immigratieprobleem acuut in overvolle Britse Midlands IJmuider Courant iS fife Discriminatie Waardige Sikhs HE F IS een verademing om door de stille straten van Wolverhampton te wandelen. De rust die er heerst lijkt voor iemand uit de politiek gespannen sfeer van Londen bijna in schrille tegenstelling' te staan tot de door het conservatieve lagerhuislid Enoch Powell met zijn „rassen- speech" veroorzaakte opschudding. Powell ver tegenwoordigt één van de districten van deze kleine industriestad in de West-Midlands (onge veer een kwart miljoen inwoners) en dat zou dus min of meer het hol van de leeuw moeten zijn. Socifipl probleem Gettovorming Geen goede politiek Maatregelen 1 In de avonduren schaven In- Op een zomerschool leren Indi sche kinderen Engels. Een Guyanese conductrice in een Britse bus, normaal beeld in Engelse steden. delijk extra gezwollen. Desondanks zal de gekleurde bevol king, omdat zij in meerderheid jong is, zich vrij snel uitbreiden, hoewel zij druk gebruik maakt van de klinieken tot regeling van het kindertal en over het algemeen uit religieuze overwegin gen geen bezwaren maakt tegen kinder beperking. TOT EEN algemene overbevolking zal de immigratie waarschijnlijk niet leiden, omdat er jaarlijks in totaal meer mensen Engeland verlaten dan er bijkomen. De gemiddelde duur van het verblijf van Westindiërs is negen jaar. Hard werken en sparen stellen hen in staat in Jamaica huizen en land te kopen. Het schijnen trouwens de West indiërs te zijn, die het meest van ras sendiscriminatie hebben te lijden, zelfs op scholen. Ergens in een park ontmoetten wij een dertienjarig jongetje uit de Pund- sjaab, die ons via een tolk vertelde dat hij, hoewel hij reeds acht maanden in Engeland is, niet naar school ging. In zijn eigen land had hij ook geen on derwijs genoten. Voor vierhonderd im migrantenkinderen is er op de scholen van Wolverhampton eenvoudig geen plaats. Daarbij komt nog dat Geme- bestburgers zich niet bij de politie be hoeven aan te melden en zich uit vrees te worden teruggestuurd vaak niet bij andere autoriteiten laten inschrijven. DE OVERHEID doet alles om dis criminatie tegen te gaan. Op dit ge bied legt zij de volle nadruk op de ac tiviteit van sociale particuliere organi saties, die zich met de verbetering van de rassenbetrekkingen bezighouden. Birmingham met ongeveer 82.000 ge kleurde immigranten op een bevolking van ruim één miljogn, was de eerste gemeente die met veel succes een commissie voor harmonieuze rassenbe trekkingen oprichtte. De regering kan echter weinig an ders doen dan te trachten een klimaat te scheppen, waarin rassendiscrimina tie wordt uitgebannen. Vandaar dat de desbetreffende wet dezer dagen is uit gebreid tot het verbieden van het ont zeggen van huisvesting, tewerkstelling en kredietverlening, die tot nu toe de grootste hinderpalen voor immigranten yormden. Hierbij zijn de strafsancties in de vorm van geldboetes bedoeld als stok achter de deur. De klemtoon ligt op verzoening door middel van de Raad voor de Rassenbetrekkingen. Instinctieve vrees en onwetendheid spelen bij de discriminatie een grote rol. Daarbij moet onmiddellijk worden gezegd dat, waar blank en gekleurd dagelijks met elkaar in contact ko men, er van onderlinge spanningen nauwelijks of in het geheel geen spra ke is. Dat vonden wij in een bekende rubberbandenfabriek, waar beide groe pen zich ook sociaal met elkaar ver mengen, speciaal op sportgebied. Wan- lndische kinderen tijdens een zang- en dansfestival voor En gels publiek. neer men als vreemdeling of kleurling uitblinkt op het gebied van cricket dan vallen in Engeland automatisch alle verschillen volkomen weg. WAT OP EEN tocht door een stad als Wolverhampton opvalt, is de waar digheid van de gekleurde bevolking, spe ciaal van de uit de Pundsjaab afkom stige bebaarde en met tulbanden ge tooide Sikhs, de elite van de immigran tengemeenschap in Engeland. Velen hunner zijn kleine middenstanders. De gemeente heeft bezwaren tegen busper- soneel met baard en tulband, maar hoewel de Sikhs hiertegen protesteren lijkt het niet zo'n groot probleem. Zij blijken redelijke lieden, die terwille van de nieuwe omgeving vaak hun baard afscheren en hun tulband thuis laten, hoewel beider dracht een reli gieus voorschrift is. Zelfs enkele van hun priesters verwijderden hun baard. De Sikhs bezitten in Wolverhampton een eigen tempel, die het centrum van al hun activiteiten vormt. Zij drinken en roken niet en bezit ten een hoogstaande morele code. Zij voelen zich misschien net zo Brits als de Engelsen, voor wie ze in twee wereld oorlogen hebben gevochten. Zij vorm den tachtig percent van het Indische leger. In feite is de aanwezigheid van de Gemenebestimmigranten in vele op zichten hartverwarmend. In Engelands sombere, verzakelijkte industriesteden breekt hun aanstekelijke glimlach door de Britse overstoorbaarheid heen. Het is misschien niet te veel gezegd dat sommige groepen immigranten door hun voorbeeldig gedrag een goede in vloed op hun blanke omgeving uitoefe nen. Helaas houdt het rassenvooroordeel weinig rekening met de werkelijke fei ten. In de situatie op het ogenblik is er geen sprake meer van een ongecon troleerde invasie. Het is niet waar, dat er meer misdaad zou heersen onder ge kleurde burgers dan onder andere groepen en ook niet dat zij minder hy giënisch zouden zijn of meer vatbaar voor ziekten. Wanneer zij het slachtoffer worden van vreselijke woningtoestanden, dan ligt de schuld bij de autoriteiten, die als gevolg van een ondoordacht opti misme te lang blind zijn geweest voor de aard van het immigratieprobleem. (Van onze Londe WOLVERHAMPTON is een plaats waar veel im migranten - voor wie Powell de grenzen verder wil sluiten en die hij zoveel mogelijk naar hun landen wil terugsturen - hun intrek hebben genomen. Zijn eigen district telt overigens het kleinste aantal kleurlingen, namelijk zes tot zevenhonderd. Andere Lagerhuisleden, e correspondent) die hier kiesdistricten met veel meer immigranten vertegenwoordigen, hebben het niet nodig gevonden om namens hun blanke kiezers alarm te slaan. Zij vinden het zogenaamde „kleurlingenprobleem" van te subtiele aard om onnodig gevaarlijke emoties op te wekken. NIETS BLIJKT echter in Wolver hampton zelf van de door Powell's woorden toch ongetwijfeld gestegen spanning. De enige verbleekte leus die we vonden, luidde „Yanks go home". Ontwikkelde kleurlingen met wie wij spraken, gaven toe, dat hier en daar de eerste reactie was geweest de kof fers nu maar te pakken. Tenslotte was bij een opiniepeiling gebleken dat 74 percent van de ondervraagden het met Enoch Powell eens was. Maar de pa niek was snel voorbij. Vrijwel ieder een was het erover eens dat zelfbe heersing en vooral het vermijden van onnodige aanstoot geven, de beste hou ding is. Alleen met geduld zijn de moeilijkheden op lange termijn op te lossen. Toegegeven moet inmiddels worden dat Powell uitdrukking heeft gegeven aan een gevoel van hopeloosheid onder de plaatselijke autoriteiten, die wat de immigrantenstroom betreft, voor een onmogelijke taak staan. Indien er Ln Engeland al een rassenprobleem aanwezig is, dan is dat gelukkig nog slechts van minimale omvang. De Brit ten zijn hoogst verdraagzaam, maar als typische eilandbewoners vaak anti- vreemdeling. een sentiment dat echter sinds de oorlog belangrijk is verzwakt. Maar door hun andere huidskleur en andere gewoonten zijn Gemenebest immigranten nu eenmaal kwetsbaarder dan andere nieuwkomers. DE rassenkwestie vormt een onder deel van het algemene probleem van de slechte sociale omstandigheden in de uitgemergelde kernen van de oude En gelse fabriekssteden. Het beeld is ver warrend en de situatie hangt van de plaatselijke aanpak af. De grote fout is geweest, dat Engeland uit een hoog gestemd politiek idealisme, gepaard gaande met eigenbelang, voor juli 1962 Gemenebestburgers onbeperkt het land liet binnenkomen, zonder in staat te zijn hen op te vangen, wegens het tekort aan woningen, scholen, zieken huizen en onvoldoende sociale diensten Toen het koloniale rijk instortte, klemden de Britten zich vast aan een nieuwe mythe, die van het Gemenebest als de grootste multi-raciale gemeen schap ter wereld. 600 miljoen mensen omvattend, waarvan elk onderdeel, Engeland incluis, theoretisch op voet van gelijkheid stond. Op die manier wilde Engeland groot blijven. Gemene bestburgers hadden daarom zonder meer het recht zich in Engeland te ves tigen. Ze waren wegens de om streeks 1955 op gang komende economi sche expansie meer dan welkom. Opgeveer één miljoen kleurlingen stroomden het land binnen, waar ze nu minder dan twee percent van de bevolking vormen. Het was Enoch Powell zelf, die als minister van Volks gezondheid zoveel mogelijk dokters, tandartsen en verpleegsters uit het Ge menebest naar Engeland haalde. Zij waren broodnodig om de nationale ge zondheidsdienst behoorlijk te laten functioneren. Op het ogenblik is veer tig percent van de ziekenhuisartsen uit het Gemenebest afkomstig en ruim dertig percent van de leerling-ver pleegsters. In Wolverhampton is tien percent van alle huisartsen kleurling. Engelands openbare diensten zouden scholen, waar de gekleurde kinderen meer dan de helft van de leerlingen vormen. Door de woningnood is het onmoge lijk gebleken om de immigrantenbe volking gelijkmatig over alle stadsde len te verspreiden. Wegens gebrek aan werkgelegenheid is het elders evenmin mogelijk de immigranten naar andere delen van het land over te hevelen. Met dit laatste zal wellicht meer dan een generatie gemoeid zijn, namelijk totdat de economisch achtergebleven gebieden tot welvaart zijn gebracht. Men zit nu met de handen in het haar, hetgeen hoofdzakelijk het gevolg is van het feit dat de Engelsen het moeilijker vinden dan andere volken om ver genoeg vooruit te kijken en geneigd zijn de dingen op hun beloop te laten tot het mis gaat. Voordat er op talrijke gebieden wordt ingegrepen, is er meestal een crisis ontstaan. En- is premier Wilson (die ijlings een com missie van ministers heeft gevormd om zich met het immigrantenvraag stuk bezig te houden) nu met een plan gekomen, waarbij de 57 gemeenten, die met het immigratieprobleem wor stelen en reeds speciale rijkssubsidies ontvangen, extra financiële regerings steun zullen krijgen. Dit gaat echter ten koste van andere plaatsen. Gezien de noodzaak van dalende overheids uitgaven in de naaste toekomst, ver wacht men weinig van het nieuwe plan. HET IS bijna onmogelijk om in de Britse industriesteden gettovorming te gen te gaan. Zodra zich in een straat kleurlingen vestigen, trekken blanken er weg. En de waarde van de huizen diers hun kennis van Engeland en het Engels bij. kanalisatie van de oorspronkelijke im migrantenvloedgolf geen sprake zijn. Vaak werden de toekomstige immi granten misleid door de bedrieglijke reclame van de reisbureaus in hun ei gen landen die hun een hemel op aar de voorspiegelden. Vandaar dat velen teleurgesteld weer vertrokken. Engeland verstrekt nu slechts 8500 immigratievergunningen per jaar plus een aantal voor de naaste verwanten van de kostwinners. De 50.000 familie leden die dit jaar binnenkomen, horen bij de gezinshoofden, die de afgelopen vijf jaar zijn gearriveerd en thans ge noeg geld hebben om hen te laten overkomen. Daardoor is het getal tij zonder immigranten volkomen worden verlamd. Op de bussen, bij de spoor wegen en posterijen en ook in de horecabedrijven, de bouwvakken en de industrie in het algemeen kunnen de immigranten gemakkelijk werk vinden. WAT ZICH thans wreekt is, dat een goede immigratiepolitiek altijd heeft ontbroken. Vandaar dat men van de ene in de andere noodmaatregel ver valt. De immigratiekraan laat nog maar een klein straaltje binnen, maar zelfs dat kleine straaltje is genoeg om als gevolg van de massale concentra tie van immigranten in enkele indus triecentra de emmer te doen overlo pen. Het is logisch dat de immigranten, die naar Engeland trokken om er te werken, op de grote industriegebieden afkwamen als bijen op een honingpot. Dit zijn in de eerste plaats Londen, Wolverhampton, Birmingham en ande re steden in de bloeiende Midlands. Daar maken de immigranten ongeveer acht percent van de bevolking uit. In sommige achterbuurten zijn ze echter vaak in overvolle krotten in veel gro tere percentages opeengehoopt. Er zijn geland, dat tenslotte nooit een prefec tuur-staat is geweest, is in het alge meen tegen straf gecentraliseerd op treden. Vandaar dat het nog steeds geen algemeen bevolkingsregister be zit en evenmin beschikt over de sta tistieken, welke nodig zijn om het im migrantenprobleem onder de knie te krijgen. Men gooit er daarom met de pet naar, hoewel het op zichzelf loffelijk is dat men weigert om iemand offi cieel als kleurling te boek te stellen. Dit zou namelijk al een vorm van dis criminatie zijn. Het ontbreken van exacte gegevens kan echter mede tot overdrijving van de moeilijkheden lei den. ZELFS Birmingham, de tweede stad van Groot-Brittannië, waar men ons nog maar een paar dagen geleden ver telde de zaken behoorlijk in de hand te hebben, laat thans als een echo van Powells beruchte rede die hij ove rigens in die stad hield de noodkreet horen, dat het onmogelijk in staat is nog meer immigranten te kunnen ver werken. De kleurlingen dreigen de zondebok te worden van de tekortkomingen van de autoriteiten. Als nieuw lapmiddel dreigt dan onmiddellijk te tuimelen, soms met vijfentwintig percent. Immi granten, altijd in woningnood, zijn al gauw de kopers van de leeggekomen huizen; het is bijna een vicieuze cirkel, want intussen proberen de autoriteiten in alle ernst de bevolkingsgroepen zo veel mogelijk te vermengen. Slechts een aantal immigranten dingt naar een gemeentewoning, omdat de kans er een te krijgen zeker voor nieuwkomers meestal hopeloos is. In Engeland is, om ergens te gaan wonen, geen vestigingsvergunning no dig. Reeds daardoor kon er van

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 13