WALDORF RUSSEN HERADEMEN NA BRATISLAWA Ojoekwoe noemt Gowon Hitler van PANDA EN DE SUPERSCHAT tf^ngestipt POLLE PELLI EN PINGO 1 Ons vervolgverhaal Duitsland-vrees nog sterk aanwezig Gemeenten ingelicht over selectie van dienstplichtigen Nieuwe arrestaties in smokkelzaak Jongens gaven zich uit voor Duitsers w WOENSDAG 7 AUGUSTUS 1968 10 W aakzaam Vredesoverleg in Addis Abeba slecht gestart Broeders I deelnemen. Dr. Middelkoop In Denemarken Kees Stip Feuilleton door JAMES GOLDMAN (Van onze correspondent) 70) De rivier maakte een bocht en ver breedde zich terwijl hij dit zei. De boot liet de bocht en de laatste heu vel achter zich en liep aan de grond. Vóór hen, even oranje als de dageraad, zagen ze de vurige Grote Oceaan. En aan de kust het strand van Puerto Crisco. „Vervloekt", zei hij. Ze stonden op de voorplecht en Reino was rood van woede. „Desi was een lieve jongen, maar een vervloekte idoot. Zijn hele familie bestaat uit idioten, maar mijn Desi moest zo nodig de grootste zijn. El Rio Grande de la Concepción In- maculada. Vervloekte idioot". Enke le ogenblikken later zagen ze al de eerste lens glinsteren in het vroege zonlicht. E.en verrekijker. Ze waren ontdekt. Toen nog een; daarna nog meer. De handige jongens waren klaarwakker. Guerrera nam onmid dellijk de leiding op zich. Zonder een woord te zeggen liep hij met grote stappen naar de huiskamer, trok de kussens van de bank bij het raam. gebaarde bruusk naar de van een hangslot voorziene kist er onder, gooide Waldorf een bos sleu tels toe en verliet d.e kamer. Bij de derde poging had Waldorf de juiste sleutel. Hij stopte de sleutels in zijn zak terwijl Hannah de kist opende. De kist bevatte verscheidene pistolen een grote doos munitie en een vol gestopte, kleine, zware rugzak. Toen kwam Reino terug met een verrekijker over de schouder en een jachtmes achter zijn lendedoek ge stoken. Hij laadde de pistolen en deelde ze uit, kreunde toen hij de rugzak op zijn rug hees, liep naar de veranda en schonk voor ieder een cognac in. Toen hij begon te spre ken klonk zijn stem kalm en gede cideerd. „Twaalf jaar geleden ben ik met minder dan dit uit de heuvels gekomen. Met minder heb ik meer bereikt." Hij glimlachte. „De voettocht naar Yucatan begint eerder dan ik had gedacht. Gods zegen." Hij hief het cognacglas dronk het uit en smeet het lege glas in de open haard. Wal dorf en Hannah deden hetzelfde. Ze vertrokken met gezwinde pas. Ondanks zijn grote, forse lichaam, bewoog Reino zich als een Birmaan- se tijgerkat door de jungle. Hannah volgde hem op de hielen en Waldorf kwam hijgend achteraan. Het was nog koel en de bomen en klimplanten groeiende voldoende dich bij elkaar om troostrijke dekking te bieden en toch niet te dicht opeen om de doortocht te belemmeren. Ze trok ken geruisloos verder en schoten goe op. Het was halverwege de morgen dat Guerrera zei, „Vijf minuten rust" en zich liet neervallen bij een groepje struiken. „Wees niet verbaasd", zo waarschuwde hij hen, „als de reactie nu inzet". Hannah knikte op hetzelffd moment dat ze begon te rillen. „We zullen er ons straks beter door voe len", voegde hij eraan toe en begon te vloeken. Tot dusver hadden ze niets gehoord dat op een achtervolging wees; geen honden, geen glijboten. geen helikop ters. Waldorf vond het bemoedigend. Reino wist wel beter. „Hier scheiden onze wegen. Twee stel vossen maken het moeilijker voor de jachtjonden. Jullie blijven de rand van de jungle volgen, dichtbij de kust Ik ga landinwaarts en laat duidelijke sporen achter. Tegen de avond zullen jullie het dorp Temperate bereikt hebben. Daar tref ik jullie weer. Blijf op je hoede en schiet op alles wat beweegt." Met die woorden zoende hij Hanna op de mond, gaf Waldorf een kus op elke wang, mompelde woedend iets in het Spaans vermoedelijke een ge bed en verdween. Het was bijna twaalf uur en ze zaten weer uit te rusten. De jungle waar ze doorheen trokken was naar hun idee al urenlang geleidelijk ge stegen. Toen was de bodem weer vlak geworden en stonden ze plotseling op een kleine, beschaduwde en met zacht gras overgroeide open plek. Aan de overkant ervan zagen ze de oceaan door een als kant opengewerkte muur van orchideeën. Het was werkelijk prachtig. „Waldorf?" Hannah lag op haar rug en staarde zonder iets te zien naar boven. „Wat doen we na Yucatan?" Hij lag op zijn buik met zijn kin op zijn handen en zijn blik recht op de oceaan gericht. „Ik weet het niet. Daar heb ik nog niet ovdr nage dacht". „Je zou de kust van Klein-Azië prachtig vinden". Nodigde ze hem uit? Zijn keel leek wel dichtgeknepen. „Heb jij die ge schilderd?" „O, ja". „Je zult het wel niet opnieuw wil len doen". Nee, dat denk ik ook niet. Sukkel: Hij hiel ook helemaal niet mee. Als ze van hem gehouden had zou ze geze hebben. „Jawel, ik zou het dolgraag nog eens doen. Laten we gaan". Hij knipperde met zijn ogen. Er dre ven een paar sternen of meeuwen of zo op de oceaan, ongeveer honderd meter uit de kust. Hij keek ernaar. „Waldorf?" Ze lag nu op haar zij en keek met nietsziende ogen naar een punt boven zijn hoofd. „Heb je kinderen?" „Carla had het land aan kinderen. En jij?" „Ik ben bang voor kinderen. Ik ben haast overal bang voor". Hij keek naar haar. Hij vond haar de dapperste vrouw ter wereld. Hij wil de haar hebben; daar, ter plaatse, ogenblikkelijk. Hij wendde zijn blik af en keek weer naar het water. De sternen waren verdwenen. „Waldorf?" Hannah ging zitten en keek naar zijn achterhoofd. Het was wat knobbelig en onregelmatig en ze wilde haar armen om zijn hals slaan „Ben je Republikein of Democraat?" „Ik ben voor de ideeën van Jeffer son". Ze verlangde niet naar hem. Geen schijn van kans. „Wat wil dat zeggen?" „Ik ben voor alles wat goed is." „Waldorf?" Draai je toch om en kijk me aan. „Ja?" Hij kreunde haast van ver langen naar haar. „Natuurlijk niet". „Ik ook niet. Waldorf?" Ze kon niet langer naar hem kijken, dus sloot ze haar ogen. Het hielp haar niet. Haar tong leek gezwollen en haar mond was droog. Ze haalde moeilijk adem. Ze had nog nooit eer der zo'n begeerte gevoeld. Het beang stigde haar. Ze slaakte een kreetje. „Wat is er?" Wat was er nu? Wordt vervolgd) hadden van de „Duitse militairisten". Ten tweede op het moment dat werd mede gedeeld dat men in Praag van oordeel was de grote Lenin op eigen wijze te kunnen interpreteren en bediscussiëren. Het groepsgewijze vertrek van dertien van de vijfentwintig partijleiders, hoofd mannen van het politburo en van het Tsjechische secretariaat naar Cierna, ont- iitnovmr tn lokte de massau nauwelijks enig openlijk iviU,bJA.U UDe man-in-de-straat is commentaar. Maar overduidelijk drukten in Moskou niet iemand die over d° wat®™*1*" tUppen een sterke .wre,vel uit I Wat was dat nu voor een weinig glorieuze anaire-isjecho-blowakije een mening toestand? Op die manier verloor de Sov- heeft die afwijkt van die der hoper jet"l{nie toch finaal zijn gezicht! Maar behalve wrevel stak er nog meer in die geplaatste Russische burgers. Hij zwijgzaamheid: angst. Wanneer het halve heeft vernomen van de resultaten van !^™'\n.de koffers pakte om in het bui- tenland besprekingen te voeren, moest er de bilaterale conferentie van Cierna wel iets ernstigs aan de hand zijn. en van de communistische topbijeen- T pvrpd komst in Bratislawa. En hij heeft dat nieuws geabsorbeerd met een mense- ^ar ket is allemaal voorbij. Cierna i. en Bratislawa liggen achter de rug en de nng van gereserveerdheid (want Russische burger heeft tot zijn tevreden- uiteraard hebben de kranten de radio heid, en, °Pluchting in de .Pravda" van en Uo *oi- j zondag kunnen lezen dat alle soesah is en de televisie de achtergrond ge- verschrompeld tot iets dat netjes binnen laten voor wat hij was) en van »en de communistische orde past. De kranten i t van gisteren hebben dat nog eens dunne volslagen afwezigheid van verwonde- tjes overgedaan, door in de hoofdartike- ring. [en de lezers voor te houden, dat binnen het communistische kamp de eenheid die Geen wonder: alles is geheel gegaan uf kracht faaart is hersteld en groeit en volgens het boekje. De man-in-de-straat bl~eit tIs, lmmer- in Moskou zou pas verwonderd zijn ge- helemaal de waarheid te zeggen: worden, wanneer de „verklaring van Bra- °mdat men hier wellicht, afgaande op tislawa" had gemeld dat de heren aldaar j^atmen zelf voor wenselijk heeft ge in complete onenigheid uiteen waren ge- houden, vermoedt dat de Tsjechoslowaak- se handtekening onder de verklaring van gaan. Het is allemaal voorbij en zonder een spoor na te laten is iedere ongerust heid bij de Russische burgers vervlogen Ongerustheid, bezorgdheid, verontwaardi ging. zij hebben wel degelijk boven de massa van de burgers in de Sovjet-Unie gezweefd, in de dagen die aan de bijeen komst van Cierna voorafgingen. Maar hoe gaat dat hier: nauwelijks zijn de grote leiders handenschuddend uiteengegaan zorg, vrees en wrevel zijn van een waarneembare emotie vervluchtigd tot een rookpluimpje dat verwaait in de wind Sprak men vóór enkele dagen met men sen op straat, met taxichauffeurs, met lie- ADDIS ABEBA (DPA) Het onder den op een receptie, dan vielen er uit- handelingsklimaat bij het vredesgesDrek spraken te beluisteren in deze zin: tussen delegaties van Nigerië en Biafra in r)a Fik 1 1- j Bratislawa slechts verkregen is door een klein duwtje in de rug, praat men niet te veel over wat sinds zaterdag jl. voor bij is. Dat was ook zo, toen de Russen in 1956 in Hongarije „de orde hadden hersteld". Dit zijn zaken die in Rusland niet zo makkelijk liggen. Zij lenen^zich niet erg voor wijdlopige borreltafelpraat De vraag is: hoe ziet de Russische bur g er de ontwikkeling die uit het gebeurde zal voortvloeien? Dat is moeilijk grijp baar. „Wij moeten waakzaam blijven" is de ene kreet .Een andere: „Het Westen heeft geen sympathie voor ons". En een derde: „Aan de ene kant zijn het de Duit sers, aan de andere de Chinezen die erop gebrand zijn het Russische volk in het verderf te storten". Het is in ieder geval een onbetwistbaar feit, dat de massa hier een grote opluch ting heeft gevoeld bij het „happy end" van de affaire, vooral omdat er geen ge weld behoefde te worden gebruikt om tot een oplossing te komen. Daar komt nog iets bij: de veilige zekerheid dat men kennelijk gerust aan de leiders van partij en staat kan overlaten problemen op te lossen, waarop de man-in-de-straat toch geen greep heeft. Dat heeft de tendens weer eens ver sterkt die bij de bevolking leeft: Het al lemaal wel te geloven en zulks in weerwil van het feit dat toch van staats wege niet geringe inspanningen worden gedaan om ook de gewone man te in teresseren voor wat er buiten zijn huis en zijn fabriek in de wereld gebeurt. „Nu moet je toch eens zien. We heb ben ze met alles geholpen en nu7 Stank voor dank. 't Is altijd hetzelf de liedje, kijk maar eens naar China, kijk maar eens naar Roemenië „Zoals het er nu uitziet heerst daar ginds een volslagen anarchie. Nu, dan moet de Sovjet-Unie maar weer eens bijspringen om de orde te herstel len in de Ethiopische hoofdstad Addis Abeba is verder verslechterd. Overste Ojoekwoe van Biafra hield op I de openingsbijeenkomst een rede, die er ook al niet toe bijdroeg gunstige voor waarden voor een akkoord te scheppen. Hij beschuldigde president Gowon van Nigerie ervan de „Hitier van Afrika" te zijn en een systematische uitroeiing van het Biafraanse volk uit te voeren. Ojoekwoe is inmiddels naar Biafra ver- „Ik verzeker je: het loopt toch nog trokken. wel weer eens op vechten uit en Men ziet hier evenwel geen aanwijzin natuurlijk weer tegen de Duitsers, gen in, dat de conferentie al als mislukt Moet je maar eens zien wat ze in kan worden beschouwd, aangezien Ojoe- Tsjechoslowakije uithalen kwoe tevoren had laten weten, dat hij I» j I Mteeu aan de openingsbijeenkomst zou Pe re<ten, dat de delegaties gisteren niet Het is een bekend feit, dat Tüjfioho- bijeenkwamen, lag in een verschil van Slowakije in Oost-Europa geldt als het mening over de samenstelling van de land, dat de Sovjet-Unie het meest na Biafraanse delegatie. De Nigeriaanse de- staat. Omgekeerd is ook iedere Rus ervan overtuigd, dat zijn regeerders terecht een grote verantwoordelijkheid in zich voelen voor Tsjechen en Slowaken. Deze re geerders hebben in de afgelopen dagen niets nagelaten om dit verantwooorde- lijkheidsgevoel wijd en zijd te etaleren. Pers en televisie waren ijverige echo's. Er is dan ook geen Russische burger ge weest, die zich niet vervuld voelde van een grote sympathie voor de bezorgdheid van Moskou voor het broedervolk in Praag. (Van onze correspondent) De kronkelgangen v,„ de ideologisch, I „Ste"»7 "b'Sf ÏÏX uiteenzettingen die daarbij door Moskou sterie van Defensie met de mededeling dat zij binnenkort zullen horen wie de 14.000 buitengewoon dienstplichtigen zijn in 1968. De gemeentebesturen kunnen dit dan doorgeven aan de betrokkenen. werden afgetekend, lieten de gewone man in Moskou grotendeels koud. Wie kan uit zo'n rimram wijs worden? Maar wèl gin gen er gevoelige snaren trillen in harten en hoofden toen twee punten ter sprake kwamen: ten eerste bij het vernemen van het feit dat „de contra-revolutionaire krachten" Het ministerie zal de gemeenten bin- nenkort bovendien meedelen hoe zij in in Tsjechoslowakije de steun grote lijnen de buitengewoon dienstplich tigen heeft afgescheiden van het goedge keurde deel van de dienstplichtige jonge mannen. Volgens de voorlichtingsdienst van het ministerie geschiedt dit uitslui tend op grond van medische normen. Aangezien daarvoor het medisch ambt- geheim geldt, is het niet mogelijk dat de afdeling Militaire Zaken van de gemeen tebesturen dienstplichtigen of buitenge woon dienstplichtigen mededelingen hier over doet. legatieleider, minister van Voorlichting Enahoro, maakte op een persconferentie bekend, dat hij zich niet op de bijeen komst zou laten zien zolang zich in de Biafraanse groep vertegenwoordigers van andere landen bevonden. Volgens hem ging het onder anderen om afgevaardigden uit Gabon (een van de landen die Biafra diplomatiek hebben erkend). Hij had er maandag op de openings bijeenkomst geen aanmerking op willen ^en"°m keizer Haile Selassi van Ethiopië, die een welkomstrede uitsprak niet in verlegenheid te brengen, „maar we zullen niet eerder naar de conferentie zaal terugkeren dan wanneer zich daar alleen Nigerianen bevinden", aldus Ena horo. De Nederlandse arts dr. H. J. Middel koop, die zich in Biafra bevindt als ver tegenwoordiger van de Wereldraad van Kerken, heeft vanuit Sao Tome telefo nisch meegedeeld dat zesduizend mensen voornamelijk kinderen, nu dagelijks in Biafra sterven. Tien weken wordt nu al door diverse instanties getracht hulp te bieden aan de lijdende burgerbevolking in Nigerië en Biafra. KOPENHAGEN (DPA) In een smok kelzaak, die sinds tien dagen bij de nolitie van Kopenhagen in onderzoek is, ziin tot dinsdagavond acht Nederlandse vracht wagenchauffeurs in hechtenis genomen. Er zaten eerst zes man in arrest. Gis teren werden er nog twee gearresteerd. Bij geregelde transporten van groenten en fruit uit Nederland naar Denemarken en Zweden verborgen de chauffeurs onder hun ladingen grote partijen sigaretten en alcoholhoudende dranken. Volgens de Deense politie namen de vrachtrijders op de terugweg uit Denemarken afkomstige pornografische lectuur mee. Zij vermoedt, dat de Nederlanders deze in West-Duits- land verkochten. De grammofoonplatenmaatschappij Phonogram heeft in grote phonogram- schap verklaard niet meer te zullen meewerken aan het KRO-televisiepro- gramma Discoduel. Dat is te begrijpen, want dat duel wordt gevoerd met ongelijke wapens In Discoduel treedt een panel op zegt u maar gerust pennel, dat zeggen de Engelsen ook, alleen die kunnen het niet schrijven waarin kunstken ners grammofoonplaten critisch bespre ken. Als ze die platen allemaal mooi vonden zou Phonogram het ook mooi vinden, maar daarvoor zijn ze geen critici. Ze zeggen vierkant, of mis schien is rondweg in dit verband juis ter, wat er aan die platen mankeert. Soms vinden ze een plaat slecht. Maar ze blijven sportief. De artiest van wie de plaat is opgenomen mag zich ver dedigen en vertellen waarom zijn plaat goed is. Bij een echt duel komt dat erop neer dat het lijk mag vertellen waarom het nog leeft. Op die manier worden heel wat platen door het pistool van de duel lerende criticus met een rond gaatje in het midden naar een roemloos einde gezonden. En dat zou nog zo erg niet zijn als de artiest maar een half uurtje hoefde te zingen om weer een nieuw miljoen bij elkaar te draaien. Maar zo eenvoudig is het niet. Weet u eigen lijk hoe grammofoonplaten worden op genomen? De groef waarin de artist zijn prestaties vastlegt wordt pas later rondgebogen, zodat hij op de plaat past. Bij de opname ligt hij nog recht uit. En dat is niet zo'n klein eindje. Bij een langspeelplaat loopt hij 'al gauw van Hilversum tot Bussum. En de artiest moet wel meelopen om er helemaal op te komen. Het hoeft geen betoog dat dit bij zangers of zangeres sen de hoogste eisen aan de adem- techniek stelt. Nog sterker zijn de instrumentalisten gehandicapt die een enigszins zwaar instrument met zich mee moeten zeulen. Met een mondor gel gaat het nog, maar met een kerk orgel kom je niet eens de deur uit. Zelfs het maken van een slechte gram- mofoonplaat is dus al bijna een bo venmenselijke prestatie. En zoiets wordt door een vent in een luie stoel m twee minuten afgekraakt. Wat een geluk eigenlijk dat de grammofoonplaat niet eerder is uitge vonden! Met Discoduel erbij zou het werk van weinig klassieke componisten de dag van vandaag hebben gehaald. Het is mogelijk dat Bach tot een proef- opname zou zijn toegelaten, maar te gen een verspreiding door Phonogram zou het panel in elk geval Herman Stok achter de deur hebben gehad, die de componist erop zou wijzen dat hij evenveel krullen in zijn muziek maak te als hij in zijn pruik had, zodat de naald elk ogenblik gevaar liep uit de groef te springen. De brave Bach zou alleen de pruik hebben geschud en zijn doorgegaan met krullen componeren, zodat wij nu zonder de troost van zijn air aan zijn lege groef zouden staan. Het enige klassieke werk dat ik een kans geef om het te halen zou een verzameling zijn van de variaties die er in de loop der eeuwen zijn geschre ven op een oud Frans lied dat bekend staat als de wijs van Chartres. Deze klanken vernemend zou Willem Duys in de houding springen en mèt onge- critiseerde stem de melodie meezin gen. Want hij zou het Wilhelmus her kend hebben. (Van onze correspondent) ARNHEM. De vreemdelingenpolitie heeft bij Noordwijk twee Nederlandse jongens opgepakt die zonder middelen van bestaan waren. De jongens gaven voor Duitsers te zijn. Zij hoopten zo aan de Duitse politie te worden overgeleverd. Ze vielen door de mand toen zij in Arnhem in één cel zaten en Nederlands met el kaar spraken. Zij dachten niet bespied te worden. De jongens zullen de reiskos ten van Noordwijk naar Arnhem moeten betalen. Ook moeten zij zich verantwoor den voor het opgeven van een valse naam. 38. Panda en Bill Dollar verlieten de tempel. Ze waren opgetogen over hun kostbare vondst, maar Joris liep er in diep nadenken bij. Hij peinsde op een manier om de kostbare kroon uit hun handen te krij gen, en na een poosje had hij iets gevonden. „Luister baaske!" sprak hij waarschuwend. „Ik heb gehoord dat hier een woeste Indianenstam woont, de Xuois geheten. Zij beschermen deze kroon en als ze ont dekken dat wij hem hebben mee genomen, konden ze wel eens boos worden. Als ge mij nu dat kunst voorwerp laat dragen.„Maar ik ben helemaal niet zo bang voor Indianen, hoor. zei Panda flink. „En als ze kwaad willen, loop ik heel hard weg." „Hm. mompelde Joris misnoegd. „Ge moet het zelf weten, makkertje. Ik heb U gewaarschuwd. Maar voor de zekerheid zal ik de achterhoede dekken. Men weet nooit.Met die woorden bleef hij wat achter. en toen de anderen niet op hem letten, sprong hij in de struiken opzij van het pad. „Het vriendje is niet bang voor mijn woorden.prevelde hij. „Maar we zullen zien wat er gebeurt als ik mij in een Indianen- dos aan hem vertoon. 'KAAN PRAAT, IK SNAP JOU NIET. Je kom zeef je PRIJS BEPALEN, ZO SIMPEL ts Hét MARCO IK WACHT OPOe JOISTE KOPER, u verknoeit mijn TUP, MENEER JONES HET IS DUIDELIJK DAT NIET BEREID BENT, TB VERKOPEN JE 6ECOOFT HET Nier, DERTIEN. VR0E6ER WAS H/J VIES BIJ! ZAL DIE SCHOMMEL EENS EVEN SMEREN.' 7 HOEPIA' JE 8EMTT6 ROYAAL 66W£ESr H066R SMEER 1208. Had Tutu nog even langer met open snavel zijn gedachten verzameld, dan was er niets meer aan te doen ge- weest. Maar de papegaai handelde blik semsnel. Hij schoot omhoog het luchtruim I in en voordat de postduif op de goede lijn was aangekomen hield Tutu hem met op- 1 geheven vlerk tegen. „Mee naar beneden", kommandeerde hij en de postduif, die ook maar gestuurd werd ,vond het beter om zich niet tegen het geweld van die grote snavel te verzet ten. De trein stond op het punt van vertrek, toen Tutu met de witte gevangene arri veerde. Bram keek er vreemd van op, maar las toch meteen de brief, terwijl Tutu de duif bewaakte. Tjongejonge een overvalis dat de bedoeling'zei Bram. Zijn mond verbreedde zich tot een glimlach. „Aha zei Karo, die de voortekenen kende, Bram heeft een idee".

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 10