Ivan Franco' was in IJmuiden Koopavond en braderie Mevrouw, VERSPUY RAPPORT-VERMEER ADVISEERT: Meer samenwerking in sectoren van de bloembollenwereld Uitspraken rechtbank UST Voorschip Melania zaterdag te water Geen economisch bureau voor de bollencultuur Brand op VI. 142 IN DE IJMOND IJmuiden Voorwaarts Beverwijk Kort llmondnieuws DONDERDAG 1 AUGUSTUS 1968 59 WONINGINRICHTING City Luxor Marquette theater Stadsschouwburg Kennemer theater Aangesloten Gevoelig em mmmm Tweeënzestig Belgen en Duitsers verlieten aan het einde van ven ge noeglijke cruise het. Russische toe ristenschip „Ivan Franco dat toe stemming verkreeg aan de nieuwe ertskade van Hoogovens te meren. (Van een verslaggever) IJMUIDEN. Woensdagmorgen is het Russische toeristenschip „I an Franco" in Amsterdam geen onbekend^ meer IJmuiden binnengelopen om aan de m nieuwe ertskade van Hoogovens enkele tientallen passagiers, Belgen en Duitsers, j te debarkeren. Hoogovens stelde de kaderuimte op ver zoek van het betrokken agentschap ter beschikking, ofschoon het niet in de be doeling ligt dat deze kade gebruikt wordt voor andere schepen dan die welke voor het bedrijf komen lossen en laden. Deze nieuwe kade is nog in verdere afbouw om straks grote ertstankers tot honderddui zend ton te kunnen ontvangen. De „Ivan Franco" kwam van Kopenha gen en om tijd uit te sparen, werden de toeristen, die aan het einde van hun crui se naar huis moesten, in IJmuiden gede- barkeerd. In bussen gingen zij naar Am sterdam en Schiphol, waar zij de trein of het vliegtuig naar hun land namen. De „Ivan Franco" vertrok donderdagmiddag 'halfeen naar Le "Havre en de Middelland se Zee, met Franse en Italiaanse toeris ten. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. In het programma van het comité Stadsfeesten Beverwijk voor de in de week van 14 tot 22 septem ber aanstaande te organiseren feestelijk heden ter gelegenheid van het vijftigjari ge bestaan van Hoogovens, is donder dag 19 september gereserveerd voor ac- titviteiten van de middenstand. Er staan onder meer een etalagewed strijd en een braderie op het programma. Aangezien de donderdag voor de meeste inwoners een werkdag is. wil de midden- stand de activiteiten tot de avond uitstrek ken De Beverwijkse Ondernemers Cen trale heeft zich tot de gemeenteraad ge- wend met het verzoek de winkels in de gehele gemeente op die dag tot tien uur 's avonds geopend te mogen houden. Het door de B.O.C. met de samenwer kende personeelsorganisaties gepleegde overleg heeft er toe geleid, dat van die zijde geen bezwaar wordt gemaakt. Bur gemeester en wethouders hebben de raadsleden geadviseerd het verzoek in te willigen. (Van een verslaggever) IJMUIDEN. Zaterdag 10 augustus om halftwaalf zal het voorschip van de bij de NDSM te Amsterdam in aanbouw zijnde „Melania" te water worden gelaten. De I "Melania" wordt een mammoettanker van 210.000 ton. Het voorschip heeft een leng- I te van ruim 152 meter. Het achterschip van de „Melania liep 127 april van dit jaar van stapel. Beide delen zullen binnenkort aan elkaar wor den gekoppeld. ADVERTENTIE Als u NU uw krant zit te lezen zult u uw ogen niet willen geloven over al die prachtige aanbiedin gen en ongetwijfeld zult u op pad willen gaan om al die koopjes op hun waarde te hoordelen en dat is juist hetgeen we u willen adviseren en vergeet dan vooral niet ook bij ons even binnen te wippen. WAT KUNT U BIJ ONS VERWACHTEN Géén sensationele aanbiedingen - géén stunt prijzen - géén ingekochte OPRUIMINGSAR TIKELEN, maar wel BANKSTELLEN, EETHOEKEN en EIKEN BERGMEUBELEN met aantrekkelijke kortingen, dus Betere meubelen tegen betaalbare prijzen Komt eens geheel vrijblijvend kijken en vergelijken bij PLEIN 1945 no. 2 - IJMUIDEN - TEL. 11089 (Van onze medewerker bloembollencultuur BOLLENSTREEK Het langverwach te rapport-Vermeer is gereed. In de boe zem van de Koninklijke Algemene V er- eniging voor Bloembollencultuur en de Bond van Bloembollenhandelaren w ordt er al naarstig op gestudeerd. Het rapport zal voorlopig niet in de openbaarheid worden gebracht, omdat men alle betrok ken vakorganisaties gelegenheid wil bie den de zaak degelijk onder de loep te nemen. Is dat rapport dan zo schokkend.' Bepaald niet. De samensteller, de heer Vermeer, die een lange reeks van jaren secretaris van het Produktschap voor Siergewassen is geweest en het métier dus door en door kent, adviseert samen- werking tussen de vakorganisaties en een afwijzing van het plan van de Konink lijke Algemene Vereniging voor Bloem bollencultuur om een eigen economisch stafbureau op te richten. Er is geen twijfel aan dit is de „Ivan Franco". HAARLEM De Haarlemse rechtbank heeft een 30-jarige Haarlemse betonwer ker vrijgesproken van de hem ten laste gelegde inbraak. Een 25-jarige Amster damse los-arbeider werd conform de eis veroordeeld tot een half jaar gevangenis straf. Tegen hen beiden was een half jaar ge vangenisstraf geëist wegens inbraak in een bollenbedrijf in Santpoort. De beide mannen hebben steeds ontkend iets met de zaak te maken te hebben. Een 34-jarige kopergieter en een 20-ja- rige loodgieter uit Haarlem zijn voor in braken in verschillende Haarlemse bedrij ven respectievelijk veroordeeld tot twaalf maanden waarvan twee voorwaardelijk, met drie jaar proeftijd en negen maan den, waarvan drie voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. Tegen de loodgieter was acht maanden, waarvan twee voor waardelijk, tegen de kopergieter tien maanden waarvan twee voorwaardelijk geëist. De kopergieter probeerde vanmorgen na de uitspraken te ontsnappen, maar de rijkspolitie liet hem niet ver komen. Een 20-jarige los-arbeider en een even- oude landarbeider uit Hillegom zijn con form de eis veroordeeld tot zeven maan den, waarvan twee voorwaardelijk met drie jaar proeftijd en aftrek van voorar rest. Een 21-jarige los-werkman uit Hille gom kreeg conform de eis vijf maanden, waarvan twee voorwaardelijk met drie jaar proeftijd en aftrek van voorarrest. Het drietal had in restaurant Treslong in hun woonplaats sigaren, sloffen sigaretten en snoep gestolen. De los-arbeider en de landarbeider hadden bovendien bij een bakker spaarbusjes voor de missie open gebroken. Een 24-jarige machinist uit Best is ver oordeeld tot ƒ250 boete en een half jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. Op 27 maart reed de machinist op een nog niet voor het verkeer opengesteld gedeelte bij de nieuwe Schipholweg met zijn auto te gen een grinthoop. De auto botste daarna tegen een vangrail. De broer van de ma- chinst, die naast hem in de auto zat, kwam om het leven. Er was 500 boete en een half jaar ontzegging geëist. films 77 77 (Van een verslaggever) IJMUIDEN. Op 65 mijl zuidzuidoost van de Ierse haven Waterfort brak aan boord van de VI. 142 Voorwaarts ver moedelijk als gevolg van kortsluiting, brand uit. De bemanning van het vissersvaartuig slaagde er in de brand, die op de brug was ontstaan, te onderdrukken. De gehele apparatuur op de brug is echter vernield. Een ander voertuig van dezelfde rede rij de VL 115 „Vooraan" kwam hulp bieden en sleept thans het onklaar geraak te schip naar Vlaardingen. MET ORIGINELE introduktie en slottitels van de bekende tekenaar Ronald Searle, een aantal bekwame acteurs zoals Terry Thomas, Robert Morley, Red Skelton en Gert Frobe en verder een leuk verhaal over een luchtrace van Londen naar Parijs in het begin van deze eeuw, heeft regis seur Ken Annakin een geestige pa rodie gemaakt op een historische ge beurtenis: de eerste vlucht over het Kanaal, destijds met het uitschrijven van een internationale competitie door een Engelse krant gestimuleerd. De film houdt zich voor een groot deel aan de bekende feiten, maar weet tegelijkertijd op allerlei mame ren een ironische of groteske verteke ning van de werkelijkheid te geven. DE KARAKTERISERING van de na tionaliteit der diverse mededingers, waar bij vooral Gert Frobe en Jean-Pierre Cas- sel opvallen als de humorloze Duitse ka pitein en een eeuwig verliefde Fransman, wordt aldus aanleiding tot veel vermaak, evenals de parodistische ontwerpen van de vliegende kratten, waarmee anno 1910 de sprong over het Kanaal moest worden ge waagd. DOOR DIT ALLES is „Die knotsgekke kerels in hun vliegende kratten" een voortreffelijke amusementsfilm geworden met een lichte spot op een verleden tijd, terwijl tevens een kleurig en nostalgiek beeld wordt opgeroepen van de „belle époque", die geen enkele relatie meer on derhoudt met de gestroomlijnde wereld van vandaag. Deze hoogst amusante film wordt hier van vrijdag tot en met woens dag in elke avondvoorstelling éénmaal vertoond. DIT WEEKPROGRAMMA wordt heden avond ingezet met een reprise van „Chi nese avonturen in China", een bekend geworden stuntfilm met Jean-Paul Bel- mondo over een wilde en opwindende jacht met ballonnen en vliegtuigen door Azië, tot zelfs over de toppen van de Hi malaya. En dan trekken zondagmidda" de bloeddorstige Indianen weer eens oo het oorlogspad, even dapper en listig als altijd op het witte doek. Dit gebeurt in Hondo en de apachen". hangen. Dit mannetje Maréchal, met veel verve vertolkt door een tweede raskomiek Bourvil, wordt namelijk op het moment dat hij in zijn lelijk eendje Parijs verlaat voor een vakantiereisje naar Italië, ge kraakt door de luxe slee van de gefortu neerde zakenman Saroyan (Louis de Funès). Als vergoeding biedt deze hem dan een vliegreis aan naar Napels, om daar een witte Cadillac op te halen van een ziek geworden Amerikaan en deze fraaie wagen door te rijden naar Bor deaux. VERHEUGD AANVAARDT de kleine man dit buitenkansje, niet vermoedend dat Saroyan aan het hoofd staat van een smokkelsyndicaat, waarvan de leden de Cadillac listig hebben volgestopt met goud verdovende middelen en juwelen. Saroyan rekent erop dat de sullige Maréchal met zijn onschuldige gezicht de verboden waar vlot langs de Franse douane zal loodsen, maar dit pakt natuurlijk net i f even anders uit. Al in Napels begint de IA p prn Q h pf h tegenspoed, wanneer de argeloze chauf-1 feur in zijn onschuld een massief gouden bumper verliest. Gevolgd door zijn op drachtgevers en tevens belaagd door een concurrerende boeventroep, verzeilt hij van het ene avontuur in het andere, waar bij alle contrabande in een vlot tempo door hem wordt verspeeld. ney nog tussen de medespelers kan ont dekken. Voor de rest van de week wordt tot en met woensdagavond „Helga" ver toond, aangekondigd als een openhartige voorlichtingsfilm. En dan natuurlijk niet over schaken of bridgen. HET ZAL weinig filmkenners verwon deren dat de kostelijke Franse klucht „Zo gezegd, zo gedaan", vooral dank zij de onweerstaanbaar komische capriolen van Louis de Funès, in Beverwijk evenmin reeds na een week kon worden losgelaten. Luxör prolongeert dus en wel tot en met woensdagavond. Alleen in de matinees van zondag en woensdag draaien respec tievelijk „Liane, het meisje uit het oer woud", een vrouwelijke Tarzan dus en „Joe Hamond en de Indianen". Hoe dit allemaal precies verloopt moet men tot en met zondagavond ook zon dagmiddag zelf maar eens gaan zien. Want het is tenslotte een gezellige vakan tiefilm, met bijzonder fraaie kleurenfoto grafie als toegift. LOUIS DE FUNÈS, de in korte tijd zo beroemd geworden Franse filmkomiek, vervult ook een belangrijke rol in „De eend en de Cadillac", een sprankelende komedie over een doorsneemannetje, dat onverwacht de kans wordt geboden voor een paar weken de rijke playboy uit te OP BASIS VAN EEN zogenoemd socio logisch onderzoek door twee journalisten naar de maatschappelijke achtergronden van strip-teasemeisjes in de Parijse nachtclubs, heeft de camera voor de film „Strip-tease van Prijs" een opwindende sight seeingtoer langs de dure tenten van het amusementsleven gemaakt. De aan leiding tot deze reportage is een enigszins hypocriet excuus om in de kleedkamers van deze meisjes door te dringen, doch de daar plaatsvindende interviews geven ten minste weer enige zin en achtergrond aan wat anders 'n nogal dom voyeursspel letje zou zijn geworden. In ieder geval is het een passende film voor de voorstelling an zaterdagnacht geworden. ROND DEZE FILM is weer een week- "rogramma opgebouwd dat alle gewenste afwisseling biedt. Tot en met zaterdag avond draait aldus de bloedige en ener verende Italiaanse western „Pecos lioudl opruiming", waarin weer talrijke doden vallen, alvorens de onverschrokken Pecos de dochter van de goeverneur uit de han den van wrede bandieten weet te bevrij den. Zondagmiddag gaat het even weinig zachtzinnig toe in „Spoor van moordend lood", in welke film men zelfs Lon Cha- VIER REGISSEURS, waaronder John Huston hebben de gelegenheid benut om van „Casino Royal", Ian Flemings eerste boek over de avonturen van James Bond, een parodie op dit genre te maken, waar mee de gehele reputatie van deze super held in scherven wordt gegooid. Na zorg vuldige inventarisatie van de onmisbare ingrediënten is elk onderdeel tot het ab surde geparodieerd, met als resultaat een merkwaardig sensatieverhaal vol frag menten van meeslepende humor en zui vere filmkolder. De film draait hier tot en met woensdagavond, met alleen zon dag in de beide matinees de avonturen film „De gevreesde halve sabel", gevolgd door de klucht „Drie op de divan". ADVERTENTIE Dameskapsalon presenteert u de 'IINI VAGUE behandeling 'er ondersteuning voor jeugdige •apsels vanaj f 15, LANGE N1EUWSTRAAT 181 (aan de nieuwe winkelgalerij bij Simon de WitIJmuiden - tel. 11166 Na 6 uur tel. 13672. De roep om samenwerking is niet nieuw. Men hoort dit geluid de laatste jaren in vele toonaarden en in vele krin gen. De behoefte aan een economische doorlichting van het bloemboilenvak is eerst de laatste jaren actueel geworden. De druk der tijden wordt steeds zwaar der, de lonen en de kosten vliegen om hoog, maar de prijzen die de bloembol lenkwekers maken zijn bepaald niet ho ger geworden. De rentabiliteit van de bloembollenkwekersbedrijven is dan ook allesbehalve feestelijk. Het was de voor zitter van de Koninklijke Algemene Ver eniging voor Bloembollencultuur, drs H. B. P. A. Letschert, die al heel gauw na zijn installatie als voorzitter zijn verwon dering er over uitsprak, dat aan een economische begeleiding nimmer was ge dacht. Of misschien wel gedacht, maar er was nimmer iets aan gedaan. Het bloembollenvak is, dat is geen geheim, nogal sterk gebonden aan tradities. Oor deel van drs. Letschert: traditie kan waardevol zijn, maar nooit heilig! Het was dus een initiatief van de heer Letschert een verzoek tot het PVS te richten om een bedrag beschikbaar te stellen voor de oprichting van een econo misch strafbureau. Het bloembollenvak moet zich veel steviger gaan opstellen, aldus een motivering van drs. Letschert, in verband met de wijzigingen die op komst zijn- Doet het vak dat niet, dan zal ongetwijfeld 'n brute sanering plaats vinden en dat is voor vele vakgenoten nadelig zowel in economisch opzicht als vanuit sociaal oogpunt bekeken. Het PVS voldeed niet aan het verzoek van het Centraal Bloembollen Comité een startsubsidie van 70.000.- beschikbaar te stellen. Men besloot te gaan inventa riseren: nagaan welke organisaties zich reeds met economische en technische voorlichting bezig houden. De inventaris werd opgemaakt en de heer Vermeer werd verzocht de gegevens te bestuderen en er een rapport over uit te brengen. De oud-PVS-secretaris ging ,en paar maanden naar Spanje om de gegevens in alle rust door de nemen en vervolgens zijn rapport te schrijven. En nu is dat brok documentatie er dan. De heer Vermeer meent dat de op richting van een eigen economisch staf bureau een overbodige luxe is. Tal van organisaties houden zich met economische aangelegenheden bezig, zo schrijft hij. On der meer: de afdeling Tuinbouw van het Landbouw Economische Instituut de Rijkstuinbouwconsulentschappen, het PVS, de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur, de standorgani saties en het Landbouwschap. Ziin con clusie is dan ook dat iedere bloemhollen- kweker en -handelaar bij wijze van spre ken vlak naast de deur een deskundige kan vinden die hem op zijn wenken be dient, indien de vele publikaties en ver salgen van lezingen voor hem niet vol doende zijn. De heer Vermeer kan niet aannemen dat er behoefte is aan nog méér bureaus. De heer Vermeer acht het daarentegen wel nodig dat met name de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollen cultuur aan reorganisatie gaat doen Hij signaleert het inderdaad hoogst merk waardige feit dat de groepen van de „Ko ninklijke", zoals de Verenigingen .De Tulp", „De Iris", „De Narcis", „Het Bij goed", „De Lelie", in feite een „staatje in de staat" vormen. Deze groepen be handelen de economische vraagstukken en kunnen besluiten nemen die dwingend opgelegd kunnen worden aan alle vak genoten. Een recht, dat de moederorgani satie niet heeft. In zeker opzicht is deze vereniging dus een „doorgeefinstituut van de door haar gestichte groepen. De heer Vermeer ziet de oplossing door de groepen te laten omschakelen naa*- com missie van de Koninklijke Algemene Ver eniging voor Bloembollencultuur. De ver eniging zal er sterker door worden en bovendien is het ook economischer daar men dan kan volstaan met één begroting, één contributie met centrale inning, en zovoort. De positie van de voorzitter der ..Ko ninklijke" wordt ook besproken. Naar de mening van de heer Vermeer moet de Vereniging voor Bloembollencultuur een „full time"-voorzitter hebben. Vooral als men ernst wil maken met een nauwe samenwerking met de andere organisa ties. Voor de bloembollenhandel ziet q° heer Vermeer veel nut in een samengaan van de Bond van Bloembollenhandelaren de Bond voor de Binnenlandse Groothandel in bloembollen en de Bond van Detailbloem- bollenhandelaren. De Binnenlandse groot handel heeft zich inmiddels al aangeslo ten bij de Bond van Bloembollenhande laren en de kleinhandelaren zullen eerst daags een bespreking met de .grote Bond hebben. De taakstelling van de Commissie Marktontwikkelingen Verkoopkunde moet naar de mening van de rapporteur duide lijker worden omschreven. De heer ter meer raakt hier een tere snaar. Als oud- PVS-man kent hij de gevoeligheden. Lr is namelijk een nogal diepgaand verschil van mening tussen de afdeling Markton derzoek van het PVS en de CMV Men verwijt elkaar dat men op andermans werkterrein komt. De heer Vermeer meent dat vastgelegd moet worden waar de verantwoordelijkheid ligt van de CM V. Naar zijn mening moet dat zijn bij de Commissie Onpersoonlijke Reclame. Daarnaast wil hij dat de samenstelling van de CMV en de wijze waarop de le den worden aangewezen ook vastgelegd moet worden in overleg met de Com missie Onpersoonlijke Reclame. Bovendien aldus het rapport, moet een nauwe taak afbakening plaats hebben. Hierin moet klaarheid komen, wil er van samenwer king sprake kunnen zijn. De samenstel ler spreekt er zijn verwondering over uit dat er in de bloembollensector tot nu toe zo opvallend weinig aan markt onder- zoek is gedaan. Een op bloembollen me- gespitst marktonderzoek moet snel van de grond komen. Alle tegenwerkende fac toren en alle tegenstellingen moeten uit geschakeld worden. Het bloembollenvak in al zijn geledingen zal zich er toe moe ten zetten om het marktonderzoek cen- traal en met voortvarendheid te doen aanpakken. De hoofdzaak van het bloem hou n- marktonderzoek moet niet lig>ex perimentele verkopen, maar mee in „desk research". Gebruikmaking van na tionale en internationale wetenschappe lijke instituten is aan te bevelen aldus de heer Vermeer. Aan het slot van zijn rapport beveelt hij een vergaande vorm van samenwer king aan tussen de Bond van Bloembol lenhandelaren en de Koninklijke Algeme ne Vereniging voor Bloembollencultuur, terwijl het ook noodzakelijk wordt geacht een begin te maken met een samenwer- I king tussen de vak- en tussen de stand organisaties. Jubileum. Op donderdag 15 augustus wordt de heer C. G. Dirks, voorman van de reparatie-afdeling van de machine fabriek Maters in Beverwijk, 's morgens om 11 uur in de kantine van het bedrijf aan de Havenstraat gehuldigd in ver band met zijn 25-jarig ambtsjubileum.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 4