WAi nnDF Puzzel van de week PANDA EN DE SUPERSCHAT POELE, PELLI EN PINGO Nieuwe kaart van Suriname flpngestipt J Echt WH Twee jaar en drie maanden voor roofoverval Reebok sprong door autoruit Haar-instituut in kort geding tegen Consumentenbond Kort nieuws m 8 Ons vervolgverhaal VRIJDAG 9 AUGUSTUS 1968 Feuilleton door JAMES ÜQLBmm zeö oe Her, als er 6Een aardbeien meer bijkun- zo, potte, ik eetooF dar ER GEEN AARDBEIEN MEER BIJKUNNEN "«w O? Op eerste vakantiedag in zee verdronken Kees Stip DE UILENBOOM AC •>-> 72) Waarom niet Rusland? Hij wilde dat hij wist hoe de verhouding op dat ogenblik was tussen Moskou en Peking. Het zou verschil kunnen uitmaken. ,,Is het niet bij je opgekomen dat wij mede werkers zijn van Vronsky? Heb je geen orders gekregen? Denk je dat mijn kameraden deze blunder door de vingers zullen zien? Besef je niet dat je je ergens in hebt gemengd? Moet je eraan herinnerd worden welke straf er staat op inmenging? Mag ik voorstellen dat je ons laat gaan, met excuses? Onmiddellijk". Mclntyre glimlachte slechts. Toen zei hij, bij de deur, voordat hij hem sloot: „Vrede en Vriendschap". Wal dorf legde zijn hand op Hannah's mond en fluisterde haar één woord in het oor: „Luistervinken". Toen zei hij, met zjn koude stem: „Zo, Lyubov Andreyevna". Het was de enige naam die hij kon beden ken. Het was die van de gravin in „De Kersentuin" en het leek hem niet waarschijnlijk dat de Chinezen hun Tjechow kenden. „Lyubov An dreyevna wees niet bang. Mclntyre zal het controleren en merken dat ik de waarheid spreek". Hannah knikte en zei „Da, Dimitri" toen hij zijn hand van haar mond nam. Het was koel en rustig in de kamer. Niemand lette nu op haar om te zien hoe moedig ze was, dus druk te ze zich tegen Waldorf aan, klem de zich aan hem vast. Toen gingen ze rustig samen op de grond zitten en wachtten af terwijl de angst in golven op kwam zetten. Niets, dacht Waldorf, is erger dan niets. Als Mc lntyre had gezegd „Jullie sterven bij het aanbreken van de dag", of „Óver een half uur ben ik terug met de duimschroeven", zou dat het wach ten gemakkelijker gemaakt hebben. Als Hannah er niet geweest was had hij zich niet groot kunnen houden, dat wist hij zeker. Hij veronderstelde dat het beste waarop hij zou kunnen hopen een afspraak was een overeenkomst in de trant van: Laat Hannah vrij en ik zal jullie alles vertellen. Toen ze de geluiden hoorden stond hun hart stil. Eerst een gekreun en daarna een stem: „Nog een keel, glaag", zei de stem. „Juffrouw, vel- tel ons de velblijfplaats van Leinal- do Guellela". Ze konden niet uit maken of het een bandopname was of een direkte uitzending; ze wisten slechts dat er een verborgen luid spreker in de kamer was. Ergens in hei palazzo was de een of andere Oosterling bezig vragen te stellen. Er kwam geen antwoord op de vraag; slechts een kreet van pijn en stilte. „Waldorf?", fluisterde Hannah. Het leek hem dat ze op het punt stond in paniek te raken. Hij haalde zijn schouders op. „Psychologische oor logvoering, dat is alles". „Denk je dat heus?" „Geen twijfel aan. Je kent de Chi nezen". „Nee, ik ken ze niet". „Ze staan bekend om dit soort din gen. De bedoeling is dat we helemaal plooibaar worden en ze alles vertel len wat ze willen weten". Hij glim lachte. „Let er niet op". „Goed, jujffrouw. Veltel nu maal. De ve,blijfplaats van Leinaldo Guel lela" Deze keer hoorden ze klagen de geluiden voordat er gegild werd. Waldorf huiverde en hoopte dat ze het niet merkte. „Een primitieve uit vinding. Je zou zo denken dat ze er wel van afgestapt zouden zijn". „Ja, nietwaar?" Hij zag er zo bleek uit. Ze wist dat ze een last voor hem was, een blok aan zijn been; zonder haar zou hij beter af zijn. Ze moest hem op de een of andere manier kunnen helpen. „Ik heb ze de deur niet op slot horen doen; jij?" Hij ook niet. „Natuurlijk hebben ze de deur op slot gedaan". Ze liep er op haar tenen heen, legde haar hand op de knop en duwde die wat naar beneden om te voorkomen dat hij rammelde als ze hem omdraaide. Het was net of ze het huis uitsloop om haar minnaar in het maanlicht te ontmoeten; ze had nog nooit een minnaar gehad, maar ze had wel ge oefend met haar slaapkamerdeur. De knop draaide nu; langzaam en ge ruisloos. Een kwartslag, dan een halve, dan helemaal. Ze bevochtigde haar lippen, glimlachte tegen hem en trok heel voorzichtig. De deur ging open. De moed zonk haar in de schoenen. Ze had alleen maar iets te doen wil len hebben. Ze waren veilig in de kamer. Wie wist wat er buiten in de gang, of beneden voor gevaar dreig de? De deur stond nu op een kier; een smalle kier, maar voldoende om door te kunnen gluren. „Ik zie nog iemand". „Het is een val". „Waarom zouden ze ons in de val willen lokken als we daar al in zit ten?" Ze trok de deur nu geleidelijk verder open. Het was net of je bij het bridgen één voor één dertien schoppers opnam. Ieder stukje gang dat zichtbaar werd was verlaten. En het volgende. En het daarop vol gende. De deur stond helemaal open. Er was niemand. Hannah zei wat ze beiden dachten. „Laten we het niet doen". „Geen gek idee. „Kom mee". Hij liep de gang in. „Blijf dicht bij de muur". Hij moest denken aan de dui zend keer dat hij 's nachts de trap was afgeslopen, Carla's kamer voor bij. „Dan kraakt de vloer minder". „Goed". „En blijf twee passen achter me". Het leek onredelijk ver. „Twee pas sen?" „Voor het geval dat ik plotse ling moet blijven staan". Ze knikte. Langzaam en geruisloos, als een schaduw op de muur, ging hij op weg. Ze vond dat hij het verschrik kelijk goed deed. Ze kreeg iets meer vertrouwen als iemand hen naar buiten kon brengen, was hij het wel en botste tegen hem op toen hij bij een hoek van de gang bleef staan. „Het spijt me ontzettend". „Ssst". De gang leek wel een lang onder aards geweld; donker, stil, vol vrese lijke, onzichtbare dingen. In elk ge val waren er tot nu toe geen Chine zen. Hij liep weer verder en ver wachtte bij elke stap die hij deed schoten te zullen horen; schoten of boze stemmen of, en dat zou op de een of andere wijze het allerergste zijn, Mclntyre's lach. Hij had de man nog nooit horen lachen, maar de ge dachte eraan deed hem verbleken. (Wordt vervolgd) KW Horizontaal: 1. in orde, 3. wiel, 6. meis jesnaam, 8. Gode zij lof (Lat. afk.), 10. soort sport, 11. wondvocht, 14. deel v.h. been, 15. gewicht, 17. eenmaal, 19. lucht- strijdkarchten (afk.), 21. eil. i.d. Midd. Zee, 23. modegek, 25. meisjesnaam, 27. lidwoord, 28. ik (lat.), 30. sinds, 33. adel lijke titel, 35. watering, 36. schouderhol te, 39. netto, 40. bevestiging, 41. pl. i. Ita lië, 42. pl. i. Italië, 43. gewicht (afk.), 44. naar mijn mening (afk.), 46 componist, 48 water in Engeland, 50. meest volmaak te, 52. geluidloosheid, 55. meisjesnaam, 56. pl. in Gelderland, 58. edelgrootacht- baar (afk.), 59. smalle weg, 61. pl. i. Italië, 64. holte in de muur, 66. Mohammedaans rechter, 67. wrede keizer, 69. houding, 70. siersteen, 72. venster, 74. selenium (afk.), 75. plakmiddel, 76. Duits pers. vnw., 77. jffstandsmaat (afk.). Verticaal: 1. Voorzetsel, 2. kledingstuk, 3. kledingstuk, 4. deel v. Sumatra, 5 hei lige (afk.), 6. groente, 7. grote bijl, 8. kleur, 9. lidwoord, 12. bijwoord, 13. ver harde huid, 16. zijrivier v. d. Donau, 18. naar beneden, 19. niet vast, 20. ligplaats v. schepen, 22. uit Ierland, 23. niet goed, 24. Eng. lidwoord, 26. beroep, 29. barm hartig, 31. herkauwer, 32. soort graf, 33. snelle lichtstraal, 34. klein raampje, 37. ADVERTENTIE 40. Panda en Bill Dollar hadden natuurlijk niet door dat Joris zich als Indiaan vermomd had om hen bang te maken en zodoende de kroon terug te krij- gn. Ze wisten dan ook niets beters te doen, dan het op een lopen te zetten. „Oef!" riep Joris dreigend, terwijl hij achter hen aan sprong en hij voegde er in zichzelf aan toe: „Als ik ze nu even nog angstiger kan maken, werpen ze dat kostbare voorwerp wel naar me toe. En dan kan ik me als vermogend iemand terugtrekken!" Maar hij trok zich eerder te rug, dan hij had verwacht. Want in zijn namaak-dans lette hij niet goed op, en zo kon het gebeuren dat hij in een strik stapte, en met een ruk door het touwwerk omhoog werd gehesen. „Umps.mom pelde hij duizelig. „Welke misselijke persoon heeft een val op mijn pad geplaatst?" „Mia Wa Me Day Wah Kee!" antwoordde iemand met bronzen stem en toen Joris verbijsterd om zich heen keek, ontdekte hij een echte Indiaan die hem dreigend opnam. NEN? P/Nd O, IS HET MANDJE MET AARDBEIEN BIJNA VOL? HIJ MOET TOT AAN RAND VOUITTEN 27Ï7-A steen, 38. pl. in Gelderland, 45. deern, 47. grasplak, 49. geestdrift, 50. boom, 51. vul- kaaninhoud, 53. breekbaar, 54. verlangen, 56. uniek, 57. vulkaan, 60. plant, 62. pl. in Noordholland, 63. beetje, 65. land in Azië, 66. wig, 68. vr. munt, 69. naschrift (afk.), 71. klaar, 73. lengtemaat (afk.). Oplossingen, uitsluitend per briefkaart, dienen uiterlijk woensdag a.s. in ons be zit te zijn. Oplossing puzzel no. 31. Horizontaal: 1. klopgeest; 4. eland; 7. genie; 8. pasta; 9. ronde; 10. arg; 11. ro mig; 12. ked; 14. eend; 15. stop; 18. ram; 19. Oeral; 21. alt; 23. bleek; 24. Ringo; 25. knoet; 26. enorm; 27. Euromarkt. Verticaal: 1. klaar; 2. energie; 3. toen dra; 4. esperantist; 5. alsem; 6. draagriem; 7. grondel; 10. amandelboom; 12. kangoe roe; 13. oprecht; 16. remedie; 17. stakker; 20. rondo; 22 sprot. De namen der prijswinnaars vindt u elders in dit blad. DEN BOSCH. De Bossche recht bank heeft een 39-jarige losarbeider en een 35-jarige chauffeur, beiden uit Den Bosch, die op 29 juli terechtstonden we gens de op 1 februari van dit jaar ge pleegde roofoverval op de zelfbedienings- grossierderij Sligro N.V. in Den Bosch, veroordeeld tot twee jaar en drie maan den gevangenisstraf. De officier van Justi tie had tegen beiden drie jaar gevange nisstraf geëist. Drie helers van de bij deze overval ge stolen goederen zijn conform de eis ver oordeeld tot 100 boete. Wegens het uitlokken van meineed is deze man uit Made-Drimmelen veroor deeld tot een jaar en acht maanden ge vangenisstraf. De eis was tweeëneenhalf jaar. De drie inwoners van Raamsdonk, Raamsdonkveer en Geertruidenberg, die deze meineden hebben afgelegd, werden veroordeeld tot straffen variërend van een jaar tot een jaar en drie maanden. De eis was anderhalf jaar. (Van onze correspondent) VIJLEN Donderdagmiddag is een reebok door het voorruit van een auto gesprongen. Dit gebeurde in het Vijlener- bos in Zuid-Limburg De reebok moest worden afgemaakt. De chauffeur, een Vlissingse leraar kreeg snijwonden in het gezicht. SCHIPHOL De K.L.M.-dochtermaat- schappij Aerocarto n.v. is begonnen met het opnieuw in kaart brengen van Su riname. Met dit project zullen 25 man minstens een half jaar bezig zijn. Het pro ject vergt ongeveer 14.5 miljoen en vormt een onderdeel van het tien-jaren- plan van Suriname. Met de bijkomende werkzaamheden zal het twee tot twee en een half jaar in beslagnemen. Een tweede project, dat Aerocarto in Suriname gaat uitvoeren, betreft het vast stellen van een officieel, overigens denk beeldig Surinaams peil, zoals het Nieuw Amsterdams Peil. Dit Surinaamse peil zal worden afgestemd op het gemiddelde zee- nieveau aan de kust ten opzichte van een punt 7 tot 10 km uit de kust op het vaste land. OUDDORP. Een 20-jarige Duitser is gistermiddag in zee verdronken voor de kust van Ouddorp op Goeree Overflakkee. Samen met een vriendin was hij 's mor gens voor vakantie aangekomen. Hij was op een gevaarlijke plaats tussen twee strekdammen gaan zwemmen. Bij Kijkduin is gistermiddag een 28-jari- ge Engelsman in de Noordzee verdron ken. DEN AAG et publiek loopt aan zienlijk terug bij de Cambridge Haarin- stituten. De oorzaak hiervan is een deni grerende publikatie in het juninummer van de Consumentengids. „Cambridge" stelde dit gisteren in kort geding voor de president van de Haagse rechtbank, jhr. mr. G. Witsen Elias, en eiste o.m. dat de Consumentenbond in zijn gids moet verklaren, dat niet als vaststaand valt aan te nemen, dat de klanten van „Cam bridge" geen baat kunnen hebben bij een behandeling tegen roos of haaruitval door mensen van het instituut. Mr. Witsen Elias zal over een week vonnis wijzen. Voor „Cambridge" vorderde mr. F. W. Goudsmit, dat de consumentenbond wordt verboden verder over het instituut te pu bliceren, althans niet denigrerend te pu bliceren. Volgens hem was de teneur van het artikel in de Consumentengids: er worden nooit resultaten bereikt door be handeling van klanten door de haarinsti- tuten. Wie aan onnatuurlijk hevige haar uitval lijdt, moet een dokter raadplegen. Voor een onderhoudsbehandeling door een haarinstituut moet een stevig bedrag op tafel worden gelegd. De consumenten bond vindt, dat deze behandelingen geen schade doen. Of ze evenwel baten is een andere kwestie. Mr. S. K. Martens uit Den Haag wees namens de Consumentenbond op de moei lijkheden, waarop de bond stuitte om deze dienst aan het publiek, waarvoor opval lende advertentiescampagnes worden ge voerd, te onderzoeken. Een test met proefpatiënten behoorde tot de onmoge lijkheden. Wel werd een onderzoekteam samengesteld, dat daar het een me dische kwestie is samenwerkte met medische specialisten: twee hoogleraren, een wetenschappelijk assistente tevens haardeskundige, en twee huidspecialisten. De resultaten van het onderzoek wer den in rapporten neergelegd. Iemand, die twee jaar onder behandeling was ge weest, was er geen haar beter op ge worden. Wel kostte de kuur hem 3.500 van successen kon niet worden gespro ken. Er zijn veel vormen van tijdelijke haaruitval. Het haar herstelt zich door gaans vanzelf. Stelt zo'n patiënt zich on der behandeling van een haarinstituut, dan wordt het weerkeren van zijn haar dos bij de instituten evenwel uitsluitend gezien als een resultaat van de behande ling, constateert de consumentenbond. Koperdieven. Tussen Nuenen en Eindho ven is 's nachts 250 meter kabel geknipt uit een in aanbouw zijnd hoogspannings net. De waarde van het stuk is ruim 1500 gulden. Weldadig doet het aan te nemen dat Durk Bokma in het Friese Langweer na zijn dood voortleeft als weldoener van zijn gemeente. Allereerst is dat de kerkelijke gemeente van de Neder lands Hervormde Kerk, maar ook de gemeente Doniawerstal, waartoe Lang weer behoort, is niet overgeslagen bij de verdeling van het vermogen dat Durk heeft nagelaten. De wereldlijke gemeente erft zijn huis, dat moet wor den ingericht als oudheidkamer, waar het goud, het zilver en de schilderijen te bezichtigen zullen zijn die Durk be zat. En die zijn de moeite waard. Want Durk was een sober levend man die zijn geld beter belegde dan zijn brood. Ook allerlei verenigingen zijn be dacht. Het Groene Kruis zag zijn menslievend hulpbetoon gehonoreerd met duizend gulden. Aan de voetbal club. de gymnastiekvereniging en zelfs aan de zeilvereniging heeft Durk Bok ma in zijn laatste dagen gedacht. Van het halve miljoen dat hij. naar men mompelt, te verdelen had kregen zij elk 250 gulden. Maar hij reserveerde 4000 gulden voor een fanfarekorps. Zonder de verdiensten van de dode te kleineren lijkt het hier de plaats om die van een aantal levenden naar voren te halen. Het zijn de neven en nichten die Durks wettige erfgenamen waren, en die hem, toen ze hem op zijn ziekbed verzorgden, hebben over reed zijn vermogen aan de kerk te vermaken. De Hervormde Kerk kent geen heiligen, maar als er ooit aan leiding zou zijn ze in te voeren zou het nu zijn. Ik ontleen deze gegevens aan een krantebencht. Mijn geloof in die krant is zwakker dan dat van Durks familieleden in de kerk, maar als dit alles waar is wil ik wedden dat u niet zulke familiele den hebt. Uit mijn eigen familiekro niek hoef ik maar een van de vele zwarte bladzijden op te slaan om te lezen dat het aan het ziekbed van achteroudoom Gerrit heel anders is toegegaan. „De bloedverwanten", schrijft de kroniekschrijver, „waren als aasgieren rond het ziekbed neergestreken en be loerden elkaar met bloeddoorlopen blikken. De zieke had het bewustzijn verloren en ademde zwak. Neef Diede- rik had zijn gouden horloge openge klapt en voelde oom de pols. Daar hij zijn duim gebruikte, waarop het onop houdelijk tellen van goudstukken een dikke eeltlaag had achtergelaten, voel de hij niets. Ook neef Brutus trok zijn horloge en wierp er een snelle blik op. „Het is over twaalven" zei Bru tus. En het is nu de eerste van de maand, zodat de coupons van zijn ef- fekten verzilverbaar zijn geworden". „Daar zul jij niet van profiteren", sprak Diederik. „Hij heeft je bij tes tament onterfd". Toen de dokter kwam moest hij over beider lijken stappen om te con stateren dat Gerrit door de crisis heen was. Hij leefde nog twintig jaar en ver maakte zijn vermogen aan de kerk. Durk Bokma heeft zijn vermogen op edeler motieven aan de kerk vermaakt. ADVERTENTIE Restaurant Taveerne Hotel vanouds Een van onze specialiteiten FONDUE BOURGUIGNONNE een gezellig pruttelende maaltijd in Oud-Hollandse omgeving. FORELLENBASSIN in het Restaurant Hoofdstraat 204, Santpoort - Tel. 02560 - 8623 HOU JE 66/MK, MARCO, WANNEER be JUISTE KAN- DlOAAT KOMT, StA KTOE'. Wc /HOESTEN lEDtRE PRIJS AANVAARDEN eaj de benen NEMEN' omdat deeeen Die IK VERWACHT, tjo6 uier is ko MEN0PDA66N. IK KAN JE tVt ET VCUbèN, DAVY, ve HEBT NU DRIE KOPERS AFGESCHEEPT, DAT ONDERWATER- CREATUUR HEEFT ONZE VER DIENSTEN TCFT NUL, GEREDU CEERD 5 AM Leff ©PIB_ •v.. o.-.Vv 1210. Zwarte rookwolken uitstotend tuf te de trein door het landschap van het wilde westen. Aandachtig bekeek Bram onderweg de namen van de boerderijen, die langs de spoorlijn lagen. Hij herken de allerlei namen van de televisie, en er waren zelfs een paar ranches bij, die nog nooit op de televisie waren geweest. Maar die zouden ook nog wel aan de beurt ko men. Terwijl de goede Vlampijp voortdende rende. lagen verderop in de bergen en kele bandieten hinderlijk in een hinder laag. Zij waren tot de tanden gewapend, wat wel eens moeite gaf met eten. Om niet herkend te worden, hadden zij voor hun gezichten doeken gewonden in leuke dessins, onder andere een nopjesdoek van blauwe zijde, afgezet met kant. die in de prijsklasse kwam van drie dollar vijfen zeventig. Het was de nieuwste mode voor bandieten in hinderlaag. Temidden van al die kleuren streek de witte duif neer met de brief in de snavel.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 9