ning gelast van het proces tegen 12 intel lectuelen, die beschuldigd worden van spionage voor Noord-Korea tijdens hun verblijf in West-Duitsland en Frankrijk. Het hooggerechtshof heeft geweigerd de wet op de bestrijding van het communis me toe te passen, zoals een lagere recht bank had gedaan die hen in april de dood straf of zware gevangenisstraffen oplegde. Het hof achtte het bewijs, dat de man nen spionage bedreven zouden hebben, niet voldoende geleverd. Het overwoog dat de Koreanen, die al geruime tijd in het buitenland verbleven, wellicht niet volledig op de hoogte waren met de Zuid koreaanse anti-spionagewetten. ven. Intussen ziet het er naar uit dat er vooralsnog van Russische zijde geen voor Dubcek onaanvaardbare eisen zijn ge steld. Uit partijkringen valt immers te ver nemen dat de secretaris van de Tsjechi sche Communistische Partij van het Cen traal Comité in een voorbereidingsverga- dering opdracht heeft gekregen om weg te lopen wanneer de socialistische broe ders van al te radicale verlangens zou den blijk geven. Dubcek zou wel tot overleg mogen ko men over een lange lijst van min of meer ondergeschikte bijverschijnselen van de politiek-reformatorische arbeid in zijn land. Wat de hoofdzaken betreft kan hij echter geen stap afwijken van het door hem zelf uiteraard geeffende pad, dat het Centraal Comité wil volgen. De Russen daarentegen beschikken niet over een formele machtiging van hun Cen traal Comité. Slechts het politbureau heeft een aantal voorbesprekingen aan de affaire-Tsjecho-Slowakije gewijd waarin niet alleen de eigen overtuiging omtrent de verderfelijke Tsjechische activiteiten, maar ook pure angst van de bondgenoten Polen en Oost-Duitsland voor dergelijke verschijnselen in eigen land een rol heeft gespeeld. Bij alle militair gemanoeuvreer langs de Tsjechische grenzen schijnt bij de Russen toch heel sterk de overtuiging te leven dat elk ingrijpen van gewelddadige aard, ieder gebruik maken van macht, hetzij economisch, hetzij militair, zich op den duur tegen de Sovjet-Unie zelf zal keren. Meer een meer begint daarom de me ning veld te winnen dat deze ene bespre king gevolgd zal worden door nieuw be raad met de Russen. Dubcek zal dan wellicht nog sterker staan, al was het al leen maar omdat het komende partijcon gres zijn steun binnen de partij zal ver ruimen. Tevens maakt dat zijn positie tegenover de Sovjet-Unie gevaarlijker. Op langere termijn lijkt aldus het speculatieve oordeel van sommige inge wijden, een verkoeling tussen Tsjecho- Siowakije en de Sovjet-Unie onvermijde lijk. Na verloop van tijd zou kunnen blij ken dat de Tsjechen, zo heet het, buiten de vertrouwenssfeer van het Warschau pact zullen worden gebracht. LONDEN (DPA) Bij een hotelbrand te likely in Noodr-Engeland zijn 4 men sen om het leven gekomen. De brandweer wist twintig hotelgasten met ladders te redden. WASHINGTON (AFP en AP) De jongste opiniepeiling van het Amerikaan se Gallup-instituut heeft Richard Nixon verrassend aan het hoofd geplaatst van zowel de republikeinse als de democrati sche kandidaten voor het Witte Huis. Hij ligt volgens de uitslag van het onderzoek twee punten voor op Humphrey en vijf punten op McCarthy. Rockefeller staat te gen de twee democraten afzonderlijk ge plaatst gelijk. Nog maar enkele dagen geleden leek het erop, of Nixon gemakkelijk door Humphrey en ook nog door McCarthy verslagen zou kunnen worden, en Rocke feller tegen hem meer kans zou maken. Rockefellers hoop, dat de opiniepeilin gen hem belangrijk voordeel opleveren in de strijd om de republikeinse presidents kandidatuur, zal door deze uitslag wel verminderd zijn. Volgens een eveneens vandaag gepubliceerde raming krijgt Ni xon op de volgende week beginnende re publikeinse conventie bij de eerste stem ming meer stemmen dan Rockefeller. In het kamp van de New Yorkse gou verneur wordt gevreesd, dat een aantal neutralen zich door de jongste opiniepei ling zal laten beïnvloeden en op Nixon zal stemmen, waardoor een kans op her stel voor Rockefeller uitgesloten is. Vice-president Humphrey heeft ver klaard dat het niet zijn bedoeling is om volledig met de Vietnampolitiek van de regering Johnson te breken. Humphrey zei dat het nooit de politiek van president Johnson is geweest om de oorlog groter van omvang te maken, om een militaire oplossing te vinden voor wat essentieel een politiek probleem is. De belangrijke verklaring van Hum phrey over Vietnam die al het vorige weekeind werd verwacht is nog steeds niet klaar. Een medewerker van Humphrey zei dat dit was omdat deze „precies juist' moet worden. MILAAN (AP). Rachele Mussolini, de weduwe van de Italiaanse dictator, wil het staatspensioen dat zij heeft gekregen, gebruiken voor de aflossing van schulden, het verfraaien van de grafsteen van haar man en het helpen van wezen. Dit meldt het Italiaanse weekblad „Oggi". „Het geeft niet hoeveel geld ze me ge ven", zei ze over het pensioen. „Het is voldoende als ze me weinig geven. Ik heb nooit veel om geld gegeven. Ik heb nooit verlangd naar bontjassen en juwe len." Het bedrag van haar pensioen is nog niet officieel bekendgemaakt. Haar advo caten ramen, dat zij 180.000 gulden ach terstallig pensioen zal krijgen plus 2100 gulden per maand. GARY (Reuter). Voor de derde ach tereenvolgende nacht hebben zich in de Amerikaanse staalstad Gary rassenonlus- ten voorgedaan. Groepen jonge negers beschoten de po litie gooiden benzinebommen in warenhui zen, bekogelden auto's met stenen en plun derden. Er zijn voor zover bekend geen slachtoffers gevallen. De autoriteiten van Peoria in Illinois, hebben gisteravond een avondklok inge steld voor personen onder de 21 jaar. Bij ongeregeldheden eerder op de dag werden 10 politiemensen en een radioverslagge ver door kogels verwond. Ook in Seattle, Muncie en Lary in In diana en in Kalamazoo (Michigan) en Oakland (Californië) hebben zich gisteren rassenonlusten voorgedaan. BILBAO. (AFP) In de Spaanse pro vincie Biscaje zijn zes priesters aange houden en gevangen gezet, om straffen van een tot drie maanden uit te zitten. Ze hadden geweigerd de geldboetes te betalen, waartoe ze veroordeeld waren wegens belediging van het gezag. Volgens welingelichte kringen wacht 12 andere priesters hetzelfde. WASHINGTON. (AP) De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken Dean Rusk heeft een beroep gedaan op Noord-Vietnam om „een realistisch ant woord te geven op de Amerikaanse voor stellen betreffende de vrede in Vietnam, alvorens de Amerikanen verdere beper kingen van de bombardementen op Viet nam zouden kunnen overwegen". Rusk noemde berichten als zou Noord- Vietnam zich hebben gematigd in zijn militaire optreden onwaar. Hij zei dat de Amerikaanse regering en de andere lan den die troepen in Zuid-Vietnam hebben moeten weten van een verantwoordelij ke Noordvietnamese instantie wat er ROME (DPA) De 46-jarige aanne mer Pietro Sulis in Turijn vond het zo lastig dat hem zijn rijbewijs was afgeno men wegens kleurenblindheid, dat bij in zijn vrije tijd niet rustte voordat hij daar een oplossing voor had gevonden. Hij zegt nu brilleglazen te hebben waarmee hij rood en groen van de verkeerslichten gemakkelijk kan onderscheiden. Anderen kunnen er volgens hem voor deel bij hebben omdat men er bij mist en nevel verder mee kan zien. Een com missie van het Italiaanse ministerie van Gezondheid onderzoekt nu of dit alles gaat gebeuren als de Amerikanen hun bombardementen zouden stopzetten. De persconferentie was voornamelijk aan Vietnam gewijd. Minister Rusk wei gerde commentaar te geven op de huidi ge moeilijkheden tussen de Sovjet-Unie en Tsjechoslowakije. Rusk zei dat hij het als „niet voor zichtig" zou beschouwen het Amerikaan se standpunt uiteen te zetten op dezelfde dag dat de Russische en de Tsjechische leiders met elkaar overleggen. Bovendien, aldus Rusk, is het onnodig dit te doen want de Sovjet-Unie kent onze houding volledig. SAIGON (AFP). Premier Tran Van Hoeong van Zuid-Vietnam heeft een on derzoek gelast naar plunderingen waar aan Amerikaanse militairen zich in de stad Cam Ranh schuldig zouden hebben gemaakt. Hij heeft daartoe een gemengde Ame- rikaans-Zuidvietnamese commissie in het leven geroepen. De bewuste militairen hebben volgens het blad „Song" op 28 juli bij huiszoekingen in Cam Ranh een grote hoeveelheid eigendommen van Zuidvietnamezen gestolen. In de stad Mexico is het tot ernstige ongeregeldheden gekomen hij stu dentenbetogingen tegen het optreden van de oproerpolitie. Studenten en middelbare scholieren die ontbin ding van de oproerpolitie eisten, leverden in de ochtend bloedige ge vechten met genheden van deze po litie en te hulp geroepen parachu tisten. Bij deze botsingen werden ongeveer zeshonderd jongeren ge arresteerd. Tien mensen zouden om het leven zijn gekomen. Op de foto: een student wordt door de orde- politie bepaald niet zachtzinnig aangepakt. ADVERTENTIE haal voor u en uw kinderen de zonnige oots ti LOOTS gazeuse FRISDRANKENINDUSTRIE LOOTS HAARLEM nnnnnnnnnr-— (Van onze redactie buitenland) Tweeëntwintig mannen de volledige Tsjecho-Slowaakse en Rus sische presidiums hebben de afgelopen dagen met elkaar bespre kingen gevoerd in het Tsjechisch-Russische grensplaats] e Cierna nad Tisoe. De verwachting was dat het gesprek één dag zou duren, maar gisteren bleek men nog niet uitgepraat over de nieuwe liberalisatie die in de afgelopen maanden in Tsjecho-Slowakije is doorgevoerd tegen de wil van de Sovjet-Unie. Wie zijn zij, deze 22 mannen die de wereld in spanning houden over de afloop van dit diepgaand ideologisch geschil? Bij de Russen kan langzamerhand wel in één adem genoemd worden het drietal Brezjnev-Kosygin-Podgor- ny. De 62-jarige Leonid Brezjnev is se cretaris van de Russische Communis tische Partij. Hij wordt veelal de aan- Alexander Dubcek voerder van de „haviken" in het- Kremlin genoemd. Brezjnev was in de jaren 1960-'64 een uitgesproken aan hanger van de toenmalige premier Kroesjtsjev. Premier Kosygin, 64 jaar oud, zou tot de „duiven" behoren. Hij voerde al eerder, in het begin van dit jaar overleg met Praag en trachtte de Tsjechen over te halen hun liberalisa tieplannen te matigen. Van president Podgorny wordt ge zegd dat hij een middenpositie in neemt. Het 65-jarige hoofd van de Rus sische staat zou al eerder bij onenig heid de „duiven" van de „haviken" hebben gescheiden. Samen met Kosygin zou ook Gen- nady Voronin een gematigd standpunt in het geschil innemen. De 58-jarige premier van de Russische federale Sovjet-republiek wordt wel een typi sche technocraat genoemd. Achter het idee van een harde aan pak zouden behalve Brezjnev ook par tij-ideoloog Soeslov, Pjots Sj elect, Alexander Sjelepin, Arvid Pelsje en Kiril Mazoerov staan. Mazoerov en Sjelepin zijn relatief jonge leden van het Russische presidium. De Let Pelsje zou zelf in zijn eigen land straf zijn opgetreden tegen intellectuelen. Sje- lest daarentegen, zou als secretaris van de .Communistische Partij in de Oekraïne bevreesd zijn voor moeilijk heden in dit gebied dat onmiddellijk grenst aan Tsjecho-Slowakije. Niet aanwezig in Cierna zijn de twee politbureau-leden Kirilenko (een „duif") en Polianski. Volgens geruch ten om in Moskou een oogje in het zeil te houden. Zij worden vertegen woordigd door de presidium-kandida ten Demitsjev en Masjerov. Bovendien zijn aanwezig de secretarissen van het Russische Centraal Comité Ponomar- jov en Katoesjev. De Tsjechische delegatie wordt ge leid door partijchef Alexander Dub cek. Hij zou vooral steun krijgen voor zijn nieuwe ideeën van minister-presi dent Oldrich Cernik, voorzitter van de Nationale Vergadering Josef Smrkovs- ki, en Josef Spacek. Figuren van het midden in het Tsjechische presidium zijn Frantisek Barbirek, Amil Rigo, Frantisek Krie gel en Jan Piller. Oud-Franco-bestrij- der Kriegel is zestig jaar, de overigen van dit viertal zijn jonge figuren, al len nog in de veertig. Tot de conservatieven behoort Dra- homir Kolder, een 44-jarige ex-mijn werker die nog een trouwe Novotny- aanhanger zou zijn. In elk geval werd hij niet als afgevaardigde gekozen naar het Tsjechische partijcongres van september. Hij zal dan ook niet wor den herkozen in het partijpresidium. Oldrich Svestka is hoofdredacteur van het blad „Rude Pravo", dat jaren lang Novotny steunde. Vasil Bilak ten slotte is de secretaris van de Slowaak se Partij. Hij voegde zich bij de anti- Novotny groep om de grieven van de Slowaken tot uitdrukking te brengen. Maar de Dubcek-lijn gaat hem toch weer te ver. De elf Tsjechen worden aangevuld door drie kandidaten voor het partij- i^ecTuu x5Tt£'zj'ii>a^ presidium: Kapek, Lenart (de voorma lige premier van Tsjecho-Slowakije) en Simon. Bovendien is ook president Svoboda in Cierna aanwezig. Hij kan uitstekend opschieten met een aantal Russen en zijn aanwezigheid kan een kalmerende indruk hebben gehad bij mogelijke verhitte debatten. LOS ANGELES (Reuter) Gister avond is een bomaanslag gepleegd op het Britse consulaat in Los Angeles. Er is enige schade, maar er zijn geen persoon lijke ongelukken gebeurd. l Morse. De Amerikaanse democratische senator Wayne Morse, die onder meer bekend werd door zijn heftige critiek op de regeringspolitiek ten aanzien van Vietnam, heeft zich achter senator Eugene McCarthy geschaard. Epidemie. Meer dan 30.000 mensen lijden in Macao aan Aziatische griep ten gevolge van een epidemie. In Hongkong stierven 21 mensen door dezelfde ziekte. Guerrilla-strijd. Het Indonesische leger heeft opnieuw een bataljon naar West- Kalimantan gestuurd om 5000 Indone sische soldaten bij te staan „in de strijd tegen Chinese communistische guerrillastrijders in de wildernis". Moboetoe. President Joseph Moboetoe van Kongo zal binnenkort een officieel be zoek brengen aan West-Duitsland Politie-inspecteur. De openbare aanklager van Dortmund heeft een aanklacht inge diend-tegen de 52-jarige inspecteur van politie Helmut Streubel die in 1943 drie Russische burgers zou hebben laten doodschieten. Streubel is ontheven van zijn functie als plaatsvervangend hoofd van politie in Herne bij Dortmund. Tribunaal. De regering van Syrië heeft een uit 3 leden bestaand tribunaal in gesteld voor de berechting van „samen zweerders en saboteurs". Afgewezen. De Sovjet-Unie heeft 't Ame rikaanse protest tegen de Oos'duitse grensbepalingen van de hand gewezen. Rotten. De dochter van Troeong Dzoe de Zuid Vietnamese kandidaat bij de pre sidentiële verkiezingen van vorig jaar heeft verklaard, dat zij vreest voor het leven van haar vader, die een gevange nisstraf van vijf jaar uitzit: .driekwart van de denkende mensen in Saigon rot ten weg in de gevangenis", zei ze. Druk. Drie mannen die in staat van be schuldiging zijn gesteld in Griekenland wegens een artikel over Griekse homo fielen in de oudheid zijn door hun werk gever ontslagen nadat door het mili taire regime druk was uitgeoefend.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3