DAG Gouverneur Maddox mogelijk kandidaat voor Witte Huis Internationale protesteert bij Rode Kruis Niger ië President van Brazilië blij met encycliek Israel in opschudding door landing van Syrische Migs NIXON BEÏNVLOEDT VIETNAM-OVERLEG Onderhandelaars in Parijs wachten op Johnsons keus commentaar op actuele zaken Sof tenon-proces trekt veel belangstelling Johnson medisch onderzocht Vliegtuigen met hulpgoederen beschoten Franse troepen zouden vechten in Biafra Naar motief wordt gegist Djakarta bezorgd over uitsterven orang-oetans Duitse ambassadeur in Moskou wordt niet berispt Siamese tweeling uit Togo in Frankrijk gescheiden telegrammen DINSDAG 13 AUGUSTUS 196S 3 Missionarissen Nonsens Brandstof gebrek Geen zwakheid Duidelijk Uitverkoop Behoudens onvoorziene gebeurtenissen zal Indonesië het volgend jaar de artike len 18 en 20 van het verdrag van New York uitvoeren. Artikel 18 van het in 1962 tussen Nederland en Indonesië ge sloten akkoord bepaalt dat er in Nieuw- Guinea een volksraadpleging een volksstemming wordt niet met name ge noemd moet worden gehouden, artikel 20 dat deze plaats moet vinden voor einde 1969. Aanblijven van de huidige regering met Soeharto en Malik garandeert de uit voering van deze twee artikelen. Nu het dus zeer waarschijnlijk is dat het plebisciet, of een raadpleging in een andere vorm, er zal komen, is men in Djakarta begonnen met het tellen van de neuzen. Zullen de papoea's zich voor Indonesië uitspreken, de onafhankelijk heid kiezen of speciale banden willen hebben met bijvoorbeeld Nederland of de Verenigde Naties? Het maken van een prognose is niet gemakkelijk. Er is weinig nieuws uit Nieuw-Guinea. buitenlandse journalisten zijn het laatste jaar door de plaatselijke militaire commandant niet toegelaten en er sijpelt maar heel weinig nieuws door naar de Indonesische dag bladen. Maar er is één ding dat men in Djakarta heel goed weet en waar de In donesische regering bij monde van minis ter Malik rond voor uitkomt: het gaat er niet goed. De papoea's zijn, om het nog maar zacht uit te drukken, ontevreden. En dat om vele redenen. In de eerste maanden van hun bestuur hebben de Indonesiërs op grote schaal de winkels en magazijnen in Nieuw-Guinea leeggehaald en opstan den in later jaren zijn met harde hand door het Indonesische leger onderdrukt. Een speciale Indonesische missie ver toeft op het ogenblik in Nieuw-Guinea om nog zoveel mogelijk aan de toestand te verbeteren en te trachten om op die manier ook zoveel mogelijk Papoea's te beïnvloeden. Maar er is niet veel tijd. De raadpleging moet worden gehouden vóór de algemene vergadering van de Ver enigde Naties in de herfst van het vol gend jaar bijeenkomt. Alleen al de orga- saties zal in Nieuw-Guinea met zijn slechte verbindingen vele maanden ver gen. Een aanzienlijk deel van de Papoea's ooi, p«>- Indonesië te maken, lijkt een onmogelijke taak. Als Nieuw-Guinea zich voor Indonesië uitspreekt, zal dit de minste problemen opleveren. Binnenlandse critiek op Soe- harto's voornemen om de afspraak na te komen zal dan gesust zijn. Internationaal geeft het geen complicaties. Anders wordt het als de meerderheid naar de andere kant uitvalt, wat in ieder geval theoretisch ook mogelijk is. Papoea-leiders geven toe dat hun land politiek en economisch nog niet rijp is om zichzelf te besturen. Het zou echter mogelijk zijn dat de Papoea's verzoeken om onder bestuur van de Ver enigde Naties te worden geplaatst tot zij in staat zijn zelf het heft in handen te nemen. De tijd die de Verenigde Naties dan na de volksstemming nodig zouden hebben om de Papoea's op eigen benen te leren staan, wordt geschat op ten minste tien jaar. De Verenigde Naties zijn al bij het ontwikkelingswerk betrokken, er is een groot ontwikkelingsplan voor Nieuw- Guinea opgesteld. Het ontwikkelingspro gramma zal worden uitgevoerd door de fundwi, het VN-fonds waarin tot dusver re alleen Nederland 30 miljoen dollar heeft gestort. Het opmerkelijke van het Fundwi-plan is dat het voorziet in deel neming in zuiver commerciële projecten. De Indonesische regering, die het nu al moeilijk heeft, zou ongetwijfeld scher pe critiek te verduren krijgen als Nieuw- Guinea het Indonesië-van-Sabang-tot-Me- rauke verlaat. Vooral de militairen, die nog steeds preken over „onze heldengra ven op Irian Barat's stranden", zullen het Soeharto kwalijk nemen. Paradox is ech ter dat Soeharto, die eens bevelhebber was van de Indonesische troepen in Nieuw-Guinea, het niet eens zo erg zou vinden om Nieuw-Guinea aan de Ver enigde Naties te verliezen. Voor dit ge bied is in de huidige Indonesische econo mie eenvoudig geen plaats. Verhoudings gewijs geeft Indonesië meer aan Nieuw- Guinea uit dan aan de rest van Indonesië. Wil men bovendien de malaise in Nieuw- Guinea te boven komen, dan zal dit jaar lijks vele miljoenen extra kosten, om nog maar niet te spreken over de jaarlijkse kosten van het 22.000 man sterke leger dat in Nieuw-Guinea op de been moet worden gehouden. SAVANNAH (Reuter) Gouverneur Lester Maddox van de Amerikaanse staat Georgia heeft bekendgemaakt dat hij ernstig overweegt mee te gaan dingen naar de democratische kandidatuur voor het presidentschap, omdat de drie andere (Van onze correspondent) ALSDORF. Met de getuigenverkla ring van professor Widukind Lenz uit Mun ster is gisteren de tweede fase van het Softenon-proces in de Alsdorfse casinozaal het zoeken naar een antwoord op de vraag of contergan („softenon") schuld is van de geboorten van duizenden ernstige misvormde kinderen ingezet. De getuigenverklaring van deze door het openbaar ministerie gedagvaarde deskun dige uit Munster zal zeker drie volle dagen in beslag nemen. De publieke be langstelling voor het verloop van het pro ces groeide gisteren aan tot enkele hon derden mannen en vrouwen. Een twintig tal ouders van ernstig gehandicapte kin deren zaten op de eerste rij. Zij vertegenwoordigden de honderden ouders die in het proces mede-aanklagers zijn. Enkelen van hun hadden hun gebrek kige zoontjes en dochtertjes meegebracht. Die kinderen werden niet tot de proceszaal toegelaten en brachten de dag onder de hoede van een verpleegster spelend op het plein voor het Alsdorfse casino door. De verklaringen van professor Lenz wer den doorlopend geïllustreerd met tiental len op een groot scherm geprojecteerde dia's van de ongelukkige kinderen, die hun gebrek te danken zouden hebben aan het gebruik van de thalidomide-houdende slaap- en kalmeringstabletten uit de Stol- bregse Grunenthalfabrieken door hun moeders. Behalve in West-Duitsland leven vooral in Japan, Groot Brittannië Zweden en Canada nog veel van zulke thalido- mide-slachtoffertjes. SAN ANTONIO (AFP en Reuter). President Johnson is gisteren vijf kwar tier lang onderzocht in het militaire zie kenhuis Brooke in San Antonio. Ook vo rige week werd hij onderzocht. Na afloop van dat onderzoek, werd bekendgemaakt, dat hij aan een darmbreuk leed. De gisteren genomen röntgenfoto's zul len in het marine-ziekenhuis te Bethesda in Maryland worden onderzocht en wor den vergeleken met foto's van enkele ja ren geleden. Het Witte Huis heeft in een korte ver klaring gezegd, dat Johnson zich gezond voelt. gegadigden vice-president Hubert Humphrey, senator Eugene McCarthy van Minnesota en senator George McGovern van Zuid-Dakota „socialisten zijn en geen democraten". Zaterdag, aldus Maddox, zal ik defini tief beslissen na eerst de reactie van de conservatieven in het land gepeild te heb ben. Maddox verklaarde dat men maar naar de Democratische Partij en de Amerikaanse regering hoeft te kijken om te beseffen dat de conservatieven in de V.S. genegeerd worden wat de benoemin gen voor regeringsfuncties, functies in het hooggerechtshof en hoge posten in de Democratische Partij betreft. De 53-jarige Maddox, een voorstander van rassenscheiding, kwam verscheidene jaren geleden in het nieuws toen hij ne gers uit zijn restaurant joeg, een keer zelfs met een pistool in zijn hand. Hij zei toen zijn restaurant liever te zullen slui ten dan negers te bedienen. In 1966 werd hij tot gouverneur van Georgia gekozen. 99 99 LAGOS (Reuter) Het Internatio nale Comité van het Rode Kruis heeft gisteren bekendgemaakt, dat federale Nigeriaanse troepen vorige week ge schoten hebben op een Rode-Kruis- vliegtuig, dat met hulpgoederen naar Biafra onderweg was. Het Rode Kruis heeft bij de federale regering van Nigerië geprotesteerd. Het desbetreffende vliegtuig moest naar het Spaanse eiland Fernando Poo terug keren zonder zijn lading van tien ton goederen in Biafra te hebben gelost. Het toestel had vluchten naar Biafra gemaakt sinds 31 juli, toen de hulpverlening per vliegtuig werd hervat. Het toestel is niet beschadigd. De heer Hitz eerste vertegenwoordi ger van het Rode Kruis in Nigerië heeft de federale regering gevraagd, ver tegenwoordigers van het Rode Kruis toe te laten tot krijgsgevangenkampen in het door de federale regering beheerste ge bied. In welingelichte diplomatieke kringen in Lagos is gezegd, dat een vertegen woordiger van secretaris-generaal Oe Thant van de V.N. Nils Goran Gussing, morgen in Lagos aankomt. Hitz onderhandelt nu met de regering in Lagos over hervatting van de Rode- Kruisvluchten op Biafra, die na het be schietingsincident zijn stopgezet. De paus heeft, aldus meldt onze cor respondent in Rome, een boodschap ge zonden aan de keizer van Ethiopië, Haile Selassie, in verband met de hervatting van de besprekingen over vrede in Nige- gerië. Tevens heeft hij de ambassadeur RIO DE JANEIRO, (AFP). President Arthur Costa e Silva van Brazilië heeft paus Paulus een boodschap gezonden waarin hij mede namens het Braziliaanse volk en de Braziliaanse regering „zijn dankbaarheid uit voor de publikatie van de encycliek „Humanae Vitae". In deze encycliek, aldus de Braziliaanse president, heeft het hoogste kerkelijke gezag de anti-christelijke methodes van geboortenregeling met de juiste woorden veroordeeld. Op 29 en 30 augustus zullen de R.K. Duitse bisschoppen in Königsstein in het Taunusgebergte bijeenkomen om van ge dachten te wisselen over de encycliek. De bisschoppenconferentie is bijeengeroepen door kardinaal Döpfner. Dr. Gerhard May, bisschop van de evan gelische kerk in Oostenrijk, heeft in een rondschrijfbrief critiek geuit op de ency cliek. Bisschop May is van mening dat door deze encycliek een diepe tweespalt in het rooms-katholicisme aan het licht is getreden. Paus Paulus erkent weliswaar de on betwistbare „snelle demografische ont wikkeling" maar gelooft niet aan de mythe van de „bevolkingsexplosie" die niet tegen te houden zou zijn behalve dan door voorbehoedsmiddelen" aldus meldt het Vaticaanse blad „Osservatore Roma no". van Nigerië in Italië, John Garba, in audiëntie ontvangen en enige tijd later de bisschop van Port Harcourt tot voor kort de haven van Biafra, mgr. Godfrey Okoye. In zijn boodschap aan de keizer van Ethiopië geeft de paus uitdrukking aan de hoop dat de betrokken partijen tot positieve resultaten mogen komen. „De zending der kerk maakt dat wij ons ge heel en al buiten de politiek houden, maar toch kunnen wij niet nalaten grote bezorgdheid en smart te uiten in verband met het grote menselijke leed der slacht offers", aldus de paus. Uit Cairo is gisteren in Rome aange komen de minister van Verkeerswezën van Nigerië, Joseph Tarba. Op het vlieg veld hebben journalisten hem gevraagd of hem het bericht bekend was, dat „Franse troepen uit Gabon" naar Biafra zijn gekomen. Tarka antwoordde dat hij al een paar weken niet in zijn land is geweest en dus het bericht niet kan be vestigen noch ontkennen. Volgens een lid van de Nigeriaanse regering zouden ge wapende Franse missionarissen de Bia- franen helpen. Op de vraag hoe Nigerië verdedigen kan dat vliegtuigen van het Internatio nale Rode Kruis, die levensmiddelen en geneesmiddelen naar Biafra vlogen door Nigeriaans afweergeschut worden be stookt en nu niet meer kunnen vliegen, antwoordde hij: „Wij hadden toegestaan dat het Internationale Rode Kruis hulp verleende. Maar op 28 juli is bij een in spectie gebleken dat onder het mom van Rode-Kruisvluchten ook munitie werd vervoerd. Vandaar dat wij nu de voor waarden gesteld hebben dat elk vliegtuig eerst door ons moet worden gecontro leerd. De Biafranen zijn Nigerianen zo goed als wij. Vandaar dat wij dergelijke zendingen toestaan. Maar wij kunnen niet goed vinden dat zonder onze controle de rebellen krijgen wat zij maar willen". Berichten uit Biafraanse bron dat in de afgelopen maand 430 Ibo's zijn omge komen door voedselvergiftiging in een vluchtelingenkamp bij Asaba in West- Nigerië, zijn door een woordvoerder van de regering in Lagos als nonsens bestem peld. Het Internationale Rode Kruis had be richten over de voedselvergiftiging ont vangen uit Asaba, dat 500 kilometer ten oosten van Lagos is gelegen. (Van onze correspondent) DJAKARTA. Uit de bossen van Bor neo worden nog altijd op flinke schaal orang-oetans naar Hongkong gesmokkeld. Bij het transport over zee schiet onge veer de helft van deze dieren er het leven bij in, maar aangezien zij in Hong kong een aantrekkelijke prijs opleveren, blijkt dit geen bezwaar te zijn. Volgens het Indonesische persbureau Antara zouden er nu op Borneo nog slechts vijf- of zesduizend exemplaren van deze apensoort over zijn of ongeveer tien per cent van het aantal van zo'n 25 jaar gele den. Reeds dertig jaar geleden kondigde het toenmalige Nederlands-Indische gouverne ment een embargo af op de export van deze dieren met dien verstande, dat spe ciale licenties mogelijk waren voor die rentuinen. Voorts wordt gesignaleerd dat de bevolking ook de jacht op deze apen heeft geopend om ze te consumeren, ter wijl de nog jonge dieren een ruilobjekt vormen voor bijvoorbeeld transistorradio 's, welke ruil tot stand komt met de op varenden van Borneo aandoende schepen. Vanuit Hongkong gaan de dieren veelal naar diverse dierentuinen. BONN (AP). Het ministerie van Bui tenlandse Zaken in Bonn heeft verklaard geen reden gevonden te hebben om de Westduitse ambassadeur te berispen die er bij West-Duitsland openlijk op heeft aangedrongen de schuld toe te geven voor het doden van twintig miljoen Russen tij dens de tweede wereldoorlog. Een woordvoerder voor het ministerie zei, dat ambassadeur Helmut Allardt, een rapport bij zijn superieuren heeft inge diend over de verklaringen die aan hem toegeschreven worden in een vraagge sprek dat verleden week in de Kölner Stadt Anzeiger werd gepubliceerd. (Van onze correspondent) JERUZALEM Het verhoor van de twee Syrische militaire piloten die gister morgen met hun beide Migs-17 in weste lijk Galilea zijn geland, duurde in de late avonduren nog voort. De officiële woordvoerder van het leger publiceerde gistermorgen tegen het middaguur een vierregelig communiqué, waarin in sobe re bewoordingen van de landing melding werd gemaakt. Bij deze bondige mededeling bleef het, afgezien dan van een om acht uur 's avonds uitgezonden radiobericht, waarin de tweede Syriërs werden geïdentificeerd als respectievelijk 22 en 25 jaar oud en ongehuwd. De landing van de Syrische toestellen veroorzaakte uiteraard grote opschudding bij het Israëlische publiek. Heel de dag door stroomden drommen nieuwesgierigen bij de plaats van de landing om zich te vergapen aan de twee in camouflagekleu- ren geschilderde machines van Russisch fabrikaat en met in Oost-Duitsland gefa briceerde motoren. Het veld, waarop de landing werd uit gevoerd, is niet voor toestellen van dit type geschikt en uit de sterk afgesleten banden viel op te maken, dat de vliegers hun machines wanhopig hadden afgeremd om niet buiten de landingsbaan te ra ken. Bij gebrek aan enigerlei officiële mede deling kon men vanavond slechts gissen naai het motief van deze ongewone vlucht. Volgens een lezing van de Syrische radio- omroep ging het hier om vliegers, die door gebrek aan brandstof gedwongen waren een noodlandinge uit te voeren „op vijande lijk gebied". De naam van Israel werd daarbij ken- V nelijk opzettelijk verzwegen. Het is inder daad lang niet zeker, dat hier sprake is van desertie, zoals een Israëlisch middag blad wilde doen geloven. Het zou kunnen zijn, dat de vliegers hun machines op Libanees gebied aan de grond hadden wil len zetten, maar zich vergisten en op Is raëlisch territorium belanden. Het is evenmin uitgesloten, dat hier po litieke motieven in het spel waren en met name vrees bij de beide piloten om het lot te delen van sommigen van hun kameraden en door de Syrische autoriteiten in arrest te worden gesteld. Vooral de Libanese pers maakt voortdurend melding van de arrestatie van Syrische officieren wier loyaliteit door de regering-Salach Jadid in twijfel wordt getrokken. Deze arrestaties beogen de oppositie te gen het huidige bewind, die de laatste tijd sterk is toegenomen, de kop in te druk ken. Wat de piloten tot hun daad heeft gebracht zal pas blijken als de militaire autoriteiten in Jeruzalem hun zwijgzaam heid verbreken. Dat was vanmorgen nog niet het geval. (Van onze correspondent) WASHINGTON Regeringsfunctionarissen in Washington hebben be vestigd dat de onderhandelingen in Parijs over het Vietnam-vraagstuk een „belangrijk stadium" hebben bereikt. Mededeling hiervan werd voor het eerst gedaan door vice-president Humphrey, nadat hij een bezoek van vijf uur had gebracht aan president Johnson op diens landgoed in Texas. Details waarover in Parijs het begin van een toenadering merkbaar zou zjjn, waren echter niet beschikbaar. Vice-president Humphrey zei in een te levisievraaggesprek, dat wanneer de Ver enigde Staten hun onderhandelingspositie niet verzwakken door „loos gepraat", er een grotere kans bestaat vooruitgang te boeken in de vredesonderhandelingen dan tot nog toe het geval is geweest. „Hoewel de onderhandelingen moei zaam zijn verlopen en vaak niet de indruk wekken dat ze tot iets bijdragen, aldus Humphrey, verlopen ze nu ernstig en niet slechts oppervlakkig." Politieke waarnemers in Washington lezen hierin een verzachting van de hou ding van de V.S. ten aanzien van de be sprekingen. Nog op 30 juli zei minister van Buitenlandse Zaken Rusk op een persconferentie, dat de V.S. op zijn minst directe of indirecte aanwijzingen van Hanoi zou moeten hebben dat Noord- Vietnam zijn troepenmacht in het zuiden zou verminderen, voordat de V.S. een bompauze zou kunnen overwegen. Deze mededeling, die niet veel opzien baarde, werd algemeen uitgelegd als een verhar ding van het Amerikaanse standpunt. Maar ingewijden in de Washington-po- litiek wijzen op het feit dat vijf dagen nadat minister Rusk zijn verklaring af legde, de republikeinen in Miami Beach bijeen zouden komen om hun kandidaat voor het presidentschap te kiezen. Rusks formulering van het Amerikaanse Viet- nam-standpunt, zeggen deze ingewijden, was erop gericht om de republikeinen duidelijk te maken dat de Johnson-rege- ring niel beschuldigd kan worden van „zwakheid" en dat zijn woorden dan ook niet bestemd waren voor de oren van de Noordvietnamese onderhandelaars. Zodra het republikeinse partijcongres zijn beslag had gekregen, bezocht vice- president Humphrey inderdaad president Johnson, maar hij wachtte met zijn „opti mistische" verklaring tot zondagavond, nadat Richard Nixon zijn bezoek aan de president had gebracht. Nixon heeft een merkwaardige clausule toegevoegd aan zijn officiële standpunt, dat hij de Vietnam-onderhandelingen niet in gevaar wil brengen door er veel over te praten. De clausule is, dat hij zich van die zelf opgelegde plicht ontslagen acht wanneer de Johnson-regering zou beslui ten de bombardementen te staken. De „Washington Post" heeft in een hoofdartikel terecht opgemerkt dat Nixons standpunt neerkomt op: „Zolang de oorlog en de onderhandelingen zich zonder kans op concreet resultaat blijven voortslepen, met andere woorden zolang jullie democraten door blijven modderen met de oorlog die jullie zelf gecreëerd hebben, kunnen de Republikeinen jullie moeilijkheden niet verergeren door cri tiek uit te oefenen op de huidige tactiek in de besprekingen. Maar zodra jullie iets doen dat tot een doorbraak zou kunnen leiden, dan zullen we ons vrij voelen om jullie poging te bekritiseren." Dat de oorlog in Vietnam niet buiten de presidentsverkiezingen kan blijven, is inmiddels duidelijk geworden door de uit lating van Ngoejen Thanh Le, de woord voerder van de Noordvietnamese delega tie in Parijs, dat het republikeinse partij programma en het persoonlijke standpunt van Richard Nixon onmogelijk kunnen leiden tot een oplossing van het Vietnam- conflict. Een staking van de bombardementen en zichtbare vorderingen in de onderhan delingen in Parijs vóór de presidentsver kiezingen in november, zullen ongetwij feld de democratische kandidaat voor het presidentschap (vermoedelijk vice-presi dent Humphrey) ten goede komen. Want de oorlog is nog steeds voor de Ameri kaanse bevolking het meest schrijnende probleem. Voor hen wiens zonen en vaders in Vietnam dienen, is iedere dag er een dat het fatale overlijdensbericht van het mi nisterie van Defensie ontvangen kan wor den, alsook voor de politieke tegenstan ders van de oorlog, omdat zij Amerika's prestige in Azië en in het overige buiten land met de dag zien slinken. Dit weet Nixon ook. Hij weet tevens dat de troeven voor het beëindigen van de oorlog op dit ogenblik in handen zijn van de democratische regering, vandaar dat hij er de voorkeur aan geeft Vietnam buiten de presidentscampagne te houden. Mocht president Johnson echter beslui ten de bombardementen te staken, dan zal Nixon vermoedelijk uit de hoek ko men met critiek omdat het beleid van de president dan volgens hem een soort „uit verkoop" zou zijn van de Amerikaanse en Zuidvietnamese belangen. Niet alleen de Republikeinen, maar veel Amerikanen zijn gevoelig voor dit soort nationalistische argumenten. Vice-presi dent Humphrey, als hij tegen die tijd in derdaad kandidaat is voor het democrati sche presidentschap, zal zich tegen deze argumenten moeilijk kunnen verweren. President Johnson heeft dus de keuze om uit algemene buitenlandse politieke overwegingen de onderhandelingen in Pa rijs werkelijk op gang te brengen door de bombardementen vóór de presidents verkiezingen van november te staken Of om uit partijpolitieke overwegingen daar toe pas na november over te gaan. Op deze beslissing wachten vermoedelijk niet alleen de Amerikaanse onderhandelaars in Parijs, maar ook hun Noordvietnamese tegenspelers. De twee Syrische pilotev. die gis teren met hun Migs op Israëlisch grondgebied terechtkwamen zitten op het gras van het vliegveld te wachten op beslissingen van de Is raëlische autoriteiten. (Van onze correspondent) PARIJS. Volgens de doktoren is de moeilijke operatie van de Siamese twee ling Blanche en Irene, twee meisjes van 41 dagen oud chirurgisch geslaagd. Men zal met het oog op mogelijke com plicaties nu zeker drie weken moeten wachten alvorens enige zekerheid te ge ven is over definitef herstel. In elk geval zal een van de meisjes als zij de operatie overleeft aan beide benen verlamd blij ven, want zo is zij al ter wereld gekomen in een dorp van Togo. De operatie die gisteren in een Parijs kinderziekenhuis om kwart over tien begon, was om kwart voor twee afgelopen. De van elkaar ge scheiden babies, die met de ruggen aan el kaar waren vastgegroeid, werden daarna naar een andere operatiezaal overgebracht om de wonden met een nieuwe huid te bedekken waarvoor zich vrijwilligers had den aangemeld. De Franse televisie liet gisteravond beelden zien van twee Italiaanse meisjes die als Siamese tweelingen werden gebo ren en nu opgewekt ieder haar eigen le ven leiden Liever. „Ik had liever gehoord dat sena tor McGovern mij zijn steun betuigde, dan de aankondiging dat hij zich be schikbaar stelt voor de kandidatuur, maar ik geloof niet dat zijn beslissing een invloed van enige betekenis zal hebben op de conventie of op mijn eigen kansen", aldus senator McCarthy over de kandidaatstelling van McGovern. Manoeuvres. In Zuid-Afrika zijn groot scheepse oefeningen begonnen voor de strijd tegen guerrillas. Meer dan 5000 soldaten en mensen van de luchtmacht nemen deel aan de manoeuvres. Inkrimping. De Verenigde Staten krim pen het aantal burgeradviseurs in Viet nam in. Deze maatregel is deels een ge volg van economische maatregelen en deels genomen om plaats te maken voor Vietnamese functionarissen. Voorstellen. Volgens de „New York Times" zou Egypte voorstellen hebben gedaan over een eventuele overeen komst betreffende het Midden-Oosten. i

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3