PIET VAN EYSDEN DOOR EEN „VREEMDELING" AAN DE KANT Willem Pufkus slachtoffer van het eerste Tom Okker SKIËNDE ZWEMSTERS Oude Feijenoord-vleugel maakte indruk in Zeist VERA NIKOLIC SNELSTE VROUW OP DE 800 METER I 7 h ■mk m Drie titels voor Annette du Plooy MO ULIJN-BO UWMEES TER Ajax neemt nieuw restaurant in gebruik Pier Hoekstra in ploeg voor achtervolging Totodirecteur Muilenburg heeft geen kans op een gouden rijtje 15 A - afe WOENSDAG 14 AUGUSTUS 1968 Engelse league Veiligheidsstuur - Gescheiden remcircuits - Schijfrem men met rembekrachtiging, vóór - Buitenspiegel - Achteruitrijlamp - Uitklapbare zijruit achter. - i DE VOLLEYBALVERENIGING SERVE '67 TE HAARLEM ZANUSSI (Van onze speciale verslaggever) SCHEVENINGEN Arme Willem Pufkus uit Den Haag. Hij had bet niet slechter kunnen treffen. De 18- jarige jongeling was door het wrede lot aangewezen het veelzijdige talent van Tom Okker het eerste het hoofd te bieden tijdens de nationale tennis kampioenschappen. Terwijl Willem de laatste klas van de mulo doorwor stelde trok Tom al tennissend de halve wereld rond, naar Zuid-Afrika, naar Midden- en Zuid-Amerika en nog eens even naar Zuid-Afrika terug. Het ligt derhalve voor de hand, dat Willem Pufkus in het tennis-lesrooster enigs zins op Tom ten achter was geraakt, temeer omdat hij van nature van min der tenniskwaliteiten is voorzien dan de 24-jarige Haarlemmer. Pufkus mag dan misschien nog even met de ge dachte hebben gespeeld, dat Tom de laatste tijd enige verschijnselen van tennis-beuheid vertoont, hij moest vanmiddag al spoedig aan den lijve ondervinden, dat Okker de Neder landse tenniswereld ver hoven het hoofd is gegroeid. Het is zonder twijfel knap, dat Willem nog zeven games tegen de maestro heeft vergaard, maar waarschijnlijk zal hem ook niet zijn ontgaan, dat Tom nu en dan het racket wel erg nonchalant te gen de bal heeft laten klappen. In de eerste set heeft Pufkus alleen maar alle aandacht nodig gehad om zich enigszins vertrouwd te maken met de lagen en lis ten van zijn tegenstander, die hem door het vele doen als het ware in de arm zijn gegroeid. Het werd toen 6-0, maar daarna is Pufkus tot 3-3 gelijk kunnen opmarche ren met zijn befaamde tegenstander en in de derde set heeft hij het zelfs nog tot vier games gebracht. De Mulo-leerling mocht dus nog niet eens ontevreden zijn, maar niettemin heeft hij vele keren mis troostig het bezwete hoofd geschud als Okker op speelse wijze enige losse gre pen deed in zijn rijke arsenaal en dan verontschuldigend lachend naar de baseli ne terug liep. Er zijn tenslotte grootmees ters die voor veel geld het spel bedrij ven en weekendtennissers, die uitsluitend voor hun genoegen de bal over de baan jagen. Het volgende „proefkonijn" van Okker zal Eddie Knol zijn, ook uit Den Haag; Eddie, die het hele seizoen naar dit toer nooi had toegeleefd en 'vorig jaar de laat ste vier bereikte. „Het enige wat ik nog kan doen, is vanavond vroeg naar bed gaan", was de galgehumor van Knol. Voor Piet van Eysden, eens kampioen van Nederland en dit jaar voor het eerst niet uitverkoren tot de acht geplaatsten werd reeds in de tweede ronde door een jonge „vreemdeling" buiten het toernooi gemanoeuvreerd. Hij ontmoette de 21-ja- rige Kenneth de Koning, reeds enige jaren kampioen van Suriname en sinds enkele maar toen het tennisraadsel Hajer hierna geen enkele normale bal meer over het net sloeg raakte hij hierdoor toch ook zelf aardig het jniste spoor bijster. Hij kwam met 0-4 en 2-5 achter te staan en heeft toen enorm moeten zwoegen om zijn tengere tegenstander, die duidelijk blijk gaf over kwaliteiten te beschikken, van setwinst af te houden. Eindelijk bij 12-10 lukte hem dat. Heren enkelspel, tweede ronde: Tom Okker Willem Pufkus 6-0. 6-3, 6-4: Eddy Knol—Hans Hartoch 6-2, 6-8, 6-0, 6-2; Fred HemmesJan Mulder 6-1, 6-3, 6-2; Richard KastenNico Welschen 6-3. 0-6. 6-2, 6-4; Niek FleuryHenk Herok 6-4, 6-1, 6-4; Jan CoeberghPhilip van der Kwast 6-1, 1-6, 6-4, 7-5; Kenneth de Koning Piet van Eysden 6-4. 1-6. 6-2, 1-6, 6-2; Jan Ha.jer—Paul van Min 6-3, 6-1, 12-10; Jan Hol dijk—Theo Robbers 6-8, 5-7. 6-0, 6-3. 6-3; Evert SchneiderHans Adema van Scheltema 6-1, 6-4. 6-2; Hans Haks-Peter Vaartjes 6-2, 6-4, 6-3; Peter SchultzSiebe Huizinga 6-2. 4-6, 6-0. 6-3; Dick StradmeyerPeter .Ehrlieh 6-2. 6-3. 6-3: Jaap ArendsDick Bouman 6-0, 6-2, 6-3. Wegens regen gestaakt: Geert KeyserPiet Veentjer 6-1, 1-6, 0-1. Dames enkelspel, tweede ronde: Nicky Vos Lily ter Metz 7-5, 7-5; Annemieke BlomIetje van der Zee 6-1, 6-0; Koosje de Jongh—Joke Groen 6-1, 6-3; Herma Noordhoek HegtDoreen Falkenburg 6-2, 6-2; Henriëtte LaanAgnes Blaas 7-5, 8-6; Nora BlomJ. Schreuder 6-1, 6-2: Dita IJspaardEls Borgerding 6-3, 6-3; Mar- go ter Metzmevr. Nielsen 7-5, 6-3. Jan Hajer en De Koning, die Van Eysden uitschakelde. maanden in ons land om betere tenniste- genstand te ondervinden. Keneth is een donkere atletische figuur, die rustig de aanvalsstormen van de verbeten Pieter pa reerde en voorts het leeftijdsverschil dankbaar tot partner maakte. De krachts verschillen schommelden overigens nogal grillig. Van Eysden forceerde de strijd te veel en maakte een te groot aantal fouten in situaties waarin het ook makke lijker anders had gekund. De Koning, die in de Nederlandse bondstraining zal wor den opgenomen, zegevierde na urenlange strijd met 6-4 2-6 6-2 1-6 6-2. Een van de twee nogal wat belovende jeugdspelers, Jan Hordijk uit Rotterdam (zevende geplaatst) kreeg de schrik van zijn leven tegen een zekere Ton Robbers van Daisy uit Apeldoorn. De linkshandige Robbers had een dag dat hij heel veel kon. Hordijk werd op een achterstand van twee sets gespeeld (6-8 5-7), maar stop te toen de overwinningsdrift toch nog vrij radicaal af en zegevierde nog met 6-0 6-3 6-3. Jan Hajer, de roemruchte Davis Cup partner van Tom Okker, wilde de nationa le jeugdkampioen, de 16-jarige Paul van Min uit Den Haag zo „goedkoop" moge lijk naar de nederlaag dirigeren, d.w.z. in hoofdzaak door listig plaatsen en de bal in het spel houden. Dat lukte hem in de eerste sets vrij aardig (6-3 6-1), SANKT MORITZ. Sankt Moritz, waai de Nederlandse zwem- en boksploegj tot 23 augustus zich op „Mexico-Hoogte" voor bereidt op de Olympische Spelen, is een ideaal trainingsoord. In twee jaar tijd is er voor bjjn drie min gulden een sport centrum ontstaan, dat vele voordelen heeft op centra als Font Romeu (1850 meter), Arosa of Silvretta. St. Moritz ligt nl in een dal (tussen 1776 en 1826 meter) aan een meer en is ingesloten door een vijftal hoge bergen, de Bernina de Rosatsch de Corvatsch, de Nair en de Julier. Het dal is hierdoor een van de meest windstille in de Alpen, terwijl de omliggende ber gen de mogelijkheid bieden tot op een hoogte van 3000 meter te trainen en op een hoogte van 2700 meter te logeren in hotel Fuorcla Surlejkzu. In St Moritz verrezen een overdekt zwem bad (25 meter) en een gymnastiekhal, ter wijl bovendien een atletiekaccommodatie met onder meer een kunststofbaan werd aangelegd. Verder bouwde men een twee tal schietbanen en een sporthal op de Cor vatsch (hoogte 2500 m.). Ook voor roei ers en kanoërs zijn de omstandigheden ideaal. Met de auto is men slechts een half uur verwijderd van het Lago Bianco waar op werkelijke Mexico-hoogte (2236 Marjan Janus (r.) met Coby 3uter klaar voor een ski-tocht. De zwem sters zijn met een aantal andere Olympische collega's in een trai ningskamp in Sankt Moritz. meter) kan worden getraind in een wind stille omgeving. Hoeveel beter de omstandigheden in St. Moritz zijn, blijkt wel uit het feit dat de Oostduitse roeiers, kanoërs en zwem mers, die tot nu toe in het Russische centrum in de Kaukausus trainden, in september hun intrek in het Zwitserse win tersportplaatsje nemen. HAMBURG. De 22-jarige Zuidafri- kaanse Annette du Plooy heeft in Ham burg het damesenkelspel van de open Westduitse t enniskampioenschappen ge wonnen. Zij versloeg in de finale de Aus tralische Judy Tegart met 6-1 7-5. De par tij duurde slechts 45 minuten. Annette du Plooy liet het daar niet bij, want met Pat Walkden versloeg zij Fegart-Shaw met 6-3 7-5 in de finale damesdubbel en met McMillan was zij in het gemengd dubbel sterker dan Anderson-Walkden 6-1 12-10. LONDEN. Voor de eerste divisie van de Engelse league zijn dinsdagavond twee wedstrijden gespeeld: ArsenalLeicester City 3-0, EvertonBurnley 3-0. (Van een onzer verslaggevers) ZEIST. Als bondscoach Georg Kess- ler over een week of drie terug denkt aan de oefenwedstrijd die het Nederlands elf tal gistermiddag op het sportcentrum in Zeist tegen het Amersfoortse HVC speel de, zal de keuze van de linkervleugel hem geen problemen opleveren: Moulijn Bouwmeester. In de eerste helft van het oefenpartijtje vormden Wery, Klijnjan en Van der Kuij- len en Rensenbrink de voorhoede. Dit viertal slaagde er tegen de sterke HVC- ADVERTENT1E Opel Rekord nu 7995.- BELGRADO. Vera Nikolic is in staat om als eerste het wereldrecord 800 meter dames onder de twee minuten te brengen. Vera Nikolic is in staat om goud te win nen bij de Olympische Spelen. Dat is de opvatting van haar trainer Aleksander Petrovic, die de recordverbetering van enkele weken terug in Londen (800 meter in 2.00.5) slechts als een tussenstation ziet voor komend succes van de 20-jarige Joegoslavische atlete. Zij is de grootste rivale van de troeven, die Nederland voor hetzelfde nummer meent te hebben in IIja. Keizer en Maria Gommers. Atletes die bezield zijn met dezelfde voornemens ten aanzien van Olympische medailles en een wereldrecord onder de twee minuten. Een rivale is al afgevallen. De 18-ja- rige Engelse Lilian Board heeft gekozen voor de 400 meter, alhoewel zij op de wereldranglijst van de 800 meter toch ook de tweede plaats inneemt. Maar Lilian Board is een keer geconfronteerd met Vera Nikolic en weet sindsdien, „in Me xico maak ik tegen haar geen kans". Het buitengewone succes, dat Vera Ni kolic zij was op haar achttiende al Europees kampioene tot dusver heeft behaald, is in Joegoslavië met groot en thousiasme gevolgd. De 800 meter loopster is dan ook de eerste, die een wereldrecord voor Joegoslavië heeft bemachtigd. Tot dusver was het slechts aan Draga Sta- mejeie gelukt op de wereldrecord rang lijst te komen, maar zij moest het 80 me ter hordenrecord delen met vele andere atletes. Vera Nikolic staat bij haar be wonderaars bekend als een sportmeisje, dat alle opofferingen getroost die nodig zijn. Er bestaat voor haar vrijwel niets anders dan atletiek. Vreemd is dat niet, want zij werd geboren aan de oevers van de Morava rivier in het kleine plaatsje Cuprija. Dit plaatsje staat in Joegoslavië bekend om de voorkeur voor atletiek. Een van de animators is Aleksander Petrovic, een leraar aardrijkskunde aan de middel bare school. Deze amateurtrainer heeft al vele topatleten afgeleverd. De meest pro minente is Vera Nikolic. Op haar zes tiende won zij al vele cross countries en dat maakte de keuze niet moeilijk. De 800 meter zou haar afstand zijn. Zij bleek er voor geschikt en maakte succes tot ge makkelijk te behalen prooi tengevolge van haar kwaliteit om een tempoloop af te ronden met een scherpe eindsprint. Vera Nikolic was nauwelijks zeventien toen zij in eigen land de hoogste titel ver overde, In 1966 behaalde zij het Europese kampioenschap in 2.02.8. Even is er een periode van onzekerheid in het atletiekleven van Vera Nikolic gevolgd. De kleinste inzinking gaf aanlei ding tot twijfel in eigen kunnen en on tevredenheid bij het publiek. De vesti ging van het nieuwe wereldrecord heeft dat weggenomen. Vera Nikolic heeft er mee bewezen kampioensprestaties te kun nen prolongeren. Vandaar dat de gedach ten aan Olympisch goud en een wereld record onder de twee minuten weer le vendiger zijn. SF.im ADVERTENTIE deelt haar leden, donateurs en belangstellenden mede. dat zij er in is geslaagd de Handelsonderneming Electrotechniek N.V., te Amsterdam, importeur van het wereldbekende merk als sponsor aan te trekken. Met de steun van deze firma hoopt de vereniging zichzelf en daarmede de volley- balsport een goede ontwikkeling te geven. wwwwawwwyw*—rnnnsnnwmiftmim defensie niet in een doelpunt te maken. Er werd statisch gevoetbald, zonder enige variatie en veel te doorzichtig. Vooral Wery en Rensenbrink speelden weinig overtuigend. Bovendien werd Rensen brink door de veel te trage Van Hanegem meestal slecht gelanceerd. Na de pauze verdwenen Klijnjan en Rensenbrink uit de aanvalslinie en werden ze vervangen door MoulijnBouwmeester, de voorma lige fameuze Feijnoordvleugel. Nog steeds wisten ze elkaar goed te vinden en dat leverde fraaie combinaties op. Met name Bouwmeesters passes waren bijna altijd zuiver. Met een Wim Jansen die la ter licht geblesseerd raakte in plaats van Van Hanegem opduikend in de aanval, werd er af en toe speels aangevallen en dat was de vermoeide HVC-defensie vaak te machtig. In die tweede helft werden er door de „voorlopigen" vier doelpunten gescoord, waarvan de attent spelende Wilty van der Kuijlen er drie voor zijn rekening nam. HVC stelde daar niets tegenover. Maar blijft de vraag of Kessler echt te vreden zal zijn. Wie moet er straks naast Moulijn, Bouwmeester en Van der Kuij len in de voorhoede staan? Cruijff wel licht, als hij weer fit is. Maar anders Klijnjan, Wery of misschien Sjaak Swart. In de middenlinie lijken Muller en Jan sen zekere kandidaten hoewel ook Wiets® Veenstra niet slecht speelde. In de ach terhoede domineerden Israel en Eycken- broek. Suurbier en Van Gorp op rechts en Warnas en Van Duivenbode op links le ken elkaar in kwaliteit niet zoveel te ont lopen. Van Beveren is natuurlijk in het doel de beste. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM. Het seizoen kan be ginnen. Ajax is gereed. Het publiek, dat de wedstrijden van de landskampioen wil bijwonen, kan gerust zijn. Het zal voort aan niet alleen zonder moeilijkheden zijn tribuneplaats kunnen vinden, maar bo vendien zal het zich vóór en na de wed strijd in het prachtige Ajax-restaurant, dat vanavond officieel wordt geopend, kunnen verpozen. De kleine restauratieruimte van vroe ger heeft een geweldige metamorfose on dergaan. Bij het aanschouwen van de werkelijk prachtige lokaliteiten, zowel voor bezoekers als voor officials, verwon derde het niemand te vernemen dat met deze verbouwing die in tien weken tijds werd verwezenlijkt enkele ton nen gemoeid zijn. Een andere opmerkelijke verandering heeft de afrastering rond het veld on dergaan. Een twee meter vijftig hoog hek met speciaal gaas moet spelers en scheidsrechters beschermen Ajax heeft nog meer plannen. De be doeling is op zo'n kort mogelijke termijn een lichtinstallatie aan te schaffen. Ook de vergroting van de capaciteit van de tribunes gestreefd wordt het aantal plaatsen van 24.500 tot 37.500 op te voe ren zal in versneld tempo worden nagestreefd. AMSTERDAM. Jan Derksen heeft besloten voor morgenavond, wanneer de achtervolgingsploeg op de baan van het Olympisch Stadion in Amsterdam de laat ste en beslissende proeve van bekwaam heid moet afleggen, zich niet meer aan experimenten te wagen. „Pier Hoekstra is mijn vierde man. Lukt het met hem dan hebben we straks in Mexico een goe de aan de Fries, die dan geen andere zorgen aan zijn hoofd heeft", aldus de baancoach. De ploeg zal dus in de sa menstelling Frans van de Ruit - Pier Hoekstra - Henk Nieuwkamp - Klaas Balk tegen een Duitse ploeg het Olym pische examen moeten' afleggen. (Van onze sportredactie) HAARLEM Totodirecteur Molen burg zal ook komend voetbalseizoen niet behoren tot degenen, die zondag avond zullen speuren naar een gouden totorijtje op het eigen totoformulier. Er zijn geen reglementen, die zijn deelname verbieden, maar zegt hij, „het zou gek staan als ik zelf een prijs zou winnen". Er zijn momenteel wel eén miljoen honderdvijftig duizend an dere geregistreerden bij de toto-organi satie „Ongetwijfeld komen daar nog vele tienduizenden bij", meent de heer Muilenburg. „Niet alleeen in de eer ste weken, maar zeker tot ver in het najaar. Dat komt omdat de mensen de aantrekkelijker voorwaarden nog niet voldoende kennen". De mogelijkheden zijn vooral terug te vinden in de grotere hoofdprijs. Een eerste totoprijs van een half miljoen is mogelijk gemaakt. Het is aan het aantal deelnemers om die op te leveren. Bovendien wordt er weer een prijs uitgegeven aan deelnemers met twaalf goed. Ook de toto-deelnemer met elf goed komt met ingang van het nieuwe seizoen in aanmerking voor een uitke ring; evenals degene, die de eerste acht wedstrijden in één kolom goed voorspeld heeft. De totodeelnemers hebben voortaan twaalf rijtjes om in te vullen; in de voorgaande jaren was dat aantal acht. De inleg is verhoogd tot vijfenveertig cent per kolom, was een kwartje. Per formulier moet nu vijftien cent aan de club worden betaald, die de inlevering verzorgd. Dat was een dubbeltje. De clubs mogen voortaan vijftien percent van hun inbreng behouden, dat was twintig percent, maar aangezien de prijs per kolom verhoogd is gaan de verenigingen er niet op achteruit. Voor de eerste toto in het seizoen 1968-1969 zijn de voorspellingen van de heer Muilenburg: SpartaNEC 3 NACFortuna 2 Go AheadAjax 3 GVAV—DOS 1 ADO—Volendam 1 AZHolland Sport 3 PSV—Telstar 1 DWSTwente 2 MVVFeijenoord 2 DFC—Willem II 1 HeraclesBlauw Wit 3 NO ADFortuna VI2 PECRoda 2 MMMWMMIIMMIM I

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 15