Filmcamera's verboden bij Ajax - Alemania HEREN-ESTAFETTEPLOEG DWINGT HET NOC REIS NAAR MEXICO AF TWEE KEER Sparta-Haarlem Nicols IN ROTTERDAM -■ Nederlandse wegrenners niet meer in oranje shirt Kerkhoven krikte moreel in het diepste geheim op Ajax-Nürnberg in Olympisch Stadion Haarlem geliik tegen DWS Vermoeide Tom Okker uit Duits titeltoernooi - OM TACTISCHE REDENEN - VAN PRAAG SLOEG SCHRIK OM HET HART Spanning in de Sneekweek DRENTH OUDT SCHANS LANGERHORST Go Ahead had geen moeite met Japans elftal Haarlemse ploeg vrijdag al in hotel GVAV speelde gelijk tegen militairen Sprinter Smith royaal verslagen Beneluxploeg atletiekinterland 1/ GAT f - METER DONDERDAG 8 AUGUSTUS 1968 pas hersteld kan nog sneller) (pers. record) (Nederlands record) (Van onze honkbalmedewerker) HAARLEM. De hoofdklasse-competi tie zal het komende weekeinde in het te ken van Sparta-Haarlem Nicols staan. Tweemaal ontmoeten deze twee sterkste hoofdklasse-teams elkaar in Rotterdam. Ook de overige ploegen spelen dnhbele wedstrijden. HCAW-Storks gaat tweemaal in Bussum, OVVO-ABC tweemaal aan de Kruislaan, terwijl HCK en Schoten twee maal in het Pim Muliersportpark duelle ren. In de eerste klasse A wordt het belangrijke duel Ginats Diemen-Ajax ge speeld. Sparta krijgt de komende weekeinde de laatste kans om zijn titel te prolongeren. De Rotterdammers spelen tweemaal thuis tegen Haarlem Nicols dat een voorsprong heeft van vier punten. Er zijn een aantal mogelijkheden: wint Sparta tweemaal dan is de spanning die het gehele seizoen ont broken heeft, er eindelijk: beide clubs hebben dan met nog drie wedstrijden voor de boeg 28 pnt. Wordt de winst gedeeld dan lijkt het kampioenschap voor Haarlem Nicols nog slechts een kwestie van tijd. Wanneer de mannen van Ben Tromp twee zeges boeken, dan kan er zondagavond feestgevierd worden in Haarlem: Haarlem Nicols is dan onbereikbaar geworden voor de concurrentie. Of het inderdaad zo ver zal komen, lijkt niet waarschijnlijk: een verdeling van de winst lijkt een meer reële uitkomst. Zeker is dat de eerste wedstrijd wel bijzonder belangrijk is en dat Haarlem Nicols alles zal doen om die wedstrijd te winnen. De Haarlemmers ne men reeds vrijdag hun intrek in een Rot terdams hotel. Ook de dubbele ontmoeting tussen HCK en Schoten is van bijzonder groot belang. De Kinheimers hebben nog steeds enkele punten nodig om zich geheel veilig te stel len, terwijl Schoten alleen gebaat is bij een dubbele zege. Vrijdagavond fungeert Schoten als gasteheer, zaterdagmiddag neemt HCK de honneurs waar. Een ver deling van de winst zal het vermoedelijke eindresultaat zijn van deze Haanemse der by. Ook HCAW heeft nog degradatiezor- gen, maar kan op eigen terrein tweemaal pogen een zege te behalen ten koste van het Haagse Storks Dat zal niet eenvou dig zijn, want de Hagenaars die de com petitie startten in de overtuiging dat zij een derde plaats zouden behalen, zijn er op gebrand door een sterke eindsprint als nog een plaats op de bovenste helft van de ranglijst te veroveren. ABC gaat twee maal een aanval doen op de derde plaats van OVVO, maar meer dan een winstver- deling zit er niet in voor de ploeg van Houtkamp. In de eerste klasse B wordt Feijenoord zeker kampioen. Voor degradatie komen nog drie ploegen in aanmerking: Onze Gezellen, PSV en Schiedam. Onze Gezel len speelt thuis tegen Celeritas dat de vo rige week zijn kampioenskansen verspeel de door een grote nederlaag tegen Feije noord. Schiedam speelt uit tegen Feije noord, terwijl PSV Terrasvogels ontvangt. HHC gaat op bezoek bij Tilburg. SNEEK De beslissingen in de Sneek week zullen op de laatste dag vallen. Dat geldt zowel voor de teamwedstrijden als voor de individuele races. De Hollanders wonnen weliswaar de tweede ontmoeting in de Regenbogen, maar hun voorsprong is gering: 54,2 52 punten. Niettemin zullen de Hollanders in de slotwedstrijd als favorieten van start gaan. De Friese ploeg Vrijheidszeilers begint aan de laat ste race met een voorsprong van 4,1 punt op de Hollanders. Bij de Valken lijkt De Vries, ondanks een verloren protest, toch nog de eerste prijs in de wacht te slepen. De zo goed begonnen Visser kwam er woensdag niet aan te pas en eindigde de race in de ach terhoede Hij zal de laatste dag vooral moeten oppassen voor de talentvolle Hel der. In de vrijheidsklasse zal de strijd voornamelijk gaan tussen Alberda en Zweep. Races van woensdag: Regenboog: 1 He-Hand, 2. Van Wijk. 16 m2: 1 A. Helder. 2. J. Helder, Vrijheid 1 h« 2 Stas. Valken: 1 De Vries, 2 Mulder. Pampus: 1. De Haan, 2. Van Dijk. Finnjollen: 1 Ve nekamp, 2 Gros. Spanker: 1 Hiemstra. 2 ruiter. OK-jollen: 1 Wolthuis, 2 Martens. Stern: 1 Berkhout, 2. Leeuwerik. Flying junior: 1 Zuidema, 2 Van Dijk. Solo: 1 Ten Doesschale, 2 B. de Haas. Öl.ympia- jollen: 1 Beekhof, 2 Wessels. Schakel; 1 Jung, 2 Schaaf. als vijfde man te bewijzen dat hij in Mexico een mogelijk hiaat kan opvullen. (nog geen week na zijn beenvliesontste- zo gemiste teamprestatie. (Van een onzer verslaggevers) HEERLEN. Michel Pfeiffer, trai ner van Alemania Aachen, is een eer zuchtig man. Daar komt hij ook rond voor uit. „We hebben er een lief ding voor over om Ajax vanavond te ver slaan. In Heerlen staat mijn naam op het spel". Vanavond om half zeven speelt de jongeling uit de Duitse bundesliga te Heerlen een benefitivedstrijd vav de judoka Poglajen) tegen Ajax. De Duit sers kunnen rekenen op enkele duizen den supporters van de „Tivoliplatz" die vooral Alemania's nieuwe aanwin sten Roger Claessen (van Standaard Luik) en Ion Ionescu (van Rapid Boe karest) aan het werk kunnen zien tegen de ook in Duitsland bekende Ajacied Vasovic. Ajax-Alemania wordt in vele opzich ten een interessante wedstrijd. Zo zul len namelijk ook de „spionnen" van de Duitse kampioen FC-Nilrnberg komen kijken. Dinsdag en gisteren heeft Nürnberg hemel en aarde bewo gen om de wedstrijd in Heerlen te kun nen filmen. De stichting Sportbelangen Zuid-Limburg, die deze wedstrijd heeft georganiseerd, informeerde hierover Ajax-voorzitter Jaap van Praag. Toen deze van het verzoek van Nürnberg vernam sloeg hem de schrik om het hart. Hij weigerde welke filmopname dan ook. Daarom wordt vanavond in het stadion Kaldenborn via luidsprekers verzocht geen filmcamera's te gebrui ken. Zij die dat wel doen worden van het terrein verwijderd. Een zegsman uit Heerlen verklaarde dat Nürnberg inmiddels geld heeft geboden" om alsnog te mogen filmen. Dat Van Praag geen toestemming geeft om te filmen en dat de Heerlense stichting zijn verbod heeft overgeno men is daarom vreemd, omdat Ajax enkele dagen geleden nog geen be zwaar had tegen een TV-uitzending. Deze TV-reportage struikelde echter over de wedstrijd FC-Den Bosch-ADO, die eveneens vanavond wordt gespeeld. De KNVB gaf geen toestemming voor deze TV-uitzending. Alemania is met of zonder filmende camera's geprepareerd op de wedstrijd van vanavond. Na de recente successen tegen Arsenal (3-2), SC-Bonn (2-1), PSV (5-4), Eintracht Treier (6-1) en Slovan Bratislava (2-0) geloven de Akense supporters dat hun club met een beetje geluk als winnaar het veld zal verlaten. Het commentaar van NOC-vertegen- woordiger Kerdel: „een schitterende pres tatie, ga vannacht maar rustig slapen. Of we opnieuw moeten praten? Nee, dat ge loof ik niet, maar luisteren is altijd mo gelijk. De laatste wissel doet niets af aan de schitterende prestaties. Na de fysieke moeilijkheden met Schans en Drent (begin vorige week), de net niet internationale prestaties bij de kampioenschappen (vrijdag) en het voor- Johan Schans die maandagavond nog tot elf uur badmeesterswerk in Hilversum had verricht „ik dacht, Mexico gaat nu toch niet door" vatte de plannen van de coach vermoedelijk wat te licht op, want hij verscheen in Den Hommel met zwembroek en handdoek in de veronder stelling verkerend dat hij 's morgens nog even gauw viermaal 200 meter moest zwemmen. Kerkhoven dacht er echter anders over, (Van een speciale verslaggever) UTRECHT Het Nederlands Olympisch Comité kan er niet omheen. Wat vrijdag nog een uiterst twijfelachtige zaak was en maandagavond door het NOC zelf van de tafel werd geveegd lijkt nu dan toch afge dwongen. De elf meisjes en twee jongens tellende Olympische zwemploeg wordt onherroepelijk uitgebreid met nog vier heren die in Mexico samen met de reeds uitverkoren Dick Langerhorst (HZPC) de kern van een esta fette viermaal 200 meter vrije slag voor heren moeten bepalen. HAARLEM. Go Ahead heeft gister avond met 5-2 gewonnen van het Japanse selectie elftal voor het Olympische voet baltoernooi in Mexico. Bij de rust had Go Ahead een voorsprong van 2-0. Er waren 17.500 toeschouwers. Het Japanse team speelde technisch wel bekwaam, maar het spel van de Aziaten miste inzicht en raffinement, zodat Go Ahead weinig moeilijkheden ondervond. SC Cambuur en Feijenoord hebben in Leeuwarden met 2-2 gelijkgespeeld. Het scoreverloop was: Kriesch 1-0, Kindvall 1-1, Samarzic 1-2, Hendrikse 2-2. Er wa ren 14.000 toeschouwers. Moulijn moest na een te harde tackle van Sigmond worden vervangen door Geels. PSV heeft in Tilburg met 0-4 gewonnen van NOAD. Bij de rust was de stand 0-2. De doelpunten werden gescoord door Schmidt-Hansen, Ares (2) en Van der Kuylen. Andere uitslagen: SC Drente-Heracles 2-1; Elinkwijk-Transvaal 1-2; Veendam- Velocitas 3-3. Maandag was het NOC nog niet over tuigd van de wenselijkheid naast Lan gerhorst ook Aad Oudt (Zian), Johan Schans (De Vechtstreek), Elt Drenth (Zwemlust) en reserve Rinus van Beek (Het IJ) naar Mexico te sturen. Het ar gument tijdens de voordrachtsvergade ring de som van hun toptijden ligt wel beneden de limiet 8.10 minuten, maar als team hebben we niets van hen gezien is gistermiddag in Den Hommel volledig ontkracht. Aan het slot van het zwem- onderdeel van de Koninkrijksspelen do ken de gegadigden voor de Olympische estafette wél in teamverband achter elk aar het Hommelwater in om zich tot het uiterste geladen te zwemmen naar een tijd die het NOC nooit had durven eisen. Het werd een tijd van 8.063.3, ruim 6 seconden beter dan het Nederlands re cord, maar niet als zodanig erkend omdat de vierde zwemmer, Elt Drenth, te snel zou zijn gewisseld, (volgens sommigen slechts suggestie, omdat derde zwemmer Aad Oudt twee keer aantikte). Wel erkend werd de tijd van start- zwemmer Dick Langerhorst, die met 2.00.1 zijn jonge record van de nationale kampioenschappen (2.00.4) verbeterde king al een persoonlijk record in 2.02.6), Aad Oudt (2.03.2 hij is wel eens sneller geweest) en Elt Drenth (overtrof zich zelf twee weken na een virusziekte met bijna 2 seconden: 2.004.4) ruim voldoende Reserves Rinus van Beek, klaar op het startblok, behoefde niet het water in om barige feest ten' huize van Zwemluster Wim Mulder (zondagavond) kwam maan dag de NOC-kater die Rob Kerkhoven het snelst te boven was. Nog diezelfde avond belde hij zijn pupillen en ontbood ze voor dinsdagochtend in Den Hommel om ze vandaar uit in anderhalve dag als nog op te vijzelen voor de door het NOC (een van de twee hand-tijdopnemers no teerde zelfs enkele tientallen onder de twee minuten). Dicks tijd inspireerde Johan Schans Vreugde om een nieuw record dat echter niet erkend kon woraen), maar meer nog om de snelle tijd van de estafetteploeg, omdat die mag men aannemen het NOC zal be wegen, de ploeg alsnog voor Mexico aan te wijzen. trainde licht en voorzag dat in de eerste plaats een mentale injectie nodig was. Die werd toegediend in hotel De Harmo nie te Maarssen waar een klein „trai ningskampje" werd betrokken. Een en an der speelde zich in het diepste geheim af. Vermoedelijk vertrekken de zwemmers vrijdag naar Sankt Moritz om daar. mét andere Nederlandse sportlieden, zich op de Olympische hoogte voor te bereiden. Het vrije slag herenkwartet moet daar zien de fraaie 8.06.03 vast te houden, want dat is een tijd die goed is voor een olym pische klassering achter de V.S. (onge veer 7.56), Rusland (7.58), Australië (8.00), Zweden (8.03) en Frankrijk (8.04) Japan lijkt volgens Kerkhoven de directe tegenstander van de oranjezwemmers om dat ook dat land een team heeft dat rond de 8.06 kan uitkomen. psifS: ,,VV' f .PUPv 4' AMSTERDAM. Onder voorzitterschap van de wethouder van sportzaken van Am sterdam, de heer A. Verheij, die namens het gemeentebestuur optrad, zijn het be stuur van Ajax en het bestuur plus direc tie van het Olympisch Stadion gisteravond bijeen geweest ter bespreking van de kwestie inzake de cupwedstrijd Ajax FC Nürnberg. De bespreking vond in een vriendschappelijke sfeer plaats en leidde tot een voor beide partijen aanvaardbaar resultaat, waardoor op 2 oktober de wed strijd Ajax - FC Nürnberg in het Olym pisch Stadion gespeeld zal worden. GRONINGEN. GVAV heeft gisteren in Assen 0-0 gespeeld tegen het militaire elftal. Van Leeuwen voorkwam met enke le spectaculaire reddingen dat de militai ren met winst konden vertrekken. De kee per van de militairen, Van Be veren, had weinig moeite met afstandschoten van Pedersen en Guns. Uitblinkers bij de mi litairen waren Geurten (MVV), Rensen- brink (DWS) en Van Veen (Sparta). (Van onze sportredactie) HAARLEM Haarlem en DWS hebben gisteravond op het Haarlem-terrein een aantrekkelijke oefenwedstrijd gespeeld, die eindigde in een gelijk spel, 11. DWS mocht dan technisch wat beter voor de dag komen en ook wat gaver combineren, Haarlem bleef daar toch weinig bij achter. In de eerste helft al was er van accep tabel spelpeil te genieten, maar op het punt van doelpunten-maken bleven beide ploegen in gebreke. Na de rust werd dat anders. Fransz maakte vrij snel van te ver opdringen door de Amsterdammers gebruik. Hij rukte snel op en schoot raak, 10. DWS werd nu veel sterker en Haar lem moest met alle macht, met Peters en Peijs als sterkste troeven, verdedigen. Na 25 minuten kreeg Geurts een vrije trap te nemen. Van der Vall schoot de bal daaruit van grote afstand in 11. Bij Haarlem speelden de nieuwe aan winsten Van Bergen (doel), Leferink, Fransz en Schilz mee. De Joegoslaaf Sla- bodan Milosavljevic was niet opgesteld, omdat er nog aan diens conditie gewerkt moet worden. Van Duffelen verving Meijer in de tweede helft. Bij DWS vielen vooral Rensenbrmk en aanwinst Seemann op. Aad Smit nam na de pauze de plaats van Rensenbrmk in. HAMBURG. Tom Okker heeft in Hamburg hij was als tweede geplaatst niet voldaan. De Franse gelegenheids- STUTTGART Drie westduitse sprin ters hebben gisteravond tijdens atletiek wedstrijden in Stuttgart de Amerikaanse rinter Tommie Smith (wereldrecordhou der op de 200 en 400 meter) verslagen. Op een natte baan in het Neckarstadion zagen 20.000 toeschouwers hoe Jochen Ei- genherr de 200 meter won in 21,1 secon den en dat Smith, die licht geblesseerd zou zijn, ook nog Martin Jelilnghaus (21,1) en Amd Krüger (21,2) moest laten voor gaan. Smith noteerde 21,2 seconden. AMSTERDAM De Nederlandse weg renners in officiële vertegenwoordigingen zullen niet meer zoals gebruikelijk was van verre herkenbaar zijn aan een fel- kleurige oranje trui. De KNWU heeft namelijk op praktische gronden besloten voortaan de Nederlandse wegrenners bij wereldkampioenschappen en Olympische Spelen in de individuele wedstrijden in een wit shirt met een rood-wit-blauwe band rond het middel te steken. „We liepen in oranje altijd /ce1 ie in de gaten", zo zegt de chef d'équipe van de Olympische wielerploeg, Arie Zwartepoorte. Het idee om van kleur te veranderen is geboren tijdens de laatste Russische reis van de selectie baanploeg. Toen kwamen alle Nederlanders in een wedstrijd over 25 km in Tula in oranje shirts aan de start behalve Henk Nieuw- kamp. Hij had een rood-witte trui aan getrokken en won. ,Het is ons daar op gevallen hoe de Russen steeds er op af gingen wanneer een oranje trui op kop reed. Alleen Nieuwkamp hadden ze blijk baar niet in de gaten", aldus Zwarte poorte. De witte trui is opzettelijk gekozen, omdat die het veelvuldigst voorkomt. „Het zal wel moeilijk worden voor de mensen van de radio en de televisie, maar uiteindelijk prevaleren de belan gen van de renners". De nieuwe truien zullen voor het eerst worden gebruikt tijdens de wereldkam- --enr dames en profs op 31 augustus en 1 sepiembe. oo het i_ir cuit van Imola in Italië. Ook in ae Olyrn pische individuele wegwedstrijd zulle Nederlandse renners in het wit vertrek ken. Hiervoor is door de KNWU overeen stemming bereikt met het Nederlands Olympisch Comité, dat voor de argumen ten alle begrip had. In alle overige num mers zullen de Olympische wielrenners evenals de andere Nederlandse sport lieden in het vertrouwde oranje gesto ken blijven. De Olympische wegploeg heeft woens dagmorgen van Zwartepoorte en coach Joop Middelink tot 3 september min of meer „vrijaf" gekregen. De renners mo gen in criteriums blijven rijden, echter hooguit drie keer per week. Aan de grote ploegentijdrit in Verviers over ruim een week zal Nederland niet meedoen. „Wij laten de jongens liever in hun gewone doen. Op 3 september echter wordt het ernst", aldus Middelink. Dan vliegt hij met de zes wegrenners ni"r War-qchau, waai op 5 september de ~»nru an Polen begint Die duurt elf i an vet turn IVl)o ti .eier •at ui, _-r meer een ploegentijdrit h' Ki. en een individuele rit tegen hel uui loge van 40 km op het program ma. „Daar in Polen, in die zwart ronde, die voor een groot deel door de bergen gaat, moeten onze jongens zich in de Olympische vorm fietsen". prof Barthes versloeg hem met 6-4, 10-8, 6-2. In de eerste set had Barthes een achterstand van 0-4. In de tweede moest hij bij 6-7 zelfs een setpoint wegwerken. Tom Okker, die sinds november van het vorig jaar onafgebroken al tennissend de wereld heeft rondgereisd, maakte de in druk overspeeld te zijn. „Dat kan ook niet anders. De toptennissers spelen veel te veel", was het oordeel van Wilhelm Bungert, die op zijn vrije dag was komen kijken. Marijke Jansen, die bij de nationale tenniskampioenschappen als eerste is ge- plaats voor titelhoudster Astrid Suur- beek, verloor in Hamburg met tweemaal 1-6 van de Britse Virginia Wade. Met de Zweedse Eva Lundquist moest ze ook bui gen in het damesdubbel. Sheriff - Sturm wonnen met 8-6, 10-8. In de tweede ronde van het heren en kelspel won de Zuidafrikaan Robert Maud met 13-11, 6-4, 6-1 van de Britse prof Roger Taylor. Martin Riessen ver sloeg in drie sets Milan Holecek (7-5, 6-3, 8-6) en de Japanner Keichi Watanabe won met 6-1, 7-5, 1-6, 6-4 van de Zuidafrikaan Frew McMillan. Cliff Drysdale bereikte de achtste fina les. Hij besloot de vierde set van de partij tegen de Australiër Crealy, die de vorige dag wegens duisternis was afge broken. met succes. BRUSSEL De Benelux-pioeg, die zaterdag 17 augustus in Edinburgh in een atletiekinterland tegen Schotland uit komt. is als volgt samengesteld. Heren. 100 yards: Eddie Monsels (N.) en Chris van der Meulen (N.). 220 yards: Chris van der Meulen (N en Housia (B.). 440 yards: Fred van Herpen (N.) en Rijn van den Heuvel N.880 yards: Van Manshoven (B.) en Reygaert (B.). Mijl: De Hertoghe (B.) en Simon (B Drie mijl: Roelants (B) en No Opüenoordt (N.). 120 yards horden: Geeroms (B) en Legros (B.). Hoogspringen: Klaas Kanis (N.) en Ben Lesterhuis (N.). Polsstok- hone: Lesplan*.—' 'p en 'l'Haemers (B.) Dames. 100 yards: Willy Wokke (N.) en Verberckt (B.). 220 yards Willy Wokke (N.) en Stans Brehm (N.). 440 yards: Tilly van der Made (N.) en Hilda Slaman (N.) 80 meter horden: Mommens (B.) en een Nederlandse atlete Hoog springen: Ella Deurloo (N.) en De Paus (B.). Aanvoerder is Gaston Roelants.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 17