COR OLY Nieuwe reddingboot voor IJmuiden nog voor de herfst overgedragen in zeesleper p.k. LANCEERREKENAAR IN MARINEMUSEUM meer dan 10.000 Voorlopig niet Bromfietsrijders TYPHOON SPORT HONDA COR OLY Vinding van oud-IJmuidenaar „RODE ZEE" OP PROEFTOCHT m Hoogovenpersoneel goedkoop naar Amerika Klompenmaker in „Linnaeushof" „JOHANNA LOUISA" IN DELFZIJL TE WATER Duikboten schoten er bijna altijd raak mee Havenberichten Revanches op de Alkmaarse baan SPORTSCHOOL PLENCKERS voor ƒ798,- Kort llmondnieiiws Judo - Damesjudo - Jiu Jitsu - Karate en Gymnastiek KOMT VRIJBLIJVEND KIJKEN Gelukkige dag Extra aanbieding: VRIJDAG 2 AUGUSTUS 19 68 Naar IJmuiden Stichting Nutsspaarbank bromfietsen extra aanbiedingen bij Nieuwe generatie X Mevrouw M. H. Knijtijzer-Seijlhou- wer heeft haar belangrijk aandeel bij de doopplechtigheid van de „Jo hanna Louisa" met enige zorg te gemoet gezien. Zij was namelijK bevreesd niet in stattt te zijn de champagnefles in een keer stuk te slaan, omdat zij bij haar huis houdelijke werkzaamheden ook zel den glaswerk breekt. Inderdaad bleef de fles na twee pogingen nog heel en kon de champagne pas na de derde worp over de boeg ivorden verspreid. Maar driemaal is nu een maal scheepsrecht. ADVERTENTIE gevestigd Dennekoplaan, IJmuiden (einde Orionweg, Zeewijk) Inschrijving nieuwe clubs vanaf DINSDAG 6 AUGUSTUS JEUGD woensdagmiddag vanaf 3 uur; zaterdagmiddag vanaf 1 uur. VOLWASSENEN Elke avond geopend vanaf 7 uur met uitzondering van maandag avond (Van een verslaggever) IJMUIDEN De aanmelding voor een goedkoop uitstapje naar Amerika, dat alleen door personeel van Hoog ovens IJmuiden kan worden gemaakt, is groot. Daar het zich laat aanzien dat het aantal deelnemers niet be neden de 165 zal zijn, zal een retour tje per vliegtuig wel op f 550 per per soon komen te staan. Indien er slechts honderdvijftig liefhebbers zijn, wordt het zestig gulden duurder. Hoogovens' „Reisbureau van de huis houdelijke dienst" heeft ook vele aan vragen ontvangen van niet bij Hoogovens werkzamen, maar hierop is afwijzend be schikt. Begin oktober wordt in het Ontvangst centrum van Hoogovens een avondbijeen komst belegd waarin de chartermaat schappij naast een kleurenfilm over fe U.S.A. diverse tours door de Verenigde Staten in verschillende prijsklassen zullen worden voorgelegd aan de aanwezigen. De Super DC 8, waarmee de sprong over de Atlantische Oceaan zal worden gemaakt kan tweehonderd passagiers ver voeren. Er wordt momenteel nog niet ge dacht aan het inzetten van een tweede vliegtuig. Het traditionele dopen van het schip geschiedde door mevrouw M. H. Knijtij- zer-Seijlhouwer, een familielid van de erf later die de K.N.Z.H.R.M. in zijn testa ment zo vorstelijk heeft willen beden ken, dat van het grote legaat twee nieu we motorreddingboten en nog enige klei nere schepen kunnen worden gebouwd. Voor dit ceremonieel werd door mevrouw Knijtijzer na twee mislukte pogingen de gebruikelijke fles champagne tegen de boeg van het schip stukgeslagen, gevolgd door de gesproken formule: „Ik doop u Johanna Louisa" en wens u een behou den vaart". Deze korte doopplechtigheid was voor het personeel van de werf het sein de nieuwe reddingboot met behulp van een grote bok langzaam in het Eems- kanaal te laten zakken, waarna de geno digden de „Johanna Louisa" voor een eer ste bezichtiging konden betreden. De officiële handeling werd gevolgd door een receptie in het fraaie oude bui ten „Ekenstein" bij Appingedam, onder meer bijgewoond door de heer W. Sepp, commissaris van politie in Velsen; de heer Ch. van der Zweep, directeur van de K.N.Z.H.R.M.; jhr. H. van Lennep, voor zitter van het bestuur daarvan en verder schippers en bemanningsleden van enige reddingsboten en andere genodigden. Dit gezelschap werd hier begroet door de heer K. Niestern, een der directeuren van de scheepswerf, die met een zekere voldoening herinnerde aan de langdurige contacten tussen zijn bedrijf en de K.N.Z.H.R.M.. Deze zijn reeds in 1925 be gonnen, toen in Delfzijl voor deze maat schappij de eerste zelfrichtende redding boot kon worden gebouwd. Spreker ver klaarde steeds met trots en vreugde voor de K.N.Z.H.R.M. te hebben gewerkt, om dat men zich daardoor steeds nauw bij het dappere reddingswerk betrokken kan gevoelen. De heer Niestern hoopte dan ook op een blijvende voortzetting van deze pret tige relaties, waarna hij zijn korte toe spraak besloot met een dankwoord aan het adres van mevrouw Knijtijzer, die zo vriendelijk was geweest de doopplechtig heid te verrichten. Ter herinnering aan deze dag overhandigde de heer Niestern haar nog een geschenk. Jhr. H. van Lennep noemde dit als (Van onze streekredactie) BENNEBROEK. Aan het recreatie park „Linnaeushof" in Bennebroek wordt een nieuwe attractie toegevoegd. Vanaf zondag 4 augustus, elke dag van 2 tot 6 uur, kan men de handwerkklompenmaker Koos Vreeswijk aan het werk zien. Koos Vreeswijk, een van de weinigen, die het oude klompenmakersambacht nog beoe fent, maakt onder het toeziend oog van de balngstellenden in een uur een paar damesklompen en in anderhalf uur een paar herenklompen. Op verzoek maakt i'e klompenmaker ter plaatse op bestelling klompen, maar men kan ook kiezen uit een groot assortiment. pracht bromfiets van 1025, Breestraat 108 Beverwijk (Van een onzer verslaggevers) DELFZIJL-IJMUIDEN Schipper Leen 't Hart van de IJmuidense reddingboot „Neeltje Jacoba", kan nu bij de komende herfst- en winter stormen zijn laarzen eindelijk eens thuis laten. Want donderdagmiddag werd in Delfzijl bij de scheepswerven Gebroeders Niestern n.v. de in op dracht van de Koninklijke Noord en Zuid Hollandsche Redding Maat schappij gebouwde en voor IJmuiden bestemde nieuwe reddingboot „Jo hanna Louisa" tewatergelaten. Dit schip zal immers zodanig worden ge perfectioneerd dat de schipper en zijn bemanning niet alleen de meest mogelijke veiligheid wordt geboden, maar de ombouw van de brug zal hen bovendien tegen het water van overslaande golven beschermen. Over de afmetingen en de uitrusting van deze nieuwe motorreddingboot hebben wij onze lezers zaterdag reeds uitvoerig ingelicht. voorzitter op zijn beurt een bijzonder ge lukkige dag voor de reddingmaatschap pij, waar men trouwens al vele gelukkige dagen kent, telkens als er weer een suc cesvolle redding kan worden verricht. Over de bestemming van de nieuwe „Johanna Louisa" maakte spreker zich geen enkele zorg, omdat hfj wist dat het schip in IJmuiden bij schipper Leen 't Hart en zijn kloeke bemanning in goede handen komt. Zij hebben immers een voortreffelijke staat van dienst, waardoor jhr. Van Lennep ervan overtuigd kon zijn dat, wanneer de nood weer aan de man komt, er met Gods hulp bij IJmuiden weer talrijke schipbreukelingen en dren kelingen zullen worden gered. Het slot van zijn toespraak benutte jhr Van Lennep voor een postume dankbe tuiging tegenover de royale schenker, die de bouw van deze boten mogelijk heeft gemaakt, terwijl hij evenmin kon nalaten de K.N.Z.H.R.M. in de gunst van nieuwe donateurs aan te bevelen. Zij zijn im mers de „stille redders", die dit mens lievende werk mogelijk maken. ADVERTENTIE Spaarzaamheid is wijs beleid. in de gemeente Velsen Nu de „Johanna Louisa" eenmaal te- %mt water is gelaten, kan de overdracht in IJmuiden nog voor de herfst tegemoet worden gezien. Over ongeveer drie we ken zullen in Delfzijl reeds de kantel- proeven kunnen plaatsvinden, waarna bij Den Helder doormiddel van het zogenoem de „mijlen varen" de snelheid zal wor den gecontroleerd. Daarna komt de nieuwe reddingboot rechtstreeks naar IJmuiden. ADVERTENTIE Breestraat 108 Beverwijk ALKMAAR Op de Alkmaarse wieler baan worden zaterdagavond de revanches gehouden van de nationale baankampioen- schappen voor amateurs en nieuwelingen. De nieuwe kampioenen zullen daarbij te vens een huldiging moeten ondergaan. Als omlijsting van dit revancheprogramma rijden de profs Piet de Wit, Jaap Oud- kerk, Gert Bongers en Tiemen Groen het omnium der kampioenen. Onlangs moest dit omnium vanwege de regen af gelast worden. De wedstrijden beginnen 's avonds om half acht. Verkoopmiddag. In de consistorieka mer van de Ned. Hervormde kerk aan het Julianaplein in Wijk aan Zee wordt door de vrouwenvereniging ,,De Regen boog" een verkoopmiddag gehouden ten bate van de Ned. Hervormde kerk. (Van onze correspondent) HILVERSUM. Met een dodelijke trefzekerheid hebben Nederlandse onder zeeërs in de oorlogsjaren hun torpedo's afgevuurd op vijandelijke vaartuigen. De Japanners vreesden na de verplettering van Pearl Harbor nog slechts één vloot- onderdeel: de Nederlandse „onderwater duivels". Zij wisten dat vrijwel elk schot raak was. Dankzij het vernuftig appa raatje in de Nederlandse boten; de „lan- De „Rode Zee", hoewel zij tot de 9.000 p.k. klasse behoort, waartoe de .Zwarte Zee" en de „Witte Zee" eveneens beho ren, moet toch als de eerste telg van een nieuwe generatie zeesleepboten worden beschouwd. Door het sterk afwijkende uiterlijk geen schoorstenen maar twee rookkanalen en een voormastportaal is het een ge heel nieuw type schip geworden, gebouwd naar het ontwerp van ir. G. Langejaar Gzn. Ook in de machinekamer kan men de nieuwe ontwikkeling op motorgebied waarnemen. Door het installeren van mid- delsnellopende dieselmotoren met hoge op lading heeft men de afmetingen van de sleepboot aanmerkelijk kunnen verkleinen. De motoren zijn de eerste van een nieuw type dat door Werkspoor is ont worpen. Door het hogere toerental hebben de vloeistofkoppelingen een kleinere mid dellijn, zodat een zeer compacte installa tie is verkregen. Hoewel de hoofdmotoren met die in vergelijking van de „Zwarte Zee" en die van de „Witte Zee" aan merkelijk kleinere afmetingen hebben, zal de „Rode Zeezelfs meer trekkracht kun nen opbrengen, omdat het schip is uitge rust met een vierbladige verstelbare schroef die in een straalbuis draait. Karakteristiek voor de „Rode Zee zijn de twee vierkante luchtkokers op het dek achter de brug. ceer-rekenaar' 'Ranneft. Het eenvoudige instrumentje was in die jaren van on schatbare waarde, een verbetering van bestaande apparaatjes waarmee de plaats waar de torpedo moest „landen" op een voudige wijze kon worden bepaald. Van daag heeft de nu 73-jarige uitvinder, de heer G. Ranneft, die in Bussum woont, zijn vinding uit 1921 naar het Marine museum in Den Helder gebracht. De heer Ranneft, geboren in IJmuiden, waar zijn vader luitenant bij de artillerie was, heeft omstreeks 1950 in marinekrin gen gezocht of er nog ergens zo'n lanceer- rekenaar bestond. De commandant van de Onderzeedienst in Rotterdam vond in derdaad een exemplaar en stelde het de heer Ranneft ter hand. In 1924 waren vrij wel alle Nederlandse onderzeeërs ermee uitgerust. De toenmalige marineofficier slaagde er toen in zijn superieuren in Soe- rabaja van de praktische bruikbaarheid van zijn ontwerp te overtuigen en bezorg de de Nederlandse marine met zijn vin ding een voorsprong op de vijand. De com mandanten van de onderzeeboten waren enthousiast over de resultaten. Zij weiger den zelfs met andere instrumenten te opereren zoals met de latere Amerikaan se apparatuur. Op 12 november 1957 werd de heer Ran neft in Rotterdam de door de Onderzee- dienst teruggevonden lanceer-rekenaar aangeboden. Daarbij was o.a. aanwezig de heer J. J. Wichels, een vriend van de heer Ranneft en uitvinder van de snorkel. De lanceer-rekenaar was toen op een standaard geplaatst met het opschrift: Een lange tijd zijn dienst bewezen, bij d'Onderzeedienst onversaagd. Laat dit een blijk van dank wezen aan hem wiens naam dit toestel draagt". De heer Ranneft schonk het instrumen tje voorlopig aan het Nederlands Leger en Wapenmuseum in Leiden. Vandaag kreeg de lanceer-rekenaar zijn definitieve bestemming: een plaatsje in het Marine museum in Den Helder, waar de uitvin der het de conservator van het museum aanbood. Donderdag aangekomen te IJmuiden Nanning Buidman, Leith: Shoreham, Rochester; Sinon, Antwerpen; Susan, Rotterdam; Amstelstroom, Huil; Wotan, Dagenhem; Florian Ceynova, Ant werpen; Elisabeth, Swansea; Chanakya Yayanti; Augusta; Aeneas, Lissabon; Makis, Soudah Be; Rijnmond 2. IJmuiden. Noordzee; Antje Jansen, Boston; Tugro, Bremen; Lebu. Bremen; Aris- toteles, Rotterdam; Gemma, Klaipeda; Jan, Fre- dericksveark. Vrijdag aangekomen te IJmuiden Duneck, Zaandam, Archangel; Bramber, Rouan; Polotak, Novorossisk; Gerd Starke, Oxelosund; Gazelle, Zaandam, Boston; Kungsholm, Hamburg; Nord- land Sage, Casablanca: Pepita, Isle of Graine Donderdag vertrokken van IJmuiden Othonia, Odwensa, IJmuiden; Renata, IJmuiden. Stock holm; Chantenay, IJmuiden, Nantes; Gitana, IJ muiden. Palermo; Ernst Friesecken, IJmuiden, Londen; Chr. Oldendorff, Archangel; Amstel stroom. Huil; Reestborg, Delfzijl; Blankenstein, Hamburg; Pergo, IJmuiden, Exmouth; Spaame- stroom, Liverpool; Lurey. Noordzee; Styrsö, Rotterdam; Ardingly, Ipswich; M. Gerkens, Rot terdam; Baltique, Kristiansand; Algenib, Rot terdam; Bonefaas Smits, Rior; Cerro Bolivar, Kongo; Arijadad. Le Havre: Augsburg, Zanzibar; Theresie, IJmuiden, Monrovia; Taras, Gibraltar; Viktor, Beverwijk, Archangel. Vrijdag vertrokken van IJmuiden Eemstroom, Felixtowe; Innstein, Rotterdam; Hagno, Rotter dam; Columbia. Norfolf; Shoreham, Leith; Aene as, Hamburg; Cherie, IJmuiden. Plymouth; Sum- bawa. Maracaibo; Gemma, Klaipeda; Forel, IJ muiden. Mostyn; Luise Buhk, IJmuiden,Helsinki; Anhö, IJmuiden, Malmö. (Indien achter de haven van herkomst of be stemming geen nadere aanduiding volgt, be tekent dit, dat het betreffende schip van of naar Amsterdam is gegaan.) ADVERTENTIE iJe nieuwe reddingboot voor IJmui den bij de tewaterlating in het Eemskanaal. (Van onze wielermedewerker) (Van onze correspondent) ROTTERDAM Voorlopig zal L. Smit en Co's Internationale Sleepdienst nitt meedoen aan het opvoeren van de kracht van haar sleepboten uit prestige-overwe- ging. De motoren van de supersleepboten „Zwarte Zee" en „Witte Zee" draaien nog niet voluit. De 9.000 pk. zullen door het opvoeren van de motoren tot onge veer 10.000 pk. stijgen. Maar daarmee is het voorlopig bekeken. Als de schaalver groting van de zeescheepvaart het echter noodzakelijk zou maken en het econono- misch verantwoord zou zijn, zal het in de richting gaan van de 16.000 p.k. zoals mo menteel bv. bij een Duitse sleepboot wor den aangebracht. Met deze verklaring deed gistermiddag aan boord van de officieel proefvarende supersleepboot „Rode Zee" één van de directeuren van L. Smit en Co's interna tionale Sleepdienst, de heer P. E. E. Kleyn van Willigen, de voor de naaste toe komst uitgestippelde sleeppolitiek uit de doeken. De 9.000 p.k. die ook de nieuwe „Rode Zee" haar grote vermogen geven, achtte de heer Kleyn van Willigen ruim voldoende, zelfs voor het slepen van bela den tankers van de toekomst van 400 000 tot 500.000 ton. De technische dienst heeft berekend dat de weerstand in het water, door een der gelijke tanker veroorzaakt, die de sleep boot moet overwinnen, even groot is als die van de grote booreilanden welke mo menteel regelmatig door schepen van de 9.000 p.k. klasse worden versleept Op dit moment dus kan zoder bezwaar sleep- technisch met 9.000 p.k. worden volstaan. Maar als het gewenst is dat de grote stap naar meer sleepkracht wordt gewaagd dan zal het ook gebeuren. Meer dan 200 gasten uit scheepvaart kringen uit binnen- en buitenland maakten gisteren de proeftocht mee. Op het mid daguur terwijl de „Rode Zee" zich op en kele mijlen van Hoek van Holland in volle zee bevond, werden de vlaggen verwis seld. De rederijenvlag ging in top Voor de rederij aanvaardde mr. W. F P C. Viëtor het schip dat hem door de directie van de werf met veel lovende woorden over de grote samenwerking welke bij de bouw werd ondervonden, werd aangebo den. Onderstreept werd ook dat deze sleep boot (kapitein W. Verschuur) een belang rijke stap betekent in de verdere uitbrei ding en modernisering van de vloot van Smit een aanwinst voor het werk dat het verslepen van grote schepen, zoals mam moettankers, bulkcarriers en olieboorin stallaties vergt.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 4