PRIESTERFEEST IN BRABANT EEN TANENDE FOLKLORE WAAGHALZEN OBSESSIE VOOR MACHINISTEN Geen bruidjes en weinig vlaggen Snelkookpan in plaats van kruisbeeld cadeau Vijftig doden per jaar op Remmen heeft geen zin... Mendès-France zou uit PSU zijn getreden Waaghalzen ÈAmM Max van Gijns verlof verlengd Senaat van de VS verbiedt hulp aan communistische landen Schietpartij bij Koreaanse grens Plannen voor een t.b.c.-museum DONDERDAG 1 AUGUSTUS 1968 13 „We hebben het vergeten Lopend broodje' Oecumene Als 30 jaar geleden Spel met de dood Remmen is nutteloos bmm Nieuwe bouwvoorschriften in Schuilplaatsenbesluit haal voor u en uw kinderen de zonnige Kerkelijk nieuws (Van onze correspondent) RAAMSDONKDORP. Over de rooms- katholieke priester wordt gepraat, ge schreven en gediscussieerd. Een uittreding is al geen nieuws meer en komt niet meer in de krant. Het komt niet meer voor dat een bisschop zelf de preekstoel betreedt en meedeelt dat twee parochiepriesters het ambt zullen verlaten, zoals destijds wijlen mgr. Bekkers dat deed in Eindho ven. Men is er zich van bewust geworden dat het begrip „priester-voor-eeuwig" al lang niet meer achttien karaats is. Een voorbeeld: drie jaar geleden studeerden twaalf priesterstudenten af. Zij werden al len tot priester gewijd. Op dit ogenblik is er nog één in het ambt. Maar in Noord-Brabant, het bolwerk van het katholicisme, zijn nog steeds dor pen welke hun als ereburgers inhalen, zolas in het pendelaarsdorp Raamsdonk- dorp dat in de buurt van Geertruidenberg ligt. Een dorp waar de mensen nog „me neer pastoor" zeggen en waar hij nog al tijd de mooiste stoel krijgt. Het is feest geweest in het dorp omdat een van hen, de 26-jarige onderwijzers zoon Toon Hommel tot priester werd ge wijd. Voor de buitenstaander leek de klok in het Brabantse dorp stil te hebben gestaan, alsof de evolutie binnen de r.k. kerk er geen invloed heeft. Maar wie aan dachtig kijkt en luistert, merkt dat in Raamsdonk en de andere omliggende dorpen de folklore rondom het feest van een nieuwe priester bezig is te tanen. Men is niet meer dagenlang bezig met het aanbrengen van versieringen langs de route die de jonge priester na zijn wij ding aflegt van de kerk naar zijn woning. De open landauer, meestal beschikbaar gesteld door een welvarende landbouwer, wordt niet meer gebruikt. Er zijn geen bruidjes meer die met bloemetjes in het haar. altijd een vertederende aanblik bo den. Het uitsteken van de vlag is niet meer algemeen. De witgele pauselijke wim pel ontbreek vrijwel overal. „We hebben het vergeten te vragen tijdens de heilige mis", zegt een parochie-geestelijke en het klinkt bijna als een verontschuldiging, want hij vervolgt: „Als God iemand roept tot het priesterschap is dat hier nog steeds een grote eer". Die eer valt een van Raamsdonks zo nen te beurt, die in de dorpskerk voor het altaar in de traditionele houding ligt, voorover op de kerkvloer, het gelaat naar de grond. Voor de overcolle kerk een gro- belevenis. Want voor de eerste keer in de historie van het dorp wordt een jongen uit het dorp tot priester gewijd in de dorps kerk. De gebeurde vrijwel altijd in de kapel van een klooster of grootseminarie. Bij de wijding waren dan alleen de naaste familieleden aanwezig. Meestal werden er dan meer priesters tegelijk gewijd. Het grote feest kwam pas later wanneer de jonge priester zijn eerste plechtige heilige mis in de dorpskerk opdroeg. Nu was de bisschop van Breda, mgr. H. C. A. Ernst, zelf naar Raamsdonkdorp gekomen om de wijdingsplechtigheid, die enige uren duurt, te verrichten. De plechtigheid brengt in het dorp grote activiteit teweeg. Vrijwilligsters treffen voorbereidingen voor „een lopend brood je" dat de genodigden zal worden aange boden. De vriendelijke dames die de pa lingworst, ham, rosbief en fricandeau over de broodjes verdelen, behoren tot de groep voor wie de priester nog iets bij zonders is, een beetje heilig zelfs. Aan die aardige broodjessmerende da mes moet je niet vragen of ze het priester vorden in deze tijd niet een griezelige zaak vinden. Ze weten wel dat tegenwoordig een priesterzoon een angstig bezit kan zijn maar zijn èrvan overtuigd dat voor hun Toon Hommel slechts een rimpelloos pries terleven is gereserveerd. Voor hen is het belangrijkste dat het een mooie plechtig heid in de kerk is en dat de bisschop die straks te gast zal zijn bij het „lo pende broodje", geen kopje thee zal krij gen met een voetbad. Pater Norbertus die door de Ongeschoei de Karmelieten aan de parochie van Raamsdonkdorp is uitgeleend, voorlopig voor onbeperkte tijd, is lid van het feest comité. Hij vertelt dat de voornaamste be zigheid van het comité is geweest het in zamelen van het geld voor het cadeau, dat zal worden aangeboden. Ook de 300 protestanten van het dorp hebben meebetaald. De tijd, dat binnen de muren van Raamsdonkdorp wonende lid maten van de Nederlandse Hervormde Kerk als „outcast" werden beschouwd, is voorbij. Het geschenk is een stoel. Voor Toon Hommel geen verrassing, ^ant hij heeft tem zelf mogen uitzoeken. Er zijn meer ge schenken. Vrienden en kennissen hebben hun giften naar de huishoudschool ge bracht, waar ze met een naamkaartje tus- •en de vele bloemstukken liggen geëta leerd. Ook in de keus van de geschenken is variatie gekomen. Vroeger haalde niemand het in zijn hoofd een jonge priester iets anders te geven dan een kruisbeeld, een gebedendoek, of een rozenkrans. Nu staan er een snelkookpan, een theelichtje, een wereldbol, en een kof fiezetapparaat en liggen er boeken en schilderijen. In het zaaltje met de cadeaus krijgen de Raamsdonkers gelegenheid Toon Hom mel en zijn familie proficiat te wensen. Daar komen vooral de ouderen die nog net zo katholiek zijn als dertig jaar geleden. Die Toon Hommel van jongsaf- aan kennen, die weten dat het een door zetter is geweest, dat hij eerst probeerde het klein-semenarie te doorlopen, dat hij na twee jaar studie moest opgeven. Dat hij daarna naar de ulo ging en daarna naar het College voor Late Roepingen in het Limburgse Horst. En net als dertig jaar geleden klinken in de middag de tonen van de harmonie van Raamsdonkdorp „Sint Bavo". In de huishoudschool maken de genodigden zich gereed om naar buiten te gaan. De stoel wordt naar buiten gebracht om offi cieel overhandigd te worden. Toon Hom mel mag hem alvast even proberen. En terwijl het geluid van de harmonie steeds Het ogenblik waarop Brabant weer Brabant is. De jonge priester in het geschenk, de Stoel, geflankeerd door zijn ouders, er omheen de muzi kanten en het feestcomité in jacquet. naderbij komt, hebben we even gelegen heid met hem te praten. Hij zegt: „Ik ga eerst wat universitaire studies doen in Nijmegen en daarna in de ontwikkelings hulp, een woord dat je tegenwoordig nau welijks meer in je mond durft te nemen". Hoe denkt hij over de uittredingen? „Ik ben priester geworden in een tijd dat het priesterbeeld zich sterk heeft ge wijzigd. Mij overvalt deze crisis niet meer. Ik heb hem al aanvaard", zegt Toon Hommel, voortaan kapelaan Hommel. Dan scharen de genodigden en de mu zikanten zich om hem heen. Kapelaan Hommel wordt geflankeerd door zijn ouders. Er zijn toespraken, woorden, die al vele malen zijn gesproken. De stoel wordt of ficieel aangeboden. De eveneens in jacquet gestoken dirigent laat de harmo nie feestelijk schetteren. Kapelaan Hommel, in zijn door oecu menische harten bijeengebracht geschenk, ondergaat die welgemeende folklore be rustend (Van een speciale verslaggeefster; VENLO „Als er doden vallen, zien ze me niet meer bij het spoor". Dat zegt de machinist van een elektrische locomo tief, die drie weken geleden zijn zil veren NS-jubileum heeft gevierd. Met een feest waar heel Limburg nog over praat. Hij is een rustige, gemoedelijke zuider ling, met kierende pretogen. Hij laat zich, behalve door een leutig feestje, door niets of niemand opwinden. Maar toch, als hij met de voet op de dodemansknop in de kleine cabine van de locomotief gaat zit ten, is er altijd weer die spanning die niet meer bewust gevoeld wordt omdat zij zo vertrouwd is geworden. Er is steeds een vage onrust bij het passeren van elke „sectie-aankondiging" langs de baan, wan neer op remafstand, duizend meter ver der, voor een overweg de lichten op rood springen. Dat betekent op het traject Den Haag-Eindhoven 130 maal iets meer voor over gaan zitten, dichter bij het dubbele ruitje in de neus van de machine, opnieuw beducht voor een ongeluk dat bij elke overweg kan gebeuren. Steekt daar een schoolkind zomaar de spoorbaan over? Negeert een nonchalante bromfietser de knipperlichten? Zigzagt een vrachtwagen nog net tussen de halve slagbomen door? Remmen met een stalen gevaarte van tientallen tonnen gewicht, dat met 120 km per uur door het vlakke landschap jaagt, heeft dan geen zin. Vijf tig doden per jaar op spoorwegover gangen. Dat aantal blijft constant. Machi nisten, die op overwegen nog geen dode lijk ongeluk hebben meegemaakt, noemen dat puur geluk. Het is warm in de kleine cabine van de trillende, schokkende locomotief, vol kiok- ken en hefbomen, knoppen en stangen. Recht vooruit een nevelig gat, op het punt waar de spoorstaven elkaar lijken te ra ken. Naast de rails palen, seinen, sectie borden, die bij het razendsnelle passeren nauwelijks meer zijn dan een fluitend, zoevend geluidje en een beeld van een fractie van een seconde op het netvlies. Duizend meter verder is een ahob, een automatisch met halve bomen beveiligde overweg. De machinist mindert vaart. De spoorwegovergang lijkt slechts een houden drempeltje in de spoorbaan. Links en PARIJS, (AP) -— De voormalige Fran se minster-president Pièrre Mendes- France is volgens het Franse weekblad „Nouvel Observateur" uit de kleine so cialistische eenheidspartij (PSU) getre den. Mendes-France die in Zwitserland is wilde geen commentaar op deze berich ten geven. Vijftig doden per jaar op de 3000 spoorwegovergangen in Nederland. Elk uur de kans op een ramp. In april turf den de 2500 N S-machinisten 1142 „bij- na-ongelukken", waarbij de weggebrui kers duidelijk als waaghalzen werden gekwalificeerd. In samenwerking met de Stichting Wetenschappelijk Onder zoek Verkeersveiligheid heeft de N.S. geexperimenteerd met op drie overwe gen gemonteerde filmcamera's. Ook hier bleken veel weggebruikers onver antwoordelijke waaghalzen te zijn. Binnenkort zal de N.S. opnieuw gaan filmen. Op 50 overwegen. Niet om de overtreders te vervolgen, maar om studiemateriaal te verzamelen. Wellicht zal men het uitermate kostbare ATB- project (automatische treinbeïnvloe ding) stopzetten om het geld te kunnen gebruiken voor nog meer beveiligde spoorwegovergangen. Veel meer kan men er niet aan doen. De rest moet komen van de weg gebruikers en van de gemeentebestu ren. Want hoevaak gebeurt het niet, dat een gemeente pas na een dodelijk ongeluk een aanvraag indient voor de aanleg van een beveiliging. De machinisten staan machteloos te genover roekeloze kleuters, bromfiet sers of automobilisten. Hun trein rolt door. Een onzer verslaggeefsters reed met speciale toestemming van de NS- directie mee naast de machinist. Het traject Den Haag-Eindhoven telt 130 overwegen. In enkele uren tijd werden vier „narrow escapes" geteld. De machinist telt ze niet meer. Zelfs zijn vrees wordt een vertrouwd gevoel. rechts lijkt geen weg te lopen. Plotsehng lopen er drie knapen midden op de over weg. Ze lachen en zwaaien naar de ma chinist, kijken uitdagend naar de snel naderende trein en spelen het levensge vaarlijke spel wie het langst op de baan durft te blijven staan, wie het meeste lef heeft. De machinist kent ze, die branie jongens, de haastige bromfietsers, de waaghalzen achter het stuur van een auto, die menen dat ze de trein t,e vlug af kun nen zijn. Dergelijke bij na-ongelukken heeft de „meester" geturfd in april, toen alle machinisten opdracht kregen dit te doen Ze telden er 1.142. Daarbij waren ook de Aan wie de schuld als deze kleuter iets overkomt op de overweg? ■-f '- y y V M v,, ■M.'k Gespannen tuurt de machinist over de baan. Bij elke overweg loert het gevaar. (Naast hem onze verslag geefster). „narrow escapes". Zelfs de meest gerouti neerde meesters minderden na zoiets vaart om een ogenblik bij te komen van de schrik. „Dar. zit je daar met die rem, maar je weet het, je kunt niets doen. En toch ga je remmen, al ben je zeker van h et nutteloze ervan. En als er wat ge beurd is stoppen, zoeken naar gewonden, overlevenden. Maar je kunt er niet lang bij stilstaan, want je trein moet door". We rijden verder, naderen een station Op het baanvak wat arbeiders in gele jakken. De machinist geeft een fluitsig naal. „Dat zijn óók linke mannekes. Ze zijn zo vertrouwd met het werk aan de baan, dat ze soms pas op het laatste nip pertje een stap opzij doen". In Best is het kermis. De machinist zegt: „Kijk, de rode lampen branden, maar wachten, ho maar". Twee schooljongens op een fiets schuiven nog net tussen de gesloten halve overwegbomen door. „Er. dan lees je „Machinist rijdt twee kinderen dood". Ik heb in de carnavalstijd wel een verklede feestganger midden op de baan gehad, met aan weerszijden lallende medevierders. De man ging op het nip pertje'waggelend opzij. Hij had dood kun nen zijn. Je zou je hele trein willen tegenhouden, maar je rolt er over heen, genadeloos". Dan begint de „meester" te lachen. „Ik heb me eens een half uur wezenloos ge zocht naar een slachtoffer. Hij zat vlak bij te kijken hoe ik dat deed. Een paar dagen tevoren had de man een oude auto gekocht. De motor was afgeslagen op de overweg. De wagen liet hij staan en hij ging staan kijken hoe ik dat oude ding in PUin reed. Maar dat wist ik natuurlijk niet. Je hoort krakend staal, je tenen staan krom in je schoenen. Je zet je treinstel neer en je holt naar de plaats van het ongeluk. Is er een overlevende? Het leek me onmogelijk. Later heb ik die man gesproken. Hij had 34.000 gulden schade aan de trein veroorzaakt!" Er zijn ruim 3.000 overwegen in Neder land, beveiligde, onbeveiligde, half bevei ligde, met elke dag, elk uur voorbijrazen- de treinen en evenzovele kansen op een ramp, op doden en gewonden, treinreizi gers of automobilisten. Honderden jon getjes schrijven elk jaar opnieuw de NS- directie „Lieve meneer van de spoor wegen, het allerliefst wil ik es mee op een locomotief en mag ik dan ook sturen?" Wanneer die jongetjes zouden weten hoe de 2.500 „meesters" van het spoor zich voelen in hun stalen kooi, met de verant woordelijkheid voor honderden passagiers in de wagens erachter, dan zouden die briefjes nooit geschreven worden... HILVERSUM. Max van Gijn, hoofd van de radioactualiteitenrubriek Dingen van de dag" van de VARA, zal voor lan gere tijd met bijzonder verlof blijven. Verleden week stuurde de programmalei der van de VARA, die niet tevreden was over de kwaliteit van de rubriek, de heer Van Gijn een week met bijzonder verlof. Intussen is de bond voor het omroep- personeel „Mercurius" in het conflict ge mengd. De bedoeling is, dat de bond bij het eerstvolgende onderhoud tussen Max van Gijn en de VARA-leiding aanwezig zal zijn. Tot die tijd blijft Max van Gijn thuis en zal Gabri de Wagt de leiding van „Dingen van de dag" waarnemen WASHINGTON, (Reuter). De Ame rikaanse Senaat heeft met 43 teg-en 29 stemmen een amendement goedgekeurd, dat alle hulp aan communistische landen verbiedt zolang de bemanning van het spionageschip „Pueblo" niet door Noord- Korea is vrijgelaten. Deze hulp is feitelijk al verboden, maar kan door de president onder bepaalde voorwaarden worden toegestaan. De nu goedgekeurde maatregel zou ook een ein de maken aan deze uitzonderingen. De democraat Mansfield vond dat het amen dement op de wet inzake de buitenland se hulp geen praktisch effect zou hebben, maar de republikein Peter Dominick, die het amendement opstelde, hoopt dat het de communistische landen ertoe zou bren gen, Noord-Korea onder druk te zetten. HONGKONG Bij het westelijke van de Koreaanse bestandslijn zijn gis teren drie Noordkoreaanse infiltranten bij een schermutseling gedood. Het Noordkoreaanse persbureau heeft gisteren Amerikaanse militairen beschul digd van het afvuren van duizenden ko gels en granaten naar Noordkoreaans grondgebied bij de bestandslijn. DEN HAAG Op 8 augustus treedt het Besluit Schuilplaatsen bij Bouw van Woningen 1968 in werking. Het komt in de plaats van de bestaande, uit 1955 da terende regeling. Met de nieuwe regeling wordt beoogd bescherming te bieden te gen scherfwerking, explosie, instorting en brand en ook tegen bepaalde secundaire effecten van een mogelijke toepassing van nucleaire strijdmiddelen. Met het oog op dit laatste zijn de voorschriften voor het aanbrengen van een schuilplaats en voor vloer- en dakconstructies gewijzigd. De nieuwe voorschriften moeten in acht worden genomen bij de bouw van etagewoningen en voor gebouwen welke voor bewoning bestemd zijn, zoals be jaardentehuizen, zusterhuizen bij ver pleeginrichtingen en dergelijke. De gemeentebesturen dienen hun bouw verordening binnen zes maanden aan de nieuwe voorschriften aan te passen. ADVERTENTIE bots n LOOTS gazeuse FRISDRANKENINDUSTRIE LOOTS HAARLEM DEN HAAG. Onder auspiciën van de Koninklijke Nederlandse Centrale Ver eniging tot bestrijding der tuberculose (KNCV) probeert men thans te komen tot de oprichting van een tuberculosebestrij- dingsmuseum. In het orgaan van de ver eniging „Tegen de tuberculose" wordt het te betreuren genoemd, dat er geen na tionaal museum op dit gebied bestaat. Het feit. dat nog steeds actief tuberculose wordt bestreden, zal er wel toe hebben bijgedragen, dat er nog maar moeizaam is toe overgegaan de geschiedenis van de Nederlandse tbc-bestrijding te gaan „bij zetten" in een museum, zo wordt gezegd. In het orgaan van de vereniging wordt opgeroepen tot het melden van nog aan wezig materiaal. Het Rijksmuseum voor de Geschiedenis der Natuurwetenschap pen in Leiden heeft alle medewerking toegezegd bij de oprichting van dit mu seum. Chr. Geref. Kerken Aangenomen naar Noordeloos, P. Beek huis, kand te Eemdljk, die bedankte voor Alphen aan de Rijn. Culemborg, Klundert, Leerdam, Maarssen, Naarden, Ouderkerk aan de Amstel, Sliedrecht (Middeldiep straat) en Soestdijk. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Ede (vac. J. v. d. Heuvel) C Vos te Gouda. Bedankt voor Sint-Nicolaasga en Tjerk- gaast (Fr.) Th. P. Pol te Lage Zwaluwe (N.B.). Bedankt voor Bedum (vac. K. Reen- ders) B. G. de Valk te Heerenveen. Geref. Kerken Aangenomen naar Bentheim (Did.) drs. K. G. Idema te Wilsum (Did.). Geref. Gemeenten Beroepen te Enschede A. W. Verhoef te Barneveld, die voor dit beroep bedank te; te Leerdam A. Hoogland te Werken dam.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 13