VAN DAG TOT DAG „New York Times": „VS hebben eisen blijkbaar verscherpt" F ranse omroep regering wil bij ex-stakers lozen A I 1 ft NU BONT KOPEN! Nigerië's leider Gowon niet naar Addis Abeba Tsjechen voorbereid op harde tijd Amerikaan vocht bij Vietcong achtergrond Rockefeller leidt commentaar op actuele zaken Onzekerheid blijft Johnson doet inzake Vietnam beroep op wereldopinie Servan-Schreiber zvellicht hoofd tv-reclame Proces tegen Shaw begin september Nieuwe vijandelijke activiteiten te verwachten Front voor pers verboden 3 Hovercraft maakt oversteek korter Bontmodehuis DICK BARTELS 10% Z0MERK0RTING telegrammen VRIJDAG 2 AUGUSTUS 1968 Politiemannen beschoten in New York Rusk eist Vliegveld gesloten Een produkt van Schinunelpenninck Prijzen omhoog W esten „Maak u niet hoos" Gallup-H arris uitslag: De trein is weg, het slotcommuniqué is wereldkundig gemaakt, maar het volk van Tsjecho-Slowakije is met een berg onzekerheden blijven zitten. Want de angst voor het stopzetten van het liberalisatie programma is bepaald niet weggenomen, ook al verklaarde dan president Svoboda na vier dagen topberaad in Cierna dat de Sovjet-Unie begrip had getoond voor de vernieuwingen in Praag en het nieuwe actieprogramma van de communistische partij zou ondersteunen. Miljoenen mensen, die dagenlang in de grootste spanning op verlossende woorden hadden gewacht, kregen slechts weinig opzien barende dingen te horen: Tsjecho-Slowa kije weet waar het thuis hoort; het bond genootschap moet worden versterkt tegen mogelijke vijandelijke aanvallen; Tsjecho- Slowakije kan niet alleen staan in een verdeelde wereld. Kortom, ontdaan van de frase eigenlijk slechts een mager ge raamte met als mogelijke ruggegraat de constatering dat de besprekingen de zo noodzakelijke rust hadden verschaft voor de tenuitvoerlegging van het partijpro gramma. Voorlopig is er van een open lijke breuk tussen Tsjecho-Slowakije en het oostblok geen sprake. Integendeel, in alle toonaarden is wederom het oude lied gezongen van de broederlijke verbon denheid met de Sovjet-Unie en haar sa tellieten, ondergebracht in een bundel politieke onwaarachtigheden. Inmiddels betekent de aangekondigde zeslanden-bespreking in Bratislawa dat Tsjecho-Slowakije toch is afgestapt van zijn aanvankelijke standpunt voorlopig uitsluitend bilateraal overleg met de an dere oostblok-broeders te willen voeren. De krasse taal van nog zo kort geleden is teruggenomen. Vooralsnog is het Tsjecho-Slowaakse volk verre van gelukkig met de grote verzoendag, die zijn leiders in Bratislawa hebben georganiseerd. Met de televisie- beelden van Brezjnev, die bij het vertrek een Tsjechisch bloemetje in de hand krijgt gedrukt, is niet al het vuil weg te wassen dat in de afgelopen weken door de op volle toeren draaiende Russische propagandamachine over de Tsjecho-Slo- waken is uitgestort. De klare taal die men had verwacht is uitgebleven en met name is met geen j woord gerept over af schaffing van de censuur, het opheffen van de bewaking van de Duitse grens en het afvoeren van de Russische troepen bij de grens met Tsjecho-Slowakije die nu nog zo'n angstaanjagende bedreiging betekenen. De toegevendheid is groot ge weest in Cierna en dat laat zich begrij pen aangezien politiek in dit deel van de wereld een bedrijf is dat met kiezen of delen iets te maken heeft. De vrij heden van de Tsjecho-Slowaken van vandaag-de-dag vallen geheel uit de toon in het koor dat Rusland wenst te diri geren. Om daarvoor een oplossing te vin den gaat men op reis naar Bratislawa, samen met de trouwe zetbazen van de Sovjet-Unie. En zo lang er geen duidelijke taal is gesproken blijft dus de onzeker heid in onverminderde hevigheid voort duren. WASHINGTON (Reuter en AFP) President Johnson heeft een heroep op de wereldopinie gedaan, druk uit te oefenen op Noord-Vietnam opdat dit land een gebaar maakt waardoor de impasse bij het inleidend vredes overleg in Parijs zou kunnen worden doorbroken. Het Amerikaanse staats hoofd deed deze oproep aan het eind van een gesprek met William Jorden, de woordvoerder van de Amerikaanse afvaardiging in Parijs. Volgens de verklaring heeft Jorden in een uitvoerig rapport meegedeeld dat de Noordvietnamezen stelselmatig weigeren Amerikaanse voorstellen serieus te be handelen, zolang de V.S. niet alle bom bardementen op Noord-Vietnam hebben stopgezet. Het gezaghebbende dagblad in de VS, de „New York Times" schrijft vandaag dat de afgelopen zes weken een „opzien barende afneming van vijandelijke acti viteit" in Zuid-Vietnam te zien hebben wMmP (Van onze correspondent) PARIJS. De Franse regering heeft in grote lijnen de hervormingsmaatregelen aangekondigd voor de ORTF (Radio en televisie). Het oude statuut van 1964 blijft gehandhaafd. De raad van beheer wordt uitgebreid, maar een deel van het perso- nel zal worden ontslagen. De ORTF telt 12474 werknemers ,van wie 753 journalisten. Bij het televisiejour naal zal het aantal journalisten worden ingekrompen van 144 tot 92. Bij het radio journaal van 114 tot 70 en bij de sportac- tualiteiten van 23 tot 17. Het ontslag van personeel wordt gemo tiveerd met een zuiniger financieel be leid. In werkelijkheid begrijpt iedereen, en dat blijkt uit de commentaren van de ochtendbladen van gisteren dat de regering van haar hervormingsmaatrege len gebruik maakt om de journalisten en technici kwijt te raken die in mei en juni gestaakt hebben voor een objectiever be richtgeving bij radio en televisie, die niet langer onder de censuur zou staan van de minister van Voorlichting. De regering laat verzekeren dat voor ontslagen journalisten en technici géén ander personeel in de plaats zal worden aangenomen. De ingewijden weten beter. Wie regelmatig in het Maison de la Ra dio langs de Seine komt mist de vroegere vertrouwde technici. In hun plaats worden onder leiding van gaullisten die niet aan de staking hebben meegedaan jonge krach ten opgeleid. Aan het administratieve personeel is de verzekering gegeven dat het zich over ontslagen niet bezorgd hoeft te maken, maar als men met de ambte naren praat merkt men hoe ook zij bang zijn nu of later brodeloos te zullen wor den. De journalisten, technici en artiesten gin gen in het begin van mei in Staking voor een onafhankelijke ORTF. Zoals de arbei ders de fabrieken bezetten, bezetten de journalisten de studio's. Hun voornaamste eis was; een beter radio- en televisiebe- stel dan dat van 1964. De regering schoof de onderhandelingen op de lange baan. Toen De Gaulle het oude parlement ont bond was het argument van de directie te genover de stakers dat alleen een nieuw te kiezen parlement een nieuw statuut kon maken. De stakers moesten daarop wachten. Geleidelijk werden de studio's met geweld ontruimd. Ook de zogenaam de stille omgang rondom het Maison de la Radio (operatie-,, Jericho" genoemd) werd verboden. Toen het nieuwe parlement gekozen was hieven de journalisten hun staking op in goed vertrouwen dat de weg voor hervormingen en „participation" de toverformule van De Gaulle vrij was. Zij meldden zich eind juni aan, maar kregen de boodschap dat zij voorlopig een maand met vakantie konden gaan en la ter individueel zouden worden opgeroepen Het was toen al duidelijk dat er slacht offers zouden vallen. De raad van beheer van de ORTF zal van 16 tot 24 leden worden uitgebreid. Het aantal vertegenwoordigers van de staat, door de regering te benoemen zal van 8 tot 12 worden verhoogd, dat van het personeel van twee tot vijf, dat van de ge schreven pers van één tot twee terwijl het publiek de ene zetel van vroeger in de beheersraad behoudt. De directeur van de ORTF krijgt grotere financiële zelf standigheid maar blijft onder toezicht van de regering. Hij zal niet door de raad van beheer maar door de regering wor den benoemd. Tenslotte zal ondanks het verzet van de geschreven dag- en weekbladen de recla me op de televisie 1 oktober aanstaande worden ingevoerd: twee minuten per dag tot eind dit jaar, alleen op het eerste net en daarna geleidelijk meer in 1969. Tot directeur van de commerciële reclame zal naar men aanneemt worden benoemd Jean Claude Servan-Schreiber, bij de jongste verkiezingen de gaullistische tegenkandi daat van Mitterrand. Wat er op die manier van onafhanke lijke berichtgeving via radio en televisie terecht komt, zal men moeten afwachten. Zeker is dat de regering dit machtige communicatie-apparaat niet uit handen zal geven. Reeds hebben alle bonden van journalisten, inclusief die van de ORTF geprotesteerd tegen de ontslagen die zij beschouwen als een camouflage om de stakers kwijt te raken. Meer dan tweehonderd passagiers en dertig auto's kan deze hover craft over het Kanaal van Engeland naar Frankrijk vervoeren. Het voer tuig rust op een luchtkussen, zodat men het gevoel heeft in een vlieg tuig te reizen. De Kanaal-oversteek wordt door de hovercraft aan merkelijk korter. NEW ORLEANS (AFP). Het proces tegen de Amerikaanse zakenman Clay Shaw zal op 10 september in New Or leans beginnen. Shaw wordt er door offi cier van justitie, Jim Garrison, van be schuldigd betrokken te zijn geweest bij een samenzwering tegen het leven van president John Kennedy. NEW YORK (AFP) Twee politie mannen zijn in New York getroffen door schoten die van het dak van een huis werden afgevuurd. Zij zijn ernstig ge wond in een ziekenhuis opgenomen. gegeven, maar dat de Verenigde Staten hun voorwaarden voor stopzetting van de bombardementen op het noorden blijk baar hebben verscherpt. In een hoofdartikel zegt het blad dat wel de helft van de Noordvietnamese ge regelde eenheden in het zuiden naar ver luidt, is teurggetrokken. Met de infiltratie zou het wel meevallen. In Saigon was dinsdag meegedeeld dat Noord-Vietnam zijn troepensterkte in het zuiden van 31.000 man op 1 januari jl. tot 90.000 man op dit moment had opgevoerd, maar men had er niet vermeld dat 90.000 hetzelfde cijfer was dat het ministerie van Defensie op 31 maart van dit jaar noemde, toen Johnson de beperking van de bombarde menten op het noorden bekendmaakte. Sindsdien was wel de Amerikaanse troepensterkte in Vietnam van 516.000 tot 540.000 man opgevoerd en was Zuid-Viet nam overgegaan tot uitbreiding van zijn strijdkrachten. „Er zijn beslist gronden voor de conclusie dat Hanoi aan de voor waarden van de San Antonio-formule en Johnsons voorwaarde van 31 maart heeft voldaan. Maar de Verenigde Staten schij nen hun voorwaarden deze week midden in de onderhandelingen te hebben ver scherpt", aldus het blad. In Parijs was, zo schrijft de New York Times verder, in juni de vertegenwoordi gers van Hanoi meegedeeld dat Washing ton graag een reactie op het strijdtoneel „in de richting van de-escalatie" zou zien, enige aanwijzing, direct of indirect." Maar nu eist minister Rusk opeens weer een „verantwoordelijke, gezaghebbende" verklaring van Hanoi, die niet alleen voor vandaag, maar ook voor morgen, volgen de week, volgende maand geldt. Waar de minister volgens het blad in feite om vraagt „is een eenzijdige ver plichting van Hanoi tot vermindering van de oorlogsinspanning van zijn kant, zon der dat daar een vergelijkbare verplich ting van de Verenigde Staten tegenover staat, terwijl de geallieerde militaire op bouw en de geallieerde aanvalsacties in het zuiden voortduren. „Dat is een onmogelijke eis, die slechts kan leiden tot de nieuwe vijandelijke activiteit, welke de president voorspeld heeft", aldus de „New York Times". SPECIAALZAAK IN PELTERIJEN OP ONZE GEHELE COLLECTIE Wagenweg 126 rood - Haarlem Telefoon 14360 GESLOTEN HUIS OP 1e ETAGE ADDIS ABEBA (AFP). Generaal Go- wen, het Nigeriaanse staatshoofd, zal niet deelnemen aan de op 5 augustus in Addis Abeba beginnende onderhandelingen tus sen Nigerië en Biafra. zo is uit betrouw bare bron in de Ethiopische hoofdstad vernomen. In verband hiermee zou ook de Biafraanse leider kolonel Ojoekwoe besloten hebben niet naar Addis Abeba te gaan. De besprekingen zullen nu ge voerd worden door de beide ministers van Buitenlandse Zaken. Naar verluidt zal geen van de Afrikaan se staatshoofden, die deel uitmaken van het comité voor Nigerië van de Orga nisatie voor Afrikaanse Eenheid, bij het overleg in Addis Abeba aanwezig zijn. In Biafra is men bijzonder ingenomen met de morele steun die de afgescheiden staat van Franse zijde heeft gekregen. De minister van Buitendse Zaken Mboe noem de de Franse verklaring een aansporing om tot het bittere einde de strijd voort te zetten. In Londen gaven echter politieke krin gen als hun mening te kennen, dat de verklaring in Parijs niet op een ongunstiger tijdstip had kunnen komen, nu de twee partijen aan de conferentietafel gaan zitten De Nigeriaanse geenerale staf heeft be paald dat er geen buitenlandse journalis ten meer naar het front mogen gaan of naar gebieden waar is gestreden. Tot dus ver konden buitenlandse journalisten die de strijd van nabij wilden meemaken, met militaire vliegtuigen en voertuigen rei zen. Nu mag dat niet meer, terwijl de persvertegenwoordigers ook niet op eigen gelegenheid naar het front mogen gaan. Het vliegveld van Lagos, de hoofdstad van Nigerië, is voor het internationale verkeer gesloten, nadat een Egyptisch Co- mit bij het opstijgen van de startbaan- was geraakt en in de modder gezakt. Een toestel van de BOAC uit Londen kon niet landen en moest in Kano zijn passagiers aan de grond zetten. Zij werden met klei ne vliegtuig naar Lagos gebracht. Door de sluiting van het vliegveld bij de hoofdstad wordt het verkeer in Nige rië, dat toch al ernstig van overstromin gen te lijden heeft, nog meer bemoeilijkt. In Lagos staan de twee hoofdstraten onder water. In Benin zijn als gevolg van stort regens 200 mensen dakloos geworden. Het hulpverleningswerk aan vluchtelingen wordt nog moeilijker dan het al was. ADVERTENTIE DA NANG (AP). Amerikaanse mari niers die een hevig gevecht hebben ge had met de Noordvietnamezen zeggen dat de leider van de groep guerrilla's een Amerikaan was. Toen de guerrilla-leider werd neerge schoten riep hij uit „Help me, help me". Uit foto's van vermiste Amerikaanse mariniers hebben een aantal van de mari niers die het gevecht hebben overleefd de afbeelding van een jonge man aangewe zen, een marinier die sinds 1965 werd ver mist, als de Amerikaan die commandant was van de Vietcong-groep. Het incident deed zich voor in een heu velachtig terrein vijftien kilometer ten zuiden van Phu Bai. De lijken van de gesneuvelde guerrilla's werden na het gevecht niet teruggevon den. Maar de overlevenden zeiden dat ze er zeker van waren dat ze een man had den gedood die zij voor een Amerikaan hadden aangezien. Vijf van hen beschreven hem „als .jong met blond haar'. Hij droeg een groen hemd en een broek die bij de knieën was afgeknipt. Hij had een automatisch ge weer. Volgens een woordvoerder van de mari niers zijn er al eerder twee of drie voor vallen geweest waarbij een of twee Ame rikanen werden opgemerkt die zich bij de Vietcong hadden aangesloten. ADVERTENTIE ciretta '-".V v v'V y-e (Van onze reisredacteur) PRAAG De arbeiders van een machinefabriek in de Tsjechische stad Komorany hebben besloten een „fonds van de republiek" te stich ten, bedoeld om de nationale economie nieuw leven in te blazen. Zij zul len hun loon van één dag afstaan. Het personeel van andere bedrijven heeft zich volgens AFP spontaan bij de actie aangesloten, die mogelijk een landelijke omvang gaat aannemen. Die steun van de bevolking is hoogstnoodzakelijk, want de economische hervormingen van de Tsjechi sche professor Ota Sik komen ook al door de moeilijke crisissituatie op politiek terrein slechts langzaam op toeren. De deplorabele staat waarin zich de Tsjechische economie bevindt mag dan in zeer belangrijke mate mede ten grondslag hebben gelegen aan de po litieke omwenteling, maar het Tsjechi sche statistische bureau heeft in een halfjaarlijks rapport bekend gemaakt, dat de economische hervorming nog geen rol van doorslaggevende betekenis heeft kunnen vervullen. In het algemeen is de ontwikkeling zelfs nog wat achter gebleven bij die in voorgaande jaren, terwijl de lonen gemiddeld met ruim tien percent ste gen bij gering oplopende kosten van le vensonderhoud. Meer koopkracht dus, maar nog geen groter aanbod van con- sumptieboederen. En intussen blijft de handelsbalans ten opzichte van de Oost europese Comeon-partners bar slecht. Met ingang van gisteren zijn de prij- ten van veel artikelen gestegen om een gezonder verhouding tussen kostprijs en verkoopsprijs te bereiken. Dat spaart de Tsjechische staat subsidie uit. Alleen al in 1967 legde de overheid vier miljard kronen toe op de gevolgen van de nu afgezworen plan-economie. Het eenvoudige feit echter dat er nu een „fonds voor de republiek" bestaat, duidt al aan dat de Tsjechen begon nen zijn om uit de wrakstukken van Novotny's regime met eigen handen een meuwestaat op te bouwen. Zelfs in dit hervormde land worden dergelijke ini tiatieven nog zorgvuldig en zeker op dit moment aan het staatsbelang getoetst. Wellicht mag men dan ook conclude ren dat de Tsjechen weliswaar hun echt op zelfbeschikking met succes heb ben verdedigd, maar dat zij zich toch voorbereiden op een harde tijd. De Sov jet-Unie immers, zelfs al zou het geen directe economische dwangmaatrege- om het hoofd van Dubcek boven water len toepassen, zal geen hand uitsteken te houden bij zijn experimenten. Tsjecho-Slowakije zal zich daarom voor steun tot het westen moeten wen- ien. Ongewoon welwillend was dan ook de verklaring over Duitsland bijvoor beeld van dr. Cestmir Cisar, minister en voorzitter van de Tsjechische Na tionale Vergadering, (tegenhanger van het Slowaakse Parlement binnen de Tsjecho-Slowaakse Federatie) „De DDR", aldus dr. Cisar, „is een socialistische staat waarmee verdra gen ons binden en wier streven naai internationale erkenning wij steunen De Westduitse Bondsrepubliek is een kapitalistische staat met sterke revan chistische en militaristische tendenzen. maar ook met groeiende progressieve en democratische krachten. Wij moeten n politiek ontwikkelen die deze krach ten in hun strijd tegen het militarisme bijstaat". In een programma over de critiek die vanuit Oost-Duitsland op Tsjecho- Slowakije werd geleverd, ried overi gens een televisiecommentator de kij kers schertsend aan, hun radio af te stemmen op de Oostduitse zender. „Luistert er naar, beste vrienden, om een beetje op de hoogte te komen met wat zij over ons zeggen, ook om u een beetje te amuseren. Maar maakt u zich vooral niet boos, want al die Tsjechische vice-premier prof. Ota Sik. praatjes kunnen niet verhinderen dat Tsjecho-Slowakije de Duitse Democra tische Republiek helpt, de eerste soci alistische staat op Duits grondgebied, hetzelfde Duitsland dat ons in de ge schiedenis zoveel kwaad heeft gedaan" aldus de commentator. NEW YORK (Reuter). De grootste bureaus voor opinie-onderzoek in de Ver enigde Staten „Gallup" en „Harris" heb ben in een gemeenschappelijke verklaring meegedeeld dat de republikeinse gouver neur van New York, Nelson Rockefeller, een duidelijke voorsprong heeft genomen op zijn mogelijke democratische rivalen voor het presidentschap, Humphrey en McCarthy. De verklaring werd door de bureaus uitgegeven nadat ze tegenstrijdigge uit slagen van opiniepeilingen hadden gepubli ceerd, die vooral in het republikeinse kamp grote deining veroorzaakten. Volgens de begin deze week bekendge maakte uitslag van een Gallup-onderzoek lag Nixon voor op de democratische kan didaten en stond Rockefeller tegen hen op „onbeslist". Maar volgens het enkele dagen later gepubliceerde resultaat van een recenter Harris-onderzoek kon Rocke feller in tegenstelling tot Nixon zowel Humphrey als McCarthy verslaan. Gallup en Harris hebben nu de resultaten verge leken en geconcludeerd, dat Rockefeller in ieder geval op Humphrey en McCarthy voor is geraakt. E 3 Overschot. Het Amerikaanse ministerie van Landbouw houdt er rekening mee dat de V S. 1 juli 1969 een tarweover- schot van 701 miljoen schepels zullen hebben. Bloedbaden. Het in Kanton verschijnende blad „Tsien-Tsjoe Hoeng-Lien" maakt melding van grote bloedbaden die in het zuiden van China door 1.300 tegenstan ders van Mao Tse Toeng zijn aange-

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3