Hillegomse zuster heeft wonderrecept tegen kindersterfte in Malawi Bouwkraan van 72 ton valt gedeeltelijk op woonhuis KERKDIENSTEN t M Maaltje pap - oplossing voor Biafra? - kost maar 50 cent Bij nieuwe HTS in Haarlem n V *3 Overleg plaatsing halten nog gaande Kraanmachinist komt er goed af Conventie van 1942 ondertekend "-e ZATERDAG 10 .AUGUSTUS 1968 6 (Van een onzer verslaggeefsters) HILLEGOM Twee eenheden mais, één eenheid aardnoten en één eenheid bonen is het recept voor een wonderpapje, dat misschien een einde kan maken aan de hoge kindersveifte in de Afrikaanse staat Malawi (vree ger Njassaland). Uitvindster van dit recept is de 56-jarige mejuffrouw Truus Koop of zuster Trinitas uit Hillegom van de orde var de Wh te Zusters van kardinaal Lavingerie. Zij is een van de vele tot nu toe anoniem gebleven Albert Schweitzers. Het papje is het resultaat van regeneneen- half jaar zwoegen als vroedvrouw, narcotiseuse en verpleegster in een door haarzelf opgericht kraamkliniek annex ziekenhuis in Likuni. „Phala Likuni" Busverbinding NZH Haarlem-A msterdam 7 wee eenheden mais Een eenheid bonen Een eenheid aardnoten Politiek Doorzakken Rechetn van de vrouw ..Ik nam daar altijd een soort sta tistieken op", vertelt zuster Trinitas, met verlof terug in Nederland. „Hieruit bleek dat ongeveer zestig percent van de kin deren onder het vijfde levensjaar sterft, zolang de kinderen bjj de moeder op de rug zitten en nog moedermelk krijgen lopen ze geen gevaar, maar dat duikt op als de kinderen het zelf maar moeten uit zoeken. Dan hebben ze geen voedsel ge neeg. Dat was niet alleen op mijn post. maar ook elders. Altijd kwam je die grote kindersterfte tegen". Zuster Trinitas is het voedsel gaan on derzoeken en moest concluderen, dat de kinderen tekort aan voedingsstoffen kre gen. „Het is een vicieuze cirkel. Die kin deren zijn zo verslapt, dat ze geen weer stand hebben tegen malaria en andere ziekten. Malaria is daar de grootste vijand Negentig percent heeft het. Ik heb zelf ook malaria. Als ik niet iedere dag mijn ta bletten neem, ga ik eraan. Die kinderen gaan daar dus ten onder aan een verzwakt lichaam. Dat wist ik en op een keer dacht ik: „Ik ga het pro beren met boontjes" Zuster Trinitas nam enigzins op de gok bonen, mais en aardnoten en probeer de deze samenstelling fijn te koken. Dat tweemaal fijnmalen. Vervolgens kookte zij naar de maismachine en liet het mengsel tweemaal fijnmalen. Vervolgens kookte zi het en voegde er suiker aan toe: „Toen heb ik het geproefd en ik vond het lek ker". De zuster nam bij iedereen proeven en met opvallende resultaten. „Een meisje van twee-en-een-half jaar woog maar veertien pond. Nou, ik ging net naar de buurvrouw; die heeft een kindje van zes weken, dat tien pond weegt. Nadat dat meisje drie weken onze pap gegeten had, was het aanmerkelijk aangekomen en ook veel levendiger geworden. Het gehele on derzoek heeft wel negen maanden gekost". De dokter kan nu dikwijls als geneesmid del de „phala likuni" voorschrijven en het helpt. De zuster liet het papje door een schei kundige onderzoeken. De volgende stap van de zuster was een schrijven naar de minister van ge zondheid van Malawi, waarin zij de sa menstelling van het papje vermeldde. Zij vergeleek deze met een op de markt gebracht produkt van babyvoedsel. dat een vergelijkbare samenstelling had. De zuster besloot de brief met de vraag of de regering de „Phala Likuni" zou wil len propageren voor de mensen die geen geld hebben om het babyvoedsel te ko- (Van onze correspondent) DEN HAAG Het overleg tussen Rijkswaterstaat en andere betrokkenen over het voornemen van Rijkswaterstaat om op het te reconstrueren wegvak van rijksweg 5 tussen Haarlem en Halfweg bushaltes slechts aan te leggen langs de zuidelijke parallelweg, waardoor het openbaar vervoer wordt verwezen naar een smalle en langzame weg, is nog gaan de. Dit deelt minister Bakker mede in ant woord op schritfelijke vragen van het Ka merlid de heer Van Thijn (P.v.d.A.). De heer Van Thijn was tot zijn vragen geko men omdat met name de N.Z.H. zeer ver ontwaardigd was geworden over het voor nemen van Rijkswaterstaat en zelfs ge klaagd had over „achterstelling van het openbaar vervoer". Door een dergelijke maatregel zou de N.Z.H. gedwongen worden ofwel de be langrijke busverbinding Amsterdam- Haarlem naar deze voor langzaam ver keer bestemde parallelweg te verleggen, ofwel de halten in Haarlemmerliede en Spaarnwoude simpelweg op te heffen met als gevolg dat belangrijke delen van deze gemeente van openbaar vervoer verstoken zouden worden. De heer Van Thijn acht een dergelijk handelen volstrekt in strijd met het her haaldelijk door de overheid geuite voor nemen het openbaar vervoer waar dat maar mogelijk is te bevorderen. In zijn antwoord zegt de minister, dat Rijkswa terstaat bij zijn overwegingen rekening gehouden heeft met de verkeersveiligheid. „Zou men anders beslissen, dan zouden de halteplaatsen in feite komen te liggen aan een autosnelweg. Zo botsen de be langen van verkeersveiligheid met die van een goede openbare vervoersvoor ziening. Zorgxuldig afwegen van beide is vereist en een beslissing kan eerst wor den genomen wanneer het overleg met alle betrokkenen zal zijn beëindigd", al dus, de minister. pen, maar bonen, aardnoten en mais op hun land kunnen telen. De minister antwoordde, dat hij de zaak zou laten onderzoeken door dr. Burgess van de World's Heath Organisation. Diens conclusie was: „The concept of milling together maize, groundnuts and beans to produce on enzyne of enhanced protein is an excellent one". Ook professor dr. H. A. P. C. Oomen van het Koninklijk In stituut voor de Tropen in Amsterdam, toonde zich over het recept zeer enthou siast. Hij liet het papje analyseren. De analyse-resultaten waren de volgende: „9.68 percent vocht, 11.24 vet, 20.72 ruw eiwit, 47.50 zetmeel en 10.48 totaal sui ker". Volgens zuster Trinitas is het mogelijk, dat het wonderpapje ook in Biafra re sultaten heeft. „Ze hebben in Biafra wel mais; maar heel weinig. Als de mensen, die daar mais kweken, deze voorlopig niet uitvoeren, dan zouden ze deze kunnen ge bruiken. Aardnoten en bonen zijn er vol op te krijgen. Ik denk dat het papje wel een soort oplossing zou brengen". Politiek' engagement? „Ik moet als zuster van alles op de hoogte zijn. Ons werk is niet een jacht op zieltjes. Daar ben ik eigenlijk nooit aan toe gekomen Ik zal nooit iets gaan ondernemen zon der de minister van gezondheid op de hoogte te brengen. Zolang wij president Ngwazi dr. H. Kamuzu Banda hebben, zal het in Malawi wel rustig blijven. Hij is the dynamic leader. Hij heeft maar één doel: het land omhoog werken. Het land is sinds 1964 onafhankelijk. In 1959 kregen wij het nogal moeilijk. Al les wat wit was moest eruit. Toen zijn er wel slachtoffers gevallen". Zuster Trinitas gaat over enkele maan den weer terug naar Afrika om haar werk voort te zetten. „Ze zeggen wel eens: dat is een nonnetje. Met zo'n wit uniform aan kan zij niet midden in de wereld gestaan. Ik geloof dat ik dat wél gedaan heb". En over de wonderpap: „Ik hoop dat ik hiermee mijn steentje heb bijgedragen. Alleen ftiaak ik mezelf nog steeds verwijten, dat ik er niet vijf entwintig jaar eerder op gekomen ben". Zuster Trinitas Koop. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM Als door de bliksem ge veld is vrijdagmiddag kort na twee uur, zoals wij gisteren nog in een deel van on ze editie konden melden, op het bouwter rein van de nieuwe HTS aan de Bijdorp laan in Haarlem-West een bijna 40 meter hoge en 72 ton zware bouwkraan gekan teld en op een woonhuis en een werk plaats gestort. Wonder boven wonder liep de 32-jarige kraanmachinist B. de J. uit Amsterdam slechts lichte verwoningen aan het gezicht op. Een gelukkige om standigheid was ook dat in de gedeeltelijk vernielde woning Schoonzichtlaan 4 nie mand aanwezig was omdat de bewoners, het gezin van de heer M.A. van Ever- dingen, die chauffeur is bij Provinciale Waterstaat, met vakantie buiten de stad is. De dienstwoning, waarvan de gehele achterzijde vernield is, maakt de indruk alsof er een bom is ingeslagen. Een deel van de kolossale kraan boorde zich diep in de achtertuin. Ook de ernaast gelegen garage werd onder het gevaarte bedolven. Van de kraan bleef slechts een massa ver wrongen staal over. De schade loopt in de tienduizenden guldens. De oorzaak van het plotseling omvallen van de bouwkraan, eigendom van de Am sterdamse Aanneming-Maatschappij, is nog niet geheel opgehelderd. Te zwaar be last kon de kraan niet zijn geweest want toen hij ter aarde stortte droeg hij slechts een last van enkele tientallen kilo's be staande uit een aantal houtplaten. De Ar beidsinspectie heeft de zaak in onderzoek. De 67-jarige voorman-sjouwer C. van Kempen die weinige meters achter de bouwkraan stond vertelde nog erg onder de indruk van het gebeuren: „Het ging al lemaal zo plotseling en snel. Ineens zag ik de kraan op één wiel doorzakken en naar een kant overhellen. Toen ben ik weggerend om de stroom af te zetten. Wel heb ik nog kunnen zien dat Johnny, zo noemen we de kraandrijver, bezig was naar omlaag te klimmen. Hij viel dus met de kraan mee. Hij moet met zijn gezicht op de ijzeren ladder gevallen zijn. Wat een geluk dat er niemand in dat huis was. Maar dat wisten we op dat moment nog niet". De heer Van Kempen wiste zich het zweet van het voorhoofd. „Oef, ik sta nog na te beven van de schrik". Een andere werknemer van A.A.M.: „Ik zag die kraandrijver als een aap om laag klimmen. Volgens mij moet hij ge weten hebben da* er iets niet met de kraan in orde was." Op de plek waar de bouwkraan, die een last van vier ton kan dragen in zijn volle lengte was omgeslagen was de rails als dun ijzerdraad omgebogen. De top van de kraan had de gehele achterkant van de woning aan de Schoonzichtlaan achter het gebouw van Provinciale Waterstaat weggeslagen. De heer G. J. Klinkenberg, chauffeur bij Provinciale Waterstaat, die zich op het moment van het ongeval in het kan toortje naast de getroffen woning van zijn collega bevond, vertelde: „Ik hoorde plotseling schreeuwen en vlak daarop een hevig gekraak. Het was een enorme klap. Ik wist niet hoe gauw ik buiten moest komen". De kraan was nog geen tien meter van de heer Klinkenberg neer gekomen. De politie heeft de gedeeltelijk ver nielde woning onder bewaking gesteld. ZONDAG 11 AUGUSTUS IJMUIDEN Ned. Herv. Kerk, Nieuwe Kerk, 10 en 19 u.: ds. J. M. D. van den Berg; Bethle- hemkerk, 10 u.: Ab. Spuigaren, jeugd dienst; 19 u.: ds. J. van den Berg. Geref. Kerk, Ichthuskerk, 9.30 u.: ds. C. Meijer; 17 u.: ds. W. Diepersloot; Petrakerk, 10.30 u.: ds. G. J. van Kamp; 19 u.: ds. J. C. W. van 't Hoff. Chr. Geref. Kerk, Marconistraat 7, 10 u.: Dienst des Woords; 15 u.: ds. K. Boersma. R.-k. Kerk, Gregoriuskerk, 8 30 en 10.30 u.; Petrakerk, 8, 9.30, 11.30 en 17 u. Oud-Katholieke Kerk, 8 u.: vroegmis; 10 u.hoogmis; 18.30 u.: vesper; woens dag 9u.:H. mis. Leger des Heils, Edisonstraat 1, ;0 u.: heiligingssamenkomst; 12 u.: zondags school; 19.30 u.: evangeliebijeenkomst. Baptistengemeente IJmond, Elonkapel, Vareniusstraat 1, 9.30 u.: ds. G. van 't Wout; 19 u.: J. A. Malgo. Gemeente Gods, Cultureel Centrum, 10 u.: dienst. Geref. Gemeente, Cultureel Centrum, 10 en 17 u.: leesdienst. Doopsgezinde Gemeente, Helmstraat, 10 u.: dienst. IJMUIDEN-OOST Ned. Herv. Kerk, Goede Herderkerk, 10 u.: D. Laansma; 19 u.: avondsluhing. R.-k. Kerk, H. Laurentius van Brindi- sië, Willemsbeekweg, 8.30, 9.45, 11 15, 12.30 en 18 u. Jehova Getuigen, Koninkrijkzaal. Vel- serduinweg 248. zondag 18.30 u.; open bare lezing; 19.30 u.: wachttorenstudie; vrijdag 19.30 u.: theocratische school; 20.30 u.: dienstvergadering. Pinkstergemeente, Velserduinweg 161, 10 u.H. Dik; 19 u.D. P. Hartendorp. Onafh. Baptistengemeente, gemeentelijk vergaderlokaal, Abeelenstraat, 10 u.: B. van 't Hoenderdaal. Ver. van Vrijzinnig Hervormden, Kerk gebouw Het Braambos, Zeeweg 264, 10.30 u.: ds. J. H. Hanneman. Geref. Kerk, Bethelkerk, 9.30 u.: ds. W. Diepersloot; 17 u.: ds. C. Meijer. Antonius Ziekenhuis, Zeeweg, 15.30 u.: ds. G. E. Bakker. Oud-Katholieke Kerk, Slingermuur, Zeeweg 260, 10 u.: hoogmis. DRIEHUIS R.-k. Kerk, Engelmundus, 8.15, 9.45, 11.30 en 18 u. SANTPOORT Herv. Gemeente, Dorpskerk, 9 u.. ds. E. Sneller; 15 u.: ds. J. C. Remijn De Hoeksteen, 10 u.: ds. D. J. Spijkerboer; Adventskerk (Prov. Ziekenhuis), 19 u.: ds. M. E. Duyverman. Volle Evangelie Gem., gebouw Cusa, Hoofdstraat 117, 10 u.: J. J. Bronsveld met gelijktijdig een kindersamenkomst; 19.30 u.: R. A. de Graaf. Chr. Geref. Kerk, Pniëlkerk, Pastorie- weg 1, 10 u.: ds. K. Boersma; i7 u.: prof. dr. J. L. Helberg. R.-k. Kerk, O. L. Vrouw v. Altijdd Bij stand, 8, 9.45, 11.30 en 18 u VELSEN-ZUID Hervormde Gemeente, Engelmundus- kerk, 8.45 en 10 u.: ds. L. Brink. VELSEN-NOORD Herv. Gemeente, 10 u.: ds. M. Wenote; 19 u.: ds. A. J. van der Linden. R.-k. Kerk, St. Joseph-parochie. Wijker- straatweg 55: zaterdag 19 u„ zondag 9, 10.45 en 18 u.dienst. BEVERWIJK R.-k. Kerk, St. Agatha, Breestraat 101, zaterdag 19 u.: avondmis: zondag H. missen 8, 9.15, 10.30, 12 en 18 u.; O. L. Vrouw van Goede Raad, Arendsweg 57, zaterdag 19 u.: avondmis; zondag H. mis 7.45, 9. 10.30, 11.45 en 19 u.; Regina Caeli. Hilbersplein 1, zaterdag 19 u.: avondmis; zondag H. missen 7.30, 9, 10.30, 11.45 en 19.30 u.; St. Jozef, laan der Nederlanden 68, zaterdag 19 u.: avondmis; zondag H. missen 8.50, 10, 11.30 en 19 u.; Apostelkerk, Van Riems dijklaan 132, zaterdag 19 u.: avondmis; Overzicht van de ravage nadat dc 40 meter hoge en 72 ton zware bouwkraan was omgeslagen. Rechts op de foto het gedeeltelijk vermelde woonhuis aan de Schoonzicnüaon waarvan de bewoners niet thuis waren. zondag H. missen 8, 9.15, 11, 12 en 17 u.; St. Jozefrustoord en Lommerlust, Peperstraat 17, zondag H. missen 7.30 en 10 u. Ned. Herv. Kerk, Grote Kerk, Kerk straat, 10 u.: ds. M. C. Don sr.; „De Opgang", Florastraat, 10 u.: ds. Th. van Sprang; 19 u.: ds. M. C. Don sr.; Jeugd- kapel, 10 u.: de heer M. de Rooy. Prin- sesselaankerk, Prinsesselaan, 10 u.: ds. R. van 't Lindenhout. Geref. Kerk, Middelaarskerk, Moens- plein, 9 u.: ds. J. Pasveer; 17 u.: ds. G. Assies; Vredevorstkerk. Laan der Neder landen, 9.30 u.: ds. Joh. Knol; 19 u.: ds. J. Pasveer. Geref. Kerk (Vrijgemaakt), Prinsesse- laankerk, Prinsesselaan, 9.30 en 17 u.:; Verenigingsgebouw „De Schans", Schans 12, 9.30, 14.30 en 17 u. Chr. Gem. „Maranatha", Baanstraat 74, 10 u.: ev. P A. v. Gent. Vrije Evangelische Gemeente, Van Riemsdijklaan, 10 en 18.30 u.: br. A. P. v. d. Sande. Evangelisch-Lutherse Kerk, Koning straat 119, geen dienst. Pinkstergemeente, Verenigingsgebouw Parmentierstraat, vrijdag 16 augustus, 20 u.: G. R. Mik. Chr.-Geref. Kerk, Koningstraat 107, 9 u.: Dienst des Woords; 14.30 u.: ds. G. Bilkes. Doopsgezinde Gemeente, Meerstraat 60, 19 u.: avonddienst ds. H. Luikinga. Hersteld Apostolische Gemeente, ge bouw „Jeugd en Vreugd", Merwede- straat hoek Belgiëiaan, 10 en 17.15 u. Leger des Heils, Geyssendorfferlaan. IC en 16 u. HEEMSKERK R.-k. Kerk, H. Maagd Maria, Spoel- laan 1, zaterdag 19 u: avondmis; zon dag H. missen 7.30, 8.45, 10, 11, 12 en 17 u.; St. Laurentius, A. Verherent- straat 2, zaterdag 19 u.: avondmis; zon dag H. missen 8, 9.15, 10.45, 12, 17 15 en 19 u. Ned. Herv. Kerk, Kerkplein, 9 u ds. Joh. Gerritsen; 10.30 u.: ds. Joh. Ger ritsen; 19 u.: ds. J. A. Don; chr. LTS, Luxemburglaan, 10 u.: ds. J. A. Don. Geref. Kerk, Morgensterkerk, Vrijburg laan, 9.30 u.: ds. G. Assies; 19 u.: ds. Joh. Knol. Baptistengemcente, gebouw „De Fuik", Joh. Vermeerstraat, 11 u.: ds. G. v. 't Wout; 11 u.: zondagschool. Nieuwe Apostolische Kerk, Gounod- straat, 9.30 en 16 u. WIJK AAN ZEE R.-k. Kerk, St. Odulphus, zaterdag 19.15 u.: avondmis; zondag H. missen 8, 9.30 11 en 18.30 u.; Witte Huis, hel weg, 9 u. Ned. Herv. Kerk, Julianaplein, 9 u.: Duitse dienst; 10 u.: ds. M. de Jong; 18.30 u.: dienst Zeevanc; 20.30 u.: zang- dienst (ds. v. 't Lindenhout) Geref. Kerk, Badgastenkerk, 10.30 u.: ds. J. Pasveer. UITGEEST R.-k. Kerk, O. L. Vrouw Geboorte, Lanigebuurt 37, zaterdag 19.39 u.: avondmis; zondag H. missen 8, 9.30, 11, 12.15 en 18 u. NEW YORK Nederland heeft vrij dag de conventie voor de politieke rech ten van de vrouw ondertekend. Jhr. L. Quarles van Ufford, de permanente afge vaardigde van Nederland bij de Verenig de Naties, heeft de overeenkomst op het juridisch departement van de Verenigde Naties ondertekend. De conventie geeft de vrouw gelijke rech ten als de man om te stemmen en een ambt te vervullen. De conventie werd in december 1952 door de algemene vergade ring van de Verenigde Naties aangenomen en werd in juli 1954 van kracht. 8|^ ,i

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 6