Dubcek voor televisie„Wij gaan op dezelfde weg door" Gesprek in Parijs: geen vorderingen ZO APART... interieur classique Anti-Tsjechische campagnes in Oost-Europa nemen af Bloemen en glimlachende gezichten in Bratislawa Zeker 90 doden Geen VN-vertegenwoordiger voor Oe Thant naar Israel achtergrond Leiders vragen Tsjechen kalm te blijven VS-congres wenst levering van straaljagers aan Israel Bondgenootschap met Sovjet-Unie is nodig" Commentaren op Cierna-conferentie VS tevreden over vrijlating van drie piloten Brazzaville laat gevangenen vrij Nigerië betreurt Franse verklaring Sirhan zegt niet schuldig te zijn aan de mo rd op Robert Kennedy DE JONG's telegrammen ZATERDAG 3 AUGUSTUS 1968 3 „Goede voorwaarden' Verder gaan' Gekaapt vliegtuig nog steeds niet vrijgegeven door Algerije Kort nieuws Ontoelaatbaar Voedselvergiftiging in India: 46 doden SMiSl 1 fe life - r Aardbeving Philippijnen Aardbeving in Mexico eist vier levens Geen duiven Snel heen en weer Zonder potlood Thailand krijgt tien helikopters van VS Garagehouders; Alexander Dubcek i WASHINGTON (Reuter). Een ge zamenlijke commissie van het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden en de Senaat heeft besloten in een amendement op de begroting voor buitenlandse hulp bij de regering aan te dringen op leve ring van supersone jachtvliegtuigen aan Israel. De commissie volgde hiermee het voor stel van de Senaat, waarin geen specifi catie van vliegtuigtype of aantal werd gegeven. Het Huis van Afgevaardigden had in een amendement president John son verzocht Israel zeker vijftig straalja gers van het type Phantom F-4 te verko pen. De regering is niet verplicht gevolg te geven aan de wens van het Congres. De gezamenlijke commissie was het donderdag eens geworden over een maxi mumbedrag van 1.969 milj. dollar aan bui tenlandse hulp in het begrotingsjaar 1969. Dat is ruim één miljard dollar minder dan waarom de regering had gevraagd en 706 miljoen dollar minder dan in het lopende begrotingsjaar voor buitenlandse hulpverlening is uitgetrokken. ADVERTENTIE 20 apart. Kennemerlaan 38 IJmuiden telefoon: 02550*19015J PRAAG (Reuter, AFP en DPA) „Wij hebben het bondgenootschap met de Sovjet-Unie nodig in het be lang van onze eigen soevereiniteit. Wij vragen ons volk wijs te zijn en kalm te blijven. Ik doe een beroep op de natie spontane demonstraties niet te laten ontaarden in een anti-socialis tische of anti-Russische stemming". Dit zei gisteren de eerste secretaris van de Tsjechoslowaakse Communistische Partij, Alexander Dubcek, in een toe spraak over radio en televisie voordat hij naar de zes landen-conferentie in Bratis- lawa vertrok. Dubcek zei tevreden te zijn over de resultaten van de onderhandelingen die in Cierna nad Tisoe zijn gevoerd.' „Wij hebben onze beloften gehouden. Voor het Tsjechoslowaakse volk zal er geen ande re weg zijn dan die, welke wij in januari van dit jaar zijn ingeslagen. De Russische kameraden hebben zich ervan laten over tuigen dat wij bereid zijn met daden te bewijzen dat wij de socialistische weg niet zullen verlaten. Beide partijen hebben zich bereid ge toond tot het nemen van concrete maat regelen voor het versterken van hun sa menwerking in het kader van de Come con en het Warschau-pact. „De conferentie van Cierna heeft goede voorwaarden voor een multilaterale bij eenkomst geschapen", aldus Dubcek. „Voor voorbereiding daarvan zijn dus geen andere bilaterale bijeenkomsten meer nodig. Op de vergadering in Bra- tislawa zullen vooral de gemeenschappe lijke belangen van de communistische partijen ter sprake komen". Dubcek verzekerde dat de soevereini teit van Tsjechoslowakije niet wordt be dreigd. De bevolking kan met de resulta ten tevreden zijn, aldus Dubcek, die de verzekering gaf dat de Tsjechoslowaakse onderhandelingsdelegatie haar door het volk gegeven mandaat heeft vervuld. Hij legde er meermalen de nadruk op dat de partijleiding consequent zal verder gaan op de weg die zij sedert januari is ingeslagen. ALGIERS (AP). Twee vertegenwoor digers van de Internationale Organisatie van Burgerluchtvaartpiloten hebben beslo ten Algiers te verlaten. Zij hebben geen vooruitgang geboekt in hun pogingen om de manlijke passagiers en bemanningsle den van het gekaapte „El AI" vliegtuig vrij te krijgen. De Fin Ola Forsberg, een assistent voor zitter van de organisatie en de Ier James o'Grady, vice-president, hebben gisteren nog gesproken met een functionaris van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Het feit dat in Algiers nog steeds het gekaapte straalvliegtuig en de 12 Israë liërs worden vastgehouden, wordt in Je ruzalem als „zeer ernstig" beschouwd. Luchtbusproject. Frankrijk, Groot-Brit- tannië en West-Duitsland hebben beslo ten door te gaan met hun luchthuspro- ject de bouw van een vliegtuig voor middelgrote afstanden, dat plaats biedt aan driehonderd passagiers. MOSKOU. (Reuter en AP) De Rus sische radio, televisie en dagbladen heb ben vermeden commentaar te geven op de besprekingen in Cierna tussen de lei ders van de Sovjet-Unie en Tsjechoslo wakije. Ook de door het Russische pers bureau Tass verspreide tekst van het communiqué, na afloop van het gesprek, werd zonder commentaar gepubliceerd. De Bulgaarse pérs zette evenwel giste ren de anti-Tsjechische campagne voort. Gezegd werd, dat er nieuwe gebeurtenis sen plaatsvinden die „zeer alarmerend" zijn. Het inzamelen van handtekeningen tot steun aan de Tsjechoslowaakse lei ders werd „het aanzetten tot een anti- Russische atmosfeer" genoemd. Een commentator van radio-Boedapest toonde zich verheugd over de afloop van het gesprek in Cierna: „Het schijnt eens te meer dat de sfeer van openhartigheid en kameraadschap vruchtbaar is voor de betrekkingen tussen de communistische partijen, aldus deze commentator, die be sprekingen „de beste manier" noemde om problemen op te lossen. De Poolse pers volgde de Sovjet-Unie en onthield zich van elk commentaar op de Tsjechoslowaaks-Russische besprekin gen van de afgelopen week. Het Oostduitse partijblad „Neues Deutschland", zei gisteren dai „contra revolutionaire krachten" in Tsjechoslo wakije een wezenlijk gevaar voor de vre de en veiligheid in Europa vormen, wan neer men deze laat bestaan. Het is ontoe laatbaar dat het aan contrarevolutionaire krachten wordt toegestaan het bestaan van het socialisme te bedreigen onder de dekmantel van liberalisatie en democra tisering". Joegoslavië heeft gisteren verklaard, dat de topconferentie in Bratislawa van de zes Warschaupact-landen een compro mis is tussen de Tsjechoslowaken en de Russen. „Borba", officieel orgaan van de rege ring, schreef dat het compromis Tsjecho slowakije in staat zal stellen zijn politiek van liberalisatie voort te zetten en ter zelfdertijd ruimte open te laten voor de vijf van Warschau zich eervol terug te trekken uit hun aanval-campagne op de politiek van de Tsjechoslowaakse Com munistische Partij. Met uitzondering van enkele algemeen heden bracht de Tsjechische pers geen commentaar op het communiqué. Het blad van de vakbonden, „Prace", citeerde partijleider Alexander Dubcek die bij zijn terugkeer in Praag zei: „Alles is goed gegaan. U kunt rustig gaan slapen. Wij niet. Wij moeten nog beraadslagen". „De Russisch-Tsjechische confrontatie schijnt geëindigd te zijn met een compro mis. Vermoedelijk om ratificatie van deze overeenkomst te verkrijgen, hebben de Tsjechoslowaakse partijleider Alexander Dubcek en zijn collega's daarna inge stemd met een zes landen-conferentie in Bratislawa", aldus de New York Times gisteren. NEW DELHI (AFP). In een dorp bij Monghyi in India zijn zesenveerrig personen overleden aan de gevolgen van voedselvergiftiging tijdens een mohamme daans feest. Drieënzeventig mensen zijn in zorgwek kende toestand in een ziekenhuis opge nomen. De organisatoren van het feest en één van de koks zijn gearresteerd. kik In Bratislawa ontmoetten gister avond de Russische en Tsjechische leiders elkaar opnieuw. Van inks naar rechts: president Svoboda van Tsjecho-Slowakije, zwaaiend met bloemen, boven hem de Russische premier Kosygin, partij-ideoloog Soeslov van de Sovjet-Unie, presi dent Podgorny en de Russische partijleider Brezjnev, ook al met bloemen. Voorts rechts partijleider Dubcek, die een bloem heeft geplukt uit het boeket van Tsjecho-Slowa kije's premier Cernik. MANILLA (Reuter en AP) De aard beving op de Philippijnen heeft voor zo ver vanochtend bekend was van zeker negentig mensen het leven gekost. Vermoedelijk liggen nog honderden mensen bedolven onder het puin van een gebouw van vijf verdiepingen, dat in de hoofdstad Manilla is ingestort. Politie, brandweer, militairen en burgers hakten en groeven vannacht bij het licht van schijnwerpers in de massa beton en ijzer, en bleven er overlevenden en doden uit halen. WASHINGTON (Reuter en AFP). Een woordvoerder van het Amerikaan se ministerie van Buitenlandse Zaken heeft „met voldoening" bevestigd dat Noord-Vietnam drie Amerikaanse piloten heeft vrijglaten. De piloten zijn inmiddels met een vlieg tuig van de internationale controlecom missie in Vientiane aangekomen. De woordvoerder sprak de hoop uit dat Hanoi nog meer Amerikaanse piloten zal vrijlaten. Noord-Vietnam heeft de Verenigde Sta ten ervan beschuldigd verantwoordelijk te zijn voor de vertraging, die is opge treden in de terugkeer van de drie vrij gelaten Amerikanen. MEXICO (Reuter en AFP). In Mexi- co-City zijn bij een aardbeving volgens de laatste berichten zeker vier doden ge vallen. Negentig mensen werden gewond. Enkele gebouwen zijn ingestort. De scha de loopt in de miljoenen. Twaalf uur na de beving volgde een noodweer met zware hagelbuien. Doordat de riolering het op sommige punten bij de aardbeving had begeven, ontstonden overstromingen. In sommige straten stond het water een meter hoog. NEW YORK (Reuter en AP). De Se cretaris-generaal van de VN, Oe Thant, heeft de Veiligheidsraad laten weten, dat het hem onmogelijk is een vertegenwoor diger naar het Midden-Oosten te sturen om de levensomstandigheden van de Ara bieren in de door Israel bezette gebieden te onderzoeken. Israel staat er op dat dan ook de situa tie bij de joodse gemeenschappen in de Arabische landen zal worden onderzocht. Oe Thant verklaarde dat nij de taak van de Zweed Nils Gussing, die vorig jaar al eens namens de VN een humanitaire missie in het Midden-Oosten heeft vervuld voor een tweede reis had willen uitbrei den. In dit verband herinnerde hij er aan, dat Gussings werk gebaseerd was op de BRAZZAVILLE (Reuter en AFP). President Alphonse Massamba-Debat van Kongo heeft alle politieke gevangenen gratie verleend in een poging de gemoe deren in het Westafrikaanse land tot be daren te brengen. De strijdkrachten heb ben opdracht gekregen alle wegen en an dere strategische posities te bezetten. Ook het presidentiële paleis wordt streng be waakt. De telefoonverbindingen tussen Brazza ville en Kinsjasa waren gisteren verbro ken. LAGOS (Reuter) Nigerië betreurt de verklaring van de Franse regering dat Parijs de zaak van Biafra steunt en be reid is het recht op zelfbeschikking van de voormalige Nigeriaanse oostprovincie te erkennen". In een officieel antwoord op de Franse verklaring van deze week zegt de Ni geriaanse regering dat de crisis in het land een binnenlandse aangelegenheid is en als zodanig wordt gezien door de Verenigde Naties en de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid. Lagos vindt dat het tijdstip van de Franse steunverklaring aan Biafra aan de vooravond van het vredesoverleg in Addis Abeba bijzonder ongelukkig is gekozen, omdat daardoor de onverzette lijkheid van de „rebellen" alleen maar aangemoedigd kan worden. (Van onze correspondent) PARIJS In Parijs is deze week de vijftiende vergadering gehouden tussen de Amerikanen en de Noord- vietnamezen. Het enige positieve wat men kan zeggen is dat de hij- eenkomst met een korte onder breking voor verversingen geduurd heeft van half elf des morgens lot tien over twee des middags. Men is na vijftien zittingen niet opge schoten en nog even ver als in het begin. Dat begin dateert van de eerste week in mei van dit jaar. Na dertig dagen onderhandelen was men het van beide kanten eens geworden over Parijs als zetel van de vredesonderhandelingen. Tevoren waren Genève, Warschau, de hoofdsteden van Cambodja en Laos ge noemd en zelfs had de Indonesische regering voorgesteld een -kruiser ter beschikking te stellen in de Golf van Tonkin. Tenslotte werd het toch maar Parijs dat eveneens een paar maal was ge noemd. Voor de conferentie werd uit gezocht hotel Majestic, vlakbij de Etoile, waar tijdens de oorlogsjaren de Gestapo haar hoofdkwartier had op geslagen. Toen de Duitsers Parijs ver lieten vestigde zich de UNESCO daar in, maar dat duurde niet lang want dit V.N.-lichaam kreeg een eigen pa leis. „Majestic" werd ingericht voor grote internationale conferenties, waarvoor het gebouw met zes verdie pingen zich uitstekend leent. HET EERSTE contact was zuiver formeel. Noch Harriman noch de Viet namees Thuy waren er bij tegenwoor dig. Het was alleen maar terrein ver kennen en de plaatsen aanwijzen in de conferentiezaal. Deze kijkt uit op een stille straat geheel door politie afgezet. Weinig versieringen aan de muren: alleen maar een wandkleed uit de 17de eeuw, Voorstellend een jachttafereel met arenden, pauwen en zwanen geen duiven zoals later Thuy in een van zijn persconferenties opmerkte. Ieder lid van de twee delegaties be schikte over een microfoon met een installatie voor vertalingen. Tijdens pauzes in de onderhandelingen konden de leden der delegaties zich terugtrek ken in kleine salons voor verversingen of voor gesprekken onder vier ogen. Zowel Harriman als Thuy werd op het Elysée ontvangen, maar dat was niet meer dan een beleefdheidsbezoek. Terwijl in Saigon de kanonnen dreunden, kwamen de hoofden van de twee delegaties in „Majestic" bijeen. Harriman en Thuy hadden elkaar voor het laatst gezien in 1962 tijdens de conferentie over Laos in Genève. Ais een gunstig teken werd beschouwd dat zij elkaar tijdens de eerste ontmoeting in „Majestic" op 15 mei de hand gaven en die zelfs lang drukte. Een historische handdruk schreven de bla den ietwat voorbarig. De vertegenwoordigers van Hanoi spraken het eerst. Bijna twee uur. Har- rimans antwoord duurde één uur (veri taling inbegrepen). In een paar woor den kwam het standpunt van Thuy hierop neer: Amerika is de aanvaller en wil er sprake zijn van werkelijke vredesonderhandelingen dan moet Amerika de bombardementen onvoor waardelijk staken en alle troepen te rugtrekken. Harriman van zijn kant hield precies het tegenovergestelde vol. De Ameri kaanse interventie, zo zei hij, heeft ai- leen maar tot doel het volk van Zuid- Vietnam de mogelijkheid te geven vrij over eigen lot te kunnen beslissen. Amerika is bereid zijn troepen terug te trekken als Noord-Vietnam het zelfde doet. Eenmaal de vrede her steld, zijn de V.S. bereid Zuidoost-Azië op de been te helpen. NAAR PARIJS waren journalisten en cineasten gekomen uit de gehele wereld. Geaccrediteerd bij de ene zo wel als bij de andere partij. Zo snel ais de wagens in het drukke Parijse ver keer konden rijden, tuften zij heen en weer tussen de twee persconferenties na iedere zitting. De Fransen hadden voor de Noordvietnamezen een groot postkantoor aan de Avenue Segur be schikbaar gesteld met telefoons, telexen en zelfs een bescheiden bar met een krantenkiosk. De Amerikanen ontvingen de jour nalisten n een bijgebouw van hun nalisten in een bijgebouw van hun se Amerikaanse soldaat in gloednieuw uniform staat breed uit in de hal en laat iedereen rustig passeren zonder naar de speciale kaarten te vragen, waarvoor vele buitenlandse journalis ten zo lang in de rij hadden gestaan. In de persconferenties van de Noord- vietnamezen kwam men weinig aan de weet. Niemand werd daar een steek wijzer. DE AARDIGHEID voor de meeste journalisten, vele honderden in getal, was er toen wel gauw af. Men begon het heen en weer gedraaf tussen pers conferenties te verdelen. De een hier heen, de ander daarheen en na afloop onderling uitwisseling van gegevens en toen in Frankrijk de grote stakingen begonnen raakte de conferentie vol komen in het vergeetboek. Alle aan dacht richtte zich op de barricadege vechten in het Quartier Latin. Al die weken hebben de beide dele gaties telkens met grotere tussenpozen met elkaar onderhandeld zonder enig positief resultaat. De grote bladen en de radio maakten er nauwelijks melding van. Op de persconferenties kan men de journalisten op de vinger van een hand tellen. Zij komen er beroepsma tig en kunnen potlood en papier wel thuis laten. twee humanitaire resoluties van de Veilig heidsraad en de Algemene Vergadering. Overigens merkte Oe Thant op dat hij herhaaldelijk uiting had gegeven aan zijn bezorgdheid over de behandeling van de joodse minderheden in de Arabische sta ten en dat dit in enkele gevallen tot con crete resultaten had geleid. ,Ik ben van mening", aldus Thant, „dat de onmogelijkheid om een vertegenwoor diger te sturen niets alleen maar betreu renswaardig is maar tevens dat de moei lijkheden die hierbij in de weg zijn ge legd voorkomen hadden kunnen worden als de wil daartoe aanwezig was". LOS ANGELES (Reuter en AP). Sir- han Bishara Sirhan heeft op de beschul diging dat hij senator Robert Kennedy had vermoord met krachtige stem geant woord: „Niet schuldig". Hij zal novem ber terecht staan. Het verschijnen van Sirhan voor de rech ter vond plaats op de 13de verdieping van het gerechtsgebouw in Los Angeles, die voor de gelegenheid extra beveiligd was. Sirhans moeder en broers waren in de zaal aanwezig. Alle belangstellenden, jour nalisten incluis, werden gefouilleerd al vorens tot de zaal toegelaten te worden. Rechter Shauer weigerde in te gaan op het verzoek van de officier van justitie, Evelle Younger, de publiciteitsbeperking rond de zaak op te heffen. Volgens Youn ger vormde deze beperking een belemme ring voor zijn bureau in het onderzoek naar een mogelijk complot en de mogelijk heid dat een vreemde mogendheid bij de moordaanslag op Kennedy betrokken was geweest. BANGKOK (Reuter). De Verenigde Staten hebben tien helikopters ter beschik king gesteld van Thailand voor de strijd tegen guerrillagroepen die in Noord-Thai- land opereren. De helikopters, die ieder zestig volledig uitgeruste militairen kunnen vervoeren, zullen dienen als versterking van de vei ligheidstroepen die de infiltratiewegen naar de grenzen van Laos en Cambodja blokkeren. ADVERTENTIE Technisch revisiebedrijf Trompstraat 66 IJmuiden O. Telefoon 02550 -13784 Revisie Hydrauliek en persgereedschap Ruilsysteem Mac Pherson voorveerophanging E 1 Busongeluk. Een bus met 72 kinderen is in Italië op weg naar een zomerkamp in brand gevlogen. Daarbij zijn drie kinderen en een kampleider om het le ven gekomen. Bevolking. In 1967 is de Amerikaanse be volking met 1.08 percent gegroeid. De V.S. telden op 1 januari 1968 naar schatting 200.248.000 inwoners: of 2,1 miljoen meer dan op 1 jan 1967. Verbod. Oostenrijk, Griekenland en Zwe den hebben VN-secretaris-generaal Oe Thant meegedeeld dat zij de nodige maatregelen nemen tot een verbod op alle handel met Rhodesië. Bisschoppen-conferentie. Deze maand nog zullen de R.K.-bisschoppen in West- Duitsland in buitengewone conferentie bijeenkomen om over de jongste pau selijke zendbrief ..Humanae Vitae" te beraadslagen. Opvolger. De Israëlische minister van Fi nanciën, Pinhas Sapir. is donderdag met bijna algemene stemmen gekozen tot secretaris-generaal van de Israëlische Partij van de Arbeid. Hij volgt me vrouw Golda Meir op.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3