Frankrijk noemt luchtaanval van Israel ontoelaatbaar Anglicaanse bisschoppen verwerpen encycliek Rudolf Hes FRANS RAPPORT OVER AUTO-ONGELUKKEN 'tzitinSanovtte Premier Esjkol: „Dreiging bij grens onaanvaardbaar Amerikaanse astronauten oefenden op zee mm Tsjech Kohout verdedigt Prchlik Dr. Barnard naar Rome Gezonde slankheid.... Tito vrijdag naar Praag Veiligheidsraad vandaag weer bijeen r Frans episcopaat steunt de paus Spaanse politie arresteert Basken Anti-revolutionair laagje asfalt op Parijse straten Grieks referendum op 29 september - Snelheidsbeperking: 100 km - Verplichte veiligheidsgordel - Voorrang voor links verkeer 3 „Hess wilde oorlog beëindigen telegrammen WOENSDAG 7 AUGUSTUS 1968 Dayan CSL„Engeland treedt op alsof het nog een bezettende macht is" Schietpartij in Chicago Sophia Loren bemiddelde voor zieke kinderen lr% I s m s „Vredesdorp" geopend Mansfield naar Moskou Veiligheidsstuur - Gescheiden remcircuits - Schijfrem men met rembekrachtiging, vóór - Buitenspieqel - Achteruitrijlamp - Uitklapbare zijruit achter. Verplicht vak Verbod wit licht NEW YORK (DPA en AP) Frankrijk heeft gisteren in de Veilig heidsraad critiek geoefend op de Is raëlische luchtaanval op de Jordaan se plaats El Salt, waarbij volgens Jor daanse berichten zondag 34 burgers om het leven kwamen. De Franse ge delegeerde, Chayet, zei dat zijn land militaire vergeldingsacties ontoelaat baar acht. De vertegenwoordiger van Egypte sloot zich aan bij de eis van Jordanië sancties tegen Israel te treffen. Hij noemde Israel de agressor in het Midden-Oosten, omdat het zich niet wil terugtrekken uit de gebie den die het bij het „militaire avontuur" van vorig jaar juni heeft veroverd. De Israëlische afgevaardigde reageerde met een aanval op de politiek van Cairo. Egypte staat volgens hem vooraan in de rij van Arabische landen die oorlogspoli tiek bedrijven: „Het dorst naar hervatting der vijandelijkheden". 99 Het debat wordt vandaag voortgezet. Premier Levi Esjkol van Israel heeft gisteren verklaard dat Israel niet kan aanvaarden dat de bases van Arabische guerrillastrijders in Jordanië niet door de Israëliërs mogen worden aangevallen. „Israël kan niet tolereren dat er een situ atie bestaat waarin haar nederzettingen langs de grens onder voortdurende drei ging zouden moeten leven terwijl de ba ses der terroristen aan de andere kant van de grens ongehinderd hun activiteiten zouden kunnen ontplooien", aldus premier Esjkol voor de Israëlische radio. Minister van Defensie, Mosje Dayan, heeft tijdens een bezoek aan de neder zetting Yahav in de Negev, die gisteren doior guerrilla's is aangevallen verklaard: „De Israëlische strijdkrachten zullen al les doen wat in hun macht ligt om de Arabische terroristenbenden te verslaan waar deze zich ook mogen bevinden en zij zullen hiermee in de toekomst door gaan". Frankrijks V.N. -afgevaardigde Claude Chayet yws (Van onze correspondent) LONDEN. De internationale Lam- beth-conferentie van de bisschoppen der Anglicaanse kerk heeft in Londen met algemene stemmen een resolutie aange nomen waarin het standpunt van de paus inzake het gebruik van voorbehoedsmid delen wordt verworpen. Hiermee heeft de conferentie het al in 1958 aangenomen standpunt bevestigd, dat gezinsbeperking als een kwestie van het persoonlijk geweten dient te worden beschouwd. De bisschop van westelijk Missouri Welles, vader van vier kinderen, zei dat hij zelf anti-conceptionele middelen ge bruikte en dat dit zijn huwelijk heeft verrijkt. Tevoren had de aartsbisschop van Cen- traal-Afrika, Oliver Green Wilkinson, de hoop uitgesproken dat de discussie van de pauselijke encycliek niet zou worden uitgelegd als „vissen in troebel water" en dat een beslissing integendeel in de geest van christelijke naastenliefde zou worden genomen. Het Franse episcopaat heeft volgens AFP in een communiqué zijn volledige steun aan de pauselijke encycliek be kendgemaakt. In een open brief stelt de Zwitserse bisschop mgr Adam, dat rooms-katholie- ken die het verbod van de paus tegen voorbehoedsmiddelen niet in acht kunnen nemen de kerk moeten verlaten. „Katho lieken moeten hun kerkvorst gehoorza men in alle zaken van geloof en zeden", aldus Adam. Een vijftigtal vooraanstaande Zweedse rooms-katholieken heeft in een open brief aan de Zweeds r.-k. bisschop, mgr. dr. John Taylor, geprotesteerd tegen de laatste encycliek van paus Paulus, waar bij men nadrukkelijk afstand neemt van de pauselijke uitspraak betreffende ge boortebeperking. „Wanneer de hoogste leiding van de r.-k. kerk een dergelijk standpunt inneemt, dient elke rooms- katholiek de voorkeur te geven aan zijn eigen verantwoordelijkheidsbesef", zo schrijft men onder meer. Bisschop Taylor, van wie wordt gezegd dat hij op de hardste bisschopsstoel ter wereld zit, heeft tot op heden nog niet officieel stelling genomen, hetgeen de verwarring onder de rond veertigduizend leden tellende r.-k. kerk in Zweden heeft vergroot. Via zijn vicaris-generaal liet hij weten, dat hij de tijd nog niet rijp acht zich hierover uit te spreken. Walter Schirra, commandant van de Apollo- 7, springt hier uit een Apollo-cabine in een rubberboot, waar twee andere bemanningsleden van het Amerikaanse maanproject al inzitten. De oefening is een onderdeel van het trainingsprogram ma voor hun komende ruimtevlucht, die vermoedelijk begin volgend jaar zal worden uitgevoerd. SAN SEBASTIAN (AP) De Spaanse politie is begonnen met het arresteren van een aantal Basken als onderdeel van nieuwe maatregelen van de Spaanse rege ring tegen de seperatisten. Politie-versterkingen zijn aangekomen in de plaats Guipuzcoa, waar de nood toestand is afgekondigd. PRAAG, (AP). Het Tsjecho-Slowaak- se dagblad van de vakbonden, „Prace" heeft een open brief gepubliceerd van de schrijver Pavel Kohout aan generaal Prchlik, die onlangs uit een hoge partij- funktie is gezet omdat hij een herziening van het Pact van Warschau had voorge steld. Kohout schrijft dat hij „erop tegen is dat een eerlijk man wordt ontslagen in een tijd waarin zoveel oneerlijke mensen worden genegeerd." De leiders in Praag wordt verweten de openbare moraal te hebben geschaad door Prchilk te ontslaan, nadat deze al enige tijd door de Sovjet-Unie was bekri tiseerd. PARIJS (Reuter). De keien in de straten van Parijs krijgen een „anti-revo lutionair" laagje asfalt. Bij de studenten onlusten van mei maakten de betogers een gretig gebruik van straatkeien om er de politie mee te bekogelen of om barri caden op te werpen. Straten in de buurt van de Sorbonne universiteit zijn in de afgelopen maanden al met spoed van as falt voorzien. De autoriteiten hullen zich echter in stilzwijgen bij de vraag hoeveel Parijse straten een „anti-revolutionair" aanzien zullen krijgen alvorens in de herfst de col leges worden hervat. BONN (AP). In een verklaring van de Christelijke Sociale Unie uit Beieren, de partij van de Westduitse minister van Fi nanciën Franz-Josef Strauss, wordt ge zegd dat het Britse besluit om een vlieg wedstrijd nabij Kiel te verbieden erop neer komt dat „Engeland optreedt alsof het nog steeds een bezettende macht is". Na overleg met de Noord-Atlantische Verdrags Organisatie is tot dit verbod be sloten om overvliegen van Oost-Duitsland te voorkomen. Het Duitse ministerie van Defensie heeft het verbod toegejuicht. De wedstrijd zou 24 augustus in Rends- burg nabij Kiel worden gehouden. HARVEY (AFP). Gisteravond zijn in Harvey, een voorstad van Chicago, zes po litiemannen door schoten van neger-beto gers gewond. Ze zijn naar een ziekenhuis gebracht. De politie weigert nadere inlich tingen te geven over de toedracht van het incident. (Van onze correspondent) ROME. Er bestaat een grote moge lijkheid, dat de vermaarde Zuidafrikaanse chirurg Christian Barnard voor het eerst nadat hij door zijn harttransplantaties be roemd werd een operatie gaat verrichten buiten zijn land en wel in Italië. Hij zal in ieder geval over een dag of drie, vier in Rome aankomen om zich daar op de hoogte te stellen van de ge zondheidstoestand van twee Italiaanse kin deren, een zesjarig jongetje en een meisje van vier. Het verzoek hiertoe werd gedaan door de filmactrice Sophia Loren die hij enkele maanden geleden in Rome ontmoette tij dens een ontvangst in de Italiaanse hoofd stad. De actrice heeft tezamen met haar man. Carlo Ponti, met de chirurg een briefwisseling onderhouden waaruit een hechte vriendschap is gegroeid. De ouders van een van de kinderen vroeg Sophia Loren om hulp. Het jongetje, dat aan blauwzucht lijdt, is in Frankrijk geopereerd maar verkeert weer in zorg wekkende toestand. Het meisje moet een zeer gevaarlijke operatie ondergaan om dat haar lever links en haar milt rechts zit. Vors ém AnkUKjf ,Jmund èm wurste m Nürn&sS-rg Ab«r ïmnw? poch tèl (Mc |3|ëtv(<|d in ttflèif? M éütiïm Ditftm Pmf. ttAhn, Pref, Mmün UnMrzMiM V„' ÓM Uj' S Miiprxsen 96. A$v?0;: OBERHAUSEN (REuter) In de West duitse stad Oberhausen is het eerste „vredesdorp" in Europa geopend. Daar hebben dertig Zuidvietnamese kinderen een nieuw tehuis gevonden. Sommige kinderen zijn slachtoffers van kinderver lamming, anderen zijn gewond geraakt door het oorlogsgeweld, en velen hebben brandwonden door napalm. De Vietna- meesjes die negen maanden geleden naar West-Duitsland kwamen voor behandeling zullen in het dorp blijven tot de oorlog is afgelopen. NEW YORK, (AFP). Senator Mike Mansfield, lid van de Amerikaanse se naatscommissie voor Buitenlandse Zaken is aan boord van een Russisch vliegtuig naar Moskou vertrokken. Hij zal ook Praag, Parijs en Londen be zoeken. „Rudolf Hess wilde de oorlog be ëindigen, moet hij daarvoor ir. Spandau sterven?" zo staat in rijm te lezen op een levensgroot pam flet, dat onder andere dicht bij de grens tussen Oostenrijk en Italië is aangeplakt. De actie voor de vrij lating van ex-nazi Hess, die in Spandau zijn levenslange gevange nisstraf uitzit wordt gevoerd door de „Hïlfsgemeinschaft Freiheit für Rudolf Hess" ATHENE (AFP). De Griekse rege ring heeft officieel bekend gemaaKt dat de volksstemming over de nieuwe grond wet op 29 september zal worden gehou den. Alle volwassen Grieken zijn verplicht te stemmen. „Dit referendum zal het zui verste, meest morele en eerlijkste zijn dat ooit in Griekenland is georganiseerd" zei de Griekse vice-premier Pattakos gister avond. ADVERTENTIE Opel Rekord nu 7995.- (Van onze correspondent) PARIJS In een rapport van 145 bladzijden over het aantal ongelukken op Franse wegen één dode iedere veertig minuten «u vi seert de Franse Sociaal-Economische Raad de regering om op alle wegen de snelheid te beperken tot honderd kilometer per uur, voorrang voor rechts te veranderen in voorrang voor links, de constructie van automo bielen te verbeteren, de veiligheidsgordel in te voeren en het onderwijs van de verkeersreglementen verplicht te stellen bij lager, middelbaar en hoger onderwijs. auto- idvi- ADVERTENTIE HeerMj^neHIll^jelegTenijk^ntbij^munch^^ Wanneer de regering niet snel maatre gelen neemt, aldus de Sociaal-Economi sche Raad, zal binnen enkele jaren niet één dode per 40 minuten, maar één dode per half uur vallen. In 1985 zal het auto verkeer driemaal zo omvangrijk zijn als heden. In zeven van de tien verkeerson gelukken treft de automobilist schuld. De andere gevallen komen op rekening van de auto zelf of van de weg. Eén dode kost Frankrijk 150.000 frank. Een gewonde 5.500 frank. Economisch leveren alle on gelukken bij elkaar een schade op van 5 miljard frank. De verantwoordelijkheid van de weg moet men volgens het rapport niet over drijven. De nationale routes in Frankrijk tellen 7.800 kilometer. Zou men al die we gen door snelwegen vervangen dan zou men het aantal doden per jaar hoogstens met duizend verminderen. Het is niet juist te zeggen dat twee-baanswegen gevaarlij ker zijn dan andere wegen. Statistisch staat vast. dat op honderd miljoen autokilometers het indexcijfer voor ongelukken op twee-baanswegen 3.22 op drie-baanswegen 3.20 en op vier-baans- wegen 3.37 is. Veel aandacht besteedt het rapport aan de opvoeding van de automobilist. Velen van hen kennen de verkeersreglementen onvoldoende en hebben geen begrip van de mogelijkheden van hun auto. Van alle ongelukken is 68.5 percent te wijten aan alcoholisme. Op alle scholen, ook op de universiteiten, moet het verkeersregle ment als verplicht vak worden ingevoerd. Voor iemand zijn rijbewijs krijgt, moet hij bewezen hebben ook 's nachts te kun nen rijden. Wanneer een kandidaat vier maal voor zijn rijexamen gezakt is, zou hij het binnen drie jaar niet mogen over doen. Op alle wegen moet de snelheid worden beperkt. In 1960 is in Frankrijk een maximum snelheid afgekondigd van honderd kilome ter op alle wegen, gedurende het week einde van 1 april tot 1 oktober, waardoor het aantl ongelukken met 15 percent daal de. Om deze snelheidsbeperking te kun nen controleren stelt het rapport radarin stallaties voor en een meter aan de onder kant van de auto die bij ongelukken als overtuigend bewijs kan gelden. In overweging wordt gegeven de voor rang rechts te veranderen in voorrang links. Als voorbeeld wordt gegeven de Place de l'Etoile in Parijs, waar men bij voorrang rechts wel op komt, maar er niet meer af. Tenslotte moet aan de automobielfabri kanten de verplichting worden opgelegd de constructie van de auto's dusdanig te verbeteren, dat bij de eerste de beste aan rijding de wagen niet onmiddellijk in elkaar wordt gedrukt. Rubber stootkus sens op de bumpers dienen verplicht te worden gesteld en op gelijke hoogte te worden aangebracht. Zal ook de veilig heidsgordel verplicht gesteld worden, dan zou men jaarlijks zesduizend mensenle vens kunnen besparen. Via een interna tionale overeenkomst zouden de witte kop- lichten voor buitenlandse auto's in Frank rijk moeten worden verboden. BELGRADO. (AFP). President Tito van Joegoslavië zal vrijdag en zaterdag een bezoek brengen aan de Tsjecho-Slo- waakse hoofdstad Praag. Dit is van be trouwbare zijde in Belgrado vernomen. Vakantie. Jacqueline Kennedy en haar zwager senator Edward Kennedy heb ben zich vandaag in de Griekse' plaats Preveza, aan boord begeven van het jacht van de Griekse scheepsmagnaat Aristoteles Onassis, bij wie zij een week zullen verblijven. Bomaanslag. Bij de ingang van het ge bouw waar het communistische blad „The Daily World" in New York wordt gemaakt is een bom ontploft. Begrafenis. De begrafenis van de in Polen geboren maarschalk Konstantin Rokos- sowsky op het Rode Plein in Moskou is bijgewoond door de hoogste Russi sche leiders Leonid Brezjnew, Aleksej Kosygin en Nicolai Podgorny. Verongelukt. Gisteravond is in de buurt van de Indische plaats Akola een bus van een smalle brug in een rivier ge stort. Vijftien inzittenden verdronken. De overige zes konden worden gered.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3