De Zoeker naar de Zaanse Schans Sunbeam 2 Inspraak bij voorzitter benoeming Rijnmond NU BONT KOPEN! Nut van reddinggordels snel bewezen Man sluit overvaller buiten Spectaculair transport door donker Zaandijk en Straatnamen verwisseld jSk Blijft Nederland oefenen op Kreta? Verkeerd huis ingericht Belofte minister Beernink: Enkele buien Bontmodehuis DICK BARTELS 10% Z0MERK0RTING VRIJDAG 2 AUGUSTUS 1968 2 Veel belangstelling KENNEMER AUTOMOBIELBEDRIJF Drs. Voogd (PvdA): haal voor u en uw kinderen de zonnige Kort nieuws rursK.,., Op postkantoor in Westkapelle Haarlem Velsen-IJ muiden Beverwijk Heemskerk t S3 s (Van ,onze correspondent) ZAANDAM. De oliemolen „De zoe ker" is gisteren en vannacht verhuisd van het YVestzijderveld in Zaandijk naar het reservoir van oude Zaanse houtbouw, de ..Zaanse Schans", in de Kalverpolder in Zaandam. De molen moest zijn eeuwen oude plaats in het YVestzijderveld opgeven omdat daar woningen gebouwd moeten worden. Het spectaculairste onderdeel van het transport had vannacht tussen kwart voor vier en kwart over vier plaats toen het 22 ton wegende molenlijf over de boven leiding van de spoorlijn Uitgeest-Wormer- veer moest worden getild. Dat werk werd uitgevoerd door de N.V. Van Twist uit Dordrecht, welke hiervoor onder andere gebruik maakte van een hijskraan van 60 meter hoogte en een draagvermogen van 165 ton. In de zachte zomernacht volgden onge veer zevenduizend kijkers de gang van het molenlijf over de draden van de boven leiding. Toen dat karwei tot een goed einde was gebracht klapten zij enthou siast in de handen en juichten de kraan drijver toe. De meeste mensen hadden daar al uren staan wachten w ant volgens het .draaiboek" had het vervoer over de spoorbaan tussen één en twee uur moeten plaatshebben. Eerder was de 10 ton wegende molen kap met een speling van slechts enkele centimeters onder de elektrische draden doorgereden. Het vervoer zou aanmerkelijk eenvou diger zijn geweest indien deze draden tij delijk verwijderd hadden kunnen wor den. Bij het voorbereidend onderzoek was echter gebleken dat dit dan aan beide zij den van de overweg over een lengte van 500 meter had moeten gebeuren. Het zou zeker een dag gevergd hebben om de lei- ADVERTENT1E KLEVERLAAN 2—6 BLOEMENDAAL TEL. 51095 Roofoverval. In Overloon is 's nachts een overval gepleegd op een 65-jarige al leenwonende man. Twee mannen pers ten hem een bedrag van 200 gulden af en gingen er daarna vandoor. Gestolen reischeques. In Groningen is een 21-jarige jongeman uit Winschoten ge arresteerd. Hij probeerde Amerikaanse reischeques te verzilveren, die van diefstal afkomstig waren. Hij liep te gen de lamp door zijn slechte Engels en door de afwijkende handtekening. De cheques waren in Amsterdam van een Amerikaanse dame gestolen. Vader gooide zoon uit raam. Na een ruzie met zijn vader is in Rotterdam een 22-jarige havenarbeider ernstig ge wond. De vader slingerde zijn zoon, die dronken was thuisgekomen, door een raam van de eerste verdieping. De jon geman sloeg met het hoofd tegen de straat en is in zorgwekkende toestand in een ziekenhuis opgenomen. Burgemeester Alphen a.d. Rijn. Binnen kort is de benoeming te verwachten van mr. R. P. Gallas, sinds 1962 bur gemeester van Leiderdorp, tot burge meester van Alphen aan de Rijn. Hij is lid van de C.H.U. Koppelbaas moet betalen. Een Amster damse koppelbaas, die in een kort ge ding een eis had ingediend tegen de nieuwe Algemene Bedrijfsvereniging tot stopzetting van beslaglegging op zijn fi nanciële middelen, is in het ongelijk ge steld. De bedrijfsvereniging had het be slag gelegd wegens achterstallige pre mies ingevolge Ziektewet, Werkloos heidswet e.d., ten bedrage van ruim 300.000 gulden. Gasontploffing. In Vinkeveen heeft de 25 jarige mevrouw N. Liesveld-Hazeleger zeer ernstige brandwonden opgelopen bij een gasontploffing. Zij had een gasstel in de badkajner aangestoken, dat ech ter uitging. Toen zij dit later ontdekte, stak ze het gasstel opnieuw aan, maar door het ontsnapte gas ontstond een enorme steekvlam. De vrouw is in een Utrechts ziekenhuis opgenomen. Bruidspaar bestolen. Een bruidspaar in Almelo kwam na het bruiloftsfeest tot de ontdekking dat er in het ouderlijk huis van de bruid en bij de buren was ingebroken. De dief nam het huwelijks geschenk, gouden oorbellen, een gouden ring en een gouden armband met een totale waarde van 1000 gulden, een spaarbankboekje met een tegoed van enkele duizenden guldens, en een porte monnee met 400 mee. Bij de buren stal hij een gouden ketting drie horloges en 100 gulden. Voor het transport van de olie molen naar de Zaanse Schans moes ten langs de weg de lantaarnpalen scheef gezet worden opdat het enorme gevaarte kon passeren. dingen opnieuw te monteren. Daaraan wilden de spoorwegen geen medewer king verlenen. Zij wilden wél, nadat om halfeen de laatste trein was gepasseerd, de stroom van de bovenleiding uitschake len. Vanmorgen om even over halfzeven stond het molenlijf op zijn nieuwe plaats in de „Zaanse Schans". Daarna is begon nen met het plaatsen van de molenkap. De kosten van dit monstertransport be dragen ongeveer anderhalve ton. Daar staat de gemeente Zaandijk, die eigena res van de molen is, garant voor. Na de overplaatsing zal de molen eigendom van de vereniging „De Zaanse Molen" wor den. Eerst is er het plan geweest om de mo len met helikopters te transporteren, maar dat ging niet door. Alleen de Rus sen beschikken over helikopters die dit werk zouden kunnen doen, maar hun prijs was te hoog. De firma Van Twist nam het transport voor ongeveer twintigduizend gulden aan, een bijzonder gunstige aanbieding omdat het bouwen van een nieuw molenlijf ze ventienduizend gulden kost en het aan brengen van een rietdek nog eens der tienduizend. De firma Van Twist werkte uiteraard ver onder de normale prijs, terwille van de reclame die zij ervan verwacht. (Van onze correspondent) DEN HAAG. In het voorbeeld van Denemarken om dit jaar niet deel te ne men aan NAVO-oefeningen op Kreta in verband met de politieke situatie in Grie kenland heeft het Tweede-Kamerlid drs. Voogd (P.v.d.A.) aanleiding gevonden de minister van Defensie schriftelijk te vra gen of Nederland wellicht zijn standpunt om wèl op Kreta te oefenen, zal herzien. ADVERTENTIE oots n LOOTS ga^euse FRISDRANKENINDUSTRIE LOOTS HAARLEM (Van onze correspondent) SIMPELVELD Verwisselde straat namen in Simpelveld hebben een Leid- se uitvoerder enkele duizenden guldens schade berokkend. Omdat het contract bij de aankoop van een huis in Sim pelveld een verkeerde straatnaam be vatte, richtte een groot warenhuis een verkeerde woning in, werden honder den adreswijzigingen verkeerd ge drukt, werd een foutieve telefoonaan sluiting aangevraagd en moest de Lei- denaar een week met zijn gezin in een hotel logeren. De uitvoerder heeft geprobeerd de kosten te verhalen op de gemeente Simpelveld en de bouw combinatie westelijke mijnstreek. Sim pelveld wijst alle schuld van de hand en de bouwcombinatie doet aldus de Leidenaar alsof hun neus hloedt. De uitvoerder overweegt nu een pro cedure aan te spannen. De vreemde geschiedenis begon toen de uitvoerder vanuit het Botlekgebied overgeplaatst werd naar West-Duits- land. Hij besloot naar Zuid-Limburg te verhuizen, vanwaar hij elke dag naar de Duitse fabriek kon pendelen. De uitvoerder vond in Simpelveld een huis naar zijn zin. Via de gemeente kwam hij in contact met de bouwcombinatie. Terug in Leiden verzocht hij een groot warenhuis zijn huis in Simpelveld he lemaal in te richten. Als adres gaf hij Beatrixstraat 2 in overeenstemming met het koopcontract. Het warenhuis in Leiden gaf de op dracht door aan het filiaal in Heer len. Dit richtte het huis in de Beatrix straat in. Toen de Leidenaar in Sim pelveld aankwam bleek het huis nog even kaal te zijn als bij de aankoop. Een onderzoek wees uit dat het waren huis conform de opdracht inderdaad het pand Beatrixstraat 2 had inge richt. De Leidenaar had echter het pand Margrietstraat 2 gekocht. Tn het koopcontract waren echter de straat namen verwisseld. Toevallig waren beide huizen op dezelfde dag klaarge komen. De gemeente had nog geen straatnamenborden geplaatst. Het pand Beatrixstraat 2 was intus sen gekocht door een Heerlenaar. Do- ze ging op zijn beurt naar het zelfde warenhuis en gaf opdracht zijn wo ning in te richten. De Heerlenaar ging samen met de inrichters naar zijn nieuwe woning om maten voor vloer bedekking en gordijnen te nemen. Tot ieders grote verbazing was het huis al compleet aangekleed. Na het ge beurde plaatste de gemeente ijlings straatnaambordjes. De uitvoerder pro beerde bij haar de schade vergoed te krijgen, de gemeente verwees hem naar de bouwcombinatie. De bouw combinatie wilde geen verder com mentaar geven dan: „De vergissing was niet gemaakt wanneer op de ka velnummers was gelet". Zegt de ko per: „Welke leek kijkt nu naar het kavelnummer? Daar heeft hij toch geen verstand van". Hij wil het er echter niet bij laten zitten. DEN HAAG. Minister Beernink van Binnenlandse Zaken is bereid de raad van het openbaar lichaam Rijnmond inspraak te geven bij de benoeming van een nieuwe voorzitter. Aldus heeft de bewindsman ge antwoord op schriftelijke vragen van de heer Lems, Tweede-Kamerlid voor de P.v.d.A. De loco-burgemeester van Rotterdam, wethouder, G. Z. de Vos, heeft donder dagmiddag in een vergadering van de Rot terdamse gemeenteraad gezegd dat naar het oordeel van burgemeester en wethou ders van de Maasstad het niet uitgesloten moet worden geacht dat het openbaar lichaam Rijnmond een intergemeentelijke structuur krijgt. „In dat geval is het van zelfsprekend dat de burgemeester van Rot terdam of een burgemeester van een der overige Rijnmondgemeenten voorzitter van de Rijnmondraad zal worden", aldus de heer De Vos. Over de benoeming van een nieuwe Rijnmondvoorzitter, die naar de mening van het dagelijks bestuur van Rijnmond voor 16 oktober dient te geschieden, merk te de heer De Vos nog op dat naar het oor deel van B. en W. over deze zaak behalve de fractievoorzitters in de Rijnmondraad, ook de besturen van de Rijnmondgemeen ten dienen te worden geraadpleegd. ADVERTENTIE SPECIAALZAAK IN PELTERIJEN OP ONZE GEHELE COLLECTIE Wagenweg 126 rood - Haarlem Telefoon 14360 GESLOTEN HUIS OP 1e ETAGE Antieke tegels gestolen. In de boerderij „De Barmhartige Samaritaan" in Blok ker, welke op het ogenblik onbewoond is, zijn uit twee schouwen de antieke te gels uitgebroken en gestolen. Ongeveer 50 zeer kostbare tegels stammen uit de 17de en 18 de eeuw. De boerderij is ei gendom van de gemeente Hoorn. ROERMOND De 50-jarige huisschilder R. van Vliet uit Sittard en zijn 26- jarige collega L. Enco uit Heerlen zijn donderdagmiddag tijdens hun werk aan een flatgebouw op 32 meter hoogte uit hun schildersplank geschoten, toen een ver bindingskabel losraakte. De schildersplank kwam geheel verticaal te hangen. Beide schilders danken hun leven aan een reddinggordel, die zij donderdag op uit drukkelijk bevel van hun baas voor het eerst gebruikten. De Roermondse brandweer heeft de beide mannen uit hun benarde positie be vrijd. De heer Van Vliet ligt met een shock in een ziekenhuis in Roermond. De heer Enco kon na het innemen van kalmeringsmiddelen naar huis gaan. De arbeids inspectie heeft de schildersplank in beslag genomen. .'/A (Van onze correspondent) VLISSINGEN. Donderdagmiddag om drie uur heeft een gewapende jongeman een mislukte overval gepleegd op het postkantoor in Westkapelle. Dat gebeur de om drie uur, juist op het moment dat BIOSCOPEN Cinema Palace, 14 en 20 u.: „The Sound of Music", a.l. Frans Hals, 14, 19 en 21.15 u.: „Some like it hot", 14 j. Vrijdag- en zaterdag avond nachtvoorstelling, 23.30 u.: „Het spook van de opera", 18 j. Lido, 14 en 19 u.: „Zet je zorgen opzij", a.l.; 21.30 u.: „Mondo Infame", 18 j. Zater dagavond nachtvoorstelling, 23.30 u.: „The last wagon", 18 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „Hoe steel ik een miljoen", a.l. Vrijdag- en zaterdag avond nachtvoorstelling, 23.40 u.: „The lord, the lady and the butler", 18 j. Minerva, 14 en 20 u.: „Doctor Dolittle", a.l. Rembrandt, 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Vakantieperikelen met Funes-te gevol gen", a.l. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „Via Ero tica", 18 j. Studio, 10.30 u. (beh. zondags): „YVinne- tou, het grote opperhoofd", a.l.; 14.15, 19 en 21.15 u.: „De gendarme in New York", a.l. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Dagelijks van 10 tot 17 u. Zondag 13 tot 17 u. Bovendien in het Prentenkabinet: „Een keuze uit de col lectie Van Looy". Tot en met 6 septem ber zaterdagavondopenstelling van 20.30 tot 22.30 u. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Permanente expositie van oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken. handschriften en kunst nijverheid. Dagelijks behalve maandag geopend' van 10 tot 12.30 en van 13.30 tot 17 u. Teylers Museum (Spaarne 16): Perma nente expositie van schilderijen, fossielen, instrumenten. Geopend op werkdagen, behalve maandag, van 10 tot 17 u. Vleeshal (Grote Markt): „Holland For.o '68", fototentoonstelling tot en met 1 sep tember; zondags van 13-17 uur. en woens dagavond 20-22 uur. Vishal (Grote Markt): „Sweet Life", foto's door Ed van der Elsken tot en met 1 september. Voor openingstijden zie Vleeshal. De Ark (Nieuw Heiligland): Zomer- expositie. Dagelijks van 10 tot 20 u. Galerie-t, 11 tot 17 u.: Zomerexpositie van grafiek, gouaches en klein plastiek. Cruquiusmuseum (Cruquiusweg, Heem stede): Permanente expositie van histo rische stoommachines en grote maquette van de watersnoodramp van 1953. Maan dag tot en met vrijdag van 9 tot 17 u. Zaterdags van 9 tot 18 u. Gemeenschapshuis (Zandvoort): Expo sitie „Foto-Internationaal '68". Maandag tot en met zaterdag van 11 tot 12, 14 tot 17 en 20 tot 22 u. Zondag 14 tot 17 u. Tot en met 18 augustus. Galerie Zijlstraat: Werken van Armand van der Helm, plastieken van Sees Vlag, prenten. Brederodestraat 148 (Zandvoort): Kera miek en plastieken van Babs van Els- dingen en Hans van Dinteren, dagelijks van 19 tot 21 u. Tot en met 18 augustus. DIVERSEN Dancing Palermo, dansen, dagelijks 20 u. Treslong (Hillegom), Diner Dansant, dagelijks. Hotel Bouwes (Zandvoort), dagelijks het Italiaanse dansorkest Lugani Renzo met internationaal artiestenprogramma. Hotel Esplanade (Zandvoort), Dans en amusementsmuziek: Het Cosmos Trio, da gelijks 20 u. Cabaret Dancing Caramella (Zand voort) dagelijks 20-02 u.: Dansen met Het Holland Kwintet. Linnaeushof (Bennebroek), Nederlanns grootste speeltuin, Indianendorp, pony manege, spoortrein etc., dagelijks. Kennemer Sporthal (Delftlaan), Stuif- Stuif, dagelijks van 10 tot 16 u. (behalve zaterdag en zondag). Ook in Wijkcentrum Schalkwijk, Laan van Angers en voor tieners (vanaf 14 jaar) in Electric Centre, Bakenessergracht. Poppentheater Merlijn (Hasselaers- plein 35), zaterdag 14.30 u.: „Het onder- wateravontuur". Prinsenhof (achter het stadhuis), zater dag v.a. 10 u.: Antiekmarkt. Raadhuisplein (Zandvoort), zaterdag v.a. 14 u.: Draaiorgelconcerten. VRIJDAG 2 AUGUSTUS City Theater, 20 u.: „Die knotsgekke kerels in hun vliegende kratten". Stadsschouwburg, 20 u.: „De Eend en de Cadillac". Ruïne van Brederode, Santpoort, 20 u.: Opening expositie tekeningen en gouaches van Reinier Lucassen. ZATERDAG 3 AUGUSTUS City Theater, 20 u.: „Die knotsgekke kerels in hun vliegende kratten". Stadsschouwburg, 20 u.. „De Eend en de Cadillac". Ruïne van Brederode, Santpoort, 9 lot 18 en 20 tot 22 u.: Tentoonstelling teke ningen en gouaches van Reinier Lucassen; de expositie duurt tot en met 1 september. Pieter Vermeulenmuseuin, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9 30 tot 12 u. en 14 tot 16.30 u. VRIJDAG 2 AUGUSTUS Kennemer Theater, 19 en 21.15 u-: „Pe- cos houdt opruiming". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Zo ge zegd zo gedaan". Galerie Boumans, Breestraat 122, Ex positie werken van Jacques Siegers; ge opend van 9-18 uur. Kennemer Oudheidkamer, huize „Schey- beeck", Velserweg 2. Geopend van 14-16 u.; voor groepen aan aanvraag. ZATERDAG 3 AUGUSTUS Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Pe- cos houdt opruiming", 23.30 u.: „Strip tease van Parijs". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Zo ge zegd zo gedaan. Galerie Boumans, Breestraat 122. Ex positie werken van Jacques Siegers- VRIJDAG 2 AUGUSTUS Marquette Theater, 20 u.: Casino Royal" ZATERDAG 3 AUGUSTUS Marquette Theater, 20 u.: Casino Royal". jhï. .Éi- Kantoorhouder K. Lievense van het postkantoor in Westkapelle achter de half geopende deur, die hij voor de neus van zijn overvaller wist te sluiten. de 61-jarige kantoorhouder K. Lievense het kantoor wilde sluiten. De heer Lie vense zag kans om de deur voor de, met een pistool dreigende jongeman dicht te drukken en de sleutel om te draaien. De jongeman nam hierna de vlucht en sinds dien ontbreekt van hem elk spoor. „Hij richtte een pistool op me, hij zei niets", zo vertelde de heer Lievense. „Hij keek me alleen maar aan en ik keek hem aan. Ik dacht: probeer die deur dicht te krijgen. Ik ben gaan duwen, maar hij duwde ook. Hij wilde echter het pistool niet loslaten en daarom had hij maar één hand om te duwen. Ik twee en daar om was ik sterker. Zo kon ik de deur dichtkrijgen en op slot doen". Het K.N.M.I. deelt mee: Ten westen van de Britse eilanden handhaaft zich een hogedrukgebied met een uitloper tot boven Scandinavië, terwijl zich boven West-Europa een samengesteld lagedruk gebied bevindt. Donderdag kwamen in ons land ver spreide regen- en onweersbuien voor. Het weer in ons land zal ook het komende etmaal in hoofdzaak door het lagedruk gebied worden bepaald. Kleine storingen trekken met de zwakke zuidwestelijke bovenstroming over Frankrijk noordoost- 5jCn0sp3e-[d §epjep3z y\oo p3poz enkele buien worden verwacht. De wind zal zwak tot matig zijn uit noordelijke richtingen bij ongeveer dezelfde tempera turen als vandaag. WEERRAPPORTEN to Maximum- en minimum oo a »-i I* J d 3 temperaturen BB binnen- en buitenland ip BS 4> Tt« C M Den Helder geh. bew. Z 20 15 1 ypenburg motregen w 23 16 0.1 Vlissingen regen nw 21 15 0.1 Eelde mist w 23 15 1 De Bilt geh. bew. zw 24 15 0.1 Twente mist w.st. 24 14 43 Eindhoven geh. bew. w 22 15 0.6 Z.-Limburg mist nnw 24 15 0 Helsinki licht bew. nw 24 10 0 Stockholm licht bew. n 23 13 0 Oslo half bew. no 23 15 0 Kopenhagen zw. bew. ono 23 14 0 Aberdeen mist w.st. 18 5 0 Londen geh. bew. nnw 17 10 0 Amsterdam geh. bew. zw 24 16 0 Brussel geh. bew. nnw 19 14 0 Luxemburg zw. bew. nno 24 14 7 Parijs geh. bew. n 22 15 0 Bordeaux regenbui zw 23 15 19 Grenoble onweer w.st. 28 17 9 Nice zw. bew. n 27 18 0 Berlijn zw. bew. vera. 27 16 0 Frankfort mist no 25 14 0.4 München" zw bew. zzo 27 16 1 Zürich regen wzw 26 15 5 Genève onweer ono 25 15 53 Locarno onweer wzw 27 18 6 Wenen zw. bew. zzo 28 14 0 Innsbruck regen zzo 27 13 5 Belgrado onbew. w.st. 27 13 0 Athene onbew. nno 21 0 Rome onbew. w.st. 16 0 Barcelona mist w.st. 27 21 0 Madrid onbew. wnw 31 16 0 tfallorca half bew. wzw 29 23 0 Lissabon onbew. n 16 0 ZATERDAG 3 AUGUSTUS Zon op 6.05 uur; onder 20.27 uur. Maan op 16.38 uur; onder 23.44 uur. Volle maan Laatste kwartier Nieuwe maan Eerste kwartier MAANSTANDEN 8 augustus 12.32 uur. 16 augustus 3.13 uur. 24 augustus 0.57 uur. 31 augustus 0.35 uur. HOOG EN LAAG WATER IN IJMUIDEN VRIJDAG 2 AUGUSTUS Hoog water 8.54 uur en 21.23 uur. Laag water 4 31 uur en 16.53 uur. ZAIERDAG 3 AUGUSTUS Hoog water 9.59 uur en 22.28 uur. Laag water 5.27 uur en 17.57 uur. He. hoog en laag water te Zandvoort ls 10 tot 15 min. vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 2