Plan van Nigerië om oorlog tegen Biafra te beëindigen Tv Wi mgnepils Extra bewaking van Verliezer" Richard Nixon: lange staat van dienst W aarschu wing van Israel Vijf Britse oma's Vice-presidentschap was in laatste uren een teer punt I' Internationale strijdmacht voor toezicht Gevechten zouden in hevigheid toenemen Doodstraf voor tien mannen in Haiti Dr. Barnard onderzocht in Rome vier arme hart patiëntjes VS laten veertien Noordvietnamezen vrij Levenslang voor moordenaar van Timo Rinnelt op stap Proeven met middel tegen hartkwalen DONDERDAG 8 AUGUSTUS 1968 3 Munitie-opslagplaats van Vietcong ontdekt Advocatuur Harde lijn Russen maakten metalen sigarettefilter Hulp onderweg In Veiligheidsraad Militaire bezuinigingen in Verenigde Staten „Vrij Cuba Geruchten Bewaking Boottochtjes amm ADDIS ABEBA (Reuter en AFP) Nigerië heeft hij de besprekingen met Biafra :n Addis Abeba een plan ingediend dat beoogt de burgeroorlog te beëindigen. Nigerië handhaafde hierbij echter de eis. dat Biafra de uit treding uit de Nigeriaanse Federatie ongedaan maakt. PORT AU PRINCE. (Reuter) Een rijgsraad in Port au Prince heeft tien mannen ter dood veroordeeld wegens hun aandeel in een mislukte mvasiepogmg op Britse diplomaat John Knox volgende week terecht zal staan. Hij wordt ervan beschuldigd te hebben geholpen bij de opstelling van het invasie- plan dat, volgens president Duvalier van uit het Bahama-eiland Inague werd uit gevoerd. De belangrijkste punten van het plan zijn: Ontwapening van de Biaüraaanse strijdkrachten. Een bijeenkomst van Nigeriaanse en Biafraanse militaire leiders. Politietoezicht in Biafra, uit te oefenen door Ibos (de grootste stam in dit ge bied). Een belofte van Nigerië het gebied niet met federale troepen te over stromen. Buitenlands toezicht zoals voorgesteld door Biafra, uit te oefenen door Ethio- piërs, Indiërs en Canadezen. Militair bestuur in het gebied, bijge staan door een uitvoerende raad, die voornamelijk uit Ibo-burgers is samen gesteld. De besprekingen hebben gisteren ander half uur geduurd. Beide partijen legden SAIGON, (Reuter) Bij operaties van Zuidvietnamese en Amerikaanse troepen in Vietnam zijn de afgelopen 24 uur grote wapen- en munitie-opslagplaatsen ontdekt van de Vietcong. De belangrijkste ont dekking was een basiskamp van de Viet cong bestaande uit hutten. In een bun kercomplex werden onder meer twee stukken luchtdoelgeschut en zware ma chinegeweren gevonden. yy DEN HAAG. (ANP) Richard (Dick) Milhous Nixon die vandaag tot Republi keins kandidaat voor het presidentschap werd gekozen heeft een grote ervaring in nationale publieke en politieke aan gelegenheden. Twee ambtstermijnen van vier jaar (van 1952-1960) was hij vice- president onder president Dwight Eisen hower en zijn optreden in de volksverte genwoordiging dateert van 1946 toen hij tot congreslid werd gekozen. Kan Nixon enerzijds beogen op een zeer lange staat van dienst voor land en volk, anderzijds gaven zijn mislukte po gingen de presidentsverkiezingen van 1960 en de gouverneursverkiezingen van de staat Californië in 1962 te winnen velen de indruk dat hij zijn greep op de politiek had verloren en een „verliezer" was geworden. Sedert 1962 deed Richard Nixon geen pogingen meer om in openbare ambten te worden gekozen. Hij ging in New York in de advocatuur maar bleef wel actief in de Republikeinse Partij. In die periode bezocht hij vele landen in Oost- en West- Europa. Vele politici meenden aat hij zich voorbereidde op een poging de kandida tuur voor het presidentschap in 1964 te winnen. Nixon sprak deze beweringen tegen en toen senator Barry Gold water in 1964 Republikeins kandidaat werd, voerde Nixon een uitgebreide campagne voor zijn partijgenoot. Nadat Lvndon Baines Johnson zijn rivaal Goldwater had verslagen, ging Richard Nixon reizen waarbij hij tijdens talloze persconferen ties critiek leverde op de buitenlandse politiek van de regering-Johnson. Tijdens verkiezingen in 1966 deed de Republikeinse Partij opnieuw een beroep op Nixon en deze voerde een uitgebreide campagne om scheuringen te voorkomen. Het resultaat voor de Republikeinen was 47 zetels winst in het Huis van Afge vaardigden, drie in de Senaat en acht gouverneursposten. Hoewel de Republikeinse kandiaat in het verleden heeft doen veronderstellen dat hij in de kwestie-Vietnam aan de kant van de „havikken" zou staan zonder echter zo'n hard standpunt als de conservatieve Republikeinen in te nemen schijnt Nixons mening over de aanpak van het probleem nu meer over te hellen naar de kant van de „duiven" zoals dat in de partijvoorstellen deze week t ot uiting is gekomen. In een verklaring op 1 augustus riep Nixon op tot opvoering van de activiteit aan de economische, politieke, diploma tieke en psychologische fronten van de oorlog. Tegelijkertijd pleitte hij voor uiterste inspanning om een vrede door onderhandelingen te bewerkstelligen en drong hij aan op vermindering van de troepenzendingen naar Vietnam en het uittrekken van minder geld voor de oor log. Gedurende zijn gehele loopbaan heeft de vandaag gekozen Republikeinse kan didaat een „harde lijn" tegenover het internationale communisme bepleit. In zijn boek „Six Crises" („zes crises") be- LONDEN, (AP) Een instituut in de Russische stad Kiev heeft een nieuw type filter voor sigaretten ontwikkeld dat be staat uit een poreus roestvrij stalen plaat je. In dit plaatje zouden de gaatjes niet groter zijn dan een tienduizendste van een millimeter. Het wilter zou de nicotine tegenhouden maar de rook doorlaten. Het filter wordt vervaardigd uit metaal poeder en een soort lijm die op zeer hoge temperatuur worden samengebakken. treurt hij de bereidheid van sommigen om met communistische landen compro missen te sluiten. „De communisten zijn uit op wereldoverheersing. 7.ij tasten elke zwakke plek in de niet-communistische wereld af. Zij zijn bereid risico's te nemen om hun doelen te bereiken Het is daarom noodzakelijk dat degenen die de Verenigde Staten vertegenwoordigen in zien dat we tot mislukken gedoemd zijn tenzij we bereid zijn evenveel te riskeren om de vrijheid te verdedigen als de com- munisten willen riskeren om die te ver nietigen". Richard Nixon werd 9 januari 1913 te Yorba Linda in Californië als tweede zoon van een citroenkweker geboren. Nixon trad in 1940 in het huwelijk met Patricia Ryan. Het echtpaar heeft twee dochters, Patricia en Julie. v titi i ft/V i lE De matras waarop U wérkelijk uitrust! Van DRAKA. verklaringen af. Men besloot morgen weer bijeen te komen en voortaan uit sluitend communiqués aan de pers te ver strekken die door beide onderhandelirgs- delegaties zijn goedgekeurd. „De strijd is op alle fronten in Nigerië in hevigheid toegenomen. De Biafraanse strijdkrachten hebben de gisterochtend door federale troepen ingezette aanvallen afgeslagen en hun posities kunnen be houden". Dit heeft radio-Biafra in een in Lagos opgevangen uitzending meegedeeld. Volgens de radio wil de regering in Lagos een militaire overwinning behalen voor dat de besprekingen in Addis Abeba wor den beëindigd. Een woordvoerder voor het Internatio nale Rode Kruis heeft verklaard dat hulp onderweg is naar de gebieden waar zich veel vluchtelingen bevinden. Maar de goederen bereiken nog steeds niet enige honderdenduizenden in het gebied dat door Biafra wordt beheerst. De woordvoerder zei dat tegen het eind van de maand 3.700 ton voedsel zal zijn opgeslagen in drie steden in Nigerië, ge reed om onmiddellijk te worden verzon den zodra de corridor voor het vervoer geopend wordt. NEW YORK, (Reuter/DPA) De Is raëlische vertegenwoordiger bij de Ver enigde Naties, Jozef Tekoah, heeft ge dreigd dat Israël zelf op zal treden tegen de Arabische „samenzwering tot agressie", als de Veiligheidsraad geen doeltreffende maatregelen hiertegen neemt. Tekoah zei dit op de derde dag van het debat in de Raad die bijeen is naar aan leiding van de luchtaanvallen die Israël zondag ondernam tegen kampen van Ara bische commando's in Jordanië. De Israëlische vertegenwoordiger zei dat geen enkele Arabische regering haar aandeel in de veelvuldige infiltraties in Israël heeft ontkend, en dat stopzetting van de terroristische acties een voorwaar de is voor stappen in de richting van een vreedzame regeling. De Veiligheidsraad bevindt zich in een enigszins precaire positie. In zijn laatste resolutie over het Midden-Oosten ver klaarde de Raad op 24 maart eenstemmig dat militaire vergeldingsacties niet kun nen worden geduld en dat de raad zich in geval van herhaling moet uitspreken voor sancties. Nu die herhaling een feit is huldigen die niet-Westelijke leden tijdens de gesprekken in de wandelgangen dan ook de opvatting dat de Veiligheidsraad nu woord moet houden. WASHINGTON, (A.F.P.). De Ame rikaanse marine treft voorbereidingen voor het buiten dienst stellen van vijftig schepen en honderd vliegtuigen hetgeen, volgens het ministerie van Defensie, een besparing geeft van 118 miljoen dollar in het lopende begrotingsjaar zal betekenen. De maatregel zal niet van invloed zijn op de oorlogvoering in Vietnam. ROME (AP) De Zuidafrikaanse hart chirurg prof. Christiaan Barnard is van daag in Rome aangekomen waar hij op verzoek van de actrice Sophia Loren enige kinderen heeft onderzocht. De Italiaanse pers verwijt Barnard dat hij publiciteit zoekt. Barnard ging na, aldus onze correspon dent in Rome, of chirurgisch ingrijpen de toestand van de vier patiëntjes kan ver beteren. In dat geval zal hij waarschijnlijk er toe moeten overgaan ze naar Zuid- Afrika te laten vervoeren. Dat is een van de voorschriften van de Zuidafrikaanse regering die het hospitaal „Groote Schuur" in Johannesburg zwaar subsi dieert. In de voorschriften staat dat hij zijn klinische experimenten uitsluitend moet verrichten binnen de grenzen van Zuid-Afrika. In ieder geval zou dit evenwel dan toch de eerste keer zijn dat hij een operatie verricht op patiënten die niet in Zuid- Afrika wonen. In Rome neemt men echter PARIJS, (Reuter) De Amerikaanse onderhandelaar Harriman heeft de Noord Vietnamese delegatie bij het inleidend vredesoverleg in Parijs de namen ver strekt van veertien Noordvietnamese zee lieden, die de VS in vrijheid willen stel len als contraprestatie voor de recente vrijlating door Hanoi van drie Ameri kaanse piloten. De zeelui waren in 1966 gevangen ge nomen tijdens aanvallen op Amerikaanse oorlogsschepen ter hoogte van de Noord vietnamese kust. Vijf anderen waren al eerder vrijgelaten, zei de Amerikaanse delegatieleider. Harriman vertelde dat hij om vrijlating van nog meer piloten heeft verzocht, in het bijzonder van degenen die het langst in Noordvietnamese krijgsgevangenschap zitten of destijds gewond zijn geraakt. aan dat wanneer de toestand van een der kinderen een zo lange reis te gevaarlijk zou maken Barnard, ondanks die voor schriften, die hem binden aan het „Groote Schuurziekenhuis", toch in Rome zal ope reren. De kliniek waar de kinderen zijn opgenomen beschikt over zeer moderne hulpmiddelen. Dr. Barnard zal niet lang in Rome blij ven. Hij gaat naar Monte Carlo waar hij de gast zal zijn van de prins en prinses van Monaco. WIESBADEN, (DPA) Een juryrecht bank in de Westduitse stad Wiesbaden heeft de 27-jarige Klaus Lehnert tot le venslange tuchthuisstraf veroordeeld we gens moord op het jongetje Timo Rin nelt. De vermissing van de zevenjarige Timo Rinnelt leidde in 1964 tot een van de grootste opsporingsacties in de geschie denis van de Duitse recherche. Het mini sterie van Justitie van de bondsstaat Hes sen loofde een beloning van bijna 60.000 gulden uit voor aanwijzingen die zouden leiden tot vrijlating van het jongetje. Deze vijf Britse oma's hebben de stoute schoenen aangetrokkenhun bezittingen in een Landrover geladen en zijn op weg gegaan naar Austra lië. De foto werd vlak voor hun ver trek genomen voor de Britse parle mentsgebouwen. De oudste groot moeder, geheel rechts is 66 jaar, de jongste (midden), gehurkt op de motorkap, telt 53 lentes. GENEVE (Reuter). Onder auspiciën van de Wereldgezondheidsorganisatie wor den proeven genomen met een middel, waarvan men hoopt, dat het zal kunnen bijdragen tot vermindering van het aan tal gevallen van hartkwalen. Het middel, dat„Clofibrate" heet, wordt beproefd op gezonde mannen in de leef tijdsgroep van 30 tot 49 jaar in Edin burgh, Praag en Boedapest, aldus meldt de W.H.O. in het jongste nummer van haar maandblad. In elk van de drie genoemde steden zullen 5.000 tot 15.000 proefpersonen mee werken. ADVERTENTIE haal voor u en uw kinderen de zonnige zomer I oots binnen met gÊ m MJ T 'I Mn LOOTS galease FRISDRANKENINDUSTRIE LOOTS HAARLEM (Van onze correspondent) MIAMI De drie kandidaten voor het Amerikaanse presidentschap van de Republikeinse Partij die gister avond een gooi hebben gedaan naar de top, hebben in Miami Beach op karakteristieke manier hun aanloop voorbereid. Van de drie heeft Richard Nixon zich naar buiten het minst in gespannen, Rockefeller het meest en Ronald Reagan zocht het als ex-film ster vooral in fotogenieke bijeen komsten. Terwijl Nixon zich vrijwel onmiddel lijk na aankomst in Miami opsloot in zijn hoofdkwartier in het Hilton-Plaza hotel, bezocht Rockefeller in de afgelopen dagen op alle mogelijke en onmogelijke uren de delegaties in hun hotels, om hun van een stem op Nixon in de eerste ronde af te houden. Ronald Reagan, die zich vroeger dan verwacht werd openlijk in de strijd wierp, belegde een aantal persbijeenkom sten en liet zich veel in de congreshal zien om daar met de gedelegeerden te praten. In tegenstelling daarmee gaf Nixon een persconferentie, de eerste van die omvang in bijna vier jaar. Zijn rela ties met de pers zijn nooit erg goed ge weest. Duizenden Cubaanse ballingen hoorden gisteravond Richard Nixon spreken over de vrijheid voor Cuba. De menigte, die in het stadion van Miami was gezeten, juichte toen Nixon op een op de geluids band opgenomen rede zei: „Het is ons streven Cuba vrij te maken. Lang leve het vrije Cuba." Dan was er gisteren nog de strijdvraag om de kandidaat voor het vice-president schap. Dit laatste werd zo'n teer punt ge acht, dat Nixon zijn staf opdracht gaf zich niet langer over dit onderwerp uit te la ten. Behalve het even eindeloze als vruch teloze gespeculeer over wie het in de eerste, tweede, of laatste stemronde al of niet zou halen, waren in de afgelopen dagen ook bizarre geruchten op te van gen. Een ervan luidde dat gouverneur Rockefeller Nixon de opengevallen se naatszetel van wijlen Robert Kennedy zou aanbieden, wanneer Nixon de partijbe noeming niet zou krijgen. En het was verbazingwekkend hoeveel republikeinen in deze nogal vulgaire badplaats bereid waren deze mogelijkheid serieus te ana lyseren. Een kleinere maar niet minder ernstig genomen zorg van de Nixon-medewer- kers was de extra-bewaking van de 25.000 Nixon-ballonnen, die in de congreshal bo ven de geachte afgevaardigden op het uur-Nixon werden uitgestort. Een specia le agent was belast met het toezicht erop, om te voorkomen dat de aanhangers van de tegenkandidaten ze zouden doorprik ken. Over de bewaking viel niets te klagen. Bezoekers moesten dertig keer per dag hun plaats biljetten tonen in de congres hal. De bevoorrechten die toegang had den tot de afdeling waar de afgevaardig den zaten, kregen een onzichtbaar stempel op de hand gedrukt, alleen zichtbaar onder een speciale lamp. Op daken van de grote hotels, langs straten, en vooral rondom het congresgebouw stonden agen ten al dan niet in uniform, uitgerust met draagbare zenders, lange wapenstokken, en verrekijkers. Helikopters van het le- Een Republikeinse afyevaaraiyde had in Miami een getruceerde foto als affiche gebruikt, waarop presi dent Johnson, diens echtgenote, en vice-president Hubert Humphrey stonden afgebeeld als Bonnie and Clyde, compleet met geweren. ger vlogen voortdurend boven de belang rijkste punten van Miami. Gouverneur Kirk van Florida, de offi ciële gastheer, nam gasten mee op zijn jacht van 150.000 dollar, dat onder meer zulke genoegens biedt als een zwembad met palmbomen eromheen aan boord, een bar, drie slaapkamers en twee badka mers. Gouverneur Rockefeller had een ouderwetse raderboot afgehuurd die in het water langs de hotels met spandoe ken op en neer voer. Nixon bood zijn aanhangers tweemaal per dag een klein zeetochtje aan met een soort stoomboot, waarmee maar gezegd wil zijn dat het soort vaartuigen niet noodzakelijkerwijs de mate van progressiviteit of van conser vatisme van de betrokken kandidaten weerspiegelde. Over een paar dagen begint de grote exodus, wanneer de gedelegeerden, al of niet verbrand in de felle zon van Florida, en al of niet iets wijzer omtrent de poli tieke machinerie van het partijcongres, weer terugvliegen naar alle hoeken van de Verenigde Staten. Het thema zal dan zijn „op naar de ver kiezingen in november", maar eerst zul len zij thuis nog enkele dagen aan hun televisietoestellen gekluisterd zitten wan neer alle falderal van deze congressen opnieuw begint en de democraten eind augustus in Chicago hun leider kronen. Steun. De R.-k. bisschoppen van Austra lië hebben in een gemeenschappelijke verklaring steun gegeven aan de pause lijke encycliek „Humanae Vitae". Terreurorganisatie. De Israëlische veilig heidsdienst heeft in het bezette deel van Jeruzalem een organisatie opgerold die „zich bezighield met het beramen van terreurdaden in de stad". Protestactie. In de Zuidfranse departe menten Vaucluse en Bouches-du-Rhöne hebben boeren uit protest tegen de lage marktprijzen voor groenten en fruit hun produkten op straat gegooid en met tractoren vernietigd. Ook belemmer den de landbouwers het verkeer. Overstromingen. Bij overstromingen van de Ganges en andere rivieren in de Indiase staat Bengalen zijn de afgelopen acht weken zeventig mensen om het le ven gekomen. Honden. De Verenigde Staten zullen Thai land zeshonderd honden leveren voor de bewaking van de zes grote Amerikaanse luchtmachtbases in dat land. Eenzaam. Een Deense zakenman heeft de verslaving aan het roken voorlopig we ten te overwinnen door zich veertien dagen van de wereld af te zonderen op een eenzaam eiland. Hij ging naar het eiland met honderd liter zoet water, een paar dozijn flesjes frisdranken, wat snoep en twee dozijn romannetjes, maar zonder tabak en sterke drank. Hij zegt nu: „De toekomst zal leren of ik voor goed genezen ben". Verontwaardigd. Het Roemeense partij blad „Scinteia" heeft zijn verontwaardi ging uitgesproken over het feit dat Roemenië niet werd uitgenodigd deel te nemen aan de topconferentie van Bra- tislawa. Gestraft. Een van de zeelieden die vorige maand bij de muiterij op het Israëli sche bananenschip „Avocado Core" be trokken was, mag van het Israëlische ministerie van verkeer nooit meer op een schip monsteren. Slecht. De procureur-generaal van Indo nesië, generaal-majoor Sigih Arto, heeft toegegeven, dat ongeveer 7000 Chinezen, die in zeven kampen op Noord-Sumatra op repatriëring naar China wachten, in slechte omstandigheden verkeren. Deze Chinezen wonen al sinds 1966 in kam pen omdat zij weigeren de Indonesische nationaliteit aan te nemen.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3