BOBBY CHARLTON: I Ik kan me mijn leven niet voorstellen zonder voetbal TELEVISIE VOETBAL HIELP ENGELSE ZAKELIJK UIT SLOP 7ÜT Onze aanval was dit seizoen te zwak Wij kunnen ons geen misstap veroorloven Falen in Rome was slechts vergissing Ik zou nergens anders kunnen wennen GEORGE BEST: EVEN NAAR DE KAPPER Voetbalkrant 1968 23 "fr Keihard Zonderlingen iki#W Alles vergeten. Het zal Bobby Charlton niet meevallen. LYMM Bobby Charlton, gebruind door een vakantie van twee weken op Mallorca en op blote voeten, is het luieren meer dan beu. De rust van zijn bungalow tussen de beboste heuvels aan het meer van het villadorp Lymm dertig kilometer van Manchester wil de dertigjarige United- vedette na vier weken vakantie weer graag ruilen voor de sensatie, die het spelen voor een uitverkocht Old Trafford voor hem nog steeds is. „Spelers van mijn leeftijd moeten niet te lang stil staan. Vier weken is voor mjj meer dan genoeg. Als het veel langer zou zijn, kom ik er niet meer bij". Bobby Charlton, behaaglijk uitgestrekt op de bank in de woon kamer van zijn luxueus ingerichte woning, die hij anderhalf jaar geleden voor zijn vrouw en twee dochtertjes liet neerzetten, wil weer graag aan de slag. „Ik voel me nog als een vent van eenentwintig. Ik ben zaterdags morgens voor een wedstrijd nog net zo gespannen als toen ik begon. Ik leef elke keer weer naar een wedstrijd toe. Dat enthousiasme is voor mij het enige criterium. Zo gauw ik dat niet meer op kan brengen stop ik er mee. Leeftijd heeft daar weinig mee te maken". Bobby Charlton is, ondanks het feit dat hij alles bereikte in zijn loopbaan -vat een voetballer mogelijkerwijs maar kan bereiken, het tegendeel van blasé. ,,Ik kan me mijn leven moeilijk voorstellen zonder voetbal. Het Is een sport die je de grootst mogelijke bevrediging geeft. Je moet iedere spier gebruiken, je lichame lijke conditie moet perfect »i.jn, je hebt een keiharde mentaliteit nodig, je nioet intelligent zijn. Het is de meest complete sport die ik me kan voorstellen". Ook om aan die eisen te blijven voldoen heeft Bobby Charlton zich ver van de rumoerige miljoenenstad Manchester, ver van de duizenden fanatieke United- supporters gevestigd. Tussen de alleseisende competitiewedstrijden, van de lange uitputtende Engelse competitie, de wedstrijden voor het nationale elftal en de Europa-Cupduels heeft Bobby Charlton behoefte aan rust. „Je moet je kunnen concentreren. De dag voor een wedstrijd moet je psychisch voor 95 percent met die wedstrijd bezig zijn. Een van de redenen waarom de Londense clubs de laatste jaren zo sterk zijn teruggevallen is dat de spelers daar te veel worden afgeleid. Zij krijgen uitnodigingen voor drie of vier diners in de week, dat kan gewoon niet op dit niveau". door Nico Goebert MUMMMUMIMMMIIUMmiyWIMWOBM BUMM W W MAWW* LYTHAM ST. ANNE. Allan Har- daker, een van de machtigste mannen in het Engelse voetbal, weet vanachter zijn enorme bureau in het hoofdkwar tier van de Engelse League, geen spe ciale wensen te noemen. De 56-jarige secretaris van de grootste Liga van Engelse profclubs is een tevreden man. De zaken gaan in Engeland spor tief en zakelijk duidelijk naar wens. Twee jaar geleden werd Engeland we reldkampioen op eigen bodem, dit sei zoen veroverde Manchester United de Europa Cup, het afgelopen seizoen nam bovendien het aantal toeschou wers dat de wedstrijden in de vier afdelingen van de League bezocht met ruim 1,2 miljoen toe tot in totaal 30.107.298. Anders dan de Football As sociation in Londen schrijft Allen Har- daker deze stijging slechts zeer ten de le toe aan de sportieve successen van de afgelopen jaren. „De FA zou wel willen dat het uitsluitend door het we reldkampioenschap en de Europa Cup kwam." De werkelijke oorzaak is vol gens secretaris Hardaker een andere. „De bezoekersaantallen zijn omhoog gegaan sinds wij twee jaar geleden de televisie onder controle hebben". Die controle bestaat uit het verbod aan de BBC en de commerciële televisieorga nisatie ITV voetbalwedstrijden recht streeks uit te zenden. „De BBC zendt zaterdagavond drie kwartier competi tievoetbal uit en de ITV zondagsmid dags een hele wedstrijd. Dat zijn repor tages die door de regionale zenders worden uitgezonden van uitwedstrijden van clubs uit die streek. Dat is een enorme propaganda. Mensen zien een plaatselijke club een goede uitwedstrijd spelen en nemen zich voor de volgende week de thuiswedstrijd van die club te bezoeken. Een goede reclame voor ons en daarvoor krijgen we nog geld op de koop toe". De BBC en ITV willen de League voor deze uitzendingen graag kapitale bedragen geven. Logisch, want de uit zendingen van de BBC worden weke lijks door negen miljoen mensen be keken. ITV maakte geen cijfers be kend, maar Hardaker schat het aantal kijkers op zondagmiddag op vijf a zes miljoen. Twee jaar geleden interesseer de alleen de BBC zich voor dit soort achteraf- verslagen van voetbalwed strijden. Nu bieden ITV en BBC tegen elkaar op. „Daardoor konden wij on ze prijzen verhogen. BBC en ITV be talen door hun concurrentie graag." Deze keiharde manier van zaken doen van Hardaker heeft niet de sym pathie van de FA, maar dat zal de League-secretaris een zorg zijn. „De FA heeft geen verstand van commer cieel voetbal. Voetbal met alle toto's en zaken er omheen is hier een indu strie. De FA begrijpt daar niets van. Ze verkochten de Europa Cup-finale dit jaar voor een miljoen Zwitserse francs, een schijntje voor zo'n wed strijd. De Wereldkampioenschappen werden voor 300.000 pound verkocht. Nou, dat had ik moeten doen. Ik had zoiets voor één wedstrijd gevraagd". Allan Hardaker verwijt de FA niet al leen een gebrek aan zakelijk inzicht. Ook de medewerking die de League van de FA krijgt laat te wensen over. Als voorbeeld noemt hij de overeen komst die de FA met de UEFA sloot over tv-uitzendingen van internationa le wedstrijden. „Het heeft ons enorm veel moeite gekost daar van af te komen. Nu hebben we de heren in Londen eindelijk overtuigd. Dit jaar wordt de overeenkomst opgezegd. We willen zelf uitmaken welke wedstrijden rechtstreeks in Engeland worden uit gezonden". Wat Hardaker betreft geen enkele. „TV-voetbal live vermoordt de compe titie. Als men eens in de week vanuit zijn luie stoel een wedstrijd kan bij wonen, heeft men zijn portie voetbal voor die week gehad. Het zijn slechts zonderlingen, die dan een paar dagen later naar een koude natte tribune trek ken. De BBC bood ons 1.175.000 pound voor dertig rechtstreekse uitzendingen van competitieduels. Ze vonden het idioot toen we zeiden dat het te weinig was. De clubs willen het nu eenmaal niet". De league is de spreekbuis van die clubs. Hun eigen organisatie. Van uit zijn weelderige kantoor in de bad plaats Lytham St. Annes aan de Ierse zee behartigt de League de belangen van de profclubs. De League regelt de transfers en keurt ze goed en zorgt daardoor bijv. dat geen enkele buitenlandse speler in Engeland aan de slag kan. Niet door het te verbieden, maar door sinds zijn oprichting elke overgang van een bui tenlander systematisch af te keuren. „Import van buitenlanders is nadelig voor de kracht van het nationale team", luidt de argumentatie. Andere zaken die uitsluitend de League aan gaan is de verdeling van de transfer- gelden. De bezoekende club ontvangt voor elke volwassen toeschouwer één shilling (41 cent) en vier percent van de recette gaat naar de League die het op die manier binnen gekomen bedrag gelijkelijk over alle aangesloten clubs verdeelt. „De rijke clubs subsi diëren de arme", stelt Hardaker dan ook terecht vast. Dat moet ook wel. Overheids- of industriesubsidies kent het Engelse voetbal niet. De clubs be druipen zich zelf, zij het dat de zwak kere de touwtjes aan elkaar knopen door allerlei nevenactiviteiten voor de leden zoals loterijen, bazars e.d. George Best met achter zich zijn ploeggenoot Bill Dunne in actie op een uitverkocht Old Trafford. Het peil waarop de strijd in de En gelse competitie zich afspeelt, acht Bobby Charlton zeer hoog. „Het is de sterkste competitie van Europa, alleen die in Duitsland is er enigszins mee te vergelijken. Er is hier geen enkele wedstrijd waarvan je van te voren kunt zeggen dat je hem kunt winnen. Het afgelopen seizoen hebben we precies één wedstrijd gehad, waarin we het rustig aan konden doen. Tegen New castle. We scoorden snel twee doelpun ten en bij de rust stonden we met 3-0 voor. Maar dat was dan ook de enige" De competitie is voor United niet voor spoedig verlopen. Rivaal Manchester City werd kampioen. Het probleem lag volgens Bobby Charlton in de aanval. „Door de blessure van Dennis Law" de befaamde spitsspeler van Uni ted werd het hele seizoen geplaagd door een knieblessure waarvoor hij en kele maanden geleden werd geopereerd VMWWWWIWIlflfWWIfWWWWWWIlWWMyWWWWWWIfWMW George Best bracht zijn vakantie door op Mallorca, zoals de meeste Engelsen die de zon opzoeken ten gevolge van de valutabeperkingen doen. Van die beperkingen trok het Manchester idool zich weinig aan. Na enkele weken vakantie wipte Georgie even heen en weer van Mallorca naar Manchester: hij moest naar de kapper en waagde zijn haardos niet aan een Spaanse be handeling. Nadat zijn eigen kapper in Manchester George Best geknipt had, vloog Uniteds sterspeler direct terug naar de zon en de warmte. Manchester was het een topjaar. United Europa Cup winnaar, City landskampioen. Beide clubs haalden dit seizoen dan ook recordrecettes. Maar zij niet alleen. Over de hele linie in het Engelse betaalde voetbal gingen de toeschouwersaantallen omhoog. Zoals uit onderstaand staatje blijkt. Totaal aantal Gem. aantal Totaal aantal bezoekers bezoekers wedstr. 1948-1949 41.271.414 20.350 2.028 1965-1966 27.206.980 13.416 2.028 1966-1967 28.902.596 14.252 2.028 1967-1968 30.107.298 14.846 2.028 EERSTE DIVISIE 1948-1949 17.914.667 38.626 ■16 2 1965-1966 12.480.644 27.014 462 1966-1967 14.242.957 30.829 462 1967-1968 15.289.410 33.094 462 aftfejL - sum;**.* De ingreep slaagde en Law is weer in training waren we zwak in de lucht. We misten een echte spits. Wat we nooit hebben gedaan moesten we het afgelopen seizoen doen: 4-3-3 spelen. Volgend jaar kunnen we aan vallender spelen, als we een stabiel team houden zonder veel blessures. De fensief voetbal heeft geen toekomst. Inter heeft dat gemerkt. Je kunt nu eenmaal beter met 4-3 dan met 1-0 verliezen". Bobby Charlton is er van overtuigd dat de zeer sterke, slopende competi tie in eigen land de Engelse clubs in de Europa Cup in een nadelige positie tegenover de clubs van het continent brengen. „Anderlecht, dat ieder jaar kampioen wordt, en Ajax in Holland toch ook wel, hebben het gemakkelij ker. Wij kunnen ons geen misstap ver oorloven". Extra moeilijkheden ook van andere aard. Wij spelen tegen clubs van het vasteland anders dan in de competitie. Hier wordt een wed strijd uitsluitend op het veld beslist. Tegen Europese clubs waarvan wij in de meeste gevallen niets afweten, is die hele tactische touwtrekkerij van te voren met allerlei trucjes enorm ge wichtig. Hier hoeft dat niet. We ken nen elke club, elke speler". De ver dedigende taktiek van vele Europese clubs in uitwedstrijden neemt hij hen niet kwalijk. „Dat zouden wij ook doen in die gevallen". Wat hij de Europese verdedigers wél kwalijk neemt is het plegen van obstructie. „Als ze mij ruw behandelen vind ik dat niet erg. Het is hun opdracht en ze worden er voor betaald. Bovendien is die manier van spelen voor mijn tegenstanders ook niet erg bevredigend. Maar ge woon tussen de man en de bal gaan staan zonder verdere bedoelingen dan mij het spelen te verhinderen, dat vind ik bijzonder irriterend. In het Engel se voetbal wordt de obstructie-regel vrijwel niet toegepast". De straffe mandekking, die ook in Engeland voor spelers van de uitzon derlijke klasse van Charlton regel is, weet hij de laatste jaren regelmatig te ontlopen, „sinds vier jaar speel ik meer achter de voorhoede en niet meer in de spits. Dat geeft mij toch wel meer voldoening. Als spitsspeler ben je afhankelijk van je medespelers. Je kunt een hele wedstrijd enorm hard werken en toch niets bereiken. Op het middenveld kun je er zelf iets aan doen. Bovendien is het voor mijn bewakers veel moeilijker mij constant te schaduwen. Ik ben op het hele veld". Benfica kan daarvan getuigen. Het winnen van de Europa Cup be schouwt Charlton als de grootste tri omf in zijn loopbaan. „Voor het wereld kampioenschap moet een team zes we ken goed draaien, voor de Europa Cup moet je twee jaar goed in vorm zijn. Dat schenkt je als beroëpsvoetballer meer voldoening". De intelligentie van Charlton hielp United aan de zege in die gedenk waardige finale. „We waren doodop toen we aan de verlenging begonnen. We dachten dat Benfica veel fitter was. Tot de scheidsrechter het sein gaf dat we weer beginnen moesten. Toen wij opstonden bleven de Portu gezen zitten. Hé. dachten wij, ze zijn toch blijkbaar meer uitgeput dan wij. Het was een morele opkikker voor ons om die verlenging aanvallend te beginnen. Het lukte". Toch Is Ben fica niet de Europese tegenstander van het vorig seizoen, die op Charl ton de meeste indruk maakte. Dat was ook Real Madrid niet. „Het was onbegrijpelijk hoe zo'n er varen club het in Madrid liet lig gen. In de rust waren we er van overtuigd dat het met ons gebeurd was. Kom op jongens, zeiden we te gen elkaar, we zullen kijken wat er nog te redden valt. Misschien ge beurt er een wonder. Onbegrijpelijk genoeg liet Real ons komen. Ze had den toch moeten weten dat je dat tegen een Engelse club nooit moet doen. In de competitie zijn wij enorm gehard. Wij zijn gewend aan een achterstand. „Nee. de enige Europe se club die Charlton in staat achtte Manchester United uit te schakelen was de Poolse kampioen Gornik. „Een vreselijk goede club. We heb ben tegen hen twee verschrikkelijke wedstrijden gespeeld. Vooral de uit wedstrijd. Verschrikkelijk". Na het succes van United in de Euro pa Cup. volgde de domper van het falen van het nationale team i in de halve finales van het Europese kam pioenschap in Rome. Charlton is de laatste die aan dat falen de conclu sie verbindt dat het Engelse team aan kracht heeft ingeboet. „In Rome wa ren we alleen te laat aangekomen. Nog niet voldoende geacclimatiseerd. Een vergissing meer niet. We worden niet slechter maar beter. Alf Ramsey kiest niet de beste spelers, maar de meest geschikte spelers voor het systeem. Óp de duur kennen de spelers het sy steem van buiten, dat wentelt ze een last van hun schouders. Dan als ze het systeem volledig beheersen krijgen ze meer tijd te laten zien wat ze werkelijk kunnen. We hebben tij dens de wereldkampioenschappen ook niet onze beste wedstrijden gespeeld, maar we werden toch wereldkampioen, Alf Ramsey deed het geweldig". De enige man die Bobby Charlton meer bewondert is United-coaeli Sir Matt Busby. Hij haalde Bobby Charl ton van de schoolbanken, als 15-jarige naar United. Manchester United is vijf tien jaar lang Charlton's enige club gebleven. „Niemand die iveg wil, als hij de sfeer en de leiding eenmaal heeft meegemaakt. De geest is ge bouwd op vertrouwen. De club is eer lijk tegenover de spelers en omge keerd. Zij geven opslag zonder dat je er ooit om hoeft te vragen. Dat is een gezond ding. En natuurlijk komt het door onze successen, dat een speler, liever bij ons in de reserves speelt dan naar een andere club gaat." Bob by Charlton denkt er niet over weg te gaan. Dat benadrukt hij nog eens als hij, uitstekend gastheer als hij is, zijn bezoeker een lift geeft in zijn pas ge kochte nieuwe wagen: een rode Rover 3500 in sportieve uitvoering met kuip stoeltjes. „Ik zou nergens anders kun nen wennen, na wat ik met de United heb meegemaakt". En na zijn loop baan als actief voetballer? Bobby Charlton denkt lang na. „Dan zoek ik een baan, die toch wel iets met voet bal te maken heeft. Ik heb nooit an ders gedaan. Voetbal betekent zoveel voor mij, al die jaren. Het is niet zo maar iets waar je een streep onder zet, waar je zo zonder meer mee kunt stoppen." En bij het afscheid: „Tot ziens hè. Bij de finale van de Europa Cup te gen Ajax. Dat lijkt me wel wat." Bobby Charlton probeert te doen, waar Matt Busby zijn spelers op dracht voor heeft gegeven. „Probeer alles van het vorig seizoen te verge ten. Vooral de successen. Er staat een nieuw seizoen voor ('e deur. Er is een nieuwe Europa Cup te win nen."

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 37