„DIE ANGST VAN VROEGER VOOR DE BUITENLANDSE CRACKS IS VOORBIJ" Er wordt niet meer gelachen om de Finn-zeilers Binkhorst en Beek AIY1RO-I ENING Alkmaarse draversbaan heeft concurrentie van Emmeloord f 62,07 p.m. (18 mnd.) f 118,37 p.m. (24 mnd.) f 189,39 p.m. (24 mnd.) KRUIVER Estafetteploeg 4x200 m toch naar Mexico Atletiekinterland tegen Polen Biljartkalender VRIJDAG 9 AUGUSTUS 1968 15 De AMRO Bank leent u graag het geld voor die nieuwe meubelen, die wasautomaat, die verhui zingen noemt u maar op. In die 18 mnd betaalt u: 18xf 62,07=f 1117,26. Dat is slechts f 117,26 aan financieringskosten, incl. rente, vergoeding administratiekosten en overlijdensrisico. Dus slechts ca. f 6,50 p. m. In die 24 mnd betaalt u: 24 xf 118,37 f 2840,88. Dat is slechts f 340,88 aan financieringskosten, incl. rente, vergoeding administratiekosten en overlijdensrisico. Dus slechts ca. f 14,20 p. m. In die 24 mnd betaalt u: 24xf 189,39 f 4545,36. Dat is slechts f 545,36 aan financieringskosten, incl. rente, vergoeding administratiekosten en overlijdensrisico. Dus slechts ca. f 22,70 p.m. Komt u eens langs bij de Amsterdam-Rotterdam Bank in uw buurt. (Bellen of schrijven mag ook!) Wij vertellen u graag alles over de bedragen die u kunt lenen, over het aantal terugbetalingstermijnen, over de kwijtschelding bij overlijden. Een uitgebreide fol der met alle inlichtingen en tarieven ligt voor u klaar. Als u daar de voorkeur aan geeft kunt u deze folder ook opvragen bij Postbus 342, Amsterdam. Heilige huisjes Basis ADVERTENTIE Geld voor u: flOOO," f2500,- f4000,- KEN SERVICE VAN DL AVIS I LRDAM-RU 11LKUAM BANK De 31-jarige DWS'er Piet Kruiver, die medici heeft geraadpleegd, aie hem voetballen hebben verboden, staat dagelijks in de Albert Cuyp- straat, waar hij zich als marktkoop man probeert waar te maken. DEN HAAG Het bestuur van het Nederlandse!» Olympisch Comité heeft be sloten de estafetteploeg 4 maal 200 me ter vrije slag heren, bestaande uit de zwemmers, Dick Langerhorst, Johan Schans, Elt Drenth, Aad Oudt en Rinus van Beek alsnog aan te wijzen voor deelneming aan de Olympische Spelen van Mexico. Elt Drenth en Aad Oudt zullen tevens worden ingeschreven op het persoonlijke nummer 200 meter vrije slag heren. Vanmorgen zijn zij om acht uur van Schiphol vertrokken met de overige leden van de Olympische Zwemploeg om zich tot 23 augustus in Sankt Moritz op „Mexico-hoogte" voor te bereiden op de Olympische Spelen. Er blijft een probleem over, waar voor Kerkhoven wel een oplossing zal we ten te vinden. Het NOC heeft in Sankt Moritz maar veertien bedden besproken. „Al zullen die jongens in de gangen moe ten slapen, maar mee gaan ze", aldus de bondscoach, die niet ontveinst de spannendste dagen uit zijn carrière achter de rug te hebben. De Nederlandse zwemploeg, die is aangewezen voor de Olympische Zomerspelen in Mexico is van morgen naar Sankt Moritz vertrok ken om zich daar op grote hoogte voor te bereiden op de komende Spelen. In het zwemgezelschap be vinden zich ook de twee boksers (Baars en Lubbers), die door het NOC zijn uitgekozen voor de Olym pische Spelen, alsmede h un verzor ger Nelis Bisschop (v.l.n.r. aan ae linkerkant). De derde bokser, die naar Mexico kan worden uitgezon den, de Haarlemmer Van Ispe'ten, moet zich eind augustus nog eens waar maken in een toernooi in Hon garije. De KNAU heeft zijn O'.ysn- pische atleten nog niet naar Sankt Moritz gestuurd, al bestaat bij en kelen wel de wens. Dinsdagavond valt hierover de beslissing. (Van onze zeilmedewerker) AMSTERDAM Toen Mexieo-afge vaardigde Boudewijn Binkhorst en de door het NOC aangewezen reserve Trits Beek een drietal jaren geleden in buiten landse evenementen uitkwamen weid er enorm om hen gelachen. Die rare Hollan ders. Dat was dit seizoen anders, leder finnfenomeen hield rekening met dit twee tal, dat tussen twee Olympiades de wereldtop binnenzeilde. Beiden hebben daarvoor een jaar studie opgeofferd. Daar staan maar weinigen bij stil in dit storm achtig groeiende nationale zeilerij, dat jaarlijks nog geen handvol topzeilers op levert. Nee, de massa der zeilerij 1 ijkt zelfs met een scheel oog naar die vreem de vogels, die met auto en boottraiicr per jaar fabelachtige afstanden afleggen om hun buitenlandse concurrenten te atta queren. De grote massa brengt het niet op en vindt het leuker om zeilhappenings als de Kaagweek en de Sneekweek bij te wonen. De realiteit is, dat Binkhorst en Beck, met alleen wat financiële steun, op het laatste moment er alles tegenaan heb ben gegooid om naar de baai van Acapulco te komen. Zij hebben de juiste mentaliteit getoond, die slechts een piepkleine top- zeilgroep ieder jaar opbrengt. Maar na zeilraces in Hyères (Frank rijk), in Medemblik, in Kiel, in Whitsta- ble (Engeland) en veel trainen werd het tweetal het zeilen beu. Dat is begrijpelijk Vandaar dat de blonde Boudewijn Bink horst op de voorlaatste dag van de Hol- landweek II zijn finnjol „Basta" op de wal trok met de mededeling dat hij voorlopig geen boot meer kon zien. Een dag later vertrok de 25-jarige Amsterdammer naar Spanje voor een veertiendaagse vakantie. Beek (22 jaar), de donkerblonde Voor burger gaf er ook de brui aan en keerde halverwege de zeilweek de steven naar Muiden en ging om te relaxen voor een week naar zijn oude liefde, de Solo Solo- week te Medemblik), terug. En tussen deze zeilbedrijvigheid door bleek Bink horst bereid te praten, maar wel moest Beek erbij zijn, want samen met Ie weg en waterbouwstudent (Delft) heeft Bink horst getraind, gegevens uitgewisseld en zich aldus naar de wereldtop gemanoeu vreerd. Ook in Mexico zal Binkhorst sreun hebben aan Beek als sparring-partner. Het wordt de lezer duidelijk, dat het grote probleem in de voor-Olympische periode de enorme achterstand was, die de in Nederland geproduceerde boten en tuigage hebben op die in het buitenland. Binkhorst: „We hebben jaren met zo'n plastic boot geknoeid. Na elk experiment DEN HAAG. De Nederlandse dames- atletiekploeg voor de interlandwedstrijd tegen Polen, die zondag 18 augustus in Uden wordt gehouden, is als volgt samen gesteld: 100 meter: Wilma van de Berg (De Keien) en Truus Hennipman (Bataven), 200 meter: Truus Hennipman en Mieke Sterk (Atmodes), 400 meter: Myrna van de Hoeven (Olym- pia-48) en Lia Louer (K en K), 800 meter: Ilja Keizer (De Spartaan) en Maria Gommers (Unitas), 80 meter horden: Hillie Gankema (De Sperwers) en Nel van de Veen (AVR), Ver: Ciska Jansen (Sagitta) en Rola Koe koek (ADA), Hoog: Mary van de Raadt (Holland-H) en Marian Ackermans (DEM), Speer: Greet Versterre (A-tmodes) en Hen- nie de Bruin (AVR), Discus: Anneke de Bruin en Jet van de Giessen (beiden Sliedrecht), Kogel: Els van Noorduyn (Sagitta) en Mieke Rangelrooy (LDA), 4 x 100 meter: keuze uit Wilma van de Berg, Truus Hennipman, Mieke Sterk, Hillie Gankema, Corrie Bakker (Sagitta) en Lidy Makkinje (ADA). Binkhorst met de Finn in act>? ging het slechter. Maar die boten werden door de Finnfamilie als heilig beschouwd. De buitenlandse concurrentie had echter beter en wetenschappelijker materiaal. Dat zagen we. Als eersten hebben v< e toen het heilige huisje ingeschopt en houlen Finnjollen in Oostenrijk gekocht. Dat was een openbaring. In het eerstvolgende evenement versloeg ik het Duitse Finn fenomeen Willy Kuhweide. Dat was vorig jaar op Steinhude in Duitsland". Daarna zijn de prestaties, hoewel met vallen en opstaan, toch in een stijgende lijn ge bleven. Voor Binkhorst, die op 8-jarige leeftijd in een zeilkano („dat is veel beter dan een zeilschool") stapte, begon de wed- strijdzeilerij toen hij vijftien was in de Sharpies. Na zeven jaar Sharpzeilen. met in het laatste seizoen een alleenheerschap pij wilde Binkhorst in een Flying Dutch man stappen. Daar er geen geld was, ging dit experiment niet door. Medisch student Binkhorst: „Aan de KVNWV vroeg ik een verbonds-FD. maar ik kreeg een finnjol toegewezen. Dit was zo'n klap in mijn ge zicht, dat ik het heb afgewezen en van mijn vader geld leende voor een finn" (f 4.500). Beek: „Ze zeggen dat het een geldkwestie is, die topzeilerij. Maar dat is niet waar, want al die figuren die hier van pias naar plas trekken hebben tijd en geld. Om echter in het buitenland te gaan varen, moeten ze zich de gezelligheid van de Nederlandse plas ontzeggen en dat is een struikelblok". En Binkhorst vervolgt: „Je moet direct goed materiaal kopen, geen imitatie voor een paar tientjes min der. Als je het zakelijk aanpakt, valt de financiële zijde best mee". In een coach en in trainingskampen om na Mexico een bredere top te Kweken, zien beide topzeilers weinig. Beek: „Men zou van onderaf moeten beginnen. Een trainer zou al degenen, die altijd in de achterhoede krukken, bijeen moeten garen en daarmede een bredere basis opbouwen. Maar zo iemand is er (nog) niet. Met Russische plannen van trainingskampen zonder echtgenoten moet je bij de zeilerij niet aankomen. Daar zijn die jongens veel te grote individualisten voor. Neem een eenmansboot, daarin moet je toen ook alles zelf doen". Binkhorst vult aan: „De wedstrijdzeilen) is niet te vergelijken met cijferposten als zwemmen en roeien, want daar is de tijd dat je actief bent slechts een handjevol jaren. Zeilen kun je je hele leven doen, dat maakt deze sport zo ge moedelijk". Een oplossing voor het probleem der topzeilerij in Nederland schijnt op een oneindige gevarieerdheid van bezwaren te stuiten. Di t is al jaren zo. Ook maakt de zeilerij na een Olympisch jaar een ware crisis door. Zodra het NOC haar oordeel heefi geveld, zakken de activi teiten onmiddellijk als een pudding in (Van onze paardesportmedewerker) DEN HAAG Zaterdagmiddag (2.30 uur) staan de tweejarige dravers en volbloeds voor belangrijke taken. De dravers hebben hun eer ste grote nummer in het Criterium en de vol bloeds de klassieke Clingendaalren. Hoewel hier voor vijftig van deze jonge dieren waren inge schreven komen er hooguit tien aan de start. Tot nu toe hebben de vertegenwoordigers van stal Bloemert de belangrijkste rennen voor deze generatie beheerst en het ziet er nu weer naar uit dat de eerste jockey van deze stal de Engels man Peter Perkins één van de drie kandidaten naar een zege zal rijden. Not Afraid S, die al een keer zonder succes in een grote internatio nale ren in Frankrijk startte is de beste van het trio De prognoses DRAVERIJEN 1. Draken-prijs: 1. Guy Nathan H. 2. Gouden Regen B. 3. Frieda Magowan. Outsider: Cloxinia B 2. Flying Dutchman-prijs: 1 Elfine, 2. Flint- stone V. 3. Epilog BV. Outsider: Freule. 4. Fin- jollen-prijs: 1 Fury Hollandia, 2. Frio Duffy, 3. Faxila J Outsider: Grace Rodney. 6. Pampus- prijs: 1 Enigste, 2. Francina, 3. Benny Hollan dia. Outsider Youngstar. 7. Boeier-prijs: 1. Ber- nadine, 2. Acrobaat, 3. Little Miss Mitzie. Out sider: Dyveke D. 8. Criterium der 2-jarigen: 1. Happy First, 2. Henri Buitenzorg, 3. Hermand. Outsider: Handy Mac. 10. Valken-prijs: 1. Fleche. 2 Ex Nancy, 3. Funny Guy. Outsider: Fluweel tje. RENNEN: 2. Clingendaalren: 1. Mount Peter Perkins (Not Afraid S. Jolly Espresso S. Ton's Jewel S), 2. Lucky Boy, 3. Clijuot Outsider: Ferguut. 5. H. P. Baron van Tuyll van Serooskerken Me moriaal:: 1. Ragged Robin, 2. Abgars Bonny Boy, 3. Lucky. Outsider: Beluga 9. Top Branch- prijs: 1. Three Diamonds, 2. Indian Cress, 3. Right Royal. Outsider: Blue Bird. Alkmaar is zondagmiddag aan de beurt, maar ondervindt de concurrentie van Emmeloord. Merkwaardig is dat uitgerekend het zwaarste nummer, de 2700 meter lange Cylinder-prijs, het beste bezet is. Het wordt vermoedelijk door Flamingo Six en Carmania een volledige Noord hollandse aangelegenheid. Na zijn uitstekende prestaties is de Zweedse import Nick de serieuze kandidaat voor de internationale draverij. De prognoses: 1. Cirkel-prijs: 1. Frits W, 2. Fillette Six. 3. Flying Six. Outsider Ekan Zora. 2. Pyramide- prijs: 1. Guy Nathan H, 2. Guy M. 3. Grietje Pe terhof. Outsider: Guido Six. 3. Cylinder-prijs: 1. Flamingo Six, 2. Carmania, 3. Fullspeed. Outsi der: Fabiana H. 4. Kegel-prijs: I. Gyas, 2. Gene- rique Belwin, 3. Flevo Akerendam. Outsider: First Girl. 5. Kubus-prijs: 1. Echtens Khan, 2. David v. d. Lente, 3. Famke van Hiddum. Out sider: Fabiola Norton. 6. Prisma-prijs: 1. Nick, 2. Bonaire, 3. Xeres. Outsider: Zelos van Vre- denhof. 7. Rrapezium-prijs, le afd.: 1. Dazy H. 2. Carriere, 3. Bonnie K. Outsider Domingo. 8. Toekomstbeker-prijs IV: 1. Esta Kinley, 2. Fer nanda Hanover, 3. Bosfazant S Outsider: Donald Duck. 9. Trapezium-prijs, 2e afd.: 1. Bonnie Mars. 2. Benny Hollandia. 3. Arstic van 's-Gravenhof. Outsider: Captain Williams. Dinsdagavond (6.00 uur) moeten op de Hil- versumse baan niet minder dan tien courses worden verwerkt. Hieronder zijn de afdelingen en finale van het Mid Zomer Criterium, waarin vele klassepaarden aan de start komen. De fina le wordt zelfs een harde ontmoeting tussen sterk opkomende paarden als Everprise en Dirk de V tegen hun oudere gerenommeerde tegenstanders, die door hun handicaps geen grote kansen heb ben. De prognoses: 1. Gooi Reservaat-prijs: 1. Francisco, 2. Frances G. 3. Freule Hanover. Outsider: Geus Akeren dam. 2. Kerkelanden-prijs, le afd.: 1. Hoop van Rhea, 2. Hariopile, 3. Hasso Beroona. Outsider: Heros. 3. Mid Zomer Criterium I: 1. Everprise, 2. dochter van Our Bonni, 3. Duchesse Mac. Out sider: Dirk de V 4. Mid Zomer Criterium II: 1. Charles H. 2. Blauwe Rteiger S, 3. C Alkestis van E. Outsider: Champion Harvester. 5. Heide- park-prijs: 1. Gunmai Dear. 2 Gusta W, 3 .Guy Volann. Outsider: Friday. 6. Gooise Waranda- prijs, le afd.: 1. Goudvos. 2. Cisca Scotch. 3. Fa biola Spencer Outsider Fantastica. 7. 2e afde ling: 1 French Mac 2. Dorita H. 3 Dougle's Zoon. Outsider: Dehla 9. Erfgooiers-prijs: 1 Grand Geste. 2. Gea Volann. 3 Fillette SLx. Out sider: Fils du Coq 'd Or 8. Kerkelanden-prijs, 2e AMSTERDAM. Omdat de interna tionale biljartkampioenschappen dit sei zoen vrij vroeg worden gehouden, heeft ook de KNBB bij de vaststelling van de nationale kalender nog drie kampioen schappen in de laatste maanden van 1968 moeten plaatsen. Dat zijn de ereklasse anker kader 47/2, die van 26 tot en met 29 september in het Zuidlimburgse Heer wordt verspeeld, het libre, waarvoor van 31 oktober tot en met 3 november nog geen organisatie is gevonden en de ere klasse driebanden, die van 19 tot en met 22 december in Alkmaar plaatsvindt. Daarna ligt de nationale ereklasse twee maanden stil. Pas op 27 februari (tot en met 2 maart) begint namelijk in Noord- wijk de ereklasse 47/1, waarna van 21 tot en met 30 maart in Goirle het band stoten wordt gehouden. Het sluitstuk van de nationale competitie wordt de ereklas se 71/2, die gepland is van 15 tot en met 18 mei. Een organiserende instantie heeft zich hiervoor nog niet aangemeld. afd.: 1. Hanita van Nathan. 2. Helgapluto Gerda, 3. Happy Hollandia. Outsider: Haria Buitenzorg. elkaar. Het was in de Hollanweek 11 aan het armzalige Drakenveldje te zien. Wat verwacht Binkhorst van Mexico 1968? „Ach, onder de twintig besten in de goldcup van dit jaar (winnaar de Deense pupil van Paul Elvström, Henny Wind, Binkhorst werd vijfde) zie ik de gegadigden voor eremetaal. Mocht het werkelijk voortdurend lichtweer zijn tij dens de zeven wedstrijddagen één rust dag na vier races dan knijp ik hem het meest voor die lichte kereltjes. Zo'n jon gen als Bally (Zwitserland), die eigenlijk nooit iets heeft gemaakt en de Hongaar Finaery, spuiten bij weinig wind gewoon aan je voorbij. Het is werkelijk ongeloof lijk. Maar die angst van vroeger, toen ik er niet aan te pas kwam, heb ik niet meer. leek linksl en Binkhorst, ge' ree de zeilers. Toen zag ik jongens als Kuhweide en zijn of ik kringetjes om hem heen draaide. Daar in Whitstable ging ik met lichtweer als een raket. Dat geeft je vertrouwen, hè?" Voor de beide Finnzeilers zal het Euro pees kampioenschap van 25 tot en met 31 augustus op het IJsselmeer vóór Me demblik de laatste test-ease zijn. landgenoot Mares als onfeilbare zeilers. Maar ook zij maken fouten. Laatst in Engeland nog, had ik soms het idee, als-

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 15