VAN DAG TOT DAG NU BONT KOPEN! Nixon wenst „nieuw beleid in Vietnam" HEVIGE SPANNING IN JORDANIË Johnson medisch onderzocht Commentaren op verkiezing van Nixon als kandidaat Tien Grieken verbannen Drie doden in Miami commentaar op actuele zaken Fatsoen is rechtvaardigheid Zweden vreest dat spion Wennerström zal vluchten Moskou reageert voorzichtig T egenstellingen tussen Hoessein en guerrilla's AGNEW: „POLITIE MOET NIET AARZELEN MET SCHIETEN" 13® Levenslang voor oud-SS'ers Overstromingen in India eisen 225 mensenlevens lixon en zijn Bontmodehuis DICK BARTELS 10% ZOMERKORTING telegrammen VRIJDAG 9 AUGUSTUS 196 8 3 W nil tam Êrm ^0* mm Êrm ï-^Êm Na bombardement Nog steeds onlusten Betoging voor Biafra in New York Een prodnkt van Schinunelpennmck Nixons keuze van gouverneur Spiro T. Agnew van Maryland als zijn kandidaat voor het republikeinse vice-presidentschap heeft in de liberale partijgelederen en daarbuiten veel ongenoegen en teleurstel ling teweeg gebracht. In sommige kringen wordt het „de eerste vergissing" genoemd in de strategie die Nixon heeft gevoerd om zijn eigen kandidatuur in de wacht te slepen. Zijn keuze kwam als een verras sing voor bijna allen, die gehoopt en in ieder geval verwacht hadden dat zijn keus zou vallen op een liberale kandidaat. Gouverneur Agnew wordt door waar nemers van zijn beleid in Maryland „poli tiek opportunistisch" genoemd. Begin dit jaar steunde Agnew nog Nelson Rocke feller, totdat diens campagne tijdelijk op de klippen scheen te zijn gelopen In Maryland, waar hij de gouverneursverkie zingen is ingegaan met een liberale repu tatie, wordt Agnew nu met argwaan be keken als degeen die de recente onlusten in Baltimore met aanzienlijk geweld liet onderdrukken. Deze onvatbaarheid, waar het Agnews exacte ideeën en opvattingen betreft, is juist ook datgene wat volgens intimi Nixon zelf karakteriseert. In de afgelopen dagen heeft Nixon verklaringen afgelegd over een aantal onderwerpen die de in druk achterlaten dat hij zijn aanvankelijk onbuigzame positie ten aanzien van de oorlog in Vietnam en Oost-Europa heeft gewijzigd, maar het heeft er alle schijn van dat Nixons uitspraken misschien wel veranderd zijn, maar dat hij in wezen de zelfde politicus is gebleven, die hem in vorige verkiezingscampagnes de reputatie bezorgde van een in zichzelf gekeerde ambitieuze man, die zich niet ontzag achter iedere liberaal een verkaple com munist te zoeken. Zijn kandidaatbenoeming is voor de republikeinse partij echter onvermijdelijk geweest, en vanuit partijpolitiek stand punt bekeken de beste beslissing die ge nomen had kunnen worden. De republi keinen waren door de campagne van Bar ry Goldwater in 1964 in grote wanorde achtergelaten, met een verpletterende nederlaag op bijna alle fronten. Het presi dentschap ging naar president Johnson. Gouverneur-, senaat- en congreszetels die behouden hadden kunnen worden, vielen in handen van de democraten. In de tussentijdse verkiezingen van 1966 was Nixon de enige republikein van enig nationaal aanzien die de republikeinse kandidaten in de campagne kon bijstaan. Aan deze hulpverlening ontleende Nixon de dankbaarheid en de trouw, die hem nu de presidentskandidatuur hebben bezorgd. Hij bracht de kreupele republikeinse oli fant weer ter been, herstelde een mate van eenheid en hoopt daarmee de presi dentsverkiezingen in november te winnen. Op het nationale vlak echter blijft de republikeinse partij uit de pas lopen waar het de grote en urgente problemen be treft, die Amerika op korte termijn moet gaan oplossen. Het partijcongres is „zon der ideologie" geweest. Het partijpro gramma was weinigzeggend, de grootste nadruk erin werd gelegd op „recht en orde" in het land, terwijl over het pro bleem van de getto's, de armen, de ge frustreerde negers zo goed als niet werd gerept. Het politieke jaar 1968, dat zo veelbe lovend begon met McCarthy's optreden, het aftreden van president Johnson en de onderhandelingen in Parijs mogelijk maakte, de opkomst van Robert Kennedy, en in het algemeen een herleving van politieke belangstelling en hoop, schijnt nu opnieuw in een slop geraakt te zijn. De status quo werd door het republikeinse partijcongres bevestigd, en het ziet er niet naar uit dat het democratische partijcon gres aan het eind van,deze maand daar veel verandering ih zal brengen. Nixon heeft aangekondigd in de verkie zingscampagne tegen de democratische kandidaat goed van leer te trekken en dat belooft een weinig aangename tijd te worden. ■"■inrmwiniwuwiw ADVERTENTIE SPECIAALZAAK IN PELTERIJEN OP ONZE GEHELE COLLECTIE Wagenweg 126 rood - Haarlem Telefoon 14360 GESLOTEN HUIS OP 1e ETAGE Evenals in andere Europese landen is ook in ons land een hulpactie op touw gezet voor de slachtoffers van de Ni- geriaanse burgeroorlog. Vanavond wordt via de televisie (na het journaal) een op roep gedaan om geld te geven om de mil joenen noodlijdende mensen in dit deel van Afrika met voedsel en medicamenten te hulp te komen. Tien miljoen gulden wil de stichting vluchtelingenhulp „Biafra-conflict" met deze humanitaire actie bijeen krijgen. Het Nigeriaanse conflict dateert van vorig jaar juni. Toen riep de leider van de zeven miljoen Ibo's in Oost-Nigerië, overste Ojoekwoe, de republiek Biafra uit. Een maand later ontbrandde de eigenlijke burgeroorlog. De federale Nigeriaanse lei der, generaal Gowon, voorspelde dat de rebellie „binnen 48 uur zou zijn neerge slagen". Zijn voorspelling is niet uitge komen. De gevechten duren nog steeds in alle hevigheid voort. Vorig jaar waren de Biafranen nog in het offensief, zoals het er nu uitziet zijn zij tot een smalle strook ten noorden van de oliehaven Port Har- court teruggedrongen. In deze vrij hope loze positie hebben de Biafranen aange drongen op een wapenstilstand, waarna overleg over de politieke geschillen kan volgen (onder de voorwaarde dat de soevereiniteit van Biafra wordt erkend). De federale Nigeriaanse regering eist eerst terugkeer binnen de federatie al vorens over een staakt-het-vuren kan worden gesproken. En nu zijn de beide partijen nogmaals in Addis Abeba bijeen om tot een vergelijk te komen. Gezien de traagheid waarmee de onderhandelingen op gang komen is er ook ditmaal weinig grond voor optimisme. Sinds het uitbreken van de oorlog heb ben de internationale hulporganisaties zich ingezet voor de slachtoffers. Voedsel en medicamenten zijn in grote hoeveel heden naar de eilanden voor de Nigeriaan se kust gebracht. Voor wat het transport naar federaal gebied betreft hebben zich nooit moeilijkheden voorgedaan. Wel raar het gebied dat door de Biafranen wordt bezet, daar de federale Nigeriaanse re gering weigert buitenlandse vliegtuigen met goederen rechtstreeks naar Biafra te laten vliegen. Helemaal verstoken van hulp van buitenaf blijft Biafra niet. Vrij regelmatig vinden clandestiene vluchten naar nood- vliegvelden van de rebellen plaats. Effec tieve hulp evenwel zou pas mogelijk zijn als er een luchtbrug tot stand komt. De vliegtuigen daarvoor staan klaar, maar zonder toestemming van de Nigeriaanse autoriteiten kan van een hulpactie op grote schaal voorlopig geen sprake zijn. Transport van goederen voor Biafra over de weg staat de Nigeriaanse regering toe, indien zij tenminste zijn gecontroleerd. De Biafranen hebben tot dusver van deze mogelijkheid geen gebruik willen maken omdat, volgens hen, de federalen „alles vergiftigen". Wat Ojoekwoe en Gowon ook voor poli tieke bedoelingen mogen hebben, een feit is dat in het oorlogsgebied een onvoorstel bare hongersnood heerst. Daarop is de actie van vandaag gericht. Er moet voed sel komen en er moeten transportmid delen komen om dat voedsel in het nood- gebied te brengen, willen nog niet vele tienduizenden van honger omkomen. Andere hulpacties hebben bewezen hoe veel spontane hulp Nederland kan op brengen het is te hopen dat ook de opbrengst van de actie voor Biafra mag getuigen van een warm gevoel voor men sen in hongersnood. uiiiiiiwwiiwwwwmbbmmm»»-—^pppyvinnnnnnnnnnruvin. (Van onze correspondent) MIAMI. Over de oorlog in Vietnam heeft de Republikeinse kandidaat Nixon gezegd dat een nieuw beleid nodig is om andere Vietnams te voorkomen. Nixon kondigde aan dat hij gedurende de ko mende verkiezingscampagne de onder handelingen in Parijs niet in gevaar wil de brengen door Vietnam aan de orde te stellen. In een ongebruikelijk persoonlijke pas sage richtte Nixon gisteren in Miami zijn pijlen op de minister van Justitie, Clark, zonder hem bij name te rjoemen. Nixon stelde de minister verantwoordelijk voor de recente rellen en getto-opstanden. Mijn minister, zei hij „zal een nieuw front openen tegen handelaars van de porno grafische boekjes en de verkopers van narcotica die het leven van onze kinderen corrupt maken". Nixons rede was doorspekt met kracht dadige maar vaak weinig zeggende con stateringen: „Tot diegenen die zeggen dat „orde en rechtvaardigheid" de codewoor den voor racisme zijn, is dit ons ant woord: „Fatsoen is rechtvaardigheid voor iedere Amerikaan". Ook het oude Republikeinse stokpaard, de filosofie dat de mensen zichzelf moe ten kunnen helpen, werd van stal ge haald: „De oorlog tegen de armoede in Amerika is niet vijf jaar geleden begon- (Van onze correspondent) STOCKHOLM. De in juli 1964 we gens spionage tot levenslange gevange nisstraf veroordeelde Zweedse luitenant kolonel Stig Wennerström zal niet wor den overgeplaatst van zijn isoleringscel naar een zogenoemde open afdeling van de gevangenis. Overste Wennerström die een groot ge deelte van zijn carrière werkzaam was als dubbelspion en daarbij militaire ge heimen aan zowel de Verenigde Staten als de Sovjet-Unie doorgaf in „een idea listische poging om evenwicht te schep pen", zoals hij naderhand verklaarde, heeft een verzoek ingediend een einde te maken aan de gevangenisterreur, die hem, naar hij zegt, zowel geestelijk als licha melijk dreigt te breken. De Zweedse contra-spionagedienst daarentegen is ervan overtuigd, dat Wen nerström de eerste de beste kans tot ont vluchten zal waarnemen en dan de wijk zal nemen naar de Sovjet-Unie. nen. Hij begon toen ons land begon. Het is de meest succesvolle oorlog tegen de armoede geweest van alle landen. Er is meer rijkdom in het Amerika van van daag, meer algemeen verdeeld, dan in ieder ander land ter wereld". Nixon ziet als oplossing van het pro bleem van de armoede en honger de toe passing van de „lessen van de Ameri kaanse revolutie (van de 18de eeuw) op onze huidige problemen". Voor diegenen die van Richard Nixons einge toesparaak op het Congres een nieu we koers hebben verwacht, een nieuwe be nadering van Amerikaanse crises, was zijn „overwinningsrede" weinig zeggen en te leurstellend. Zij zouden zich waarschijnlijk hebben aangesloten bij de blinde bar-pianist in mijn hotel, die tegen de Cubaanse bar- knecht zei „Het wordt allemaal prachtig gezegd, maar hij heeft eigenlijk niets ge zegd, en dat is nou precies waarom ik altijd tegen hem ben geweest". MOSKOU (AP en Reuter) De Sovjet Unie reageerde gisteren voorzichtig op de verkiezing van Richard Nixon tot repu blikeins kandidaat voor het Amerikaanse presidentschap. Tot voor kort had Mos kou geen goed woord voor diens persoon lijke en politieke kwaliteiten, maar nu schreven twee correspondenten van het officiële persbureau Tass uit Miami Beach, dat Nixons uitlatingen daar over de internationale betrekkingen „wat door- dachter en gematigder van toon" zijn ge weest dan „zijn strijdlustige uitspraken van enkele maanden geleden". Nixons aanhangers zeggen, aldus Tass, dat hij niet langer de „gewetenloze, kwe zelachtige, tegen al wat rood is hitsende politicus" is die hij heette te zijn toen hij bij de presidentsverkiezing van 1960 door wijlen John Kennedy werd versla gen. Tass haalde de gezaghebbende Ame rikaanse journalist James Reston aan, die geschreven heeft dat Nixon „heel wat liberaler is dan zijn conservatieve aan hangers denken". In Groot-Brittannië delen velen het scepticisme van talrijke Amerikanen om trent Nixons opportunisme en de politiek van de Republikeinse Partij, vooral over de al te vage aanduiding omtrent de manier waarop deze haar plannen denkt uit te voeren, aldus onze correspondent in Londen. Men is evenmin gelukkig over Nixons mogelijke toespeling inzake het gebruik van nucleaire wapens in Vietnam. Een conclusie die bijvoorbeeld Louis Heren, de correspondent van de Times in Wash ington meent te moeten trekken uit de door Nixon gemaakte opmerkingen over het snel tot een einde brengen van het conflict. Men ziet in elk geval hierin een herhaling van president Eisenhowers drei gement dat destijds in de Koreaanse oor log zijn uitwerking niet heeft gemist. Maar men juicht Nixons opvatting toe dat Groot-Brittannië's aansluiting bij de E.E.G. een van de doeleinden van de Amerikaanse politiek behoort te zijn. Gorilla In de Cubaanse pers is de republikein se presidentiële kandidaat, Richard Nixon een „gorilla en één van de meest reac tionaire politici die tegen Cuba zijn", ge noemd. Havanna zou officieus een stug ger optreden van de V.S. tegen Cuba verwachten als Nixon president wordt. „Richard Nixon is geen vertegenwoor diger van de nieuwe leiding die de Ver enigde Staten zo nodig hebben", aldus het Oslose dagblad „Dagbladet" in een hoofd artikel onder de kop „een grote teleur stelling". „Nixons opvattingen over het communisme zijn welbekend en voor Amerika's arme en angstige inwoners heeft hij geen beloftes," aldus het Noor se blad. (Van onze correspondent) JERUZALEM Inwoners van het be zette Jordaanse gebied, die zojuist zijn teruggekeerd van een bezoek van Am man rapporteren, dat daar grote span ning onder de bevolking heerst. Zij zeg gen dat ieder er van overtuigd is, dat men aan de vooravond staat van radicale wijzigingen op politiek terrein, maar dat niemand weet wie de stoot daartoe zal geven: koning Hoessein en zijn volgelin gen, of de diverse guerrilla-organisaties met hun aanhang in de rijen van het leger. Een van de voornaamste zaken, die vol gens betrouwbare zegslieden in het ge ding zijn, is de politieke oriëntatie van ANNAPOLIS (AP). De gouverneur van Maryland, Spiro Agnew, zoon van een Griekse immigrant, die zijn naam veranderde van Angnostopoulos, heeft een hoogtepunt bereikt in zijn snelle po litieke carrière toen hij door Richard Nixon benoemd werd tot kandidaat van het vice-presidentschap. De 44-jarige Agnew die van democraat republikein is geworden, is een van de jongste gouverneurs die de staat Mary land ooit had en de eerste van Griekse afkomst. Als zoon van een Griekse restaurateur in Baltimore groeide hij op in de jaren van de economische depressie. Hij hielp zijn familie vaak het bescheiden inkomen te vergroten door baantjes na schooltijd. De rassenrellen van de afgelopen twee jaar hebben het standpunt van Agnew inzake de burgerrechten veranderd. Een week geleden heeft Agnew woe dend geweigerd bijeen te komen met lei ders van ongeveer 250 studenten van het Bowie State College, dat voor het meren deel door negers wordt bezocht. Zij hiel den een sit-in in het schoolgebouw om kracht bij te zetten aan hun eisen voor verbetering van de campus. Agnew gaf bevel hen allen te arresteren. Tijdens zijn laatste persconferentie voordat hij naar Miami vertrok, zei de gouverneur dat „de politie niet moet aar zelen om tijdens wanordelijkheden op plunderaars te schieten als zij geen ge- te hoor gaven aan het bevel ermee op houden." Agnew heeft lange tijd gouverneur Nelson Rockefeller gesteund voor de re publikeinse presidentiële kandidatuur. Gouverneur Agnew, door Nixon ge kozen tot kandidaat voor het vice- presidentschap van de Verenig oe Staten. Jordanië. De koningsgezinden houden vast aan een politiek van identificatie met het Westen, terwijl de leiders van de sabota gegroepen en hun sympathisanten met Washington en Londen willen breken en overschakelen op Moskou. Naar het schijnt houdt ook de reis van de Jordaanse minister-president Bahjat al-Tal-ouni naar Beiroet daarmee ver band. De premier is kort geleden zoge naamd om gezondheidsredenen naar Li banon vertrokken. Officieel heette het, dat hij zich daar onder medische be handeling zou stellen, maar politieke waarnemers in Amman en het bezette gebied zijn van oordeel, dat zijn ziekte verlof een gevolg is van ernstige menings verschillen met koning Hoessein, die zich krachtig verzet tegen zijn onvoorwaarde lijke steun aan de terroristische bewe ging. De koning is er van overtuigd, dat van het optreden van de sabotage-commando's tegen Israel geen heil voor Jordanië te verwachten valt, in de eerste plaats, om dat het Israëlische vergeldingsmaatrege len uitlokt, en ten tweede, omdat het internationale prestige van Jordanië er door wordt geschaad. Bovendien is de koning een warm voor stander van een pro-Westers beleid, ter wijl daarentegen de minister-president een leunen op het Kremlin voor de na tionale zaak voordeliger acht. Leidende politici in Amman en het bezette gebied betwijfelen of de premier naar zijn va derland zal terugkeren zolang Hoessein stand houdt. Volgens hen gaat het op het ogenblik om buigen of barsten. Uit berichten en commentaren van de Arabische radio- en televisiestations valt op te maken, dat de toestand in Jorda nië zich nog aanzienlijk heeft verscherpt na de Israëlische luchtaanval op kampen van de commandotroepen in de buurt van Salt. Ze bevestigen de mededeling van bewoners van het bezette gebied, dat zich in de loop van de week heftige demon straties in Amman hebben voorgedaan, waarbij de betogers zich keerden tegen ATHENE (AP). Tien Grieken, onder wie oud-parlementsleden, andere politici en drie officieren, zijn door de Griekse regering verbannen naar de Aegeïsche eilanden. De betrokkenen zijn op verschillende beschuldigingen al drie maanden geleden gearresteerd. Zij werden sindsdien in hechtenis gehouden. de politieke lijn, die door de regering van Iraakse en Saoedi-Arabische troepen wordt gevolgd en tegen de aanwezigheid op Jordaans grondgebied. Ook bij de begrafenis van de slacht offers van de luchtaanval kwam het tot stormachtige tonelen, klaarblijkelijk als gevolg van agitatie van de kant der sa botagegroepen. De politie onthield zich zorgvuldig van inmenging, kennelijk op instructie van de verdeelde regering, die echter tot dusver door de koning in toom wordt gehouden. President Johnson verlaat het ziekenhuis in San Antonio, waar hij werd onderzocht wegens buikklach ten. De Amerikaanse president die werd vergezeld van zijn vrouw houdt nu rust op zijn boerderij in Texas. MIAMI (Reuter). Het aantal doden als gevolg van onlusten in Miami is ge stegen tot drie. De gewelddaden, die zich gisteren be perkten tot de negerwijk van Miami, zijn vandaag uitgebreid tot de zakenwijk en een gebied even ten zuiden ervan. Gis teren werden twee mensen doodgescho ten, meer dan twintig gewond en twee honderd gevangengenomen. Vandaag werd een neger gedood bij een schiet partij met de politie. NEW YORK. (AP) Ongeveer 2500 betogers hebben in New York een stille demonstratie voor het gebouw van de Verenigde Naties gehouden om interven tie te eisen door de Verenigde Naties en de V.S. voor het hongerende volk van Biafra. Woordvoerders voor het drie weken oude Biafra-comité zeiden, dat de demon stratie zal doorgaan totdat tot actie wordt overgegaan om de blokkade van Biafra door de federale Nigeriaanse strijdkrach ten te doorbreken. NEURENBERG (DPA). De gewezen Gestapo-leden Paul Baron en Ernst Erich Piecha zijn door een rechtbank in Neu renberg wegens moord op joden in het Poolse getto Gorliche tot levenslange ge vangenisstraf veroordeeld. Naar de overtuiging van de rechtbank zijn de ex-SS'ers Baron en Piecha ver antwoordelijk voor de dood van 43 mensen ADVERTENTIE S ciretta NEW DELHI (Reuter). Overstro mingen hebben in India volgens recente cijfers 255 mensenlevens geëist. Een miljoen mensen is geïsoleerd of dakloos. Het zwaarst getroffen is de staat Goejarat. In Jalgaon, bij Bombay, stortte een door het water ondergraven heuvel op voor de overstroming gevluchte men sen. Hier werden achttien mensen gedood. Militairen met hefschrnefvliegtuigen en boten nemen aan de reddingsoperaties deel. J Tekenen. De Italiaanse regering heelt be sloten voor 29 augustus het non-proli feratieverdrag te ondertekenen. Dodencijfer. Het dodencijfer ten gevolge van de recente overstromingen in ver scheidene delen van Indonesië is ge stegen tot 37. Oekraïners. Zeventien Oekraïnse betogers, die de Russische ambassade in Londen hebben bestormd zijn op borgtocht vrij gelaten. Ze moeten op 19 augustus voor de rechter komen. Verbeterd. De gezondheidstoestand van president Nasser blijft verbeteren dank zij een kuur met radio-actief mineraal water, die hij in de Russische republiek Georgia is begonnen.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3