DWS NAAST OF IN PLAATS VAN AJAX DINGEMAN STOOP SIEM TIJM IS SOMBER Aankoopbeleid van AZ stelde flink teleur jÉubUi „Ik had er wat tegen aangegooid" Belangen van het Olympisch Stadion en DWS lopen geheel samen Voetbalkrant 1968 9 Ajax en Feijenoord zijn onaantastbaar. Die gedachte wint steeds meer veld. ADO-manager Hartman en Go Ahead-trainer Fahdronc zijn er de voornaam ste woordvoerders van. Wat wil een club als DWS dan nog. Uitgerekend in Amsterdam, dat vorig seizoen zo duidelijk kenbaar maakte, alleen plaats te wil len bieden aan Ajax. Het lege Olympisch Stadion sprak boekdelen. DWS kwijnde zijn zelfstandig bestaan. De weg terug moet worden geplaveid door Dingeman, roepnaam Dé, Stoop. Hij spreekt van DWS als grote club naast Ajax. Maar Amsterdammers plegen slechts één favoriete club te hebben. En dus is het een aanval op Ajax. Met behulp van, en dat is het interessantste aspect van DWS- nieuwe stijl, met behulp van de n.v. Olympisch Stadion, want Het stadion moet vol DWS mag gebruik maken van Dé Stoop. „Van mijn organisatietalent. Van myn vindingrijkheid. Van myn overredingskracht. Niet van mijn portemonnee. Dat is niet verantwoord ten opzichte van de bedrijven, waar ik werk. En particulier heb ik er geen zin in om geld te steken in de voet ballerij". Maar wel geldt: „DWS kan, doordat ik voorzitter ben, gemakke lijker beschikken over overbruggingskredieten". Achtenveertig] arige Stoop geniet van zijn terugkeer. Hij voelde her haald verzoek als een herstel van een in de voetballerij geschonden repu tatie. De affaire rondom Joegoslaaf Bobo Sal touwtrekkerij om een speler met kwalijk lijkende randverhalen kostte hem de zin in voetbal zaken. Tien jaar terug, na een periode met wild beroepsvoetbal en ge reglementeerd spel van de profclub Amsterdam in KNVB-verband. Am sterdam verdween en werd de A van DWS/A. Stoop was een van de weinige mensen, die geld verdienden aan de sport. „Goed geld", geeft hij ook nu nog toe. Nu is hij teruggekeerd als tijdelijk voorzitter van DWS, hetgeen hij zelf noemt „ik voer de directie". Tijdelijk, omdat er eerst een basis moet worden gevonden voor een nieuw beleid bij DWS. Het elftal moet attrac tiever. De financiering moet anders. De structuur van de vereniging moet veranderen. Het Olympisch stadion speelt in alle onderdelen een rol. Het stadion waarvan de Amstelbrouwerij een belangrijk aandeelhouder is. Ook dat lijkt belangrijk, omdat Stoop uitgebreide gedachten over sponseren heeft, die hij nu overigens nog niet in concrete bewoordingen wil uitleggen. DWS's trainer Talbot: van kanten gewaardeerd. alle Voor het attractievere elftal en de financiering is er een stichting Spe lersfonds DWS (twee vertegenwoordi gers van het stadion, Mellegers en Tetzner twee vertegenwoordigers van DWS, Stoop en Mooy, met als voorzit ter mr. Blauwhof, notaris in Amster dam, eens secretaris van de Nederland se Beroepsvoetbal Bond). Ook ten aanzien van een andere structuur lopen de belangen van DWS en het Olympisch Stadion nauw door elkaar gestrengeld. De Amsterdamse club moet meer afdelingen gaan be vatten dan voetbal en handbal. Atle tiek moet erbij, wielrennen, zwemmen Desnoods door fusies, vindt Stoop en het stadion wil wel. Zoals gezegd, het stadion moet vol. Zo luiden de nieuwe DWS-ideeën, gebracht door de man, die als achten dertigjarige voetbal teleurgesteld de rug terugkeerde. Voor de staffunctio naris van een papiergroothandel was het welletjes. Tien jaar later keert hij terug, na inmiddels in het maatschap pelijk leven niet te hebben stil geze ten. Dingeman („de naam stamt uit Zeeland of Brabant") Stoop is nu di recteur van negen bedrijven, bekleedt vier commissariaten en was bestuurs- ALKMAAR „Wat die Joegoslaven zijn, moet je afwachten. Heb je die wedstrijd voor de t.v. gezien? Tegen Italië? Daar word je toch kotsmisselijk van. Natuurlijk loopt er een uitschieter bij, als Vasovic. Maar het is een gok. Die Surinamers, wie weet er iets van? Van Eikeren van Hilversum, zo iemand komt uit een tweede-divisieclub, die moet nog alles waarmaken. Burke van EDO. Wat amateurs". Siem Tijm ontleedt het aankoopbeleid van AZ, zoals dat in Alkmaar meer gebeurd is. Somber, vraagtekens plaatsend achter iedere aankoop. Zevenentwintigjarige Tijm, in pure klasse veruit de beste in de Noordhollandse combinatie, had het anders gedacht. Anders na de promotie uit de eerste klasse. „Ik verwachtte een nieuwe keeper, een spitsspeler, ik.en wuift dan met een handgebaar de rest van deze mening uit de gespreksstof. „Ik had het echt wel nodig gevonden om wat flinke aankopen te doen. Je bent er nu, dan moet je ook pro beren er goed in te blijven. Ik had er als bestuur wat tegen aan gegooid. Je ligt hier toch zo gunstig. Al ma ken we hier een stadion van 30.000 mensen dan is het nog vol. Het is een gezellig veld, het is leuk voet ballen". Maar Siem Tijm heeft de mogelijk heid niet kunnen uitsluiten, dat hij in het geheel niet leuk zou voetbal len op het gezellige terrein. Het aan geboden contract was te schraal in zijn ogen. „Je speelt eredivisie, dus je moet meer verdienen. Je mag niet zeggen, dat wij beter gaan spelen, nu zeker niet, maar je komt wel ploe gen tegen, die wel veel beter spelen. Als het tegenvalt, moet je toch zeker een basis salaris hebben, waarmee je eredivisiespeler kunt zijn." Dat stand punt leidde tot een controverse. Tijm, zich bewust van zijn kwalitei ten en van zijn ploeg, besloot af te wachten en niet te trainen. „Ik heb A gezegd en daar blijf ik bij. Ik ben het niet begonnen om er later op te rug te komen." Het seizoen naderde en de standpunten bleven lang onge wijzigd. Tijm zal echter, zo werd uit eindelijk duidelijk, toch spelen. Siem Tijm is de enige met erva ring in het eredivisievoetbal bij de de butant. AZ telt voorts jeugdige spelers in opmars, routiniers, die niet hoger zijn geweest dan eerste of tweede di visie en spelers, die bij hoog geplaat ste clubs niet verder kwamen dan de reserves (Van Veen bij Ajax, De Ja ger bij DWS). Het is de achtergrond voor een opmerking als: „ik had Bos veld of Theunissen gekocht. Die heb ben tenminste eredivisie-ervaring. Zul ke mensen heb je nodig. Wat denk je, uit naar Go Ahead, of naar ADO, of naar Sparta. Of uit naar Limburg. Of uit naar Volendam. Nou, kan het nog minder? Daar is meer voor no dig dan wanneer je uit speelt tegen Velox of RBC." De Alkmaarder weet overigens dat juist die uitwedstrijden tegen Velox en RBC vorig seizoen gro te problemen waren. „Ze spijkeren de boel dicht, nou ga dan maar rammen. Met de kans, dat een uit val aan de andere kant je de boot inhelpt." Moet AZ dat nu ook doen? De boel dichtspijkeren? Tijm: „nee. In de ere divisie kom je er daar niet mee. Daar is altijd nog wel zoveel kwaliteit, dat ze er eens door komen. Met verde digend voetbal kom je er niet. Het publiek wil het ook niet. GVAV doet het heel fijn. Met vertragend spel. Maar die zijn thuis heel sterk. Dat is ook onze kans. De thuiswedstrijden. Tegen Holland Sport, tegen Telstar, te gen NAC, MVV." Het is duidelijk, dat Tijm praat over degradatiekandida ten. Voor aan de top heeft hij anderen. Ajax en Feijenoord. En verder ziet hij DWS een eind komen (Talbots in vloed), ADO .(dat blijft altijd hetzelf de") en Go Ahead („maar wat koopt die nou eigenlijk om hoger te ko men"). Van de twee pieken in het Neder landse voetbal meent Tijm „Feije noord kan het worden met een hoop geluk. Vorig seizoen scheelde het toch ook maar een punt. Maar zo'n Wery moet het ook allemaal nog maar waarmaken. Wie is er nu vier ton waard?,, En over Ajax: „die ploeg wordt wat ouder. Muller, Groot, Swart. Maar zij kunnen zich permitteren jon ge spelers te kopen, die er twee jaar naast staan, maar wel bijna net zo goed zijn. Zo'n Stuy, zo'n Mühren, ze zitten er voorlopig nog naast." Voor een soortgelijke positie voelde Siem Tijm, nu drie jaar terug niets. Hem werd bij Ajax verteld, dat Groot te rug zou komen, dat Prins beschik baar kwam, dat Cruyff in opmars was en dat er acht spelers waren voor zes beschikbare plaatsen. Tijm blies de afmars bij de Amsterdamse club na twee seizoenen geprobeerd te hebben nationaal aan de top te komen. Terug naar Alkmaar. Graag terug. Want in Alkmaar voetbalt hij met plezier. En tegen Ajax wil hij graag uitspelen. „Liefst zonder sterk verdedigend spel. Ik speel liever lekker en krijg dan met 6-0 klop. Want verliezen doe je toch. In sprookjes geloof ik niet". Tijm heeft de positie om fijn te spe len. „Ik ben de vijfde aanvaller." Van uit het middenveld heeft hij vooral een aanvallende taak. Met het gevaar, dat hij de bal te lang bij zich houdt? „Wat moet ik. Je moet een bal kwijt kunnen. Bij Ajax was er altijd wel iemand. Voor je, naast je, achter je; maar hier moet ik wel eens eerst een man voorbij, dan opnieuw kijken, en dan misschien afspelen." Met het ge vaar van blessures. Want lang de bal in bezit houden is riskant. Tijm: „je kunt een trap krijgen. Maar, je kunt klappen krijgen, maar ook uitdelen. Ik ben zelf ook niet zo'n lieverdje. Als het maar niet op de benen gericht is. Zo'n gijntje heeft me zelf vorig sei zoen ook een paar wedstrijden ge kost." Th. R. lid van drie verenigingen, waarvan er twee, evenals zijn werk met liften te maken heeft. De derde is een charita tieve vereniging. Een vierde is gewor den DWS. Wat bezielt de 48-jarige Stoop om dat er nog bij te nemen. Be halve dan de vreugde over eerherstel. „Ik ben van mening, dat er slechts een tiental jaren in een mensenleven zijn, waarin je werkelijk actief kunt zijn. Daar moet ik het maximale uit halen. Als je jong bent, dan word je niet volwaardig geacht. Als je oud bent, dan heb je ouderwetse ideeën. Dan moet je zoetjesaan vertrekken. Dat geldt in alles. Ik vind in dat stand punt een grote kern van waarheid. Ouderen moeten sneller vertrekken. De jeugd is nog niet rijp". Grenzen van de tientallen jaren, die Stoop maxi maal actief denkt te zijn, „net onder de dertig en boven de zestig." Het maximale houdt in „ik pak alleen de werkelijk belangrijke zaken aan. Ik heb geleerd te delegeren. In een staf vergadering hoor ik alles wel. Zo gaat het bij DWS ook. Laat de mensen hun successen en teleurstellingen maar op zouten. Dat tussentijdse contact is de grootste handicap van sportverenigin- tf gen. In zijn actieve jaren is Stoop gewor den tot een vlot prater, gemakkelijk lachend, zeer tevreden met zijn be staan. In zijn Starlift-directiekamer in Voorburg met boordje los een vlot gastheer met begrip voor wat wel en niet gezegd moet worden over DWS- plannen. Gevleid door zijn succes in zaken overtuigd van de kansen met DWS. In staat om ook met spelers en trainer goed te kunnen opschieten. Met behulp van het tikje Amsterdams, dat er onbewust in zijn praten doorklinkt, als een hulpmiddeltje. DWS wilde de ze man uit Buitenveldert met een zo- merflat in Noordwijk, getrouwd, va der van twee kinderen, aangenaam le vend, want „ik verdien goed geld, maar leef er ook goed van." DWS heeft overigens geen soort Hoogenboom (bekend van Xerxes) binnen de stadionpoorten gehaald. „Nogmaals ik stop er geen geld in. Zakelijk niet, particulier niet. De over bruggingskredieten kunnen komen van een bank, waarvan ik directeur ben." In ieder geval dicht bij huis, dat is duidelijk (en gemakkelijk). Stoop, na achten een man, die niet gestoord wordt, (in Noordwijk geen te lefoon, geen t.v. ook), begon zijn DWS-activiteiten met de belangstelling op te wekken van de stadion-directie. Dat leidde onder meer tot de stichting spelersfonds DWS. „Daar hebben we dit maal al van kunnen profiteren. Seemann. Deen, Soetekouw, Van der Vall pasten in ons streven om het elftal attractiever te maken. Het be houd van Rensenbrink ook. Pro saldo kostte het ons 150.000. Dat is ieder jaar minstens nodig om betaald voetbal te blijven spelen. Alleen voor transfers. De taak van de nieuwe stichting is bronnen aanboren, die de vereniging DWS in staat stellen spelers te kopen". Dat is mooi gezegd, maar elders in het land hebben stichtingen, verenigin gen, clubs van honderd etc. dezelfde voornemens en dat blijft dikwijls bij goede bedoelingen. Dreigt DWS niet hetzelfde lot. Bronnen aanboren is moot gezegd, maar waar komt het op neer. als Stoop bijvoorbeeld niet zelf geld meebrengt. De „directie" hult zich in zwijgen. Komt even los met „midde len van buitenaf", laat nog even de kreet vallen „overal in de sport zijn sponsors. Kijk naar een evenement als de Tour" maar wil toch niet bedoeld hebben, dat DWS een sponsor heeft of zoekt van volumineuze afmetingen. En dan is er weer het zwijgen van de anders toch vlot pratende man, die de grenzen van mededeelzaamheid, meent te hebben bereikt. Toch moet een opmerking als „DWS heeft perspectief als tweede vereniging in Amsterdam" niet op loze vermoe dens zijn gebaseerd. Hoe zou dan namelijk de interesse van het stadion moeten worden verklaard. De structuurverandering hoort erbij. Stoop: „DWS heeft 200 leden en een ledenstop. Daarmee is de achterban te klein. Kwaaie stoten zijn nu niet op te vangen. DWS heeft een veel te smal le voet. Het moet een sportgemeen schap van een paar duizend mensen worden. Zoals in West-Duitsland. Met andere sportafdelingen". ,DWS zit gunstiger dan tachtig per cent van de andere eredivisieclubs. De bevolkingsdichtheid van Amsterdam is zodanig, dat er plaats is voor een tweede club. Goed, Amsterdam is geen Rotterdam, zelfs geen Den Haag. Het is niet zo'n voetbalstad, maar het kan. Stoop heeft dan wel de medwerking nodig van de pers. vindt hij. „De Rot terdamse en Haagse pers leveren een belangrijke bijdrage aan de clubs. Wij hebben dat niet. Aan een rotwedstrijd heeft niemand iets. aan afkraken ook met. Klachten moeten ook in Amster dam gezet worden naast de perspec tieven. Een redactie moet trachten een krant leesbaar te maken. Dan mag de realiteit zo af en toe best geweld worden aangedaan. In mineur schrij ven acht ik niet bevorderlijk voor de oplage van een blad. Een krant is toch ook een commerciële onderneming". Theo Reitsema.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 23