WALDORF van de week PANDA EN DE SUPERSCHAT POLLE, PELLI EN PINGO igestipt Pi Geen maatregelen tegen Westduitse ambassadeur in Lissabon Dienstweigeraars maken program bekend VRIJDAG 2 AUGUSTUS 1968 Feuilleton door JAMES GOLDMAN 586ste STAATSLOTERIJ TWEEDE KLASSE PENSION MOET SLUITEN Kerkelijk nieuws Vier doodvonnissen in de Verenigde Staten 66) Hij dacht dat hij gek was ge worden, tot hij het glimlachende ge- zich boven de arm zag. Toen lachte hij. Hij lachte met gierende uithalen. Hij kon er niet mee ophouden. Wain- wright had er nu bij moeten zijn. Als Wainwright nu die vraag stelde, zou Waldorf de ploert vertellen waar Guerrera was. Een dictator heeft iets gemeen met 'n schilder; hij moet de proef waar aan de tijd hem onderwerpt door staan. Generaal Naguib en Jackson Pollock lijken op het eerste gezicht sterk, anders, origineel, belangrijk. Je krijgt het gevoel dat ze je veel te zeggen hebben. Maar hun kaars brandt slechts kort een keer bla zen en hij is uit". Het was halverwege de morgen en het was mooi weer. Ze zaten hoog in de boom en daar werd het zonlicht door de bladeren gefiltreerd als door ondiep water De schaduw was wer kelijk groen. Een eindje beneden hen lag Hannah, op 2 dikke takken uit gestrekt, nog steeds te slapen. Alleen het ritme en de intonatie van zijn ma nier van spreken verrieden de bui tenlander; voor het overige gebruikte hij over het algemeen de juiste woor den in de goede volgorde. „Dan komen de Hitlers die, net als Dali's krachtig sterk en prikkelend nieuw zijn. Zij hebben een bredere kijk, een groter gevoel voor realiteit en altijd 'n geweldige techniek. Maar al gauw zien we dat wat ons eerst oorspronkelijk leek slechts schijn is; ze zijn te gemakkelijk te imiteren. Wat we aanzagen voor kracht is slechts valse schijn; te veel uiterlijk vertoon te weinig inhoud. Hitler was een en al uiterlijk vertoon en dus bergen we hem weg op de rommelzolder bij de Rosa Bonheurs en de Bouguereau's". Waldorf vond dat Guerrera's li chaamsverhoudingen volmaakt wa ren. Het hoofd was voldoende groot om de enorme hoekige neus te dragen. De heroïsche tanden want dat waren ze: heroïsch pasten goed bij 'n werkelijk gebeeldhouwde mond Zijn witte haar golfde als de bran ding bij Malibu, vanaf het brede pla teau van zijn voorhoofd naar achte ren. „De groten, Waldo, zijn de Fran co's en de Salazars. Want je bent een groot man als je op zeventigjari ge leeftijd nog de zweep in de hand hebt. Deze mannen zien de wereld als één geheel. Evenals Rembrandt veranderen zij de realiteit een wei nig: dat doen zij wier naam onster felijk is altijd. Franco heeft zoveel gemeen met Leonardo dat we pas de schepper van de moordenaars kunnen onderscheiden als we praten over hun verschillende doeleinden". Hij glimlachte en zuchtte. „Als dic tator ben ik 'n mislukking geweest. Ik had er niet de gave voor". Wal- dof-fs eerste herinnering aan die mor gen was dat hij wakker werd toen Guerrera zacht zijn naam riep. De man wist wie zij waren; Welles had hun namen genoemd. Guerrera had slechts gegrinnikt om de vraag hoe hij was ontsnapt en in de boom was beland en had gezegd: „Nog niet. Het is een te verschrikelijk verhaal op een lege maag". Onder hen bewoog Hannah zich in haar slaap. Guerrera keek paar be neden. „Een voortreffelijke vrouw Waldo. Ik moet opeens denken aan een nationale schoonheidswedstrijd voor maitresses die ik eens heb uitge schreven. Het doet me genoegen te kunnen zeggen dat ik een man ben met dierlijke neigingen." Waldorf leunde achterover. Het was prettig in de boom. Het zou fijn zijn er te blijven. „Zou het niet fijn zijn hier te blijven, Reino?" Reino schudde zijn hoofd. „Als we de werkelijkheid willen vergeten, Waldo, moeten we die eerste ont vluchten." Hannah werd met een gilletje wak ker. Waldorf klauterde naar beneden „Hier ben ik, ik ben vlak bij je." Ze zat rechtop en knipperde tegen het zonlicht. Hij stond op het punt te vragen „Hoe gaat het ermee?", maar in plaats daarvan glimlachte hij, want ze zat onder de modder, een en al schrammen en gescheurde kaki. Ze deed een greep naar hem en klemde zich aan hem vast. „Alles is in orde", zei hij rustig tegen haar. Met mij is het in orde en met jou is het in orde. Het is ochtend en we zitten met Reinaldo Guerrera in een boom." „Honden. Er waren honden." „Die zijn allemaal verdwenen." „In een boom? Zei je in een boom?" „Kijk zelf maar." Voorzichtig maakte hij zich los uit haar greep. Guerrera boog zich naar beneden. „Ik stel het op prijs als mijn vrienden, die ik overigens niet heb, mij Reino noemen." Hannah staarde hem aan en glim lachte toen. „Wel verdraaid", was het enige wat ze zei. Het ontbijt bestond uit bananen. Reino ging fourageren en kwam te rug met een enorme tros. Terwijl hij weg was klommen ze naar bene den en probeerden zich te wassen. Moeraswater is beter dan helemaal geen water, maar niet veel beter. Ze zagen er allebei nogal streperig uit, maar ze waren opgefrist. De ba nanen smaakten weergaloos lekker. Iedereen zat met volle mond te eten. „De gebeurtenissen van gister avond," zei Reino met een mond vol bananemoes, „werden door de gebroeders Marx geschreven. Als je er zin in hebt moet je je het vol gende voorstellen: „Een jungle die echt die naam verdient. Senor Wel les blijft staan. „Mannenzegt hij toevallig in het Russisch. „Mannen, we worden gevolgd". Het verbaast mij niets: Als Groucho op het to neel verschijnt, kan Harpo dan ver achterblijven? „Mannen, we moeten er vandoor." Waarom zou ik vluchten? Om ge hangene te zijn? Ik val op de grond. Ze helpen me overeind. Ik val weer. Ik doe het prachtig Er wordt in het kreupelhout in het Spaans gevloekt. Het zijn de Cubanen die ons achter volgen. Ik houd van Cubanen. Ze zijn zo emotioneel. Welles schiet ze neer, maar ze blijven komen. O, ze weten hoe ze moeten sterven, die mensen uit het zonnige, Karaïbische gebied. Plotseling roept een stem in het Russisch uit: „Guerrera ontsnapt. In westelijke richting, naar de oceaan." Het is een prachtige stem. Het is de mijne. (Wordt vervolgd) OPLOSSING PUZZEL 32 Horizontaal: I. Is het spek te log voor dit huis-spook? 4. Leeft ait dier alleen in dalen? 7. Hij is de enige met scheppingsvermo gen in het leger. 8. Pa, sta niet zo te kijken naar die zachte massa. 9. In de nor maakt men zo'n rondgang. 10. Hij verborg zijn woede in dat rag. II. Geef 'm giro, dat is roomachtig. 12. Je vindt het paardje op het dek. 14. De Europeaan houdt van zo'n vogel. 15. Ho! De post ligt iin de war. 18. De verwarde ledemaat lag in de wei. 19. Leo rijdt op de ar naar dat gebergte. 21. Tal van vrouwen hebben zo'n stem. 23. Het bleek al spoedig, dat hij spier wit was. 24. Is de ir nog drummer van een beat- orkest? 25. Ot, ken jij die zweep met riemen? 26. 'n Roem dat hij vergaard heeft, ge weldig. 27. Een Turk in de armoe. Wat heeft dat te maken met een Westeuropese organi satie? Verticaal: 1. Ben je al gereed, Klara? 2. Als Ge een ir. ontmoet, zit hij vol werklust. 3. Men gaat tot de rand toe om bij die vlakte te komen. 4. Niets past er bij de spreker van die wereldtaal. 5. Dat zo'n malse zo bitter kan zijn. 6. De magiër hing aan het rad. Aan een bandelier? 7. Draagt dat riviervisje 'n giordel? 10. Moe bond de lama aan die boom. 12. Als ge o.a. koren ziet, vindt u ook dat zoogdier wel. 13. Hij pocht er wel op, dat hij zo eerlijk is. 16. Ik zie meer in die geneeswijze. 17. Zij liet haar tas in de kerk staan, de zielepoot 20. In Doorn vind je die muzikale com positie. 22. Zat die vis in de strop? PUZZEL 31 Horizontaal: 1. insigne, 4. voetbal, 7. lol, 8. eenling, 9 tombola, 10. nog, 11. evident, 14. entente, 17. anderen, 20. klamboe, 23. opa, 24. luister, 25. wroeten, 26. alt, 27. regelen, 28. stokvis. Verticaal: 1. immense, 2. Ierland, 3. ele gant, 4. vlijtige, 5. tribune, 6. lokatie, 12. ven, 13. Noë 15. nul, 16. tho, 17. adelaar, 18. emissie, 19. noorman, 20. karwats, 21. modegek, 22 evenals. De namen der prijswinnaars vindt u elders in dit blad. BONN, (AFP). Het Westduitse mini sterie van Buitenlandse Zaken heeft be kend gemaakt, dat de ambassadeur in Lissabon, Herbert Müller-Rosehach, zijn functie zal behouden. Een onderzoek heeft aangetoond, aldus het ministerie, dat de beschuldigingen als zou hij zich, toen hij in de nazitijd werk zaam was op de afdeling voor joodse za ken op het ministerie van Buitenlandse Zaken, schuldig hebben gemaakt aan „me deplichtigheid aan moord", ongegrond zijn. Vooral zou niet zijn gebleken dat hij op de hoogte was geweest van het be sluit om „het joodse vraagstuk definitief op te lossen", zoals in een recent proces zijn opvolger bij genoemde afdeling had verklaard. Het ministerie in Bonn zei er ook reke ning mee te hebben gehouden dat Müller- Roschach destijds de afdeling voor joodse zaken had verlaten en dat hij had gevoch ten bij het Afrika-korps onder Rommel en daarbij zwaar gewond was geraakt. De ambassadeur die voor het onder zoek naar de Bondsrepubliek werd terug geroepen, zal naar Lissabon terugkeren. Men achtte het in Bonn echter niet on mogelijk dat hij later zal worden over geplaatst. ADVERTENTIE vrijdag 2 augustus 1968 Prijzen van 10 zijn gevallen op de nummers eindigende op 50 zijn gevallen op de nummers eindigende op 100 zijn gevallen op de nummers eindigende op 200 zijn gevallen op de nummers eindigende op 400 zijn gevallen op de nummers eindigende op 1000 zijn gevallen op de nummers eindigende op Een prijs van Een prijs van Een prijs van f Een prijs van Een prijs van Een prijs van 2000 2000 2000 2000 2000 5000 is gevallen is gevallen is gevallen is gevallen is gevallen is gevallen op het op het op het op het op het op het nummer nummer nummer nummer nummer nummer 1 045 882 365 508 7193 027532 011173 008989 045988 052734 080146 De prijs van 25.000 is gevallen op het nummer 029195 niMiuwiiif«yv— 34. Joris stond moeizaam achter het stuurrad van het schip te proberen om wat meer vaart te krijgen. „Het lijkt wel, alsof we nog stil liggen mompelde hij. „Ik vraag me af wat er is misgegaan! Tenslotte werkt de motor op volle kracht." „Wat doe je daar?" vroeg Pan da, die aan boord was geklommen op dat moment, „ik dacht, dat je een kaart moest zoeken van San Destele- ro". „Hrrrumpf' gromde Joris misnoegd. „Eh zeker, baaske. Maar ik wilde even luisteren of de mo tor nog eh.zeewaardig was. Overigens vraag ik me af, hoe ge aan boord zijt gekomen. Had ik u niet ge vraagd om in het oerwoud te blijven?" „Ja-jawel mompelde Panda wat beschaamd. Maar ik vertrouw de je niet, zie je? Ik dacht dat je weg wilde varen. Maar toen ik zag dat het schip nog vastgebonden lag DB BLOEMEN ZO HAN6EM DORST. LATEN HUN KOPJES ZB HE88E.N VAST WAT RAAR TOCHALTIJD ALS IK DETUIM 6A SPROEIEN, BE6INT HETTERE66NEN. HE8BEN JULLIE DESCANG VASTGEMAAKT? DRAAI 0AN DE KRAAN MAAR OPEN SOEST. B. en W. van Soest hebben de sluiting gelast van een pension, waar in bijna 100 Turkse arbeiders onder er barmelijke omstandigheden zijn gehuis vest. De 43-jarige eigenaar van het pen sion had het tehuis al ruim anderhalf jaar geleden moeten sluiten. Tot nu toe echter heeft hij het pension steeds zonder vergunning geëxploiteerd. Donderdag is hij evenwel door de Amersfoortse kanton rechter veroordeeld tot een geldboete van J'1.500,- waarvan 750 voorwaardelijk met een proeftijd van een jaar. De eigenaar is ondanks zijn herhaalde verzoeken steeds een vergunning gewei gerd omdat het pension, een verbouwde bioscoop, niet aan de eisen voldoet. In de voormalige filmzaal zijn van hout en hardboard verschillende vertrekken ge maakt, waarin de gastarbeiders moeten wonen, slapen en koken. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Schipluiden (toez.) K. van der Sluijs te Herwijnen - te Heusden en Herpt G. J. Wisgerhof te Daarle. Geref. Kerken Bedankt voor Ulrum W. F. Feenstra te Rinsumageest. Geref Kerken Vrijgemaakt Bedankt voor Buitenpost D. Noort te Tiel-Zaltbommel. Chr. Gefef. Kerken Aangenomen naar Dedemsvaart J. van Dijken, kandidaat te Biezelinge, die be dankte voor Drogeham, Onstwedde en Sneek. Bedankt voor Ameide C. Smits te Sliedrecht. AMSTERDAM. De Bond voor Dienst weigeraars, een jaar geleden in Vledder opgericht, heeft vanavond in Amsterdam zijn actieprogramma voor het komend sei zoen bekendgemaakt en toegelicht. De bond zoekt erkenning voor politieke be zwaren als reden voor dienstweigering De bond wil verder de verdiensten van dienst weigeraars, die bijvoorbeeld als onderwij zer zijn aangesteld, niet langer aan de fensie afgedragen zien. De 85 leden van de bond wensen ophef fing van het kamp Vledder, dat zij gezien de toelichting van voorzitter drs. H. ten Dam als onder militaire lei ding beschouwen. Zij wensen in het alge meen dienstweigeraars niet langer onder defensie te zien geregistreerd. De proce dure kan korter en efficiënter, zo menen zij. De leden van de bond protesteren even eens tegen het feit dat dienstweigeraars, wat de duur van hun dienst betreft, onder geschikt zijn aan de meest ongunstige regeling. In het algemeen stelt de bond zich op het standpunt dat de huidige pro cedure te lang duurt en stoelt op verouder de inzichten. Het zou juist zijn indien de wet op de dienstweigering grondig her zien werd, zo verklaarde de bond bij mon van zijn woordvoerder. In september worden er gegevens be kend gemaakt over het „witte-hunebed- plan". Niet alleen omdat ik Tsjechen ken die zulke bijzonder lieve mensen zijn lig ik wakker van wat er in hun land gebeurt. Gelukkig niet elke nacht, want dan zou ik al dertig jaar niet geslapen hebben. Maar als je geboren bent in een land dat Europa heet en er einde lijk achter begint te komen wai0dat ligt, ga je begrijpen dat Tsjechoslowa- kije het middelpunt is. De school heeft veel voor ons gedaan om dat verborgen te houden. Europa werd ons getoond als een lappendeken van landen die eigenlijk alleen maar gemeen hadden dat de oude heer Bos ze samen op één kaart had weten te krijgen. Verder werd er alles op één kaart gezet om aan te tonen dat ons land het belangrijkste was. Hoewel de kleur van de grond beneden de zee spiegel ons had moeten waarschuwen dat wij als landverhuizers de laatste keus hadden gehad en het hoofd alleen boven water konden houden door ons zelf bij de kuif uit de klei te trekken. Door de klei die daarbij aan onze hersenpannen was blijven kleven werd dit als een grote prestatie beschouwd. De overige landen werden slechts ter loops behandeld, zoals men een kind waarschuwt dat er zich buiten de tuin een moeras met boemannen bevindt. Het moeras dat ons omringde werd, naar de daarin aanwezige levenssap pen, in drieën verdeeld: bierdrinkende Germanen, wijngenietende Latijnen en in weemoed zwelgende Slaven, hun ver driet verdrinkend in 'n rivier die geen Wolga maar Wodka had moeten heten. Om deze vereenvoudiging te doorbre ken en alle landen van Europa te leren kennen zou een mens over meer mensenlevens moeten beschikken dan de laatste pauselijke encycliek in het vooruitzicht stelt. Er is echter een taal die de verstaander in staat stelt het karakter van een land te proeven: de muziek. Neem gerust wat belegen muziek, want componisten zijn helderhorend. Bij Wagner valt de opkomst van Hitier te beluisteren, bij Verdi de ondergang van Mussolini. En de notenbalken van Moussorgski staan bol van de tsaren- moord. Stel daartegenover de argeloze natuurklanken waarmee Dvorsjak en Smetana de wereld hebben verrijkt. Ze bezitten de ernst van het ger- maanse, de charme van het latijnse en de kinderlijkheid van het Slavische deel van het Europese volkskarakter. In de Boheemse velden en wouden smelten drie culturen samen tot schal- meigeschal. Tsjechoslowakije heeft niet de grootste componisten van Euro pa. De muziek van Chopin is heldhaf tiger en hartstochtelijker. Hij beves tigt het gezegde: Wijs een Pool een af grond en hij stort zich erin. Wijs een Tsjech een ravijn een hij wijst u de plaats waar levend water langs de rotsen fonkelt om met andere water valletjes samen te vloeien tot de gou den rivier waaraan de gouden burcht van Praag staat. Die burcht wordt belaagd sinds Chamberlain er zijn paraplu voor op stak om te bezweren dat hij het niet ie moeite waard vond om te Vechten voor een ver volk waarvan hij niets wist. Wat weet ik van Tsjechoslowa kije? Dat er een volk woont om voor ie vechten. Daarom slaap ik niet. Kees Stip BOSTON (AFP). Een rechtbank in de Amerikaanse stad Boston heeft dood vonnissen geveld over vier leden van „Co- sa Nostra", de Amerikaanse tak van de internationale misdadigersorganisatie „Ma fia". Daarmee kwam een einde aan een pro ces van 46 dagen, waarin zes mannen te rechtstonden voor de moord op een door „Cosa Nostra" ter dood veroordeelde plaat selijke bendeleider. Twee van hen kregen levenslang. In de betrokken staat worden doodvonnissen met de elektrische stoel voltrokken. De verdedigers hebben hoger beroep aangetekend. Iers 6£IMA/6£(V, DAi/Y? eu ÓF, makkbr! W£ GAAN DB JACHTHA V6N 76 KOOPAAN6/ÉD6N, MARCO IK HÉS 66NS IbAONDKo NA66DACHT (m nu mer ik hbt a mtwookd WAT KL6TS J6 NOU. ouwe MN6EAI 1204. Angstig keek Willem omhoog naar de schoorsteenpijp van de oude locomo tief. Dikke vette rookwolken verduister den de zon. bleven hangen als een gor dijn en hulden langzamerhand de gehele trein en de reizigers in een ondoordring bare verstikkende mist. Hoestend en kuchend probeerde Bram nog met twee handen de rook weg te maaien, maar er was geen beginnen aan. Het was, alsof hij steeds verder gewik keld werd in een ragfijne, zwarte doek, waarin zelfs zijn bewegingen vertraagd schenen te worden. En de trein pufte maar voort, de wolk met zich meenemend. Allang had Bram geen kolen meer opgegooid, maar toch wist de locomotief van geen ophouden. „Dat gaat niet goed. Bram!" riep Wil lem, die zelfs op deze korte afstand al niet meer zichtbaar was voor Bram en zijn vrienden. „Waar zijn we?" vroeg Bram. Wist ik het maar," riep de machinist. „Ik voel. dat we vele wissels passeer den. ik heb geen flauw idee waar we terechtkomen".

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 9