OUDE GLORIE TUSSEN HEMEL EN AARDE m Nu gesprek van ZES landen Encycliek is een waar pleidooi voor de waardigheid van het leven Grafschenner bekladt opnieuw kerken HET WEER Né Reddingsactie op zee bij Scheveningen 1 Tsjechen opnieuw gastheren Twintig doden bij aardbeving op Philippijnen Bisschoppelijke brief aan priesters Amerikanen kopen Haarlems bedrijf Samenwerking van Hoogovens-Hoesch en Mannesmann Trein ontspoord in Roosendaal Toch nog op vrije voeten Woonkunst De echte Kwarkpunten 58e JAARGANG NUMMER 229 VRIJDAG 2 AUGUSTUS 19 68 WAARIN OPGENOMEN DE KEN NEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOS UMUfOEN XJ. Veel wind Aan het strand Svoboda overtuigt Praag niet m m j HK Plezierjacht zou zijn omgeslagen Het woord is aan Blauw viltstift I PERMANENTE MEUBEL-EXPOSITIE Republikeinen naar Miami pagina 13 RE K L AM E: Pati sse r i e DEKKERS HOTEL „BREDERODE" 11.75 ONS GROTE SUCCES!! Kantoor: Lange Nieuwst raat 427. IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6726. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning Jmuider Courant Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 13,per kwartaal, 14,50 franco per post, 1, per week. Losse nummers 25 cent. Giro rekening I Jmuider Courant no. 12928& Directeur: Mr. H. C. van der Mye mêW. Weerrapporten 2 Uit het binnenland2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Van Dag tot Dag 3 Achtergrond3 Buitenlands nieuws 3, 13 Uit stad en omgeving4, 5 K unst 7 Radio en tv 7 Uitgaan in Haarlem 7 Feuilleton 9 Beeldverhalen 9 Aangestipt 9 Economisch nieuws 11 Scheepsberichten 1] Beurs 11 Medische verzorging13 Schrijvende lezers13 Sport l.\ 17 Luidsprekers 6. Dit nummer bestaat uit achttien pagina's Verwachting van het K.N.M.I., geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond: 11 alf tot zwaar bewolkt niet plaat selijk enkele buien en vannacht hier en daar mist. Tot matig en aan de kust tot vrij krachtig toe nemende wind, draaiend naar noor delijke richtingen. Weinig veran dering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee Door de vochtige lucht met wolken velden en mist ook morgen nog een buienkans. Zwakke zeewind met tem peraturen tussen 18 en 20 graden. Zeewater 18 graden. Vooruitzichten: Tijdens het weekein de geleidelijk wat drogere lucht met opklaringen door toenemende invloed van het hogedrukgebied boven Enge land. Onder de ogen van vele duizenden belangstellenden is vannacht de oliemolen „De Zoeker" van Zaan dijk naar de Zaanse Schans ver sleept. Op de foto hangt het groot ste onderdeel van het enorme ge vaarte, het zogenoemde „molenlijf", in de takels om over de spoorweg overgang te worden gehesen. Zie verder pagina 2 fc' - -pa. (Van onze reisredacteur) PRAAG Morgen beginnen in Bratislawa nieuwe besprekingen tus sen de politieke leiders van Tsjecho- Slowakije, de Sovjet-Unie, de DDR, Polen, Bulgarije en Hongarije. Dat is het hoogst verrassende resultaat van de onderhandelingen in Cierna, die gistermiddag om twee uur werden besloten. Zowel president Svoboda, voor radio en televisie, als parle mentsvoorzitter Smrkowski tijdens een betoging in Praag, hebben be nadrukt dat Tsjecho-Slowakije zijn standpunten tegenover de Russen volledig heeft kunnen handhaven. Het Tsjechische volk echter maakt zich hoogst ongerust, na een weinig zeggend communiqué en een vlakke rede van zijn president. Gistermiddag trok in Praag al de eerste groep demonstranten naar het gebouw van de radio-omroep. Gisteravond verzamelden zich tienduizenden op het oude raadhuisplein. Daar, tussen de oude gevels, vóór het monument van Hus maak te Tsjecho-Slowakije zijn leiders duide lijk dat zij niet in oude termen kunnen spreken over nieuwe tijden. Andere demonstranten hebben gister avond een petitie voor partijsecretaris Dubcek (op het vliegveld met bloemen en veel applaus verwelkomd) naar het MANILLA. Op de Philippijnen zijn hij een aardbeving zeker twintig mensen om het leven gekomen. Verwacht wordt echter dat het dodencijfer nog zal stijgen aangezien de reddingsploegen zich nog door enorme puinhopen een weg moeten banen om mogelijke slachtoffers te vin den. Bij de instorting van een vijf verdie pingen hoog flatgebouw zouden volgens de politie 200 mensen zijn omgekomen. Naderhand kwam zij van deze verklaring terug. Het aantal slachtoffers zou ver moedelijk aanzienlijk kleiner zijn, „maar, aldus de politiewoordvoerder op de gehele Philippijnen zijn wellicht tweehonderd mensen omgekomen". UTRECHT In de brief aan hun priesters, die de Nederlandse bisschoppen tijdens hun spoedberaad op woensdag avond over de encycliek „Humanae vitae", waarin paus Paulus VI zijn visie geeft op het probleem van de geboortenbcperking, gezamenlijk hebben opgesteld, worat onder meer gezegd, dat een katholiek eer bied verschuldigd is aan het gezag en liet woord van de paus, en dat „wij katho lieken geloven in de pauselijke onfeil baarheid". „Al is deze encycliek geen onfeilbare, dogmatische uitspraak, toch is zij een waar pleidooi voor de waardigheid van het leven en een oproep tot verantwoor delijkheid in geslachtelijkheid en huwe- (Van onze economische redactie) HAARLEM Witco Chemical Corpo ration in New York heeft alle aandelen overgenomen van de Haarlemse N.V. Ne derlandse Raffinaderij van Petroleum- produkten. Met de overdracht is een be drag gemoeid van meer dan 3,7 miljoen dollar. Het bedrijf van de Nederlandse Raffi naderij (waar 160 man werkzaam zijn) wordt op dezelfde wijze voortgezet. Wel zal de produktiecapaciteit te Haarlem en Amsterdam aanzienlijk worden uitge breid. De huidige directeur, ir. L. Schoorl zal worden benoemd tot president-commissa ris en gedelegeerd commissaris. De hui dige adjunct directeur, ir. J. Kooreman wordt tot directeur benoemd. lijk, die voor onze samenleving van zeer groot belang is". De volledige tekst van de brief luidt: In dit kritieke uur beseffen wij, dat vele katholieken in onrust zijn. Velen zijn teleurgesteld over de pauselijke encycliek, met name de verklaring over de anti- conceptionalia. Zij worden beproefd in hun geloof, dat de kerk is Gods werken in menselijke gestalte temidden van ons. In dit ogenblik willen uw bisschoppen enkele voorlopige woorden tot u richten, die u zou kunnen gebruiken voor uw ver kondiging van aanstaande zondag. De ge volgen van de encycliek zijn van wereld omvattende betekenis en alleen na lang durige en diepe bezinning van velen ?al men de draagwijdte er van kunnen peilen Het is begrijpelijk dat uw bisschoppen ai- leen na ernstig beraad, ook met theo;o- gische en andere deskundigen, in staat zullen zijn om u de begeleiding te geven, waar u zo'n behoefte aan hebt. Deze be geleiding zal u ongetwijfeld gegeven wor den, maar zal wel enige tijd op zich laven wachten. 1. Een katholiek is eerbied verschuldigd aan het gezag en het woord van cte paus. Aan een dergelijke gezagvolle uitspraak als deze encycliek kan het persoonlijke geweten niet voorbij gaan. Overigens zijn vele factoren, die het persoonlijk geweten ten aanzien van de huwelijksbeleving bepalen, reeds gegeven: bijvoorbeeld onderlinge lief de, verhoudingen in het gezin en maat schappelijke omstandigheden. 2. Wij katholieken geloven in de pause lijke onfeilbaarheid. Al is deze ency cliek geen onfeilbare, dogmatische uit spraak, toch is zij een waar pleidooi voor de waardigheid van het leven en een oproep tot verantwoordelijkheid in geslachtelijkheid en huwelijk, die voor onze samenleving van zeer groot belang is. Moge het gesprek rond deze encycliek meewerken tot een zuiverder waarderen en functioneren van liet gezag in de kerk. (Van een verslaggever) IJMUIDEN. Omstreeks een uur he denmiddag is een reddingsactie door de red dingboten van Katwijk en Noordwijk en vliegtuigen ingezet, nadat door Schevenin gen Radio was gemeld, dat een plezier jacht met veertig opvarenden aan boord, ter hoogte van Katwijk aan Zee was ge kapseisd. Alle schepen in de nabijheid zijn verzocht assistentie te verlenen en uit te kijken naar drenkelingen. Tot na één uur vanmiddag hadden red dingboten en vliegtuigen nog niets ge vonden. Ofschoon de mogelijkheid van „loos alarm" niet is uitgesloten, blijft de oproep van Scheveningen Radio in de lucht. Om vijf voor één voer de zeesleper „Simson" van Wijsmuller in IJmuiden uit om naar het jacht te gaan zoeken. gebouw van het centraal-comité gebracht en ook daarin werd verantwoording ge- eist van wat er in Cierna is gezegd. De besprekingen in Bratislawa zullen, aldus Smrkovski, niet meer gaan over de befaamde brief van Warschau waarin stopzetting van de politieke hervormin gen werd geëist en intrekking van de persvrijheid, maar uitsluitend over verde re samenwerking. Rusland zou daar te genovergesteld hebben dan geen hetze meer tegen Tsjecho-Slowakije te zullen voeren. Volgens het communiqué waren aan de andere ondertekenaars van de brief te gen Dubcek's bewind „vriendschappelijke besprekingen" voorgesteld. Zomin als Svoboda („De Sovjet-Unie heeft het Tsjechische actie programma gesteund") kon overtuigen, zo gelukte het ook de ervaren demagoog Smrkowski niet geloof te schenken aan een veront ruste massa op het oude stadsplein. Fel le spreekkoren werden aangeheven: „Roe menië en Joegoslavië moeten ook naar Bratislawa". Alfred de Musset: Niemand kent zichzelf zolang hij niet geleden heeft. (Van onze economische redactie) IJMUIDEN. Het Westduitse staalbe drijf Hoesch heeft na overleg met de Hoogovens besloten voor 50 percent te wil len deelnemen in een warmbandwalserij, die het staalconcern Mannesmann van plan is in West-Duitsland te bouwen. De drie concerns gaan verder ook nog bekijken of de samenwerking ook tot an dere gebieden kan worden uitgebreid. Hoogovens is al bezig met de bouw van een dergelijke walserij en zal hierop te vens materiaal voor Hoesch gaan walsen. Aangezien de aktiviteiten van Hoogovens sneller groeien dan was voorzien wordt verwacht dat het IJmuidense concern slechts een aantal jaren voldoende mate riaal voor Hoesch zal kunnen uitwalsen. UTRECHT Bij het station Roosen daal zijn vanmorgen twee rijtuigen van een reizigerstrein door een onjuiste wis selstand ontspoord. De trein kwam dwars over de rails te staan. Het treinverkeer wordt via een ander spoor geleid. BREDA. Het is vrijwel zeker dat de man die enige tijd geleden in Duits land werd gearresteerd, niet de graf- en kerkschenner is waarnaar politiekorpsen in Nederland en België reeds bijna twee jaar zoeken. Donderdag is zowel in Breda als in Roosendaal een kerk beklad en de politie acht het bijna positief vast te staan dat dit is gedaan door de man die men al geruime tijd tracht te vinden. Gisteren werden door een kerkganger in de Anthoniuskerk in de St. Jansstraat in Breda allerlei opschriften ontdekt On der het koor stond „Van Osta. ik ben <~r weer", ondertekend met ,de grafschender," op de doopkapel waren twee SS-tekens aangebracht met de tekst .Satan is onze God", Op een trede van de preekstoel stond „leugenaars", verschillende kruis wegstaties waren overdekt met haken kruisen en ook de Mariakapel was be smeurd. grafschenner en deze wezen uit dat de man, die in Breda en later ook in Roosen daal aan het werk is geweest, degene moet zijn waar men reeds geruime tijd naar zoekt. Tijdens een persconferentie vanmiddag verklaarde hoofdinspecteur Puntman van de Bredase recherche, die zich in het ver leden veel met deze affaire heeft bezig gehouden, dat hij altijd al het vermoeden had gehad dat de in België gevangen zittende man niet de man was die men zocht. Ook een schriftkundige van het Ge- rechaelijk Laboratorium in Den Haag heeft onmiddellijk na de aanhouding gezegd dat men niet de juiste man had. Alles was geschreven met blauwe vilt stift. Nadat de ontdekking was gedaan, heeft de politie van Breda onmiddellijk contact opgenomen met haar collega's in België. Daar bleek dat de aanvankelijk verdachte nog steeds in het huis van Be waring in Hasselt zit. Hoofdinspecteur Van Osta van de politie in Weert, die als coör dinator in de zaak van de grafschenner optreedt, werd verzocht onmiddellijk naar Breda te komen. Hij maakte daar enkele vergelijkingen met schriftproeven van de ADVERTENTIES INTERIEURS 1000 m2 MODELKAMERS Zijlstraat 62 Tal. 20874 - Haarlem i/m ADVERTENTIES 4 GEVULDE KOEKEN voor 1.25 per stuk 40 ct. iets voor strand of picknick. STUDENTENFLIKKEN (eigen fabrikaat) 1.25 per 100 gr. NU 150 gram voor 150 250 gram voor 2.25 t.o. Ruïne van Brederode - Santpoort Telefoon 0 2560-8012 Monica cocktail Heldere kerriesoep tk Gebakken paling, gemengde sla. geb. aardappeltjes Vruchtenijs Dagelijks aan de vleugel John Bading Restaurant a Ia carte Plate service Cocktailbar MIDGETGOLF probeert u ze eens Voor vakantie en weekend, onze lucht dicht verpakte produkten Groot assortiment APPELTAARTJES Als steeds, ook nu weer naar m m m heerlijk Telefoon 1 64 79

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 1