Na mislukte bomaanslag op Papadopoulos ARRESTATIES IN HET WEER GRIEKENLAND Dader „fascist" genoemd EEN NIEUW SEIZOEN MARS VAN N.P.D. VERSTOORD Straaljager tegen tui tv-toren Publiciteitsfirma in de V.S. staakt werk voor Biafra „Caritas" zet vluchten voort Air Francenegeert boycot van Algerije Q In 1980 twee maal zoveel studenten als thans Meningsverschillen over accommodatie in slachthuis Haarlem Scherpe critiek op beleid B, en W. Zandvoort NTS-journaal in 1969 in kleur Transportbond zal actie steunen Meer sport op tv Opleidingskamp in New York ontdekt van Cubaanse ballingen Bergmeubels... ƒ152.50 ƒ198.00 Zij willen "DOK werken en leven Kijk naar TV Hilversum 2 op vrijdag 16 aug. om 20.30 uur <giro76oo76) 58e JAARGANG NUMMER 239 WOENSDAG 14 AUGUSTUS 1968 Commissie-Dal mulder: Zie verder pagina 2 Afnemend buiig Aan het strand Meer bommen Bouwvergunning voor huis gemeentesecretaris Het woord is aan Onlusten in Chicago Beschoten Zie verder pagina S Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6726. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V Hoofdredacteur: Jos L. Lodewjjks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning IJmuider Courant WAAfUM DE KENNËMEK COURANT EN HET DAGBLAD VOO* IJMUtOfcN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 13,per kwartaal, 14,50 franco per post, 1,— per week. Losse nummers 25 cent Giro rekening Umuider Courant no. 129288 Directeur: Mr. EL G van der Mije De 30-jarige oud-officier van het Griekse leger, Panagoulis, is gearres teerd na de mislukte aanslag op premier Papadopoulos. Hij was tijdens de arrestatie gekleed in een zwembroek. Volgens de politie wilde hij vluchten in een motorboot. Vol gens de Griekse regering is de ex- luitenant een fascist. Zijn optreden heeft dit bewezen". (Van onze correspondent) DEN HAAG. De capaciteit van het wetenschappelijk onderwijs in Nederland zal binnen twaalf ajra moeten worden ver dubbeld om aan de opmerkelijk snel stij gende behoefte aan academici na 1980 te kunnen voldoen. In 1980 zullen naar schat ting 125.000 tot 130.000 studenten de nu al overvolle universiteiten en hogescholen bevolken: dat is bijna tweemaal zoveel als nu. Om die vloedgolf van aspirant-academici te kunnen verwerken zijn indrukwekkende investeringen vereist. Het grootste deel van die lasten zal reeds op de eerstko mende jaren moeten drukken om zo spoe dig mogelijk voldoende ruimte te schep pen voor de enorme aantallen studenten, die noodzakelijk zijn om na 1980 eventuele tekorten aan academici gevormden te kunnen dekken. Dit concludeert de commissie voor sta tistisch onderzoek van de Academische Raad in haar vandaag gepubliceerde rap port over aanbod van en behoefte aan academici tot 1980. tVeerrapporten 1, 2 Uit het binnenland2 Agenda van Umond en Haarlem 2 Buitenlands nieuws 3 Achtergrond3 Uit stad en omgeving 4, 3, 6, 7 Kunst 9 Radio en tv9 Feuilleton 11 Beeldverhalen 11 A angestipt 11 Economisch nieuws 13 Scheepsberichten 13 Beurs 13 Sport 15 Ferdinand 12 Luidsprekers 14 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Verwachting van het K.N.M.I., geldig van woensdagavond tot donderdagavond: Aanvankelijk veel bewolking met met enkele regen- of onweersbuien, maar morgen, vooral later op de dag, ook zonnige perioden. Krach tige tot matige, langs de kust aan vankelijk nog harde noordwestelij ke wind. Ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. Depressies geven voorlopig ongun stig strandweer. Morgen nog enkele buien door opklaringen afgewisseld. Af nemende, maar nog te krachtige wes tenwind. Temperatuur 16 tot 17 gra den. Zeewater 17 graden. Vooruitzich ten: koel met te veel zeewind, waarbij ons voor het weekeinde nog enkele sto ringen bereiken. ATHENE (Reuter, AFP en AP» De Griekse politie heeft vannacht een reeks arrestaties verricht. Dit gebeur de na de mislukte aanslag op premier Papadopoulos, waarvan wij gisteren in een deel van onze edities reeds melding hebben gemaakt. Onder de arrestanten bevinden zich oud-minis ter Anastassios Peponis, voormalig directeur-generaal van de Griekse radio en George Drossos, een Griekse journalist. Zij werden vanmorgen MM*W Zondag begint het nieuwe voetbal seizoen met de competitie betaald voet bal. Wij hebben aan de start van dit seizoen een speciale bijlage, een voet balkrant gewijd, waarin op vele aspec ten van het betaalde voetbal wordt ingegaan. Er zijn onthullende gesprek ken met bestuurders, trainers en spe lers van clubs uit deze omgeving (Tel star, Haarlem. RCH, EDO) en de rest van het land (Feijenoord, ADO bijv.). Onze verslaggevers zijn niet bij de grens gestopt. Ze hadden ondermeer gesprekken met de coaches van de Bulgaarse, Poolse en Luxemburgse na tionale teams, de tegenstanders van het Nederlands elftal in de voorron den om het wereldkampioenschap voetbal. Er zijn interessante overzich ten van het voetbal in onze buurlan den. Er is een exclusief interview met Engelands geliefdste voetballer Bobby Charlton. In de voetbalkrant vindt men verder alle gegevens over spelers en clubs in de Nederlandse competitie. Kortom, de uitgave is een handige gids voor het nieuwe seizoen. Deze speciale voetbalkrant wordt u dezer dagen thuisbezorgd. vroeg door de Griekse geheime politie van hun bed gesleurd en overgebracht naar het politiehoofdfcwartier. Na de aanslag op Papadopoulos weer galmden gisteren de reacties over radio- Athene. Herhaaldelijk werd „een voor beeldige bestraffing geëist van de man, die bijna de moordenaar van de natie was geworden", zoals een bericht het uitdrukte. Zoals gewoonlijk bij dergelijke gebeur tenissen maakte de persoonsverheerlijking een enorme ruk vooruit. Duidelijker dan ooit werd nu gesteld dat de zogenaamde revolutie van de 21ste april 1967 staat of valt met de figuur van Papadopoulos, al dus onze correspondent in Istanboel. Papadopoulos zelf kwam voor de micro foon verklaren, dat God altijd een philhel leen is geweest en dat hij dat altijd zou blijven: „Persoonlijk heb ik een voorge voel gehad van de aanslag". Het interessantste van de hele zaak is misschien nog dat zeer nadrukkelijk wordt gesteld dat de dader Pana goulis een voormalige legerofficier een fascist is. Sinds kort heeft het re gime dit woord in de mond genomen voor een categorie van zijn vijanden. ,Het spijt mij", zo werd letterlijk ge zegd, ..maar de dader is geen commu nist. Hij is een orgaan van reactionaire krachten die zich hullen in een liberaal- democratisch gewaad". De organisatie „Het Griekse Verzet" heeft in Parijs gezegd dat in de toekomst nog vele mijnen en bommen zullen ont ploffen in het gebied van Athene. „Er zal een oorlogssfeer in Griekenland wor den geschapen", aldus een bekendmaking De bom waarmee gisteren de aanslag werd gepleegd, was via een vijftig meter lange kabel aan een ontstekingsmechanis me verbonden. Toen de auto van de pre mier naderde, zou de achter een rots verborgen Panagoulis de bom tot ont ploffing hebben gebracht. Doordat hij zich in de snelheid van de auto's zou hebben vergist vond de explosie achter de stoet plaats. Vakantiegangers, die in de buurt aan het baden waren, zouden de politie heb ben geholpen de 30-jarige Panagoulis te grijpen. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. In het openbaar slacht huis in Haarlem zijn, zoals gisteren in een deel van onze oplage nog werd bericht, moeilijkheden ontstaan tussen de directie en de voornaamste klant, de Haarlemse Grossiersvereniging voor de Vleeshandel. De loonslagers, die in dienst van deze grossiersvereniging het vee slachten, zijn namelijk zeer ontevreden over de accom modatie die ter beschikking wordt ge steld. Deze accommodatie zou naar hun me ning volstrekt onvoldoende zijn. De direc tie van het slachthuis denkt er echter te gengesteld over. Tot een staking van de loonslagers is het dinsdag nog juist niet gekomen. (Van een onzer verslaggevers) ZANDVOORT. De raad van de ge meente Zandvoort leverde gisteravond scherpe critiek op het beleid van burge meester en wethouders inzake de ten on rechte verleende bouwvergunning aan ge meentesecretaris W. M. B. Bosman. Een door de heer Kok (A.Z.B.) geopperde motie van afkeuring werd met negen tegen zes stemmen aangenomen. Het rumoer om de verleende vergun ning sleept zich al enige maanden voort, en wordt geregeld openbaar door met name de protesten van de heren C. H van Brero en J. J. Lavoo, die aan weers zijden van de bouwgrond van de heer Bos man aan de Crn. van der Werffstraat Minister Schut van volkshuisvesting en bouwnijverheid heeft als zijn mening te kennen gegeven dat B. en W. ten onrechte de bouwvergunning hebben verleend, doch zal mede in verband met de vergevor derde bouw van het huis van de secretaris, geen stappen tot vernietiging van het be sluit van het college nemen. m De afgelopen nacht is het in West-Berlijn tot een handgemeen gekomen tussen sympathisanten en leden van de N.P.D.die ter gelegenheid van de zevende verjaardag van de Berlijnse Muur een mars hielden, en groepen anti-nazi's, die de mars verstoorden. Joannes Chrysostomus Hij die de kunst machtig is, de ziel van de jeugd te vormen, staat ongetwijfeld boven alle andere kunstenaars. DEN HAAG Tegen twaalf uur van middag is een F 100 „Super Sabre"- straaljager van de Amerikaanse lucht macht tegen een tui gevlogen van de 302 m hoge televisietoren in Smilde. De straaljager is om kwart over twaalf geland op de vliegbasis Soesterberg. De vlieger is ongedeerd. Volgens bij de centrale directie van de PTT in Den Haag binnengekomen be richten is een tui van de televisietoren kapot en is er op 270 m hoogte een knik in de toren geconstateerd. De uitzendin gen via Smilde zullen, voor zover nu valt te bezien, normaal doorgang kunnen vin den. Men zal trachten een noodtui aan te brengen. (Van onze correspondent) HILVERSUM Het NTS-Journaal zal begin 1969 ook in kleur op de beeldbuis komen. De besprekingen met een aantal buitenlandse stations over het overnemen van nieuws in kleur zijn in een slotfase gekomen. Bij wijze van proef heeft het NTS-journaal al eens rechtstreeks het ge kleurde BBC-journaal overgenomen. CHICAGO (AP) Gisteravond zijn ln Chicago onlusten uitgebroken. De politie heeft dertien jonge negers gearresteerd. De belangrijkste straat van het neger-getto werd voor alle verkeer afgesloten. WASHINGTON, (Reuter, AP en AFP). De Amerikaanse firma die tot nu toe alle publiciteit voor Biafra heeft verzorgd heeft haar werk gestaakt. De Biafraanse leiders worden door deze Californische reelamemaatschappij ervan beschuldigd te hebben belet dat voedsel naar de hon gerende bevolking van de afgescheiden Nigeriaanse deelstaat wordt gezonden. Het hoofd van de firma, Robert Gold stein heeft op een jaarcontract van 400.000 dollar, tot nu toe alle publiciteit voor Biafra verzorgd. Volgens Goldstein zou den vele tonnen voedsel en medicamen ten de hongerende mensen hebben kunnen bereiken als een landcorridor voor hulp verlening was aanvaard. Terwijl vandaag in Addis Abeba het vredesoverleg is hervat zijn drie Nigeri aanse divisies begonnen aan de omsinge ling van het overgebleven deel van Biafra dat nog niet in handen is gevallen van Nigerië. „Caritas", de r.k. liefdadigheidsorgani satie gaat voort met het zenden van hulp- PARIJS. (Reuter, DPA en AFP) Een vliegtuig van „Air France" is vanmorgen uit Parijs vertrokken voor een lijnvlueht naar Algiers, ondanks het feit dat de „Ifalpa" (het overkoepelend orgaan van de Nationale Verenigingen van Verkeers vliegers) gisteren besloot Algerije te boy cotten totdat de Algerijnse regering de bemanning van het gekaapte toestel van de Israëlische maatschappij „El AI" heeft vrijgelaten. Hierdoor, aldus onzes correspondent in Parijs, dreigt een conflict tussen de „Air France" en haar piloten die lid zijn van de Ifalpa. Men rekende er in Parijs al op dat de Franse regering die koel staat tegenover Israel, maar uiterst hartelijke betrekkin gen onderhoudt met de Arabische staten, alles zou doen om de „Air France" te be wegen de vluchten naar Algiers voort te zetten. Nu de „Air France" positief heeft beslist, staan de piloten voor een lastige beslissing. Aangenomen wordt dat zij hun solidariteit met hun buitenlandse colle ga's niet gemakkelijk zullen verbreken. Het besluit van de Ifalpa. om Algiers te boycotten, zal geen invloed hebben op de vliegschema's van de Nederlandse luchtvaartmaatschappijen. De KLM on derhoudt geen lijnvluchten op Algiers. De vereniging van Italiaanse piloten heeft gisteren als eerste gehoor gegeven aan de boycot-oproep. De vliegers van de Zwitserse luchtvaartmaatschappij „Swiss air" zouden vandaag hun houding ten aanzien van de boycot bepalen. De International Transport Workers Federation zal de actie van de vliegers steunen door vluchten van de Algerijnse luchtvaartmaatschappij „El Algerie" naar Frankrijk te boycotten. Iedere dag voert deze maatschappij zestig vluchten op Frankrijk uit. (Van onze correspondent) HILVERSUM De NTS is van plan in het nieuwe winterseizoen het sportjour naal op zondagavond met vijf minuten uit te breiden, zodat het een uur zal duren. Op dinsdag zal Jan Cottaar in de voor avond „Skala" presenteren, een sportpro gramma van tien minuten, geënt in de historie met een koppeling aan de ac tualiteit. Vrijdag in de vooravond zal de NTS een voorbeschouwing geven van tien minuten op de belangrijkste sportgebeurtenissen van het komende weekeinde. goederen per vliegtuig naar Biafra hoe wel de toestellen dikwijls vanaf de grond door Nigeriaanse militairen worden be schoten. Dit is in Lissabon bekend ge maakt. De zegslieden in Portugal vertelden dat de toestellen soms niet kunnen landen ten gevolge van het afweervuur of van slecht weer. De afgelopen week zijn elf vluchten met DC-7 toestellen vanuit Sao Tome ge maakt. Sedert maart zijn meer dan 50 vluchten door „Caritas" gemaakt. De Nigeriaanse regering overweegt voedselvluchten naar Biafra toe te staan als dat land een geneutraliseerde landings baan verschaft onder controle van het In ternationale Rode Kruis, aldus heeft de president van het Nigeriaanse Rode Kruis gisteren meegedeeld. ADVERTENTIES NEW YORK (Reuter) In de buurt van New York is een militair oefenkamp voor uitgeweken Cubanen ontdekt. Men werkte er aan plannen premier Castro van Cuba te vermoorden. Hel kamp, gevestigd in een boerderij, vormde volgens de politie een basis van waaruit Cubanen bomaanslagen pleegden op in New York gevestigde vertegen woordigingen van regeringen die handel drijven met Cuba. ADVERTENTIES Wat is bergruimte toch handig. Je hebt het ge woon nodig. Zeeën van ruimte vindt u in onze bergmeubels, in teak of palissander. Met handige schenkklep en laden voor het bestek. Royale plankruimte ach ter de mooi getekends deuren, in teak vanaf Dressoirs in diverse Kom -eens kijken bij •ubelen l„rt 16«t (aisrstraait 52-94-50# HAAR Lï M ORA HOENSBROEK

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 1