„Hoe kom ik gaaf in Mexico Eerste schermutselingen op de Mets leverden geen grote verrassingen op Schoolklasje met sigaretten en bier Barry Briggs ongenaakbaar Ajax bereidt zich voor op de Veluwe Verschil met De Noorlander TELSTAR - AZ'67 Newcombe winnaar in Hamburg is het probleem voor iedere tienkamper, meent Bendlin Zes Nederlandse roeiploegen naar Olympische Spelen Cricketselecties spelen in Haarlem en Bloemendaal TOPSCORERS GEHONOREERD TITELKANDIDATE MARIJKE JANSEN NIET TEVREDEN OVER HAAR PARTIJ TEGEN JOYCE SLUYTER DINSDAG 13 AUGUSTUS 1968 13 Overgang SC TELSTAR M. (Van een speciale verslaggever) SCHEVENINGEN De eerste schermutselingen op de Mets-hanen zijn, hier en daar met angst en beven, gevoerd. De grootste selectie in de enkel spelen, met als inzet de nationale tennistitels, is achter de rug zonder dat zich hierbij bepaald ingrijpende verrassingen hebben voorgedaan. Nu kon den de acht geplaatste heren, de uitverkorenen van het wedsirijdcomité, nog op hun lauweren rusten, maar de acht prominente dames moesten reeds aan de slag. Zij hebben dit, gezien de uitslagen bijna allemaal vrij vlot ge daan, met uitzondering van Hetty Tapshoorn-Baas, de als nummer acht geplaatste, die een set moest prijs geven aan Nellemieke Brouwer uit Heemskerk (64. 36. 60). Voor de rest hebben de zeven „getekenden" het alles in twee normale sets kunnen afdoen. De titelverdedigster Astrid Suurbeek kreeg een andere speelster tegenover zich dan in het wedstrijdschema stond vermeld. Carina Sehamhardt uit Den Bosch nam de plaats in van mej. Bod. De kleine Astrid kon zonder veel risico haar drives rij nonchalant over het net jagen. De score liep door gebrek aan wedstrijdroutin- op dit niveau van haar tegenstandster toch gestaag in het voordeel van de kampioene op. Marijke Jansen uit Den Haag, algemeen aangezien als de grote favoriete voor de titel, was helemaal niet tevreden over eigen verrichtingen in de partij tegen de Rotterdamse Joyce Sluyter. Joyce vertraagde zoveel mogelijk het tempo, hetgeen het snelle, forcerende spel van Marijke nogal eens ontregelde. Zij won cellier met ft1, 63. Het spel van Yvonne Wagenvoord, winnares van het Scheurleertoernooi, bleek geenszins opgewassen te zijn tegen de vastheid en het slimme spelinzicht van Judith Salomé. De meest afgetekende score van de dames bereikte Ada Bakker uit Den Haag. als derde geplaatst. Zij gunde met haar snelle, aanvallende spel Bea F.ntingh geen enkele game. SCHEVENINGEN Als een school klas, die even door de meester alleen gelaten is, heeft het puikje van park- tennissend Nederland zich uitgeleefd in een rumoerige start van de Neder landse kampioenschappen. Vandaag toen Tom Okker van zijn laatste suc ces uit Hamburg was teruggekeerd, werd het weer ernst. Enigszins ont hutst heeft Jan Coebergh, pas aange komen uit Zwitserland, het sigaretten- rokende en bierdrinkende deelnemers gezelschap aanschouwd. Hij had moei lijkheden met de acclimatisatie op zee niveau en keek hoogst verbaasd op, toen men hem van alle kanten felici teerde, dat zijn conditie zo goed was. „Ja", gaf hij tenslotte toe, „als men hetgeen hier gebeurt als maatstaf neemt, misschien wel. In Zwitserland spelen we misschien niet veel beter, maar daar heeft iedereen wat voer zijn sport over. Ikzelf bijvoorbeeld, train elke morgen in de bossen en doe gym nastiekoefeningen". Bij het zomerse weer van maandag kwam het gebrek aan conditie schrij nend aan het licht. Ook bij de jongeren, die weer in ruime mate tot de natio nale titelstrijd zijn toegelaten. (Van onze correspondent) AMSTERDAM. Hoezeer een coureur van formaat de belangstelling voor de speedway-sport kan beïnvloeden, is gister avond in het olympisch stadion gebleken. Het feit dat de viervoudige wereldkam pioen Barry Briggs op de sintels van het Olympisch Stadion in actie zou komen, bracht duizenden motorsportliefhebber op de been. Niet minder dan ruim 30.000 toe schouwers woonden de strijd om de „Gou den Helm" tenslotte bij. Een verrassend hoog aantal, want in vorige jaren lag het toeschouwersaantal aanzienlijk lager. Bar ry Briggs stelde de speciaal voor hem ge komen massa niet teleur. De Nieuwzee- lander raasde met groot geweld over de baan en ging tenslotte met goud gekroond naar het rennerskwartier terug. Bij de heren ook al geen opzienbarende uitslagen. Piet van Eysden, voor het eerst niet geplaatst, kwam enigszins in moei lijkheden tegen de jonge Lissauer, maar na de eerste set met 57 verspeeld te hebben redde hij zich toch nog met b—4, 61. Hij komt nu tegenover Kenneth, de Koning uit Suriname te staan, die tegen Wim Lagendaal bewees, dat hij geen on gevaarlijke tegenstander is. Hij won met 61, 63. Enigszins onverwacht was de nederlaag van de Tilburgenaar Frans de Kort, bekend om zijn enorme taaiheid. De Kort, die in opleiding is voor tennis- leraar, werd met 75, 6—1 afgetroefd door de jonge Vaarties. Heren enkelspel, eerste ronde Pufkus (Den Haag)Sanders (Leiden) 8-6. 6-4; Knol (Den Haag)—Korteling (Bussum) 6-2, 6-3; Hartog (Amsterdam)Schmitz (Den Haag) 3-6, 6-4, 7-5; Mulder Deventer)—Boelens (Den Haag) 6-3, 12-10; Kasten (Den Haag)Brakel (Am sterdam) 7-5. 6-1; Walschen (Zeist)Reekers (Eindhoven) 6-2, 6-2; Herok (Rotterdam)Kra nenborg (Groningen) 6-1. 6-4; Coebergh (Zwit serland)Blaas (Den Haag) 6-3, 7-5; Van der Kwast (Den Haag)Van Slooten (Rotterdam) 6-2, 8-6; Heyerman (Amsterdam)Tulp (Apel doorn) 6-1, 6-2; Van Eysden (HilversumLis sauer (Amsterdam) 5-7, 6-4, 6-1: De Koning (Sur.)Lagendaal (Rotterdam) 6-1. 6-3: Van Min (Den Haag)Thung (Hilversum) 6-3, 6-2; Arends (Eindhoven)Bruin (Den Haag) 4-6. 6-2, 6-4; Bouman (Leiden)Temminck (Noordwijk» 3-6, 7-5, 6-4; Robbers (Apeldoorn)Tervóort (Beverwijk) 6-4, 2-6. 10-8; Veentjer (Den Haag) -Kuypers (Eindhoven) 6-0, 3-6, 6-4; Keyser (Groningen)Van der Broek (Rotterdam) 6-3, 6-3; Van Scheltema (Groningen)Van Slooten (Rotterdam) 7-5. 6-3; Haks (Den Haag)Van As (Den Haag) 6-0, 6-1; Vaarties (Rotterdam) De Kort (Tilburg) 7-5, 6-1; Huizinga (Amster dam)— Geurts (Utrecht) 4-6. 6-3, 6-0; Stradmeyer (Amsterdam)Nijeboer (Den Haag) 6-2, 2-6, 6-3; Ehrlich (Amsterdam)Madara (Voorschoten) 6-4, 7-5. Dames enkelspel, voorronde: Lily ter Metz (Haarlem)Ank Rauws (Den Haag) 6-3, 6-4; Ietje van der Zee (Hilversum)Hilda van Loon (Groningen) 6-3, 6-1; Joke Groen (Den Haag)— Yvonne van der Storm (Amsterdam) 6-2, 6-3; Doreen Falkenburg (Hilversum)Angela Salome (Amsterdam) 4-6, 6-0, 6-3; Agnes Blaas (Den Haag)Gerda Westhof (Amsterdam) 8-6, 6-3; Els Borgerding (Alkmaar)Ellen Sluyter (Rot terdam) 6-4, 6-2; Margo ter Metz (Haarlem) Carola van Fraayenhoven 'Amsterdam) 6-2, 1-6. Eerste rondeMarijke Jansen (Den Haag) Joyce Sluyter (Rotterdam) 6-1, 6-3; Hetty Tap- hoornBaas (Amsterdam)Nellemieke Brou wer (Heemskerk) 6-4, 3-6, 6-0; Lidy Jansen Venneboer (Den Haag)Rolien Noorman (Hil versum) 6-0, 7-3; Judith Salome (Amsterdam) Yvonne van Wagenvoord (Zaandam) 6-0, 6-2; Astrid Suurbeek (Egmond)C. Sehamhardt (Den Bosch) 6-2, 6-3; Jenny Ridderhof (Eindhoven) Evelyne Salari (Deventer) 6-2, 6-1: Ada Bakker (Den Haag)Brigitte Entingh (Rotterdam) 6-0, 6-0; Els Veentjes (Den Haag)Josien van der Koogh (Noordwijk) 6-4, 6-3. Gisteren trainde de achtervolgings- ploeg zonder Tino Tabak, die door een valpartij voorlopig is uitgescha keld. Om uitzending naar Mexico te rechtvaardigen moet nu het team: (v.l.n.r.) Van der Ruit, Balk, Nieuwkamp en nieuweling Hoekstra onder de 4.40.- komen. Marijke Jansen (Van onze correspondent) AMERSFOORT. Ajax heeft gisteren zijn bivak in Nunspeet opgeslagen, het bosrijke dorp op de Veluwe. Steeds meer clubs gebruiken Nunspeet als trainings kamp. maar de Amsterdammers zijn er voor het eerst. Zij bereiden zich hier in alle rust voor op een moeilijke start van de competitie (zondag tegen Go Ahead). Terwille van die rust slapen en rusten de Ajacieden in een dependance van het ho tel en eten ze in een rustig zaaltje in een souterrain. Gisteren kwamen ze alleen hun hotel uit om 's avonds een oefenpar tijtje te spelen tegen de amateurclub Nun speet. Afgezien van Cruyff die nog steeds geblesseerd is, kwamen de Amsterdam mers met hun sterkste formatie uit. Er waren niet minder dan 7000 toeschouwers. HAMBURG. De Australische prof John Newcombe heeft gisteren de eerste open Duitse heren enkelspeltitel gewon nen. In de finale van het enkelspel op de Rothenbaumbanen van Hamburg zege vierde Newcombe in een sfeerloze partij met 6-3 6-2 6-4 over de Zuidafrikaan Cliff Drysdale, die evenals de Australiër deel uitmaakt van de Amerikaanse Dave Dixon groep. Newcombe verdiende met zijn over winning een bedrag van 9.000 gulden, Drysdale 4.500 gulden. De eindstrijd in het dames enkelspel zal gaan tussen de Australische Judy Te- gart, die in de halve finales met 6-8, 6-3 en 7-5 van de Amerikaanse Julie Held- man won cn Anette du Plooy uit Zuid Afrika, die Virginia Wade (GB) in twee sets (6-3 en 6-0) langs de kant zette. Sa men met haar landgenoot Frew McMillan bereikte Anette du Plooy later ook de eindstrijd van het gemengd dubbelspel door een overwinning op Heide Orth/Ist van Gulyas (Dld./Hong.) in twee sets (6-3 en 6-2). In de finale ontmoet het Zuidafrikaanse duo het Zuidafrikaanse/ Australische tweetal Pat Walkden/Mel Andersen, die in een marathonpartij (6-3 3-6, 19-17), Virginia Wade en Robert Maud (Eng./Zuidafr.) de baas bleven (Van een speciale verslaggever) KEULEN. „Hoe doseer ik mijn trai ning om gaaf in Mexico te komen. Dat is hèt actuele probleem van iedere tienkam per, die zich nu voorbereidt op de Olym pische Spelen. Alleen de heel sterken zullen straks volkomen gezond aan de tien nummers beginnen". Dat is het stand punt van Kurt Bendlin, de wereldrecord houder met 8319 punten tienkamp. Door zijn prestaties is de uit Oost-Duits- land gevluchte en nu op de Kölnerische Sporthochschule studerende Kurt Bend lin al vorig jaar door het Westduits Olympisch comité op de lijst van deel nemers aan de Olympische Spelen gezet. Toch maakt de 25-jarige aspirant-sport leraar zich zorgen, remt hij de over onze oostgrens vaak geuite verwachting, dat hij in Mexico eremetaal zal halen. „Als ik gezond ben geef ik mezelf wel een kans bij de eerste drie te eindigen", ver telt de man, die zichzelf rond de laatste jaarwisseling „de kreupele van het jaar" noemde. „Ik heb nog steeds last van mijn werparm, die ik vorig jaar tijdens de Duitse kampioenschappen forceerde bij mijn poging de discus verder dan 80 meter te werpen. Verder heb ik, even als vele andere tienkampers, snel een pijnlijke rug, wat vooral na een sprong te voelen is". „Deze winter heb ik zeven tot acht uur per dag getraind. Vaak reikte ik tijdens die zware training tot het punt, waarop het menselijk lichaam, mijn lichaam al thans, niet meer verder kon. De rusttij den tussen de trainingsonderdelen wor den dan te kort. Die pauzes langer maken kan ook niet, omdat je dan niet genoeg kunt opbouwen. Het haalt niets uit als je een bepaald onderdeel wel goed voor bereid, maar daardoor een ander minder goed. Dat zijn de aparte moeilijkheden die een tienkamper heeft: hij moet alle fa cetten van alle tien nummers goed voor bereiden, omdat elk facet hem punten kan opbrengen of doen verliezen. Traint men bijvoorbeeld te veel op snelheid, dan ver liest men onherroepelijk aan kracht of techniek. Hoeveel moet ik aan snelheid, hoeveel aan kracht en hoeveel aan techniek doen, dat is de vraag die iedere tienkamper zich voortdurend stelt. Door ervaring leer je wel in welke volgorde je moet trainen, maar nooit zal iemand er precies achter komen welke dosering het maxi mum effect sorteert. Iedere tienkamper weet, heeft dat aan den lijve ondervonden, dat je niet na een duurloop om je uithou dingsvermogen op te vijzelen kracht moet gaan trainen, omdat dan het gevaar voor forceren van de spieren groot is. Ook weet iedere tienkamper dat je elke trai ningsdag moet beginnen met techniek, omdat dan het zenuwstelsel het meest uitgerust is en je lichaam het best rea geert op commando's. Pas als je een tech nisch onderdeel van een nummer denkt te beheersen, zodat pe het bijna automa tisch doet, mag je je lichaam ermee gaan uitputten „Over die trainingsopzet kan ik uren praten, omdat je als tienkamper niet al leen sprintsnelheid, maar ook duursnel- heid, uithoudingsvermogen, explosieve kracht en technisch gevoel moet hebben. Tijdens een wedstrijd zijn voor mij en ik denk wel voor de meeste collega's de overvangen van het ene naar het andere nummer het zwaarst. Ik kan bij voorbeeld heel moeilijk overschakelen van hordenlopen naar discuswerpen of van verspringen naar kogelstoten, omdat je dan van snelheid waarbij je je spie ren zo los, zo slap zou ik bijna zeggen mogelijk probeert te krijgen moet switchen naar kracht, waarbij bepaalde spieren zo gespannen mogelijk moeten zijn". DEN HAAG Nederland zal tij dens de Olympische roeiwedstrijden in Mexico op zes van de zeven num mers vertegenwoordigd zijn. Zoal? in de lijn van de verwachtingen lag wordt er geen vier zonder stuurman naar de Spelen afgevaardigd. Het be stuur van het Nederlands Olympisch Comité heeft gisteravond in overleg met een delegatie van de roeibond besloten de volgende ploegen in te schrijven: Vier met stuurman: Triton (Rouwe, Hartsuiker, Dronkert, Brummelman, Weekhout stuurman), coach: Jansen; twee zonder stuurman: Nereus (Luynen- burg en Stokvis), coach: Bloemendal; skiff: Wienese (De Amstel), coach: Vis- scher; twee met stuurman: Laga (Van Nes, Susselbeek, Rijnders - stuurman), coach: Bazuin. Dubbel twee: Proteus—Willem III com binatie (Droog en Van Dis), coach: Van der meer; achten: Nereus (Kloosterman, Bon, Van Enst, Reesink, Steinhauser, Niehe, Wesdorp, Van Laarhoven, Ko ning - stuurman), coach: Wartena. Reserves: Maarleveld, v.d. Want en Lam- brechtsen. Chef d'equipe: drs. Van Wl- mersma Greidanus. DEN HAAG. Het Nederlands bonds- elftal speelt zaterdag 17 augustus op het terrein van Rood en Wit tegen het jeugd- team onder de 18 jaar. De teams zijn als volgt samengesteld: Bondselftal: Van Weelde (ACC), Meyer (Hermes DVS), Dukker (ACC), Gouka (Excelsior), Har tong (UD), Van der Heyde (ACC), Lui- ning (Rood en Wit), Milner (ACC), Rikse (ACC), Wories (VRA) en Vriens (HCC); Jeugdelftal: Reuter (SSCC), Materja (VUC), Asselbergs (Rood en Wit), Lub bers (UD), Neuerburg (HCC), Nijhuis (VUC), Pil (ACC), Sillevis (HCC), Van der Starre (Kampong), B. van Weelde en D. van Weelde (VOC). Op het terrein van Bloemendaal speelt zaterdag het Nederlands elftal onder de 23 jaar, dat kortgeleden een tournee door Engeland maakte tegen de Old Ducks. De samenstelling van dit jeugdteam is; M. v. Meurs (HCC), H. v. Nispen tot Se- venaer (HCC) w. keeper, Th. Boekhoorn (Quick N.), D. Breuning (HCC), Z. Cor nells (VOC), A. Lapierre (ACC), B. Po- totsky (de Krekels), A. v. Rijn (HBS), J. W. Tuininga (Rood en Wit), P. v. Wel (HBS) en M. v. Wijk (Hermes DVS). (Van onze sportredactie) RIJSWIJK. De topscorers uit de vo rige voetbalcompetitie zijn gisteravond opnieuw gehonoreerd. In het gebouw van Martini en Rossi Nederland n.v. in Rijs wijk reikte Jos Coler, voorzitter van de sectie betaald voetbal van de KNVB, gis teravond de traditionele insignes uit aan de meest succesrijke schutters van de drie divisies: Ove Kindvall (Feijenoord), met 28 doelpunten, Sjaak Roggeveen (Hol land Sport) met 32 treffers en Uwe Blo- tenberg (Roda JC) met 28 goals. De heer Coler toonde zich in zijn feest rede geen al te grote voorstander van topscorersprijzen: „ik vind dat men ie mand beloont voor iets wat hij niet alléén heeft gedaan". Desondanks was hij ui terst complimenteus tegenover de drie winnaars. Ter vergelijking de resultaten op de tien nummers waarmee Kurt Bendlin Kurt Bendlin vorig jaar mei zijn wereldrecord van 8.319 punten op de tienkamp vestigde „In Mexico komt dan nog het hoogte- en de resultaten waarmee Ed de Noor- verschil er bij, de geweldige spanning lander vorig jaar op de Universiaöe in van de uiterst zware concurrentie en het Tokio tot zijn persoonlijk record van belang van de wedstrijd. Voor mij zijn 7300 punten kwam. die Spelen in Mexico enorm belangrijk, omdat ik ze als einddoel zie van mijn actieve sportcarrière. Na Mexico stop ik met tienkampwedstrijden. Nu train ik zes uur per dag. Dat is mogelijk omdat ik een semester vrij heb genomen van de Hochschule. Iedere dag zes uur trai nen verveelt niet zo gauw, omdat je steeds aan andere nummers werkt. Mprk ik, dat het heilige vuur ontbreekt, dan stop ik direct en reis naar mijn moeder die in Kreuzfeld in het Zwitserse Holstein woont. Daar in de bergen tank ik dan nieuwe energie ROTTERDAM „Bendlin staat er ondanks zijn blessures, waar hij heel veel aan kan doen als hij zo weinig mogelijk aan wedstrijden deelneemt, en dat hoeft hij niet omdat zijn ticket toch al gekocht is, heel wat beter voor dan ik", zegt de Nederlandse tienkampkampioen (persoonlijk record 7300 punten) Ed de Noor lander, die niet naar Mexico zal gaan. „Ik moet door personeelsgebrek de hele dag op het kantoor van mijn vader werken en kan alleen 's avonds maar drie uur trainen. En dat moet ik dan op een heel wat minder fraaie gelegenheid doen dan het enorme Keulse sportpark dat geheel ten dienste van Bendlin staat. In jeite heeft super-atleet Bendlin maar één zorg: heel blijven voor Mexico. Daar za hij alles moeten geven om de andere „koningen", zoals de Amerikanen Hodge en Too- mey. de Oostduitser Max Klaus, de Rus Aun en zijn landgenoten Hans Joachim Walde en Werner von Moltke terug te wijzen". 100 meter 10.6 11.3 •vèrspringen 7.05 7.04 kogelstoten 14.50 14.03 hoogspringen 1.84 1 91 400 meter 47.9 co L'5 110 hordenloop 14.8 15.2 discuswerpen 46.31 37.06 polsstokhoog 4.10 3.90 speerwerpen 74.85 46.60 1500 meter 4.19.4 4.22.8 ADVERTENTIE de voorverkoop voor de wedstrijd Y op zondag 25 augustus, is reeds aangevangen. Kaarten zijn bij de bekende voorverkoopadressen verkrijgbaar.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 13