L Achttienduizend op Speliade in gemeente Velsen Goede stimulans om het in 1969 weer te doen UIISKER Jeugd van Meerestein krijgt eindelijk eigen clubhuis VEREN1GINGSNIEUWS UIT DE IJMOND Noodkreet van „De Hoop" op zee: „Onze voorraad bijbels is op" Bejaarde bestuurder ernstig gewond Op gebied van Heemskerk Wisselbeker voor drumband BHK Nürnberg-Ajax alleen op TV bij vroeg begin van ADO-Graz ^D^XIDptiek mr. opticien j. grit WOENSDAG 14 AUGUSTUS 1968 I WASAUTOMATEN f' "W C TL -vrn**- - SS''Z U 'i'fc m msm V elsen-lJ muiden J elsen-Noord Beverwijk Wijk aan Zee Heemskerk contactlensspecialist hoortoestelpracticus BURGERLIJKE STAND VAN HEEMSKERK Treinvertraging door blikseminslag M (Van een verslaggever) IJMUIDEN De Velser Jeugdeenirale heeft thans de balans opgemaakt van de kindervakantiefeesten die georganiseerd werden onder de naam „Speliade 1968". Er zijn achttienduizend bezoekers geweest en dat is bijna achtduizend meer dan vorig jaar. De belangrijkste programma's, die in een enorme grote tent aan de Heerenduin- weg te IJmuiden werden gehouden, wer den door 8.610 kinderen bezocht. De 32 filmvoorstellingen, die in alle delen van Velsen werden gehouden, trokken 7.200 kijkertjes, variërend in de leeftijd van 3 tot 12 jaar. De speciale kleuterprogramma's, acht in getal, waren echt „in" bij de welgeield 1.015 kinderen. De kleuterleidsters kregen veel positieve reacties van de ouders. Bijzonder leuk waren de activiteiten, die in samenwerking met buurthuis De Loods" te Velsen-Noord zijn gehouden met totaal 300 deelnemers; vooral het (Van een onzer verslaggevers) UITGEEST. De 79-jarige heer L. Roersma uit Krommenie is dinsdagoch tend om 11 uur levensgevaarlijk gewond bij een verkeersongeval op de provincia le weg tussen Limmen en Uitgeest ter hoogte van het Shell-benzinestation. De man is in ernstige toestand per ambulance naar het Julianaziekenhuis in Zaandam overgebracht. De bestuurder van een tegenligger,die het ongeval op een afstand zag gebeuren, verklaarde tegenover de politie, dat de door de bejaarde bestuurde personenauto uit de richting Limmen kwam en uiterst rechts van de weg reed. Zonder enige aanwijsbare oorzaak schoot de auto plot seling naar rechts de berm in, vloog de rijbaan over tot aan de linkerberm, zwenkte weer naar rechts dwars over het parkeerterrein en ramde hier een toe vallig geparkeerd staande grote aanhang wagen. Via het rijwielpad belandde de personenauto in de naast de provinciale weg lopende sloot met de neus in de rich ting van de weg. De bejaarde bestuurder werd in bewusteloze toestand achter het stuur aangetroffen. Een onderzoek van de politie heeft aan getoond, dat de auto technisch in goede staat van onderhoud verkeerde. Het feit, dat er op het moment van het ongeval helemaal geen verkeer op de pro vinciale weg was, is er waarschijnlijk de oorzaak van, dat het ongeval geen cata strofale gevolgen heeft gehad. ADVERTENTIE I AEG - ZANOSSI - K3NI8 - ZANKER d*0«Ki K. ETL Marktplein - IJmuiden - Telefoon 14262 daaeftfks demonstratie toneelspelen met kinderen bleek een schot in de roos. Het nieuwe programma-onderdeel, „Speliade-judo" dat door sportschool Plenckers werd verzorgd is druk bezocht geweest. Met 785 bezoeken stond dit spor tieve Speliade-onderdeel hoog genoteerd bij de jeugd. Bij de graad-wedstrijden gingen veel kinderen met de „gele band" naar huis. Met een gemiddeld bezoek van meer dan 1.000 kinderen per dag, slaat de Vel- sense Speliade, in vergelijking met andere vakantiefeesten in Nederland, een bij zonder goed figuur. Veel medewerking ondervond men van de politie, die dagelijks het verkeer bij de Speliade-tent kwam regelen. Ook waren er middenstanders, die Spe liade financieel of met artikelen steun den; de Papierfabriek stelde honderden meters papier beschikbaar Natuurlijk was Speliade 1968 ondenk baar geweest zonder de ruime financiële en materiële steun van de gemeente. Ondanks de vaak overstelpende drukte met een top van 2.200 kinderen op een dag zijn er geen persoonlijke ongeluk ken gebeurd, al was men, dank zij de hulppost van het Roode Kruis en het voor het eerst optredende Velsense Jeugd Roode Kruis en de dagelijks aanwezige brandweercontrole, op het ergste voorbe reid. Plannen voor de toekomst worden in middels al weer gemaakt, vooral nu er in 1969 waarschijnlijk een sporthal beschik baar zal zijn, die door de 65 Speiiade- leiders en leidsters tijdens een spontane happening in „Speliade-sporthal" is* ge doopt. Het leiderskorps vormde ook dit jaar weer een gezellig team, dat gedurende de drie Speliade-weken machtig samen werkte, zonder ook maar de kleinste strubbeling. Zelfs 's avonds kwamen leiders en leid sters vaak bij elkaar om te knutseien, plaatjes te draaien of naar het „huis orkest" „The Flinn's" te luisteren. Volgend jaar hopen de meesten van hen weer mee te kunnen werken aan een dan nog groter opgezet Speliade-feest, dat dan misschien is uitgebreid met nieuwe evenementen, waarbij de gedachten uit gaan naar méér sport en strandactivi- leiten. Kenmerkend van Speliade '68 was de grootse en toch zeer eenvoudige opzet, die vrijwel geheel door louter amateurs werd uitgewerkt, iets wat steeds minder voorkomt. De Velser Jeugd Centrale heeft bijzon der veel waardering voor de wijze waar op de door haar aangestelde algemene hoofdleider, de heer N. Rasch, met zijn staf van hoofdleiders, teamleiders en hulp leiding het vakantieprogramma heeft ge leid. De vele in de Speliade-tent gevonden voorwerpen kunnen door de verliezers worden afgehaald bij de Velser Jeugd Centrale, gebouw Cultureel Centrum, Moerbergplantsoen 22 te IJmuiden. Ge opend: dagelijks van 9 tot 12 uur en van 14 tot 17 uur. (Van een onzer verslaggevrs) BEVERWIJK. Het jeugdwerk in de wijk Meerestein zal nu eindelijk de be schikking krijgen over een eigen clubhuis. Aan de Maerten van Heemskerckstraat op Heemskerks grondgebied de gemeente Beverwijk had geen grond beschikbaar, zo deelde men ons mede verrijst thans een fors houten gebouw, de vroegere „Zandkraai" uit Heemskerk, welke tot vóór de afbraak, achter het St. Jozefzie kenhuis heeft gestaan. De leiding van het jeugdwerk in Mee restein heeft de „Zandkraai" gekocht en V'" N afgebroken nadat het gebouw bijna een prooi der vlammen is geworden maar dankzij het snelle optreden van de Heems- kerkse brandweer behouden is gebleven. Met de opbouwwerkzaamheden vlak ach ter de zogenaamde lunette, de vroegere batterij op deze plaats, wordt haast ge maakt en zaterdag moet het clubhuis on derdak zijn. Daarna zal de afwerking even snel plaats hebben, opdat spoedig de in gebruikneming kan geschieden, stellig tot vreugde van de leden van de drumband, de wandelsportafdeling en het toneelclubje. In het gebouw komt ook een dagverblijf voor de heer en mevrouw J. J. J. Schlamilch, de vader en moeder van het verenigings leven in deze wijk zo mak worden gesteld. In september bestaat het jeugd werk in deze wijk van Beverwijk drie jaar. Na allerlei omzwervingen in tijde lijke tehuizen zal men dan een definitief eigen gebouw hebben, als kroon op het werk van drie jaar stug volhouden. (Van een verslaggever) BEVERWIJK. De wethouder van Sportzaken, de heer F. R. W. Kaebisch en de loco-secretaris, de heer J. Blok en echtgenote zijn het afgelopen weekeinde de gasten geweest van de Rasteder Spiel- manszug-Verein. Zij hebben hier het gewaardeerde op treden kunnen gadeslaan van de drum band van de Beverwijkse Harmonie Ka pel, welke traditiegetrouw tussen de wed strijden door een show verzorgde. De drumband van de BHK heeft een eerste prijs in haar afdeling behaald en is nu definitief in het bezit van de wisselbeker gekomen. Ook Hoorn, Maurik, Nieuweschans en Renswoude waren vertegenwoordigd. Ontucht. De Amsterdamse zedenpolitie heeft een 62-jarige man aangehouden die ervan wordt verdacht in een wo ning aan de Oosteburgergracht ontucht te hebben gepleegd met kinderen. WOENSDAG 14 AUGUSTUS Ruïne van Brederode, Santpoort, 20-22 u:. verlichte ruïne. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 19 tot 21.30 u. DONDERDAG 15 AUGUSTUS Ruïne van Brederode, Santpoort, ge opend van 9-18 en 20-22 u. verlichte ruïne. Raadhuis Velsen, Plein 1945, is te be zichtigen op werkdagen van 10-12 uur. Stichting Huishoudelijke en Gezinsvoor lichting: spreekuur leidster van 9.30 tot 12 u.: Willebrordstraat 102, tel. 10715. Gem. openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945, 10 tot 12.30 u. en 14.30 tot 17.30 uur; Uitleenpost IJmuiden-West, boven zaal „De brulboei", Kanaalstraat 228c: 16 tot 17.30 uur; filiaal Santpoort-Zuid, Wijk centrum De Duinpan, Willem de Zwijger laan, 14.30-17.30 en 19-21.15 uur. WOENSDAG 14 AUGUSTUS Katholieke openbare bibliotheek, Ban- jaertstraat 13: gesloten wegens vakantie. Gemeentebibliotheek, filiaal Wijker- «traatweg 77: volwassenen en jeugd 14.30- 17.30 u. WOENSDAG 14 AUGUSTUS Sportfondsenbad, Kuikenweg 84. Ge opend van 7-10 u. (doorlopend); 10-11.45 u. (dames); 12.15-17.15 en 20.45-22 u. doorlopend. Verenigde openbare bibliotheek. Hen drik Burgerstraat 70: volwassenen 14- 17.30 en 19-21 u.; jeugd 15-17.30 u.; Arendsweg 61: volwassenen en jeugd 14- 17.30 u.; Amstelstraat 44: volwassenen 14.30-17.30 en 19-21 u.; Parmentierstraat 2: jeugd 14.30-17.30 u. DONDERDAG 15 AUGUSTUS Huize „Scheybeeck", Velserweg 2. 19.30 u.: toneelwerkgroep „Perine". Huize „Westerhout", Westerhoutplein 5. 10 u.: toneelspelen onder leiding van C. Idema; 13.30 u.: handwerken voor be jaarden; 14 u.: knip- en naaicursus voor bejaarden. Sportfondsenbad, Kuikensweg 84. Ge opend van 7-8.15, 8.45-10, 10.30-11.45, 12.15- 13.30, 16-17.15 en 20.15-21.30 u. WOENSDAG 14 AUGUSTUS Verenigde openbare bibliotheek, De Zwaanstraat 4a: geopend 14.30-17.30 en 19- 21 u. Ned. Herv Kerk. Julianaplein. 21 u. filmvoorstelling „Fanfare" (Bert Haanstra en Hans Kaart). WOENSDAG 14 AUGUSTUS Buurthuis „De Zandkraai", Handelstraat 93. 13.30-18 u.: bejaardensociëteit. Verenigde openbare bibliotheek. Kerk- weg 45: volwassenen 15-17.30 en 19-21 u.; Ruijsdaelstraat la: jeugd 14.30-17.30 u. DONDERDAG 15 AUGUSTUS Buurthuis „De Zandkraai", Handelstraat 93. 10-12 u.: gebruik handenarbeidlokaal; 10-12 u.: biljarten; 10-11 u.: bejaarden- gymnastiek. ADVERTENTIE n.y. fovea centralis IJMUIDEN Kennemerlaan 92 - Tel. 15072 Op het Marktplein in IJmuiden zijn de eerste voorbereidingen weer ge troffen voor de jaarlijkse kermis, welke zaterdag 17 augustus zal wor den geopend. Met de vertegenwoor digers van de schooljeugd als be langstellende en popelende toe schouwers, worden de verschillende botsende, zwaaiende en draaiende attracties door de geroutineerde kermisreizigers in een onwaarscnijn- lijk snel tempo opgebouwd, om over enkele dagen met hun lichtjes en oorverdovende klanken naar zij hopen drommen bezoekers te trekken. Met uitzondering van zon dag is de kermis tot en met zaterdag 24 augustus de gehele week geopend. De opbouwwerkzaamheden aan de voormalige „Zandkraai" aan de Maerten van Heemskerckstraat, op Heemskerks grondgebied, doch recht tegenover het Beverwijkse Stads kantoor, dat uit de verte en van grote hoogte op dit clubgebouw neerziet. Het gebouw zal ook een naam krijgen, doch daarvoor wordt eerst een prijsvraag uitgeschreven. GEBOREN Yvonne C. M. d. v. J. A. C. Dorlandt en C. M. Haver; MarLies d. v. J. G. Beukenkamp en N. Kasje; Sonja G. M. d. v. C. J. Smit en H. de Waard; Hendrik J. z. v. P. Ekkelenkamp en J. L. Los; Nicolaas C. z. v. C. J. van Lieshout en A. G. Ursem; Helma d. v. G. C. Meuldijk en A. C. Kui per; Gerritdina C. d. v. L. B. Lips en J. W. Swagerman; Hendrik J. z. v. L. B. Lips en J. W. Swagerman; Wytske M. E. d. v. D. S. Dijkstra en S. M. de Jong; Marcel z. v. J. Hatzmann en A. T. van Hoesel; Paulien d. v. J. Janseen en C. P. Feller; Johanna G. d. v. J. H. Meijer en A. J. G. Timmers; Franoiscus G. Q. z. v. E. J. Taylor Parkins en J. C. M. Tukker; Johannes N. z. v. W. J. Joosten en M. J. G. Brandjes; Lydia d. v. W. F. Berloth en M. Robinson. ONDERTROUWD Cornelis de Pagter en Cornelia H. M. Lensen; Cornelis Keeman en Wilhelmina E. C. Treffers; Robertus D. M. Groen en Cecilia M. Tuin; Pieter J. Ver- bree en Yvonne J. Bruijn; Petrus J. M. Dekker en Gertruda C. M. Sap; Willem Appelman en Hendrika Koper; Jacobus J. Portegies en Willy van Oijen; Alfred H. Schut en Hennie Wijngaarden. GETROUWD Rudolf Eisenbergen en Pietje Mooi; Nicolaas Tesselaar en Anna M. de Ruijter; Johannes P. Kroon en Maria J. Baars; Remardus C. Nukoop en Hen drika M. Y. van der Wijden; Ulf Spletrts- tösser en Eléonore Bos; Robertus C. van Lieshout en Maria T. J. Putter. OVERLEDEN Egbert H. Sonneveld, 72 jaar; Aagje Brandjes, 71 jaar, echtgenote van B. Meiland. UTRECHT Het treinverkeer tussen Utrecht en Den Haag-Rotterdam en om gekeerd is dinsdagavond geruime tijd met flinke vertragingen verlopen, tengevolge van een blikseminslag in de bovenleiding tussen Gouda en Woerden. (Van onze sportredactie) DEN HAAG. De Europa Cupwedstrijd Nürnberg -Ajax op 18 september zal alleen dan door de televisie worden uit gezonden als het tijdstip van het duel niet samenvalt met de tweede Europa- Cupwedstrijd ADO - Graz die dezelfde avond in Den Haag wordt gespeeld. Besprekingen over een mogelijke uitzen ding moeten nog beginnen. De NTS is van plan op korte termijn een verzoek bij de KNVB in te dienen. Een directe re portage is alleen mogelijk als ADO zijn wedstrijd naar de vooravond zou willen verzetten; De heer Choufoer, voorzitter van de sectie betaald voetbal van ADO, daarover: „Wij denken dat ADO aanspra kelijk kan worden gesteld voor een even tueel verbod van de tv-reportage. ADO wil de garantie hebben van degenen die ons om medewerking vragen, dat de tri bunes even vol zitten als anders het geval was geweest"/ (Van een verslaggever) IJMUIDEN. Dinsdagavond is de trawler „Carolina" VL 90 naar de vis gronden vertrokken. Schipper Pronk heeft een groot pak bij zich, bestemd voor het hospitaalkerkschip „De Hoop", die door haar voorraad bijbels, psalmboeken en grammofoonplaten heen is en dringend verzocht heeft om nieuwe. Het bureau van de Vereniging Hospi taalkerkschip „De Hoop" sedert kort gevestigd in het Amsterdamse Beursge bouw ontving in het afgelopen week einde per radiotelefoon van ds C. van der Weele een noodkreet: „Ik heb geen bij bels, gezangboeken en grammofoonpla ten meer; zorg. dat ik ze zo snel mogelijk krijg!" Gisteravond bracht administrateur Bouwman ze aan boord van de „Carolina" en schipper Pronk gaat ze bezorgen. Twee weken geleden vertrok het hos pitaalkerkschip „De Hoop" uit Europoort naar de Ierse Zee, waar de grootste con centratie van de Nederlandse vissende vloot werd verwacht. Maar in de Ierse Zee was het een slappe bedoening en ka pitein Rog is weer teruggekeerd naar de Noordzee. Momenteel ligt zijn schip ten westen van de Doggersbank. Zondag lag de „De Hoop" in de Withby Bay, voor de oostkust van Yorkshire (Engeland). Ds. Van der Weele uit Hui zen leidde daar zeer druk bezochte kerk diensten en hij had volop gelegenheid een bezoek te brengen aan diverse schepen. De vraag naar bijbels, psalmboeken en grammofoonplaten was groter dan hij had aan te bieden. Aan schipper Pronk van de „Carolina", die de thuisreis ging maken, vroeg hij: „Als je toch in IJmuiden bent, neem ze dan mee voor mij." Ds. Van der Weele wordt vlot bediend, het gevraagde is onderweg. De grammo foonplaat waarnaar zoveel vraag is, heet: ..Samenzang aan boord van het hospitaal kerkschip De Hoop" organist kapitein W. F. Rog, jongenssopraan pantryboy Huug Meyvogel. Er zijn al 5500 xempla- ren van verkocht. Deze langspeelplaat werd vorig jaar december opgenomen, onder leiding van ds. H. Zethof uit Kockengen in Utrecht. Een andere veel gevraagde plaat is „Kerk op Zee". Het hospitaalkerkschip „De Hoop" voorziet de vissersvloot op zee voorts van lectuur. Op de leestafel van het schip zijn onder meer veel recente tijdschriften. Als klant van de Algemene 'bond van Zeemanstehuizen (de „De Hoop" is ook een „drijvend" zeemanste- De nieuwe (oude) hervormde psalmboeken voor de kerkzaal van het hospitaalkerkschip „De Hoop geschonken door de catechisanten van ds. Zethof uit Kockengen. huis) ontvangt het schip een onafgebro ken stroom van verse lectuur van de Ne derlandse Zeemanscentrale. Kapitein Rog is tot dusver best tevre den over deze reis: hij heeft de vissende vloot en haar bemanningen heel veel hulp op velerlei gebied kunnen verlenen.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 5