NEGERS ACHTER ROCKEFELLER IS 400 Eind juli 63.600 man zonder werk HET GIRONUMMER Abernathy leidt betoging Eisenhower is ernstig ziek Bestelwagen uit Veisen gekanteld HET WEER Schooltijd Bij doodt man „AL FATAH" ISRAELS FANTOOM Nixons voorsprong in Miami opnieuw Stijging ten einde „Gekruisigde" uit Luchtmacht blijft schieten boven Terschelling Twee meisjes in Manilla uit puin gered Unesco Nederland geeft 10.000 dollar ziekenhuis verdwenen gegroeid HOTEL„BREDERODE" 12.50 Het woord is aan... Aan het strand Overbezetting bedreigt psychologen-practica in Amsterdam IN HAARLEM Minister tot B. en W.: Blinde vrouw verdronken Na vijf dagen Voedsel voor Biafra Enkele buien Bezoek aan Moskou „Nummer één 58 e JAARGANG NUMMER 233 WOENSDAG 7 AUGUSTUS 1968 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427. IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6726. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUMXEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 13,per kwartaal, 14,50 franco per post, 1, per week. Losse nummers 25 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mije Yassir Arafat en Khalil al-Wasir hun schuilnamen Aboe Ammar en zijn twee onbekende namen. Onder Aboe Jihad echter staan zij bekend als de twee leiders van de Arabische guerrilla-organisatie „AI Fatah". :De naam „Al Fatah" is de laatste dagen voortdurend in het nieuws geweest in verband met aanvallen op Israëlisch grondgebied en Israëlische tegenaan vallen vanuit de lucht op bases in Jordanië. Wie of wat is de „Al Fatah" precies? Is zij de voorbode van een langdurige guerrillastrijd die de Israëliërs te wachten staat? Onze speciale verslag gever bezocht in Jordanië onder meer het „Fatah"-kamp in Salt, dat door Israel werd gebombardeerd. Hij reisde ook naar Egypte, de Libanon en Israel. Het eerste deel van zijn reeks er varingen met de „Al Fatah" publice ren wij vandaag op pagina 9. t.o. Ruïne van Brederode - Santpoort Telefoon 0 2560 - 8012 Salade Brederode Heldere groentesoep Kalfszwezerik Asperges Geb. aardappelen Gember-slagroom Koffie Dagelijks aan de vleugel John Bading Restaurant a la carte Plate service Cocktailbar MIDGETGOLF Verliefde vrouwen schrijven dinger die zij nooit zouden durven zeggen. Ver liefde mannen zeggen dingen die zij nooit zouden durven schrijven. In het algemeen veel bewolking met enkele buien en hier of daar onweer. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak noordoostelijk. Wei nig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op oagina twee. Ook morgen kans op buien, maar ook op een enkele opklaring. Zwakke zee wind en middagtemperatuur van om streeks 20 graden. Zeewater 17 graden. Vooruitzichten: Weinig zon en nog kans op buien. In het Koningin Elizabeth-zieken- huis in Umuahia, Biafra, onderzoekt de Nederlandse Brechtje Folkerts een slachtoffertje van het conflict Nigeria-Biafra. Met hulp van hei Rode Kruis proberen het Wereld kinderfonds, UNICEF en hulp organen van zending en missie met uiterste krachtinspanning voedsel te bemachtigen voor de moeders en kinderen in het noodgebied, waar niet alleen een groot tekort is aan medicijnen en voedingsmiddelen, Biafra conflict in maar ook aan artsen en verpleegsters. Deze foto van David Robinson ont vingen wij van UNICEF. In de landelijke inzamelingsactie van at: Stichting Vluchtelingenhulp Biafra- conflict werkt het Nederlands comité UNICEF samen met de in deze stich ting verenigde organisaties. UNI CEF krijgt evenals het Rode Kruis, Caritas Internationalis en de Wereldraad van Kerken, een aandeel in de opbrengst. Het gironummer van de Stichting Vluchtelingenhulp Utrecht is 4 0 0. AMSTERDAM De sub-faculteit der psychologie aan de universiteit van Am sterdam heeft medegedeeld dat als het aantal eerstejaarsstudenten het komende cursusjaar de 250 te boven gaat, voor een aantal hunner studievertraging onvermij delijk zal zijn, daar met 250 studenten de maximum-capaciteit van de practica wordt bereikt. Degenen die niet beslist op de universiteit van Amsterdam zijn aan gewezen wordt aangeraden zich bij een andere universiteit te doen inschrijven. voor het vice-presidentschap. Als hij de nominatie vanavond zou winnen dan zou hij met zijn assistenten en de partijlei ders overleggen en morgen zijn keuze be kend maken. WASHINGTON (Reuter, AFP). Ge neraal Eisenhouwer is ernstig ziek. Zijn artsen zijn voorzichtig in hun verwachtin gen over de ontwikkeling van de toestand. (Van onze correspondent) DEN HAAG Eind juli waren er in ons land 63.600 man zonder werk, een stij ging van 5800 man ten opzichte van eind juni toen er 57.800 werkloze mannen wa ren. De cijfers met uitschakeling van ver storende seizoeninvloeden zijn per eind ju li: 81.400 man zonder werk of wel een da ling van 3100 man ten opzichte van eind juni. De gestage stijging van de werkloos heid in de afgelopen maanden is daarmee tot stilstand gekomen. Een en ander wordt meegedeeld door het ministerie van socia le zaken en volksgezondheid. Het is een normaal verschijnsel, aldus het ministerie dat in juli het aantal werk zoekenden stijgt ais gevolg van de inschrij ving van jeugdigen die de scholen hebben verlaten. Deze ontwikkeling heeft zich thans ook weer voorgedaan. De stijging was dit jaar echter geringer dan een jaar geleden. Het aantal werkloze bouwvakarbeiders steeg van juni op juli van 9.100 tot 10.800 man. Verder waren er 8.300 (6000) metaal arbeiders werkloos, terwijl de werkloos heid onder de groep handel-s en kantoor personeel een stijging te zien gaf van 6.800 tot 7.500. Overzicht van de ravage op ae Amsterdamsevaart in Haarlem nadat daar gistermiddag een bestelauto en een personenauto op elkaar waren gebotst. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM Op de Amsterdamsevaart bij de Prins Bernhardlaan heeft zich dins dagmiddag omstreeks vijf uur een hevige botsing voorgedaan tussen een bestelauto en een personenauto. De bestelauto kan telde enkele malen om zijn lengteas. Een inzittende van de andere auto, een tim merman uit Haarlem, sloeg met het hoofd door de voorruit. Met verwondingen aan zijn hoofd is hij naar het Grote Gasthuis gebracht. Na behandeling kon hij naar huis. De bestuurder van de bestelauto, een 22-jarige bezorger uit Velsen, klaagde over pijn in zijn hoofd. De aanrijding gebeurde na een mislukte manoeuvre van de bestelauto. Komend uit de richting van de stad wilde de Velse- naar rechtsaf de Prins Bernhardlaan in rijden. Door onbekendheid met de ver keerssituatie stelde hij zich in de verkeer de rijstrook op. Op het kruispunt wilde hij om de verkeersheuvel heen rijdend zijn fout herstellen, maar kwam daarbij op de rijbaan van het tegemoetkomend verkeer. De bestuurder van de personenauto, eei, 44-jarige timmerman uit Haarlem, kon een botsing niet meer voorkomen. Beide wagens werden vrijwel geheel vernield. (Van onze correspondent) TERSCHELLING. Minister Den Toom van Defensie wil de schietoefeningen van de luchtmacht op Terschelling gedurende de zomermaanden niet stopzetten. Hij schrijft dat aan B. en W. van het eiland in antwoord op een vorige maand gedaan verzoek hiertoe. B. en W. wilden daar door de gevaren, die er bij eventuele on gelukken bestaan voor bevolking en bad gasten, vermijden. Aanleiding tot dit verzoek was het ver ongelukken van een straaljager boven het strand, waarbij de piloot om het leven kwam. De brief is afkomstig van de chef van de luchtmachtstaf, in opdracht van de mi nister. Zij bestaat uit één enkele volzin die luidt: „Met betrekking tot uw verzoek om de schietoefeningen op de Noordvaar- derschietrange te staken gedurende de zomermaanden spijt het mij zeer u te moe ten berichten, dat dit helaas niet mogelijk is zonder de slagvaardigheid van de Ko ninklijke Luchtmacht ernstig in gevaar te brengen, aangezien slechts bij een regel matig uitvoeren van schiet- en bomoefe- ningen de vereiste vaardigheid van onze vliegers op peil kan worden gehouden". B. en W. van Terschelling zullen voor lopig geen verdere stappen doen. Tegen de militaire argumentering is naar hun mening weinig uit te richten. ECHTEN De 70-jarige mevrouw G. J. Pijlman-de Jong uit Echten is dinsdag avond in een sloot naast haar woning ver dronken. De nagenoeg blinde vrouw is waarschijnlijk misgestapt toen zij naar het toilet achter haar woning ging. MANILLA. (AP) De reddingsploe gen, die nog steeds zoeken in de puinho pen van het vijf dagen geleden door een aardbeving ingestorte flatgebouw in Ma nilla, hebben vanmorgen twee kinderen levend te voorschijn gehaald. Volgens de artsen is het ene meisje in uitstekende toestand. Het andere kind is er ernstiger aan toe. Zij heeft een shock en is volkomen uitgedroogd. De artsen geven haar vijftig percent overlevings kans. Tot dusverre zijn op de Philippijnen 222 doden uit de puinhopen geborgen. AMSTERDAM Op verzoek van de Unesco in Parijs heeft het Unescocentrum Nederland 10.000 dollar ter beschikking gesteld voor voedsel voor kinderen in Biafra. In overleg met de internationale orga nisaties, die in Biafra hulp verlenen, zal de Unesco in Parijs de ontvangen bedra gen voornamelijk besteden aan voeding voor kinderen beneden de leeftijd van twaalf jaar. Dit is gisteravond gezegd in antwoord op schriftelijke vragen van journalisten die een medisch bulletin niet bevredigend vonden waarin stond dat de oud-president geen pijn lijdt. Men ziet de recente mededeling niet di rect als een teken dat de toestand van de generaal critiek is maar eerder een uit- ting dat de artsen rekening houden met zijn hoge leeftijd en het feit dat hij in april en juni ook al hartaanvallen had. Eisenhouwers zoon John is gisteravond uit Miami, waar hij de republikeinse con ventie bijwoonde, naar het Walter Reed hospitaal in Washington gekomen waar zijn vader verpleegd wordt. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 7 Buitenlands nieuws3, 7, 9 Uit stad en omgeving4, S Ferdinand 6, .16 Weg en Wiel 7 Feuilleton 10 Beeldverhalen 10 Aangestipt 10 Kunst 11 Radio en tv11 Economisch nieuws 13 Scheepsberichten 13 Beurs 13 Sport 15 Luidsprekers 6 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Verwachting van het K.N.M.I., geldig van woensdagavond tot donderdagavond: LONDEN (AFP). De Londense huis schilder Joseph de Havilland, die vorige maand hangend aan een drie meter hoog kruis werd aangetroffen in een park bij Hampstead, is verdwenen uit het zieken huis waar hij destijds in ernstige toestand was opgenomen. Volgens getuigen zou de man zijn weg gegaan met de vrouw van een andere pa tiënt. In verband met de kruisiging zijn drie mannen aangehouden, die verklaarden dat De Havilland al lange tijd het plan koes terde om de kruisdood te sterven en dat zij hem tenslotte op zijn verzoek hadden geholpen. Zijn helpers hadden lange spijkers door zijn handen geslagen. ADVERTENTIE ADVERTENTIES De scholen gaan weer open. Uw kinderen willen zo graag een eigen bureau om hun huiswerk rustig aan te maken. Gun ze dit nuttige bezit, waar ze trots op zijn. Bureaus met af sluitbare deur, in teak vanaf Ook in macropalissander verkrijgbaar. Wandbureaus in diverse af metingen en indelingen, vanaf KOM EENS KIJKEN BIJ eubelen Sadcrt 1649 BOOT TEL. 12047 (Gierstrqat 52-54-36/ MIAMI BEACH (Reuter, AP en AFP) „De meesten van ons zijn somber gestemd, omdat deze conven tie lelie-blank genoemd kan worden. Alleen als een man als Rockefeller de nominatie krijgt kunnen de negers teruggewonnen worden voor de Repu blikeinse Partij" Dit verklaarde gisteravond de Amerikaanse neger leider dominee Abernathy in Miami Beach, waar de Republikeinse Partij bijeen is om vanavond een presiden tiële kandidaat te kiezen. „De militaire macht van de Verenigde Staten moet worden versterkt om over vrede te kunnen onderhandelen vanuit een sterke positie en niet langer vanuit een vreesachtige houding". Dit heeft de leider van de Republikeinse fractie in het Ame rikaanse Huis van Afgevaardigden, Ge rald Ford, gisteravond in Miami gezegd. De Republikeinse leider bracht de „har de lijn" tegenover het communisme ten tijde van het bewind van Eisenhower in herinnering en zei dat de militaire sterkte van de Verenigde Staten, vergeleken bij die van de communistische wereld, onder Abernathy noemde tevoren Richard Nixon niet aanvaardbaar als kandidaat. De negerleider droeg een speldje met „Rockefeller president". In de luxueuze hal van een hotel in Miami Beach de monstreerde hij met tientallen negers te gen het onrecht in de Amerikaanse sa menleving. Republikeinse gedelegeerden en de staf van het hotel werden door de betoging in grote verlegenheid gebracht. Nixons voorsprong is inmiddels opnieuw groter geworden. Hij had volgens de laat ste tellingen 613 stemmen tegen Rockefel ler 262, ^Reagan 173, Lindsay 1 en 89 niet- gebonden stemmen. „Favorite sons" politici, wiens namen door de partij in hun staat als eerste op de voordracht voor de kandidatuur izjn geplaatst had den nog 195 stemmen. Nixon heeft gisteren gezegd dat hij mis schien nog deze maand een bezoek zal brengen aan de Sovjet-Unie. Als hij tot president wordt gekozen zou hij ook een bezoek aan Parijs brengen „om tot besprekingen te komen met pre sident De Gaulle en de Franse regering". Op een persconferentie weigerde Nixon een voorspelling te doen over een no minatie bij de eerste stemming. Hij zei dat hij nog geen beslissing had genomen over een mogelijke kandidaat De Amerikaanse negerleider domi nee Abernathy heeft gisteren in Miami Beach een demonstratie ge houden voor de 51ste Amerikaanse staat „de staat van de honger". Abernathy, die een Rockefe'.ler- speldje droeg, heeft zich tegen Nixons kandidatuur uitgesproken. de democraten op een gevaarlijke manier is achteruit gegaan. NIEUW GINNIKEN De 36-jarige heer J. Oomen is dinsdag overleden en kele minuten nadat hij bij het frambozen plukken tweemaal door een bij was ge stoken. Vermoedelijk was hij overgevoelig voor histamine, het zuur dat sommige insecten afscheiden. De VS moeten onder de naties in de wereld nummer één blijven", aldus Ford aan de vooravond van de eerste stemming. Als na die eerste stemming vanavond geen beslissing is gevallen zullen, volgens waarnemers, Rockefellers kansen stijgen.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 1