umnnor IN WEST-DUITSLAND Levens verzekeringsbedrij ven tegen verdere uitbreiding van verplichte pensioenen PANDA EN DE SUPERSCHAT Sv- w POLLE, PELLI EN PINGO 3 ngestipt liWf Ons vervolgverhaal „Werktempo bij banken verschilt nogal wat" Verzending zeepost Politie vindt de gestolen partij ringen terug DONDERDAG 8 AUGUSTUS 1968 9 Feuilleton door JAMES GOLDMAN C onsumentenbond Ernstige bezwaren Somber beeld Diefstal uit kapel Man verdronken 586ste STAATSLOTERIJ Inbrekers gepakt hé, ben jij gek ee 71) Waldorf draaide zich om en zag wat er aan de hand was. Hij kroop over het gras naar haar toe. „Han nah? Kan het?" O, vraag me dat toch niet, sufferd, „Ik weet het niet". Ze had haar ogen nog steeds dicht. Onzekere han den trokken aan haar bloeze. Dit ging een hele tijd door. Wat deed hij toch in hemelsnaam? Ze deed haar ogen open. Hij zweette. „Wat is er aan de hand?" „Ik kan de knoop jes niet losmaken". Hannah was ge schokt toen ze haar armen omhoog stak en met kalme stem zei: „Ver geet die knoopjes maar. Trek hem uit". Waldorf trok. Daarna ontdeed ze hem van dat idiote jasje van hem, leg de het neer en vouwde het op. Ze had den elkaar nog niet aangeraakt. „Waldorf?" Haar stem klonk ijl en schor. „Ja?" „Wil je met iets beloven?" .Als ik het kan". „Beloof me dat je me nooit in de steek zult laten". „Dat beloof ik". Hij nam haar zacht en teder in zijn armen. Hannah liet een klagend ge luid horen als een klein meisje dat pijn 'hééft. Toen Sloeg ze haar armen om hem heen, steviger dan hij ooit had meegemaakt. Hij dacht dat hij zou breken en dat zij zou breken; dat zij beiden zouden brken. Zo zaten ze daar met niets- ziende ogen en armen die wit waren van het persen. „AArdig niet?" zei iemand. Ze hoorden het en toen ze weer in staat waren iets te zien, zagen ze MCIntyre. Hij grijnsde tegen hen. Het palazzo was een fort. Evenals het Vendramini-paleis, waarvan het een nauwgezette kopie was, zaten al le deuren en ramen aan de kant van het water. Van de landzijde af gezien was het een grote, deprimerende ku bus van grijze steen, zonder enige onderbreking. Evenals bij het Vene- tiaanse voorbeeld was er een brede, marmeren trap die uit het water op rees en naar een zware, gotische deur voerde. De rijen hoge spitsboogramen wa ren onlangs met bakstenen gedicht. Behalve door een paar sleuven op de derde en bovenste verdieping, die bij het dichten waren opengelaten, was het onmogelijk naar buiten te kijken. En behalve door de gebarricadeerde deur in het midden, was het onmo gelijk het gebouw te betreden. Ver scheidene palen om gondels aan aï te meren stonden nog schots en scheef in het opkomende tij. Ze werden in een motorboot bij het paleis afgeleverd. Waldorf begreep nu waarom de meeuwen of sternen, waar hij naar gekeken had waren weggevlogen; hij had iets langer moe ten kijken. Op de boot sprak Mc- Intyre, die qua uiterlijk nog steeds volkomen aan Swampscoot deed den ken, Chinees tegen zijn bemanning en helemaal niet tegen zijn passa giers. Het contrast tussen uiterlijk en taal, tussen typisch New England en de tweeklanken van het Oosten, had zelfs in het zonlicht iets weg van een nachtmerrie. In het halfduister van het paleis was het erger. Het vocht, de schimmel en de verwaarlozing van jaren hadden de zestiende eeuwse grandeur van de grote hal veran derd in iets uit Dracula. Behalve het dichtmetselen van de ramen en het aanbrengen van een kaal elektrisch snoer waaraan zwakke gele lampen hingen, hadden de huidige bewoners niets gedaan om de hal te verbeteren. Oud, vermolmd meubilair, kapot mar mer, stukken pleisterwerk alles lag nog waar 't was neergevallen. McIntyre scheen een grote staf te hebben. Behalve de driekoppige be manning, verschenen er kleine ge stalten, allemaal in het wit, als glim- worpmpjes uit het duister. Niemand sprak: ze wisten allemaal wat ze moesten doen. Een vrostelijke marmeren trap doemde voor hen op. McIntyre glimlache en boog. Met een stem zo glad en levenloos als rotttend fluweel zei hij: „Naar boven, graag". Ze liepen de trap op. Hannah reikte naar Waldorfs hand maar bedacht zich toen. Ze zouden het terecht voor een teken van zwak te houden. Ze zouden zeker onder vraagd worden. Die lampen zouden er vast en zeker weer zijn en hoof den of iets even verschrikkelijks. En het stond ook vast dat ze haar deze keer zouden klein krijgen. Want deze keer wist ze iets dat ze zeker uit haar zouden krijgen. Ze wist waar Guerrera was, of waar hij zou zijn. Wanneer het donker werd zou hij in de jungle bij Tempate zitten wach ten. Ze zou haar best doen en daarna zou ze het opbiechten. Ze keek naar Waldorf. Zijn gezicht was even grauw als de stenen mu ren en net zo hard. Ze klemde haar lippen op elkaar net als hij, gooide haar schouders naar achtér net als hij en pakte toen zijn hand. „Links graag". Ze hadden de twee de verdieping bereikt. Gewelfde gan gen verloren zich aan weerszijde in het duister. Ze sloegen linksaf en liepen deuren voorbij. Het licht was zwakker en de vochtigheid was toe genomen. „Halt, alsjeblieft". Ze hadden het eind van de gang bereikt. De deur vóór hen zag er helemaal niet bij zonder uit; geen zware tralies of sloten. „Neem me niet kwalijk". McIntyre glipte geruisloos langs hen heen, opende de deur en liet hen met een buiging voorgaan. De kamer was klein en vierkant en volkomen leeg. Een kleine gele lamp brandde hoog aan het plafond. Geen vergane glorie, geen fraai pleisterwerk, geen Vene- tiaans smeedwerk: slechts zware na tuursteen. „Na jullie, graag". Nu of nooit, dacht Waldorf. Hij was ervan overtuigd dat het niets zou uithalen, maar wat kon hij anders doen. Hij kneep zijn ogen dicht tot spleetjes alles werd onduidelijk, maar spleetogen waren hier heel ge woon en keerde zich om. Met ijs koude stem zei hij: „Je zult Vronsky hier woedend mee maken". Schrok Mclnryre? Hij wilde ver dorie dat hij wat duideiljker kon zien. McIntyre onderbrak hem niet; misschien dat het toch zijn uitwer king niet miste. Er zat iets logisch in. Alle anderen waren ervan over tuigd dat hij een spion was en geen van hen wist zeker welke kant hij vertegenwoordigde. (Wordt vervolgd) »I^WI%WAW»VWMWWWWWWWIIWWIIIIWWWIIWIWIWIWWWIIIIWWIiWWIIWI»WWWWWWWWWWIiWWWWWI»MWI»W<WI BONN. Ondanks een voorspoedige ontwikkeling in de afgelopen jaren maakt het levensverzekeringsbedrijf in West- Duitsland zich zorgen over de toekomst. De Duitse levensverzekringmaatschappij- en zijn niet bevreesd dat zij onder gelijk blijvende omstandigheden in de komende jaren niet tenminste dezelfde resultaten zouden kunnen behalen als tot dusver. Hun bezorgdheid heeft betrekking op de verdere uitbreiding van de sociale pen sioenverzekering die tot eind 19G7 alleen geldt voor werknemers met een jaarlijks inkomen van niet meer dan DM 21.600. Met ingang van 1968 zijn alle werk nemers ongeacht de hoogte van het inko men onder de verplichte verzekering ge bracht, hetgeen een uitbreiding met naar schatting 350.000 personen betekent. Nog belangrijker is het voornemen van de re gering van de Bondsrepubliek om binnen afzienbare tijd ook de zelfstandigen in de verplichte pensioenverzekering op te ne men. Het parlement heeft reeds aan de regering opgedragen zo spoedig mogelijk een wetsontwerp hierover in te dienen. HAARLEM „Er is nog al wat ver schil in het werktempo van de Neder landse banken. De tijd, die in totaal met het overschrijven van bedragen is ge moeid geeft een variatie te zien van vier tot acht dagen. Ook gaan hierbij vaak rentedagen verloren, in doorsnee zo'n 2V£ dag", aldus de Cousumentenbond en een lang artikel in het dezer dagen versche nen augustus-nummer van zijn orgaan de Consumentengids. De bond onderzocht de gang van za ken met betalings- en spaarrekeningen bij een tiental grote handelsbanken, de twee landbouwkredietbanken de bondsspaar banken en de postcheque- en girodienst. „Doorgaans liggen de rentepercentages bij de kleinere banken het hoogst. De Amsterdamse gemeentegiro daarentegen geeft de laagste percentages voor de ver schillende termijnen, doch hanteert gun stige opzegvoorwaarden", aldus de bond. De Consumentenbond waarschuwt in het artikel verder tegen het verlies van de sterk gepropageerde betaalpas en chèques omdat de vinder de handtekeniig kan nabootsen en op die manier betalin gen kan doen op kosten van de verliezer. De banken hebben de uitbetaling van de chèques gegarandeerd en kunnen hier dus niets tegen doen. Bij de giro liggen de zaken iets anders. Bij verlies van giro kaarten of kascheques kan men zijn re kening laten blokkeren. Betaalt dan iemand met een gevonden of gestolen kaart of kaschèque dan is niet de reke ninghouder, maar in eerste instantie de winkelier, die door de fraudeur is bena derd, de dupe. cop. MAPIEN IOC DïR 39. Nadat ze een eindje door het oerwoud hadden gelopen, keek Panda eens achter zich, om te zien waar Joris bleef. „Hij is weg!" riep hij schrikkend. „W-wat zou er met hem gebeurd zijn? Is hij mis schien gepakt door Indianen, waar hij het over had? Dat zou helemaal niet leuk zijn." „Indianen?" vroeg Bill Dollar. „Dat lijkt me nog eens wat, vriendje! Daar kan ik leuke plaatjes van schieten! Voor de jongens thuis! er plotseling sprong, die wild begon te Maar hij schrok toch wel even, toen :n inboorling voor hem op de weg voor dansen. „Ugh!" riep de Indiaan daarbij. „Oef! Oef! Ugh!" „Zou hij verkouden zijn?" vroeg Bill Dollar. „Als hij maar niet dichter bij komt ik heb net de afstand op m'n kamers scherp gesteld. „Hij komt wl dichterbij!" zei Pan da ongerust. „En hij maakt allerlei rare gebaren. Net alsof hij de kroon wil hebben. BRRR, WAT IS HIT <000 VANDAAG 6A MAAR ZITTEN, 2EB ROS, MN MAAK IK EEN tEKKER WARM KOPJE VOOR JE! ZO, NU BIBBER JE NIET MEER! T-TOCH W61.,.. ER 2-2-ZAT TEVEEL. CI-CITROEN IN Er bestaat een mogelijkheid vrijstelling van de verplichte pensioenverzekering te krijgen. Deze vrijstelling wordt verleend aan werknemers die 50 jaar of ouder zijn en aan hen die een particuliere levensver zekering hebben die aan bepaalde eisen voldoet. Verwacht wordt dat ongeveer 28 percent van degenen die dit jaar onder de verplichte verzekering komen, vrijstel ling zal vragen op grond van het bezit van een levensverzekering. Verder zal nog ongeveer 15 percent om vrijstelling verzoeken omdat zij 50 jaar of ouder zijn. Het levensverzekeringbedrijf in West- Duitsland verzet zich tegen de sterke uitbreiding van de kring der verplicht ver zekerden en tegen de plannen om in dit opzicht nog verder te gaan. Het heeft stappen ondernomen die er toe geleid heb ben dat bij een speciaal gerechtshof, dat dergelijke kwesties behandelt, klachten zijn ingediend op grond van het feit dat deze uitbreiding in strijd zou zijn met de grondwet en met erkende rechtsbeginse len. Bovendien heeft het levensverzekering- bedrijf een rapport gepubliceerd waarin betoogd wordt dat de financiën van de sociale pensioenverzekering een gevaar lijke toekomst tegemoet gaan. Het aantal pensioengerechtigden zal na melijk in de komende jaren aanzienlijk sterker gaan toenemen dan het aantal werkenden, die uiteraard de middelen moeten opbrengen die nodig zijn om de pensioenen te kunnen uitbetalen. Het zal noodzakelijk zijn het nu al hoge premie percentage 15 percent en met ingang van 1970 17 percent verder te verhogen en wel tot ongeveer 20 percent of de pen sioenen die gekoppeld zijn aan de ontwik keling van de lonen, te verlagen dan wel tijdelijk te bevriezen of de in vroegere tij den gevormde reserves ad circa DM 25 miliard aan te spreken. Wat deze laatste mogelijkheid betreft moet er rekening mee gehouden worden dat zij weinig zou baten, gezien de grote omvang van het stelsel van verplichte pensioenverzekering en gezien het feit dat een aanzienlijk deel van de reserve belegd is in ziekenhuizen, sanatoria en dergelijke ten behoeve van de verzeker den. In hun nota schetsen de Duitse levens verzekeraars een somber beeld. Indien geen van de mogelijkheden ter voorko ming van een algehele ontsporing worden gebruikt, zal in de eerstvolgende 13 jaar een tekort ontstaan van DM 80 miliard tot DM 110 miljard. Indien ook de zelfstandi gen onder de verplichte verzekering ge bracht zouden worden, zou het tekort nog circa DM 36 miljard groter worden. De nota heeft een fel protest uitgelokt van de minister van sociale zaken, die de juistheid van de cijfers in twijfel trekt. Een bittere strijd tussen de kopstukken op het gebied van sociale verzekering en de maatschappijen van levensverzeke ring is hiermee begonnen. Deze strijd zal stellig worden voortgezet, ook na de par lementsverkiezingen van volgend jaar. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip. Arentinië: ms „Arlanza (14/8); Bra zilië: ms „Arlanza" (14/8); Canada: ss „Maasdam" (14/8); Chili: ms „Cd de Barranquilla" (13/8); Kenya, Oeganda, Tanzanië: ms „Monthuet" (16/8); Ned. Antillen: ms „Neptunus" (13/8); Surina me: ms „Oranje Nassau" (14/8)Verenig de Staten: ss „Nieuw Amsterdam" (14/8) en ms „Atlantic Span" (15/8); Z.-Afrika (Rep.): ms „Balong" (14/8); m.i.v. Z.-W.- Afrikan: ms „Talanta" (15/8). Inlichtingen betreffende de verzen dingsdata van postpakketten geven de postkantoren. (Van onze correspondent) VENLO. Onbekenden hebben in de kapel van het genadeoord L. Vrouw van Genooi in Venlo een kluis geforceerd. Ruim tweeduizend gulden aan collecte- en offergeld verdween. Verder werden twee nikkelen collecteschalen en een aarden sierpot ontvreemd. AMSTERDAM In het Open Haven front bij het Centraal Station is gister nacht de 27-jarige bloemenhandelaar H. J. van der Zalm uit Rossum verdronken. Vermoedelijk is hij onwel geworden toen hij langs het water liep. ADVERTENTIE donderdag 8 augustus 1968 DERDE KLASSE Prijzen van f 15 zijn gevallen op de nummers eindigende op 8 f 50 zijn gevallen op de nummers eindigende op 088 f 100 zijn gevallen op de nummers eindigende op 555 f 200 zijn gevallen op de nummers eindigende op 632 f 400 zijn gevallen op de nummers eindignede op 962 1000 zijn gevallen op de nummers eindigende op 4107 Een prijs Een prijs Een prijs Een prijs Een prijs Een prijs van f 2000 is gevallen op het van 2000 is gevallen op het van f 2000 is gevallen op het van 2000 is gevallen op het van 2000 is gevallen op het van 5000 is gevallen op het nummer 054838 nummer 020510 nummer 028651 nummer 087802 nummer 062402 nummer 000767 De prijs van 30.000 is gevallen op het nummer 020197 LET WEL Op dit nummer zijn twee prijzen gevallen. Ik herinner het mij van lang gele den, maar niet lang genoeg om het nog precies te weten: je wandelde het Louvre binnen en liep dan zo ver dat je buiten Parijs zou zijn geweest als je niet in het Louvre was. En juist als je geen schilderij meer kon zien, zag je de tien beroemdste schilderijen van de wereld. Negen daarvan wa ren copieën, heet van de kwast ver vaardigd door dames en heren die bij het origineel zaten te schilderen en be wezen dat ze het ook wel konden. Het tiende was de enige echte Mona Lisa. U kent haar wel: de madonna die het uitzicht op een Italiaans landschap belet met een glimlach alsof zij er gens meer van weet. Zonder dat ooit achterhaald is waarvan. Deze eigen schap heeft haar per reproduktie zo'n ruime verspreiding bezorgd, dat zijzelf een reproduktie leek, en niet eens een beste. Om alleen daarvoor naar Pa rijs te komen is beslist overdreven. Parijs heeft daar rekening mee ge houden. Als tweede attractie bevat het museum namelijk een nog grotere wereldberoemdheid. Zij was het klap stuk van het Louvre, hoewel zij niets had om mee te klappen. Want de Ve nus van Milo heeft geen armen, zodat haar bewonderaars zijn aangewezen op haar ruimschoots aanwezige rest. Ver geleken met de Mona Lisa vallen haar voordelen onmiddellijk in het oog. Deze bespiegelingen vloeien voort uit het bericht dat de tegenwoordige direc teur van het Louvre, de heer André Parrot, heeft besloten de Mona Lisa haar ereplaats te ontnemen, niet ten gunste van de Venus, maar ten gunste van een voortbrengsel van de Franse schilderkunst. Als opvolger is Antoine Watteau gekozen, de 18de eeuwse schil der die op zo charmante wijze het ga lante leven van de betere Franse krin gen in beeld heeft gebracht Hij is inder daad een waardig vertegenwoordiger van het moderne Frankrijk Nu de laat ste Franse revolutie niet alleen is mis lukt maar zelfs nooit schijnt te hebben bestaan, is het logisch dat er in de kunst wordt teruggegrepen naar een tijdperk dat ook de eerste Franse revo lutie niet heeft gekend, hoogstens ver oorzaakt. Daardoor krijgt de Franse burger het veilige gevoel dat al die woeste Franse impressionisten nog niet geboren zijn, en daarvoor ook nooit toe stemming zullen krijgen. Het enige wat er nu nog ontbreekt om de Franse glorie compleet te maken is dat de Venus van Milo wordt aangepast. Zij leent zich daar uitste kend toe. Niets is eenvoudiger dan het aanbrengen van een paar armen, die door een ingebouwd mechaniek regel matig het gebaar maken waarmee de Franse president zich zo'n ongekende populariteit heeft weten te verwerven. Een klein luidsprekertje, verborgen in een voorzetneus, zal onophoudelijk roe mij uw vertrouwen!" Als dat lukt, zal pen: „Frangaises! F rangais! Schenk de Franse kunst hetzelfde hebben be reikt als de Franse politiek. Ze zal algemeen worden aanvaard. Maar nie mand zal erin geloven. Kees Stip (Van onze correspondent) UTRECHT De inbraak die zondag avond is gepleegd bij een juwelierszaak in Utrecht is opgelost. De daders zijn in bewaring gesteld. Hun buit, ongeveer 1.200 ringen ter waarde van ruim f 100.000, is teruggevonden. Twee van hen zijn in de nacht van maandag op dinsdag gepakt toen zij pro beerden in te breken in een woning boven een andere juwelierswinkei in Utrecht. Bij een kennis van de mannen vond de politie een tas met de gestolen ringen. WORDEN OfT ZAAKJE IS NIET MEERWAARD DAN 75.000/ MUN PRIJS !S 125.000 DOUAR JA...MAAR SE LOOF ME - IK WÉÉT WAT IK IK HEB 8ELANSSTEUIN6 VOOR UW jachthaven, MENEER JONES...ACS UW PRUS REDtU JK IS SPIJT ME, MENEER,.. U KENT MUN UITERSTE PRIJS. HEB DE ZAAK BEKEKEN. IK BIED U 90.000 975 1209. In de loop der jaren waren Tutu en Karo er wel aan gewend geraakt, dat Bram vreemd handelde, maar zelfs zij waren verbaasd. Nog veel verbaasder dus Willem van de Vlampijp, die Bram lang zo goed niet kende, toen deze het briefje weer aan de postduif gaf en het dier in vrijheid stelde. „Wtyt-doe-je-me-daar-nou?" vroeg Wil lem verbijsterd. „We moeten op tijd vertrekken, maak snel de zaak in orde, terwijl ik me ver kleed", zei Bram dringend. ..Ik leg het la ter allemaal wel uit" „Maar die brief nu weten de ban dieten, dat we er aankomen", riep Wil lem. „Doe nu maar, wat ik zeg", zei Bram, „Ik. heb een heel goed plannetje." Hij sprong van de stookplaat af, voor dat Willem iets kon vragen en hij was net op tijd in volledig cowboykostuum terug, toen de trein in beweging kwam. Willem twijfelde, maar Tutu en Karo keken vol vertrouwen naar hun Bramme- tje op.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 9