VAN DAG TOT DAG In Saigon 300 fietsenmakers gearresteerd Nixon is vrijwel zeker van Republikeinse kandidatuur Charles Percy veel genoemd voor vice-presidentschap U zult er geen drup pel van willen missen. Bootz Jonge Genever. Klinkklaar! Rode Kruis hervat aanvoer van hulp voor Biafra Tweede verjaardag van het „Bad van Mao" commentaar op actuele zaken Drie doden bij schietpartij in Los Angeles m Steeds meer Denen tegen de NAVO „Tsjecho-Slowakije kan niet neutraal zijn" Overleg in Addis Abeba begonnen Nederlander moet weg uit Engeland telegrammen DINSDAG 6 AUGUSTUS 1968 Dader van aanslag op Dutschke geopereerd mmm f* (Vervolg van pagina l) Percy UDN6E KRAAÜ BENEVER F 10,15 PER HELE LITER. Spontaan Knappe man Premier Oldrich Cernic: Leiders van staatsgreep in Congo-Brazzaville gepromoveerd Herdenking in Hirosjima Steeds sterker worden de geruchten dat de Cubaanse leider Fidel Castro de be trekkingen met de Verenigde Staten en de organisatie van de Amerikaanse sta ten zou willen herstellen. Officieel wor den die geruchten stellig ontkend Maar de onder-minister van de V.S. voor La tijns-Amerika heeft al, wel gezegd dat het Cuba-vraagstuk bij de komende presi dentsverkiezingen steeds actueler gaat worden. Daarbij zal ook de positie van Castro ten opzichte van het communisme van China een rol gaan spelen. Het persagentschap Nieuw China heeft gemeld, dat de invloed van leider Mao Tse-Toeng in Latijns-Amerika snel toe neemt en dat er al in tien landen orga nisaties zijn opgericht die de „revolutio naire tactiek" van de Chinese staatsman volgen. Zij zouden de bevolking van het platteland organiseren om daar een guerrillastrijd te beginnen, bases op te richten en van daaruit de steden te om singelen en te veroveren. In die Chinese propaganda wordt met geen woord gerept over Fidel Castro Dat heeft zijn reden. Er zijn in verschillende Latijns-Amerikaanse landen castroïsti- sche organisaties, die het Chinese pro gramma als hun eigen revolutionaire tac tiek verdedigen. Hoewel deze clubs grote aanhang hebben onder de studenten, spe len ze over het geheel genomen geen grote rol. Theoretisch beoogt Castro dus hetzelf de als Peking. Maar sinds een ruzie over een herroepen suikerleverantie aan Pe king, schijnt het politiek contact tussen de Chinese hoofdstad en Havanna bevro ren te zijn. Voor de verwijdering tussen Castro's aanhangers en Peking moge het volgende voorbeeld gelden: in Bolivia heeft de nog in leven zijnde politieke commissaris van de groep rond Che Gue vara, Inti Peredo, een manifest uitgege ven, dat tegelijkertijd in La Paz en Ha vanna bekend werd. Daarin kondigt hij de voortzetting van de guerrilla-oorlog aan, maar vaart tegelijk heftig uit tegen de communisten van Moskou en Peking. Overigens zou China op het ogenblik Cuba noch militaire noch economische hulp kunnen verlenen, ook al zouden de betrekkingen beter zijn. Met Moskou zijn de relaties van Havanna zeer gespannen. Sinds Fidel en Raul Castro een zuivering tegen Moskou-getrouwe communisten hebben doorgevoerd, blijft de Cubaanse pers tekeer gaan tegen de „verraders". De „revisionisten" zoals zij worden ge noemd worden ervan beschuldigd di plomatieke betrekkingen aan te willen knopen met de „vijanden van het prole tariaat" in Brazilië en Columbia. De kranten in Havanna beweren, dat Moskou de „vijandelijke staten in Latiins- Amerika" petroleum aanbiedt die aan Castro wordt geweigerd. De conferentie van de „Latijns-Amerikaanse solidari- teitsorganisatie met de Cubaanse revolu tie", was voor een groot deel aan de verhouding tot Moskou gewijd. De oproep van Castro tot de geweld- BERLIJN (DPA). Artsen van een ge vangenisziekenhuis in West-Berlijn zou den vandaag operatief een lepelsteel trachten te verwijderen uit de maag van de 23-jarige Josef Bachmann. Bachmann wordt ervan verdacht op 11 april de link se studentenleider Rudi Dutschke met pistoolschoten levensgevaarlijk te hebben verwond. Bachmann slikte op acht juli de steel van een lepel in. Hij had al eerder pogin gen tot zelfmoord gedaan. dadige revolutie, in tegenstelling tot Mos- kou's „vreedzame oplossing van de klas senstrijd", heeft bovendien zo'n gapende kloof geopend, dat men Castro eerder een vijand dan een vriend van Moskou mag noemen. Desondanks houdt Moskou nog steeds Castro's regime op de been met een jaarlijkse steun van meer dan 300 miljoen dollar. Maar het Kremlin doet dit alleen maar om te voorkomen dat Castro toegeeft aan Washington. De Verenigde Staten en de organisatie van Amerikaanse staten nemen geen enkel initiatief ten opzichte van Cuba. Washington heeft weliswaar Mexico er niet toe kunnen bewegen om de diploma tieke betrekkingen met Havanna te ver breken, maar die relatie is theoretisch geworden. Mexico doet geen dienst meer als doorgangsland. Een Latijns-Ameri kaanse supporter van Castro, die een in vitatie voor Cuba heeft, kan niet meer via Mexico reizen. Hij moet zijn weg zoe ken via Praag een verre, maar veel zeggende omweg. In het spanningsveld tussen Moskou, Washington en Peking speelt Castro een merkwaardige rol. Hij hangt in de lucht, is geïsoleerd en kan zich slechts staande houden, omdat geen van de drie groten hem aan een ander gunt. Zijn wens, uit sluitend op eigen kracht te drijven, is op grond van politieke, geografische en eco nomische overwegingen uiterst moeilijk te realiseren. SAIGON (Reuter en AP). De Zuid- vietnamese politie heeft dit weekend drie honderd fietsenmakers in Saigon gearres teerd nadat van de inlichtingendienst rap porten waren ontvangen waaruit zou blij ken dat zij door de Vietcong worden ge bruikt als verkenners. De fietsenmakers werken in de Zuid- vietnamese hoofdstad gewoonlijk op straathoeken. Vandaag was vrijwel geen fietsenmaker te vinden. Een Vietcong-mijn heeft de op een na laatste nog rijdende trein in Zuid-Vietnam vernield. Daarbij werden twee mensen ge dood en vier gewond. De enige trein van de Zuidvietnamese spoorwegen die nu nog over is behoeft overigens geen lange afstanden af te leg gen Van het spoorwegnet met een totale railslengte van 1.350 kilometer kan nog maar zestig kilometer worden gebruikt. LOS ANGELES (Reuter). Gister avond zijn drie burgers gedood en twee politiemannen ernstig gewond bij een schietpartij in een wijk van de Ameri kaanse stad Los Angeles waar hoofdza kelijk negers wonen. Volgens de politie werden twee politie mannen beschoten toen zij voor een rou- tineonderzoek, een auto aanhielden met vier inzittenden. Drie inzittenden van de auto werden gedood toen een van de ge wonde agenten zijn revolver leegschoot op de auto. De politie zoekt naar de vierde man, die wist te ontsnappen. (Van onze correspondent) MIAMI BEACH Alle gegevens die op dit ogenblik beschikbaar zijn in Miami Beach wijzen erop dat aan de verkiezing morgenavond van Ri chard Nixon als de republikeinse kandidaat voor het presidentschap niet meer getwijfeld kan worden. Ook wanneer de voormalige vice-president in de eerste stemronde het vereiste aantal stemmen niet behaalt, is het onwaarschijnlijk dat zijn aanhangers onder de afgevaardigden in de twee de ronde zullen overlopen naar gouverneur Nelson Rockefeller. Rockefellers strategie is er van meet af aan vanuit gegaan dat alleen de gouver neur van New York Richard Nixon zou kunnen verslaan, wanneer diens benoe ming tot en met de tweede of derde stemronde geblokkeerd zou kunnen wor den. Volgens de experts zit die kans er niet meer in. Met het wegvallen van de spanning die het gevolg zou zijn geweest van even grote kansen voor de twee be langrijkste mededingers, heeft het partij congres het karakter gekregen van een verplicht ritueel dat nu eenmaal gevolgd moet worden omdat de spelregels dat eisen. De enige opwinding die nog te verwach ten is, concentreert zich op de keuze van de kandidaat voor het vice-president schap. Nixon heeft volgens de berichten het plan een lijst van tien mogelijke kan didaten voor te leggen aan de conventie. Op deze lijst zullen vermoedelijk de namen voorkomen van de jonge senator Charles Percy van Illinois, en van gouverneur Mark Hatfield van Oregon, die als de be langrijkste kanshebbers voor het vice-pre- sidentschap worden beschouwd. Charles Percy, die nog voor zijn dertig ste jaar president-directeur was van het grote Bell and Howell bedrijf dat onder andere filmcamera's produceert, heeft echter zijn steun gegeven aan gouverneur Rockefeller. Maar in de Amerikaanse par tijpolitiek betekent dat geenszins dat hij zijn beschikbaarheid voor het vice-presi- denschap naast de conservatieve Nixon daarmee introk. Bekend is dat Richard Nixon senator Percy graag de kandidatuur voor het vice presidentschap zou zien krijgen. Percy is gematigd liberaal, en een overredende per soonlijkheid die veel zou kunnen bijdragen tot de behoudende en wat stuurse image van Nixon zelf. Ondanks de schijnbare onvermijdelijk heid van Nixons succes op de conventie blijft het opmerkelijk dat er in Miami Beach meer te merken is van enthousias me voor Rockefeller dan voor Nixon. Ni xons aankomst gisteravond in het Hilton Plaza hotel, waar hij en zijn staf drie verdiepingen hebben gehuurd (zijn privé suite kost alleen al 360 dollar per dag), was bijvoorbeeld veel minder spectaculair-ru- moerig dan die van Rockefeller. En Miami Beach is weliswaar volgeplakt en gehan gen met Nixons affiches, spandoeken, en plakplaatjes, maar de jongeren die in de avond in auto's de eivolle hoofdverkeers weg afrijden proberen „Rocky" en geen „Nixon" plakkaten aan de man te bren gen aan mede-automobilisten. Wanneer Rockefeller morgen wordt ADVERTENTIES voorgedragen als mededinger naar het re publikeinse presidentschap, zal de enorme zaal die plaats biedt aan 20.000 gasten dan ook ongetwijfeld een bijvals-demonsfratie beleven die alle andere kan overtreffen. In tegenstelling tot 1960, toen Richard Nixon een stroeve campagne voerde tegen John Kennedy, maakt zijn organisatie dit jaar de indruk van grote discipline en vastberadenheid. Weinig wordt aan het toe val overgelaten. Optochten worden pre cies op tijd „spontaan" begonnen. In zijn hotel bevindt zich in de hal een soort kiosk met een bandopname-apparaat waar belangstellenden een boodschap kunnen laten opnemen voor Nixon zelf. „Nixon wil graag iets van u horen", staat er op een biljet. De voormalige vice-president kwam in Miami aan in een speciaal rood, wit, en blauw geverfd chartervliegtuig dat ten be hoeven van de wachtende televisie camera extra langzaam aanreed. Bij zijn aan komsttoespraak viel op dat hij zich in het bijzonder richtte tot een groep Cubaanse vluchtelingen, waarbij hij niet verzuimde te vermelden dat hij juist die morgen ge tuige was geweest bij de ceremonie waar bij zijn Cubaanse butler en diens vrouw- huishoudster Amerikaanse staatsburgers waren geworden. Een bijeenkomst overi gens, die zorgvuldig was gearrangeerd om samen te vallen met zijn komst in Miami en die zich dan ook voor een batterij foto grafen en televisiecamera's afspeelde. In het Hilton Plaza hotel worden ook Nixon medailles, al of niet ingelijst, ver kocht in brons en in zilver. De zilveren penning die zijn beeltenis draagt met aan de achterzijde een aanduiding van zijn jaren in de marine, het Congres, en de Senaar, wordt verkocht voor tien dollar. Eén exemplaar werd gekocht door een oudere vrouw die behalve een rose plas tic-orchidee corsage ook een uitgeknipt krantenportret in kleur van Nixon op haar rode jurk droeg. „Hij ziet er goed verbrand uit, wat een knappe man zullen we nog even een Nixon-yell aanheffen?" riep een meisje in een Nixon jurk toen hij het hotel binnen kwam. In een aparte zaal hield de delegatie van Delaware een bijeenkomst met cock tails en een lopend buffet, dat als sier- stuk een grote uit ijs gesneden olifant (het symbool van de Republikeinse Partij) etaleerde. Hoewel het moeilijk is in Miami Beach onpartijdige gasten aan te treffen, zijn er toch een paar. Onder wie de dixie- land-band en de man op metershoge stel ten die eerst Rockefeller en gisteren Nixon verwelkomde. Hij had zich verkleed als Uncle Sam. (Van onze correspondent) KOPENHAGEN. Een opiniepeiling in Denemarken heeft aangetoond dat de sympathie voor Deense NAVO-deelne- ming is afgenomen. In een door het dagblad „Berlingske Tidende" uitgevoerde opiniepeiling ver klaarde 39 percent van de ondervraagden tegen lidmaatschap van de Antlantische Gemeenschap te zijn. Voor was 20 percent en 41 percent zei geen mening hierover te hebben. Bij een vroeger gedaan onderzoek toon de zich 47 percent positief ten opzichte van een Deens NAVO-lidmaatschap. 14 percent tegen en 39 percent had hierover geen eigen mening. PRAAG, (Reuter) Premier Oldrich Cernic van Tsjecho-Slowakije heeft op een bijeenkomst van ongeveer 6000 leden van de Tsjechische Communistische Par tij in Praag gezegd dat zijn land in de Oost-West-verhouding geen neutrale posi tie kan innemen. „De militaire blokken van het Pact van Warschau en de NAVO hebben een ge meenschappelijke grens. De geschiedenis heeft herhaalde malen bevestigd dat wij niet neutraal kunnen zijn", aldus Cemik. De voorzitter van de Tsjecho-Slowaak- se Nationale Vergadering, Jozef Smrkows- ky, zei dat de pers zich moet onthouden van emotionele berichtgeving en inplaats daarvan een „waarachtig beeld van helt leven en werken van onze vrienden moet geven. De pers moet over de andere socialistische landen een „rustig, feitelijk en serieus" verslag geven. Journalisten moeten de belangen van de partij en de staat, die tegelijk de belangen zijn van de hele Tsjecho-Slowaakse maatschappij, al tijd in gedachten houden", aldus Smrkowsky. In China is de tweede verjaardag van het „Bad van Mao Tse Toeng" gevierd met een groots waterfestijn. Twee jaar geleden nam de nu 75- jarige Chinese leider hier zijn duik in de Jang Tse-rivier. Professoren, studenten en arbeiders namen deel aan het feest ter ere van Mao's zwempartij, aldus een Chinese bekendmaking. KINSJASA (AP). President Alphon- se Massamba-Debat van Kongo-Brazza ville heeft de twee officieren, die zaterdag een staatsgreep tegen hem uitvoerden be noemd tot leiders van het leger. Dit heeft radio Brazzaville bekendgemaakt. Het leven in de voormalige Franse ko lonie begint weer normaal te worden. Massamba-Debat heeft nu dekreten on dertekend krachtens welke hij kapitein Marien Ngouabi benoemd tot opperbevel hebber van het leger en Luis Goma tot stafchef. HIROSJIMA, (A.P.) In Hirosjima zijn 30.000 Japanners bijeengekomen ter her denking van de 23ste verjaardag van de atoombomaanval op de stad. Vanmorgen luidden de klokken en wer den in een gebed de doden herdacht. GENEVE (Reuter en AFP). Het In ternationale Rode Kruis heeft de aanvoer door de lucht van hulpgoederen voor de noodlijdende bevolking in Biafra hervat. Het transport werd ruim een week gele den stopgezet toen er moeilijkheden wa ren over de radiogolflengten ten behoeve van de vliegtuigen die de goederen naar Biafra brachten. De vredesbesprekingen tussen Nigerië en Biafra zijn gistermiddag in de hoofdstad van Ethiopië, Addis Abeba, be gonnen. In een openingstoespraak riep kei zer Haile Selassi de deelnemers op vast besloten te streven naar beëindiging van de Nigeriaanse tragedie. De burgeroorlog duurt bijna veertien maanden. De delegatie uit Nigeria wordt geleid door Anthony Enahoro, die van Biafra door kolonel Ojoekwoe. Zij moeten onder- nandelen over de volgende agendapunten, een regeling van het geschil, voorwaarden voor een bestand en hulp aan de door de strijd geteisterde gebieden. In een toespraak zei kolonel Ojoekwoe, dat hoewel Biafra voor de Afrikaanse een heid is, deze door samenwerking en we derzijds begrip in etappes tot stand zou moeten komen. Dit is volgens Ojoekwoe het doel waarvoor de Organisatie voor Afrikaanse eenheid is opgericht. Om dit doel te steunen hebben wij aan geboden om met Nigerië te praten over de nauwste vorm van associatatie zonder EAST GRINSTEAD (Reuter) De rechtbank in East Grinstead heeft maan dag de Nederlander Evert Doeve bevolen Engeland binnen zeven dagen te verlaten en hem 20 pond boete opgelegd omdat hij was gebleven nadat zijn visum op 18 juli was afgelopen. Doeve werd beschreven als „bedienaar van de scientiologen", die als „bedienaar van de sciëntiologen", die in East Grinstead hun hoofdkwartier hebben. Vorige week werd aan de leider van deze cultus, de Amerikaan Hubbard, en buitenlandse studenten de toegang tot Engeland ontzegd. af te wijken van het recht op verzekering van onze veiligheid aldus Ojoekwoe. In Lagos spraak een officier van het Nigeriaanse leger het bericht van radio- Biafra tegen, dat de federale troepen een grootscheeps offensief zijn begonnen om voor een militaire overwinning te zorgen voordat de vredesbesprekingen in Addis Abeba worden beëindigd. J Overeenkomsten. De Amerikaanse Dienst voor de Ruimtevaart (NASA) heeft bekendgemaakt dat overeenkomsten zijn gesloten met Brazilië, Noorwegen, Spanje en Zweden voor onderzoekin gen in de stratosfeer. Hulp. Krachtens een overeenkomst zullen de V.S. Indonesië rijst, katoen en ka toenen garens verstrekken ter waarde van 63 miljoen dollar. Middel. In een toespraak tot een plaatse lijke afdeling van de Zuidafrikaan.se vereniging tegen kanker heeft de be kende Zuidafrikaanse chirurg dr. Bar nard gezegd, dat overplanting van or ganen een middel tegen kanker zou kunnen zijn. Overleg. Zes Indonesische legerleiders op Java hebben in Semarang twee dagen gesproken over militaire operaties te gen de communisten. Autobusongeluk. In het oostelijk deel van Rhodesië is een autobus met 82 inzit tenden van een berghelling gestort. Zes mensen zijn om het leven gekomen. Non-proliferatie. Japan zal het verdrag tegen de niet-verspreiding van kernwa pens (non-proliferatie-pact) onderteke nen na de conferentie van de niet-nu- cleaire landen die 19 augustus in Genève bijeenkomt. Mijn. Twee mensen zijn om het leven gekomen en vier werden gewond toen een trein op 233 km ten noordoosten van Saigon door een ontploffing van een mijn werd geraakt. Tevreden. Bij een opinie-onderzoek ver richt door het Franse Instituut voor het peilen der openbare mening is ge bleken dat 48 percent van de Fransen tevreden is over de keus van Couve de Murville als premier. Treinongeluk. In net centrum van de Griekse hoofdstad -.ijn twee elektrische treinen met elkaar in botsing geko men. Er waren zeker zeventig gewon den.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3