WALDORF Juridisch vraagteken bij fotografeerverbod Definitie van Britse artsen voor het begrip „dood" «gestipt PANDA EN DE SUPERSCHAT POLLE» PELLI EN PINGO 'Li Staphorst huiten zijn boekje? mmmm mmmmm mim Overschot Franse handelsbalans Nieuwe directeur HAL Minder vergaand dan WHO-eisen Nieuwe onlusten in Uruguay Dienstweigeraar in Athene krijgt 4 jaar DINSDAG 13 AUGUSTUS 1968 10 mmm KLM-piloot stort neer met zweefvliegtuig Burgemeester van Moskou naar Amsterdam Kees Stip D A V Y J O N E S Feuilleton door JAMES GOLDMAN 75) Ze wist niet dat ze huilde, haar lichaam heen en weer bewoog en zat te weeklagen, maar ze wist zeker dat ze Waldorf tegen zich aan drukte en dat hij leefde. De stenen vloer was koud en de kleine gele lamp, hoog boven haar hoofd, ver spreidde een koud licht. De tijd verstreek. Ze hield op met haar jammerklachten toen ze zichzelf erop betrapte, maar het heen en weer zwaaien en het huilen ging door. Ze keek naar Waldorf. Hij was bleek en scheen te slapen. Het klamme zweet stond op zijn voorhoofd en ze veegde het weg met haar hand. Zijn haar zat geplakt en zijn wangen zaten vol blauwe plekken en schrammen door de aanraking met de vloer bij iedere val. Ze vond hem het volmaakste wezen dat God ooit geschapen had. Ze begon tegen hem te praten. Ze lette niet op wat ze zei. Het waren eenvoudige woorden die ze steeds herhaalde. „Mijn man, mijn heerlij ke man, O mijn heerlijke man Steeds opnieuw. Ze merkte niet dat Waldorf zich bewoog Hij voelde zich doezelig, geborgen en behaagliik Hij vroeg zich af waar hij was. Hij pro beerde iets te zien. Eerst zag hij niet veel. slechts vage omtrekken. Iemand praatte, maar hij begreep de woor den niet. Toen was hij plotseling weer terug in de werkelijkheid en keek op naar Hannahs gezicht. Hij hield vreselijk veel van haar. Hij wilde het haar vertellen, maar de woorden kwamen niet. En toen hoor de hij wat ze zei en voor het eerst sinds de dag dat hij als jongetje van vijf jaar wist dat niemand van hem hield, huilde Waldorf. Hij lag in Hannah's armen, met zijn hoofd op haar borst, en huilde langdurig. „Ik kan het, ik kan het verdraaid goed". Het was enige tijd later en hun tranen waren gedroogd. Voor zichtig, spier voor soier, was Waldorf bezig op te staan. Hannah wilde hem een handje helpen, maar bedacht zich. Hij kon het zelf wel; ze dacht dat hij vermoedelijk alles kon. Hij stond. De kamer kwam tot rust en het gesuis in zijn oren werd min der. Hij had niet zo'n pijn meer. Hij zou morgen te stijf zijn om zich te kunnen bewegen; als het ooit mor gen werd. Nee, nu draaide hij het om. De dag van morgen zou zeker aanbreken; dat was altijd zo. Waar het om ging was of hij permanent of alleen maar tijdelijk stijf zou zijn. Hij grinnikte. Dat deed pijn. „Kijk goed. Geen boerenbedrog. Ik zal u allen verbaasd doen staan door naar de deur te lopen". Het duurde even. maar hij presteerde het. Hij draaide de knop om en trok. De deur ging niet open. „Ik zal nu terug lopen". „Waldorf?" „Niet gek he?" Hij stond te wan kelen. „Nee". „Er is niets aan. Als encore, zal ik een rondje maken door de kamer". Ze keek naar hem. Het viel moei lijk te zeggen hoe sterk hij was of hoe vlug. Ze had hem Mclntyre's plannen verteld; eerste Tempate, daarna zij. Ze was er niet zeker van dat hij het begrepen had.En zelfs als dat wel zo was, zou zij zo goed mogelijk voor hun leven moeten vechten als Mclntyre hen kwam halen. En Mclntyre zou zeker komen. Reino was een felle tegenstander, maar hij zou te veel vijanden tegen- jver fzich vinden. Voordat hij hét onderspit delfde zou hij er een paar gedood hebben, maar niet allemaal. „Waldorf?" „Ik ga nog een rondje maken". „Waarom doe je dat?" „Om mijn krachten terug te krij gen. Volgens Jack London is er geen betere manier om je krachten te her winnen. Ik ben ervan overtuigd dat je je die onsterfelijke passage herin nert in Lad. a Dog „Dat is Terhune". Hannah glim lachte. „Zo mag ik het zien". Wal dorf glimlachte terug. „Dit is mijn plan". Hij had geen plan, maar ze zouden zich beiden een stuk beter voelen wanneer hij net deed alsof hij iets had bedacht. „We weten niet hoelang Mclntyre al weg is, maar het kan niet anders of het duurt nog een paar uur voordat hij terug is. Als hij komt zullen we hem uit de weg ruimen". „Hoe?" „Een goede vraag". „Ik ben benieuwd. Ga verder". Mclntyre stond in de deuropening te grjinzen. „Wat doe je dan?" Waldorf grijnsde terug. „Iets wonderbaar lijks". „We gaan nu weg. Mijn mensen wachten op ons in de boot". „Op ons?" „Ik dacht zo dat jullie van nut zouden kunnen zijn bij het gevangen nemen van Guerrera. Mee alsjeblieft" „Mclntyre?" Waldorf stond tegen de muur; hij had zijn handpalmen er plat tegenaangedrukt. Zodra hij in de boot was stond hij alleen tegen over velen: het was nu of nooit. „Appleton?" „Zal ik je mijn plan vertellen?" Waldorf sprak op vriendelijke con versatietoon. „Als je wilt". „Ik verwijder me van deze muur, ga de kamer door en scheur die ver vloekte grijns van je vervloekte ge zicht". Hij constateerde het als een feit. En toen hij het had gezegd, zette hij zich af tegen de muur en sprong naar Mclntyre. Hij bereikte zijn doel niet. Er klonken twee explosies. De eer ste was klein en relatief zwak. De tweede deed de kamer schudden. Stofwolken verhieven zich en stenen vielen naar beneden. Alles leek over te hellen. Waldorf rolde over de grond. Hij botste tegen iets menselijks „Mclntyre". Ze lagen samen op de grond. Waldorf hield hem met beide handen vast. De man lag te kronke len. Ergens in de buurt slaakte Han nah een kreet. Een duf. zwaar ge rommel klonk uit de gang toen de muren instortten. „Mclntyre!" Wal- dorfs stem sloeg schreeuwerig over, als die van een tweede-jaarsstudent. „Mclntyre, ik heb je glimlach!" Het was waar; hij had het gezicht van de man in zijn handen. En toen deed hij precies wat hij gezegd had te zullen doen. Hij scheurde en trok. De kamer stond op zijn kop. Iemand had een raam gemaakt. Het licht stroomde naar binnen. Toen was er ruimte; daarna water. Wal dorf snakte naar adem. Hij wilde niet loslaten. (Wordt vervolgd) innnnnmmnnnnrmrmnnnnrmnfijTi (Van onze juridische medewerker) AMSTERDAM In Staphorst zijn borden geplaatst waarop een fototoe stel staat met een ferme streep er aan artikel 44a van de Staphorster Al door, een ondubbelzinnige herinnering gemene Politieverordening. Dit artikel, dat overigens al uit 1937 dateert. luidt: „Het is verboden iemand op of aan de openbare weg zonder diens toestem ming te fotograferen". Op overtreding staat een maximumstraf van twee maanden heehtenis of driehonderd gul den boete. Maar kan een zo algemeen aanvaarde bezigheid als het fotogra feren van mensen op straat op deze wijze worden verboden? Deze vraag illustreert eens te meer de problemen rond het te veel ge bruikte begrip „openbare orde". Want daar gaat het hier voornamelijk om. De Gemeentewet geeft immers de ge meenteraad de bevoegdheid verorde ningen met strafsanctie te ma ken „die worden vereist in het belang van de openbare orde, zedelijkheid en gezondheid en andere betreffende de huishouding der gemeente". Dit belang heeft uiteraard zijn gren zen. Zo moet de rechter een gemeen telijke strafbepaling buiten toepassing laten als deze in strijd is met hogere wetten. Door dit toetsingsrecht is er niet te klagen over een gebrek aan jurisprudentie over politieverordenin gen. Deze biedt echter een vrij onze ker richtsnoer. Het begrip „openbare orde" wordt vrij ruim genomen en mede daardoor pleegt de rechter de plaatselijke verordeningsvrijheid te ontzien. Vanuit het gezichtspunt van bewe gingsvrijheid voor het indivdu is echter veel te zeggen voor een wat beperk ter opvatting van het begrip „openba re orde": Rust op pleinen en straten. Dan zal een politieverordening zich ook moeten beperken tot regels die strikt nodig zijn voor het voorkomen van wanordelijkheden. Beoordeling van een bepaling in een politieverordening heeft dus twee kan ten. Er moet een collectief en open baar plaatselijk belang zijn en bo vendien overeenstemming met de geldende rechtsregels. Wat zeggen nu die regels over het fotograferen? Alleen dit: Het is ver boden een zonder toestemming of op dracht gemaakt portret te openbaren als een redelijk (objectief) belang van de betrokkene zich daartegen verzet. Alsdus de Auteurswet, die het fotogra feren zelf dus vrijlaat. Daarnaast is er onlangs een wets ontwerp ingediend over de verborgen camera. Dit heeft echter alleen be trekking op stiekeme opnamen in een besloten plaats, terwijl ook hier de eis geldt dat een redelijk belang van het slachtoffer gevaar loopt. Het fotogra feren in het openbaar wordt ook hier ongemoeid gelaten. Nu is het denkbaar dat een politie verordening een aanvulling geeft op de wet. In dit geval zou de Staphorster A.P.V. dus een gat vullen in de „per soonsbescherming". Maar daar voor moet de wet dan wel ruimte laten. En dat is hier de vraag, want het is te verdedigen, dat de wetgever, door dui delijk beperkte strafposities te kiezen, de vrijheid van fotograferen verder juist veilig heeft gesteld. Los daarvan blijft bovendien altijd de eis gelden dat de A.P.V. zich beperkt tot gemeentelijke belangen. De Stap horster A.P.V. wijkt op dit punt dui delijk af van andere politieverordenin gen. De Amsterdamse, de Rotterdamse en ook de Volendamse A.P.V. verbie den alleen de „straatfotografie" zonder vergunning van B. en W Dit slaat al leen op commerciële activiteiten, zoals veel A.P.V.'s ook het reinigen van vuilnisemmers of het straatventen aan banden leggen in belang van de open bare orde of de huishouding van de gemeente. Artikel 44a van de Staphorster A.P.V. wijst door het gebruik van de term „zonder diens toestemming" eer der in de richting van een bijzonder belang van sommige ingezetenen, dat bovendien de indruk wekt een finan cieel bijsmaakje te hebben. Men kan natuurlijk altijd verklaren dat het ar tikel nodig is om conflicten tussen in woners en fotografen te voorkomen welke ordeverstoringen tot gevolg zou den kunnen hebben. Maar zou dan niet eerder de fotograaf, die alleen maar gebruik maakt van een wettelijke vrij heid, bescherming verdienen? Uiteindelijk hangt alles er van af hoe gemakkelijk men aanneemt dat een A.P.V. de openbare orde be schermt. De rechter is af en toe ruim van opvatting op dit punt. Toch gaat het Staphorster artikel 44a in zijn hui dige formulering zó ver, dat er wat ons betreft een fiks vraagteken past bij de Staphorster verbodsborden. (Van onze correspondent) NIJMEGEN. Tussen Malden en Groesbeek is zondagmiddag een co-piloot van de KLM met een zweefvliegtuig neer gestort. De vlieger, de heer H. L. van der Linden uit Abcoude, bleef ongedeerd. Het vliegtuig werd zwaar beschadigd. Vermoe delijk is het te vroeg openzetten van de remkieppen oorzaak van het ongeval. PARIJS (Reuter). Blijkens voorlo pige cijfers heeft Frankrijk juli afgeslo ten met een overschot op zijn handels balans van 280 miljoen frank. De uitvoer bedroeg in juli 6.390 miljard frank, basis f.o.b., tegen 3,940 miljard frank in iuni. De invoer bedroeg 6,110 miljard firank tegen 5,490 miljard frank in juni. ROTTERDAM. De raad van com missarissen van de Holland-Amerika-Lijn heeft besloten te benoeming tot directeur voor te dragen de heer A. M. Leis, thans directeur van L. Smit en Co's Interna tionale Sleepdienst in Rotterdam. De 42-jarige, in Alblasserdam geboren heer Leis, is vanaf 1955 werkzaam bij L. Smit, waar hij in 1962 tot directeur be noemd werd. O CO». MAtTEN TOON3E* 43. Nadat ze Joris aan een paal hadden vastgebonden maakten de indianen een pop die een beetje op hun gevangene leek, bonden die eveneens vast en trokken zich daarop terug. „Ik vraag me af wat er nu gaat gebeuren.pre velde Joris, die met zorg naar de naderende hoofdman keek. Als men maar niet ten mijnen koste pret gaat maken!" Daar was voorlopig nog geen sprake van. Het opper hoofd sprak „Wi-A Ka Kola!" riep vervolgens „H" g-un, Hê g-un en draafde daarop met volle kracht tegen de maag van de pop aan. „Deze ruwaard laat natuurlijk zien wat hij straks met mij gaat doen.Een onprettige vertoning. On je Non pa, Hi ami ni!" riep de indiaan intussen, terwijl hij de namaak-Joris stevig op het hoofd sloeg en daarna een dans op het uiteenvallende voorwerp maakte. „Uiterst onprettigherhaalde Joris in zichzelf. „Ik ben bang dat ik te teer gebouwd ben voor dat soort behandeling. AIS «IE N06 Nier HELEMAAL DE OUDE JTWAT fS H/J WAAROM LOOPT V R<J<M BAAtJ, BENT, 266 HETn PINGO! we DACHTEN dat «ie in eeN bok ver anderd WAS ZOU HIJ N06 GEVAARLIJK 2IJ N2 HIJ WE6 OONSENS.' TOCH EEN GRAPJAS.' DAN MAAR KIPLEKKER G'f/x Z740-D (Van onze correspondent) LONDEN. De Britse artsenvereni ging heeft vooruitlopende op de beslissing van de Internationale Medische Vereni ging die deze week in Sydney bijeenkomt een definitie voor het begrip „dood" uit gewerkt als leidraad voor medici die be trokken zijn bij harttransplantatie. Deze definitie is gebaseerd op de her senfuncties. Wanneer het hart van een pa tiënt gedurende meer dan vijftien minu ten stilstaat en de ademhaling niet spon taan begint na twee perioden van vijf minuten nadat opgehouden is met kunst matige ademhaling en wanneer de herse nen geduren de vijf minuten geen teken van activiteit tonen, schijnt het uiterma te onwaarschijnlijk dat enige nuttige her- senactiviteit opnieuw zal beginnen. Deze waarborgen voor de conclusie dat iemand overleden is, gaan minder ver dan de in juni gegeven richtlijnen van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) die eisen dat behalve het ontbreken van spon tane ademhaling als hersenactiviteit er ook geen spieractiviteit en bloeddruk en geen verbinding meer moet zijn tussen lichaam en hersenen. De Britse organisatie aanvaardt de al gemene opvatting dat de dood dient te worden vastgesteld door twee ervaren artsen, van wie er één langer dan vijf jaar arts is buiten de harttransplantatie- ploeg om. Dit betekent echter volgens we tenschappelijk commentaar niet dat de richtlijnen onfeilbaar zouden zijn. Uit re cente rapporten van een ziekenhuis in Edinburgh is namelijk gebleken dat hoe zorgvuldig artsen ook de dood van een patiënt trachten vast te stellen, zij zich niettemin kunnen vergissen. Dokters verbonden aan het regionale centrum voor vergiftiging hebben erva ren dat de afwezigheid van hersenacti viteit niet altijd hoeft te betekenen dat de patiënt is overleden. Van een kwart van 48 patiënten die werden bestudeerd en gedurende enige tijd geen blijk van hersenactiviteit meer gaven vijf hun ner tot een maximum van elf uur stierf er slechts één, terwijl de anderen herstel den. Deze patiënten hadden grote hoe veelheden narcotica ingenoemen. De formule van de Wereldgezondheids organisatie zegt uitdrukkelijk dat de de finitie inzake de dood niet van toepassing behoort te zijn op mensen die zeer dron ken zijn. AMSTERDAM De burgemeester van Moskou, de heer Promyslow, zal donder dag op Schiphol arriveren in gezelschap van zijn echtgenote en vier wethouders voor een bezoek van een week aan Am sterdam en enkele andere gemeenten in ons land als gast van burgemeester Sam- kalden. Het is een tegenbezoek naar aan leiding van het bezoek dat burgemeester Van Hall in juni 1965 aan Moskou bracht. Eens in de vier jaar duikt het op, als een zeeslang die door een overvloed van nieuws al die tijd buiten gebruik is geweest: het NOC. De naam geeft weinig weer van de stralende fakkel die in de volledige benaming Neder lands Olympisch Comité doorschijnt. Het N O C. duikt op en doet zijn keuze uit een keur van maagden en jonge lingen die op de finishlijn van een denk beeldig strand staan opgesteld. Als dat gebeurd is, begint aan de droge kant van de vloedlijn een zee van tranen te vloeien. Wonderlijk genoeg gelden die tranen niet de slachtoffers die het N.OC. heeft gekozen, maar die het heeft laten staan. Ik ben mij ervan bewust dat ik hier schrijf over iets waar ik geen ver stand van heb, maar als ik zo de kran ten lees, krijg ik de indruk dat het N O C. er ook geen verstand van heeft. Met scherpgepunte pennen trachten de sportjournalisten het monster lek te prikken. Wat deugt er eigenlijk van die keuze? Niets. Nu ja, Ada zal het hoofd wel boven water houden. Gek, de keren dat ik Ada zag zwemmen hield ze het bijna voortdurend onder water. Ik kreeg het er benauwd van en dacht: „Dat kind mag wel gauw leren zwemmen, anders verdrinkt het". Mis. Ada is de enige waar ze het allemaal over eens zijn dat ze het redt. Mis schien Klenie en de twee Coby's nog. Die kun je ook nog wel uit het piere- bad loslaten zonder dat de badmeester er een duik op hoeft te nemen. Maar de rest? Brandhout mag ik niet zeggen, maar met drijfhout benader je het aar dig. Vergeleken natuurlijk met wat zwemsters uit andere landen in Mexi co zullen presteren. Van meisjes als Nel, Toos, Mirjam, Bep en Hella, zo lees ik, zullen we dat nog maar moe ten afwachten. Van die anderen niet? Waarvoor moeten ze dan helemaal naar Mexico? Op zichzelf zou er tegen al deze meis jes nog geen bezwaar zijn, wanneer er geen jongens aan de kant waren blij ven staan als Johan, Aad en EU, die toch ook bewezen hebben dat ze hun zwempje kunnen zwemmen. „Wij kie zen alleen het hoogste niveau" heeft het N.O.C. gezegd. Nu, dan moeten die jongens zeker naar Mexico, want het niveau is daar zo hoog dat je een fiets pomp moet meenemen om niet achter je eigen adem aan te lopen. Maar het N O.C. weet het beter. Ik heb expres weinig namen ge noemd omdat iedereen weer een ander argument heeft om het N.O-C. tot het zwarte beest te verklaren. De enige op lossing lijkt mij dat het Nederlands volk in zijn geheel wordt afgevaardigd. Daar kunnen heel wat verrassingen uit voortkomen. Verborgen talenten heeft ons volk vele. Geef ze de kans, N.O.C. al is het maar in het nummer zaklopen, koekhappen of wedrennen met versier de boerenwagens. MONTEVIDEO (AFP). Studenten van de universiteit van Montevideo zijn opnieuw slaags geraakt met de politie na dat eerder op de dag een student een zeer ernstige schotwond had opgelopen. Voor zover bekend zijn bij de nieuwe ongeregeldheden zeker twee agenten ge wond. In de hoofdstraat van de Uruguese hoofdstad sloeg de politie in op de beto gers, die protesteerden tegen doorzoekin gen van de universiteit. De studenten be kogelden de ordebewakers met stenen en vele andere projectielen. ATHENE (AFP). In Athene heeft een krijgsraad de 22-jarige Griek Spiros Saasakis tot vier jaar gevangenisstraf ver oordeeld, omdat hij als Jehova's getuige militaire dienst had geweigerd. Die KNAAP Mtr ZIJN HM 6AAT STOPPEN. IK MOET WETEN WAT HIJ JAN PLAN IS. DAT IS INTERESSANT! HIJ GAAT D/E WINKEL INDUIK GEREI BINNEN,.. W SUfKffENffiói BOD JAN 30.000 DOUAR VOOR DE JACHTHAVEN, dat zit niet lekker! ik MOET HEM JOL6EN YACHTING - HENGELSPORT dlllv/lUIA*? mX 1213. DE WOLKEN STOOM veroorzaak ten net zo'n mist, als waarin de Vlam pijp de oude tijd was binnengereden Eensklaps was het met Brams nederige en inschikkelijke houding gedaan. Van de tender af sprong hij een van de bandie ten hij wist niet wie, maar iedere tegenstander was goed om de nek. De man viel op de grond en bleef verdoofd liggen. Snel sleepte Bram hem onder de trein door uit het zicht. De andere rovers waren intussen door de stoomwolken in paniek geraakt. Wat er precies gebeurde wisten ze niet, maar het was hun aard om zo snel mogelijk uit de buurt te komen, als er gevaar dreigde. Schel werd er dus op de vingers geblazenen nog voordat de stoom wolken optrokken hadden de mannen zich al in het zadel van hun paarden geslin gerd om er vandoor te gaan. Niemand leek hen te achtervolgen, nie mand loste een schot. De mist van stoom trok op rond de locomotief. Brammetje was er niet meer

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 10