Couturiers tonen een half dozijn winterbruidjes Neer lands kook* boek toen en nu Erbij uitkomst voor kleinbehuisden IHHH De bruidsjapon is altijd het klapstuk van elke mode show, zelfs in Rome en Parijs. Daarom hier een serie winterhruiden uit de nieuwste collecties van Esterel, Feraud. Ricci, Dior, Balmain en Serge Lepage. Trouw lustige jongedames die er enige duizendjes voor over hebben kunnen in Parjjs zo'n toilet halen. Anders zijn de jurken wel na te maken, want kopiëren is in de modewereld van tegenwoordig de grote mode. Midden rechts: Een „klas sieke" bruid van Dior met een sluike japon waarover een lange cape met capuchon valt. afgezet met witte nerts. Rechts boven: Een soort bananenhoedje kroont het hoofd van de bruid van Serge Lepage. Hiernaast links: Jacques Esterel maakte een bruids japon waarvan de sluier is ge vuld met rozen. Het bruids boeket neemt hier wel een bijzondere plaats in. Midden links: Een bruids japon hoeft niet altijd wit te zijn. Dit model van Nina Ricci is zachtrose. „MINI-BADKAMER" (Van een medewerkster) „DE HANG NAAR overdreven-weelderige bad kamers in deze tijd is een van de vele tekenen van het moreel verval in de hedendaagse wereld", schreef on langs een verontruste lezer in de rubriek ingezonden stukken van een Amerikaans tijdschrift naar aanlei ding van een fotoreportage over adembenemende droombadkamers met verzonken badkuipen, goudbro katen behangsels, gebrandschilderde ramen en kostbare spiegels. De goede man kan gelijk hebben, want het zou niet de eerste keer in de historie zijn, zie de Ro meinse geschiedenis, dat een luxueus „badleven" vooraf ging aan de ondergang van een hele beschaving. BOZE TONGEN zullen nu meteen opmerken dat in ons land zo'n cata strofe nog wel even zal uitblijven om dat de „persoonlijke hygiëne" van de Nederlander niet bepaald voorbeeldig te noemen is. De grapjes over de ko len die in het bad worden opgeslagen en de douchecel die zeven van de ze ven dagen als bergruimte of fietsen hok dienst doet, zijn nog altijd op waarheid gegrond. Toch is er volgens insiders op „bad-gebied" een kentering aan de gang. „DE BELANGSTELLING voor mo dern sanitair neemt echt wel toe", zegt men bij Peck en Co n.v. in Am sterdam, groothandel in sanitair die al sinds 1857 bestaat. In de hal van kan toor en toonzalen aan de Nieuwendijk is nog een oude wastafel uit het begin van deze eeuw te zien: geschulpte ran den, gekleurde bloemmotiefjes, kope ren kraan, ovale spiegel met zwaar- geornamenteerde houten lijst. Hemels breed verschil met de strakke lijnen van het moderne „badkamermeubi- lair" uit de showrooms, uitgevoerd in blinkend-wit of in geraffineerde pas teltinten. Meer belangstelling dus voor sani tair comfort in de woning, al zijn „droom-badkamers" in Nederland voorlopig dun gezaaid en waarschijn lijk nog op de vingers van beide han den te tellen. Wie een huurhuis be woont zal het vaak moeten doen met een douchecel zonder enige franje. Wie een eigen huis bouwt en daar bij niet onbeperkt met duizendjes kan strooien houdt de badkamer meestal ook eenvoudig. Praktische overwegin gen, voortspruitend uit beschikbare ruimte en financiën, winnen het meest al van de luxueuze complete badka mers die in tijdschriften zo verleide lijk en veelkleurig afgebeeld staan. OVERWEGINGEN WAARMEE ook de fabrikant terdege rekening houdt. Vandaar het ontstaan van de mini- badkamer, ontworpen voor mensen die een bestaande etage willen verbouwen of door inwoning gedwongen zijn het badcomfort zo compact mogelijk te houden. De mini-badkamer vraagt, zo als de naam al zegt, een minimum aan ruimte: op een oppervlakte van 130 bij 130 kunnen badkuip en wastafels worden geïnstalleerd. Voor een mini-badkamer is altijd wel plaats te vinden onder een trap, in een hoek van een flinke keuken of in een bestaande doucheruimte die groot genoeg is. Als de beschikbare afmetingen 130 bij 190 zijn kan er ook nog een toilet bij. Kosten: vier honderd a vijfhonderd gulden, exclu sief het loodgieterswerk. Een ander snufje is de driehoeks wastafel, door de vorm geschikt om in een hoek te worden geïnstalleerd in kleine ruimten waar het traditio nele model wastafel te veel een sta- in-de-weg zou zijn. Nog een accessoire van deze tijd dat veel opgang maakt is de toiletkast, een soort luxueuze versie van het klassieke medicijnkast je. Te koop beneden de honderd gul den, maar ook in prijzen rondom de driehonderd gulden. Dat hangt er van af of men tevreden is met een kastje met eenvoudige spiegel en een houder- tje voor tandenborstels en lippenstiften in de deur, dan wel een driedelige kapspiegel, verlichting, geaarde aan sluiting voor scheerapparaat, magneet- sluitinkjes en verstelbare binnen-inde- ling verwacht. HET BEGRIP „praktisch" staat dus hoog genoteerd bij de ontwerpers van modern sanitair, hetgeen overigens niet betekent dat de fabrikanten van badkuipen en wastafels uitsluitend gokken op de kleinbehuisden en de consument die in opperste eenvoud wil baden. Wie van de badkamer een „thing of beauty" wil maken dat da gelijks het oog streelt komt nog voor een moeilijke keuze te staan, zeker wanneer hij het klassieke wit als ste- Links boven: Pierre Bal- mains bruid is natuurlijk al tijd mooi, hij putte inspiratie uit de Renaissance-kleding. Een grote strik accentueert de hoge taille. Langs de diepe stolpplooi middenvoor lopen banden van bewerkt fluweel. Hiernaast rechts: De Rus sische mannequin Tamara droeg het bruidstoilet van Louis Feraud, gemaakt van witte organdie en duidelijk op de Slavische volksdracht ge ïnspireerd. Het lieve huisvrouwtje op de geplas tificeerde omslag is vervangen door een fris en vrolijk modern ontwerp op een afwasbare band. De aanpassing en uitbreiding die de inhoud heeft ondergaan zijn echter veel- zeggender. Aanpassing aan de nieuwe tijd met zijn speciale eisen. Meer va riaties op vele recepten. Ik noem slechts op bladzijde 45 in beide druk ken: onder het kopje Vulsels: (hoofd stuk hartige sausen) oude druk: „hier voor komen in aanmerking: champig nons. balletjes gehakt, garnalen, kap pertjes en peterselie". In de nieuwste druk: „Hiervoor komen in aanmer king: champignons, balletjes gehakt, fijngesneden ham, rozijn, gesneden gember, garnalen, kappertjes, peter selie, bieslook en kervel". ER LIGT MAAR vier jaar tussen bei de drukken, maar er is uiterlijk en in nerlijk veel veranderd in het Neer- lands kookboek, uitgegeven door N.V. Gebr. Zomer Keunings uitgevers maatschappij te Wageningen. riel en te koud verwerpt. Hij kan zich baden in gekleurd sanitair (duurder, en meestal geen serieprodukt) in ge raffineerde nuances van turquoise, zeegroen, zachtgeel, lichtblauw, parel grijs, of oudroze, en zal ontdekken dat het klassieke model wasbak concur rentie heeft gekregen van afgeronde modellen met vloeiende lijnen, van wastafels met gladde of geribbelde zuilen en van a-symmetrische model len. Gedurfde kleurencombinaties zijn ook te verwezenlijken. De onverwoest bare romanticus zal zich ongetwijfeld thuis voelen te midden van badka merporselein dat gedecoreerd is met warmgetinte wijnranken of oude Delftsblauw-motieven op een witte on dergrond. DE EISEN die zo'n modern en at- IK TROF in het nieuwe Neerlands kookboek: meer kaas- en kwarkgerech- ten, meer rijst- en spaghettischotels; het aantal omeletgerechten is uitge breid. En verder treft men er nu ver schillende fonduesausen, gegratineerde soepen en snacks in aan. De receptuur is verfijnd. Er wordt minder zout gebruikt. Zeer opmerke lijk: vroeger vaak 15 gram, nu maar 8 gram. Minder zout is gezonder! OVERZICHTELIJKHEID en het praktisch werken worden nog bevor derd door een overzichtelijker plaat sing van de ingrediënten en door het feit, dat de recepten steeds volledig op één pagina staan. Hinderlijk om slaan met natte of vette handen tij dens de bereiding van spijzen wordt hierdoor voorkomen. De fraaie kleurenfoto's moeten ieder een kunnen verleiden zijn of haar kook kunst te toetsen om hetzelfde resul taat te bereiken. De zwart-wit foto's, gemaakt tijdens het bereiden van de gerechten, hoe rol ik bijvoorbeeld cro- quetten? zijn zonder uitzondering bij zonder leerzaam. Met alle verbeterin gen en vernieuwingen is Neerlands kookboek vooral een gemakkelijk te hanteren en zeer degelijk boek geble ven. Gaston Gourmet. Geen „droombadkamer"maar een bad, wastafel en toilet die ook in een klein huis een plaats kunnen vinden. tractief ingerichte badkamer aan de portemonnee stelt? „Moeilijk te zeg gen", vindt een vakman op dit terrein. „Je kunt een flinke en comfortable badkamer inrichten voor tweeduizend gulden, maar ook voor vijfduizend. Er zijn tegenwoordig zo enorm veel klei ne en grote badkameraccessoires te koop. Je kunt een badkamer zo duur maken als je zelf wilt". Toch zullen er ook nog mensen zijn die zaterdags in de teil gaan, het aan tal oude huizen zonder bad of douche overtreft de nieuwbouw.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 18