i fliüW WASMIDDELFABRIKANTEN VECHTEN OM (GRILLIGE) GUNST DER HUISVROUWEN .VROUWEN DIE WILLEN, KUNNEN IN ONS LAND CARRIÈRE MAKEN Hollands meisje op 's werelds enige doven-universiteit Jonge Rotterdamse met vele functies stelt vast ZATERDAG 10 AUGUSTUS 1968 Erbij iAr li «V llll 1 Vijf groepen Laatste ontdekking (Van een onzer redacteuren) ER WORDT DOOR de wasmiddelenindustrie ontzettend veel geld uitgegeven aan het uitbrengen van steeds weer nieuwe merken, en begeleid door grootscheepse reclamecampagnes om de magische namen van steeds witter, helderder, stralen der makende wonderpoeders er bij het publiek in te hameren. Naast het normale pak kwam het reuzenpak, daarna naar het voorbeeld van de plastic-zak van Dobbelman de gezinskoffer. De poeders bevatten steeds nieuwe met cryp tische namen aangeduide stoffen, die dan niet in de pro- dukten van de concurrentie zouden zijn te vinden. Voor de koper, die niet alles gelooft wat er op de verpak kingen staat is nog niet zo lang geleden het allernieuwste uitgevonden: de gekleurde korrel, die vanuit reclame-oog- punt grote mogelijkheden in zich bergt. De blauwe spikkels wassen zus, de groene zo en de rode doet het nog eens dun netjes over, kortom ongelovige Thomassen moeten nu wel tot de conclusie komen, dat de producenten van allesreinigers het goed met hen voor hebben. DE VOOR DE BURGER niet erg doorzichtige politiek van de wasmiddelenmakers berust op twee feiten: namelijk de zware concurrentie en de grillige huisvrouw. Daardoor wor den de producenten gedwongen veel aan research te doen, vele nieuwe merken uit te brengen (en merken, die het niet zo goed (meer) doen in te trekken) en deze krachtig te pous seren via alle media. Want er zijn (al) zo veel merken, dat een nieuwkomer flinke publiciteit behoeft om op te vallen. wordt globaal ge- De Nederlandse wasmiddelenmarkt sproken door vijf groepen beheerst: 1. Unilever, (voornamelijk via haar dochteronderneming Lever Zeep Maatschappij in Vlaardingen). 2. Kon. Zout-Organon Dit concern verwierf de laatste jaren een steeds grotere greep op de markt door het kopen van familiebedrijven. S. De kleinere (nog) zelfstandige ondernemingen. De belang rijkste in deze categorie zijn Dobbelman (Nijmegen) en Klokzeep (Heerde). De twee andere concerns, die een groeiend deel van de Nederlandse markt voor wasmid delen controleren zijn buitenlandse bedrijven, die in het Beneluxgebied eigen bedrijven hebben opgezet. Deze zijn: 4. Nederlandse Persil Maatschappij (Amsterdam), deze dochter is opgericht door de Westduitse Persil in Keulen. 5. Proctor and Gamble Benelux n.v. (Rotterdam). Het ge lijknamige Amerikaanse concern bediende zich tot 19H6 van een importeur, die de Nederlandse markt moest be werken. Dat ging niet zo erg goed; de man was voor die tijd gespecialiseerd in de.zuidvruchtenhandel. Dit grote aantal bedrijven brengt rond de honderd soorten reinigers waarvan de meeste voor de was op de markt. HET GROTE AANTAL komt niet alleen door de betrekkelijk geringe merkenvastheid van de huisvrouw, maar wordt ook veroorzaakt uit an dere overwegingen; de ontdekking van steeds krachtiger wasmiddelen en het ontwikkelen van merken, die reclame- technisch gezien voordelen bieden. In de ontwikkeling van het speci fieke wasmiddel uit de zeep, die vroe ger als universele allesreiniger dienst deed (buiten VIM dan) zijn tot nog toe ruwweg drie stadia te onderschei den. De hoogschuimende middelen stonden nog dicht bij het blokje zeep in de klopper, alleen was het makke lijker hanteerbaar. Daarna kwamen de laagschuimende poeders, die door de fabrieken werden ontwikkeld, om dat er met hoogschuimende wasmidde len niet te werken was in de was machines. De laatste ontdekking het bio logische wasmiddel werd in Neder land voor het eerst onder de naam Biotex op de markt gebracht door Kortman Schulte n.v. in Rotterdam. Kort daarop werd deze fabriek door het Kon. Zout-concern overgenomen. Nog steeds besteden de (grote) be drijven grote sommen aan het vervol maken van hun wasprodukten. Geen wonder dus, dat de fabrieken zich in spannen om de resultaten van de re- Zo vlot en vrolijk wordt de huis vrouw voorgesteld in de reclame voor reinigingsmiddelen. Met een handomdraai of hezemzwaai heeft zij alles van zolder tot kelder helder in huis. Daarbij ziet zij er dan zelf uit om door een ringetje te halen in haar door een super-super-sopje gehaald flatteus werkjaponnetje. search ook in de presentatie van een nieuw produkt te benutten, omdat de reclamekosten nu al ruim een kwart van de kostprijs van de wasmiddelen uitmaken Er zit beweging in de wasmiddelen- markt: gezegd kan worden dat her aandeel van Persil en Proctor and Gamble de laatste jaren is toegenomen. De omzetten van de kleinere bedrijven Dobbelman en Klokzeep in het binnen land zijn teruggelopen. Wijken de vele reinigingsmiddelen nu wezenlijk van elkaar af? Als de drie stadia hoog schuimend, matig en laag schuimend, biologisch wer kend terzijde worden gelaten, kunt u er rustig van uitgaan, dat de overige verschillen van ondergeschikte beteke nis zijn. Hieronder volgt een geen volle digheid pretenderende lijst van synthetische was- en reinigingsmid delen, die door vijf groepen onder nemingen worden gemaakt: 1. UNILEVER: a.) Lever Zeep Maatschappij: All (met korrels), Omo, Omo-Matic (de toevoeging „matic" of „o-matic" betekent, dat het middel bij uitstek geschikt is voor de wasmachine), Sunil, Luvil (bio-chemisch), Lux Vloeibaar, Ruiten Andy (glas), Comfort, Dual (schoenen), Sun (af was), Presto. b.) De Haas en Van Brero (Apel doorn): Swift, Swift-o-Matic, Swif- tex (bio), Deb. c.) Fenix (Zwolle): Abro, Dubro, Radion. 2. Nederlandse Persil Maatschappij (zetel en verkoop in Amsterdam, bedrijf in Jutphaas): Witte Reus, Dixan, Pre, Dato, Henc-o-Matic, Sil, Pril, Silan. 2. Proctor and Gamble Benelux NV Dreft, Spie and Span, Fuz. 4. Kon. Zout-Organon (de bedrijven ressorteren onder Zwanenberg): a). Kortman c Schulte N.V. (Rotter dam): Biotex, Dritex (wasmiddel, gebaseerd op zeep, niet synthetisch) b.) Loda (Breda): Lodaline. c.) Echfa (Enschede); indertijd gekocht van de Kon./Shell: Echfa wit, Echfalon. 5. Kleine ondernemingen: a). Dobbelman (Nijmegen): Cas- tella Vaatwas, Castex (bio), Cas- tella Gezinswas Blauw, Caslella Pa rels, Castella voor Nylons, Castella Wolwas, Castella-Matic, Castella Actief Blauw. b.) Klokzeep (Heerde): Klok Wol- was, Kloksop, Klokwit, Klok Zelf werkend Wasmiddel, Klok Snelwer kend Sneeuwwit, Klok Matigschui- mend. (Van onze correspondent) ZE IS PAS 26 JAAR, mevrouw N. Smit-Kroes, maar toch is ze doctoranda in de economie, assistente van een buiten gewoon hoogleraar aan de Nederlandse Economische Hoge school in Rotterdam, directielid van een transportbedrijf, en het enige vrouwelijke lid van de Kamer van Koophandel. Ze is ook getrouwd met een marine-officier en zijn afwezigheid wordt door haar talrijke bezigheden voldoende opgevuld. Aan de Hogeschool helpt ze de studenten met de vervoers- en haveneconomie, wat voor de studenten een keuzevak voor het doctoraalexamen is. Mevrouw N. Smit-Kroes NU LIJKT vervoers- en havenecono mie niet bepaald een vak voor een vrouw, maar voor mevrouw Smit was het helemaal niet vreemd, dat ze dit vak koos. Van kindsaf was ze ver trouwd met de problemen van een vervoersbedrijf, het bedrijf van haar vader. En vandaar dat ze na haar kandidaatsexamen vervoers- en haven economie er bij ging doen. MET HAAR BEROEPEN en taken van dit moment is mevrouw Smit zeer tevreden. „Alleen wetenschap is zo zweverig, nu kan ik wetenschap en praktijk combineren, in uitvoering brengen wat de wetenschap heeft ont dekt". In het bedrijf van haar vader houdt ze zich bezig met de planning op lan gere termijn, haar werk ligt volkomen in het economische vlak, met de dage lijkse gang van zaken houdt ze zich niet bezig. Op de Economische Hoge school bestaat haar werk uit het voor bereiden van de colleges voor de hoog leraar, het bezoeken van congressen, het „bijblijven" door het lezen van allerhande litteratuur. Haar werk als directie-lid plus haar werk aan de Hogeschool geeft haar een volledige dagtaak, zodat het lezen vaak in de avonduren moet gebeuren. Daar bij komen dan nog vijf a zes verga deringen van de Kamer van Koophan del in de maand. HAAR ONTSPANNING VINDT ze in het weekeinde, als ze gaat tennissen of zeilen. „Verder probeer ik cultureel te wezen door de schouwburg zo nu en dan te bezoeken". In al haar functies, die men toch wel „mannelijk" mag betitelen onder vindt ze geen discriminatie. Zoals blijkt uit alle gesprekken met vrou wen die een „hoge of zelfstandige po sitie" hebben, is ook zij van mening dat het in Nederland niet uitmaakt of je nu man of vrouw bent, als je de capaciteiten en het doorzettingsvermo gen hebt om iets te bereiken en niet als hoogste doel het moederschap en het huishouden ziet. Die vrouwen kun nen hun doel bereiken en worden vol ledig geaccepteerd. Mevrouw Smit is lid van de V.V.D. en zit uiteraard in de verkeers- en vervoerszaken- commissie. Voor de Vereniging van Vrouwenbelangen, Vrouwenarbeid en ge- lijk Staatsburgerschap houdt ze wel eens een enkele keer een lezing, maar al te diep in de politiek duiken doet ze niet. Het spreken in het openbaar, wat ook in de Kamer van Koophandel na tuurlijk wel eens wil gebeuren, vindt ze niet vervelend. Tijdens haar studen tentijd zat ze twee jaar in het bestuur van een studentenvereniging en leerde spreken in het openbaar. MEVROUW SMIT, ZELF toch nog zeer jong, vindt wel dat de volgende generatie vrouwen al weer veel meer voelt voor het werk, voor een eigen baan, een eigen betekenis hebben dan de huidige generatie. Maar nog steeds zullen de vrouwen uit hun hoekje moe ten komen. „Als je blijft zitten, kom je nergens, maar kom je er uit, dan vindt je geen barrières", aldus deze voortvarende Rotterdamse. Dat vrouwen die gespecialiseerd zijn in hun vak niet zo dol zijn op het huis houden klopt ook heel vaak. Ook bij mevrouw Smit die een flat in het cen trum van Rotterdam bewoont, en die daar vaker het hoofd buigt over een boek met moeilijke economische pro blemen dan over de afwas. Annelies Jansen krijgt haar Amerikaanse bul (Van een onzer verslaggeefsters) „JOHANNA ELISABETH JANSEN of Amsterdam, The Nether lands, received the bachelor of Arts Degree in Spanish at the 104th Commencement of Gallaudet College, Worlds only liberal art Col lege for the Deafs. Washington D.C. June 3 1968". Dit vermeldt een communiqué van de kleine algemene universiteit Gallaudet voor doven in Washington. Hoe kwam „Johanna Elisabetn Jansen of Amsterdam" op de enige universiteit ter wereld voor doven in Washington? TERUG IN AMSTERDAM vertelt mejufforuw Annelies Jansen, een bijna dove jonge vrouw van 30 jaar: „Toen ik zeven jaar geleden van het Spinoza- lyceum in Amsterdam kwam. kon ik niet aan de slag komen. Het was twaalf ambachten en dertien ongelukken. Tot ik op een gegeven moment van het Gallaudet College hoorde. Ik wilde daar voornamelijk naar toe omdat het er kleiner is dan op een andere universiteit". Nu kan mejuffrouw Jansen behalve het eerstgenoemde diploma laten zien dat zij vijf maal een cum-laude-examen, de „Dean List", aan het einde van de semesters heeft behaald. Bovendien was zij onder meer presidente van de club voor buitenlandse studenten van het Gallaudet College. Verder haalde zij brevetten voor dameshockey en basketball. DE ENGELSE TAAL was voor haar niet het grootste probleem, moeilijker had zij het met de gebaren- en vingertaai. In Amerika werd de zogenoemde combine-language" gebruikt, Zij spraken Engels met de lippen en met gebaren. Om hier wegwijs mee te worden, werd voor de aanvang van het semester een cursus van twee weken géhouden. Annelies: „De woorden spel je in Amerika met de vinger van één hand. In Engeland gebruiken ze hiervoor twee handen", en met een lach, Dat lijkt me wel erg lastig bij het autorijden". ANNELIES JANSEN spreekt vrijwel vlekkeloos Nederlands, met de juiste intonatie en klemtonen. Alleen aan de uitspraak van bepaalde mede klinkers is te merken dat Annelies aan het ene oor volkomen doof is en het andere oor een zwaar decibelverlies van zeventig heeft. Haar moeder vindt dat Amerika haar heel goed heeft gedaan. „Zij is veel onafhankelijker geworden", aldus mevrouw Jansen, die vertelt hoe haar dochter in de oorlog ruim drie jaar in een Japans concentratiekamp beeft gezeten en dat later bleek dat zij daar een droog oedeem heeft afgelopen dat een verschrompeling van de oorzenuw heeft veroorzaakt. TOEN DE FAMILIE JANSEN terug kwam uit Indonesië was nog niet bekend dat Annelies doof was. Het kind was wel apathisch. Annelies was negen jaar toen haar moeder met haar naar een arts en vervolgens naar een specialist ging. Die specialist raadde de moeder van Annelies aan het kind ondanks haar doofheid een harde opvoeding te geven. „En dat heb ik gedaan", zegt mevrouw Jansen. Annelies: „Ik heb meegehad dat ik hersens had. Nou ik erop terugzie ben ik het met mijn strenge opvoeding eens. Pas in de eerste klas van de mulo kreeg ik een gehoorapparaat. Na twee klassen mulo ben ik naar de tweede van het gymnasium gegaan. Zes jaar later haalde ik het eind examen. Het was moeilijk dat ik in de klas niet kon horen, ik kon bijvoor beeld niet op voorzeggen afgaan. Doofzijn sluit je af". MAAR ANNELIES HEEFT nu bewust gekozen dat zij zich niet wil af sluiten. Met haar verblijf op de universiteit voor doven in Washington is zij de goede weg opgegaan. In de tijd dat zij daar was maakte zij de mars van de negers naar Washington mee. „Wij zaten in de campus, het terrein met het gebouwencomplex van de universiteit, en wij mochten dat terrein niet af, tien dagen lang. Als wij buitenkwamen floot de politie en dat konden we natuurlijk niet horen. Je liep de kans te worden doodgeschoten. De negers hebben rondom de campus grote branden gesticht. Omdat de stu denten niet konden horen leerden de soldaten, voornamelijk oud-Vietnam- gedienden, de vingerspelling". WAT KAN ANNELIES nu doen met haar Amerikaanse diploma, dat per soonlijk is getekend door president Johnson, de patroon van de Gailaudet- universiteit? „Het grootste percentage studenten komt als leraar of adviseur voor dovenwerk terecht. Verder zijn doven erg geschikt voor baantjes waar machines teveel lawaai maken. De IBM-computers nemen in Amerika bij voorbeeld veel doven aan". Annelies heeft zich nu opgegeven voor de universiteit van Illinois in Amerika, om daar Educations of Deaf te studeren en Master of Arts te worden, te vergelijken met ons doctor. Zij wacht echter op een beurs van die universiteit. Zonder beurs zou Annelies het niet kunnen redden, ook niet als zij zoals in Washington naast haar studie nog een baantje zou hebben. HAAR LIEFSTE WENS is lesgeven aan dove kinderen in Nederland, maar hoewel aan dergelijke medewerkers groot gebrek is, haar Amerikaanse diploma zou hier niet gelden.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 19