Israëliërs beschouwen commando's niet als vrijheidsstrijders „AL FATAH" - BEWEGING WIL VERNIETIGING VAN ISRAEL Jordanië vraagt spoed zitting V-raad Beloofde Land weet zich omringd door niets ontziende vijand -M "Vf Jk jyl'tii» -to Q'ftxdjSnnl Jt/Lt'hJ 7 Zo/re J73 .Ujiét/Sjot JI1 Cm oPjAïi K M P2,ety4,?\p<?,w4'r> Jllhpf De dood is voor jullie misdadige indringers" lifli JO. Sa Israëlische aanval WOENSDAG 7 AUGUSTUS 1968 9 Pamflet Stapje W aar om? Angst aanjagen Ontzag y&' 3> Moefti Geschiedenis Infiltr anten Beweging A rafat (Van een speciale verslaggever) Dinsdagnacht, 23 juli 1968. sloeg de „Al Fatah" weer toe. Gedekt door een achter de wolken verscholen maan stak een kleine groep gewapende mannen de Jarmoekrivier over. Hun opdracht: dood en verwarring zaaien in Israel. In de vroege morgenuren keerden zij terug naar hun basis ergens in Syrië of Jordanië. Enige uren later viel hun eerste slachtoffer, de 27- jarige Shaul Harakh van de Massada-kibboets, die op een kleine, in China vervaardigde mijn stapte. Hij bleef in leven, maar zjjn rechterbeen moest woorden geamputeerd. Twintig minuten later arriveerde er een IDF-convooi (Israeli Defence Forces) om de zaak te onderzoeken. De soldaten van de eerste jeep waren echter nog niet uit gestapt of een hevige ontploffing deed hen tegen de grond slaan. Midden in de ci- trusaanplant van de kibboets was de le- gercommandowagen, die achter de jeep reed, op een ingegraven mijn gelopen. Onder de gekantelde wagen lagen één ge dode Israëlische soldaat en twee gewon den. Op 29 maart van dit jaar werden vier leden van de Massada-kibboets op vrijwel dezelfde plaats gedood toen de truck waar in zij zaten eveneens op een mijn liep. Ook hier vonden de Israëlische troe pen weer datzelfde pamflet dat *ij over al langs Israels grenzen hadden gevon den bij plaatsen waar sabotagedaden hadden plaatsgevonden. In Arabisch zowel als in Hebreeuws richt „Al Fatah", de „Nationale Beweging voor de Bevrijding van Palestina", zich daarin tot de Israëli sche bevolking: O gij zionistische indringers, Al Asifa's militaire eenheden zijn hier langs geweest. Al Asifa blijft jullie altijd en overal vefvolgen totdat zij jullie onrechtvaardig bestaan heeft vernietigd en dood en ver nieling heeft gezaaid tot in de uithoeken van jullie-bestaan. Al Asifa vertegenwoordigt de wil van het Palestijnse volk dat vastbesloten is zijn land te bevrijden. Al Asifa zal zich geen rust gunnen op de weg die zij heeft ingeslagen totdat de overwinning is behaald. De dood is voor jullie, misdadige in dringers. De overwinning is aan het dap pere Palestijnse volk. De algemene leiding van de militaire eenheden van Al Asifa (een militaire tak van de de „Al Fatek"). Die volgende avond luisterden Arabie ren van Algiers tot Irak van Libanon tot Zuid-Arabië weer naar „Saut al Asifa" („De stem van de storm"), het radiosta tion van de „Al Fatah" in Kari. Dagelijks zendt het station de communiqué's uit van haar strijdgroepen, drie kwartier in het Arabisch, een kwartier in het Hebreeuws. IN DE invaliditeit van Shaul Harakh en de dood van een Israëlische militair ziet de „Al Fatah" een stapje in de richting van het doel. Het bevrijden van Palestina, het vormen van een Arabisch-Palestijns democratisch land en het herstel van de Arabische rechten. Dit probeert men te bereiken door het verzwakken van Israels economie door het Israëlische leger in voortdurende oorlogsparaatheid te hou den. Het ondermijnen van het vertrouwen jn de stabiliteit toeristen te weerhouden Israel te bezoeken en op den duur het zelfvertrouwen van Israel aan te tasten. In de opleidingskampen voor de com mando's zingen de recruten hun strijdlie deren. De Arabische commando's voelen zich vrijheidsstrijders. Voor de Israëliërs zijn het moordernaars en infiltranten met wie men zo snel mogelijk moet afrekenen. Het Midden-Oosten wordt verdeeld door een gordijn, het „identiteitsgordijn" om dat beide partijen pas in de twintigste eeuw zijn begonnen aan het ontwikkelen van hun identiteit als staten en dat juist deze ontwikkeling een van de meest bran dende wereldproblemen van het ogenblik heeft geschapen. AAN BEIDE zijden van dit gordijn vroeg ik: „Waarom moordenaars, terro risten, gangsters of vrijheidsstrijders en verzetsmensen?" David Rivlin, officiële woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Za ken in Israel: „Wij spreken van „terro risten" of „saboteurs" en niet van „vrij heidsstrijders". Het gaat bij deze mensen om het bedrijven van misdaden, waar voor geen zichzelf respecterend leger zich zou lenen, om het vermoorden van vrou wen en kinderen, van niet-militairen en weerloze burgers". Israel beschouwt de Arabische comman do's dan ook niet als verzetsgroepen te gen een bezettende macht. Tijdens de rechtszaak in Lydda tegen de 22-jarige „Al Fatah"-groepsleider William Najib Nassar, een Arabiër van joodse afkomst, zei de aanklager Ja'Acov Kidmi dat de Geneefse overeenkomst inzake verzets mensen niet kon worden toegepast omdat de conventie van Genève verzetsbewe- Amman Tel Ay'tv-fordanië beeft gisteren, om «e* epeedbfjeen- knn?*t van gei vraagd naar aanleiding vm bet optrek van de Israëlische laebt- in tutf «zitkltuf --»r dertig Jclê»- terdaa»" Een krantebericht over een protest van de Jordaanse regering die na een vergeldingsactie van de Israë lische strijdkrachten om een spoed zitting van de Veiligheidsraad vraagt. gingen omschrijft als zijnde het gevolg van spontaan verzet van de bevolking in de bezette gebieden. „Dit slaat echter niet op de „Al Fatah", aldus Kidmi, „omdat deze organisatie haar acties richt tegen het recht van het volk van Israel om te bestaan in zijn eigen land". Aboe Jihad, schuilnaam voor Khalil al- Wazir, een van de twee leiders van de Al Fatah, beantwoordt de vraag als volgt: „Als Nederland wordt aangevallen door agressors van buitenaf en het land verde digt zich, zijn de Nederlanders dan moor denaars? Waarom waren het bij u ver zetsmensen en geen moordenaars of ter roristen? Ook wij zijn uit ons land ver dreven, verjaagd door het zionisme, im perialisme en Israel. Onze vijand ver wijt ons aanvallen op burgers. Wij rich ten ons echter niet tegen de burgerbe volking en hebben ook een excuus. Wan neer wij aanvallen in het Beisandal dan zijn alle Israëlische plaatsen daar plaat sen van militair belang". ONLOOCHENBAAR blijft echter het feit dat de Israëlische autoriteiten zich genoodzaakt zien de bezoekers van de bios copen te fouilleren omdat de commando's zich niet ontzien door middel van tijdbom men de bevolking angst in te jagen. Ook heeft de politie in Jeruzalem een aantal veiligheidsmaatregelen moeten nemen om de kinderen te beschermen. Politie-commandant Daniel Bareli heeft dan ook 20.000 pamfletten laten versprei den om kinderen te waarschuwen voor mijnen en booby-traps. Ook is er al een film gemaakt die aan dertigduizend kin deren werd vertoond in buurt- en jeugd clubs en andere centra. Verantwoordelijk voor de daden van de „Al Fatah" en de import van boven staand Chinees wapentuig zijn twee, in Europa vrijwel onbekende mannen. De een kan men soms vinden op ongeveer zes kilometer ten noorden van Salt, een 'riendelijk Jordaans stadje op ongeveer een half uur rijden van de hoofdstad Amman. Op 4 augustus bombardeerden Israëlische toestellen deze plaats als een van de hoofdkwartieren van de „Al Fatah". Daar worden de roestbruine heuvels die „Jordanië zijn karakteristieke uiterlijk geven onderbroken door bomen. Er staan een paar auto's langs de kant van de weg. Voor een gat in de muur van gesta pelde stenen langs de weg staat een Ara bische commando. Zijn Russische geweer in de aanslag, gekleed in een lichtbruin camouflage-uniform met bruine, rubberen veldschoenen. Enkele tientallen meters boven de weg, in de schaduw van een aan tal bomen, staan een aantal tenten. In een van de tenten zit een kleine, tengere man van ongeveer veertig jaar met naast zich zijn adjudant, de afgestudeerde arts Ali Sabri. De naam van de kleine man is Yassir Arafat, beter bekend onder zijn schuilnaam Aboe Ammar, voor zijn naas te medewerkers Al Khitiar (de oude man) of de „dokter". Cairo een paar dagen later. In het druk ke centrum van de Egyptische hoofdstad is de dr. Abdoel Hamid Said straat slechts een onopvallende zijstraat van de over volle 26 julistraat. Het gebouw dat ik bin nenga is nummer twee, vijfde verdieping flat no. 52, kantoor van de „Al Fatah" in Cairo. Het is ongeveer negen uur in de avond. Een gezette man komt binnen, vergezeld van een aantal perfect buiten landse talen sprekende Arabische studen ten van Europese universiteiten. De man gaat naast mij op de bank zitten en be gint te vertelllen. Zijn naam is Aboe Ji had, schuilnaam voor Khalil Al-Wazir, de tweede leider van de „Al Fatah". DE NAMEN van de beide mannen wor den met ontzag uitgesproken in de Ara bische wereld. Voor de Arabieren die een vrede onbereikbaar of oneervol achten, zijn zij de vertegenwoordigers van de Palestijnse wil geworden. Maar op het beslissende ogenblik ble ven hun namen uit de wereldpers, na melijk op het moment dat in juni 1967 de oorlog in het Midden-Oosten uitbrak. Aboe Ammaar en Aboe Jihad dragen na melijk de grootste verantwoordelijkhei voor het uitbreken van deze oorlog. Zij waren, en zijn nog steeds, de sleutelfigu ren die Nasser en zijn bondgenoten ertoe brachten de legers te mobiliseren en de straat van Tiran af te sluiten. Beide mannen dwongen de Arabische sta ten zich in een oorlog met Israel te stor ten. Binnen een jaar na de nederlaag van de Arabische staten zetten Yassir Arafat en Khalil Ak-Wazir hun pogingen weer voort. Weer willen zij de Arabische staten in een oorlog betrekken en de sleutelpo sities onder de Palestijnen innemen. Men heeft hier te doen met mensen die over de grens van radeloosheid heen zijn. Israëlische vergeldingsacties hebben op hen geen enkele invloed. Zij lachen er omdat zij wetendatl sraelhet zich slechts om omdat zij weten dat Israel het zich niet kan veroorloven Damascus of Amman binnen te trekken. In vrede zijn zij niet geïnteresseerd omdat dat een x. - ginletters „Hatf" (dood) zijn omgedraaid tot „Fatah" (verovering", „opening"). De nieuwe organisatie die Arafat en Wazir in Gaza hadden gevormd werkte nauw samen met de Egyptische commando's die toen op volle kracht tegen Israel ageerden. De bases van deze commando's wer den echter verwoest door de Israëlische troepen en later tijdens de Sinaï-campag- ne van 1956. In maart 1957 na de Israëli sche ontruiming van de Gazastrook ver lieten Arafat en zijn vrienden Egypte. Te midden van al deze activiteiten slaagde hij er ook nog in zijn studies voor viiel ruzalem (geestelijk mohammedaanse leider) de centrale figuur van het Arabische verzet tegen de joden in Israël was geworden. ItHfÜRKÜË JSYRIË MIDDELLATE ZEE UBANONO' v ISRAEL PERZIE MAROKKO JORDAN IE ALGER SAOEDI- Jj ARAB IE! EG/PTE Mek** MAURETANIE JEMEN SÜLÉJJ. V W NIGERIA ETHIOPIË Gebied van de arabisch sprekende bevolking HET GELD van de moefti en de ideeën van de Palestijnse studenten zouden aan de universiteit van Stuttgart, waar veel van de studenten heentrokken, uiteindelijk resulteren in de „Al Fatah". Uit de nachtelijke vergaderingen van de studen ten in Duitsland en Oostenrijk ontstond de „Al Fatah" in haar huidige vorm als de Arabische-Palestijnse organisatie die de wapens zou opnemen tegen Israel. en de Arabische heersers die zich tegen hen zouden keren. De doelen van de „Al Fatah" waren allereerst de bevrijding van Palestina, waaraan alle Arabische vraagstukken on dergeschikt werden gemaakt. Geen ver trouwen werd meer geschonken aan de hou ding van de Arabische staatsleiders. Het secundaire doel was door commando-ac ties de spanning langs de Israelisch-Ara- bische grenzen te verhogen om zo de Ara bische staten uiteindelijk in een oorlog te betrekken. Om recruten aan te werven wist de „Al Fatah" de leiding over te nemen van de sterke Palestijnse studen- tenassociatie, die haar hoofdkwartier in Cairo had. In 1964 was de macht in de grootste afdeling van de associatie, die in Duitsland en Oostenrijk geheel in handen van de „Al Fatah". Honderden studenten sloten zich bij de nieuwe organisatie aan, een orga nisatie die maar één eis stelde: „Vergeet de partij waartoe je behoort en die ons verdeelt, maar herinner je je land". De aantrekkingskracht van de „Al Fatah" bleek groot en voor het eerst in de Arabi sche wereld sloten ook vrouwen zich aan. De leiders bezondigden zich niet aan holle kreten waarin Sjoekairy zo uitblonk en smeten niet met geld. Bovendien sprak het idee van een revolutie, een volksooorlog zoals in Vietnam of Algerije velen aan. erkenning van het verlies van Palestina zou betekenen. De motieven van de „Al Fatah" liggen aan de andere kant van de nationaliteit. GAAT DE geschiedenis van de „Al Fatah" terug tot het begin van de jaren vijftig, pas op 14 januari 1965 kwam de organisatie in het nieuws toen zij haar eerste sabotagedaad in Israël uitvoerde: het laten exploderen van de pijpleiding die het water van de Jordaan naar de Negev-woestijn voert. Slaagde deze actie bij het dorp Eila- bun, de allereerste actie die de „Al Fatah" had willen uitvoeren, in de oude jaarsnacht van 1964, was een mislukking geweest. Enige uren voordat vier com mandogroepen via Libanon Israel wilden binnentrekken werden zij ontdekt door Li banese soldaten die de „Al Fatah"-leden arresteerden Deze mislukte actie bewees de „Al Fatah"-leiders dat zij in de Liba non en andere Arabische landen (onder andere Jordanië) niet op steun van de regeringen behoefden te rekenen. Al twintig jaar lang worden de Ara bische commando's gekraakt tussen de verschillende politieke opvattingen en be oordelingen van het Palestijnse probleem in de Arabische wereld. Onenigheid be stond al in 1951 toen Yassir Arafat en Khalil Al-Wazir sterk betrokken raakten bij de Palestijnse groeperingen in Egypte. ingenieur af te ronden aan de universi teit van Cairo. Van een exacte oprichtingsdatum van „Fatah" of een gebeurtenis die zou leiden tot het vormen van de organisatie kan men niet spreken „Al Fatah" ontstond „ergens" in de jaren vijftig in de Gaza-strook en is als idee verder ontwikkeld in de para militaire jeugdorganisaties van Palestij nen in Syrië en Libanon. De studenten droegen hun extremisme over in de vluchtelingenkampen, broed plaatsen van verzet tegen Israel. De para militaire jeugdorganisaties kregen wapen door de moefti in Jerusalem, de man die sedert hij in 1921 door de eerste Britse ho ge commissaris in Palestina, sir Herbert Samuel, werd benoemd tot moefti van Je- LIBANON EN Jordanië beschouwden de „Al Fatah"-commando's echter als ge wone infiltranten en probeerden de „Fatah" te weren om niet in moeilijkheden te ko men met Israel. Fatah-provocaties werden in Beiroet en Amman niet geduld. Zeer goed was daar entegen meteen de verhouding tussen de „Al Fatah" en Syrië, dat volledig steun gaf de communiqués van de Fatah over de radio uitzond en de verkoop van het Fa tah orgaan „Saut al Asifa" toestond. Maar ook in de landen waar de Fatah werd geweerd door de regeerders, genoot de Fatah de sympathie van de bevolking omdat de organisatie streed voor de be- Israelische militairen inspecteren een vernielde auto die op een mi.n van de Palestijnse organisatie „Al Fatah" is gelopen. vrijding van haar eigen land, aldus de opvatting van de meeste Arabieren. Fatah-cellen werden enkele jaren gele den ook opgericht aan andere universitei ten van West-Duitsland, Oostenrijk, Joe goslavië, Italië, Spanje en de Balkansta- ten. De commando's bleven uit West- Duitsland komen, de studenten in de an dere landen hielden zich voornamelijk be zig met het innen van gelden, versprei den van propagandamateriaal en het in doctrineren van de Arabische arbeiders in Europa. Begin 1962 vertrokken Wazir en Arafat naar het „Walhalla der moderne guerril la's", Peking, terwijl zij Hanni-al Has- komstige Europese vertegenwoordiger san in Stuttgart achterlieten als hun toe- In Peking werden de beide Palestijnen hartelijk ontvangen, kregen steun toege zegd en ontvingen praktische lessen in guerrilla-oorlogs voering. Na Peking bezochten Wazir en Arafat Algerije waar de eerste trainingskampen werden opgezet met de hulp van Ben Bei- la. Wazir bleef enige tijd in Algerije om de Palestijnen daar voor te bereiden op de strijd. Arafat ging naar Koeweit waar de Palestijnen een groot deel van de be volking uitmaken. De emir van Koeweit stemde ermee in ook in Koeweit trainingskampen op te rich ten en twee percent van alle salarissen van Palestijnen in te houden als contri butie voor de „Al Fatah". Maar ook had Arafat een basis nodig langs dé grens met Israel. Hij werd met open armen in Damascus ontvangen. De Syriërs wilden door middel van de „Al Fatah" hun Arabische nationalisme tonen en eventueel het leiderschap van de Ara bische wereld overnemen van Nasser. ER WERDEN steeds meer aanvallen op Israëlisch gebied ondernomen en op 27 mei 1965 sloeg Israel voor de eerste keer terug, in het gebied van Jenin. Chef-staf Rabin verklaarde de volgende dag dat ver dere represaille-acties waren te verwach ten als de „Al Fatah"-terreur niet zou stoppen. De „Al Fatah" verhoogde direct daarop het aantal van haar aanvallen. Haar oorlog was begonnen, het eerste doel bereikt, spanning langs de grens. De weg die uiteindelijk naar de zesdaagse oorlog zou voeren lag open. (Wordt vervolgd) Een van de vlugschriften die de Al Fatah op Israëlisch gebied pleegt achter te laten na terroristische overvallen. De pamfletten zijn m het Hebreeuws gesteld. YASSIR ARAFAT is in 1929 in Cairo geboren. Hij haatte het revolutionaire be wind van Nasser en Naguib in Egypte om dat de nieuwe regering de Arafat-familie- aigendommen in Abassiya en Gaza in naam van het socialisme in beslag had genomen. In 1951 was Arafat de leider van de Pale stijnse studentenbeweging in Egypte en te vens een belangrijk lid van de anti-Nasser gezinde moslimbroederschap. Toen Nasser in 1954 de macht over nam van kolonel Naguib ging Arafat naai de Gazastrook om daar leden te wer ven voor een Palestijnse guerrillabewe ging. In datzelfde jaar gebruikten Arafat en Wazir voor het eerst de slogan „Falas- lin tahia hurra" (Lang leve het vrije Palestina) de beginletters vormen Al Fatah. De algemeen aanvaarde versie dat de naam Fatah afkomstig zou zijn van Haraket Tohrir Falastin" (Palestijnse Bevrijdingsbeweging) is onjuist. Volgens deze verklaring zouden de be- t y* T r

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 9