Tsjecho-Slowaakse pers: „Overleg in Bratislawa eindigt vanmiddag AKKOORD OVER HOOFDZAKEN BEREIKT HET WEER If 1 „Hitier nam cyaankali' DC-8 verongelukt; 83 overlevenden Vijftien maal zoveel overheidsgeld voor kerken Twee Duitsers op zilver jacht Opklaringen Gans UST s. uw mooie kleurenfoto's in veilige handen bij VANDAAG IN ERBIJ: Gemeenteontvanger verduisterde f40.000 Toestel stort in bos bij Milaan Advies staatscommissie - Van Walsum: Minister aarzelt met publikatie Jongen uit rijdende trein gevallen Geen mededelingen Shell-vestiging in Moerdijk Verdachte bekent foto film 58e JAARGANG NUMMER 230 ZATERDAG 3 AUGUSTUS 1968 Engeland en het immigratieprobleem Een machtige concurrent voor de r.k. kerk De triomf van het stalen ros ZelEportret van Theo OloE Parijs presenteert de winterbruid Meer zon Aan het strand Al geregeld Vriendelijk Zie verder pagina 3 Bp Volgens Rus Bezymensky: Pikzwart Zie verder pagina 2 Dr. Trimbos hoogleraar Het woord is aan... Overval postkantoor ZWIER Kennemerlaan 5 (bij de brug) IJmuiden Telefoon 15705 HOTEL „BREDERODE" 14.25 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6726. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMEK COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 13,per kwartaal, f 14,50 franco per post, 1,— per week. Losse nummers 25 cent. Giro rekening LJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. II. C. van der Mij® 99 BRATISLAWA (Reuter, AFP en AP) De conferentie van de zes Warschau-pactlanden in de Slowaakse stad Bratislawa is vanmorgen om acht uur begonnen. Deelnemende landen aan het gesprek zijn de Sovjet-Unie, Tsjecho-Slowakije, Polen, de DDR, Bulgarije en Hongarije. De Russische delegatie bestaat onder meer uit partijleider Leonid Brezjnev, premier Kosygin, president Podgorny partij-ideoloog Soeslov en de presidium leden Ponomorev en Sjelest. Aan het hoofd van de Hongaarse groep staat partijleider Janos Kadar. De leider van de Bulgaarse delegatie is partijleider Todor Zjivkov. Watier Ulbricht leidt de Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Buitenlands nieuws 3 Achtergrond3 Kerkdiensten 4 Uit stad en omgeving 4, 5, 6 Losplank 6 Luidsprekers6 Kunst 7 Radio en TV 7 Aangestipt8 Feuilleton 8 Beeldverhalen 8 Economisch nieuws 9 Scheepsberichten 9 Beurs 9 Ferdinand10 Sport 11 Erbij13-19 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's waarin opgenomen „Erbij" Verwachting van het K.N.M.I., geldig van zaterdagavond tot zondagavond: Morgen over het algemeen droog weer. Meer zon. Matige wind tus sen noord en oost. Maximum temperaturen omstreeks 20 graden. Volledige weerrapporten op pagina twee. Zondag droog en zonnig weer. Matige wind tussen noord en oost. Tempera- tuur ongeveer 20 graden. Zeewater 18 graden. Vooruitzichten: Het hogedrukgebied bij Schotland wint langzaam terrein, waardoor geleidelijk goed strandweer. DDR-delegatie, terwijl de Poolse afvaar diging onder leiding van partijchef Go- moelka staat. In de Slowaakse pers werd gemeld dat het vooroverleg op vrijdagavond niet al leen procedurekwesties betrof. Nadat de belangrijkste problemen al feitelijk in Cierna zouden zijn geregeld tussen de Tsjecho Slowaken en Russen onderling, zou de gedachtenwisseling in Bratislawa slechts gaan over enkele detailpunten en over de bewoordingen van een slotcom muniqué. Van middag zou men daarom al het einde van de conferentie mogen verwach ten. Het Centraal Comité van de Slawaak- se Partij heeft in Bratislawa een grote volksmanifestatie voorbereid die na af loop van de conferentie moet plaatsvin den. Gisteravond waren hiervoor tribunes opgericht. De begroeting tussen de Russen en de Tsjecho Slowaken gisteravond was bij zonder hartelijk. Vooral Brezjnev was een en al vriendelijkheid. Volgens door gaans welingelichte kringen in Praag zou den de Russen bij het overleg in Cierna zich vrijwel geheel gedistantieërd hebben van de zeer kritisch gestelde Warschau- brief. De Russen zouden nu in Bratislawa wil len pogen de partijchefs uit Oost-Berlijn, Warschau, Boedapest en Sofia tot een zelfde stap over te halen. Naar verluidt zou dit ten aanzien van de Hongaren en de Bulgaren niet al te veel moeite kosten. (Van onze correspondent) ENSCHEDE De 53-jarige gemeente ontvanger van Borne is vrijdag in voor lopige hechtenis genomen, kort nadat hij een controle door het Verificatiebureau was ontdekt dat hij in de afgelopen tien jaar ten nadele van de gemeente een be drag van circa 40.000 had verduisterd. De man heeft het geld voor zijn gezin gebruikt. Hij heeft een volledige bekente nis afgelegd. Deze foto, gemaakt door een Rus sische cameraman, toont het ver koolde lijk van nazi-leider Hitier. De plaat is opgenomen in het boek „De dood van Adolf Hitler". Een overzicht van de ravage in Veriate, waar een passagiersvlieg tuig van de „Alitalia" neerstortte. '99 NEW YORK. (Reuter) In een boek getiteld „De dood van Adolf Hitler", dat in de Sovjet-Unie is verschenen, wordt onthuld dat Hitier destijds zelfmoord ge pleegd heeft door het innemen van cyaankali en zich niet, zoals tot dusver werd aang aomen, heeft doodgeschoten. Het boek is geschreven door Lev Aleksandrowitsj Bezymensky, die officier van de Russische inlichtingendienst is ge weest. Hitier en zijn maitresse Eva Braun pleegden op 30 april 1945 in een bunker in Berlijn zelfmoord. De lijken werden daarna verbrand. Men kon ze echter aan de hand van de gebitten identificeren. Deskundigen vonden stukgebeten glazen capsules in de monden. De geur van bit tere amandelen en chemisch onderzoek van de ingewanden toonden cyaankali aan. De schrijver van het boek zegt te menen dat Stalin de bewijzen hiervoor aanvan kelijk geheim heeft gehouden voor het geval iemand zou beweren dat hij Hitier (Van onze correspondent) ROME Drieëntachtig mensen hebben gisteren een vliegramp overleefd, to«>n een DC-8 van de Italiaanse luchtvaartmaat schappij Alitalia bij Milaan neerstortte. Aan boord van het, tijdens een hevig on weer, neergestorte toestel bevonden zich 85 passagiers, voor het grootste deel Ita lianen, Amerikanen en Canadezen en een uit tien koppen bestaande bemanning. Allen waren op het vliegveld van Rome aan boord gegaan. Het was de bedoeling dat de DC-8 in Milaan zijn eerste tussen landing zou maken. Vierendertig passa giers hadden het voornemen in Milaan uit te stappen. Voor hen was dit het eind doel van de reis. Het is een grote uit zondering dat bij zo'n ongeluk veel over levenden zijn, zoals ditmaal het geval is, Het aantal gevonden lijken bedroeg vannacht 12 onder wie naar het schijnt negen passagiers. Het ongeluk is gebeurd in de omgeving van Varese. Ook de gezagvoerder van het vliegtuig Fabio Staffieri heeft de ramp overleefd. Hij heeft een been en een paar gebroken ribben, maar zijn toestand is niet ernstig. Een groot deel van de over levenden zullen over enkele dagen het ziekenhuis kunnen verlaten. Verseheide- nen konden al in de loop van de middag naar Milaan vertrekken. Eén passagier, ir. Salimbeni die geheel ongedeerd is, heeft verteld wat hij heeft beleefd. „Het toestel stond op het punt te landen" zei hij, „toen er een vreselijk onweer losbarstte. De lucht werd pikzwart en er was totaal geen zicht meer. Op zeker ogenblik kwam er een kleine opening in het zwarte wolkendek, waarna ik de top pen van bomen op ongeveer honderd me ter beneden me kon zien en vlak voor me een met bos begroeide heuvel Ik begreep dat het onmogelijk zou zijn over deze heuvel heen te komen. Ik bedek- (Van onze correspondent) DEN HAAG Het rapport dat de staatscommissie-Van Walsum over de fi- nianciële betrekkingen tussen de overheid en de kerken heeft uitgebracht en dat minister Witteveen maar niet wil publi ceren, bevat naar wij vernemen de vol gende aanbevelingen: 1. Handhaving van overheidsuitkeringen aan kerken, maar uitbreiding ervan tot alle kerken die op overheidsgeld voor zielzorg en eredienst prijs stellen. Verhoging van het totaalbedrag (in 1815 ruim één miljoen, vorig jaar nog geen 3.5 miljoen) tot een bij de wet vast te stellen waardevast bedrag, dat vorig jaar 50 miljoen geweest zou zijn en dat de geldswaarde zal schom melen. Verdeling van die 50 miljoen over de kerken naar rato van hun aanhang, zoals die uit de volkstellingen (niet uit hun eigen cijfers) blijkt. Verbod van gemeentelijke of provin ciale subsidies in het pastorale werk van de kerken. 5. Uitpelling van de „Zilveren koorden" uit de Grondwet (artikel 185) en on derbrenging in een gewone wet. te mijn hoofd met mijn handen en op dat ogenblik raakte het vliegtuig niet een enorme klap de heuveltop. Alle lichten in het vliegtuig gingen uit. Op de een of andere manier was er direct al een nood uitgang geopend. Er klommen mensen naar buiten en ook ik kon met een klein sprongetje het vlieg tuig verlaten. Ik bevond me rechts van het vliegtuig en zag vlammen aan de linkerkant. Onmiddellijk ben ik met nog vier of vijf andere personen die zich in mijn nabijheid bevonden het bos ingegaan omdat wij vreesden dat de vlammen wel dra het vliegtuig zouden doen explode ren", aldus de ingenieur. De minister van Verkeerswezen heeft een commissie van onderzoek ingesteld. UTRECHT Tussen Dronrijp en Fra- neker, op het baanvak Leeuwarden-Har- lingen, is vrijdagavond de 8-jarige Jan Engbrenghof uit een rijdende trein geval len. De jongen was met zijn ouders op weg naar Franeker. Vermoedelijk heeft de jongen aan de sluiting van de trein deur getrokken. Hij viel uit de trein en rolde via de spoorbaan in een sloot. Hij werd daarbij aan hoofd en benen gewond. ROTTERDAM. De psychiater dr. C. J. B. J. Trimbos, wetenschappelijk direc teur van het katholiek nationaal bureau voor geestelijke gezondheidszorg, is be noemd tot hoogleraar aan de medische faculteit in Rotterdam. Hij heeft als leer opdracht sociale en preventieve psychia trie. Dr. Trimbos heeft grote bekendheid ge kregen door voordrachten over huwelijk en sexualiteit. Sir James Barrie: Het zou zo heerlijk zijn als de mannen wilden dat de vrouwen goed en braaf waren. (Van onze correspondent) DEN HAAG Minister Schut (Volks huisvesting en Ruimtelijke Ordening) voelt er niet voor om de Tweede Kamer in te lichten over de onderhandelingen, die worden gevoerd over de eventuele vestiging van Shell-Chemie in het Moer- dijkgebied. Hij wil daarmee wachten tot ;en beslissing is genomen. Hij zegt dat in antwoord op vragen van het Tweede-Ka< merlid Nypels (D'66). De minister wil niet uit de school klap pen vanwege het vertrouwelijke karakter van het overleg. Ook het advies van de rijksplanologische commissie aan de rege ring over de kwestie wil hij het liefst voor zich houden. En dat vanwege het ambtelijke karakter. Wel wil de minister en zijn collega's van Verkeer en Waterstaat en Economi sche Zaken zijn daartoe ook bereid de betrokken kamercommissie vertrouwelijk op de hoogte brengen. (Van onze correspondent) WESTKAPELLE Een 27-jarige Vlis- singse verzekeringsagent wordt ervan verdacht de mislukte overval te hebben gepjeegd op het postkantoor in West- kapelle donderdagmiddag even na drie uur. In de nacht van donderdag op vrijdag werd de man op heterdaad betrapt bij een poging tot inbraak in een garage in Goes. Bij zijn aanhouding was hij in het bezit van een luchtdrukpistooL Al meteen rees het vermoeden dat hij meer zou kunnen afweten van de overval in Westkapel le. Dit werd na een confrontatie met de be trokkenen bevestigd. De verzekerings agent bekende in tranen, maar trok later zijn bekentenis in. (Van onze correspondent) VALKENBURG De zilverwaarde van de Nederlandse gulden, die in gesmolten toestand in Duitsland f 1,35 tot f 1,40 zou opbrengen, lokt onder meer Duitsers naar ons land om guldens te verzamelen en deze over de grens te smokkelen. Men neemt aan dat er in de omgeving van Aken een verzamelpunt is, waar de gul dens worden omgesmolten. Vrijdag hield de Valkenburgse politie twee Duitsers aan, die bij middenstands- bedrijven bankbiljetten wilden ruilen tegen zilvergeld. Zij hadden in totaal f 2.300 aan papieren geld bij zich. Op het moment van de aanhouding hadden ze reeds 600 guldens en 40 rijksdaalders ver zameld. (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT. Op enkele plaatsen valt vandaag nog een bui, eventueel gepaard met onweer. Verder zijn er in het week einde opklaringen te verwachten. Een hoge drukgebied zal in onze omgeving meer in vloed krijgen. De wind is noordelijk ge worden en blijft zwak tot matig. Moge lijk draait hij naar het noordoosten. De middagtemperatuur komt niet ver boven de 20 graden, maar wordt zondag toch iets hoger dan vandaag. In de ko mende dagen is er aangenaam zomerweer te verwachten. ADVERTENTIES Bloemstraat 34 official dealer IJmuiden - Tel. 14208 t.o. Ruïne van Brederode - Santpoort Telefoon 02560-8012 Zalm op toast Heldere kippensoep Kalfsoesters met roomsaus, Diverse groenten Gebakken aardappeltjes Chipolatapudding Koffie Dagelijks aan de vleugel John Bading Restaurant a la carte Plate service Cocktailbar MIDGET GOLF Dameskapsalon LANGE NIEUWSTRAAT 181 (Ook zonder afspraak) IJmuiden - telefoon 11166 Na 6 uur tel. 13672.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 1