WESTEINDERPLASSEN: een dorado voor de watersporters Jachthavens maken gouden tijd door fss 9 TREKPLEISTER VOOR JACHTEN UIT BINNEN- EN BUITENLAND mmÈÊÊmM WfeMiiii" rwu mwm Mwmm 17 uil UL li- ZATERDAG 3 AUGUSTUS 1968 J Erbij Overvol Paal en perk MM» IM mÊÊÊÊm?%> agSfe Niet duur Biff tj (Van onze streekredacteur) AALSMEER De Westeinder. De jachtbezitter, speedvaarder, waterskiër en visser, die deze naam hoort, ziet het vóór zich: een einde loze watervlakte, een ruime wolkenhemel en een vage horizon. En ook: tientallen voornamelijk zeer luxueuze jachtwerven, over vol met even luxueuze zeil- en ka- juitboten. Havens, die een wereld je vormen, waarin alles is gericht op de beoefening van de water sport, of het nu gebeurt met een kano of met een groot zeezeiljacht. De Westeinderplassen hebben een eigen karakter. Dagjesmensen ziet men er niet veel. Zij worden voor het groot ste deel bezocht door „grootjachtbezit- ters", die vanuit de basis, de jacht haven aan de Westeinderplassen, gro'e tochten maken over de wateren :n binnen- en buitenland. De havens aan de Westeinder vormen voorts een aan trekkelijk doel voor de in het bn- zonder Engelse zeezeilers, die via het Noordzeekanaal, Zijkanaal B en de Ringvaart van de Haarlemmermeer de Kager- en Westeinderplassen kun nen bereiken. Deze mogelijkheid is niet aanwezig bij andere watersport centra, zoals het Brasemer- en Alk- maardermeer. die dan ook in hoofd zaak worden bezocht door het water- minnend publiek uit hun onmiddellijke omgeving. Doordat de West.einderplasl sen centraal in Nederland liggen zijn zij voorts een grote trekpleister voor Belgen en Duitsers, maar ook voor Amsterdammers, inwoners van Den Haag en Rotterdam. Haarlemmermeer - ders ziet men er bijna niet. Hoewel de Westeinder grenst aan Haarlemmer meer, blijken de inwoners van deze gemeente niet zo watersportminded te zijn. De jachthavenexploitanten zijn goed tevreden over de gang van zaken. „De watersport is op de Westeinder niet zo weergevoelig als op andere plassen. Bij slecht weer komen de mensen, van wie de meesten een kajuitjacht bezit ten, toch wel". Dit zegt de heer A. Dragt, een van de gebroeders, die aan de Stommeerweg in Aalsmeer een van de grootste jachthavens aan de Westeinderplassen exploiteren. Meer dan 200 schepen vinden in deze haven, waar geen enkel comfort ontbreekt, een ligplaats. De heer Dragt: „De Westeinder :s vol. Maar toch is er altijd wel een gaatje te vinden. We hebben tot nu toe nog niemand hoeven wegsturen, tenzij op iemands gedrag iets aan te merken viel. Dit is een jachthaven, die hoog staat aangeschreven en we kunnen geen herriemakers gebruiken". Maar enkele zeilers, die, noodge dwongen, hun bootjes in sloten en vaarten moeten stallen: „De jacht havens aan de Westeinder zijn op de eerste plaats overvol en ten tweede veel te duur. Voor de gewone water sporter vrijwel onbetaalbaar". Blijft over: het bouwen van eenvou dige „jachthaventjes", waar de kleinere luyden met hun bootje terecht kunnen. Tot groot ongenoegen van de exploi tanten van de grote havens gebeurt dit dan ook. Bloemenkwekers, die hun be drijf aan de rand van de plassen heb ben staan, zagen er wel wat in hun schuren om te bouwen tot ligplaats van boten, waarvan door veel watersporters onmiddellijk een dankbaar gebruik werd gemaakt. „Paal en perk moet er Een winkel van sinkel op het gebied van de watersport. Elke jachthavendie zichzelf respecteert, heeft zo'n moderne „shipstore" aan het water staan. Klacht van vele zeilbootbezitters: er zijn te weinig jachthavens. En die er zijn, vragen te hoge prijzen. gesteld worden aan deze particuliere stallingen". Dit zegt de heer P. Kers- kens, eigenaar van de jachthaven „Kudelstaart". Met enkele andere ex ploitanten heeft hij zitting in de Re creatiecommissie Bedrijven in Aals meer en vecht hij tegen het particulier initiatief. De heer Dragt. wiens broer even eens in deze commissie zit, zegt ervan: „Mij kan het niet zoveel schelen, dat de kwekers dit doen. Zij kunnen hun klanten nooit zo'n verzorging en com fort geven als wij. Maar het is fijn voor die categorie bootbezitters, dat ze in elk geval ligplaats heeft. Varen wordt tenslotte toch steeds meer een volkssport. We beleven op het ogen blik eigenlijk een soort ouverture van de watersportopera. Steeds meer men sen gaan het water op. Dat is toch niet tegen te houden? En al die mensen moeten tenslotte opgevangen kunnen worden". De heer Dragt is tenslotte de mening toegedaan, dat de watersport geen dure hobby hoeft te zijn. „Als je er eent plezier in hebt, dan bouw je met wei nig kosten een reddingsloep van f 1.750 om tot een jacht. Voor de prijs, die je betaalt voor een middenklassehötel in een veertien dagen durende vakantie, kan je het gehele jaar door een bootje onderhouden". De heer Dragt is het er overigens wel mee eens, dat de klasse van de havens aan de Westeinder vrij hoog is gesteld. Maar als men een vakantie w-il beleven, waarin niets aan het gelinc mag ontbreken, dan zijn de West einderplassen de ideale plaats om te toeven. Heerlijk op het water, wanneer de zon schijnt. En als het regent kan men Een pontje vormt de verbinding tussen het vasteland en de jachthaven ,De Blauwe Beugel", die op een eiland ligt. „De Kleine Poel" vormt een eilandenrijk gedeelte van de Westeinder'plassen, waarin het goed en rustig vissen is. zijn heil zoeken in de luxe restaurants, in de warm aangeklede koffiehuizen, in de sfeervolle bars of in de club huizen van de vele watersportver enigingen. &ui mm Ég "V Wanneer de wind „goed zit" trekken de zeilers er op uit. Wedstrijdzeilen op de Grote Poel, lekker laveren tussen de eilandjes van de Kleine Poel. muuum» •OWÜÖSK. Kapitale jachten en kajuitschepen bevolken de jachthavens, waar geen enkel comfort ontbreekt, en waar de ligplaatsen voor de gewone man nogal prijzig zijn. De Westeinderplassen bij avond. Een brokje serene rust in het overbevolkte Nederland.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 17