„In Heemstede zijn geen voorwaarden aanwezig om betaald voetbal te spelen" m Derksens achtervolgingsploeg op de drempel van Mexico 4JÊ\ Hoofdklasserschap van Schoten bijna voorbij Alleen Droog/Van Dis roeiden over Bosbaan Een middag op de baan GROEN IS ER RCH's EREVOORZITTER HAZEVOET: HFC EDO-RCH Anita Smith hoopt ook op Mexico Laatste oefenduels voor de competitie 8*1 Snelle tijden van Duitse amateurs Tweede dag van nationale roeikampioenschappen Elschenbroich maakte het Maud zeer moeilijk ZATERDAG 10 AUGUSTUS 1968 11 - s HU Antilliaanse jeugd versloeg UEFA-elftal ZONDAG 14.30 UUR m Guns schotvaardig Veranderd Krachtmens Naar Rome HAARLEM „Hoe gaan we verder en moeten we wel verder gaan", is de vraag, die RCH's ere voorzitter, de nu 75-jarige S. Haze- voet, in het laatste nummer van RCH's cluborgaan, Racing-Nieuws stelt. Hij doelt op het bestaan van de Heemsteedse club in de sector betaald voetbal, waarvan hem de mogelijkheden niet gunstig lijken. De heer Hazevoet heeft zijn opmer kingen geplaatst met het oog op de jaarvergadering, die RCH op maandag 2(5 augustus zal houden. Het heeft de ere-voorzitter van RCH verbaasd, dat het algemeen bestuur in juni de leden niet heeft geraadpleegd via een algemene ledenvergadering, gezien de toezeg gingen. die de KNVB had gedaan bij terugkeer naar net amateu risme. De ere-voorzitter van RCH meent, dat het gemeenbestuur van Heemstede niet over de brug zal komen, gezien de heersende opvattingen in het college van B. en W. en in de gemeenteraad. Daarom vraagt hij zich af, hoe gaan we verder en moeten we wel verder gaan. „Het is beslist geen geheim dat we nog een belangrijke schuld heb ben aan diverse geldschieters op lan ge termijn, maar bovendien op korte termijn, eveneens voor een belangrijk bedrag als ook diverse crediteuren moeten betalen. Naar ik heb gehoord is er voor het seizoen 1968/69 een slui tende begroting, die mijns inziens al niet meer klopt, omdat we de crediteu ren moeten betalen uit de nog komen de ontvangsten aan contributies, dona ties en entrees. Wanneewe nu be denken. dat het Racing-fonds, dat in middels is teruggelopen van 25.000.- per jaar tot 15.000.- per jaar, dit sei zoen voor het laatst kan bijspringen, dan durf ik de financiële situatie pre cair te noemen. Zelfs indien dit sei zoen de nog resterende 60.000 van de Shell te voorschijn komen, dat kunnen we misschien dit seizoen zonder een ex ploitatie-verlies afsluiten, maar wat dan? Ik heb reeds het vorige seizoen betoogd, dat in Heemstede geen voor waarden aanwezig zijn om betaald voetbal te spelen en wel om de volgen de redenen: le Er is geen industrie, die het be lang van de passieve recreatie door middel van betaald voetbal voor haar werknemers onderkent en daarnaar handelt. 2e Het gemeentebestuur van Heem stede zal niet door een subsidie bij springen in een exploitatieverlies. 3e Zelfs indien dat wel het geval zou zijn, dan is er geen geld voor aan koop van spelers. Indien mijn visie op de financiële positie juist is, dan moeten zich m.i. voor het bestuur op korte termijn perspectieven hebben geopend die het in staat stellen, de toekomst met ze ker vertrouwen tegemoet te zien. In de loop der jaren hebben ver schillende besturen, bezield van de beste bedoelingen, geprobeerd er iets van te maken, maar het resultaat ders is, dan dat dit in een bodem van al hun energie is nog steeds ar moede en zorg. We betalen een hoge contributie, om het bestuur wat meer armslag te geven bij hun werk. Wan neer het resultaat daarvan niets an ders is, dan dat die in een bodem loze put verdwijnt, dan lijkt mij het moment niet ver af, om het hele vraagstuk van het betaalde voetbal nog eens in beschouwing te nemen. ■>S - *1 Van Dis (met bnl) en Droog. ROTTERDAM In het kader van de koninkrijksspelen heeft het UEFA-jeugd- elftal in Rotterdam een wedstrijd ge- strijd gespeeld tegen de Nederlandse An tillen. De ontmoeting werd met 3-2 ge wonnen door de Antillen, die bij rust reed een 1-0 voorsprong bezaten. De tenniswedstrijd tussen de Nederland se Antillen en Suriname is in Zeist met 7-1 door Suriname gewonnen. ADVERTENTIE 5 juweeldoelpunten scoorde een brilliant spelende EDO-vooi'hoede tegen ere divisie ploeg DOS. Zondag komt RCH in haar sterkste opstelling, met o.a. Villerius en Pas, ex-ADO. Dat zal ongetwijfeld interéssant worden. In de nieuwe loterij wederom mooie prijzen (Van onze sportredactie) HAARLEM. De semi profclubs spe len zondag hun laatste oefenwedstrijden voor de competitie op 18 augustus van start gaat. Haarlem ontvangt eredivisie club PSV. EDO speelt thuis tegen RCH en Telstar gaat naar Vitesse. Wie bij Haarlem zondagmiddag half drie als doelverdediger gaat beginnen, is nog niet bekend. Boomgaard tobt met een knieblessure. Of hij of Van Bergen staat in het doel. De opstelling is verder: Wen- tink, Peijs, Peters en Meijer; De Jong en Kruyver; Lefering, Couperus, Fransz en Schields. PSV, dat een week later in Eindhoven op de eerste competitiedag tegen Telstar speelt, komt met het vol gende elftal: Doesburg; Schalks, Schrij vers, Kemper en Van de Dungen; Rado- vic en Blatter; Schmidt Hansen, Van der Kuylen, Strik en Mares. RCH zal tegen EDO in ieder geval de vijf nieuwelingen Pas, Villerius, Driessen, Smit en Koster in het veld brengen. EDO wordt samengesteld uit Amama, Ooster- baan, Van de Zon, Maas, Van der Putten, Breeuwer, Spiers, C. Koene, Nijssen, Koek Blum, Koster, Bosdijk, Slisser en Hen- driks. Aanvang half drie Telstar moet Althoff nog missen. Zijn enkelblessure is nog niet volledig gene zen. De Visser kiest uit: Van der Meeren; Van Essen, André, Kort en Van Egmond; Fens en Geestman; De Wit, Beek, Theu- nissen. Clement, Muskee en Van Straaten AMSTERDAM. Jan Derksen kon ein delijk weer eens breeduit lachen. In het geheim had hij de mogelijke achtervol- gingsploeg voor de Olympische Spelen in Mexico vrijdagmiddag in het Olympisch Stadion de 4000 meter op tijd laten rij den en het resultaat was bijzonder hoop gevend. In 4 minuten en 38 seconden vol bracht het kwartet Frans van de Ruit, Klaas Balk, Henk Nieuwkamp en Tino Ta bak deze strijd tegen de onzichtbare te genstander en was daarmee dit seizoen voor het eerst beneden de grens van 4 mi nuten en 40 seconden gekomen. Derksen was tevreden. „Vergeet niet, dat de jongens bjjna nog niet met elkaar hebben gefietst. Dan weer moest er een ergens op de weg rijden, een andere keer regende het. Als zij nu maar de komende week bij elkaar blijven en hard trainen dan halen zij donderdagavond hier be slist dat retourtje naar Mxico." De moeilijkheid met de ploeg is dat er door het NOC geen limiettijd is gesteld. Aangenomen wordt echter, dat het vier tal zal worden uitgezonden bij een rede lijke prestatie en onder die term zou een tijd van minder dan 4 minuten en 40 se conden vallen. „Zij zouden beslist nog twee seconden sneller zijn gegaan, wan neer het niet zulk zwaar weer was ge weest. Die zon is wel goed, maar het was nu en beetje te warm", aldus Derksen. Hij had de ploeg laten vertrekken op een schema van 4 minuten en 40 seconden en gaf met signalen aan hoe de situatie was. Al na de eerste ronde, door de snel- Willy van der Kuylen, links, en Pim Doesburg, twee van PSV's cory feeën die morgen in een oefenduel tegen Haarlem spelen en een week later in de eerste competitieired- strijd tegenover Telstar zullen staan. (Van onze honkbalmedewerker) HAARLEM Door een geflatteerde 1-6 nederlaag in de derby tegen HCK kan Schoten alle hoop op behoud van het hoofdklassenschap laten varen. Schoten dat in de vijfde inning een run scoorde, hield die 1-0 voorsprong vast tot de laat ste HCK-slagbeurt. Dn Kinheimers die in de eerste acht innings slechts zes man op de honken kregen, scoorden in de negende Inning zes runs op drie honkslagen en een drietal dure Schoten-fouten. Bert Paalman werd winnende werper met 10-1-15, André Boddendijk verloor buiten zijn schuld met 9-3-6. Schoten en HCK beschikken over een zwakke aanval. Dat is gedurende het honkbalseizen diverse malen duidelijk ge bleken. De weinig talrijke toeschouwers die vrijdagavond in het Haarlems honk balstadion de derby Schoten-HCK zagen, waren dan ook getuigen van een werpers duel tussen André Boddendijk en Bert Paalman. Schoten gooide in de eerste inning al een scoringskans weg, maar benutte er een in de vijfde slagbeurt: Fer ry Beringen opende met een honkslag, stal het tweede honk en scoorde op stootsla- gen van Boddendijk en Hopman (1-0). HCK kreeg in de eerste zeven innings geen enkele reële scoringskans. In de acht ste inning kregen de Kinheimers met twee uit het derde en tweede honk bezet, maar kortestop Pols zorgde voor de derde nul. In de negende inning bleek Schoten we derom mentaal niet opgewassen tegen hoofdklasse-honkbal. Wil Dekker kreeg als eerste man 4 wijd, waarna Schoten- derdehonkman Beringen een korte tik van Möllman miste. Bert Paalman zag zijn opofferingensstootslag jammerlijk mislukken, Wim van Dusschoten ving hem uit. Een honkslag van Hans Paalman bracht de honken bezet. Een korte tik van Baily zorgde voor 1-1. Onno Heemskerk zag zijn tik gemist en dat bracht HCK een 1-3 voorsprong. Er volgde nog een fout en daarna beslisten Oscencion en Martha de wedstrijd met honkslagen: 1-6. De lusteloze wijze, waarop enkele Scho ten-spelers de wedstrijd uitspeelden, liet duidelijk zien dat de ploeg er zelf ook niet meer in geloofde. Klaas Balk met Frans van der iluit achter zich. le start van Frans van de Ruit, reed de formatie twee seconden beneden het sche ma. Het werden er zelfs vier na zes van de acht ronden. Toen viel er even een hapering in het ritme. Klaas Balk kwam op kop, maar kon het tempo niet handha ven, zodat Van de Ruit even moest inhou den om achteraan zijn makkers niet voor bij te fietsen. Tenslotte mankeerde er technisch ook nog het een en ander in de laatste ronde. Toen namelijk kwam Van de Ruit, die weer een van zijn grote da gen had, te laat op kop om het slottempo aan te geven. „Dat kan bijna niet anders omdat hij ook moet starten en er al na een halve baan wordt afgelost. Eigenlijk zou Van de Ruit bij het uitkomen van de voor laatste bocht voorop moeten komen. Dat moeten wij nog eens gaan uitzoeken. Er moet toch een oplossing voor te vinden zijn. Misschien gaat het, wanneer Tino Tabak bij zijn laatste aflossing met zijn kopman mee omhoog gaat", mijmerde Derksen. De experimenten staan voor het begin van de volgende week op het programma. En wat Balk betreft? „Hij rijdt al dub bel zo goed als een paar maanden gele den. In Rusland bijvoorbeeld werd hij er na de helft zelfs afgereden. Om hem maak ik mij geen zorgen. Klaas komt er wel", was de mening van Derksen. HANNOVER. In de landenwedstrijd tegen Italië hebben West-Duitse amateurs op de houten 333-meterbaan van Hann over voor sensationeel snelle tijden ge zorgd. In deze wedstrijd, die de Westduit sers met 9-6 wonnen, reed Rupert Kratzer de 4000 meter achtervolging in 4 minuten 49,3 seconden. Zijn Italiaanse tegenstan der Brentegnani bleef ook ruim onder de vijf minuten met 4.53,3. Op 1 juli reden dezelfde renners in Varese ook tegen elkaar, toen werd in Brentegnani winnaar met 4.50,8. Kratzer zorgde in Noord- Italië met 4.52.1 voor een persoonlijk re cord. Ter vergelijking: voor Kratzer als eerste in Europa onder de 4 minuten en 50 seconden bleef, stonden de beste prestaties op naam van de Italiaan Bel- loni (Milaan, 1962) met 4.50,1 en Tiemen Groen (Frankfort, 1966) met 4.50,2. In de ploegachtervolging maakten Henrichs, Kissner, Polesch en Hempel een tij-d van 4 minuten 27,9 seconden over de 4000 meter. Italië voltooide de rit in 4.31,1 Ook de 1000 meter tijdrit eindigde in een Duitse overwinning door Honz met 1 minuut 8,7 seconden. Alleen de sprint leverde een Italiaanse overwinning op dankzij Borghetti en Gonzato. (Van onze sportredactie) UTRECHT Nu zwemcoach Kerkho ven het her-examen van de aanvankelijk voor Mexico afgewezen herenestafette 4x 200 meter een Olympische uitverkiezing heeft zien worden, wil ook schoonspring- trainer Jan Mussert NOC-klippen omzei len en het bewijs leveren dat zijn pupil, Anita Smith (22 jaar), aan de uitdijende zwem, spring en poloploeg voor de Olym pische Spelen moet worden toegevoegd. Maandagavond kwam de Olympische voordracht van de torenspringster als een zo grote verrassing voor het NOC, dat ze afgewezen werd op grond van het feit dat er geen vergelijkingsmateriaal was waar aan het kaliber van Anita kon worden afgemeten. Trainer Jan Mussert vindt dit een volstrekt niet te accepteren reden en heeft een rapport opgesteld waarin hij be halve een opsomming van Anita's presta ties, ook een slotconclusie geeft waaruit moet blijken dat het meisje een goede kans heeft op een redelijke finaleplaats. Het rapport zal door de K.N.Z.B. aan het NOC worden voorgelegd, dat vermoe delijk niet voor maandag tot een nieuwe beslissing kan komen. (Van een speciale verslaggever) AMSTERDAM. De tweede dag van de nationale roeikampioenschappen op de Bosbaan is een magere vertoning gewor den. Er zouden vier races worden ver meid, waarvan twee voorwedstrijden in de twee zonder stuurman. Op de hele avond is er echter slechts een enkele boot over het water gegaan. Dat was de dub bel twee met Harrie Droog en Leendert van Dis van Proteus-Willem III. Wienese- Stokvis, de enige tegenstanders hadden zich gisteravond voor dit nummer laten HAMBURG De kwartfinales van de heren bij de open Duitse tenniskampioen schappen in Hamburg zullen worden be twist door zes profs en twee amateurs. Het scheelde weinig of de twee amateurs zouden beiden uit Duitsland afkomstig zijn geweest. Nadat Wilhelm Bungert, zo als verwacht het stadium van de laat- te acht reeds donderdag bereikte, kwam een dag later Harald Elschenbroich tegen de Zuidafrikaan Bob Maud dicht bij de zege. De 27-jarige Elsenbroich leidde met 6-3 6-0 en 3-0. Te vroeg echter liet hij het initiatief glippen. Rob Maud werkte de achterstand weg en sloeg zich met vier azen op een rij naar 4-3. Deze demonstra tie van kracht imponeerde de Duitser zo dat hij in deze set geen game meer won Toen Bob Maud na dramatische slagwis selingen de vierde set met 12-10 in zijn voordeel besliste, staakte Elschenbroich wegens oververmoeidheid de strijd. In de kwartfinales komen tegen elkaar uit: Ro che (Austr.) Drysdale (Z. Afr.) Maud (Z- Afr.) Bungert (Did), Newcombe (Austr.) Riessen (VS), Pilic (Joegosl.) Barthes (Fr). GRONINGEN Frans Guns, de aan winst van GVAV, scoorde gisteravond twee maal in de oefenwedstrijd, die zijn nieuwe club speelde tegen HSV Hamburg. GVAV won met 2-1. Er waren 9.000 toe schouwers. schrappen omdat Wienese één nederlaag, donderdagavond in de skif geleden tegen Droog voldoende vond. Gisteravond hadden Droog-Van Dis de strijd alleen op het brede water van de Bosbaan, waar tegen de avond de wind juist enigszins opstak, die beide roeiers sohuin tegen hadden. Alleen begeleid door een stoet auto's en fietsers overbrugde het tweetal, dat ongetwijfeld naar de Olym pische Spelen in Mexico zal worden uitge zonden, de taaie afstand van tweeduizend meter. Hoewel van een dergelijke „row over" zonder tegenstand uiteraard een niet bijster stimulerende werking uitgaat, sloegen beide scullers er toch nog een zeer redelijke tijd uit van 6 minuut 53,17 terwijl het internationale baanrecord sind 1964 op 6.42,55 staat ten name van Nereus. De voorwedstrijden voor de ongestuur de twee vervielen omdat drie ploegen. Ne reus 1 en 3 en Proteus zich terugtrokken. In dit nummer zijn de Nereiden Luynen- burg-Stokvis de gedoodverfde Mexico-gan gers, zodat alleen de inzet van de natio nale titel overblijft. Restte er voor deze prachtige zomer avond nog het nummer vier zonder stuur man. Zes ploegen roeiden de tweeduizend meter naar de start, maar daar bleef het bij. De wind werd namelijk vrij straf en na overleg met de coaches werd be sloten deze race uit te stellen tot zondag. Velen vonden dit besluit overdreven om dat er zeker geen harde wind woei, maar de roeiers zelf stonden achter de beslis sing. Als de wedstrijd wel zou zijn ver- roeid zou de ploeg van Laga die donder dag in de gestuurde vier zo teleurstelde het meest zijn benadeeld daar de Delfte naren onder de lage wal moesten varen op boei zes. ESCHWEILER De Nederlandse atle- tiekploeg, die gisteren in Eschweiler aan internationale wedstrijden heeft deelgeno men, heeft door de uiterst zware baan geen opvallende tijden in de boeken kun nen brengen Uitslagen heren 400 meter: 1. Van Herpen 47.8 sec., 2. Van de Heu vel 48.2., 1500 meter: 1. Norpoth (Did) 3.41,5., 3. Van Loon 3.47.8 110 m horden: 1. Trzmiel (Did) 14.2., 2. De Noorlander 14.9 4 x 100 meter estafette: 1. Nederland (Monsels, Van der Meulen Mooy en De Jong) 41.9 sec. Hoogspringen: 1 Claessens (Did) 1.90 meter., 2 Lesterhuis 1.90.. 3. De Noor lander 1.90. Dames: 400 meter: 1. Tilly van der Ma de 55,1 seconden. 2. Stans Brehm 55.8., (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. Een woensdagmid dag in het Olympisch Stadion. De por tiers knikken het toestromende wielervolk toe. Joviaal. Iedereen hoort er bij, nieuwe lingen, amateurs, vedetten. Er kan ge traind worden op de hoofdstedelijke piste. Door wie? Door iedereen. Voor Mexico, voor Rome, voor een clubkoers, of zo maar. De portiers kennen de vaste gas ten, hun auto's of dat jochie met die wie len, die straks worden ingepast in dat oude grame. En dan draait e englimmende voiture de poort binnen. Enig fronsen op de controlepost. Toch? Jawel, tóch: Tie men Groen. Donderdagmiddag op de stadionbaan. Alweer: Groen. Tussen de anderen. Zo als Duyndam, kampioen en een beetje zenuwachtig, „Traint Groen weer?" En Gert Bongers, de verslagene: „ze hebben me gezegd dat ik toch naar het wereld kampioenschap zou gaan". Drie achter volgers op de baan. Rondjes rijden, een stukje „pakken" aan het achterwiel van gangmaker Bruno Walravens licht gon zende brommer. En Jan Derksen langs de kant. Bezig met twee dingen. Letten op achtervolgers en boos zijn over kri tiek. Wat dat eerst betreft: de klok wordt erbij gehouaen. Gert Bongers rijdt wat rondjes, op tijd. Goedkeurend: „Het gaat beter, Gert". En Groen rijdt, scherp be spied door de baancoach die wie-weet- hoeveel uren datzelfde al heeft gedaan. Vroeger, toen Groen nog groot was. Tij den? Beweegredenen? Tiemen Groen is veranderd. Hij kleedt het praatje vlot in. En eerlijk. De wereldkampioen. „Rome? ach, welnee. Dat haal ik niet. Als ik er gens start, zeker in de achtervolging, dan is dat niet om tweede te worden. En dat word ik. Of nog minder. Kan ook niet an ders. De conditie is er niet. En bij de ach tervolging luistert alles zo nauw. Nee, nee, Leo en Gert rijden in Rome. Ik niet". En als het nou, zeer binnenkort, eens een stuk sneller zou gaan? „Reken er niet op. Dat gebeurt gewoon niet". Zomaar eens. Maar waarom dan toch die training? Tellen dreigementen met ontslag bij Ca- ballero mee? Groen: dreigementen? Ik weet er niet van. En die training hier och, zomaar eens wat. Nee, kijk. op de weg Daar moet ik eens flink succes weg halen. Dat kon ik vroeger. Ik moet het toch nóg kunnen? En aan stoppen denk ik niet Die operatie, na die angina. Die heeft dit jaar bedorven. Maar er komen er nog meer, van die jaren bedoel ik. Hoe oud ben ik helemaal? 22 jaar. Nou dan. Dat is jong' Toch is hij er, op de stadionbaan. En die morgen viel hij nog, tijdens de trai ning op de weg. Jan Derksen: „je weet het niet. Hei blijkt natuurlijk een brokje krachtmens". Maar dan? Als Groen we reldtijden op de klokken brengt, toch nog en opeens? „Twee inschrijvingen op de achtervol ging". heeft de KNWU gedecideerd. Gert Bongers: „Ze hebben mij gezegd dat ik ga. Ik rijd een stuk beter, nu al, dan in die finale. Ik was niet voorbereid. Waar om niet? Ach. gedeeltelijk mijn schuld. Gedeeltelijk niet. Ik reed te veel op de weg. Vanwege de reclame. Ik moet mijn geld toch waar maken?". Geen drie achtervolgers dus. bij de we reldkampioenschappen in Rome. Want Leo Duyndam: „vorige week belde me Zwartepoorte van de Unie: ik zou je even zeggen, dat je naar Rome gaat. Tja. ik ben kampioen En ik train voor de we reldtitel. De baan in Rome is snel. Dat ligt me Met mijn ervaring in de zesdaag sen. Ik kan rouleren, op zo'n piste. Re vanche tegen Bongers? We zullen zien. Het verschil was natuurlijk klein. In een kampioenschap kan ik trouwens altijd nog nét iets meer Maar in die finale had ik net zo min voorbereiding als hij Eén keertje trainen op de baan". En over Groen en Bongers, zelfverzekerd: „als dat mijn beslissende tegenstanders wa ren in Rome ik wist het wel".

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 11