KERKEN MOETEN HET REGERINGEN VOORAL LASTIG MAKEN In Biafra sterven per dag ruim 3.000 mensen Op Biafraanse markten is van alles te krijgen, behalve voedsel w Vrouw van arts in Biafra: Hongerend BIAFRA schreeuwt om hulp Economie bloeit ONDERHANDELINGEN SLEPEN ZICH VOORT MAAR: DONDERDAG 8 AUGUSTUS 1968 13 ONDERNEMENDE IBO'S VORMDEN VOORRADEN Druk verkeer H andelaren Corruptie Kunstmatig Giro I i A PAUS PAULUS DRINGT AAN OP BESTAND Wantrouwen 1 1 Terwijl er nu al vele weken lang uiterst moeizaam wordt onderhandeld over de manier waarop de zo dringend nodige voedselvoorraden naar het honge rende volk van Biafra kan worden gezon den, is het dagelijkse dodental nu al tot boven de drieduizend gestegen. Vooral de kinderen van Biafra worden het slachtoffer. Ondanks de stroom van woorden is er nog maar een minieme hoeveelheid melkpoeder aangekomen, 's nachts overgevlogen door piloten die wer ken voor het Rode Kruis, de Wereldraad van Kerken en de Katholieke organisatie Caritas vanaf het Spaanse eiland Fernan do Po. De Biafraanse leider kolonel Ojoekwoe, die een luchtbrug wenst in plaats van de door Nigeria aangeboden landcorridor door de gevechtslinies, is ervan beschul digd dat hij het lijden van zijn volk ge bruikt om er diplomatieke voordelen mee te behalen. Hij haalt daar echter zijn schouders voor op en meent dat een man die zeker van zich zelf is op der gelijke aantijgingen niet hoeft in te gaan. Maar binnen de kring van zijn medewer- Madonna van Biafra, noemde de fotograaf deze plaat die is geno men in een vluchtelingenkamp bij Anwa in Biafra. Een moeder geeft de borst aan een vijfjarig jonge tje terwijl ze haar stervende vier jarige dochtertje in haar armen houdt. Beide kinderen stierven kort nadat de foto was gemaakt. kers wekken dit soort beschuldigingen diepe verontwaardiging. Het vliegveld Annabel dat Ojoekwoe ter beschikking wil stellen voor een eventuele voedsel-luchtbrug, is het beste van de vier die Biafra rijk is. In de nacht dat uw verslaggever er arriveerde, landden er zeven toestellen, één uit Lissabon en zes uit Fernando Po. De vliegtuigen uit Fer nando Po maakten elk twee vluchten met melkpoeder aan boord. De mensen die bij alle onderhandelin gen nog nooit zijn geraadpleegd, zijn de technische deskundigen, van wie de uit voerbaarheid van een luchtbrug tenslotte toch zal afhangen. Ojoekwoe beweert dat hij met zijn aanbod van een luchtbrug de adviezen opvolgt van de beste beschikba re neutrale technici. Op 28 juni zei Leslie Kirkley de leider van de hulporganisatie (Van onze correspondent) LEEUWARDEN „Mijn man is nogal nuchter. Hij houdt het lang vol. 's Avonds rolt hij doodop in bed. Dan kan hij eenvoudig niet piekeren. Maar goed ook. Iemand zal toch bij zijn positieven moeten blijven.en op timistisch. Toch schiet het hem af en toe in de keel. Dan schrijft hij bijvoor beeld: Wat doen we eigenlijk? Een beetje melk geven aan kinderen die er de volgende week niet meer zul len zijn". We zitten te praten met mevrouw C. Middelkoop-Koning, de vrouw van dokter II. J. Middelkoon, Nederlands arts in Biafra en, door zijn sterk appèl op een ieder die zich christen noemt, regelmatig in het wereldnieuws. Mevrouw Middelkoop zegt ook: „Kerken moeten het de re gering zo lastig mogelijk maken". Mevrouw Middelkoop is een nog jonge, slanke vrouw, die scherp formuleert en niet bang is op lange tenen te trappen. Met „een conflict in mijn hart" verliet ze Biafra. Ze moest weg. Om de kinderen. Maar ze had het gevoel te deserteren. „Hoe moest ik het de Biafranen duidelijk maken? Met elkaar hadden we gedaan wat we konden. En nu piepte ik er tus senuit. Een rat die het zinkende schip verlaat? Zo'n gevoel had ik. Maar de mensen om mij heen toonden begrip. Gelukkig. Toch ABA, Biafra Biafra is er op wonderbaarlijke wijze meer dan een jaar lang in geslaagd goed voorzien te blijven van consumptiegoederen, ondanks de blokkade van de federale Nigeriaanse regering. Alleen de aan voer van eiwitrijk voedsel en later ook van medicamenten vormen ecu onoplosbaar probleem voor de opstan dige Biafranen. De vraag is echter hoe lang het nog zal duren tot ook de andere goederen schaars zullen worden. De eerste indruk die een bezoeker in de afgescheiden provincie krijgt, is die van een bruisend en ener giek economisch leven. De wegen zijn bijvoorbeeld drukker dan die in het Midden-Oosten. Overal rij den fietsers en de grote marktpleinen die het centrum van alle Afrikaanse steden vormen, bieden nog steeds het schouw spel van bontgeklede mensen en een veel heid van koopwaar, variërend van de tra ditionele bazaarspullen tot horloges. De voorraad lijkt toereikend voor de eerste honderd jaar. Dat dit mogelijk is, is te danken aan verscheidene factoren. In de eerste plaats staan de Ibo's van Biafra bekend als grote handelaren: de hoeveelheden goederen die de kooplui van Biafra bij het uitbre ken van de vijandelijkheden in voorraad hadden, moeten enorm groot zijn geweest. Bovendien is Biafra doorgegaan met het produceren van benzine, tot Port Har- court en zijn raffinaderij tenslotte in han den van de federale troepen viel. Biafra heeft dit klaarblijkelijk zier aankomen en heeft op zijn grondgebied grote ben- zine-opslagplaatsen aangelegd. Om wat van die wroeging kwijt te raken, vertelt mevrouw Middelkoop gespannen en meer rokend dan ze ooit heeft gedaan aan een ieder die be langstelling toont het verhaal van Biafra. Zo zakelijk mogelijk. Beschrijvingen van de doffe ellende, waarin de miljoenen door honger geteisterden verkeren, wacht men tevergeefs. Ook geen details over de heroïsche strijd die haar man daar, samen met een internationaal team, voert. Wel dit (en het klonk als een opluchting): „hij schreef mij onlangs, dat ik, door an deren voor Biafra te interesseren, in Ne derland waarschijnlijk effectiever bezig ben dan ik in Biafra had kunnen zijn". Dokter Middelkoop rapporteerde aan de hervormde zending, die hem uitzond, en aan de Wereldraad van Kerken. Uit welke omstandigheden vandaan? We cite ren een stukje uit een recent verhaal in „Die Welt". „Nooit heb ik zoveel kinderen in een zo diepe staat van ondervoeding gezien. In de bedden van het ziekenhuis van Oemoeahia liggen kleine skeletten met onwaarschijnlijk grote hoofden, kin deren die nog maar een paar uren of dagen te leven. Zij krommen zich in hun bedden. Het is erger dan in de vroegere concentratiekampen en toch gaat het nog maar om een klein deel van de algemene ellende in Biafra". De verslaggever van „Die Welt" werd rondgeleid door dokter Middelkoop. Dui zenden verdringen zich voor de ingang van het ziekenhuis. Het zijn meest moe ders met kinderen en bejaarden. „Een groep stervenden, die nog kracht heeft gevonden om zich naar het ziekenhuis te slepen. De meesten sterven stil in de dor pen in het oerwoud". Per maand sterft in de kampen en in het oerwoud vijf percent van de bevolking. En het sterfte cijfer stijgt snel. Dagelijks verhongeren er drieduizend mensen. Meest kinderen onder de twaalf jaar (die een zeer groot deel van de bevolking uitmaken), zwan gere en zogende vrouwen en volwassenen boven de veertig jaar. Heel binnenkort zal het cijfer van drieduizend niet meer kloppen. De militaire staatsgreep in 1966 werd door iedereen, ook door de buitenlanders, als een zegen ondervonden. Het burger lijke bestuur van Nigeria muntte na melijk uit door corruptie. Westerse za kenlieden speelden een walgelijk spelle tje met de nieuwbakken politici. Zij ke ken niet op een landhuis meer of minder voor een minister, wanneer dan ook de vette order maar los kwam. Toen kwam de opstand der Biafranen. De Westerse zakenlieden weken schielijk uit naar Lagos, waar hun werd verze kerd, dat het binnen 48 uur zou zijn bekeken. Het heeft nu al achttien maan den geduurd De zendelingen bleven, evenals de missionarissen. Schotten, Ame rikanen, Noren, Ieren „erg veel room se paters, die enorm actief zijn en laatst al eens Biafraters werden genoemd". Het ziekenhuis in Itigidi ging, zoals men weet, plat. De ruïne ligt in door de Nigerianen bezet gebied. De familie Mid delkoop trok achter de vluchtelingen aan. „We bleven solidair". Mevrouw Middel koop peurt uit de ellende deze vreugde, dat het de eerste periode in haar loop baan bij de zending was, „dat wij als mensen onder de mensen hebben ge werkt". Na de eerste „ongelofelijk anti- Westerse periode" verdween de afstand. „Een grote gunst" was het de vrijheid te ervaren om als mensen met mensen om te gaan en zo nodig ook te kunnen zeggen: dit of dat is fout. De blijvende blanken werden geaccepteerd, hun cri- tiek eveneens. Waar ligt de bron van het conflict? Mevrouw Middelkoop kan die niet duide lijk aanwijzen. Het gaat om een samen balling van omstandigheden, meent zij, waarbij ook de godsdienst een rol speelt. Nigeria wordt door een zone, waarin veel slaapziekte voorkomt, in tweeën gedeeld. Het bovenste deel ondervond de Arabi sche invloed van over de Sahara. De kuststrook, het zuiden dus, was gemakke lijk bereikbaar voor het Westen en dus ook voor het christendom. Vandaar dat het zuiden een overmaat aan kerken en kerkjes kreeg, van de westerse bescha ving meedeelde, van een soort Engels gebruik ging maken om over de taal barrières heen te komen, kortom, al een heel eind op weg was toen het noorden nog sliep, „en dan ook nog een moham medaanse slaap", waarbij de emirs het op maatschappelijk en geestelijk gebied voor het zeggen hadden (en hebben). In het noorden lieten de Engelsen het op de emirs drijvende bestuursapparaat rustig voortbestaan. In het zuiden heerste een zekere vorm van democratie. Al voor 1960 is gezegd, dat Nigeria de „meest kunstmatig gecreërde republiek ter wereld" zou worden. Tussen noord en zuid bestaat geen enkele samenhang, noch wat de taal, noch wat de cultuur, noch wat de instelling betreft. Dat werd eerst niet zo duidelijk gezien. De zuiderling-en hadden aanvankelijk maar één gedachte: de Engelsen er uit en dan redden we het met de rest wel. Toen was het één tegen de Engelsen. Nu is het één tegen Nigeria. Een typische karakteristiek van de Ibo's, die als het om een optreden naar buiten gaat, mannetje aan mannetje staan en de onderlinge tegenstellingen, die er ook zijn, dan even naar de achtergrond schuiven. Overigens zien zij achter Nige ria nog altijd de grote vijand Engeland, dat indertijd Biafranen gebruikte om de handel en het onderwijs in het noorden op te vijzelen en zodoende meewerkte om de vonk van naijver over te doen slaan. Het Engeland bovendien, dat de mooie eenheidsstaat creëerde en het nu maar niet kan hebben, dat die creatie (aanvankelijk paradepaardje tegenover Kongo) mislukt is. Het stuurt de ene wapenzending na de andere. Wat de Biafranen niet begrijpen, is dat de wereld niet reageerde na de afslach ting van de dertigduizend Ibo's in het noorden. O zeker, op dat moment speelde net het Israel-conflict en de V.S. hadden hun handen vol in Vietnam. Zodoende haalden de gruwelijke tonelen van vluch telingen met afgesneden ledematen en dergelijke de voorpagina's niet of nauwe lijks. Het Westen bleef stil. De Biafranen vroegen zich af: ze laten ons toch niet vermoorden? Het leek erop dat „ze" het wel zouden doen. Toen bovendien de wa penleveranties begonnen, kelderde het Westen in aanzien. Door die wapens werd namelijk de f if ty-f if ty-ver houding in ge wapende macht (7000 tegen 7000) ver broken. De Britten stuurden wapens, de Russen, de Nederlanders, de Tsjechen „Het Westen heeft ons het evangelie ge bracht", zo reageerden de Biafranen, „en nu brengt het de bommen". Mevrouw Middelkoop wijst erop, dat het Engelse volk weinig verweten kan worden. Dat ligt wel bij de regering op de stoep. Alleen de regering wil de reke ning van het verleden niet accepteren. De vredesbesprekingen in Kampala wa ren bij voorbaat al gedoemd een misluk king te worden. De Britten zaten er bij. Meer hoop bestaat er op een akkoord in Addis Abeba. „Ik hoop dat de Afrikanen trots genoeg kunnen opbrengen om te zeggen: Dit zullen we zelf regelen. Afri kanen verstaan elkaar wel. De oplossing zal echter heel anders zijn, dan wij verwachten. Eigenlijk zijn de Biafranen niet eens zo erg gebeten op Gowon. „Jack is wel een goeie kerel. We vechten niet tegen Jack, maar tegen de Union Jack". Als officieren kennen Go- won en Ojoekwoe elkaar goed. De me ning heerst, dat Gowon niet zelfstandig is, dat hij wordt gebruikt door de emirs. Men heeft wat medelijden met hem. Het is echt niet zo vreemd, zo zei mevrouw Op een markt in Enoegoe worden geslachte ratten te koop aangebo den voor menselijke consumptie. Deze Ibo-markt ligt op door fede raal Nigeria bezet grondgebied. Middelkoop, dat Ojoekwoe Gowon zijn „vriend" noemt. Ojoekwoe („voor hij zijn baard liet staan echt een knappe kerel") vergelijkt zij met Willem van Oranje, die goed (de vele miljoenen die zijn vader in het transport verdiende) en bloed of fert voor zijn volk. En het gaat om een volk niet om een groepje leiders. Het volk heeft de verminkte vluchtelingen terug zien komen en verkiest alles boven dat. Mevrouw Middelkoop gelooft in de in vloed van de kerken. Zij moeten de re geringen pressen om te bewerken, dat Engeland zijn wapenleveranties stop zet. Tsjechoslowakiie was het eerste land dat stopte. Nederland en België volgden en ook West-Duitsland (dat kort geleden overigens nog tanks stuurde). „Als Enge land ophoudt met wapens te sturen, komt er een staakt het vuren en kan er over dag met voedsel worden gevlogen. Dan pas komt er werkelijk uitzicht". Caritas Internationalis weert zich met het over vliegen van voedsel enorm. (Het „tegen- Engeland" geldt ook wel heel sterk voor de Ierse paters). Ook de Wereldraad doet wat hij kan. Evenals het Rode Kruis. Als er twee- tot driehonderd ton per dag zou worden overgevlogen, zou het meeste leed gelenigd kunnen worden. De toestellen, die bij nacht op de airstrips landen, ver voeren echter maar een ton of tien. En er komen er hoogstens drie per nacht Mevrouw Middelkoop: de kerken moe ten via de regeringen druk op Engeland 'uitoefenen („het Engeland dat zo graag bij de EEG wil en zo"), de christenen die er iets van begrepen hebben moeten naar hun Kamerleden rennen. En dan niet zeg gen dat we zo klein zijn, want dat zeiden we in de tijd van Paul Kruger ook niet. Een klein land kan best groot zijn. Het kan het wereldgeweten wakker maken. Maar dan moet het natuurlijk ook ophou den zelf wapens te vervoeren de ker ken hadden trouwens al veel eerder ac tief moeten worden, laten we zeggen de christenen. De Wereldraad is wel bij ons geweest en in Uppsala werd ook gepraat. Maar daar zaten mensen zonder mandaat. Ook de zending reageerde niet bepaald rap. Einfin, er kan nog veel goed worden gemaakt. Met politieke druk. Met geld. Het gironummer van de actie voor Biafra is 400 in Utrecht. Zet u dat nummer alsjeblieft ook in de krant". Een goede gedachte, want wie blijft onberoerd bij het zien van kinderen met een lege kom in de handen, een lege maag en holle, lege ogen ogen die de dood al zien? Enkele uren nadat deze schrijnende foto werd gemaakt, overleed dit Biafraans meisje aan de gevolgen van gebrek aan de meest elementaire voedingsmiddelen. Twee kinderogen kijken ons aan. Triest, troosteloos. Een hongerend kind. Eén van de honderdduizen den hongerende kinderen in Biaira. Het wacht. Op voedsel, op vita mines, op medicijnen. Dat wil zeg gen: het wacht of het nog een toe komst heeft. We willen iets doen. Natuurlijk. We willen helpen. En dat blijkt niet eens zo gemakkelijk te zijn. Maar is dat een reden om te zeggen: ik zie er maar van af? U kunt deze kinderen helpen door uw bijdrage te storten op: GIRO 40(1 ACTIE VOOR BIAFRA UTRECHT CASTEL GANDOLFO Paus Paulus de Zesde heeft wederom een beroep op de strijdende partijen in Nigeria gedaan het conflict bij te leggen. De Paus hoopte dat zijn oproep tot een wapenstilstand niet tevergeefs zal zijn. De heilige vader is, voordat hij Paus werd. eens in de ooste lijke Nigeriaanse provincie geweest die nu Biafra heet. Kolonel Ojoekwoe, diep getroffen door deze ontstellende cijfers, vroeg daarop een ploeg technici, lang niet allen Biafranen rapport uit te hrengen over de mogelijke "Wt manieren om voedsel te kunnen aanvoe- 'l|lfPj§ JPT Ifff. ren. Zij kwamen tot de slotsom dat er drie mogelijkheden waren: een luchtbrug, uitvoerbaar en verreweg het snelst; een scheepvaartroute, waarvoor echter het Bonny kanaal ten zuiden van Port Har- court zou moeten worden vrijgemaakt en de vernielde haveninstallaties zouden moe ten worden gerepareerd; en de landcorri dor, moeilijk, traag en in ieder geval on aanvaardbaar voor de Biafranen die de Nigerianen sterk wantrouwen. De scheepvaartroute via Port Harcourt zal naar wordt aangenomen al even on aanvaardbaar voor de Nigerianen zijn, die zonder twijfel bezwaar zullen maken te gen de demilitarisering van de havens. Overblijft dus de luchtbrug die, mits be hoorlijk gecontroleerd, de militaire positie van geen der partijen in gevaar zou bren gen. Het vliegveld Annabel is, zo geven de Biafranen zelf toe, een omgebouwde ver keersweg maar kan niettemin een ge wicht van 73 ton dragen. De enige be perkende factor is de breedte van de lan- f dingsbaan: slechts 25 meter. Elke piloot zal, vooral in regenperiodes, liever een breedte hebben van 35 meter of meer. bij hongersnoden van de universiteit van Oxford, dat er binnen zes weken waar schijnlijk 400.000 kinderen van honger zouden sterven, tenzij er spoedig voedsel hulp zou komen. Die hulp is echter uit gebleven.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 13