NES AMMIM een christelijke nederzetting-modelbedrijf in Israel Jonge gereformeerden weren zich tegen de apartheid Tentoonstelling over rassenproblematiek begeleidt Gereformeerde Oecumenische Synode WIE IS BIJDRAGEPLICHTIG AAN KERKGENOOTSCHAP Oude vraag weer actueel door Enschede-zaak KANS VOOR JONGE VRIJWILLIGERS OM EEN JAAR TE WERKEN IN EEN IDEËEL PROEFSTATION Sinds 1961 LIDMATEN EN HUN KERK Rozenkassen Rooms- en oud katholieken in een kerk Experimentele weekends op den Alerdinck ZATERDAG 10 AUGUSTUS 1968 W Erbij 14 MMaM'm (Van onze correspondent) UTRECHT De gemeente En schede van de Nederlands hei- vormde kerk heeft een lidmaat die zijn financiële verplichtingen niet had voldaan voor de rechter ge daagd. Dat is een nogal opzien barende stap, die echter niet zon der precedent is. Zo vorderde de Nederduits hervormde gemeente te Feijenoord in 1937 met succes voor de Rotterdamse rechtbank een achterstallige hoofdelijke omslag op. De Willibrord-parochie kreeg in 1931 de hulp van de kanton rechter in Terneuzen en de Neder landse Israëlitische hoofdsynagoge zag in 1923 een dergelijke vor dering door de Amsterdamse recht bank toegewezen. Toch is dit niet helemaal een bekeken zaak. Profes sor Diepenhorst noemt het in „De verhouding tussen kerk en staat in Nederland" (1946): „Een optreden in strijd met het wezen der kerk, die immers van vrijwillige bij dragen, niet van kerkelijke, met dwang ingegaarde sommen, be hoort te bestaan". Hieruit blijkt dat het verlengen van geestelijke en wereldlijke banden problema tisch kan zijn. Het recht moet na tuurlijk wel afstand nemen van het geestelijk aspect en wordt daar door vooral geconfronteerd met twee andere juridische vraag punten: Genootschappen Contributie Doop Theoloog Harvey Cox bij Kerk en Wereld Vrijzinnig hervormden bi|een in Amersfoort (Van onze correspondent) HILVERSUM Architect Dick Egberts vliegt in september naar Israel naar wat de kroon op zijn werk als kerkenbouwer moet wor den, de christelijke nederzetting Nes Ammim, oftewel „banier der natiën". Egberts heeft al zo'n vijf tien gereformeerde kerken in Nederland op zijn debet staan, drie nieuwe zijn in behandeling. In de met veel zorg bijgehouden zak agenda zitten kleurenfoto's van alle door hem ontworpen godshuizen. Ge tuigschriften van een staat van dienst die er wezen mag. Naast de foto's: maquette van Nes Ammim. Egberts, 65 jaar oud maar nog niet van plan potlood en liniaal te begraven, heeft een dorpsplan op papier gezet dat door de internationale stichting die Nes Am mim leidt, in fasen zal worden uitge voerd naar gelang ervoor geld kan worden vrijgemaakt. Met de bouw van een dorpshuis met daarbij een dertig meter hoge toren-waterreservoir en te vens markant herkenningspunt van de nederzetting wordt half september een begin gemaakt. Het progressieve bouwplan omvat meer. Woningen, garages, werk- en op slagplaatsen voor de hoofdzakelijk uit Nederlanders bestaande staf van vrij willigers, die zich tijdelijk in Nes Ammin vestigen om er een posi tieve daad te stellen voor de joden. Er is, in de hoop dat het een financieel haalbare kaart zal blijken, gedacht aan hotelaccommodatie voor toeristen, die tijdens een Israëltour neerstrijken in Nes Ammim en de maquette laat ook nog een zwembad zien. Hoe lang de verwezenlijking van het project zal duren weet niemand. Ze ker is dat door de actie „Kom over de Drug" en door giften van de werelddia- gonaten van de gereformeerde en de hervormde kerken, de bouw van het dorpshuis met toren en de aanleg van de irrigatiewerken op korte termijn ^en reit zal zijn. Alleen daarmee is ai een bedrag gemoeid van een half mil joen gulden. ver van de Middellandsezeekust De geschiedenis van de nederzetting is nog maar jong. Belangrijke jaartal len: 1961 als de stichting Nes Ammim wordt opgericht, 1962 als van sjeik Abdoellah Cayr 110 hectare land ge kocht wordt, 1964 als het parlement van Israël de plannen van de stichting goedkeurt en nogmaals 1964 als pro fessor Stern op het Nes Ammim-terein een rijke waterbron aanboort. De toekomst van de nederzetting wordt er veel zekerder door. Doel van Nes Ammim is het leveren van een bijdrage aan de opbouw van de staat Israël om de relatie tussen joden en christenen te verbeteren of opnieuw te laten beginnen. Een verhouding die door de eeuwen heen scheef is gegroeid door kruis tochten, inquisitie, pogroms en de tweede wereldoorlog. „Klokken van christelijke kerken beierden in Duits land toen zo'n zes miljoen joden in de gaskamer gejaagd werden", klinkt het beschuldigend uit de mond van de al gemeen gedelegeerde van Nes Ammim. de heer Jac. B. Looijen. „Zwarte blad zijden in de geschiedenis, die wij er graag uit willen scheuren, maar die bij de joden blijven voortbestaan in gro te letters geschreven", horen we. Een soort morele verplichting om hulp te bieden, daarbij eikaars iden titeit respecterend. Algemeen gedele geerde Looijen: „Gelukkig zijn we van de idee af dat de joden door ons be keerd moeten worden. Het klimaat is veranderd, al valt niet meer goed te maken wat in het verleden is voorge vallen. Op zijn minst kan geprobeerd worden een nieuw begin te maken". Dick Egberts met zijn dochter, o.e binnenhuisarchitecte is, bij de Nes Ammim-maquette. De christelijke nederzetting Nes Ammim in het land van de joden ligt op een heuvel even boven Haifa, niet Nederlanders hebben op de vrucht bare grond van Nes Ammim een bloei ende rozencultuur op gang gebracht, de uit Nederland afkomstige kassen beslaan zo'n 2.000 vierkante meter en worden nog aanzienlijk uitgebreid. Nes Ammim wordt een voorbeeldbe drijf. Inmiddels schoten er op andere plaatsen ook al rozenkwekerijen uit de Israëlische grond, op Nederlandse leest geschoeid. Hebben de Israëli's het kweken van rozen het wordt al een belangrijk exportprodukt volledig onder de knie, dan zal Nes Ammim zich toeleggen op het kweken van spe ciale groenten en vruchten. De stichting wordt door een Neder lands bestuur geleid. Vrijwilligers die in Nes Ammim werken of werkten komen uit Amerika, Zwitserland maar vooral uit Nederland. Nu Nes Ammim in de vier jaar van het bestaan zijn recht op verder leven bewezen heeft, wordt er iets gedaan aan de huisves ting. De oude barakken en de bus vol kogelgaten maken plaats voor meer comfort biedende woningen. De Ne derlandse arts Johan Pilon, een van de Nes Ammim-pioniers, woont al in een door Dick Egberts ontworpen woning, die veel opzien baart bij de kib- boetsniks uit de omgeving. En als het bouwplan gerealiseerd is zal Nes Am mim zijn uitgegroeid tot een klein dorp dat er zijn mag. Maar zover is het nog niet. Om de plannen van Dick Egberts uit Hilver sum van de grond te krijgen, heeft Nes Ammim nog vrijwilligers nodig. Jon gelui van tussen de 20 en 30 jaar, die een jaar of langer vrijwillig willen werken in de christelijke nederzetting, proefstation van een internationale sa menleving, die zich ten dienste stelt van het land Israël. Timmerlieden, elektriciens, metse laars en stukadoors, maar ook admini stratieve krachten zijn hard nodig nu de bouw van het dorpje op gang komt; jonge mensen, die als beloning voor een jaar werken in Israël, in Nes Ammim, reis-, woon- en verblijfkos ten vergoed krijgen, met een beschei den zakcent toe. Architect Dick Eg berts: „Is het niet machtig mooi om daarvoor te kunnen werken?" UTRECHT In het Anne Frankhuis in Amsterdam is een expositie gehouden, die de aan dacht wil vestigen op de kerken en de rassenproblematiek. De ten toonstelling, voornamelijk bestaan de uit kranteknipsels en andere documenten en fotomateriaal, is ROTTERDAM In Rotterdam-West zullen rooms-katholieken en oud-ka tholieken samen van één kerkgebouw gebruik gaan maken, de 'Paradijskerk' aan de Nieuwe Binnenweg. Op zondag morgen zullen meer diensten na el kaar worden gehouden, zodat beide pa rochies haar eigen diensten blijven houden. De rooms-katholieke 'St. Joseph'-pa- rochie zal haar kerkgebouw aan de Westkruiskade binnenkort verlaten. In verband met de hoge kosten is van res tauratie afgezien. De 'Paradijskerk', voorzien van een inventaris en barok- interieur uit een achttiende-eeuwse schuilkerk, zal nu zowel oud- als rooms-katholieken onderdak bieden. De samenwerking is het resultaat van besprekingen over een meer oecume nisch en economisch gebruik van de kerkgebouwen in het oude westen van Rotterdam. Ook andere kerkgenoot schappen in dit gebied voeren bespre kingen over samenwerking. 1. De burgerrechtelijke betekenis van de kerkelijke reglementen, met name op het stuk van de financiën, 2. De vraag wie als „belastingplich tig" lid van een kerkgenootschap moet worden aangemerkt. Een kerkgenootschap en zijn zelf standige onderdelen, bijvoorbeeld een gemeente heeft rechtspersoonlijk heid. Het neemt aan het rechtsverkeer deel als een gewone burgerrechtelijke vereniging. Toch is men het er wel over eens dat de kerkgenootschappen rechtspersonen van een eigen soort zijn. Zo gelden die wettelijke regels over de oprichting niet voor de ker ken. Weliswaar voorziet de wet op de kerkgenootschappen van 1853 in aan melding bij de kroon tin 1917 stonden er 39, in 1935 58 en 1958 86 ingeschre ven) maar dat is een niet-verplichte, louter administratieve formaliteit. De overheid wenst zo weinig mogelijk be moeienis met de inrichting van de ker ken. Daardoor wordt aan de kerkelijke reglementen ook voor de burgerlij ke rechter soms meer kracht toe gekend dan aan het interne recht van gewone verenigingen. Deze gedachte blijkt ook uit het ontwerp van een nieuw burgerlijk wetboek. Dit bepaalt onder meer dat de kerkgenootschappen worden geregeerd door hun eigen sta tuut, voor zover niet in strijd met de wet. Uit kerkelijke reglementen kunnen dus in ieder geval civielrechtelijke ver plichtingen voor de leden voortvloeien Bijvoorbeeld om net als in een gewone vereniging, contributie te betalen. De kerken staan daarbij wel, aldus de Hoge Raad in 1911, „althoos onder de opperheerschappij der algemene wet". In de Feijenoordzaak werd daarom als verweer gevoerd dat de hoofdelijke omslag onrechtmatig was omdat hij wat wij zouden noemen „ondemocra tisch" was. Hij was immers niet vast gesteld bij een stemming waartoe alle lidmaten waren toegelaten. De gedaag de meende dat hij niet zonder meer was onderworpen aan de eenzijdige verordeningen van kerkvoogden en no tabelen. De rechtbank wees hem er toen op dat het Burgerlijk Wetboek een grote vrijheid geeft aan een „zedelijk lichaam bijvoorbeeld om zoals in de N.H.- kerkorde af te wijken van de regel „ieder lid één stem". In gelijke zin werd in de zaak van de hoofdsynago ge beslist op het bezwaar dat tegen de aanslag alleen een intern beroep open stond. De rechter zal alleen in grijpen als er een duidelijk misbruik van de wettelijke vrijheid is gemaakt. Wie is onderworpen aan de kerkelijke reglementen? Hier speelt vooral de vraag welke betekenis moet worden toegekend aan de doop. Zo had in de Hoge Raad-zaak van 1911 de Neder duits hervormde gemeente van Den Haag een bijdrage gevorderd van de letterkundige Boele van Hensbroek, omdat deze als kind gedoopt was. Het kerkelijk gevolg van deze gebeurtenis is duidelijk, maar het juridische? In het standaardarrest van 1911 be sliste de Hoge Raad dat de doop alleen niet voldoende is. Krachtens zijn op- voedingsrecht kan een vader zijn kind laten dopen, maar de band die aldus ontstaat neemt in ieder geval een eind bij het eind van het ouderlijk gezag. Na zijn meerderjarig worden moet het kind zelf de daden stellen waaruit blijkt dat hij er nog bij wil horen. Het spreekt vanzelf dat een kerk niet eenzijdig ke" bepalen wie burgerrech terlijk tot 1 r behoort, zei de recht bank in ae Feijenoordzaak. Welke maatstaven de rechter dan moet aan leggen is echter een vrij onduidelijke zaak. Het boek van professor Diepen horst geeft er bijna vier dichtbedruk te bladzijden jurisprudentie over! Maatstaven zijn onder meer: kerke lijk huwelijk, geregeld kerkbezoek, het laten dopen van kinderen, betalen van bijdragen, het niet terugsturen van aanslagbiljetten afzonderlijk of in combinatie. Oorzaak van deze „schier babylo- nische spraakverwarring" noemt pro fessor Diepenhorst het feit dat de bur gerlijke rechter hier wordt geroepen, in „aangelegenheden welke naar hun eigen aard niet aan zijn beslissing on derworpen moeten worden". Hij moet immers burgerrechtelijke gevolgen af leiden uit handelingen waarvan het geestelijke karakter overheerst en waar bij ook van kerkelijke zijde nauwe lijks wordt gerept over de financiële gevolgen. Volgens het Feijenoord-vonnis moet het mogelijk zijn om bij kerkelijke handelingen een „financieel" voorbe houd" te maken. Maar het aangewe zen middel is toch wel het bedanken „door woord of daad" hetgeen naar vaste jurisprudentie steeds eenzijdig kan gebeuren. Het lijkt ons echter de vraag of het, alleen psychologisch al wenselijk is dat iemand om van een secundaire financiële verplichting af te komen, toch eigenlijk gedwongen wordt een band te verbreken die pri mair een zo sterke geestelijke bete kenis heeft. Daarom zullen er strenge maatsta ven moeten worden gehanteerd om bin nen het algemene geestelijke lid maatschap van een kerkgenootschap een duidelijk kenbaar „contribuerend lidmaatschap" af te zetten. Dat is ove rigens, alweer, een zaak die zow.el de burgerlijke rechter als de kerkelijke overheden aangaat. Het zal interessant zijn te zien hoe dit probleem in de Enschedese rechtzaak blijkt te liggen. voorbereid door een werkgroep van jonge gereformeerden, die ongeiust zijn over de behandeling van de rassenproblematiek op de Gerefor meerde Oecumenische Synode (G.O.S.), die van 12 tot 23 augustus in Lunteren, wordt gehouden. Vroegere uitspraken van deze syno de, in 1958 en 1963 over de rassenpro blematiek waren dermate dubbelzinnig en vaag, dat de Zuidafrikaanse lidker ken konden volhouden dat de apart heidspolitiek er niet in werd veroor deeld. De Gereformeerde Oecumeni sche Synode is een van de laatste pun ten waar de blanke Afrikaner kerken nog buitenlandse kerken ontmoeten, sinds de grote Nederduitse gerefor meerde kerk uit de Wereldraad van kerken trad vanwege de rassenproble matiek. Ook de Amerikaanse Christian Reformed Church is lid van de GOS. De ongerustheid over wijze waarop dit lichaam zich tot dusverre over de rassenproblematiek heeft uitgelaten, manifesteerde zich in de Gereformeer de kerken in Nederland onder andere in een „gravamen" aan de GOS, waar in een aantal kerkleden om een on dubbelzinnige veroordeling van de apartheid vraagt. Het stuk verwierf de laatste weken steun van zeer vele kerkeraden en classes in de Gerefor meerde kerken. Acht leden van het Christelijk instituut van zuidelijk Afri ka hebben zich tot de GOS gewend vanuit eenzelfde ongerustheid. Ge waarschuwd is dat het uitgebrachte commissierapport zich leent voor mis- UTRECHT Medio september zal de Amerikaanse theoloog Harvey Cox, auteur van onder andere het boek „De stad van de mens", de gast zijn op een conferentie van Kerk en Wereld in Driebergen. Tijdens deze bijeenkomst zal Harvey Cox onder andere spreken over de relatie van zijn theologie tot het godsdienstige en politieke leven in Amerika. Voorts zal met hem van ge dachten worden gewisseld over zijn werk. De jonge theoloog Cox kreeg be kendheid na het verschijnen in 1963 van zijn boek „The secular city", waarvan in minder dan drie jaar een half miljoen exemplaren verschenen, onder andere in een Nederlandse ver taling als „De stad van de mens". In dat boek stelt Cox dat onze tijd wordt gekenmerkt door urbanisatie en secula risatie, die een onderlinge samenhang hebben. Cox' werk heeft in brede kring de aandacht getrokken en oogst te zowel waardering als kritiek. AMERSFOORT. Op vrijdag 13 en zaterdag 14 september houdt de Ver eniging van vrijzinnige hervormden in Nederland haar algemene vergadering in de Johanneskerk in Amersfoort. Vrijdagavond zal het onderwerp „Kerk zijn nu" behandeld worden, met als co- referenten drs. R. Hensen en ds. C. J. van Royen. bruik ten gunste van het apartheidsbe- leid, dat het Christelijk instituut ver werpt. Een van de Zuidafrikaanse le den van de GOS is dr. J. D. Vorster, broer van de huidige premier van Zuid-Afrika en actuarius van de gene rale synode van de Nederduits gere formeerde kerk, die bekend staat om zijn felle verdediging van de apart- heidsleer. De expositie in het Anne Frankhuis, waarmee een aantal jonge gereformeerden de aandacht op de GOS wil vestigen werd op 8 augustus geopend door professor dr. Gesina H. J. van der Molen, oud-hoogleraar in het volkenrecht aan de Vrije Univer siteit. De tentoonstelling duurt tot zondagavond 11 augustus. Die avond zal er in de Amsterdamse Raphael- pleinkerk om zeven uur een bijzonde re kerkdienst beginnen over de rassen problematiek. Spreker is hier professor mr. W. F. de Gaay Fortman. Nadat de Gereformeerde Oecumenische Synode maandagavond 12 augustus in de Am sterdamse Keizergrachtkerk is ge opend, reist de expositie met de GOS mee naar Lunteren. In de omgeving van het Conferentieoord „De blije we- relt" waar de GOS vergadert, zal de expositie tot 23 augustus in hotel „De Paaseik", vlak achter het station, op nieuw te zien zijn. De speciaal ter be geleiding van de GOS uit jongere ge reformeerden gevormde werkgroep hoopt op verschillende manieren de behandeling van de rassenproblema tiek door de GOS vanuit deze expositie kritisch te volgen. Het te exposeren materiaal heeft behalve op ds. Martin Luther King, aan wie enkele jaren ge leden door de Vrije Universiteit een eredoctoraat werd verleend, vooral betrekking op het Christelijk instituut van zuidelijk Afrika (ds. Beyers Naude c.s.), dat op bijbelse gronden de apart- heidsleer verwerpt. ZWOLLE. Op het vormingscen trum „den Alerdinck" te Laag Zuthem worden in het najaar twee experimen tele weekends gehouden: het eerste op 7 en 8 september over het nieuwe kerklied en het tweede op 26 en 27 oktober rond de componist Johan Se bastian Bach. De liedzang op de eerste ontmoeting staat onder leiding van de heer Rik Veelenturf van het rooms katholiek liturgisch centrum in Amsterdam. Ds. G. Messie te Zwolle zal spreken over „het nieuwe kerklied en zijn dichters" en pater B. Huijbers te Amsterdam zal kanttekeningen maken en illustra ties geven bij het thema „Modern ritme in de kerkmuziek". Op zondagmorgen zal de heer Phons Jongerius, medewer ker van de Nederlandse Vereniging voor de Volkszang in Den Haag, in gaan op de vraag of het gezongen woord machtiger is dan het gesproken woord. Het weekend wordt besloten met een kritische bespreking van een aantal nieuwe kerkliedteksten en -melodieën. Aan het Bachweekend wordt mede werking verleend door de musicus Wim Mennes uit Zwolle. Op zondagmiddag zal dan door de deelnemers een pro gramma van „actionpainting" worden uitgevoerd, geïnspireerd op gelijktijdig ten hore gebrachte muziek van Bach. De leiding van beide weekends heeft de heer E. Pruim.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 14