WALDORF Regeling van schadevergoeding onschuldigen is onvoldoende PANDA EN DE SUPERSCHAT POLLE, PELLI EN PINGO ft Statistiek ïgestipt Kwestie door moordzaak-Donse thans aktueel geworden Ex-verdachte trekt aan kortste eind R'damse metro vervoerde al 16.7 miljoen passagiers Opmars van de zelfbediening zet zich voort 11 ft— S-ï -v<- WOENSDAG 14 AUGUSTUS 1968 Feuilleton door Maatstaven vvfc Beknibbelen 586ste STAATSLOTERIJ VIERDE KLASSE Kees Stip tune hij is. 76) Hij kwam hoestend bo ven water en zonk weer weg. Het enige wat hem interesseerde was het ding dat hij in zijn handen had. Zijn krachten raakten uitgeput, hij zou het niet vol kunnen houden. Een snik voer door hem heen. Hij kwam weer boven. Deze keer bleef hij bo ven water. Iemand hield hem vast. Waldo, Madre de Dios, Waldo laat los". Toen trok iemand zijn handen los van iets dat nooit meer zou glimlachen. Han nah zag hen dobberen en zwom naar hen toe. „Reino". „Niet kijken", zei Reino tegen haar. „Kijk een andere kant op". Ze wendde haar blik niet tijdig af. „Heeft heeft Waldorf het gedaan?" „Ben je in staat om te zwemmen?" vroeg Guerrera. „Ik voel me best". Dat was niet zo, maar het deed er niet toe. „We zullen hem een poosje op sleeptouw moeten nemen". Hannah aarzelde niet. Ze pakte sen arm en Reino de andere en zo gingen ze, in het licht van de ondergaande zon. zwemmend op weg naar New Skye. „Iets in de lucht laten vliegen is heel eenvoudig. Vuurwerk, dynamiet; dat kan een kleine jongen met een lucifer. Maar het opblazen van be paalde onderdelen vereist vakman schap". Ze zaten dicht tegen elkaar onder een rotsachtig vooruitsteeksel aan de noordkant van New Skye en wacht ten tot de zon onder was. Hetwas fris in de schaduw. Er stond weinig wind. de zee was vrij kalm en het zou een heldere nacht worden. Ze konden het puin zien dat een uur geleden nog het Palazzo was ge weest. Er stegen nog steeds kleine stof- en rookwolkjes uit op. Het strand was verlaten. Het was niet verlaten geweest toen ze op weg gin gen naar New Skye. Onder de ge stalten die over het strand naar de explosie holden, hadden ze Wain- wright en Ferron ontdekt. Het enige dat ze nog hadden kunnen doen was naar het eiland te gaan. Op het strand blijven betekende dat ze ge vangen genomen zouden kunnen worden. „Ik heb nogal wat in de lucht laten vliegen: wegen, bruggen, muursafes, leden van de oppositie, artilleriestel lingen, lunchrooms, locomotieven, drukpersen, kleine kathedralen, zwembaden. In het begin blies ik ze gewoon op. Daarna begon ik, naarmate ik ge- routineerder werd in mijn vak, het belang in te zien van een nauwkeu rige vernietiging". Reino zweeg. Hij sprak met een zekere nonchalance, maar hij was zeer gespannen. „Twee staven hier, een daar, wat korte en wat lange lonten en dah glijdt, als een schip dat te water wordt gelaten, het gebouw de zee in". Hij veegde met zijn hand langs zijn droge lip pen. „Het was natuurlijk van belang dat ik jullie niet tegelijkertijd in de lucht liet vliegen". Hij aarzelde. „Waldo? Waldo, heb jij misschien de sleutelring?" Waldorf zat in elkaar gedoken en had zich zo klein mogelijk gemaakt. Hij scheen het niet te horèn. „Ik heb je de sleutels toegegooid om de kist bij het raam open te maken". Waldorf knikte onmerkbaar, tastte in een zak en haalde de sleutels te voorschijn. Reino slikte. „Waldo als ik een ziel heb, dank ik je uit de grond ervan". Hij pakte de sleutel ring uit Waldorfs hand. „Ik heb geen vertrouwen in banken, zelfs niet in de Zwitserse. Maar ik geloof wel in safeloketten". Enorme vingers zoch ten een kleine sleutel uit. „Dertien miljoen En hij schudde zijn hoofd. De zon stond lager. Spoedig zouden ze het erop kunnen wagen weg te gaan. Hannah stond op en - sloeg met haar armen om het warm te krijgen. „Reino?" „Liefje?" „Hoe wist je dat we gevangen ge nomen waren?" „Ik zag de boot". „Nogal eenvoudig". Reino knikte. „Reino?" Si?" „Ik weet dat Mclntyre dood is". Het was stuitend geweest; ze wilde dat ze haar blik had afgewend. „Wat is er met de and.ere Chinezen gebeurd?" „Hebben jullie die kleine ontplof fing niet gehoord?" Reino keek te leurgesteld. „Die voor de grote kwam?" „Dat waren handgranaten". „Heb je ze opgeblazen met hand granaten?" „Ik heb er alleen de pinnen uitge trokken en ze gegooid. Voor het ove rige moet je E. I. Du Pont bedan ken". Hij grinnikte en zij grinnikte terug. Het was werkelijk een ontzet tende man. „Maar waar had je die granaten vandaan?" „Amerika, natuurlijk. Ik verkoop niet alles aan Fidel". Reino raapte de kleine rugzak op die hij uit de woonboot had meege nomen. Hij was niet zo zwaar meer. Hij keerde hem om op de rotsen aan zijn voeten. Met een kletterend geluid rolden er een mes en een re volver uit. Hij hield zelf het mes, overhandigde haar de revolver en stond op. Ze keken beiden neer op Waldorf. Hij zat nog steeds ineen gedoken. Zij hoofd rustte op zijn knieën en zijn ogen waren gesloten. Zijn spieren waren gespannen. Hij sliep niet. „Waldorf?" Ze stak haar hand uit en raakte zijn schouder aan. Hij hui verde toen ze hem aanraakte. „Je hebt je niet tot hun peil ver laagd. Je hebt ze bevochten, dat is het enige. Zij zijn de moordenaars, jij niet". Hij bewoog zich niet. Guerrera hurkte naast hem neer. „En zijn sol daten dan moordenaars?" Waldorf keek hem aan. Zijn gezicht was grauw. „Aangenomen dat jij nog geen veertig bent, heb ik in een week, in een enkele week, meer man nen gedood dan jij jaren telt. Ben ik een moordenaar?" Waldorf knikte traag. „Nee. Je verwart degene die doodt met het slachtoffer. St. Joris is geen monster omdat hij de draak overhoop schiet, als je een slecht mens doodt, maakt dat je nog niet slecht". Waldorf schudde zijn hoofd. „Ik ben katholiek, Waldo en voor mij is het een wonder dat een ge loof dat tot zoveel verschrikkelijke vergissingen aanleiding is geweest, het zolang heeft uitgehouden. Maar in bepaalde opzichten hebben wij het bij het rechte eind. (Wordt vervolgd) (Van onze correspondent) DEN HAAG. In hoeverre heeft de justitie iets goed te maken wanneer een verdachte tijdens het vooronderzoek in een strafzaak onschuldig blijkt te zijn vastgehouden? Deze kwestie is thans ac- cuteel door het bericht dat de Utrechter A. de Vries, die vijftien dagen onschul dig heeft vastgezeten in verband met de moordzaak-Donse, 26,24 heeft ontvan gen. Hij zal dit bedragje schenken aan de Biafra-actie. Dat geeft te denken, met name over deze kernvraag: voldoet de huidige schadevergoedingsregeling voor dergelijke gevallen? Het antwoord is een duidelijk „nee". Voorop staat dat er in het strafrechte lijk vooronderzoek drie manieren van vrijheidsberoving mogelijk zijn, ieder met verschillende wettelijke vereisten: 1. Bij „aanhouding en voorgeleiding" kan de verdachte maximaal zes uur op het politiebureau worden vastge houden, de uren van de nacht (0 tot 9 uur) niet meegerekend. 2. Daarna is in bepaalde gevallen „in verzekeringstelling" mogelijk. Duur: tweemaal 24 uur, eenmaal te ver lengen. 3. Tenslotte is er het voorarrest. Dit kent verschillende fasen: 6 dagen (eenmaal te verlengen) en daarna 30 dagen. Deze laatste termijn kan zo nodig een onbeperkt aantal malen worden verlengd. De wettelijke schadevergoedingsrege ling slaat alleen op onschuldig onder gaan voorarrest. Het eerste bezwaar wordt daardoor dat een onschuldig on dergane in verzekeringstelling erbuiten valt, terwijl dat altijd nog vier dagen kan duren. Dit lijkt bovendien in strijd met het voor Nederland bindende Euro pese Verdrag voor de Rechten van de Mens. Want dat maakt niet een dergelijk onderscheid. Het tweede probleem zijn de maatsta ven die worden aangelegd. Volgens de wet beoordeelt de rechter een verzoek tot schadevergoeding onder meer op „gronden van billijkheid". Hij houdt ver der rekening met „het vroegere levens gedrag" en ook met de houding van ver dachte vóór en tijdens het voorarrest. Hier rijst dus met name de vraag hoe het is gekomen dat iemand onschuldig is vastgezet. In het Tijdschrift voor Strafrecht be toogde prof. mr. W. C. van Binsbergen uit Utrecht in 1965 dat het er niet toe doet of de justitie al dan niet een fout heeft gemaakt. Ook als de justitie geen blaam treft doet dat niets af aan de rea liteit dat het voorarrest achteraf (objec tief) gezien ten onrechte is toegepast. De onschuldige verdachte blijft in ieder ge val met de gebakken peren zitten, en daar gaat het om. Anders is het natuurlijk met de vraag of de verdachte het voorarrest al dan niet aanzichzelf te wijten heeft. Als bij voorbeeld iemand zichzelf in strijd met i 44. Nadat de indianenhoofdrnan duidelijk had laten zien wat hij allemaal met Joris ging doen keerde hij zich dreigend tot zijn gevangene. Hè-he schijnt nu mijn beurt te zijn.sprak deze ongerust tot zichzelf. „Het is merkwaardig, manr ik zal toch nooit kunnen wennen aan deze vreemde ge bruiken. Men heeft hier een heel andere opvatting over gastvrijheid. Het opperhoofd kromde het hoofd tussen de schouders uitte een brul en trappelde de grond aan om een goede aanloop te kunnen hebben. Maar toen werd hij ge stoord door zijn dochter die uit een van de hutten kwam en met een dromerige blik naar de ongelukkige Joris keek. „How, Wee Chin-Cha?" vroeg haar vader, vertederd naar het meisje kijkend. „Dai Geet E Ka Okee Chin Cha" zei ze. „Owanyche Waste". Met die woorden stapte ze op Joris af om hem te omhelzen. Het was duidelijk dat de vastgebon- dene een diep indruk op haar had gemaakt (sEI/UKKlö.MN js At. HET6E VAAR GEWEKêN! HOE ZU HET NU EIGENLIJK, 8EN JB P/N60 0F BEN JE EEN BOK 2 JA, JE 6EDR4A6T JE lA/Et HEEt- VREEMD! JUttte HEBBEN HETAttEMAAL VER KEERD BEGREPEN - PIN60 VERSTOPT ZICH ALDOOR. AtS HIJ MIJ 2IETJ /TkHEBERTRÖtKVËNS GENOEG VAN OM ^*P|3SPo/JU(.Ue STEEDS OP DE HORENS te nemen de waarheid als dader meldt, vraagt hij er zo te zeggen zelf om. Toch moet men hier oppassen. De verdachte heeft immers het wettelijk recht om te zwijgen. Hij mag zelfs liegen en hoeft in ieder geval niet mee te werken. Moet er dan de „straf" op staan dat hij bij gebleken on schuld geen vergoeding krijgt omdat zijn houding niet zó was als de justitie het misschien wel zou wensen? Een ander bedenkelijk punt is dat de wet spreekt van een tegemoetkoming in de werkelijk geleden schade, dus nooit het volle pond. En nooit smartegeld. Ook hier is er, op zijn minst naar de geest, strijd met het Europees Verdrag dat voorziet in volledige schadevergoeding en niet alleen maar tegemoetkoming. Tegen deze achtergrond zou het bo vendien niet misplaatst zijn ook ideële schade te vergoeden. Temeer daar er, ze ker in maatschappelijk opzicht, een pa rallel is te trekken met de „aantasting van eer of goede naam". En daar heeft de burgerrechtelijke schadevergoeding mede een onstoffelijk karakter. Het zou ook voor het aanzien van de justitie niet ver keerd zijn als zij zich op dit punt royaal kon betonen. De beknibbelarij die thans praktijk is heeft overigens een historisch tintje. In het begin van deze eeuw maakte men in alle ernst bezwaar tegen invoering van een wettelijke schadevergoedingsregeling omdat de toch al niet te zeer gevulde staatskas dan zou moeten bloeden. Vlak na de invoering van de wet in 1926 con stateerde prof. Simons dat zij in de prak tijk niet veel te betekenen had. Uit bijgaande statistiek valt af te lezen dat de rechtspraak de weinig royale hou ding van de wet is blijven volgen. Ook de laatste jaren valt er nauwelijks een verbetering te bespeuren. In ieder geval blijft een „grand total" van 26,24 be neden het gemiddelcje, hetgeen niet zegt dat zo iets niet vaker gebeurt. Hoe men nu tot dit bedrag is gekomen, kunnen wij niet beoordelen en daar gaat het 'ook niet om. Het gaat erom dat een wet en de mede daarop gebaseerde praktijk verandert, die zoals hier in be langrijke mate de kracht ontneemt aan De justitiële statistiek geeft de vol gende gegevens over schadevergoeding voor ten onrechte ondergaan voorarrest in de laatste tien jaar: Voor Ver Toege To Jaar arresten zoeken wezen taal 1957 6291 9 3 2055 1958 6278 7 4 4076 1959 6703 11 6 3055 1960 6236 15 5 904 1961 6319 13 5 3274 1962 6393 10 1 800 1963 6452 12 4 2389 1964 6484 13 6 5044 1965 6350 9 5 4559 1966 6519 4 2 2353 een justitieel gebaar dat zo belangrijk kan en moet zijn voor de onschuldig vastgehouden verdachte, de publieke opi nie en de justitie zelf. ROTTERDAM. De Rotterdamse me tro heeft in het eerste halfjaar van zijn bestaan 16,7 miljoen passagiers vervoerd, dat is een gemidelde van circa 93.000 per dag. 20 percent maakt van de metro in de spitsuren gebruik. In de maanden juni en juli hebben tien duizenden toeristen een bezoek aan de metro gebracht. Dit bewijzen de cijfers over deze maanden, die gezien de seizoen invloeden. een daling van zeven percent hadden moeten vertonen. Die daling deed zich in het spitsuur (woonwerkverkeer) wel voor, maar tijdens de overige uren werden zoveel passagiers vervoerd, dat het totaalcijfer zelfs een stijging van acht percent te zien gaf. ADVERTENTIE woensdag 14 augustus 1968 Prijzen van 20 zijn gevallen op de nummers eindigende op 8 50 zijn gevallen op de nummers eindigende op 75 100 zijn gevallen op de nummers eindigende op 42 200 zijn gevallen op de nummers eindigende op 63 400 zijn gevallen op de nummers eindigende op 479 f 1000 zijn gevallen op de nummers eindigende op 991 2000 zijn gevallen op de nummers eindigende op 8541 Een prijs van 5000 is gevallen op het nummer 070059 Een prijs van 5000 is gevallen op het nummer 039906 Een prijs van 5000 is gevallen op het nummer 028770 Een prijs van 5000 is gevallen op het nummer 081156 Een prijs van 5000 is gevallen op het nummer 084406 De prijs van 10.000 is gevallen op het nummer 020977 De prijs van 20.000 is gevallen op het nummer 075001 De prijs van 25.000 is gevallen op het nummer 074688 De prijs van 50.000 is gevallen op het nummer 058190 De prijs van 100 000 is gevallen op het nummer 030815 LET WEL Op dit nummer zijn twee prijzen gevallen. Niet alleen op de grond is het druk, maar ook in de lucht. Boven het New- yorkse vliegveld Kennedy Airport hangt de hele dag een file van hon derden vliegtuigen op landingspermis sie te wachten. De piloten durven nog geen eitje te eten uit angst dat ze hun voorganger zout op de staart zullen strooien. Waar moet dat heen? Naar New York natuurlijk. Maar je moet er de tijd voor hebben, anders kun je beter de diligence nemen. Daarmee is de romantiek in de lucht vaart teruggekeerd. Romanschrijvers die daaruit hun stof willen putten, heb ben deze voor het opscheppen. Ter in spiratie volgt hier de korte inhoud van een toekomstroman, getiteld: „Jan en Marietje, of het geduld beloond Op een mooie meidag in het jaar 1978 is Jan Jansen uit Boston per vliegtuig onderweg naar New York, om daar zijn bruid Marietje Pietersen uit Houston, Texas, te huwen. In een ander vliegtuig met dezelfde bestem ming bedient zich Marietje. anders had het allemaal geen zin. Door een ge lukkige toeval komen de twee vliegtui gen in de landingsfiledie twintig rijen breed is, een ogenblik naast elkaar te vliegen, zodat ze elkaar door het raampje kunnen toewuiven. Dat is voorlopig het laatste wat ze van el kaar zullen zien. Want de gemiddelde landingstijd is door het toegenomen luchtverkeer ver hoogd tot een half jaar. Hun huwelijks kansen zouden dus gunstiger liggen wanneer ze waren gaan lopen. Ze heb ben echter allebei een reden om een langzamer weg te kiezen. Jan kent een heleboel aardige meisjes en hij is er nog niet helemaal van overtuigd dat Marietje de aardigste is. Enige be denktijd is dus welkom. Marietje, van haar kant, kent een heleboel aardige jóngens, en. wat erger is, zij kent nog een heleboel aardige jongens niet, zo dat ze niet weet of er geen aardiger zijn dan Jan. Daar het aanpassingsvermogen van de mens zeer groot is, zijn de vlieg tuigen berekend op een langdurig ver blijf in de lucht. Ze hebben voor een jaar brandstof aan boord en sommige zelfs voor twee, een belangrijk voor deel, want wie terugkeert naar het vertrekpunt om bij te tanken moet weer achter in de file aansluiten. Op het gebied van levensmiddelen is met eenzelfde termijn rekening gehouden en ook alle andere voorzieningen zijn daaraan aangepast. Allereerst is er te levisie, die dezelfde narigheid vertoont als beneden en daarmee de inzittenden elk eventueel heimwee naar de aarde beneemt. Verder bevat ht vliegtuig alles wat er in een kleine dorpsge meenschap te, vinden is, van een ambtenaar van de Burgerlijke Stand af tot een dokter en een kraamver pleegster toe. In een dergelijke beslo ten gemeenschap bestaat namelijk de zekerheid dat huwbare personen zich uit de aanwezige voorraad een partner kiezen. Als het vliegtuig eindelijk landt is Jan Jansen getrouwd met de stewardess. En in het andere vliegtuig is Marietje Pietersen de vrouw van de piloot ge worden, Ik bedoel maar, als je ge duld hebt komt alles terecht. (Van onze economische redactie) ARNHEM. Op 1 januari 1968 waren er in on9 land 7741 zelfbedieningszaken en supermarkten tegen 6719 van dit soort bedrijven op 1 januari 1967, een stijging derhalve van ruim vijftien percent. Dit deelt de Vereniging van Zelfbedieningsbe- drijven mee in haar maandblad. Van de nieuwe zaken had rond negentig percent betrekking op de groep „zelfstan digen". De 7741 zelfbedieningszaken en supermarkten hadden een gezamenlijke verkoopoppervlak van 850.000 m2 tegen over 664.000 m2 per 1 januari 1967. HU isook\ ent MOtAJK DAT IK DE MANKEN CUE ZO/lllST IN UW ZAAK MISSCHIEN KAM IK £A NU ACHTERKOMEN O, DAT MAS ROT RASPER, EEN MAKELAAR IN ON ROEREND 606t>. BSOANKT. DAT BEGINT ERGENS OP TE UJKEN, EEN ERVAREN LON6DOIKER AJMu PIS ctninna 1214. Slimmeriken hebben al begrepen,., dat Brammetje zich inplaats van de ro ver, die hij gepakt had, bij de bende had gevoegd. Te paard reed hij mee en door de doek voor zijn mond was hij on herkenbaar Zo ging het precies als Bram had gewild: hij wilde namelijk graag er achter komen, waar het hoofd kwartier van de rovers was gevestigd en wie er allemaal bij betrokken waren. Willem van de Vlampijp glunderde in tussen over zijn hele gezicht, terwijl hij de blokken van de rails verwijderde. Tra nen van plezier liepen uit zijn ogen ..Als ik er aan denk." zei hij hijgend, „als ik er aan denk hoe die kerels zul len opkijken, als ze die kist openmaken en inplaats van het goud alleen maar eierkolen vinden. Het zwarte goud hihihi. De vrienden van Bram konden er niet zo over meelachen. Bezorgd dachten zij aan Bram, die zich nu tussen de r« prs bevond en die groot gevaar zou lopen, als door een of ander toeval het bedrog zou worden ontdekt.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 11