Drukke week in „Maranatha Uitkeringen aan bejaarden in IJmondgemeenten niet gelijk UST Kartteamraces in Uitgeest Oud: een man die respect afdwong J aanbouwslaapkamers stalen slaapkamers JU d© ru liter DIGING I VERNIEUWER VAN HET LIBERALISME Raadslid stelt vragen aan B. en W. IJM 23 vond lijk van man in zwembroek Havenberichten DINSDAG 13 AUGUSTUS 1968 4 Oorlog Voor de alles voor de slaapkamer woninginrichting Veldslag Crisistijd Wederopbouw TOONZALEN DIJKSTRA LAMPEN KAASENBROOD Het resultaat van één week in „Maranatha"negentien baby's po seren op een bed of in de armen van zuster Nijzink en haar mede werksters. Achter het bed van links naar rechts: zuster Adelheid, zuster Jannie, zuster Kramer, zuster Nin zink (met de tweeling in haar ar men), zuster Madelein en zuster Liesbeth. (Van een verslaggever) IJMUIDEN. De heer Jac. Zuurbier (K.V.P.-radicaal) heeft naar aanleiding van onrust en ontevredenheid die bij de Velsense bejaarden zou bestaan schrifte lijke vragen gericht tot het College van burgemeester en wethouders in Velsen. Het raadslid Zuurbier stelt, dat hoewel de gemeentebesturen van Beverwijk, Vel sen en Heemkerk gemeenschappelijk nor men hebben vastgesteld met betrekking tot de uitkeringen ingevolge de Algemene Bijstandswet, de uitkeringen van de maan delijkse toelage van degenen die in de verzorgings- en verpleegtehuizen zijn opge nomen in de gemeente Velsen nog op de oude voet plaatsvinden. Deze maandelijk se uitkering het zo genoemde kleed- en zakgeld bedraagt in Velsen 65 per persoon. In de gemeenten Beverwijk en Heemskerk varieert dit maandelijkse be drag van minimaal 81,75 tot maximaal ƒ116,25 per persoon. Het college heeft in een schrijven van 16 juli van dit jaar aan de leden van de raad verklaard dat deze aangelegenheid nog een punt van nader beraad is. In het augustusnummer van het Nationale or gaan van de Algemene bond van bejaar den noemt het hoofdbestuurslid D. Zalm de betreffende uitkering in de gemeente Velsen te laag. In deze publikatie wordt tegen het beleid op het gebied van de zo genoemde zak- en kleedgelden vanwege de Algemene Bijstandswet van de IJ mondgemeenten scherp geprotesteerd. De heer Zuurbier vraagt thans wanneer het college zijn beraad over de uitkerin gen aan degenen die in de verzorgings- en verpleegtehuizen zijn opgenomen het zak- en kleedgeld denkt af te ronden. (Van een verslaggever) IJMUIDEN. Het vissersvaartuig IJM 23 heeft vanmorgen ter hoogte van Kat wijk aan Zee een drijvend lijk aangetrof fen. De reddingboot van de Koninklijke Noord- en Zuid-Hollandse Redding Maat schappij voer naar de opgegeven positie en heeft het stoffelijk overschot van een man in zwembroek gekleed aan boord ge nomen. De reddingboot „Van Leer" is in middels met het stoffelijk overschot in Scheveningen aangekomen, waar gepoogd zal worden het te identificeren. Maandag aangekomen te IJmuiden: Hamno, van Hamina; Heather, Plymouth; Chantenay, Granville, IJmuiden; Hada 2, Par; Suavity, Lon den; Gazelle, Boston, Zaandam; Fairplay 12, Noordzee; Black Prince, Kristiansand; Lelie gracht, Leningrad, Zaandam; Heike Bosch, Kotka, IJmuiden; Zeeburgh, Norrköping; Tubo, Par, IJmuiden; Artura, Rauma; Oranje Nassau, Southampton; Fern, Seskaroe; Gerhard K., Skutskaer; Noblesse, Rotterdam; Signal Service, Continental Plat, IJmuiden; Charlotte, Rotter dam; Brinda, Rotterdam. Maandag vertrokken uit IJmuiden: Anja, naar Berwick, IJmuiden; Smit Lloyd 2, Continental Plat, IJmuiden; Audacia, Aberdeen, IJmuiden; Hera, Exmouth; Fairplay 12, Noordzee; Electron, Middlesborough: Pazifik, Hamburg; Black Prin ce, Kristiansand; Nederland, Shelby; Stadeland, Delfzijl; Saint Jean, Duinkerken; Nicoto, Rot terdam; Balder, Vlissingen; Merweborg, Delf zijl; Reiger, Fredrikshamn; Lycaon, Dakar; Chantenay, Nantes, IJmuiden. Dinsdag aangekomen te IJmuiden: Alcetas, van Rotterdam: Makkum, Rotterdam; Vera, Den Helder, IJmuiden; Batavier, Ala, Beverwijk; Balong, Antwerpen; Jetty, Pateniemi, Zaandam; Eemstroom, Felixtowe; Kariba, Rotterdam; Aspera, Den Helder; Ulysses, Le Havre; Senegal- kust, Antwerpen. Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: Ruby, naar Plymouth, IJmuiden; Dania, Rotterdam; Delta- drecht, Seven Islands; Nordenfeld, Leningrad, Zaandam; Susanne Reith, Dublin; Isis, Hamburg; Portelet, Cork; Doni, Whistly; Castor, Favers- hamn; Menje, Londen. (Indien achter de haven van herkomst of be- ■temming geen nadere aanduiding volgt, be tekent dit, dat het betreffende schip van of naar Amsterdam is gegaan.) Acht het college de huidige maandelijk se toelage van 65 per persoon mede gelet op de uitkeringen in Heemskerk en Beverwijk te laag? vraagt het raads lid. Mocht dit wel het geval zijn, is het college dan bereid de verhoogde uitkering met terugwerkende kracht per 1 januari 1968 uit te keren? De heer Zuurbier zou voorts gaarne vernemen of het college, wanneer het besluit tot handhaving van het huidige uitkeringssysteem waarbij een ieder het zelfde bedrag ontvangt, be reid is er bij de gemeentebesturen van Beverwijk en Heemskerk op aan te dringen hun beleid te wijzigen, daar de gemeen ten Beverwijk en Heemskerk wel verschil in uitkering kennen. 4—: ADVERTENTIE Dameskapsalon presenteert u de MINI VAGUE behandeling ter ondersteuning voor teugdige kapsels vanaf f 15. LANGE N1EUWSTRAAT 181 (aan de nieuwe winkelgalerij bij Simon de Wit) IJmuiden - tel. 11166. Na 6 uur telefoon 13672. (Van een onzer verslaggevers) IJMOND. Op zondag 18 augustus wordt op het kartcircuit te Uitgeest de tweede wedstrijddag gehouden voor de races voor het Nederlandse kartteamkam- pioenschap. De races worden gehouden met karts, welke voorzien zijn van internationaal gehomologeerde motoren en volgens de formules en reglementen zoals deze gel den voor de Europese kampioenschappen. Er wordt door zes teams deelgenomen. De eerste race, welke op 4 augustus op het circuit te Strijen werd verreden, was zeer spectaculair en werd op verrassende wijze gewonnen door het kart team Er- melo. De stand op de ranglijst na deze eerste race is: kartteam Ermelo 90 p.; kartteam Hoeksewaard II 54 p.; kartteam Landia I 42 p.; kartteam IJmond 26 p.; kartteam Hoeksewaard I 17 p.; kartteam Landia II 15 p. Zoals bekend zijn het deze teamraces, welke bekende autocoureurs als Tion He- zemans, Ab Goedemans en Ed Zwart heb ben voortgebracht. Ook tot de aan deze races deelnemende teams behoren cou reurs, die binnen afzienbare tijd in de autosport van zich zullen doen spreken. (Van een onzer verslaggevers) SANTPOORT. Een en twintig baby's in één week tijds is zelfs voor de kraaminrichting „Maranatha" in Sant poort een recordaantal. En dat met de sluiting van de kraamafdeling voor ogen. September of oktober zijn namelijk de maanden waarin de kraamafdeling defi nitief haar deuren gaat sluiten achter de laatste baby, welke voor de maand augus tus was ingeschreven. Omdat baby's ech ter wel eens de eigenschap hebben zich te verlaten bij het tijdstip van hun komst, is het onmogelijk te zeggen wanneer pre cies de afdeling zal worden opgeheven. In de afgelopen week heeft de kraam inrichting niet minder dan 20 bevallingen genoteerd met 21 nieuwe wereldburgers die de leiding van de kraaminrichting de zusters E. H. Nijzink en J. H. v.d. Kloos ter alsmede de in dienst zijnde zusters de handen vol werk hebben gegeven. Elke beschikbare plaats in „Maranatha" is dan ook bezet op het ogenblik. Maandag waren er nog 19 baby's om dat twee moedertjes met hun kinderen reeds naar de respectieve woningen waren gegaan. Een bed vol nieuw leven en armen vol baby's, dat w^s de aan blik welke een van dé kamers in „Mara natha" ons bood bij een bezoek aan deze Santpoortse inrichting. Negentien kinder tjes, die stil, lachend, dan wel met open mond reageerden op hun eerste publici- teitsbijdrage. Een enkeling zelfs luidkeels protesterend; maar toch allemaal bijzon der lief en nog meer geliefd bij degenen, die hen tot hun vertrek met haar zorgen omringen. De zusters Nijzink en Van der Klooster zullen in november 16 jaar deze inrichting leiden; zuster Nijzink heeft in die tijd ongeveer vierduizend bevallingen geleid. Zodra de laatste baby met de moeder is verdwenen, zal „Maranatha" zoals wij onlangs uitvoerig publiceer den uitsluitend blijven existeren als herstellingsoord. Daartoe zullen enige ver anderingen moeten plaats hebben, zoals het creëren van dienstruimten en een re creatiezaal. (Van onze correspondent) ROTTERDAM Met prof. mr, P. J. Oud is een man heengegaan, die voor het land van zeer grote beteke nis is geweest. Zijn uitzonderlijke gaven stelden hem in staat zowel in het landsbestuur als op bestuurlijk gemeentelijk terrein, maar ook in de wetenschap de hoogste toppen te he reiken. Hij is minister, burgemeester van Rotterdam en hoogleraar ge weest. Op al deze terreinen was hij een man van groot gezag, die mede stander en tegenstander groot respect afdwong voor zijn kwaliteiten. Als publicist op het gebied van het staats recht zijn specialiteit had hij een onomstreden autoriteit. Toch was Oud geen dorre theoreticus, die zich alleen in de studeerkamer kon uitleven. Integendeel: hij was een slag vaardig politicus, een staatsman van for maat, een geboren regent en een warm voelend mens, die óók in de politiek zi/n hart een duchtig woord liet meespreken. Oud kon zich dan ook onmogelijk thuis- voelen in een omgeving, waarin het li beralisme van de oude stempel de scepter zwaaide en hij is daardoor de motor ge worden, die het mechanisme van de ver nieuwing aandreef. Dat hij hierbij wel eens verder ging, dan hij na rijper beraad oordeelde, bewees zijn aanvankelijke toe treding tot de Partij van de Arbeid toen deze werd opgericht in 1946. Hij kwam daar snel van terug en werd de leider van de meer naar het midden gerichte politieke groepering, thans belichaamd in de Volkspartij voor Vrijheid en Demo cratie. Gedurende zijn gehele leven is prof. Oud een enorme werker geweest, die met duidelijk succes diverse zware taken wist te combineren. Ofschoon menig burge meester van een kleine gemeente die functie vaarwel zegde bij verkiezing in de Tweede Kamer, wist prof. Oud het burgemeesterschap van Rotterdam te gelijk uit te oefenen met zijn taak in de Tweede Kamer, waarin hij de V.V.D.- fractie leidde in een veelbewogen periode Zijn uitzonderlijke vitaliteit stelde prof. Oud in staat tot op hoge leeftijd actief te blijven in het politieke leven. Hoewel hij bij het uitbreken van de tweede wereld oorlog al een man van middelbare leeftijd was, is hij ook na de bevrijding nog één der grote figuren geweest in de nationale politiek, één der weinigen, die zowel vóór als na de periode 1940-1945 een actieve en opvallende rol hebben gespeeld aan het Binnenhof. Dat hij gedurende de oorlog geen voor aanstaande plaats kon innemen, strookt (Van een onzer verslaggeefsters) HAARLEM. In de hoop een partijtje te kunnen vechten vielen op 26 mei een 22-jarige betonwerker en een even oude los werkman in een automatiek in de Anegang in Haarlem een 21-jarige boek houder aan. Zij openden de aanval door een zakje warme patates frites in het ge zicht van de boekhouder te duwen. Daar na trapten zij hun slachtoffer in zijn buik en schopten hem toen hij al op de grond lag. De voorstelling werd beëindigd met het door een ruit duwen van de boekhouder. Maandagmorgen stonden de betonwerker en los werkman terecht voor de Haar lemse politierechter. Zij verbleven al ge ruime tijd in voorarrest en hun houding was allesbehalve vechtlustig meer. Zij gaven alles toe en beloofden zich nooit meer aan geweldpleging schuldig te maken. De officier van justitie mr. J. Schilder was minder vredelievend. „Ik zal zorgen dat dergelijke aktiviteiten in Haarlem de kop in worden gedrukt", zei hij, en eiste de maximum straf van zes maanden ge- gevangenis. ADVERTENTIE marktplein 30 - ijmuiden - tel 19015 5 lijnen intermeubel De raadslieden, mr. A. F. H. Schreurs en mr. Klaufus pleitten voor een zo veel mogelijk voorwaardelijke straf. De poli tierechter mr. H. J. M. Cokart veroor deelde de beide jongemannen tot vier maanden met aftrek van voorarrest. Een burenruzie die uitgroeide tot een veldslag waaraan een karwats, kris en fietspomp te pas kwamen, nam maandag morgen geruime tijd in beslag bij de poli tierechter. Zoals in al dergelijke gevallen, stonden de meningen van beide partijen lijnrecht tegenover elkaar en beschuldig den de buren elkaar van „aperte leu gens". Het was niet de eerste maal dat de be trokkenen bij de politierechter versche nen. Enige tijd geleden speelden zich in het huis, waar beneden een lithograaf met zijn vrouw woonde en boven een gezin met een 20-jarige dochter, dezelfde tafe relen af. Inmiddels is door verhuizing een definitief einde aan de ruzies gekomen. Maar op 13 februari werd er flink van leer getrokken. De lithograaf vertelde maandag dat hij op die dag een raam in de hal bij de trap wilde dicht doen, maar dat de hele familie van boven ge wapend met een karwats, kris en fiets pomp hem toen had aangevallen. „Geef me een mes", zou de lithograaf toen naar zijn vrouw hebben geroepen, maar zij belde de politie op. De verdach ten waren maandag de 48-jarige boven buurvrouw en haar dochter. Beiden ver klaarden zo agressief gehandeld te heb ben omdat hun man en vader door de lithograaf was aangevallen. De lithograaf was echter de enige die gewond raakte, met een ernstige wond aan zijn achter hoofd moest hij naar het ziekenhuis. Na een eis van 50 boete kregen moeder en dochter elk een boete van 75,-. Dat was dezelfde straf waartoe de li thograaf bij de vorige burenruzie was ver oordeeld. geheel met het karakter van de heer Oud, die na een aanvankelijk pogen er het beste van te maken voor zijn geliefde Rotterdam, al spoedig moest inzien, dat er onder het nazibewind voor hem geen taak meer lag in het bestuur van de zwaar getroffen stad. Op 10 oktober 1941 trad hij af als burgemeester om pas na de bevrijding aan het hoofd der gemeente terug te keren. Van huis uit was Pieter Jacobus Oud geen kind van de streek, waar hij later zulk een opmerkelijke rol zou spelen. Hij kwam uit de kleine plaats Purmerend waar hij op 5 december 1886 het levens licht zag. Als zoon van een der firmanten van de wijnhandel Wed. G. Oud Pzn Co leek hij voorbestemd voor de handel, maar hij koos bewust een geheel andere richting. Na in 1904 eindexamen hbs te hebben gedaan, vatte hij de studie voor kandidaat-notaris en surnumerair der re gistratie en domeinen op. Later werd hij ontvanger en inspecteur bij dit dienstvak. Hij studeerde echter door, kwam via het staatsexamen aan de Gemeentelijke Universiteit van Amsterdam, waar hij in 1917 werd bevorderd tot doctor in de rechtswetenschappen. De politiek trok de jonge Oud reeds en nog in hetzelfde jaar werd hij in de Tweede Kamer gekozen. Tot 1933 bleef hij daar de vrijzinnig- democratische beginselen verdedigen als exponent van de vrij kleine groep, die een tussenpositie innam met rechts de libe rale Vrijheidsbonders en links de socia listen (S.D.A.P.). In 1933 trad hij als minister van Finan ciën toe tot het kabinet-Colijn. Het was wellicht de ondankbaarste taak, die een man kan aanvaarden: in crisistijd, terwijl de klok alléén maar onophoudelijk van bezuinigen klept, de in deplorabele toe stand verkerende rijksfinanciën te be heren. Hij toonde zich niettemin een knap financieel expert, maar het moet hem zélf hebben verdroten niet te regeren in een tijd, waarin constructief werk viel te bou wen aan een betere toekomst, een ideaal. Die periode leek aan te breken toen hij na in 1937 te zijn afgetreden als mi nister en in de Kamer te zijn terugge keerd werd benoemd tot burgemeester van Rotterdam (15 oktober 1938). Wel was er nog geen sprake van welvaart, van bloei, zoals wij die nu kennen, maar het dieptepunt van de economische ma laise was voorbij. De internationale poli tiek maakte de situatie echter in hoge mate zorgwekkend. In Duitsland was Hit- Ier naar het toppunt van zijn macht ge klommen en toch was datzelfde Duitsland als het natuurlijke achterland van wereldhaven Rotterdam een niet weg te cijferen factor bij het bestuur van de stad. De goede verstandhouding moest zo lang mogelijk bewaard blijven. Dat vereiste zelfbeheersing en terughoudendheid. Op 10 mei 1940 bleek, dat niemand zich meer illusies behoefde te maken over het bewaren van de althans op zakelijk ge bied goede relaties. De toen plotseling over ons land gekomen oorlog, met vier dagen later het bombardement van Rotterdam, dat de ongelijke strijd op zulk een onmenselijke wijze besliste, verander de met één slag de taak van het Rotter damse gemeentebestuur. Mr. Oud bleek een man, die óók was opgewassen tegen de allerzwaarste taken. Het was onder zijn leiding, dat de plannen voor herbouw op de tekentafels kwamen, maar spoedig bleek, dat een man met het karakter van mr. Oud niet de plooibare figuur was, die de Duitsers duldden. In 1941 vroeg en ver kreeg hij ontslag. Na de bevrijding in 1945 begon voor de tot toen ambteloze burger Oud een nieuw hoofdstuk in zijn leven. Op 7 mei keerde hij glorieus als burgemeester van Rotter dam terug, waar hem een gigantische taak wachtte. Tot 1 juni 1952, toen hij de pen sioengerechtigde leeftijd al met een half jaar had overschreden, heeft hij gewerkt en gezwoegd, ontelbare vergaderingen ge leid, op alle niveaus overleg gepleegd, Prof. mr. P. J. Oud (archieffoto) deelgenomen aan en leiding gegeven aan plannen tot wederopbouw. In het ontredderde Nederland kwam de herbouw maar moeizaam op gang, maar waar prof. Oud in de goede rich ting kon stimuleren, dééd hij het en toen hij in 1952 aftrad, zat de gang erin, al was de voltooiing op geen stukken na in zicht. Er wachtte hem een andere taak, misschien niet ten volle in overeenstem ming met zijn onblusbare vitaliteit en werklust, doch meer in overeenstemming met zijn rijpere leeftijd, scherp verstand en bezonken oordeel. Hij werd hoogleraar aan de Nederlandse Economische Hoge school, waar vele studenten nog vijf jaar hebben kunnen profiteren van zijn grote kennis van het staats- en administratief recht. Zoals meer onderscheidingen in zijn lange vruchtbare leven zijn deel wa ren geworden, verwierf hij zich aan de N.E.H. de grote legpenning met inscriptie. Ook in de Tweede Kamer heeft hij na de bevrijding nog een rol van betekenis gespeeld. Zijn door Sierk Schroder ge schilderde portret hangt er al verschei dene jaren als pendant van zijn grote voorganger Hector Treub als blijk van de grote hoogachting, die zijn medeleden hem ongeveer veertig jaar hebben toege dragen. Hij was een uniek parlementariër, man van onbestreden gezag in staats rechtkwesties, veelgelezen publicist op dit terrein. Een man, die wetenschappelijke theorie en praktische politiek wist te combineren en die in één rijk en lang mensenleven veel tot stand bracht, waar generaties hem nog dankbaar voor zullen blijven. ADVERTENTIE RUIME KEUZE IN KLASSIEK EN MODERN SPAARNE 65 HAARLEM, tel. 18580 (t.g.o. Ged. O. Gracht) Vrije toegang - Levering via de handel Geopend van half negen tot half zes, óók zaterdags. DIJKSTRA - LAMPEN verkrijgbaar bij VISSER ELECTROTECHNIEK BREESTRAAT 128 - BEVERWIJK VERKRIJGBAAR bij Klassieke en moderne verlichting Méér dan 50 jaar ervaring. SMEDESTR. 7 - HAARLEM - TEL. 11287

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 4