Velsen-Noord bouwt ijverig eigen Cultureel Centrum PRISMA matrassen en dekens T de rü ifter l In de vishal en op zee V J. Pul 40 jaar bij Hoogovens II ff Branicki derde Britse militairen in Velsen J. Snik jubilaris bij Plaatwellerij Havenberichten fff I i if v TEL. 150 0 C ZATERDAG 10 AUGUSTUS 1968 !4 PROTESTANTSE BEGRAFENIS VERENIGING PRISMA DRIESSEN JUWELIERS SINDS 1776 - BARTEUORISSTRAAT 1, hoek Smedestr. - HAARLEM - T 13131 HORLOGERIE HERMAN MULDER 't SILVER STOEPKE GROTE HOUTSTRAAT 49 - HAARLEM - TEL. 20049 Binnenland woninginrichting marktplein 30 - ijmuiden - tel. 19015 5 Drie Haarlemmers in jeugdzwem ploeg WEEKABONNEMENTEN I HE it 11 TAXI 3000 TEL. 23000 V er zorging Minder haring Naar Egersund (Van onze correspondent) VELSEN-NOORD Met de bouw van het Cultureel Centrum in Velsen- Noord worden goede vorderingen ge maakt door de aannemersfirma Holle man uit Santpoort. De eerste steen legging zal zoals men ir. deze krant heeft kunnen lezen op woensdag 21 augustus des middags om vier uur op de bouwplaats door een tweetal kinderen uit de schoolgaande jeugd van Velsen-Noord plaats vinden. Op 4 september zal het juist vier jaar geleden zijn, dat de gemeenteraad van Velsen met grote erkentelijkheid de toe zegging van Hoogovens aanvaardde om ten behoeve van de bouw en inrichting van een cultureel centrum in Velsen- Noord een bedrag aan de gemeente te schenken, waarbij de gemeente zelf de benodigde grond van om en nabij drie duizend vierkante meter op een terrein, begrensd door Grote Hout- of Konings weg, Gildenlaan en Bleijenhoevelaan, voor haar rekening nam. Dit terrein ligt ten westen van de aldaar gebouwde maisonette in het Gildenplan. Van dit terrein zal door de Hoogovens gewenste annex te bouwen gymnastiekzaal en de daarvoor benodigde grond door dit be drijf zelf worden bekostigd. De schenking van Hoogovens werd dit jaar door een financiële bijdrage in de stichtingskosten door Van Gelder Zonen n.v. verhoogd. Dank zij een enquête van de Contact Commissie Velsen-Noord van de Velser Gemeenschap kon een inzicht worden ver kregen in de wensen die bestaan ten aan zien van de inrichting van het nieuwe ge bouw. De grondwerken zijn door de firma J. H. Kokkelkoren uit Santpoort uitgevoerd. Men is thans bezig met personeel van het constructiebedrijf S. Steur uit Volendam om de staalconstructie te voltooien, ter wijl op de funderingen het metselwerk wordt uitgevoerd door de firma Hooge- boom en Krom uit Uitgeest. Alles onder directie van Openbare werken en naar de plannen van de heer H. A. Peters, ge meentelijk architect. In mei van dit jaar is het werk begon nen en reeds nu komt er tekening in de structuur van het nieuwe centrum. Behalve de door Hoogovens gewenste gymnastiekzaal voor eigen gebruik die mogelijk 's avonds voor plaatselijke ver enigingen zal worden opengesteld om vat het bouwprogramma: een grote zaal voor ongeveer 350 personen, voorzien van een toneel met kleedkamers (in te richten in overleg met de Ned. Amateur Toneel Unie); verduisteringsmechaniek in ver band met het vertonen van films en dia's overdag; ventilatieregeling in verband ADVERTENTIE AANSPREKER J MEIJER Fazantenlaan 3, tel. 14576-IJmuiden-O Begrafenissen en Transporten door het gehele land ENSCHEDE De Beverwijker Branicki staat na zes ronden van het open schaak kampioenschap van Nederland op de der de plaats met een punt achterstand op de leiders, Jansen en Marcus, die viereneen half punt hebben. Branicki won in de zes de ronde van De Graaff. Marcus versloeg Hoogendoorn, en Jansen Willemsen. Van daag wordt de laatste ronde gespeeld. (Van een medewerker) IJMUIDEN Vrijdag werden in IJmui den in totaal 3100 kisten vis aangevoerd. Bij de aanvoer waren: 356 kisten tong en tabot, 705 schol, 16 schar, 945 haring, 82 makreel, 32 schelvis, 215 wijting, 685 kabeljauw en gul, 12 koolvis en 62 di versen. Prijzen, per kilogram in guldens: gr. tong 4.87-4.58, gxm. tong 3.36-3.14, kim. tong 4.38-3.71, kl. tong I 6.29-5.74, kl. tong II 6.38-591, tarbot I 5.70-4.70, zalm 10.50. Per 125 kg: gr. kabeljauw 192-74, gr. koolvis zw. 68-64, gr. schol en grm. schol 57-50, kim. schol en kl. schol I 51-48, kL schol II 42-17, schar 20, verse haring 31.20-30,p makreel 26-13, kl. schelvis II 26-25, wijting 31-17, gr. gul 40-34, mid. gul 33-25, kl. gul 33-24, kl. koolvis zw. 22-15. Besommingen, in guldens: KW 196- 15050, 149-8120, 98-6400, 119-3230, 73-7530, 38-1780, IJm. 55-2200. Scheveningen Zaterdagmorgen werden in Schevenin gen aangevoerd en geveild: 40 premiekis- ten schelvis, 180 kisten wijting, 60 kleine kisten wijting, 350 gul en kabeljauw, 277 kleine kisten haring, 60 kisten makreel, 30 kleine kisten makreel, 600 kisten schol, 8.500 kilogram tong, 250 stijve kabeljau wen en 100 kisten varia. met respectievelijk projectiemogelijkheid; stoelenberging; regeling voor de verlich ting ten behoeve van toneel een projec tie; gelegenheid tot afscherming van een deel van de zaal voor gebruik door klei nere gezelschappen; een vloer, geschikt voor dansen en akoestische voorzieningen. Bovendien kan het toneel eventueel wor den „verzonken", waardoor de ruimte van de grote zaal groter wordt. Naast de grote zaal zullen vergaderzalen verrij zen voor 100, 50 en 20 personen, waar bij een klein podium is gedacht in de grootste van deze drie zalen. Voorts komen er: een beheerderskantoor in het centrum, een in de directe nabijheid van de grote zaal in te richten foyer, toilet batterijen. centrale garderobe, een kleine keuken voor kleine gezelschappen, die zelf koffie of thee willen zetten. Nabij de gymnastiekzaal, die een afzonderlijke ingang krijgt, zullen douche-, was- en kleedgelegenheden komen. De grote zaal wordt zeven meter hoog. De verbinding tussen gymnastiekzaal en de entree van het gebouw aan de Bleijenhoevelaan wordt gevormd door een pergola. Het voorplein krijgt een oppervlakte van zeventien bij vijftien meter. Voor het beheer is gezocht naar de stich tingsvorm waarin ook het Cultureel Cen trum van IJmuiden is ondergebracht. Door zijn vele en gevarieerde gebruiks mogelijkheden, waarmede bij de bouw en inrichting rekening wordt gehouden, zal het nieuwe culturele centrum een be langrijke bijdrage kunnen gaan leveren tot de ontplooiing van het culturele werk en van het verenigingsleven in Velsen- Noord. Binnen niet al te lange tijd gaan de huidge gemeentelijke vergaderruimten aan de Smidt van Gelderstraat en de Van Diepenstraat, waarin bovendien geves tigd zijn de gemeentelijke openbare bi bliotheek en voor het jeugdwerk onder andere „De Pan" verdwijnen. Met verlangen wordt door de Velsen- noordse bevolking uitgezien naar de rea lisering van het nieuwe gebouw, dat vol gend jaar april of mei gereed zal zijn en dat voor de inwoners meer gelegenheid zal bieden voor grotere bijeenkomsten. De idee van het gemeentebestuur van Velsen om de eerste steenlegging op 21 augustus te doen geschieden door enkele kinderen van de scholen uit Velsen- Noord is niet zonder betekenis. Men wil ook de tegenwoordige jeugd met het nieuwe vertrouwd maken om daarvoor straks ook de zorgen te willen hebben. Deze twee kinderen worden gezocht uit de hoogste klassen van de scholen: een meisje en een jongen, die niet alleen de jeugd maar de gehele bevolking van Vel sen-Noord zullen vertegenwoordigen. ADVERTENTIE 1) 100% waterdicht - incabloc sbockproof - onbreekbare veer - chroom - edelstalen bodem 99.- V P RIS M A duikershorloge 2) 100% waterdicht - bestand tegen 20 atm. druk- incabloc shockproof - radium cijfers en wijzers - edelstaal 159.- ADVERTENTIE KAMPERVEST 51 - HAARLEM - TEL 21101 R S MARKTPLEIN 17—19 - IJMUIDEN S ttgm jpffiaid y\. vV-V-v- v, v (Van een medewerker) IJMUIDEN Het is logisch dat de verkoop van vis afhankelijk is van diverse factoren. Hiervan zijn de weersomstandigheden zeker niet het minst belangrijk, zoals bijvoorbeeld een flinke storm, waardoor het vissen vrijwel onmogelijk wordt gemaakt. Maar dat ook mooi visweer allerminst een ga rantie voor goede vangsten betekent is de laatste dagen opnieuw over tuigend bewezen. Ondanks de gunstige weersomstandigheden zijn de vang sten immers \pan de matige kant gebleven en zelfs voor deze kleine aan'-oer was de belangstelling nog gering. Vandaar dat weer vele kisten vis on verkocht in de hallen moesten achterblijven. VOORTS ZIJN deze week vier schepen binnengekomen afkomstig van het noorde lijke deel van de Noordzee met ruime la dingen, welke voor het grootste deel uit kleine koolvis bestonden. Anders wordt deze soort voornamelijk naar Duitsland ge ëxporteerd, maar ditmaal bleken onze Oosterburen door eigen aanvoer zelf reeds ruim voorzien, zodat ook deze klei ne koolvis, ondanks de prima sortering, in de hallen is blijven staan. DE GROOTSTE schelvissoorten werden in hoofdzaak door de binnenlandse handel opgenomen. Daarnaast vonden de kleine schelvis en de wijting gretige kopers bij de visbakkerijen, om gezamelijk met d# tot filets verwerkte gal op de diverse va kantiecentra te worden geconsumeerd. Daarnaast zijn de toeristenplaatsen in het buitenland er waarschijnlijk de oorzaak van geweest, dat ook de fijnvissoorten voor goede en vaste prijzen kunnen wor den afgezet. DE AANVOER van haring en makreel is tijdens de afgelopen week opnieuw zeer matig geweest, zodat voor deze vissoor ten een stevige prijs kon worden bedongen Zij waren voor het grootste deel aan land gezet door de schepen, die rond Ierland hadden gevist, waarbij de noordschepen nog voor enkele mooie partijen makreel wisten te zorgen. (Van een verslaggever) IJMUIDEN De Britse militairen van het 2nd Division Signal Regiment, die tot 17 augustus hun zomerkamp hebben op geslagen op een terrein aan de Duin en Kruidbergerweg tussen Driehuis en Sant poort, zullen in die periode een veelzijdig programma van sportieve ontmoetingen en excursies afwerken. Zij komen daarbij in vriendschappelijk contact niet alleen met Velsense sportmensen, maar ook met overheidsdiensten en het bedrijfsleven. Zondagmiddag om half drie wordt op het Waterlooveld in Driehuis gevoetbald tegen een selectie van de voetbalvereni ging Waterloo. Maandagmiddag treden twee volleybalploegen aan: een om twee uur in de Brandweerkazerne tegen een team van de Brandweer, de tweede ploeg speelt om half drie in het Gymnasium Felisenum tegen Velsense politiemannen. Maandagavond om half zeven geeft, op het Elta-terrein in Santpoort, een negental samengesteld uit leerkrachten lichame lijke oefening van Velsense scholen de Britten partij in een softballwedstrijd. Een waterpolo-ontmoeting met een selectie team van de Watervrienden is op dins dagavond om zeven uur in het openlucht- bad Heerenduinen. Woensdagmiddag om twee uur begint op een van de velden van het sportpark Schoonenberg eeri voet balwedstrijd tegen een politie-elftal. Een schietwedstrijd op karabijn en pistool, ook tegen de politie, wordt gehouden op donderdagmorgen in het hoofdbureau. Het excursieprogramma omvat een be zoek aan Hoogovens op dinsdagmiddag en enige uitstapjes, ook met bedrijfsbezichti- gingen, naar Amsterdam. Veel tijd wordt verder gereserveerd voor sporttraining in het kamp, voor het verkennen van de omgeving, individueel of in groepsverband en voor strandbezoek. Woensdagavond zullen de Britse bezoe kers in Velsen gemaakte vrienden en vriendinnen ontmoeten op een barbecue in het kamp. Zaterdag 17 augustus ver trekt de groep weer naar zijn legerplaats in Westfalen. ADVERTENTIE intermeubel (Van onze correspondent) VEISEN-NOORD. In zijn woning aan de IJmuidense Kortenaerstraat heeft de heer J. Snik vrijdag een delegatie van Bronswerk-Fij enoord-Chemiebouw voor heen NV De Plaatwellerij ontvangen: men kwam hem huldigen op de dag dat hij 25 jaar bij het bedrijf werkzaam was. De jubilaris, die als jongeman van de L.T.S. af een plaats aan het bedrijf kreeg als elektrisch lasser in de toen moeilijke tijd van 1943, wist zich, na het behalen van het N.V.I.-lasdiploma in 1956, op te werken tot meewerkend voorman, in welke functie hij acht jaar later werd benoemd. Voor „arbeidsinzet" in Duits land was de heer Snik tijdens de „zwarte jaren" nog te jong maar in 1946 moest de wapenrok worden aangetrokken. Dit duurde tot 1950, waarvan hij een belang rijk deel doorbracht in Indonesië. Op deze periode doelde de heer H. Zuidervaart, sevretaris van de directie aan het bedrijf, die by alle prettige ervaringen ook aan de moeilijke tijd wilde herinneren. Namens de directie werden aangeboden een enveloppe met inhoud en een fleurig bloemstuk; namens de Maatschappij voor Nijverheid en Handel werden uitgereikt het vererend getuigschrift en de verguld zilveren legpenning. Voor de Onder nemingsraad en het personeelfonds felici teerde de heer Ch. Suntenimaartensdijk, onder aanbieding van een geschenk onder couvert, en voor de personeelsvereniging had de heer J. Scholten waardering voor de collegialiteit, waarbij bloemen werden geschonken. Werkmeester A. de Koning en een van de collega's haalden voorts nog enkele leuke herinneringen op, die de gezellige sfeer nog verhoogden. De heer Snik, die de laatste jubilaris van dit jaar bij B.F.C. is, dankte ten slotte voor de hem gebrachte hulde en de ge schenken. (Van onze sportredactie) HAARLEM In de Nederlandse jeugd zwemploeg, die op 17 en 18 augustus in Evian tegen de Franse jeugd uitkomt zijn de volgende HPC-leden opgenomen: Yvon ne van Kuilenburg (400 en 800 meter vrije slag en 4 x 100 meter vrije slag estafette) ;Rob Bosson (400 meter vrije slag, 4 x 200 meter vrije slag estafette 4 x 100 meter wisselslag estafette, 200 meter vlinderslag). Bovendien is Van Lienden van HVGB gekozen voor de 100 meter vrije slag. dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE (Van een verslaggever) IJMUIDEN De heer J. Pul uit IJmui den, die vrijdag veertig jaar in dienst van Hoogovens was, is gistermiddag op het be drijf gehuldigd. Ir. P. van Rijn, bedrijfschef elektro nisch onderhoud, feliciteerde de jubilaris namens de raad van bestuur met zijn veertig-jarig dienstverband en dankte hem voor de wijze waarop hij altijd zijn verantwoordelijke werk heeft gedaan. De heer Pul heeft als eerste man van een ploeg bekend als de „ploeg Pul" vele kilometers elektriciteitskabel op het terrein van Hoogovens gelegd. Helaas belette zijn gezondheid hem in 1962 dit werk te blijven verrichten. Hij werd daarna ingeschakeld bij het schoonhouden van schakelstations en meetruimten, waar hij eveneens blijk gaf van een bijzonder goed en praktisch inzicht in de werk zaamheden. „U wist veel beter dan de planning welke stations en ruimten aan een schoomaakbeurt toe waren". Met deze lovende woorden richtte zich de heer H. Klaver, adjunct bedrijfschef, tot de ju bilaris. Beide sprekers kwamen niet met lege handen. Ir. Van Rijn kon de heer Pul na mens de raad van bestuur het ere-insigne de zeester met briljant opspelden en hem het gouden polshorloge omgespen. De heer Klaver overhandigde de en veloppe met inhoud. De heer J. Smit, op zichter eerste klas, kon ook aan de hand van een aantal voorbeelden illustreren wat voor man de jubilaris was. Zo was er Ir. P. van Rijn speldt jubilaris het ere-insigne op. Pul bijvoorbeeld eens een probleem toen een kabel in een aantal bomen moest komen zonder dat daarbij ladders gebruikt kon den worden. Er was dan één manier om die kabel wel in de boom te krijgen en dat ging als volgt: „Pul, die kabel krij gen we er nooit in", was de formule waarmee het beslist wel lukte. „En zo ging het altijd als iets erg moeilijk was Je moest dan tegen Pul zeggen dat het bijna niet voor elkaar te krijgen was en dan kreeg je het wel voor elkaar". ADVERTENTIE IJMUIDEN en tel. 14864 - Garage Scheldestraat 87 Voor BEVERWIJK: GARAGE i BREE STRAAT <5 BIJ DIT ALLES kon deze week ook de waarde van een goede verzorging aan boord weer eens worden vastgesteld. Zo werd de makreel van een der trawlers voor maar nauwelijks vijftien gulden per kist aan de conservenfabrieken verkocht. Deze vis was aan boord namelijk iets te kort gespoeld, waardoor de kwaliteit van de zijde der rokers weinig vertrouwen ge noot. Bij een nader onderzoek bleek ech ter dat deze makreel uitstekend was, zo dat de consrvenindustrie zich het koopje van de week verwierf. Ten koste uiter aard van de bemanning, door de vis waar was aangevoerd. De voor het grootste deel uit de wateren rond Ierland afkom stige haring werd, met de enkele partij reeds kuitzieke haring uit de Noordzee, graag voor binnen- en buitenland gekocht. OVERIGENS ZAL DE aanvoer van ha ring de komende weken eerder af- dan toenemen, omdat met ingang van maan dag de verplichting betreffende de ver houding van verse tot zoute haring niet meer geldig is. Het is dus weeer geoor loofd met een gehele lading zoute haring binnen te lopen. De reders, die zich te vens bezighouden met de handel in zoute haring, hebben nog geen enkele voorraad om hun afnemers tijdens de wintermaan den van deze vis te voorzien. VAN SCHEVENINGEN uit zijn deze week twee Vlaardingse trawlers naar de wateren rond Egersmund vertrokken, om hier in span te gaan vissen. Openlijk worden deze pogingen met succes be kroond. omdat hier voor de grotere traw lers met kleine motoren in de toekomst stellig iets kan worden bereikt. Vrijdag aangekomen te IJmuiden. Barlby, van Houston; Prudentia. Skaerhage: Electron, Le Havre; Medicine Hat, Antwerpen; Vamoi, Ipswich; C. H Bohl, Londen; Deltadrecht, Seven Islands; Gaasterland, Hamburg; Elisa beth, Londen; Bodö, Monrovia, IJmuiden; Claus. Londen, IJmuiden; Myson, Londen; Pazifik, Rotterdam; Eastshore, Noordzee; Gem ma, Klaipeda; Fritz Thyssen, Kirkenes; Ida D, Rotterdam; Desiree, Rotterdam, IJmuiden; Rijn mond 2, Noordzee, IJmuiden. Vrijdag vertrokken uit IJmuiden. Gerhard Jacobs, naar Hamburg; Advent, Bridgewater, IJmuiden; Hawthorn, Avonmouth: Jeanlne, Bremen; Beate, Wismar; Nassauborg. Delfzijl, Beverwijk; Norrbrott, Hamburg, IJmuiden; Ardingly. Huil; Lauriersgracht, Archangel; Hel- gn Dehde, Duinkerken; Keynes, Leith; Marga- reta. Gothenburg; Gazelle Rochester, Zaandam; Broadhurst, Londen; Wotan, Londen, IJmuiden; Rijnborg. Lysekü, IJmuiden; La Paloma, Lon den. Zaandam; Smbla, Stockholm; Francois Buisman, Leith; Frigro, Londen; Havelland, Bremen; Medon, West-Indlë; Henfield, Londen; Royal Gate. Glostem; Bonefaas Smit, Rotter dam, IJmuiden; Pergo, Mostyn, IJmuiden; Atlas. Gothenburg; Winchesterbrook, Berry; Alca, Tornado, IJmuiden; Christa Köhneke. Falmouth, IJmuiden: Simonetta, Point Tupper, IJmuiden. Zaterdag aangekomen te IJmuiden: Eem- stroom, van Felixtowe: Juv, IJstad: Saint Jean, Hamburg. Zaterdag vertrokken uit IlJmuiden Myson, naar Malmö; Streefkerk, Capetown; Albert V, Londen; Cherie, Felixtowe; Yorkshire, Ham burg; Jans, Londen; Rijnmond 2. Noordzee IJ muiden: Labotas, Cadiz. (Indien achter de haven van Herkomst of be stemming geen nadere aanduiding volgt, be tekent dit, dat het betreffend* «chip van of naar Amsterdam is gegaan.)

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 4