Rijk moet helft traktementen van predikanten gaan betalen In september hoofdprijs van een half miljoen voor Haarlem en de IJmond Kort en bondig Regelingen dateren uit 1806 Ook KLM dupe van chaos op Kennedy-Airport N.V. Carrosseriefabriek CHRISTIAANSE Beter weer Voorstel staatscommissie-Van Walsum: Van grafschennis verdachte naar België Politie zoekt naar badgast Nederlandse staatsloterij BfflüM Majoor Bosshardt luitenant-kolonel Treinontsporing in Roosendaal WEET U DAT WIJ in ons modern geoutilleerd bedrijf mei vakkundige medewerkers ZATERDAG 3 AUGUSTUS 19 68 2 (Vervolg van pagina l) Rijkstraktement Samenvoeging Helse ketenen Keus Schoolhoofd verdacht van ontucht Verlies van tienduizenden dollars Vals alarm: boot omgeslagen Haarlem Velsen-IJ muiden Beverwijk H eemskerk i S3 BB - De bestaande regeling berust op de rechten van de heersende gerefor meerde (later hervormd genoemde) kerk onder de republiek. Deze rech ten zijn in 1806 door koning Lodewijk Napoleon uitgebreid tot alle gezind ten dat waren toen de rooms- en oud-katholieken, de luthersen, doops gezinden en remonstranten en de Is raëlieten. De overheid betaalde de salarissen van predikanten en geeste lijken en gaf hun pensioen. Deze rijkstraktementen werden aanvan kelijk uitgekeerd voor predikanten, rab bijnen en pastoors, die een plaats bezet ten welke reeds in 1851 bestond. In loop van de tijd is dit aantal plaatsen uitgebreid. In de jaren tachtig van de vorige eeuw ls het toekennen van nieuwe rijkstrakte menten enkele jaren stopgezet als gevolg van de motie-Donner ARP) in de Twee de Kamer. Sinds 1927 werden jaarlijks vier nieuwe traktementen van elk 1000 toegekend, twee aan protestantse, twee aan r.k. gemeenten, gelegen in nieuwe of snel gegroeide woonkernen. Maar reeds in 1937 werd deze jaar lijkse uitbreiding stopgezet omdat minis ter De Wilde (A.R.P.) bezuinigen moest. Pas in 1950 werd de toekenning hervat: weer vier „traktementen" van 1000 per jaar. Minister Lieftinck (P.v.d.A.) over brugde de bezuinigingspauze door in 1950 voor één keer vijftig traktementen van 1000 aan de lijst toe te voegen. Intussen is het rijkstraktement be gonnen als volledige salariëring door de overheid door het gelijk blijven van de bedragen maar een klein onderdeel van het inkomen van de betrokkenen gewor den. In de hervormde kerk gold vorig jaar een minimum traktement van zes tien mille. Van de 1903 hervormde gewone predi kantsplaatsen zijn er 313 die geen rijks traktement ontvangen. (De 306 buitenge wone predikantsplaatsen vallen geheel buiten de regeling. Die bestaan nog maar sinds de nieuwe kerkorde van na de oor log). Van de 1590 hervormde rijkstrakte menten ligt 85 percent beneden 1100 per jaar en twee derden boven 700.- per jaar een bedrag waarvan men, vrij wonend in een pastorie met een flinke groententuin en met gemeenteleden die wel eens een zakje turf bij de keukendeur zetten, in het begin van deze eeuw nog wel kon rondkomen, al was het toen al erg karig. De hogere rijkstraktamenten het hoog ste is de Waalse hervormde gemeente in Amsterdam met 4467.jer jaar) zijn meestal ontstaan door samenvoeging van predikantsplaatsen. Enkele hervormde gemeenten in Dren te mogen het doen met 6 rijkstrakte- ment per jaar. Deze en andere zeer lage bedragen wijzen erop dat dergelijke ge meenten in "de staatse tijd eigen inkom sten uit pastoriegoederen hadden en dat de overheid daarmee rekening hield bij de salariëring van de predikant. HASSELT. De van grafschennis ver dachte 47-jarige man, die onlangs in Duitsland werd gearresteerd, is overge bracht naar het Belgische Hasselt. De uitlevering van de man aan de Bel gische justitie geschiedde op aanhou dingsmandaat. Dat wil zeggen dat de man voorlopig niet in vrijheid kan worden ge steld. Vrijdag zijn foto's van de jongste grafschennerijen in Breda en Roosendaal voor onderzoek naar een grafoloog ge stuurd. De uitslag hiervan wordt pas be gin volgende week verwacht. Deze zal dan worden doorgegeven aan de Belgi sche justitie, die naar aanleiding hiervan kan beslissen of de verdachte nog langer in voorarrest moet worden gehouden. Poging tot brandstichting. In de nacht van donderdag op vrijdag is in het trappor taal van een woning aan de Admiraal de Ruijterweg in Amsterdam op vier plaatsen brand gesticht. De bewoonster van de derde etage werd door geknet ter van vuur wakker. Met een buurman kon zij de vlammen met emmers water blussen. Gelijkvloers en op de eerste etage werden sporen van petroleum, stukken poetskatoen en een gebroken petroleumfles gevonden. Erfenis. De heer J. Bokma uit Langweer in Friesland die verleden week vrijdag op 69-jarige leeftijd overleed, heeft zijn gehele vermogen plus zijn andere bezit tingen aan de gemeenschap nagelaten. Verreweg het grootste gedeelte gaat naar de Nederlandse Hervormde ge meente in Langweer. Het zou om een vermogen gaan van een half tot een miljoen gulden. Indiaas bezoek. Vrijdag is onder leiding van de minister van binnenlandse za ken van de Indiase deelstaat Tamil Na- du, de heer Thiru Muthswamy, een uit 6 man bestaande Indiase delegatie uit Londen op Schiphol aangekomen. Het gezelschap brengt op uitnodiging van het gemeentebestuur een driedaags be zoek aan Amsterdam. De rijkstraktementen zijn formeel geen subsidie. Zij vormen een verkregen recht van de hervormde kerk waarvan predi kanten sinds de zestiende eeuw door de overheid werden betaald in verband met verstrengeling van kerk en staat in die tijd en ook omdat een deel van de ker kelijke goederen van voor de reformatie in overheidshanden was overgegaan. An dere kerken werden om billijkheidsrede nen in de regeling opgenomen toen de hervormde kerk geen heersende kerk meer was. In de vorige eeuw hebben de gemeen schappen die zich vormden (met thans an derhalf miljoen leden van wie de gere formeerden het talrijkst zijn) geen pogin gen gedaan om ook onder de werking van artikel 185 grondwet te komen. Integen deel: zij zetten zich (toen) fel af tegen de „zilveren koorden" die de kerken aan de staat bonden, alsof daarmee die oude kerken met ketenen in de hel waren ge kluisterd. De rijkstraktementen en -pensioenen vormen thans een snipper van wat er wer kelijk voor de salariëring nodig is. Van alle kerken samen belopen de salaris- en pensioenkosten thans zeker 100 miljoen per jaar. Het totaal aan kosten van ziel zorg, eredienst en organisatie moet ge steld worden op ƒ312,5 miljoen (dus naast de deels gesubsidieerde kerkbouw, het gesubsidieerde diakonaal-sociaal werk, de zending en dergelijke). Het stelsel van rijkstraktementen is verouderd. De bedragen zetten, nu het geld zoveel minder waard is dan in 1815, geen zoden aan de dijk. De verschillen in bedragen zijn thans willekeurig ge worden. De regeling kent aan de vrouwen oud- katholieke pastoors geen weduwenpen- sioen en kindergelden toe, omdat in die kerk in 1815 het verplichte celibaat nog gold. En zo is er meer. De commissie- (Van Walsum moet voor de keus gestaan hebben tussen algehele afschaffing van de zilveren koorden (wat gezien de geringe bedragen mogelijk zou zijn), afkoop van de eventuele verkregen rechten (wat een eindeloos gepuzzel zou hebben veroorzaakt omdat voor elke standplaats uitgerekend zou moeten wor den hoeveel men zou ontvangen), herstel van de oorspronkelijke bedoeling en sala riëring van alle geestelijken en predikan ten (leraren van de onderscheiden gods dienstige gezindheden" zegt de Grondwet) Volledige salariëring zou 100 miljoen per jaar kosten. Vermoedelijk heeft de commissie dat nog minder haalbaar ge acht dan de 50 miljoen waarmee zij nu voor de dag is gekomen: de helft van de kosten. Door de voorgestelde ontkoppeling van de bijdragen en de standplaatsen kan el ke kerk in een grote centrale pot haar aandeel in ontvangst nemen. De verde ling kan zij dus in eigen hand houden. Het zou wel de bedoeling zijn dat dit geld het werk van eredienst en zielzorg ten goede komt. Gemeenten en provincies die kerkelijke gemeenten en parochies voor dit werk steunen dat gebeurt vooral in het zuiden zullen voor deze subsidies andere namen moeten vinden. Het is begrijpelijk dat de AR-senator De Gaay Fortman om publikaties van het rapport vraagt. Anti-revolutionairen zijn altijd sterk tegen de zilveren koorden ge kant geweest, aanvankelijk ook tegen sub sidie van sociaal werk en jeugdwerk en kerkbouw, maar dat is er wat af. Meer nog dan naar de voorstellen van de commisie-Van Walsum (want die zijn officieus al in wijde kring bekend) gaat de belangstelling uit naar de gronden waarop die voorstellen rusten. Daarvan heeft men alleen in de toppen van de ver schillende kerken kennis genomen en daarover ook de minister geadviseerd. Minster Witteveen zit blijkbaar met het rapport van. de commissie in zijn maag. Hij wil het alleen publiceren als de re gering gelijk haar standpunt eraan toe kan voegen. Het is ongebruikelijk maar niet onbegrijpelijk, al zou openbare dis cussie het de regering misschien gemak kelijker maken een standpunt te vinden dat rekening houdt met andere publieke opinies dan die van bisschoppen en syno des. Beeld van de treinontsporing, gisterochtend op het stations emplacement van Roosendaal. De trein kwam, door een onjuiste wisselstand, dwars over de rails te staan. Er waren geen gewonden. (Van onze correspondent) DEN HAAG Het hoofd van een rooms-katholieke school in Voorschoten wordt ervan verdacht ontuchtige hande lingen te hebben gepleegd met een acht jarig meisje van zijn school, dat hij had laten nablijven. NEW YORK. De directeur van de KLM in de Verenigde Staten, de heer Kielman, heeft meegedeeld, dat de KLM tienduizenden dollars per dag verliest door de vertragingen in het aankomende en vertrekkende luchtverkeer van Ken nedy-Airport. Niet alleen moeten de toestellen lang durig rondcirkelen voor zij kunnen lan den hetgeen brandstofverbruik met zich meebrengt maar bovendien ver stoort het volkomen de verdere verbin dingen. Omgekeerd missen de passagiers, die uit de steden buiten New York ko men, veelal hun doorverbindingen naar Europa. Op Schiphol komen de laatste weken alle KLM-vluchten uit New York, drie tot vijf per dag, met gemiddeld enkele LEIDEN De politie in Katwijk heeft tot dusver vergeefs gezocht naar een bad gast die de politie en andere instanties gistermiddag veel werk heeft bezorgd. Deze vertelde tegen de Katwijkse red dingsbrigade dat er in zee een plezier boot, waarop zich 40 personen zouden be vinden, was omgeslagen. Er werd een speurtocht ondernomen waaraan werd deelgenomen door een helikopter en enkele reddingsboten. Na enkele uren zoeken keerden deze onver- richterzake terug het bleek loos alarm te zijn. uren vertraging binnen. Bij het opstijgen doet zich op Kennedy-Airport namelijk eveneens filevorming van vliegtuigen voor op de taxi-banen naar de start banen. Niet alleen Kennedy-Airport levert grote vertragingen, doch ook de beide andere vliegvelden van de stad, La Guar- dia Airport en Newark Airport. De oor zaken zijn, naar bekend is, de vele passa giers in het hoogseizoen en de stiptheids actie van de verkeersleiders, die al ge ruime tijd bezig zijn met pogingen zich betere arbeidsvoorwaarden te verschaf fen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. In september start de staatsloterij met de eerste loterij, waar aan de nieuwe hoofdprijs van 500.000 is verhonden. Deze extra-prijs zal in de der de klasse op een nummer van één bepaal de serie vallen. Deze hoofdprijs is, in te genstelling tot de andere prijzen, vrij van belasting. Daarnaast worden nog twee prijzen buiten serieverband ingevoerd, namelijk een van 100.000 in de tweede klasse en een van 50.000 in de eerste klasse. Het aantal trekkingen wordt terugge bracht van vier op drie klassen.' Het schema van de serieprijzen wordt even eens gewijzigd, waarbij de gemiddelde waarde van de prijzen wordt verhoogd. Het totaal aantal prijzen zal echter iets teruglopen. Het is thans ruim 44.000 en worden er ruim 40.000 per serie. De ver koopprijs van de loten zal worden ver hoogd van 20 tot 25 per heel lot. Evenals nu blijft het mogelijk, een heel lot te (kopen dat voor alle klassen geldig is of per klasse afzonderlijk te betalen en mee te spelen. Bij klassikale deelneming zal de prijs voor een heel lot dat alleen voor de eerste klasse geldig is 7.50 be dragen, met bijbetaling van 7,50 voor de tweede klasse en 10 voor de derde klasse. In het nieuwe schema blijft het aantal zogenoemde eigen gelden per klasse ge lijk, maar door het wegvallen van de vierde klasse is het totaal aantal lager. Het aantal prijzen van 50 is daarentegen verhoogd van 1300 tot 8000. In de eerste klasse zal naast de extra- prijs van 50.000 als hoogste serieprijs ADVERTENTIE schade herstellen aan vrachtauto's spuitwerkzaamheden verrichten aan vrachtauto's carrosseriereparatiewerkzaamheden uitvoeren bestelauto's verbouwen en inrichten alle soorten carrosserieën bouwen op vrachtauto's, open en gesloten uitvoering, in staal, aluminium en polyester (Clark dealer) EDBRO kippers verkopen en monteren THESO autokranen verkopen en monteren CRUQUIUSWEG 31 - HEEMSTEDE - TELEFOON 0 23 - 8 47 87 PP* J Teylers Museum, zondag 15 u.: Bespe ling op het 31-toons Fokkerorgel door An ton de Beer. Openluchttheater Bloemendaal, maan dag 20 u.: Optreden van het Frula Joe- goslavisch Danstheater. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14 en 20 u.: „The Sound of Music", a.l. Frans Hals, 14, 19, 21.15 en zondag te vens 16.15 u.: „Some like is hot", 14 j. Zaterdagavond nachtvoorstelling 23.30 u.: ,Het spook van de opera". 18 j. Lido, 14, 19 en zondag tevens 16.15 u.: Zet je zorgen op zij", a.l. 9.30 u.: „Mondo Infame", 18 j. Zaterdagavond nachtvoor stelling 23.30 u.: „The last wagon", 18 j. Zondagmorgen 11 u.: „Vadertje Lang been" a.l. Luxor, 14, 19 21.15 en zondag tevens 16.15 u.: „Hoe steel ik een miljoen", a.l. Zaterdagavond nachtvoorstelling 23.40 u.: „The lord, the lady and the butler", 18 j. Minerva, 14 en 20 u.: „Doctor Dolittle", a.l. Rembrandt, 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: Vakantieperikelen met Funes-te gevol gen", a.l. Zondagmorgen 11 u.: „De we reldzee", a.l. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 en zondags 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Via Erotica", 18 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: „De gen darme in New York", a.l. Zondagmorgen 11 u.: „Zanzaboekoe", a.l. Dagelijks 10.30 u. (beh. zondag) „Winnetou. het grote opperhoofd'a.l. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62) Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemsche school van de 16de tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Dagelijks van 10 tot 17 u. Zondag 13 tot 17 u. Bovendien in het Prentenkabinet „Een keuze uit de col lectie Van Looy". Zaterdagavond 20.30- 22.30 u.: extra openstelling van het met kaarsen verlichtte museum, (tot en met 7 september). Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79) Permanente expositie van oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunst nijverheid. Dagelijks behalve maandeg geopend van 10 tot 12.30 en van 13.30 tot 17 uur. Teylers Museum (Spaarne 16) Perma nente expositie van schilderijen, fossielen, instrumenten. Geopend op werkdagen, behalve maandag, van 10 tot 17 u. Ie zon dag van de maand geopend van 13-17 uur. Vleeshal (Grote Markt) „Holland Foto '68", fototentoonstelling. Tot en met 1 september; zondags van 13 tot 17 uur en woensdagavond 20 tot 22 uur. Vishal (Grote Markt) „Sweet Life", foto's door Ed van der Elsken-, Tot en met 1 september. Voor openingstijden zie Vleeshal. De Ark (Nieuw Heiligland) Zomer - expositie. Dagelijks van 10 tot 20 u. Galerie-t, (Bakenessegracht 67) 11 tot 17 u.: Zomerexpositie van grafiek, gou aches en klein plastiek. Zondags 14-18 u. Tot en met 25 augustus. Cruquiusmuseum (Cruquiusweg, Heem stede) Permanente expositie van histo rische stoommachines en grote maquette van de waternoodramp van 1953. Maan dag tot en met vrijdag van 9 tot 17 uur. Zaterdag van 9 tot 18 u. Gemeenschapshuis (Zandvoort) Expo sitie „Foto-Internationaal '68". Maandag tot en met zaterdag van 11 tot 12, 14 tot 17 en 20 tot 22 u. Zondags 14 tot 17 u. Tot en met 18 augustus. Galerie Zijlstraat Werken van Armand van der Helm, plastieken van Sees Vlag, prenten. Maaandag tot en met vrijdag 12- 17 u.; ma., wo. en vr. 20-21.30 u. en zo., 14 30-17 uur. Tot en met 9 augustus. Brederodestraat 148 (Zandvoort): Kera miek en plastieken van Babs van Els- dingen en Hans van Din teren, dagelijks van 19 tot 21 u. Tot en met 18 augustus. Duysterhast, (Boulevard Paulus Loot, Zandvoort) werken van de Nederlandse Vereniging van zeeschilders. Tot en met 4 augustus, zaterdag en zondag van 14-16 uur. DIVERSEN Dansing Palermo, dansen, dagelijks 20-02 uur. Treslong (Hillegom), Diner Dansant, dagelijks. Hotel Bouwes (Zandvoort), dagelijks het Italiaanse dansorkest Lugani Renzo met internationaal artiestenprogramma. Hotel Esplanade (Zandvoort), Dans en amusementsmuziek: Het Cosmos Trio, da gelijks 20 uur. Cabaret Dancing Caramella (Zand voort) dagelijks 20-02 u.: Dansen met Het Holland Kwintet. Linnaeushof (Bennebroek), Nederlands grootste speeltuin, Indianendorp, pony manege, spoortrein etc. dagelijks. Kennemer Sporthal (Delftlaan), Stuif- Stuif, dagelijks van 10 tot 16 u. (behalve zaterdag en zondag). Ook in Wijkcentrum Schalkwijk, Laan van Angers en voor tieners (vanaf 14 jaar) in Electric Centre, Bakennessergracht. Tot en met 9 augus tus. Hotel-Restaurant „De Oude Geleerde Man", (Bennebroek) zaterdagavond 20-01 u.: Dansen. Concertzaal. Turnzaal, zondagmorgen 10 u.: Optreden van De Collegians, een koor met orkest van de Oral Roberts Universiteit. ZATERDAG 3 AUGUSTUS City Theater, 20 u.: „Die knotsgekke kerels in hun vliegende kratten". Stadsschouwburg, 20 u.: „De Eend en de Cadillac". Ruïne van Brederode, Santpoort, 20 tot 22 u.: Expositie tekeningen en gouaches van Reinier Lucassen. ZONDAG 4 AUGUSTUS City Theater, 14.30 u.: „Hondo en de Apachen"; 20 u.: „Die knotsgekke kerels in hun vliegende kratten". Stadsschouwburg, 15 en 20 u.: „De Eend en de Cadillac". Ruïne van Brederode, Santpoort, 9 tot 18 en 20 tot 22 u.: Expositie tekeningen en gouaches van Reinier Lucassen. MAANDAG 5 AUGUSTUS City Theater, 20 u.: „Die knotsgekke kerels in hun vliegende kratten". Ruïne van Brederode, Santpoort., 16 tot 18 en 20 tot 22 u.: Expositie tekeningen en gouaches van Reinier Lucassen; ie ten toonstelling duurt tot en met 1 september. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag)9.30 tot 12 u. en 14 tot 16.30 u. het en ZATERDAG 3 AUGUSTUS Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Pe- cos houdt opruiming"; 23.30 u.: „Strip tease van Parijs". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Zo ge zegd zo gedaan". Galerie Boumans, Breestraat 122: Ex positie werken van Jacques Siegers; ge opend van 9 tot 18 u. ZONDAG 4 AUGUSTUS Kennemer Theater, 14.30 u.: „Spoor van moordend lood"; 16.30, 19 en 21.15 v.: „Helga". Luxor Theater, 14.15 u.: „Liane, meisje uit het oerwoud"; 16.30, 19 21.15 u.: „Zo gezegd zo gedaan". MAANDAG 5 AUGUSTUS Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Helga". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Zo ge zegd zo gedaan". ZATERDAG 3 AUGUSTUS Marquette Theater, 20 u.: „Casmo Royal". ZONDAG 4 AUGUSTUS Marquette Theater, 14.15 u.: „De ge vreesde halve sabel"; 16 u.: „Drie op de divan"; 20 u.: „Casino Royal". MAANDAG 5 AUGUSTUS Marquette Theater, 20 u.: „Casino Royal". 25.000 worden uitgeloofd. Dan komt de tweede klasse waarin weliswaar evenveel, maar hogere prijzen zullen vallen dan in de eerste klasse. Naast de extra-prijs van 100.000 zal de hoogste serieprijs 50.000 bedragen. De meeste en ook de hoogst* prijzen zullen in de derde klasse vallen. Naast de extra-prijs van 500.000 zal in deze klasse de hoogste serieprijs de oude „honderdduizend" zijn, die overigens niet meer zal zijn vrijgesteld van kansspel belasting. De wijzigingen zijn aangebracht om be ter te kunnen concurreren met buiten landse loterijen, die jaarlijks voor tien tallen miljoenen guldens aan loten in Ne derland verkopen. Ondanks de invoering van hogere prijzen zal de schatkist aan de nieuwe opzet een aanzienlijk bedrag overhouden. De opbrengst van de staats loterij was vorig jaar ruim 7 miljoen. Voor 1969 wordt een opbrengst van on geveer 30 miljoen verwacht (van 6 lote rijen met elk negen series). Overigens ligt, in verhouding met veel buitenlandse loterijen, de verhouding tussen prijzen en ingelegde som gunstig: van het bedrag dat de spelers inleggen, wordt nog altijd ongeveer 70 percent aan prijzen uitge keerd. In het buitenland is dit dikwijls slechts 40 tot 60 percent. AMSTERDAM De bekende 55-jarige majoor Bosshardt van het Leger des Heils is benoemd tot luitenant-kolonel. Zij werkt al twintig jaar vanuit het Goodwill Centrum aan de Oudezijds Ach terburgwal in het hartje van Amsterdam. Bewoners en bezoekers van de walletjes helpt zij bij hun problemen. Het KNMI deelt mee: Ons land bevindt zich in het overgangs gebied tussen de invloedssfeer van een krachtig hogedrukgebied, dat zich van de Golf van Biscaye via de Britse eilanden naar Scandinavië uitstrekt en een depres sie, waarvan de kern boven Noord-Italië, Oostenrijk en Noord-Joegoslavië wordt aangetroffen. Deze depressie veroorzaakt op vele plaatsen in Midden-Europa regen- en onweersbuien. Het komende etmaal verstevigt het eer der genoemde hogedrukgebied zich boven Scandinavië. Drogere lucht zal dientenge volge vanuit het Oostzeegebied via Noo<d- Duitsland naar ons land doordringen. Een bijbehorend zonniger weertype zal waar schijnlijk tot over het noorden van ons land kunnen doordringen. In het zuiden en zuidoosten zal het weer evenwel nog geruime tijd onder invloed van de depres sie boven Midden-Europa staan, waarbij de kans op regen of buien, mogelijk met onweer, aanvankelijk nog vrij groot is. WRERRAPPORTEN 00 «H (0 Maximum- en minimum t£ |H L ■Q ■*-» j a d temperaturen X c (0 c s~ 2 V 3 binnen- en buitenland iü BS BS C <M Den Helder regen ono 19 16 0.1 Ypenburg mist n 20 17 0.2 Vlissingen regenbui ■4 17 16 0.1 Eelde regenbui ono 21 16 2 De Bilt ?w bew. nno 20 14 0 Twente motregen w.st. 19 15 3 Eindhoven mist nnw 19 16 0 Z.-Limburg mist no 18 14 0 Helsinki onbew. n 20 9 0.6 Stockholm onbew. nw 21 8 0 Oslo onbew. w st. 23 11 0 Kopenhagen onbew. mo 23 14 0 Aberdeen mist w.st. 5 0 Londen regen n 17 13 2 Amsterdam half bew. nno 20 16 1 Brussel mist wzw 18 13 0.1 Luxemburg zw. bew 1W 18 14 5 Parijs zw. bew. wnw 18 14 0 Bordeaux onbew w st 23 10 1 Grenoble geh. bew n 17 14 30 Nice onbew. n 26 17 7 Berlijn geh. bew. nno 27 15 0 Frankfort regen n 23 16 23 Mlinchen regen wnw 24 15 2 Zürich regen £W 20 13 26 Genève geh be w O 17 13 32 ■..ocarno geh bew w.st 19 13 44 Wenen regen 0 27 16 0.1 Innsbruck tegen WZW 14 6 Belgrado regen ZW 28 18 1 Athene onbew. w.st. 29 21 0 Rome onbew w 29 22 0 Barcelona licht bew. n 28 Madrid onbew. n 28 14 0 Mallorca half bew ono 31 20 0 Lissabon onbew. nnw 26 16 0 ZONDAG 4 AUGUSTUS Zon Maan 5.06 uur; 18.02 uur; Zon Maan MAANDAG op 5.08 op 1910 uur; uur: onder 20.25 onder AUGUSTUS onder 20.23 onder 0.31 uur. uur. uur. uur. MAANSTANDEN Volle maan Laatste kwartier Nieuwe maan Eerste kwartier b 16 24 31 augustus augustus augustus augustus 12.32 uur. 3.13 uur. 0.57 uur. 0.35 uur. HOOG EN LAAG WATER IN IJMU1DEN ZONDAG 4 AUGUSTUS Hoog Laag water water 11.12 6.37 uur en uur en 23.50 19.17 Het 10 Hoog Laag Hoog tot 15 MAANDAG 5 water 12 38 water 6.37 AUGUSTUS uur en uur en 19.17 uur. uur. uur. uur. en laag water te min., vroeger dan Zandvoort is te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 2