President invitatie Tito doet Dubcek voor tegenbezoek Derde voor partij conventie George McGovern is Kennedy-aanhanger Onenigheid onder Palestijnse verzetsgroepen de individuele Rassenrellen in Watts Anne Marie in verwachting Pravda veroordeelt nieuwe Tsjechische statuten Onze vriendschap is te groot voor een verdrag Jonge officieren te Damascus in opstand II AA K TA IB AC Nederlandse zender in Chili Kabinetswijziging- in Zuid-Afrika Javits na Miami bezorgd over Republikeinen Bankbewakers met wapens wellicht niet te vermijden Journalistiek in België steunt Franse collega's Gisteren reed laatste Britse stoomtrein telegrammen MAANDAG 12 AUGUSTUS 1968 Barnard gaat Italiaans meisje opereren W aanzinpolitiek Aan de dijk gezet Mggs Pessimisme Stemming Eisenhower gaat vooruit I oor zit ter Britse bedienden Talentvol" Volgens Italiaans blad: ROME (AFP) De Zuidafrikaanse hart chirurg Barnard zal in Kaapstad een ope ratie uitvoeren op het Italiaanse meisje Paola Fiocca. De filmster Sofia Loren heeft dr. Barnard gewezen op de toe stand van de patiënte. President Tito van Joegoslavië op weg naar het vliegveld van Praag, vanwaar hij naar huis zal terug keren. Links achter de Joegoslavi sche president partijleider Dubcek van Tsjecho-Slowakije. '-'X* PULA (AFP en AP) President Tito, die de leiding had van een dele gatie van de Joegoslavische Commu nistische Partij, is gisteren naar huis teruggekeerd na een triomfaal bezoek aan Praag ter onderstreping van de volledige steun van Joegoslavië aan het liberalisatieproces in Tsjecho- Slowakije. Alvorens Praag te verlaten nodigde hij de Tsjecho-Slowaakse partijleider Alexander Dubcek uit om een hezoek aan Joegoslavië te brengen. In zijn afscheidstelegram aan Dubcek en president Ludvik Svoboda, legde Tito tegenover de Tsjecho-slowaakse leiders de nadruk op zijn overtuiging dat hun be sprekingen zouden bijdragen tot „ver sterking" van de internationale samen werking op basis van een voortdurend eerbiedigen van de principes van onaf hankelijkheid, gelijkheid en niet-inmeng- ing" in de zaken van andere landen „De conferentie van Bratislawa heeft bewezen dat de weg van de dialoog naar het gewenste doel kan leiden", zo zei de Joegoslavische president zaterdag tijdens een persconferentie in Praag. Tito noem de het resultaat van de Russisch-Tsjecho- slowaakse topbijeenkomst „een juiste op lossing, die door Joegoslavië wordt ge steund." Op de vraag of Joegoslavië even onte vreden is als Roemenië, omdat dat land niet voor de conferentie was- uitgenodigd, antwoordde Tito: de situatie van Joego slavië is niet die van Roemenië, dat lid is van het Warschau pact en van de Comecon". Tito verklaarde dat de kwestie van een vriendschapsverdrag tussen Praag en Bel grado niet aan de orde is geweest tijdens zijn overleg met de Tsjechische leiders. „De vriendschap tussen onze volken is zo groot dat daar geen behoefte aan is. Wij hebben onze wederzijdse betrekkingen be sproken en ook de problemen van het internationale communisme. „Indien wij er van overtuigd zijn dat de wereldsituatie kou, dan zal Joegoslavië niet ontbreken", kou, dan zal Joegoslavië nietontbreken, aldus Tito. Tito herinnerde er aan dat op 25 no vember een wereldconferentie wordt ge houden in de Russische hoofdstad. Het Russische partijblad „Pravda" heeft in een lang artikel de nieuwe sta tuten van de Tsjecho-slowaakse Commu nistische Partij, die aan het partijcon gres ter goedkeuring zullen worden voor gelegd, veroordeeld. Enkele punten van de statuten werden hevig gekritiseerd, zoals het recht van een minderheid een eigen mening te for muleren. „Dit is schadelijk en tegen het beginsel van democratisch centralisme", aldus het blad: „Het zou een eerste stap zijn naar een complete ineenstorting van de partij". WASHINGTON (Reuter en AFP). Ge orge Stanley McGovern, de man die zich zaterdag heeft aangemeld als democrati sche presidentskandidaat, was als jonge man republikein in de traditioneel repu blikeinse staat Zuid-Dakota, waar hij op 19 juli 1922 in Avon geboren is. Hij zegt nu dat zijn studie in de Amerikaanse ge schiedenis hem ervan heeft overtuigd, dat de Democratische Partij meer de partij is voor de gemiddelde Amerikaan. In 1945 sloot hij zich bij de Democraten aan. Hij werd hoogleraar in de politieke we tenschappen totdat hij in 1956 werd geko zen in het Huis van Afgevaardigden, waar in hij twee achtereenvolgende termijnen zitting had. In 1960 toen zijn vriend John Kennedy Nixon versloeg bij de presidents verkiezingen, was McGovern er bijna in geslaagd een senaatszetel te verwerven. Hij kwam 150.000 stemmen te kort. Kenne dy benoemde hem terstond tot leider van het programma „voedsel voor de vrede". McGovern pleitte er in deze functie voor de voedseloverschotten te gebruiken voor hulp voor minderbedeelden in binnen- en buitenland. In 1962 trad hij af en wierp hij zich op nieuw in de verkiezingsstrijd voor de Se naat. Dit keer had hij succes. Hij werd de eerste democratische senator voor zijn geboortestaat sinds 26 jaar. Hij stelde veel belang in de problemen van de boe ren in de landbouwstaat Zuid-Dakota. Mc Govern aarzelde nooit om de regering over de landbouwpolitiek aan te vallen en won daarmee de steun van Zuid-Dakota terug, die hij als „liberaal" had verloren. McGovern heeft zijn critiek op de poli tiek van Johnson in Zuidoost-Azië nooit onder stoelen of banken gestoken. Hij sprak herhaaldelijk over „waanzin-poli- (Van onze correspondent) JERUZALEM De radiostations van Cairo, Damascus en Amman, en Palestijnen uit het bezette gebied, die dit weekeinde uit Jordanië naar hun woonplaats zijn teruggekeerd, maken melding van hevige beroering bij de diverse organisaties, die terroristische activiteit tegen Israel bedrijven. Ofschoon de berichten uiteenlopen naar gelang van de politieke gezindheid van hun bronnen wijzen zij toch op een verregaande onenigheid tussen de verschillende groepen onderling en meer in het bijzonder op wrijving tussen de politieke en militaire sectoren van de zogenaamde „Palestijnse Bevrijdingsorganisatie", die oorspronkelijk geleid werd door Achmed Sjoekeiry en volkomen onder Egyptische invloed staat. Jongstleden donderdag is een groep jongere officieren van de „Palestijnse Bevrijdingsorganisatie" in opstand geko men. Zij drongen het hoofdkwartier van de beweging in Damascus binnen, ar resteerden de pas benoemde opperbevel hebber generaal Abdoel Razzak al-Yachia met zijn voornaamste medewerkers, hiel den hen twee dagen op hun bureau vast en legden hen daarna huisarrest op. Zij verspreidden ook pamfletten, waar in zij protesteerden tegen wat zij onge wenste inmenging van burgers in zuiver militaire aangelegenheden noemden en eisten van de leiding van hun organisatie, dat de benoeming van generaal Al-Yachia ongedaan zou worden gemaakt. Het gaat hier klaarblijkelijk om offi cieren, die een paar dagen tevoren waren ontslagen samen met Al-Yachia's voor ganger, brigade-generaal Soebhi al-Jabi. Waarom Soebhi al-Jabi aan de dijk werd gezet is niet duidelijk. Een officiële ver- ADVERTENTIE - - V rr.r~ ■Ar?. 4— Haartabac is een individuele haarlotion. Bestemd voor de persoonlijke verzorging van uw haar. Haartabac bevordert de natuurlijke bloed circulatie van de hoofdhuid en bestrijdt haaruitval, roosvorming en hoofdjeuk. Regelmatige massage met Haartabac geeft u het gewenste resultaat: gezond, levendig en glanzend haar. Haartabac werkt verfris send en opwekkend. De individuele geur accentueert het gevoel goed verzorgd te zijn. Haartabac in de doserende flacon vanaf 3,95. MAURER+WIRTZ STOLBERG IM RHEINLAND klaring van de leiders der „Palestijnse Bevrijdingsorganisatie" duidt echter op diepgaande meningsverschillen tussen de afgezette opperbevelhebber, die onder Syrische invloed stond, en de comman danten van de terroristische organisaties in Jordanië. Het Egyptische omroepstation „Saoet Faiastin" zond zaterdagavond verklarin gen uit van „de strijders voor de bevrij ding", waarin sympathie en solidariteit werd betuigd met de rebellerende offi cieren. De gebeurtenissen binnen de Palestijn se Bevrijdingsorganisatie hadden, zij het ook zijdelings, hun terugslag op de dis cussies tijdens een in Amman gehouden spoedvergadering van de Palestijnse sa- botage-organisaties. De commando-orga nisaties, die aan de besprekingen deelna men, gaven in Aman een gezamenlijke verklaring uit, waarin zij betoogden, dat de Israëlische luchtaanval op de bases E-Salt alleen nog maar hun vastbesloten heid had versterkt om op de ingeslagen weg voort te gaan. Met geen woord werd gerept van het pessimisme, dat volgens politieke insi ders uit het bezette Jordaanse gebied op de bijeenkomst heerste. Dit pessimisme zou zijn grond vinden in drie factoren: het feit, dat de commando-organisaties niet in staat zijn gebleken Israëlische vergeldingsacties te beletten of zelfs maar te pareren, de Israëlische successen in de strijd tegen gewapende infiltranten, die merendeels worden gedood of gegrepen zodra zij de Jordaan waren overgestoken, en tenslotte de verbittering, die de Israë lische vergeldingsacties teweegbrengen. Eenzelfde stemming tekent zich af on der de Palestijnen in het bezette Jor daanse gebied en onder de oorspronke lijke bewoners van de Gaza-strook, die anders dan de vluchtelingen in de kampen meer en meer gaan inzien, dat zij door het optreden van Palestijnse terroristen oneindig gevoeliger getroffen worden dan de Israëliërs. Arabische politieke waarnemers in Je ruzalem voorzien een sterkere druk naar mate de schietpartijen en penetraties in het Israëlische grensgebied in aantal stij gen en meer Palestijnen, die tot de sabo- LOS ANGELES (AFP) De politie in Los Angeles is vannacht in staat van pa raatheid gebracht, nadat rassenrellen waren uitgebroken in de negerwij k Watts. Bewoners van deze wijk beschoten politie mannen, waarna onmiddellijk verster kingen werden gestuurd. In augustus 1965 kwamen bij een groot oproer in Watts 34 personen om het leven. TILBURG Zaterdag zijn in de Chi leense provincie Osorno de uitzendingen van radio „La voz de la costa" begonnen. Aan het realiseren van deze zender heb ben meer dan honderdduizend Nederlan ders meegewerkt, die reageerden op een brief van pater Jan Janssen. De 1 kw-zender dient voor het geven van onderwijs per radio aan tienduizen den Mapuche-indianen in Chili. Behalve de zender, zijn van Nederlandse giften ook ruim duizend transistorradio's gekocht. Het station staat onder Chileende leiding, met assistentie van enkele Nederlandse capucijner-paters en een Nederlandse radiotechnicus. tagegroepen zijn toegetreden, in Israëli sche handen vallen en niet op hun punt van uitgang terugkeren. In dit verband kan men in de Arabi sche sector ook over gevallen van deser tie hofen spreken. De communiqués van „Al Fatah", die gewagen van fabelach tige successen en indrukwekkende hel dendaden, worden in het bezette gebied alleen nog maar geloofd door mensen, die er de voorkeur aan geven hun ogen voor de werkelijkheid te sluiten. WASHINGTON (AP) De voormalige Amerikaanse president Eisenhower „her stelt zich bevredigend" van zijn laatste hartaanval. Dit hebben zijn artsen gis teren meegedeeld. PRETORIA (Reuter) Premier John Vorster van Zuid-Afrika heeft vier oudere ministers vervangen. Het zijn minister van Gezondheid, dr. Albert Hertzog, minister van Binnen landse Zaken Pieter Le Roux, minister van Gemeenschapsontwikkeling, Open bare Werken, Sociale Zaken en Pen sioenen Willem Maree en minister van Immigratie en Indische Zaken Alf Trollip. De opvolgers zijn respectievelijk dr. Ca- rel de Wet, Lourens Muller, Blaar Coetzee en dr. Connie Mulder. Volgens waarnemers waren de vier ont slagen ministers die premier Vorster van zijn voorgangers had geërfd en heeft hij hen vervangen door jonge krachten die volkomen op zijn hand zijn. NEW YORK (AP) Senator Jacob Javits heeft zondag gezegd dat hij zich nog eens wil bedenken over de republi keinse kandidaten bij de presidentsverkie zingen van 5 november. „Ik wil het duo steunen, maar ik wil het eerst nog eens overwegen in het licht van wal* ik in Miami heb gezien". Javits sprak bezorgdheid uit over de zuidelijke invloed in de partij, zoals die tot uitdrukking gekomen is in de kandida tuur van gouverneur Spiro Agnew van Maryland voor het vice-president schap. Javits zei te betwijfelen of Agnew de be kwaamheid heeft om het presidentschap over te nemen. (Van onze correspondent) LONDEN Gezien het toenemende aantal roofovervallen op banken, die se dert de oorlog met de regelmaat van de klok worden uitgevoerd, heeft dc voor zitter van de Britse Nationale Bond van Bankbedienden gedurende het weekeinde de waarschuwing doen horen, dat het wel licht nodig zal zijn om de banken voort aan door permanente „gewapende be wakers" te laten beschermen, hoezeer dit denkbeeld ook tegen de borst stuit. Hij zei dat de roofovervallen de aange vallenen vaak in zenuwpatiënt ver anderen. Ze zijn gebroken mensen die zo goed als nutteloos worden. Vele Kassiers zitten thans achter een wand van on breekbaar glas, maar er zijn nog talrijke banken zonder enige bescherming. George McGovern tiek" en zei dat de oorlog een politieke zaak is, waarvoor geen militaire oplossing mogelijk is. In de tweede wereldoorlog diende McGo vern als piloot van de B-24 bommen wer pers. Hij volbracht 35 missies naar Euro pa en de Stille Zuidzee, waarvoor hij werd onderscheiden met het „vliegende kruis". Hij huwde in 1943 met Eleanor Stegeberg, die hem vijf kinderen schonk. Op de 26 augustus zal tijdens de de mocratische partijconventie in Chicago uit de drie mededingers de definitieve kandi daat worden gekozen. Senator McGovern heeft Robert Kenne dy, „de meest talentvolle politieke leider van deze generatie" genoemd. De senator zei dat hij niet geprobeerd heeft de steun te krijgen van Edward Kennedy of van de weduwe van Robert Kennedy, Ethel, maar dat hij hoopte op hun stilzwijgend begrip voor wat hij wil doen. Volgens politieke waarnemers hoopt McGovern de meer dan 300 democratische afgevaardigden, naar de conventie, die op de hand van Kennedy waren, achter zich te krijgen. Als „favourite son" van zijn staat, Zuid-Dakota, beschikt hij al over 26 stemmen. Om tot kandidaat te worden gekozen zal hij echter 1.312 stemmen no dig hebben, want er zijn voor de con ventie 2.622 afgevaardigden. BRUSSEL, (Reuter). Het verbond van Belgische journalisten heeft zondag steun betuigd aan de 102 collega's van de Franse radio en televisie, die ontsla gen zijn omdat zij tijdens de crisis van mei dit jaar in staking waren gegaan. Het verbond zal als bewijs van solidariteit 10.000 Belgische franken aan de getroffen journalisten overmaken. Het zegt in een verklaring dat de ontslagen journalisten in een „harde strijd voor vrijheid, waar achtigheid en objectiviteit van voorlich ting" zijn gewikkeld. ROME (AP) Volgens het Italiaanse weekblad „Bella" verwacht koningin An ne Marie van Griekenland, de vrouw van koning Konstantijn, een kind. Het zal het derde zijn en volgens het blad zal het kind volgend voorjaar geboren worden. Bella schrijft, dat de koning dit kort geleden bekend had gemaakt aan boord van zijn jacht Pegasus II, toen dit voor anker ging in de Italiaanse badplaats Porto Ercole. Onder de gasten aan boord bevonden zich koningin Juliana, verschillende Italiaanse edelen en de acteur Charlie Chaplin met zijn vrouw en hun dochters. (Van onze correspondent) LONDEN. In Engeland, dat de stoomlocomotief uitvond heeft zondag de laatste stoompassagierstrein gere den. Het was een speciale afscheids- tocht van Liverpool naar Carlisle en terug. Een reis van meer dan 300 mijl, die 12 uur duurde. De prijs van een biljet voor deze historische tocht kostte meer dan 15 pond. Niettemin waren er 400 enthousiasten die meegingen. On derweg kregen zij champagne en ook een speciale herinneringsoorkonde. De trein stopte aan het station waar Ste- phensons eerste locomotief, de be roemde „Rocket*' 140 jaar geleden de wereld in verbazing bracht. J Huizen, de inwoners van Santa Ninfa op Sicilië, welke stad door een aardbeving is verwoest, hebben een protestdemon stratie gehouden, die acht uur heeft h geduurd Zij wensen nieuwe huizen. Geheim. Een viertal leden van de Britse legatie in Peking is in Hongkong aan gekomen. De aankomst van de Britten werd een dag geheim gehouden. Bankoverval. In het Noordlondense dis tricts Marlybone hebben gewapende overvallers ongeveer 80.000 gulden ge roofd uit een bank, waarvan het perso neel drie dagen eerder een overal had weten te verijdelen. A

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3