VAN DAG TOT DAG NIGERIE WIJST PLAN AF Overleg met paus leverde geen resultaten op Ulbricht uit Tsjechische critiek op economie zo Rozemarijn Aardschokken in België centrale verwarm Papandreou blij met Karamanlis' „nee" A. MERKX achtergrond commentaar op actuele zaken I politiek vanuit het buitenland Oostduitse leider nog achterdochtig isii telegrammen WOENSDAG 14 AUGUSTUS 196 8 3 bij uwdrogist Vatikaans theoloog eist „nederig aanvaarden" van encycliek r^rf|nirn|nnnn_|fuu Hartelijk welkom in Parijs Uitgelekt Geen censuur ISSi Aardgas Oliestookinstallaties Bedrijfsinstaliaties Luchtverwarming Sprinklerinstallaties A merikaanse invloed Trots op Cl A-tijd Stembiljetten LAGOS (Reuter) Nigerië heeft het op de vredesconferentie in Addis Abeba door Biafra ingediende vredes plan van /even punten van de hand gewezen. Dit is officieel in de Ni- geriaanse hoofdstad bekendgemaakt. In een Nigeriaanse regeringsver klaring heet het, dat het hoofd van de Nigeriaanse delegatie in de Ethio pische hoofdstad heeft verklaard, dat elk voorstel „volkomen onaanvaard baar" moet worden geacht, waarin de eenheid en territoriale onschendbaar heid van Nigerië niet als uitgangs punt wordt aanvaard. De Nigeriaanse regeringsverklaring legt er de nadruk op, dat de Biafraanse dele gatie haar vredesvoorstellen, die gebaseerd zijn op aanvaarding van het bestaan van Biafra, moet herzien. Het enige Biafraanse voorstel, dat door Nigerië het overwegen waard wordt ge acht, is het beroep op het bereiken van onmiddellijke overeenkomst over het ver voer van hulpzendingen voor de burger slachtoffers van de Nigeriaans-Biafraanse oorlog. Nigerië zegt, dat wat de federalen aangaat, er al een een landcorridor be schikbaar is voor het vervoer van levens middelen. ling verkeren, dat zij zullen worden uitge moord als de Nigerianen in hun gebied de baas worden, menen zij dat er geen andere uitweg is dan de strijd voort te zetten. De audiëntie van de ambassadeur bij de paus had ten doel aan paus Paulus VI het antwoord te doen toekomen van presi dent Gowon op de vredesboodschap die de paus enkele weken geleden aan het staatshoofd had gericht. Naar het schijnt heeft de ambassadeur tevens aan de paus medegedeeld dat in bepaalde dorpen in Nigerië manifestaties plaatsvinden omdat de bevolking meent dat de pauselijke hulp actie „Caritas" indirect hulp verleent aan Biafra door het betalen van vrachtgelden aan schepen en andere vervoermiddelen die ook wapens naar Biafra vervoeren. Wat het internationale Rode Kruis betreft heeft de Nigeriaanse minister van Tran sport, die zich op het ogenblik in Rome bevindt, meegedeeld dat sinds zaterdag de vergunning om levensmiddelen naar Bi afra te verzenden door middel van vlieg tuigen, die werden gecontroleerd voor hun vertrek van het eiland Fernando Po door de consul van Nigerië nu weer is ingetrok ken. De protesten van het Rode Kruis tot nu toe hebben geen effect gehad. Die vergunning is al bij een vroegere gelegen heid ingetrokken geweest en werd daarna weer toegestaan. Op Fernando Po zijn nu drieduizend ton goederen opgeslagen die echter niet ver zonden kunnen worden. In de loop van vannacht zullen op het eiland Sao Tome, een Portugese kolonie waar de Vaticaanse hulpactie „Caritas" werkzaam is, twee schepen aankomen, een met levensmidde len en medicijnen afkomstig uit de VS en het andere met goederen die uit Duitsland komen. De „Caritas"-hulpactie gaat, zij het op zeer bescheiden schaal, voort zonder echter goedkeuring van de Nigeriaanse autoritei ten en de vliegtuigen van de „Caritas" worden dan ook onder vuur genomen. President De Gaulle van Frankrijk heeft verklaard te geloven dat voor het Bia- fraans-Nigeriaanse conflict geen militaire oplossing mogelijk is. BAD FRIEDRICHSHALL (AFP) In een zoutmijn te Bad Friedrichshall in West-Duitsland, zijn bij een instorting op 18Ö meter diepte twee mijnwerkers om het leven gekomen. Een mijnwerker werd ge wond. ADVERTENTIE Op de eerste van deze maand is er in Rome een akkoord voor gemeenschappe lijke actie gesloten tussen Andreas Papan- dreou, oprichter van de Panhelleense be vrijdingsbeweging (PAK) en Andenis Brillakis, vertegenwoordiger in het buitenland van het patriottisch front, de linksgerichte verzetsbeweging binnen Griekenland. Het akkoord vond in de Atheense radio en pers heel wat gretiger publiciteit dan in die van Moskou. De junta raakte er niet over uitgepraat: het leek immers een bevestiging van wat zij altijd al had geproclameerd: dat de fam'lie Papandreou een volksfront nastreefde en dat haar val Griekenland uit de klauwen van het communisme had gered. Met dit alles waren de zwijgzaamheid en verlegenheid van Moskou rondom dit ak koord echter geenszins in overeenstem ming. Radio-Moskou kan er helemaal niet zo zeker van zijn of het door de XKE (communistische partij van Griekenland) destijds nagestreefde volksfront hiermee een stap nader is gekomen. Moskou im mers herbergt in de persoon van Kostas Kolyannis de eigenlijke secretaris-gene raal van deze, sinds 1948 in Griekenland verboden partij. In februari van dit jaar heeft er in de boezem van deze door de staatsgreep volledig verraste partij een conflict gewoed waarbij Kolyannis met moeite is blijven bovendrijven. Drie van de invloedrijkste communistische leiders in het buitenland werden uit de partij ge stoten. Deze groep-Partzalidis, die in Boekarest zetelt, schijnt echter bij de communisten binnen Griekenland meer aanhang te hebben dan de Moskou-man Kolyannis. De Griekse communisten moeten trou wens over de hele linie in Moskou zijn teleurgesteld: zij hadden op zijn minst een diplomatieke boycot van de regent Zoitakis, een handelsboycot én een stop zetting van het Russische toerisme naar Griekenland verwacht. Velen verdenken Moskou ervan uit te zijn op een toenade ring tot in plaats van een isolatie van de junta, in de hoop dat deze Nassertjes zich nog eens neutralistisch laten afdrijven. Als een produkt van dit „inheemse" Griekse communisme men zou kunnen zeggen als een soort Griekse Dubcek zou men nu Brillakis kunnen beschouwen, en het is dan ook niet toevallig dat An dreas Papandreou juist hem heeft uit verkoren voor een „opening naar links" van zijn als overkoepelend bedoelde or ganisatie. Niettemin zullen er velen zijn. die hadden gehoopt dat Andreas in de eerste plaats de opening naar rechts zou hebben nagestreefd die op de junta propa gandistisch een veel verlammender wer king zou hebben gehad. Bedoeld is de toenadering tot de in Parijs vertoevende Konstandinos Karamanlis, die van 1955 tot 1963 als leider van de Radicale Unie premier van Griekenland is geweest, en wiens naam nog altijd een legendarische klank heeft voor talloze Grieken. Ook Karamanlis heeft zich enige malen zeer critisch over de kolonels uitgelaten, en de factor-Karamanlis is in het Griekse poli tieke leven tenminste even belangrijk als die van Andreas Papandreou. De oud premier heeft trouwens ook wel laten blijken van de „zoon" een veel minder grote afkeer te hebben dan van de vader George, die hem ten val heeft gebracht. Op de 29ste september wil de junta haar positie consolideren door de aan neming van een geheel daarop berekend grondwetsontwerp. Dit zal haar met de middelen die haar ten dienste staan on getwijfeld gelukken. Bij de nadering van deze fatale datum zijn vooral van rechtse zijde alle krachten samengebald om Kara manlis. liefst samen met de koning, naar Griekenland te laten terugkeren aan het hoofd van een regering van nationale eenheid. De junta heeft deze actie de laat ste weken enigszins laten begaan. Zo mocht de Akropolis onlangs vrijeliik een oproep publiceren aan alle aanhangers van de Papandreou's, zich nu onder de banier van Karamanlis te scharen als zijn de het enige alternatief voor de huidige toestand. Immers, George Papandreou was „politiek dood" en Andreas had zich VATICAANSTAD (Reuter). De Vati caanse theoloog Mgr. Ferdinando Lam- bruschini die de pauselijke encycliek „Hu mamae Vitae" op 29 juli aan de pers voor legde, heeft in het Vatikaanse weekblad „Osservatore della Domenica" gezegd: ..Als men het verbod op het gebruik van kunstmatige voorbehoedmiddelen niet op volgt, handelt men verkeerd en roekeloos" ..Als men de reden voor het besluit van de paus niet kan begrijpen of aan vaarden. heeft men toch niet het recht de juistheid van dit besluit te betwisten maar moet men het nederig aanvaarden", zo vervolgt hij. „geïdentificeerd met anarchistisch ex tremisme". De leiders van George Papan dreou's Unie van het Centrum zouden zich aan de nieuwe werkelijkheden moe ten aanpassen. En de werkelijkheid is dat ze niet bij machte zijn om de revolutie terug te zetten. Artikelen als deze, door de censor toe gelaten, hebben bij Andreas Papandreou de vrees wakker geroepen dat de junta, of een „gematigd" deel daarvan, onder Amerikaanse druk, Karamanlis zou kun nen terugroepen onder de voorwaarde dat deze de veiligheid van de bedrijvers der staatsgreep garandeert. Vanuit zijn stand plaats Stockholm heeft hij dan ook leeds Karamanlis telegrafisch opgewekt zich niet voor dit karretje te laten spannen; Papandreou heeft een voor hem zeer be vredigend antwoord gekregen van Kara manlis. Al met al blijft vooralsnog de Griekse politiek een surrealistische aangelegen heid, uitgestreken als zij is over zoveel Europese hoofdsteden: Parijs (Karaman lis), Londen (mevrouw Vlachou, die haar eigen plannen heeft met de koning), Rome (koning Konstantijn. maar ook Brillakis), Stockholm (Andreas Papandreou), Boeka rest (afgescheiden communisten), Moskou (KKE). Het is of de plethamer van de junta, die de Griekse politiek in éé:i klap dood wilde slaan, deze horizontaal naar alle richtingen heeft uitgeprest. WWWWWWWMMWMMWNWWWWMIWMWWmiWIMIMiWim» De Noordvietnamese vertegenwoor diger bij de inleidende vredesbe sprekingen in Parijs tussen de Ver enigde Staten en Noord-Vietnmn keerde gisteren uit Hanoi in de Franse hoofdstad terug. Hij werd op bijzonder hartelijke wijze om helsd door zijn plaatsvervanger Xuan Thuy. Vandaag kwamen de Amerikanen en Noordvietnamezen weer bijeen voor hun wekelijkse gesprek. W v 'Sis Onze correspondent in Rome meldt: Hoewel er officieel niets over bekend is gemaakt is toch uitgelekt dat het gesprek tussen de paus en de ambassadeur van Ni gerië in Italië geen resultaten van bete kenis heeft opgeleverd. De grootste concessie die Nigerië bereid zou zijn te doen is om toe te staan in de komst van een kleine internationale poli tiemacht ter bescherming van de Ibo-be- volking binnen de door Nigerië beheerste gebieden. Van onafhankelijkheid voor Bi afra kan geen sprake zijn en geen enkele tussenkomst van wie dan ook kan iets aan die stand van zaken veranderen. Omdat de Biafranen in de veronderstel- KARLOVY VARY (Reuter). Walter Ulbricht, de Oostduitse staats- en partij leider, is gisteren naar zijn land terug gekeerd na gedurende één dag in de Bo heemse badplaats Karlovy Vary van ge dachten te hebben gewisseld met de lei ders van Tsjecho-Slowakije. Kennelijk heeft dit overleg niet alle meningsverschil len uit de weg geruimd. Dit bleek ook uit hetgeen de Oostduitse leider vóór zijn vertrek op een perscon ferentie verklaarde. Enerzijds zei hij het verleden te willen begraven, maar aan de andere kant sprak hij openlijk over de bestaande meningsverschillen. Zo merkte hij op, dat de economie van zijn land ge baseerd is op de theorieën van Marx en dat dit geleid heeft tot een vast prijsni veau. In Tsjecho-Slowakije deden zich échter nu prijsbewegingen voor, waarmee men rekening moest houden. Ulbricht doelde hierbij kennelijk op de economische her vormingen van Dubcek en de zijnen, waar door de prijzen van grondstoffen in sommige gevallen sterk zijn verhoogd om de industrie een concurrentiebasis tegenover het Westen te geven. Op een persconferentie, die ook door Dubcek werd bijgewoond, vroegen Tsje- cho-Slowaakse journalisten de Oostduitse leider uitvoerig naar zijn denkbeelden over de verhouding tot West-Duitsland. Ul bricht zei dat „geheel Europa de preten ties van de zogenoemde Oost-politiek van Bonn heeft doorzien". Volgens hem moet de Bondsrepubliek eerst aan zekere voor waarden voldoen, zoals het afzien van de aanspraak op het recht om voor geheel Duitsland te spreken. Op de vraag in hoeverre in een socia listisch land toezicht op de pers nodig is, antwoordde Ulbricht dat er in Oost-Duits- land geen perscensuur bestaat. Ook zei hij dat de Oostduitse communistische partij altijd gebaseerd is geweest op een democratisch socialisme. Daarom toegre pen de Oostduitsers soms niet de jongste gebeurtenissen in Tsjecho-Slowakije, waar de nieuwe leiders aan hun koers de naam van democratisch socialisme had den gegeven. Waarnemers zagen in de algemene toon van Ulbrichts persconferentie een bevesti ging van het vermoeden, dat de Oostduit se leider nog steeds zeer achterdochtig staat tegenover het streven van Dubcek en zijn medestanders. De Tsjecho-Slowaakse partijleider heeft verklaard dat er, behalve het komende be zoek van de Roemeense staats- en partij leider Cearsescu, geen verdere bilaterale partij besprekingen op het programma staan. BRUSSEL (AFP) Het gebied van La Louvière, gelegen tussen Bergen en Charleroi in Zuid-België, heeft gisteren weer van aardschokken te lijden gehad. Volgens het meteorologisch instituut van Ukkel kwam de bodem tweemaal in be weging. De eerste maal had de schok een intensiteit van vier en de tweede maal van zeven op de twaalfpuntsschaal. In vrijwel alle straten lag puin van om gevallen schoorstenen. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. v,xyv, ADVERTENTIE VERWARMINGS- EN STOOKTECHNISCH BEDRIJF N.V. BEVERWIJK Laan der Nederlanden 2, Tel. (02510) 31247 Vestigingen te Apeldoorn en Bussum (Van onze correspondent) STOCKHOLM De ontkenning van de vroegere leider der Griekse conservatieve E.R.E.-partij en ex- premier Karamanlis, die sedert 1963 in Parijs verblijft, dat hij zou terugkeren naar Athene om als paradepaard van een nieuwe re gering te figureren, is in kringen rond prof. Papandreou met vol doening ontvangen. Prof. Andreas Papandreou, die tegenwoordig in Stockholm woont en van daaruit zijn gevecht tegen het ultra-rechtse militaire regime in Athene voert, heeft al enkele dagen geleden een telegram'gezonden aan Karaman lis in Parijs. In dit telegram waar schuwt hij de ex-premier voor de lang durige en tragische binnenlandse con flictsituatie die zou ontstaan als de Conservatieve Partij haar medewer king aan de militaire junta zal verlenen. Voorts stelt Papandreou een ontmoe ting voor van woordvoerders van de verschillende partijen, die in balling schap tegen de junta strijden. Hij spreekt de wens uit bij die gelegenheid Karamanlis binnenkort te ontmoeten. Papandreou vertelde ons, dat hij deze nieuwe ontwikkeling in het Griekse drama beschouwde als een coalitie poging van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken om de junta in de ogen van de Griekse bevolking meer aannemelijk te maken, nu ge bleken is dat het nieuwe regime slechts bij de gratie van leger en geweld kan bestaan. „De Amerikaanse invloed in de Griekse binnenlandse aangelegenheden dateert al van vele jaren geleden", zo zei Papandreou hierover „en was al duidelijk merkbaar tijdens de regering van mijn vader Georgios Papandreou. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken steunde openlijk koning Konstantijn in 1965, toen deze de leiding van de Centrum Unie de laan uitstuurde, ondanks het feit dat deze duidelijk de meerderheid van de bevolking achter zich had". In een vroeger gesprek met prof. Papandreou verklaarde deze al uiterst gebelgd te zijn over deze staatsgreep, die naar hij letterlijk beweerde „was uitgevoerd door de Amerikaanse in lichtingendienst C.I.A., met goedkeu ring van de Amerikaanse regering". Ook nu weer kwam Papandreou op dit onderwerp terug en verklaarde dat men uitgebreide informaties bezit over de bedragen die aan politici werden aangeboden, als zij afstand zouden nemen van de Centrum Unie. Een van de leidende C.I.A.-agpnten in Griekenland, Tom Papas, een Grieks-Amerikaans zakenman, heeft zelf in juli jl. in een dagblad in Athene gezegd trots te zijn werkzaam te zijn geweest voor de C.I.A. Papandreou benadrukte het feit, dat nu voor de eerste maal de militaire junta in Athene confact zoekt met de conservatieven. Hij zei dat de ernst van de situatie een dergelijke toe nadering noodzakelijk maakte. „Wij dienen echter een zo breed mogelijk front te vormen tegen deze poging van de Amerikaanse regering om de junta permanent te vestigen". Vanuit Stockholm zoekt prof. Paoan- dreou als leider van de pan-Heleen- noemd, negatief zou antwoorden op het telegram van Papandreou. Nu maan dag via zjjn secretariaat in Panjs de ontkenning wereldkundig is gemaakt, is men uiterst voldaan in het P.A.K.- hoofdkwartier in Stockholm. HHBMi Prof. Andreas Papandreou se vrijheidsbeweging (P.A.K.) een nauwe samenwerking met de onder grondse Griekse organisatie „Patriotis Front" (P.A.M.). Deze beide organi saties zullen samen strijden met één doel voor ogen, aldus Andreas Papan dreou, het ondermijnen van de junta en de herinvoering van de democra tische verhoudingen in Griekenland. Enige twijfel bestond er aanvanke lijk dat Karamanlis, die tijdens zijn regeringsperiode in Griekenland de „doodgraver der democratie" werd ge- Zorgen maakt men zich daarentegen wel over de komende verkiezingen in Griekenland op 29 september a.s. „De mensen hebben geen mogelijkheid om zich hieraan te onttrekken", zo zei Papandreou, „want als ze niét stem men komen ze in de gevangenis te recht. De stemming is niet zo geheim als ze wel lijkt. De stembiljetten zijn in twee kleuren, die gemakkelijk her kenbaar zijn door de dunne envelop pen". „In een kleine gemeente, met enkele agenten in het stemlokaal, heeft da' de nodige invloed. Wij hebben de mensen weliswaar via onze geheime kanalen verzocht om de slembiljetten door in scheuren of bekladden ongeldig te ma ken, maar veel zal dat waarschijnlijk niet helpen", aldus Andreas Papan dreou. Intussen, zo wordt uit Athene ge meld, heeft de Griekse vice-premier, Stylianos Patakos, gisteren bekendge maakt dat bij de komende verkiezingen geen gebruik gemaakt zal worden van gekleurde stembiljetten. Hij zei dat de regering hiermee een einde wil maken aan de geruchten dat door deze ge kleurde biljetten een psychologische druk op de bevolking zou worden uit geoefend. Alle stembiljetten zullen nu blank zijn, waarop in blauwe letters „ja" wordt gedrukt en in zwarte „neen". Op het moment dat onze correspondent in Stockholm met prof. Papandreou snrak. kon deze nog niet op de hoogte zijn van dit regeringsbesluis. E J Genoegen. De politie van Rome is op zoek naar een vader en twee zoons die ervan verdacht worden de kattenmeppers van Rome te zijn. 's Nachts trekken ze door de straten en vermoorden katten voor hun genoegen. Pijl. Een Zuidvietnamese electriciën is in Saigon verwond door de pijl van een kruisboog. Dit zou het werk van Viet- cong-rebellen zijn geweest, aldus de Zuidvietnamese krant. Ingekrompen. De staf van het Amerikaan se Bureau voor Internationale Ontwik keling (USAID) is de laatste maanden in Vietnam met 19 percent ingekrompen. Vooruitgang. Generaal Eisenhower blijft vooruitgaan. Dit is meegedeeld in het Walter Reed ziekenhuis in Washington, waar de voormalige president van de Verenigde Staten herstelt van zijn zesde hartaanval. Wimperbelasting. Valse wimpers en vin gernagels zijn in Engeland officieel ge classificeerd als „toiletbenodigdheden". Hierdoor komen deze artikelen onder de omzetbelasting van 50 percent. Pokken. Zeker 25 mensen zijn gestorven aan een pokken-epidemie die deze maand bepaalde districten in Zuid-Sumatra heeft getroffen. Ongeslagen. Bij Khagaria in India is in de Ganges een grote veerboot omge slagen. Vermoedelijk zijn ongeveer vijf tig opvarenden, meest landarbeiders, verdronken. Slotemaker. Op een congres van slotema- kers dat vrijdag in de Amerikaanse stad Philadelphia wordt geopend zal het pu bliek niet worden toegelaten. „Er zijn te veel inbrekers die voor hun vak wel eens wat nieuws willen opsteken", zo motiveerde een woordvoerder het be sluit. Garde. De werkzaamheden van de Zwit serse garde zullen worden verlicht, zo heeft een woordvoerder van het Vati- caan bekend gemaakt. De leden van de garde hadden geklaagd over het werk en de salariëring. De woordvoerder sprak geruchten tegen, als zouden de zeventig gardisten met een staking ge dreigd hebben. Evenals alle andere werknemers in het Vaticaan krijgen de leden van de 463 jaar geleden opge richte garde een lager salaris dan de meeste Italiaanse arbeiders.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3