Prof. Oud overleden HET WEER Ulbricht en in sfeer van Dubcek spraken vriendschap Hanoi vermindert - volgens Washington Post - infiltraties Bikini weer bewoonbaar Verongelukte Viscount wilde wellicht botsing voorkomen SER-advies gevraagd Ontwikkelingsbank voor Indonesië Slotcommuniqué na overleg in Karlovy Vary gepubliceerd Vrouw in winkel overvallen Weduwe gewurgd in Mill Van der Marei niet veroordeeld Volgende maand nikkelen gulden Ziektekosten BINNENKORT WORDT OPGERICHT: Poolse hulp slecht gebruikt ,Paus zal over vier jaar aftreden Waarom ziet men ze niet? Kijk naar TV Hilversum 2 op vrijdag 16 aug. om 20.30 uur 1 Zie verder pagina 4 IN DEZE KRANT Opklaringen Aan het strand R eis v Ruit: 1000 Merkartikelen verkocht beneden officiële prijs Na tweeëntwintig jaar ,Be per king' Hoofdagent stal fiets Mogelijk fout van Duitse verkeerscontrole Het woord is aan Vuurgevecht bij Jordaan Volgens Italiaans blad HOTEL „BREDERODE" 12.75 STYLE AND PERFECTION 58e JAARGANG NUMMER 238 DINSDAG 13 AUGUSTUS 1968 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. TeL adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. TeL red. 15389, na kantooruren 02560-6726. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning IJmuider Courant WAARIN OPGEMQA&EN HE KEMNEMËB COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIOEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 13,per kwartaal, f 14,50 franco per post, 1, per week. Losse nummers 25 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur. Mr. H. C. van der Mjje ROTTERDAM. In zijn woning in Rot terdam is maandagavond op 81-jarige leeftijd prof. p. J. Oud overleden. Prof. Oud was sinds 19G3, toen hij zich uit het actieve politieke leven terugtrok, minister van Staat. In dat jaar werd hij voorts tot ere-voorzitter van de V.V.D. benoemd. •v V.' Gevraagd in enkele woorden de beteke nis van prof. Oud te schetsen, heeft vice- premier Witteveen geantwoord, dat prof. Oud een zeer verdienstelijk Nederlander is geweest, die in verschillende functies zijn land op uitnemende wijze heeft ge diend: als minister, als Kamerlid, als bur gemeester van Rotterdam en tenslotte nog als hoogleraar. De voorzitter van de V.V.D.-fractie in de Tweede Kamer, mr. Toxopeus, heeft vanochtend verklaard dat met prof. Oud een politicus en staatsrechtsgeleerde van groot formaat is heengegaan. Oud-premier en minister van Staat dr. Drees noemde de overledene een van de belangrijkste politici in ons land die kon bogen op de grootste parlementaire ervaring. Oud- K.V.P.-fractievoorzitter mr. Romme kwa lificeerde prof. Oud als de parlementa riër bij uitstek. De huidige K.V.P.-fractie leider drs. Schmelzer noemde het heen gaan van prof. Oud een groot verlies. Prof. dr. Beel, vice-president van de Raad van State, zei onder meer: Prof. Oud is van grote betekenis geweest voor ons parlement. Vooral toen hij als fractie voorzitter optrad." Vice-premier Witteveen zal vanavond voor de televisie een herdenkingsrede uit- «preken. Dit zal geschieden om 20.20 uur via Nederland 2, na afloop van het NTS- journaal. Beeld van de conferentie. Links Ulbricht, rechts Dubcek. IV eerrapporten 1, 2 Uit het binnenland2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Van Dag tot Dag 3 Buitenlands nieuws 3, 7 Uit stad en omgeving4, S Luidspekers8 Kunst 9 Radio en tv 9 A angestipt 10 Feuilleton 10 Beeldverhalen 10 Econionisch nieuws 11 Scheepsberichten 11 Beurs 11 Sport 13 Ferdinand 14 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Verwachting van het K.N.M.I., geldig van dinsdagavond tot woensdagavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met tijdelijk regen of enkele buien, maar morgen overdag van het westen uit verspreide opklaringen. Matige, tijdelijk krachtige wind ruimend van zuid naar west. On geveer dezelfde temperaturen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. Na een regenfrontje zijn er morgen opklaringen te verwachten. Vrij krach tige wind tussen zuid en zuidwest. Temperatuur 18 tot 20 graden Zeewa ter 17 graden. Vooruitzichten: door verhoogde de pressieactiviteit in de tweede helft van de week onbestendig strandweer. KARLOVY VARY (Reuter en AFP) De Tsjecho-Slowaken heb ben de Oostduitse partijleider Walter Ulbricht bij diens aankomst in Kar lovy Vary zeer koel ontvangen. Circa vijfhonderd mensen, die eerder hun eigen leider Dubcek luidruchtig had den toegejuicht, bleven doodstil staan toen Ulbricht van het vliegtuig naar een gereedstaande auto liep. Nauwelijks was hij in de wagen ge stapt of uit de menigte brak de kreet „Lang leve Dubcek" los die door alle toe schouwers werd overgenomen. Ulbricht die naar Karlovy Vary in West-Bohemen kwam voor overleg met de Tsjecho-Slo- waakse leiders, is zeer impopulair in Tsjecho-Slowakije omdat hij de eerste communistenleider was die de nieuwe Tsjecho-Slowaakse leiders aanviel wegens hun streven naar liberalisatie. „De besprekingen tussen de delegaties van de Socialistische Eenheidspartij van Duitsland en de Tsjecho-Slowaakse Com munistische Partij hebben bijgedragen tot een beter wederzijds begrip", zo is mee gedeeld in het officieel communiqué over de besprekingen in Karlovy Vary. Het communiqué is in Oost-Berlijn uitgege ven door het persbureau A.D.N. Het overleg tussen Ulbricht en Dubcek dat inmiddels is geëindigd, is volgens het Tsjecho-Slowaakse persbureau Ceteka in een „vriendschappelijke sfeer gevoerd". De twee leiders, aldus Ceteka, hebben het belang onderstreept van de conferentie in Bratislawa voor een intensievere samen werking tussen Tsjecho-Slowakije en Oost-Duitsland en de communistische par tijen van deze landen. Aan de conferentie in Bratislawa werd deelgenomen door de Sovjet-Unie, Oost-Duitsland, Hongarije, Bulgarije en Tsjecho-Slowakije. Giseteren zijn in Frankfort twaalf Tsjecho-Slowaakse journalisten aange komen voor een oriëntatiereis van twee weken door West-Duitsland. Zij maken de reis op uitnodiging van de Freidrich Ebert-stichting. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Vanmorgen om half tien heeft een ongeveer 25-jarige jonge man een overval gepleegd op een filiaal houdster van een stomerij in Den Haag. De filiaalhoudster, de 44-jarige mevrouw J. Smits, werd tussen de rekken met kle dingstukken tegen de grond geslagen. De man griste vervolgens duizend gulden uit een geldkistje en vluchtte. De man is nog niet opgespoord. (Van onze correspondent) MILL In Mill is vanmorgen de 71- jarige weduwe Truus Verstappen-Hen driks gewurgd op bed gevonden door haar schoonzoon. De vrouw verhuurde in haar tuin twee zomerhuisjes aan een Marok kaanse vader en zijn zoon. De vader ver trok gisteren naar Marokko in verband met ziekte van zijn echtgenote. De jongste Marokkaan verliet gisteravond zijn huisje om zijn familie in Nederland over de ziek te van zijn moeder in te lichten. Zijn ge drag zou vreemd zijn geweest. WASHINGTON, (Reuter en AP). Er zouden volgens waarnemers geringe aan wijzingen zijn dat er succes kan worden geboekt bij de inleidende vredesbesprek gen in Parijs tussen Noord-Vietnam en de VS. Gewezen wordt op het feit dat de be langrijkste onderhandelaar Le Due Tho na een verblijf in zijn land sinds het be gin van de vorige maand in Parijs terug gekeerd. Een andere aanwijzing zou zijn dat de Amerikaanse inlichtingendienst een zeke re dalende lijn in het aantal Noordvietna- mese infiltranten naar Zuid-Vietnam heeft ontdekt. Dit wist de militaire correspon dent van de „Washington Post" vandaag te melden. Volgens de militaire medewerker Geor ge Wilson zouden functionarissen van de inlichtingendienst de ontwikkeling „be langwekkend, maar niet noodzakelijk een belangrijke vermindering van de oorlog" hebben genoemd. Zij zeiden dat meer be wijsmateriaal nodig is om zeker te kun nen zijn dat de verminderde troepenbe weging meer inhoudt dan „een inzinking in de infiltratie". Het Amerikaanse mini sterie van Defensie heeft nog niet direct commentaar op het bericht gegeven. De Noord Vietnamese onderhandelaar Le Due Tho heeft gisteren in Moskou bespre kingen gevoerd met plaatsvervangend premier Kirill Mazarov. Dit gesprek werd officieel als „hartelijk en vriendschappe lijk" aangeduid. Er is in de Russische pers weinig ruchtbaarheid gegeven aan de aanwezigheid van Le Due Tho in Mos kou. heeft de uitlating van de Amerikaanse vi ce-president Humphrey, dat de vrede in Vietnam dichter bij is dan ooit, onjuist genoemd: „Op de conferentie kan alleen voortgang worden gemaakt, zei hij, als de Amerikanen de luchtaanvallen op Noord-Vietnam volledige en onvoorwaar delijk staken, maar de Amerikaanse dele gatie wil daarover niet praten". Vice-president Humphrey heeft gisteren een aantal ijveraars voor vrede in Viet nam gezegd dat alle bombardementen op Noord-Vietnam zullen worden gestaakt als Hanoi „beperking en een redelijk ant woord" aan de dag legt. Dit was Bikini in 1946 tijdens ten van de twintig Amerikaanse kern proeven op het eiland: een inferno van vuur en radio-activiteit. (Van onze correspondent) UTRECHT. De Utrechtse rechtbank heeft vanmorgen uitspraak gedaan in het kort geding Autorama-Van der Marei dat was aangespannen door dertien fabrikan ten. (Unilever en de twaalf leden van de ondernemersvereniging F.I.V.A.). De reden was dat in de Autorama in Breda merkartikelen onder de vastgestelde prijs waren verkocht. De rechtbank, verklaarde de eis van de dertien fabrikanten niet ontvankelijk om dat Autorama niet zelf de artikelen heeft verkocht, maar slechts verkoopruimte heeft verhuurd, zodat de aanspanners van het kort geding tegen de individuele huur ders van deze verkoopruimte moeten gaan procederen. AUSTIN (DPA). De Bikini-eilanden zijn weer bewoonbaar, zo hebben onder zoekingen tien jaar na de laatste van de ruim twintig Amerikaanse kernbomproe- ven in dit gebied aangetoond. Dit heeft president Johnson gisteren ver klaard. Hij zei dat er plannen worden gemaakt om de bevolking weer terug te brengen naar de ring van 26 koraaleilan den, die in 1946 met het oog op de kern proeven werden ontruimd. Vóór 1946 woonden er ongeveer 150 mensen op de Bikini-eilanden. Men zal er echter voor moeten zorgen dat er weer kokoskrabben in het gebied komen, die vroeger een belangrijk onder deel van het dagelijks menu van de be volking uitmaakten. Deze krabben zijn door de kern-bombardementen uitgeroeid. Een woordvoerder van de Noordvietna- mese onderhandelingsdelegatie in Parijs (Van onze correspondent) DEN HAAG. De nieuwe nikkelen gul dens, die zoals is aangekondigd naast de zilveren guldens in omloop zullen worden gebracht, komen waarschijnlijk in sep tember in circulatie. De Munt in Utrecht heeft er al ettelijke miljoenen aange maakt. De nieuwe geldstukken verschillen van de zilveren guldens uitsluitend in gewicht. Het ministerie van financiën voorziet voor de houders van automaten die thans op zilveren munten zijn afgestemd wei nig schade, omdat de normale guldens eveneens in omloop blijven. Dat zijn er op het ogenblik ongeveer 180 miljoen, zo dat het vele jaren zal duren voordat het werkelijk noodzakelijk zal zijn de zoge naamde „proevers" van de automaten te vervangen. ROTTERDAM De Rotterdamse po litie heeft tegen een 48-jarige hoofdagent proces verbaal opgemaakt wegens diefstal van een fiets, die op het hoofdbureau in bewaring was. De betrokken hoofdagent is buiten functie gesteld. (Van onze correspondent) LONDEN. Volgens air-commodore Donaldson, Luchtvaartmedewerker van de „Daily Telegraph", is het zo goed ais zeker dat het neerstorten van de Britse „Eagle-Viscount" waarbij vorige week in West-Duitsland 48 mensen om het leven zijn gekomen, veroorzaakt is, doordat de piloot een buitengewoon scherpe wending moest maken om een botsing met een straallijntoestel te voorkomen. De Westduitse autoriteiten hebben het straalpassagierstoestel, dat indirect het ongeluk zou hebben veroorzaakt, opge spoord. De „zwarte doos", van het toestel waarin de bijzonderheden van elke vlucht automatisch worden geregistreerd, wordt nu onderzocht. Men wil namelijk precies de positie, hoogte, vliegrichtingssnelheid en snelheid vaststellen. Ook moet worden nagegaan of het toestel steeg of daalde op het moment van de Viscount-cata- strofe. Als de theorie, dat de Viscount op het laatste ogenblik voor een ander toestel moest uitwijken juist is, ligt de schuld bij de Duitse luchtverkeerscontrole, aangeno men dat het straaltoestel in de aange geven richting vloog. Als de .Viscount"-piioot er in geslaagd zou zijn zijn toestel slechts enkele meters hoger te houden zou hij het wellicht naast de autobaan in een veld kunnen hebben neerzetten. Alexander M i t s c h e r li c h leder mens maakt deel uit van een groep, waarin een zekere verachting voor de „vreemdeling" bestaat. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Minister Roolvink en staatssecretaris Kruisinga (sociale zaken en volksgezondheid) hebben de SER ad vies gevraagd over de structuur van de ziektekostenverzekeringen. Moet er een andere verdeling van de lasten van ge neeskundige verzorging komen, zo vragen de bewindslieden. En wanneer die vraag bevestigend wordt beantwoord op welke manier moet dat dan gebeuren? Ook willen de bewindslieden weten of naar het oordeel van de SER het bestaande verstrekkingssysteem een optimaal ge bruik van middelen en diensten ten be hoeve van de gezondheidszorg geeft. In hun advies-aanvraag wijzen de be windslieden erop dat met het in werking treden van de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (AWBZ) aan de individuele vraag naar medische zorg in het stelsel van sociale zekerheid wordt tegemoetge komen. Nu moet aandacht worden be steed aan de verdere ontwikkeling, zowel uit een oogpunt van economische overwe gingen als uit dat van een toereikende beschikbaarheid van medische dienstver lening. Al eerder zijn pogingen gedaan om tot een andere verdeling van de lasten van geneeskundige verzorging te komen: o.m. bij de behandeling van het wetsontwerp A.W.B.Z. De bewindslieden wijzen vooral op de methode, die vanuit de Tweede Kamer is aanbevolen, waarbij de vrijwil lige verzekerden en de bejaarden-verze kerden met een premie naar draag kracht op geheel vrijwillige basis kunnen toetreden tot de verplichte verzekering. Op die wijze zou een stap gezet zijn in de inrichting van een verzekering, waar bij iedere Nederlander met een inkomen beneden een bepaalde grens zich, hetzij verplicht, hetzij vrijwillig, zou kunnen aansluiten. Over de beschikbaarheid van medische diensten heeft staatssecretaris Kruisinga al eerder een advies gevraagd aan de centrale raad voor de volksgezondheid. Nog dit jaar is een ontwerp ziekenhuis- bouwwet te verwachten, waarbij waarbor gen zullen worden geschapen voor een doelmatig beleid. TEL AVIV. (AP) Strijdkrachten van Israel en Jordanië hebben vandaag korte tijd op elkaar geschoten over de rivier de Jordaan in de vallei van Beisan. Het vuurgevecht volgde na het afschie ten van drie bazooka-granaten op een pantserauto van het Israëlische leger. AMSTERDAM. Binnen niet al te lange tijd wordt de Ontwikkelingsbank voor Indonesië opgericht, een NV waarin onder meer zuilen deelnemen de Indone sische Overzeese Bank N.V. (Indonever) en de Nederlandse Financierings .Maat schappij (NOF). De oprichting zal ge schieden volgens het Nederlandse ven nootschapsrecht. Doel van de nieuwe NV zal zijn pro jecten te verzorgen die direct kunnen bij dragen tot verbetering van de Indonesi sche economie. Bij voorkeur moeten dit projecten zijn die de deviezenpositie ver beteren. Aan andere instellingen wil men overlaten om hulpverlening van een ander karakter te verlenen. De bank krijgt een statutair kapitaal van tien miljoen gulden, waarvan voor lopig niet meer dan 2% miljoen zal wor den uitgegeven. De oprichting berust op een bilaterale overeenkomst tussen Ne derland en Indonesië, maar het is de be doeling dat andere landen zich aanslui ten, zodat één en ander kan uitgroeien tot een multilaterale instelling. Inmiddels heeft, naar onze correspon dent in Djakarta meldt, de Poolse am bassadeur de Indonesische regering ge vraagd om uitvoering van een aantal Poolse projecten in Indonesië. In 1961 is tussen beide landen een kredietovereen komst gesloten ter grootte van 360 mil joen gulden. Hier wordt lakoniek mee omgegaan. Zo bleek dat materiaal dat zes jaar geleden door de Polen naar Padang was gestuurd voor de bouw van een scheepswerf, nog steeds niet is geïnstal leerd. Ook een krachtstation voor kolen- mijnen moet nog steeds worden gebouwd, hoewel het materiaal ter waarde van 9,5 miljoen reeds lang is gearriveerd. Het enige project dat loopt, is een fabriek je bij Bandoeng waar men met Poolse hulp een vliegtuigje fabriceert. ROME. (AP) Het Italiaanse week blad „l'Europeo" meent te weten dat de 71-jarige paus Paulus VI zal aftreden wanneer hij 75 jaar oud wordt. Volgens een interview in het blad zou de paus de brief waarin hij zijn aftreden aan kondigt al hebben geschreven. Het vraaggesprek met een priester die niet met name genoemd wordt vermeldt dat de paus twee kardinalen zou hebben aangewezen om hem aan zijn besluit te herinneren als hij hetzelf zou hebben vergeten. ADVERTENTIES t.o. Ruine van Biederode - Santpoort Telefoon 0 2560 - 80 12 it Zalm mayonaise it Heldere kippesoep it Kalfsoesters geb. aardappelen Roomsaus Verse speziebonen Mokka ijs Dagelijks aan de vleugel John Bading Restaurant a la carte Plate service Cocktailbar MIDGETGOLF woninginrichting S P IJ K E R SNELLIUSSTRAAT 23-27 - IJMUIDEN vA OR A HOENSBROEK (GIRO 760076)

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 1