TSJECHEN BEJUBELEN TITO Vliegramp Chaos op luchthaven van Londen na overstroming Encycliek zegt Zuidamerikanen niets „Rhodesië mag eigen wetten maken" ZO APART... interieur classique Geen varkensharten meer in Britse ziekenhuizen bij harttransplantaties Proces tegen Franse radio en televisie OPLEIDING voor CENTRALE VERWARMINGSMONTEUR achtergrond Partij statuten in Praag openbaar gemaakt Senator McGovern Democratisch kandidaat m Hart van wasbeer zou geschikter Ooggetuigen zagen explosie Legerofficieren in Indonesië gearresteerd In Duitse treinen radioverbinding met stations Spaanse politie arresteerde 70 mensen tel eg rammen ZATERDAG 10 AUGUSTUS 19 6 8 3 Volgens Rhodesische rechter Davies: Eigen mening zipi I oorraad (Vervolg van pagina l) In Baskische provincie OLSTER N.V Inlichtingen: VIJFHUIZERDIJK 157 (nabij Schalkwijk) Tel. 0 2508-456 2e CENTRALE VERWARMINGSMONTEUR MEDEWERKER(STER) Geen begrip Eloe meer, hoe liever I oorbeeld Hol PRAAG (AFP en DPA) De be volking van de Tsjechische hooidstad Praag heeft de Joegoslavische presi dent Tito een groots welkom bereid toen de 76-jarige maarschalk gisteren aan het hoofd van een partijdelegatie naar de Tsjecho-Slowaakse hoofdstad kwam voor zijn langverwachte en steeds weer uitgestelde „werkbezoek", dat voornamelijk politieke bespre kingen met de Tsjechische partijlei ding zal omvatten. Op het met vlaggen versierde vliegveld werden de gasten uit Joegoslavië begroet door partijleider Dubcek. president Svobo- da, premier Cernik en hoge partij- en regeringsvertegenwoordigers. Op en om het vliegveld bevond zich een grote me nigte, die met vlaggen zwaaide en „wel kom Tito" riep. Ondanks het feit dat Tito slechts in zijn hoedanigheid van partijleider kwam was de ontvangst er een die gewoonlijk alleen bij officiële bezoeken van staatshoofden te zien is. Langs de weg van het vlieg veld naar de stad stonden tienduizenden mensen, die de bezoekers geestdriftig toe juichten. Vanaf het balkon van het: voormalige keizerlijke paleis hield Tilo een korte toespraak waarin hij onder meer zei: „Wij zijn hier om met uw leiders te spreken. Wat ons het meeste belang inboezemt is de sociale ontwikkeling van Tsieebo- Slowakije. Wij zijn hier omdat dit ons ge meenschappelijk belang is". Temidden van de applaudisserende en juichende menigte werden spandoeken ontvouwd waarop stond „Tito ja, Ulbricht. neen" en „Tito is onze vriend". WASHINGTON (AP) Senator George McGovern van South-Dakota zal vandaag zijn kandidatuur voor de nominatie van de Democratische conventie voor de pre sidentsverkiezingen bekend maken. Dit is gisteren van welingelichte zijde verno men. McGoverns stap wordt beschouwd als een poging om de beweging van de „New Left" die door de moord op se nator Robert Kennedy was gestrand, op nieuw op te bouwen. Kennedy kon op het moment van de aanslag al rekenen op meer dan driehon derd stemmen. Veel van deze stemmen zijn tot dusverre ongebonden gebleven. Hieronder is het grootste deel van de 174 stemmen van de delegatie van Cali- fornië, die Kennedy in zijn laatste voor verkiezing voor zich had gewonnen. SALISBURY. (AFP) Het Rhodesi sche hooggerechtshof is niet gebonden aan uitspraken van de Britse „Privy Council", dat de regering van Ian Smith en haar wetten onwettig zijn. Dit heeft een rechter van het genoemde hof, Ha rold Davies. vandaag verklaard. Volgens hem heeft het bewind in Salis bury, sinds het in november 1965 een zijdig de onafhankelijkheid uitriep, het recht gekregen zelf wetten uit te vaar digen. Rechter Davies verwierp hiermee de bezwaren van de verdediging van 32 Afrikanen, die van terroristische activi teit worden beschuldigd. De verdediging had, met een beroep op een uitspraak van de „Privy Council", de Rhodesische regering en de door haar uitgevaardigde wetten onwettig genoemd. ADVERTENTIE Het Tsjechische blad „Rude Pravo" heeft de nieuwe statuten voor de Tsjecho- Slowaakse Communistische Partij gepubli ceerd. Deze zullen aan het op 9 september beginnende partijcongres ter goedkeuring worden voorgelegd. Er staat onder meer in dat een minder heid het recht heeft een eigen mening te formuleren. Behalve de Communistische Partij voor het gehele land zullen er af zonderlijke communistische partijen voor de Tsjechische en de Slowaakse gebieden zijn. De leiding in de partij zal bii een voorzitter berusten in plaats van bij een eerste secretaris. Alle partij-organen wor den bij geheime stemming gekozen. Iemand woi;dt vrijwillig lid van de partij en kan het lidmaatschap opzeggen wanneer hij wil. Het lidmaatschap geeft geen voorrechten. Een te grote concen tratie van macht in één persoon zal wor den voorkomen. Bepaalde functies zijn onverenigbaar. Op het vliegveld van Praag be groette partijleider Dubcek op. Joegoslavische president Tito. zo apart... Kennemerlaan 38 IJmuiden telefoon: 02550-19015 (Van onze correspondent) LONDEN Terwijl de controverse over het gebruik van dierenharten voor transplantaties in het menselijk lichaam voortduurt, heeft dr. Donald Ross, de lei der van de Britse harttransplantatieploeg van het nationale ziekenhuis voor hart ziekten in Londen, bekend gemaakt dat geen varkensharten meer zullen worden gebruikt om stervende patiënten te red den. Als een tijdelijke hartsbimulans nodig is zal men waarschijnlijk hiertoe wel een dierenhart gebruiken, mogelijk van was beren. Men verwacht evenwel dat een dergelijke operatie waarschijnlijk het eerst door dr. Christian Barnard in Kaap stad zal worden verricht. In Londen is men namelijk niet van plan daartoe in de naaste toekomst over te gaan. In de periode voorafgaande aan de harttransplantatie bij de inmiddels overleden West Engelands eerste pa tiënt die een ander hart kreeg heeft men bij een andere patiënt een varkens hart parallel gekoppeld met het hart- en bloedvatenstelsel van de stervende in een uiterste poging om hem over de drempel heen te helpen, aangezien zijn toestand ongeneeslijk werd beschouwd. Maar het varkenshart stopte na vier minuten en de patiënt overleed. Dr. Ross heeft onlangs op een medische conferentie in Kaapstad verklaard dat hij tot die maatregel was overgegaan om an dere chirurgen ervoor te waarschuwen van een dergelijke poging met een var kenshart af te zien. Er zijn echter condi ties, zei hij, waarbij voor patiënten enige tijd een soort-gelijke stimulans nodig is waarna het eigen hart zijn functie weer normaal kan overnemen zonder dat een transplantatie nodig is. Misschien dat het hart van wasbeertjes, waarvan het weefsel meer lijkt op dat van een menselijk hart hiervoor geschikt zal blijken. Het is zelfs niet onmogelijk dat harten van wasbeertjes voor transplanta tie zullen worden gebruikt in plaats dat van een menselijke donor, aldus dr. Ross. Een van de problemen althans in En geland is hoe een voldoende voorraad wasbeertjes aan te leggen. Zoals bekend zijn de afgelopen twee jaar kleppen van varkensharten met succes bij hartopera ties gebruikt Vele mensen die de afgelopen dagen over de kwestie van het gebruik van die renharten in het menselijk lichaam in Londen werden ondervraagd waren er in stinctief tegen. Anderen vonden dat ook op dit gebied zal moeten worden geëxpe rimenteerd. Ook werd de opmerking gemaakt dat bij het gebruik van een dierenhart de mo rele situatie bevredigender is omdat het probleem van de dood van een menselij ke donor hierbij geen rol vervult. Een Westduitse soldaat, die zich op het ogenblik van het ongeluk ip de autobaan bevond, had een beter uitzicht op het zich voltrekken van de catastofe. Volgens deze ooggetuige is de machine op onge veer veertig meter hoogte boven het op ongeveer 500 meter afstand gelegen plaatsje Winden aan het riviertje de Aign in een vrille geraakt en vervolgens als een steen naar beneden gestort. De piloot heeft kennelijk nog gepro beerd een noodlanding te maken op de antobaan. Een boer en zijn zoon die ter zijde van de weg op het veld aan het werk waren, verklaarden dat zij de indruk hadden dat de machine op de autobaan wilde neerstrijken. Enkele seconden la ter echter hoorden zij de explosie toen het vliegtuig de aard© raakte. De uit stromende kerosine vatte daarbij vlam. Kort voordien heeft, zo wordt gemeld, een inwoonster uit Langebrücke nog ge zien hoe het vliegtuig een flauwe bocht beschreef boven het dorp en vervolgens vanuit het westen op de autobaan toe vloog. Ir. Horst Dieter Höffer, woonachtig na bij Miinchen, bevond zich om kwart over twee op de autobaan ter hoogte van de afrit naar Langebrücke, rijdend in de richting München. Plotseling raakte hij verzeild in een regenbui. Uit de laaghan gende wolken westelijk van hem zag hij de machine zeer laag te voorschijn dui ken. Vlak daarop ontwaarde hij een steekvlam en hoorde hij het geluid van een ontploffing. Hij zag hoe de machine over de kop ging, en tuimelend over de middenberm uit elkaar barstte. Deze ooggetuige was van mening dat de piloot heeft willen proberen een noodlanding te ma ken op het vliegveld Manchin, omdat de plaats van het ongeluk precies in het verlengde ligt van de landingsbaan van dit vliegveld. DJAKARTA, (Reuter) Zeker veer tig officieren van het Indonesische leger, onder wie een generaal en twee kolonels, zijn gearresteerd om verhoord te wor den over beweerde verbindingen met de communistische partij. De arrestaties vonden onlangs plaats bij de Siliwangi-divisie op last van de mili taire bevelhebber van West-Java, gene- raal-majoor Harsono, nadat een officier was aangehouden, die gevlucht was om zich bij de communistische ondergrondse op Oost-Java te voegen. FRANKFORT (DPA) De Westduitse spoorwegen zijn van plan het grootste deel van hun locomotieven en een aantal stations met radiozendapparatuur uit te rusten. Naar de president van de „Bundes- bahn" in Frankfort meedeelde, kan het treinpersoneel tijdens de rit zo voortdu rend in contact blijven met de stations Dit maakt een elastischer en veiliger functionering mogelijk. Bovendien -zou men voor goederentreinen minder personeel nodig hebben. (Van onze correspondent) LONDEN De miserabele vrijdag heeft doordat de toegangswegen en speciaal de viaducten waren overstroomd enorme chaos op de Londense luchthaven veroorzaakt. Er stond meer dan een halve meter water. Het leegpompen van de tun nels door de brandweer en andere hulp diensten vergde veel tijd met als gevolg dat een groot aantal toestellen gedurende de ochtend veel te laat is vertrokken. Dit was onder andere het geval met de bij München verongelukte „Viscount" die tegen het middaguur Londen ongeveer anderhalf uur te laat verliet. Honderden passagiers die met speciale vluchten uit Spanje en Italië waren terug gekeerd moesten ongeveer vijf uur wach ten voordat bussen door het viaduct kon den rijden. Daarbij kwam nog dat het toch al zo intensieve luchtverkeer elke twee of drie minuten landt en vertrekt er in spitsuren een machine uit Londen nog zwaarder werd belast omdat als ge volg van slecht zicht het vliegveld van Luton onbruikbaar was geworden en toe stellen van daar naar de Londense lucht haven moesten worden gedirigeerd, waar- SAN SEBASTIAN (Reuter). In de Noord-Spaanse provincie Guipuzcoa, waar voor drie maanden de noodtoestand is af gekondigd, zouden al zeker zeventig men sen zijn aangehouden. Onder hen zijn 20 priesters. Onbevestig de persberichten spreken van meer dan tweehonderd arrestaties. De actie is gericht tegen Baskische na tionalisten, die zich volgens de Spaanse autoriteiten aan terrorisme hebben schul dig gemaakt. Vorige week werd in Irun het provinciale hoofd van de veiligheids politie doodgeschoten. De politie verricht nu op grote schaal huiszoekingen. door het tekort aan bussen nog groter was. Alle vluchten van B.E.A. alsmede de meeste vluchten van de continentale luchtlijnen hadden een grote vertraging. Alle lange-afstandsvluchten hadden een ernstig oponthoud, omdat de passagiers het vliegveld niet op tijd konden be reiken. De badplaatsen van Kent en Sussex zijn ernstig door het slechte weer getrof fen. Sommige handelaren in South-End de populaire badplaats van de Britse hoofdstad kunnen zich sinds de oorlog niet een dergelijke verregende zomer her inneren. Brighton had in de eerste week van augustus maar zes uur zon, vergeleken met 59 uur vorig jaar. Winkels, cafc-s, bio scopen, schouwburgen en de overdekte zomerattracties beleven echter een gouden tijd. De landbouwers, vooral in Kent ma ken zich grote zorgen omdat hun oogst geheel dreigt te mislukken. PARIJS (Reuter). De Franse journa listenvereniging is van plan de staatsra dio en -televisie (ORTF) voor het gerecht te dagen in verband met de kortgeleden bekendgemaakte reorganisatieplannen die voor 102 omroepjournalisten ontslag of overplaatsing inhouden. Heeft deze gerechtelijke actie succes dan kan het de ORTF volgens juridische kringen miljoenen gaan kosten. In een soortgelijk geval drie jaar geleden wezen de rechters een vooraanstaand journalis tiek medewerker van de staatsomroep Claude Darget bijna 75.000 schadevergoe ding toe. De ORTF besloot tot de reorganisatie na een zesweekse staking van het jour nalistieke personeel voor een objectiever berichtgeving. De journalisten beschouwen de maatregel louter als bestraffing van de hoofdschuldigen van de staking en zeg gen de zaak tot in de Staatsraad de hoogste rechterlijke instantie in Frank rijk, te zullen uitvechten. ADVERTENTIE geeft aan jongelui met L.T.S.-opleiding gelegenheid tot Ruime kansen op een goede toekomst Arbeid op steeds wisselende plaatsen Volledige mogelijkheid voor een doeltreffende vakopleiding Srote zlefstandigheid bij het werk Tevens hebben wij behoefte aan leeftijd 2022 jaar. Verder vragen wij een akkurate voor de Administratie met enige ervaring. Leeftijd 1923 jaar. ■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■«■■■■eeesnnnnfinnnfuuuuu (Van onze correspondent) MONTEVIDEO Op het eerste gezicht lijkt het wat lachwekkend, dat paus Paulus VI slechts enkele weken voor hij op 22 augustus ays. naar Zuid-Amerika gaat, het gebruik van orale en mechanische voor behoedmiddelen heeft verboden. In heel de onderontwikkelde wereld is de bevolkingsexplosie van een alarmerende allure, maar nergens is zij zo sterk als juist in Zuid-Amerika. En juist in dit continent, waar 170 miljoen van de 380.000.000 rooms-katholieken leven, zou het woord van de paus van beslissende invloed kunnen zijn. PAULUS VI zal tijdens het eucharis tische congres in Bogota sociale recht vaardigheid voor de in ellende ge dompelde massa eisen. Velen in dit werelddeel vragen zich echter nu be klemd af, hoe het verder moet wan neer in deze landen met een boeren bevolking die per jaar nog niet aan een inkomen van vierhonderd gulden per gezin toekorpt en met een voedsel- import die een aanmerkelijk deel van de schaarse deviezen opslokt, de schier ongeremde voortbrenging van nieuwe mensen niet op een of andere wijze een halt toegeroepen wordt. Zal de spanning, zo redeneren zij, niet steeds toenemen en tenslotte niet uitlopen op een sociale ramp? Moet onder deze omstandigheden de moraal niet worden aangepast aan de intentie om tot een bevolkingssamenstelling te komen van gezonde en produktieve mensen? ER IS echter een andere kant aan de zaak. Ethische eisen, economische mogelijkheden en de feitelijke sociale en politieke toestanden zijn juist in Zuid-Amerika factoren die met elkaar in volstrekte tegenspraak zijn. Zo komt men tot een paradoxale consta tering: dat het voor de massa waarin de geboorten-explosie bezig is zich te voltrekken, niets uitmaakt of de paus de pil nu afkeurt of toelaat. De menigte van analfabeten die in feite meer dan de helft van de Zuid- amerikaanse bevolking vormt heeft to taal geen begrip van een gevoel voor geboortencontröle. Deze bevolking ziet voor een groot deel niet in, dat iemand die een kind verwekt, ook de verant woordelijkheid draagt voor de maat schappelijke ontwikkeling en voor het bestaan van dat kind. De kinderrijk dom van de Zuidamerikaanse gezin nen in aanmerking genomen, is er bij de huidige sociale situatie geen sprake van enige „maatschappelijke ontwikke ling" zeker wanneer men moet con stateren dat het veel ouders al nauwe lijks mogelijk is het bestaan van hun kinderen veilig te stellen. Vraagt men zich nu af, of de ency cliek over de geboortenregeling het aan zien van de paus in Zuid-Amerika schade heeft gedaan, dan luidt het antwoord ontkennend. De materie die in het pauselijk rondschrijven wordt behandeld, is voor de Zuidamerikaanse massa een nietszeggende formule. OOK DE Zuidamerikaanse regerin gen behoeven zich door de encycliek niet op een of andere wijze aange daan te voelen. Rekent men enige uiterst bescheiden pogingen tot geboor tebeperking in Chili niet mee, dan kan men zeggen dat geen enkele staat hier ooit iets, al is het maar door het ge ven van voorlichting, in positieve zin aan geboortencontrole heeft gedaan. Voor een deel berust deze situatie op de invloed van de kerk in dit we relddeel. Maar anderzijds ligt het ook aan de merkwaardige gedachtengang bij de regeringen die unaniem van mening zijn dat bevolkingstoeneming in hoge mate bijdraagt tot het vergroten van de invloed van de natie en van de macht van de staat. Men denkt hier meer aan de macht van het getal dan aan de kwaliteit van de mensen, aan hun gezondheid en arbeidsgeschiktheid en aan hun intellectueel niveau. WIL MEN een voorbeeld? Mexico en Brazilië hebben in de Verenigde Na ties tegen geboortenbeperkende maatre gelen gestemd vanuit het motief dat daarmee een nieuw kolonialisme in huis gehaald zou worden. Zij rede neerden: „Men wil ons klein houden om ons uit te buiten. Zo kunnen de geïndustrialiseerde machten vrij hun imperialisme over ons bedrijven." Het is voor de nuchtere beschouwer een nogal overtrokken nationalistische gedachtengang een wijze van den ken die nogal strijdig is met het his torische ervaringsgegeven in de econo mie. Maar in Zuid-Amerika bestaat zij. Zo bezien kunnen bevolkingsdeskun digen zich wel op een objectief stand punt stellen en beweren dat het pau selijk verbod nieuwe remmen heeft aangelegd voor een gezonde ontwikke ling van Zuid-Amerika. Zij kunnen wel zeggen dat de paus zijn rondzendbrief juist voor zijn Zuidamerikaanse reis op een allerongelukkigst ogenblik heeft uitgegeven, maar feitelijk is dit ogenblik even gelukkig of ongelukkig geweest als ieder ander. Want noch de Zuidamerikaanse bevolking noch haar regeringen heeft die encycliek iets te zeggen. VATIC A AN en Zuidamerikaanse re geringen hebben overigens wel een vi sie op de nood in dit continent: een zelfde visie. Deze leert, dat men de sociale ellende niet te lijf moet gaan met geboortenbeperking maar met structurele hervormingen. Dat klinkt wel goed. Maar hoe hol dit argument is wordt dagelijks bewe zen. Want die Zuidamerikaanse prak tijk toont aan, dat dergelijke hervor mingen ten eerste op grote schaal wor den gesaboteerd en ten tweede niet eens in staat zouden zijn het minimum levensniveau van de huidige bevol king veilig te stellen. Om dan maar te zwijgen van het levensniveau van de toekomstige bevolking die oneindig veel talrijker zal zijn dan de huidige Zij die zich met het probleem van de sociale ellende in Zuid-Amerika be zighouden, geloven dat „de pil" in al le landen van dit werelddeel een op lossing voor tal van problemen kan geven. In de meer primitieve landen eenvoudigweg omdat de bevolkingsaan was een onstuitbare vorm heeft. In de meer ontwikkelde staten (Argentinië. Chili en Uruguay) omdat hier een zeer hoog percentage der zwangerschappen door abortus wordt onderbroken. Abortus is in deze landen algemeen gebruikelijk en wordt nauwelijks ge straft. De staat en medische stand zul len er echter niet aan denken één vin ger uit te steken voor de legalisering van wat zij „een misdaad tegen het kiemende leven" noemen. Zo zijn ze denwet en sociale feitelijkheid hier dui delijk met elkaar in conflict ook al zweeft dit conflict hoog over de hoof den van de meest-betrokkenen heen. 1rnnnnni~tir 1 Permanent. Het nationale bevrijdingsfront van Zuid-Vietnam heeft in de Bulgaar se hoofdstad Sofia een permanente mis sie geopend. Autobusongeluk. Vijfendertig inzittenden van een autobus, die bij Kaboel in Af ghanistan van de weg reed en in een 150 m lager stromende rivier stortte, zijn om het leven gekomen. Wild. Dieven hebben in Parijs ingebroken in een dierenhandel. De buit waarmee zij verdwenen bestond uit: 28 vogels, vier apen, een python, en vier boa con strictors. Arguedas. Oud-minister van Binnenland se Zaken Antonio Arguedas van Boli- vië is in Lima aangekomen. Hij heeft verklaard „als men dat wenst, zal ik voor een rechtbank in mijn land ver schijnen". Houwitzer. De nieuwe 155-mm houwitzer die Groot-Brittannië en West-Duitsland samen gaan maken, is niet bestemd om granaten met kernlading mee af te vu ren. heeft een woordvoerder van het Britse ministerie van Defensie meege deeld. Aantasting. De Amerikaanse onderminis ter van Buitenlandse Zaken Nicholas Katzenbach heeft gezegd dat een ab rupt staken van de hulp aan de ont wikkelingslanden de nationale veiligheid van de Verenigde Staten onmiddellijk zal aantasten. Kosmos-235. De Sovjet-Unie heeft de 235- ste Kosmos kunstmaan gelanceerd. Sudeten-Duitsers. Tsjecho-Slowakije heeft West-Duitsland verzocht maatregelen t® nemen tegen de „revanchistische ac tiviteit" van Sudeten-Duitsers. Die acti viteit is volgens Praag een van de voornaamste hinderpalen bij de norma lisering van de betrekkingen. Uitnodiging. Ibrahim Sevki Atasagun, pre sident van de Turkse Senaat, zal Moskou bezoeken op uitnodiging van president Nikolai Podgorny. Scholierenstaking. De Mexicaanse scholie- ten en studenten hebben besloten tot een algemene slaking in het gehele land om dal de overheid al langer dan een week geweigerd heeft op hun eisen te ant woorden.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3